agent Höutrakpolder. BERICHTEN UIT DE PP CVVI MCI E UIT BE ZMMSTEEEE BINNENLAND KORTE BERICHTEN TELEGRAMMEN Van hedenmorgen Berichten in drie regels. Terstond gevraagd voor de Nieuwe Haarl. Crt. voor UIT ONZE VORIGE OPLAAG DE NED. AMBULANCE TE GLEIWITZ. INGEZONDEN. UIT SCHAGEM E.O. Rusland en Roemenië. De „Popoio d'Italia •verneemt uit Boekarest dat Rusland andermaal zou hebben gevraagd aan de Roemeensohe re geering, welke houding zij zou aannemen, in dien Rusland den doortocht door Roemenië tot bezetting van Zevenburgen zou verlangen. Verwisseling in het Oostenrijksehe mininis- terie op tilï Verschillende bladen maken mel ding van geruchten over het* altreden van Baron Burian, den Oostenrijkschen minister van Buitenlandsche Zaueti. Als zijn opvolger wordt Graaf Julius Andrassy genoemd. De „Müneher Neue Nachr. voegt hieraan toe, dat binnenkort alle bijzonderheden over deze aange legenheid openbaar gemaakt zullen worden. Engeland ende neutrale Staten. Dit Madrid wordt aan het „Neue Wiener Journal" gemeld, dat de Entente in Portugal een tegen Spanje gerichte vijandelijke beweging in het leven heeft geroepen. De Engelsche regeering zou een aantal Portugeesche bladen hebben op gekocht, teneinde een perscampagne tegen Spanje te laten voeren. KONING GEORGE, AAN HET WESTELIJK FRONT. LONDEN, 15 Aug. Reuter seintDe Koning vertoefde gedurende een week in Frankrijk en bezocht de loopgraven en het slagveld; zijn komst verwekte buitengewone geestdrift bij de troepen. De Koning ontmoette den koning der Belgen, Poincaré en Joffre. VAN HET RUSSISCHE FRONT. BERLIJN, 16 Aug. (Part.) Volgens bericht uit Weenen zijn naar het spoorwegknoop- punt Baruy onlangs groote troepen massa's getransporteerd, die vandaar naar den Stochod marcheerden. De Russische legers Liseh en Kalodon werden kort geleden aan merkelijk versterkt. Achter het Russische front zijn verschuivingen van aanzienlijke strijdkrachten waargenomen. Troepen' uit den sector van Riga worden gebracht naar het terrein aan het Nobelmeer. De Russi sche legerleiding wendt alles aan om in het bezit van Kowel en Pinsk te geraken. AMERIKA EN MEXICO. PARIJS, 16 Aug. (Part.) Naar nit New- York gemeld wordt heeft het departement van Oorlog gelast dat alle nog niet op gekomen manschappen zich moeten gereed houden dienst te doen aan de Mexicaansche grens. Het bevel betreft 25000 militiesolda- len. B E L G I De nieuwe spoorwegaanleg Luik-Maastricht. De aannemer» van den nieuwen spoorweg ie Visé stellen, naar de „N. C." meldt, alles in het werk om den ijver hunner werklieden aan te wakkeren, en met succes. De aardophoogingen rijzen zeer vlug. Het reusachtig viaduct van de lijn LuikMaas tricht is nagenoeg voltooid. De brug over de Maa3 vordert ook goed. De hoofden en de pijlers zijn reeds volkomen verbenden. De brug over he i kanaal zal vóór het einde der maand voor één spoor voltooid zijn. Op de 300 tot .350 M., die er nog aan den tunnel te metselen zjjn, ar te id t men op verschillende plaatsen tegelijk. Naar het cordeel van mannen van het vak zal één spoor reeds op ziin laatst den lsten Oc tober bruikbaar zijn. De spoorwegbeeturen en het spoorwegper soneel in Amerika hebben hun geschil aan het oordeel van Wilson onderworpen. Fritz Steinbach, de bekende dirigent,die geurt vele jaren kapelmeester te Keulen is ge- v t, is Zondag te München gestorven. De aanmaak van granaten in Frankrijk is in vergelijking met 1914 28 maal grooter ge worden en die van kruit 16 maal. Markies de Segur, lid van de Pransch© Academie, is in den leeftijd van 63 jaar op zijn kasteel te Villie» gestorven. Een Russisch aalmoezenier heeft verzocht de Russische geestelijken geen „Pope" meer, maar „Russisch priester" te noemen. Een onwaarschijnlijke bericht meldt, dat voor de directe uitbreiding van de haven van Venetië 'a etediet van 3 mill, lire is toegestaan. De regeering van Nieuw Zuid-Wales zal bij alle aanvragen voor landkolonisatie den voorrang verleenen aan Australische soldaten. jjet aantal huwelijken tussehen Engelsche soldaten en Fransche meisjes, vooral uit Nor- niandië en Picardië, neemt zeer toe. Generaal Cordonnier, die het bevel over de Fransche Balakantroepen op zich zal nemen, is j.l. Donderdag te Saloniki aangekomen. Asquith heeft bij bet Engelsche Lagerhuis een voorstel ingediend tot verlenging van de zitting van dit Parlement tot 31 Mei 1917. Tengevolge van een benzine-ontploffing is te Aalesund een groote brand uitgebroken. Oe schade bedraagt 1.000.000 Kr. Door een besluit van de centrale voor druk papier mogen in Hongarije de dagbladen slechts met ten hoogste acht pagina's verschijnen. universiteit te Groningen, met toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. is, met ingang van 1 November, op verzoek, eervol ontslag verleend aan Mr. Th. Ruys I.-Pzn. als inspecteur van het lager onderwijs in de derde inspectie, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren in onderscheidene be trekkingen bij het Rijksschooltoezicht aan den lande bewezen belangrijke diensten is: a. aan den heer H. M. van Unen, directeur bij het Staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen, op verzoek, met ingang van 1 September een eervol ontslag uit zijne genoemde betrekking verleend; b. met ingang van 1 October de lieer C. L. S. Cramer, te Hengelo (O.), benoemd tot directeur bij het Staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen. DE BREDA'SCI s'E KATHOLIEKENDAG. Te Roosendaal is de Katholiekendag van het bisdom Breda gisteren gehouden, en uitnemend geslaagd. ,Wij komen er morgen op, terug. OPSLAAN VAN GOEDEREN VOOR LATER. De Uitvoerende Commissie van de „N. O. T." vestigt, in verband met het veel voorkomende opslaan van goederen, de aan dacht erop, dat vredessluiting volstrekt niet het gevolg zal hebben, dat liier te lande opgeslagen N. O. T.-goederen zouden mogen worden geleverd aan den vreemde 1 De „uit sluitende bestemming" van de door bemid deling van de N. O. T. geleverde goederen blijft dezelfde, het N. O. T.-contract blijft van kracht totdat de N. O. T. liquideert. Wat volstrekt niet met vredessluiting zal samenvallen. De bijzondere aandacht van importeurs e. a. mag zeker wel op deze zaak worden gevestigd: er bestaan'hierover talrijke ver keerde opinies! EEN ZEPPELIN BIJ DEN HAAG? Een medewerker van Het Vad. schrijft: - Zaterdagnacht moet Den Haag een bezoek ge had hebben van een Zeppelin. Het was kwart voor drie uur toen ik wakker werd door een zoo sterk en doordringend geraas, van motoren, dat ik dadelijk de gedachte van een voorbijrijdende auto moest verwerpen. In minder dan geen tijd was ik op mijn balkon en beluisterde het nu eens sterker wordend, dan weer verzwakkend geronk, dat uit 'n onzekere richting scheen te komen. Het geluid geleek veel op dat, wat we van de vlieg machines gewoon zijn, maar overtrof het in de oogenblikken van zijn grootste sterkte heel veel. Er kon dus geen sprake zijn van een vliegma chine en geen andere verklaring, dan dat een Zeppelin in de nabijheid was, want geen ander ons bekend werktuig kon dit geluid veroorzaken. Ik heb drie kwartier lang dit geluid staan be luisteren, dat zoo brutaai de nachtelijke stilte kwam verstoren. In het eerste kwartier; en ook nu en dan daarna, was het zoo sterk, dat ik ver wachtte ieder oogenblik den ballon boven de hui zen te zien duiken, maar dat gebeurde niet en langzamerhand werd het geluid zwakker. Maar om vier uur was het nog zwak hoorbaar. Een paar malen, omstreeks drie uur, hoorde ik een verwijderd kanonschot, hetgeen mij deed denken, dat het luchtschip beschoten werd. De lucht was geheel betrokken, de onderste wolken kwamen uit Zuidelijke richting op en nu en dan viel er een beetje regen. Van mist geen sprake, want op grooten afstand waren kerkto rens goed te onderscheiden en de eerste sporen van de aanbrekende schemering veroorzaakten, in samenwerking met de bijna volle maan, ge noeg licht, dat het oriënteeren vanuit de hoogte heel goed mogelijk kon zijn. Van verdwalen door mist kan geen sprake zijn geweest en Den Haag, de eenige stad, die aan de kust dicht bij zee ligt, is gemakkelijk van uit de lucht te herkennen. Ook van andere zijde meldt men aan het „Vad.", dat het geraas van de motoren gehoord is. LIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 October, benoemd tot gewoon hoogleeraar Sa de afdeeling der glge- meene wetenschappen aan de Technische Hooge- school te Delft, om onderwijs te 'geven in de zuivere en toegepaste wiskunde en mechanica, pi. F. Schuh, thans hoogleeraar aan de Riiks- Knoeien met eieren. Dinsdag werd op de Markt te Gouda een partij van 6550 eieren, afkomstig van Uithoorn, in beslag genomen, omdat bleek, dat van die partij het regeerings-eierenmerkteeken was ver wijderd, ten einde ze voor export van de hand te doen. Gisteren werd die partij ten overstaan van den burgemeester te Gouda in het openbaar verkocht. Kooper werd een koekfabrikant voor f 5.85 per 100 stuks. De opbrengst komt ten goede aan hetKon. Nationaal Steuncomité of een andere instel ling van algemeen nut. Duur fruit. Als eene groote bijznder- heid kan gemeld worden, dat gisteren op de weekmarkt te Culemborg een mandje in houdende 35 pond jutteperen verkocht werd voor 10. Een ernstig ongeluk. In het' Hoeke- lumsche bosch nabij het station Ede hebben Maandagnacht de luitenants O. en B., samen op een motorfiets gezeten, een soldaat van het garnizoen te Eede overreden- De soldaat werd ernstig gekwetst en in bewusteloozen toestand naar Éde vervoerd, waar hij giste ren nog niet bij kennis was. Luit. C. werd' eveneens bewusteloos opgenomen met een vrij ernstige verwonding aan het hoofd; luit. B. werd slechts licht verwond. Een smokkelende dame. In den trein bij Oldenzaal werd ëen dame. door de dou anen aangehouden, die, met twee kinderen op reis, een groote hoeveelheid, verschillen de goederen, zooals: boter, chocolade, thee, enz. over de grens wilde smokkelen. Eén der kinderen der reizigster lag op een kus sen op een coupébank te slapen. De dou ane-ambtenaar verzocht de dame het kind even op, te tillen, waartegen zij bezwaar maakte, doch de .douane-ambtenaar hield voet bij stuk en zie, toen het kind werd opgetild, kwam onder het kussen een groot stuk spek te voorschijn. De reizigster werd bekeurd, de goederen in beslag genomen, terwijl zij met hare kind,eren bovendien de aansluiting op, d,e tram van Bentheim miste. Een grensincident. Zaterdagavond viel te Putte ,(N.-Br.) een grensincident voor dat ernstige gevolgen had kunnen hebben; aldus meldt het N. v. d. D. Een Duitsch schildwacht aan de grens verzocht een meisje van 8 jaar een witte brood in Roliandsch Putte voor hem te ha len, waaraan het meisje gevolg gaf. Even voor het p.asseeren der grens op haar terug tocht nam een zich daar bevindende soldaat commies het brood van het meisje in be slag. De Duitsche schildwacht greep naar het kind om het nog over 'de barrière te halen, .tengevolge waqrvag, een schermutse ling ontstond tussehen beide soldaten. De Duitsclier bedreigde daarbij den com mies met zijn bajonet. Van dit voorval maakte de commies melding_aan den aldaar commandeerenden officier K. v. B. Deze ver zocht een onderhoud met deu sergeant-ma joor, waaraan onmiddellijk gevolg gegeven, wercl. Hierbij geraakte de Duitsche schild wacht zoodanig_ in toorn, dat hij zijn ge weer met de bajonet in de richting van den Nederlandschen officier stiet. Deze sprong achterwaarts en trok zijn revolver, waar op de schildwacht zijn geweer op liem aan legde en driemaal den haan overhaalde, echter zonder dat het svchot viel. De sergeant-majoor stelde alles in het werk om den schildwacht, een landstormer van 40 jaar, die pas van het front was te ruggekeerd, tot bedaren te brengen. Ein delijk gelukte het hem den man de boeien aan te doen met behulp van inmiddels toe geschoten Duitsche soldaten. Eenige getuigen waren tegenwoordig bij dit voorval, dat voor den Ned. officier ge lukkig goed ,is afgeloopen. algemeen was dejvenseh dat bij al de verschil lende maatregelen de tusschenhandel niet zal worden uitgeschakeld. Aangedrongen werd op inlichting inzake de gestie van het graan- bureau en op de commissie van onderzoek naar de werking van bijzondere maatregelen in den crisistijd genomen. Onderscheidene leden hadden den indruk dat bij de verleende uitvoer-consenten willekeur plaats heeft. Het oordeel dat die willekeur bij veel uitvoer zeer groot was, was algemeen. Persoonlijke of schriftelijke aanbieding aan het bureau der N. Haarl. Ct., Naseau- laan 49, Haarlem» HAARLEM. DE REORGANISATIE AAN HET LEVENS MIDDELENBUREAU. Wij vernemen, aldus de S.-E., dat met ingang van 1 September a.s. eene reorganisatie aan het Levensmiddelenbureau zou plaats hebben en dat in verband daarmede personeel zou worden ont slagen. Om daaromtrent zekerheid te hebben, bezoch ten wij den havenmeester-inspecteur, den heer De jonge, die met ingang van I September a.s. als directeur van het Levensmiddelenbureau op treedt, dat, tussehen haakjes gezegd, binnenkort van dè villa aan den Lij 1 weg naar een perceel op de Groote Markt wordt overgebracht. De heer De Jonge bevestigde het bovenstaan de; er zal een reorganisatie plaats hebben en in verband daarmede moet relaas personeel ontsla gen worden en zullen andere jongere krachten, meer geschikt voor dit werk, worden aangesteld. Dit is nu wel jammer voor de betrokkenen, ging de heer De Jonge verder, maar zij hebben 3 weken tijd om naar een1 andere betrekking te zoeken en konden met een week worden opge zegd. Ze worden dus niet onbillijk behandeld. Maar toen wij opmerkten, dat het in dezen tijd toch niet gemakkelijk zou vallen om in 3 weken tijds eene nieuwe betrekking te krijgen, antwoordde de a.s. directeur: Met uwe opmer king ben ik het wel eens, maar om een foeden toestand te krijgen, in het belang der gemeente, kan niet anders gehandeld worden, moeten eenige minder gescliikte personen wijken voor liet alge- meen belang. Als directeur ben ik na 1 Septem ber a.s. voor dit bureau verantwoordelijk en daarom wil ik mijn eigen personeel kiezen, jonge flinke ambtenaren voor hun taak ten volle bere kend; die flink werken gedurende 60 uren per week. Daarvoor heb ik reeds eenige geroutineerde ambtenaren uit andefe takken van gemeente dienst; eenige ambtenaren van dit levensmidde len-bureau worden overgenomen, en het overige benoodigde personeel kies ik zelf. U moet niet vergeten, dat dit bureau aan de gemeente steeds geld kost. Het moet dus zoo zuinig mogelijk be heerd worden en zoo goed mogelijk werk afleve ren. Daarnaar zal ik streven. Maar niet voor deze reorganisatie alleen krijgt personeel ontslag, ook o. a. door de opheffing van de winkels voor regeeringsrijst is minder personeel noodig. GRATIFICATIE VOOR DE BRANDWEER De firma Emrik en Bingcr heeft een gra tificatie van 25 aan den commandant der brandweer ter hand gesteld, bestemd voor de manschappen der ladderbrigaue, als een bewijs barer tevredenheid voor het vlugge en degelijke optreden tijdens het kleine bin nenbrandje in hare zaak op den avond van 9 dezer. BUITENLAND. DE DREIGENDE SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA. NEW-YORK, 14 Aug. (Part.) Een verte genwoordiger van de „Railway Union zal, op uitnoodiging van Wilson te Was ington kofnen, om daar te beraadslagen over mid delen ter voorkoming van de s a ung. X)e „Railway Union" heeft vooraf besloten de bemiddelingsvoorstellen van den tederalen bemkldelingsraad te verwerpen. BINNENLAND. Het Centraal Comité der Nederlandsche Am bulancen voor Düitschiand en Oosteniy --Hon garije deelt mede, dat Maandag de zusters: Rijkhoek, de Jonge, van Essen, Wynand, Nieuwenhuis, Hofstra, Paus, Vei don ouder geleide van Graaf van Reebteren Limpuig naar Gleiwitz vertrokken om den ve€* omvattenden arbeid aldaar met de reeds aanwezige zestien Ne'derlandsclie zusters te deelen. EERSTE KAMER- De distributie wet. Men meldt ons uit Den Haag: Blijkens bet afdeelingsveralag der Eerste Kamer inzage de distributiewet en bet 20-miUioen-ontwerp brachten vele leden den minister van Landbouw lof voor de door hem genomen maatregelen in zake de beschikbaarstelling van levensmiddelen, welke met oordeel, bekwaamheid en volslagen eerlijkheid verordend waren- Eenige leden kwa men op tegen de voortdurende ophitsing in sommige streken tegen de landbouwbevolking. Daarentegen werd het juiste inzicht geroemd dat de minister in dezen bezit, waarom men hem een uitgebreide volmacht thans door hem ge vraagd, wil schenken. [Verschillende leden wenschten voor de levensmiddelenvoorziening één man of een commissie van drie leden aange steld te zien. Trots de bezwaren tegen de ver strekkende Overreidsbemoeiingen verklaarden velen voor het ontwerp te zullen stemmen. Vrij Voor den inbond dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DE SOC.-DEM. WETHOUDERSZETEL TE SCHOTEN. M. de R.! Niet overbodig acht ik het voor onder staande regelen een kleine plaatsruimte te verzoeken, opdat de lezers de reden weten waarom de sociaal-democraten bun wet- houclersaetel willen ontruimen, en opdat het voor ben niet zoo gemakkelijk is om bet te doen voorkomen alsof rechtvaardigheidszin daarvan de oorzaak is. „Bij het bestuur der afdeeling Schoten van de S. D. A. P. zal de vraag aan de orde worden gesteld, of het wel wensohelijk is om bij de 'tegenwoordige verbonding der politieke partijen in den Raad, thans nog een zetel in het college van B. en W. door een sociaal-democraat te bezetten." Zie bier iets nieuws op politiek terrein: de sociaal-democraten vrijwillig hun wet houderszetel ontruimendeomdat de ver houding der politieke partijen bet gewenscht maakt.... Ach! wat zijn die Sehotensche sociaal-democraten toch strikt rechtvaardig om een zetel in te ruimen voor redits. Ach neen, geachte lezer, bet is geen rechtvaar digheidszin, die bun daartoe brengt. Mocht het een feit worden dat zij bun zetel prijsgeven, dan is bet wel alleen om reden dat de arbeid van wethouder Verton één groote teleurstelling voor ben is ge weest. Niets van al betgeen wat door wet houder Verton in verkiezingsdagen beloofd is, is door hem tot stand gebracht: geen progressieve belastingheffing, geen bevor dering van den bouw van goedkoope ar beiderswoningen, geen kosteloos onderwijs enz.; niets, totaal niets van dit al is door hem naar voren gebracht. Wethouder Verton durfde niet het een maal beloofde in te lossen; zijn houding in den Raad was dan ook voortdurend door en door inkonsekwent, wat natuurlijk niet an ders kon na al zijn dwaze beloften. En nu ten slotte de sociaal-democraten gaan in zien dat bet op deze manier op een nog ge weldiger fiasco moet uitloopen, 'nu geven zij om deze reden waarschijnlijk bun wet houderszetel cadeau. O. Schoten, 14 Aug. 1916. HEEMSTEDE. H. Briesterwiiding. Z. U. H. de Bisschop van Haarlem heeft gisteren de H. Priester wijding toegediend aan den Weleerw. heer L. H. Üudejans, van hier. HAARLEMMERMEER Raadsvacaturen. Door de anti-revolutionai re kiesvereeniging in distriet 31 (Hoofddorp) werd candidaat gesteld de beer Ouwerkerk, lid van bet hoofdbestuur van Patrimonium. Voor de tweede opengevallen zetel in dit dis trict zal de candidaat der Katholieken, de heer W. G. de Heij, krachtig worden gesteund. ZANDVOORT. Botsing voorkomen. Bij de halte „Tol", van de E. S. M., wilde Zondagmiddag ongeveer 7 uur de heer van G., uit Amsterdam, met zijn auto .(welke bij zelf bestuurde), de spoorbaan oversteken, toen een trein in aantocht was uit de richting Haarlem. De beer van G., het ge vaar ziende, gooide bet stuur om en reed om niet in botsing met de tram te komen, links de spoorbaan op, met bet gevolg dat de auto tegen een der ijzeren palen van de electrische eleiding terecht kwam en zoodanig werd be schadigd, dat de verdere reis niet kon worden voortgezet.-De electrische lamp aan den paal werd verbrijzeld. Gelukkig kreeg niemand der inzittenden eenig letsel en liep alles zonder persoonlijke ongelukken af. Alleen bad de tram uit Zandvoort eenige vertraging doordat de auto op de rails stond, doch met vereende krachten bracht men de auto in een naburige garage. HILLEGOM. R. K. School. Men schrijft ons uit Hillegom Op 1 October a.s. zal de R. K. Jongensschool alhier 25 jaar bestaan. Tevens herdenkt het hoofd der school de heer P. J. Litjens zijn zil veren Echtvereeniging. Het schoolbestuur be sloot het 25-jarig bestaan der school feestelijk Ie herdenken. Aan alle katholieken worden cir culaires gezonden om. bijdragen voor het feest. H. Priesterwijding. In de kathedrale kerk St. Bavo te Haarlem is gisteren de H. Pries terwijding toegediend aan den eerw. heer J. Th. Sistermans, van hier, die morgen, Donderdag, om half tien, zijn plechtige eer ste H. Mis zal opdragen. "VOORHOUT. Jubileum. Men meldt ons: Donderdag her denkt de Hefer J. van Wouw dén dag dat hij voor 25 jaar in dienst kwam bij de ïïollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. Van die 25 jaar is de jubilaris er ruim 22 al- bier woonachtig, de eerste jaren als wegarbei- der en later, toen de waehteresposten door wachters vervangen, als overwegwaehter, tot hij, na, de pensioenneering van den heer J- Floor, werd aangesteld als haltechef. SPAARNDAM. De begroeting. Bij Kon. besluit medege deeld in de openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor .de geschil len van bestuur is o.m. ongegrond ver klaard bet beroep: van den Raad der ge meente Spaarndam tegen bet besluit van Gedep. Staten van Noord-Holland waarbij aan de begrooting der genoemde gemeente voor 1916 goedkeuring is onthouden .op, grond dat daarop, de uitgaven hooger zij.p geraamd dan de ontvangsten en dus een deel der uitgaven niet is gedekt. SANTPOORT. Indische dienst. Bij resolutie van den Mi- nis ter van Koloniën is mej. K. L. Hameksi alhier, gesteld ter beschikking van den Gou verneur-Generaal van Nederlandscb-Indië, om daar te lande te worden benoemd tot' verpleegster bij het krankzinnigenwezen. IJMUIDEN. In aanvaring met oen onderzeeër? De IJ- muider stoomtrawler „Invierno" is waar schijnlijk met een onderzeeboot in aanva ring geweest. De twrawler stiet op eeq' onder water drijvend voorwerp, waardoor, bet voorschip geheel uit het water oprees, Eenige oogenblikken later kwam een on derzeeboot van onbekende nationaliteit bo ven en stoomde weg. De stoomtrawler ig nu in bet droogdok gesteld tot onderzoek en herstel der schade. Personalia. Te Den Haag is geslaagd voor het examen Fransch L.O. de heer J. Prak ken van hier. Bij K- B. is met ingang van 1 October aan P. ,0. Ghijs op zijn verzoek eervol ont slag verleend als hulpsluismeester aan de Noordzeesluizen alhier. EG MOND. Eene flesch met onheilspellend nieuws aangespoeld. Te Egmond aan Zee is een flesch aangespoeld waarin een briefje met den volgenden inhoud: „3 Augustus 1916. Aan boord Neptunis 10 's avonds. ,Wij hebben woeste zee, ieder oogenblik verwachten wij te stranden. Zoo ik niet meer levend aan wal kom, en er een kist gemerkt .0. G. K. aanspoelt in de dub bele bodem bevindt zich f 100 ten bate der Augustastichting. Hoor, krak, wij zinken." De onderteekening van dit briefje ts slecht te .lezen. EGMOND BINNEN. Kruisverbond, Onze afdeeling hield Zon dag een weinig bezochte, doch vruchtbare vergadering, waarin op de eerste plaats besloten werd in October een spreker uit te noodigen .om de zaak der drankbestrij ding nog .eens te komen bevorderen. Door liet "bestuur zullen pogingen gedaan worden, om te komen toe oprichting van eene Maria- vereeniging, opdat ook de meisjes en vrou wen, die de ellende van het drankgebruik vaak uit treurige ondervinding kennen, in de gelegenheid te stellen in een vereéniging gezamenlijk het kwaad krachtiger tegen te gaan. We hopen, dat deze pogingen suc ces zullen hebben. Verder zal het bestuur trachten eenige jonge meisjes te vinden, dip genegen zijn op 24 Sept. de Sobriëtas-bloem in onze gemeente en te Egmond aan Zee te verkoopen. Na nog eenige mededeelingen en besluiten van mindpr beteekenis, werd de vergadering gesloten niet een aanspo ring1 tot dpelname aan de processie naar Heiloo. Schoolfeest. In hare laatste vergadering besloot de commissie voor het schoolfeest cle leerlingen der hoogste klasse op Woens dag 23 Augustus een reisje te laten, maken naar Amsterdam, terwijl de overige kinde ren den volgenden dag een rijtochtje zul len doen naar Bergen en Alkmaar. Aan versnaperingen zal het niet ontbrèken. AKERSLOOT. Harddraverij. Ter gelegenheid van de kets mis is er een jaar lij ksche harddraverij ge houden. Er namen 8 paarden aan den wed strijd deel. Winners waren respectievelijk de heeren J. Kraakman, eerste prijs, Kaandorp; 2e prijs; H, Bakker, le Troost prijs; R. Mul, 2de Trostprijs. De behaalde prijzen bestonden in luxe voorwerepn. ZAANDAM, Personalia. Met 1 September is op ver zoek eervol ontslag verleend als directeur, van het Staatsbedrijf der Artillerie-inrich-- tngeni aan de Hembrug, aan den heer H, M. van .Unen, en op 1 October is als zoo danig benoemd de heer O. L. S. Cramer, thans te Hengelo (O.) Naar wij vernemen, is de heer Van .Unen geplaatst aan de maai schappij „Werkspoor", j)0 }j[Q0p .Cramer .was in b 6 tr ©liking uij uö firma Stork. Het conflict aan de artillerie-inrichtingen. Alhier heeft Maandag een vergadering plaats gehad van het hoofdbestuur van den Algem. Ned, Rijkswerkliedenbond. Naar aan leiding van het ingekomen schrijven van den Bond van losse Rijkswerklieden en van de afd. Rijkswerklieden, onderafd. van Pa trimonium, waarin de wenschelijklieid van samenwerking omtrent de verder te voeren actie wordt [uitgesproken, werd besloten dé dagelijksche besturen van genoemde orga nisaties uit te noodigen tot een samen- spreking op, Zaterdag 's namiddags 2 uur: aanstaande. In de motie van den Algem. Ned. Rijks werkliedenbond, welke aan regeering, Ka mer en hoofden van inrichtingen zal wor den toegezonden, is nog de volgende elau- sulé ingelast; ,Constateeren voorts, dat daaromtrent (het niet voldoende tegemoetkomen .door regea- r'mg en directiën aan de billijke en Se' rechtvaardigde eischen .der werklieden) een groote mate van ontstemming heerscht en het hoofdbestuur van den. Rijkswerkliedeu.- bond slechts met groote moeite heeft kun nen voorkomen, dat die ontevredenheid zicK uitte door plotseling uitbrekende onbera den directe actie-stakingen en dat niette genstaande toch een zeer gespannen toe stand onder, het personeel is gebleven. WORMERYEER, Uit dien gemeenteraad. Aan B. en [W. wexjj in de gisteravond gehouden raadsvergade ring machtiging verleend, tot het treffen van een gemeenschappelijke regeling mef andere Zaansche gemeenten, inzake de cea- tratle ambachtsschool te Zaandam. Tot ge delegeerde in ,den raai. van commissarissen werd aangewezen de heer Joh, de Boer Dz. SCHAGEN. Personalia. Te .Utrecht ia geslaagd voOÏ het examen schoonschrijven M. O, ft» heft* li. Tjalkeiis .van hier»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2