HIEUW! HUL COURANT K Bin VB MIE. RIJWIELBANDEN P. J. JANSSEN, Schagchelstraat 7-9 lij de k§an§ BINNENLAND STATEN-GENERAAL BELGISCHE BRIEVEN. FEUILLETON Woensdag 16 Aug. Tweede blad (yan oneen eigen correspondent) Brussel, 10 Aug. 1916. jjet is lang, zeer lang geleden dat, ik zoo ge- iond gelachen heb als voor eenige dagen. Of 't leven hier dan zoo plezierig ia? O, neen, «naar een goede geniua brengt mij nu regel matig, bjjna teregelmatig voor 't oorlogsland, de Nederlandsche dagbladen èn....l ik heb moeten lachen om de wijze waarop het Neder landsche publiek over Blegië wordt ingelicht en ook hoe sommige berichtgever» over oor- 'logsland schrijven zonder dat zij bevoegd zijn én dan. Sapperloot wat een onzin wordt er verkocht al is het dan ook tegen slechts vijf centen per nummer. Be correspondent van het Algemeen Han delsblad, ik bedoel van bet blad dat vroeger zoo ontzettend anti-Engelsch was, zelfs zoo, dat jtijtdens den boerenoorlog,de toenmaligen hoofd redacteur van dag tot dagschrijver niet ©ons bij küiderziekten van „Engelsche ziekte" Wilde hooren spreken, welnu dan, de .Brus- sclsehe correspondent van dat entente-blad maakt in het nummer van gisteren eene verge lijking tusschen het leven te Brussel en te Antwerpen. Hij vertelt dan ook hoe hij te Antwerpen in een hotel gelogeerd heeft en dat het. leven onder het ra-am zijner kamer min of tneer een bewijs was dat er des nachts in de ver boden uren toch nog wel een en ander voor valt. Op zichzelf beteekent de gevolgtrekking .niets,, doch er is een leuke zijde aan verbonden. Toevallig logeerde ik met den Handelsblad- man in hetzelfde hotel, bij D'iksterhuis op het Staf'eplein. Wat wil het toeval nu? Dat do berichtgever op een leaner geslapen heeft, welko absoluut geen vnbinding met de straat heeft, doch die uitziet r.p den Dierentuin. Er is geen sprake van dat hij van uit zijne kamer mensehen over de straat kende hooren Jeoper., zingen of wat ook.en toch worden er aan dat kamerverhljjf gevolgtrekkingen ge maakt. Zoo wordt Jan Publiek ingelichtl! Men heeft dan tenminste voor Je Belgische Handelsblad lezers écn i ge sensatie, omdat er van tijd tot tijd nog wel eens te Antwerpen gesproken wordt dat de Duitsehers altijd ides nachts uit de herbergen komen,"terwijl dat der burgers niet geoorloofd is. Ik wil eerlijk bekennen dat ik des avonds in oen lokaal na twtWlf uur ook wel eens een glas bier gedronken heb, maar dat het gansche ge zelschap zoowel uit Duitsehers als uit Belgen en Nederlanders bestond. Zoo'n insinuatie tusschen de regeltjes is hier voor do mensehen: godendrank. Mogelijk dat onze Handelsbladvriend zich vergist heeft, door het balken der ezels, in den dierentuin als menschel ijk loopen te hebben beschouwd, 't Is mogelijk maar zijne gevolg trekking tusschen de regels is en blijft ver keerd. Beeht leuk om te lezen is het te Amsterdam, bok op de Pijpenmarkt, verschijnend blad j-X Echo Beige." Daar zijn nu tal, tientallen, van zaken in beschreven die..zal ik het maar parlementair zeggen?die gelogen zijn. De geest in dat dagblad, evenals die in het te Rotterdam verschijnend zusterblad „La Belgi- f)ue," is nog steeds die der Belgische pers van Augustus tot October 1914. Ik zou bijna zeg gen de zaak wordt op dezelfde voet voortge zet. Oorlogswaanzin! Die hoeren willen de goegemeente wijsmaken dat zij, in verschillende plaatsen in bezet Bel gië, correspondenten hebben die met hun cor- Vcspondecren zonder de censuur te passeeren. Zij willen met de censuur nieta te maken heb ben..., die boches.... brrrll Wat geven zij om verbod van correspondeerengeen cent. Zij noen het toch en hunne landgenooten aan- schouwen die lieden i v i Helden &oon »helden." Waarom Ooeiikoopst Sdres H. J. v. ei. MEER, 3016. Wil ik nu eens vertellen hoe bij die lieden die correspondenties in de bladen, komen.... ik heb 't zelf bij ondervinding). Voor een veertiental dagen met va can tie naar Nederlanl komende, trof ik aan het station Roosendaal een der redacteuren aan. Hij was daar druk bezig met het uitvragen der lieden die van België kwamen en wier ant~ woorden hij opschreef; ik hoorde spreken over het anti-Didtsche propagianda-geval van Z.Em. Kardinaal Mercder op 21 Juli hier voorgevallen. En wat las ik in den volgenden morgen? In „L'Eoho" een brief, „de notre correspondent particulier," die wemelde van nonsens en die de zaak geheel anders vertelde als zij is voorgevallen. Die heeren correspondenten bestaan enkel in het brein der redactie en moeten dienst doen om het publiek te misleiden. Bovendien, ik vraag mij af is het geen schande voor de jour nalistiek dat die heeren zulk een misbruik ma ken van de pers als zij doen?? Nu wederom met het geval van den heer Carlier, den directeur van de Nationale Bank te Antwerpen. Do „Echo" zegt dat bedoelde heer in arrest genomen is, omdat do „boches" dringend om geld verlegen zijn en hij hun wei gerde vierhonderd millioen op papier te leenen. Deze mededeeling is een puur verzinsel. De oorzaak van de arrestatie des heeren Car lier zal wel ergens anders te zoeken zijn en. het zou mij niet verwonderen indien hij in zijne stille anti-Duitsche propaganda er tusschen geloopen is. Ik heb den heer Carlier geobserveerd van af de inname van Antwerpen. Ik moet eerlijk zeggen dat hij als geldspecialiteit veel diensten heeft bewezen in het Provinciaal Hulp- en Voedingskomiteit te Antwerpen waarvan hij van de afdeeling „hulp" voorzitter is, maar zijn stiekum en onwaardig optreden tegenover de Vlamingen die voor den rechten van hun volk opkwamen, zie dat alleen verdiende be loond te worden met eemige jaren gevangenis straf. Ik kan mij heel goed begrijpen dat een Belg in zijn engheid van opvoeding haat ge voelt tegen den irdividueelen Duitscher, ik ken ook begrijpen dat een Belg zijn vader land diensten bewijst door te spionneeren of wat ook.... maar ik kan niet begrijpen dat ontwikkelde Belgen, anderen aanzetten om strafbare feiten uit te voeren en zelf achter de schermen blijvendat zij haat tegen den bezetter prediken en in tegenwoordigheid van den bezet ter zelf heel lief zijn en ook niet dat zij mis bruik maken van de armoede en geldverlegen heid van de jonge lieden, deze aansporen tot. de laagste spionnendienaten en zich dan zelf hij ontdekking trachten te verbergen. Vooral van dit laatste zijn er, helaas, roerige voorbeelden. Het is nog niet zoo lang 4 )eden dat er door die handelwijze jonge lieden arfm krijgsverraad wer den schuldig bevonden en door het veldgereclu ter dood veroordeeld. Gelukkig zijn zij, door den invloed van invloedrijke lieden, die evenals ik verontwaardigd waren over de gemeene wijze waarop dio jongens werden misbruikt, door den Generaal-Gouverneur begenadigd. Een gerechtelijk onderzoek voor uitloop en gaat niet, doch het zou mij niet verwonderen indien do heer Carlier voor dergelijke zaten in hechtenis genomen was.en als 't zóó is dat ze hem dan maar straffen en goed ook! Het zal besteed zijn. Belg te zijn geeft toch nog niet het recht om alles straffeloos te doent! Ik sprak zoo even van het gerecht. De „Echo"-pers evenals enkele Nederlands sche dagbladen zooals „De Telegraaf" en „Tijd" spreken regelmatig over „Le régime de la Terreur" en „Schrikbewind" vooral als zij over het bestraffen van Belgen spreken. Ik sta regelmatig in verbinding zoowel met de Duitsche a'ls met de Belgische overheden alhoewel ik noch in dienst van den een noch van den ander sta maar ik moet eerlijk ver tellen dat ik van dat schrikbewind niet veel gezien heb,ja zelfs het bestaan er van ont ken Ik laat de franc-tireursgéschiedenis van Augustus 1914 voorloopig buiten beschouwing, hierop kom ik later, zij het dan op eene andere plaats, heel uitvoerig terug. Ik wil spreken over datgene wat gebeerd sedert do bezetting van Antwerpen, sedert 11 October 1914. Het is waar, de Duitsehers hebben vele be palingen en verordeningen gemaakt, die in het karakter van den Belg niet passen. Nog maar veertien dagen geleden schreef de heer Van Cauwelaert in zijn blad „Vrij België" dat zijn landgenooten geen tucht en discipline gewend zijn. Als de Duitsehers verordeningen maakten dan is het van de tien maal, acht maal in het belang der Belgen; zoo is het met het vaststel len der prijzen voor levensmiddelen enz. Het aantal lieden dat "eigen landgenooten uitmer gelt ia hier ontzettend gtroot. Woideni rij be trapt op overtreding, dan worden «dj ook be straft, wat volgens onze bergjppen sleohts rode- lijk Is, evenwel bij vele Belgen niet. Zij zijn van ouda zoo gewend om straffeloos versohillende strafbare handelingen te plegen, dat zij zich niet ontzien van „schrikbewind" te spreken als rij verdiend bestraft worden. Er loopen in België duizenden en duizenden jonge mannen fond die als zij één greintje vaderlandsliefde hadden, naar het front zouden gegaan zijn. Jawelk Vaderlandsliefde.onbekend arti kel als het opoffering beteekent, zeer zeker bjj de massa. Nu komen er nog velen terug nu al de Belgen van 18 tot 40 jaar opgeroepen kunnen worden. Doch diezelfde heeren hebben wel moed om Duitsche soldaten die voor hun vaderland vechten te beleedigen of uit te lachen en wor- den zij dan voor zulke feiten eens bestraft, dan noemt men het „schrikbewind." Dan spreekt men van gedwongen werk aan de verdedigings werken. Welnu ik weet uit eigen ondervinding dat er duizenden Belgen geheol vrijwillig ge werkt hebben en dit nog doen; dat zij zich zelf uit eigen beweging aanbieden en dat het aan bod dikwerf de vraag overtreft. En dan spreekt men van „schrikbewind." Met het uitspreken van straffen. Ik weet by ondervinding hoe nauwgezet de vooronderzoe ken plaats hebben; hoe links en rechts getuigen gehoord worden en dit al voor zaken waar de straffen soms vijf mark bedragen en toch. als er iemand veroordeeld wordt dan heet dat „schrikbewind De voltrekking tegen het vonnis van Miss Cave was- een moord, maar als er te Parijs, voor een veertiental dagen, volgens het dagblad „Le Matin," eene vrouw voor bespie ding ter dood veroordeeld werd, dan spreekt men van geen schrikbewind en nog minder van moord. Ik blijf bevestigen; schrikbewind heerscht er in P giö niet en volgens mijn standpunt zijn de Duitsehers dikwerf veel te slap. Er worden groote stra en op d© overtredingen a an gek on- ig en a s er iets gebeurt, en de verdachten °'ne° ln V01 00ri dan wordt er door-die lieden ge ai. van xer heb ik je. De Duitscher laat zie 1 ooi gc nartigbeid medeslepen, er komt eene klems1 straf.en de bestrafte? Wel, die lacht om de domheid dor Dutsen die hij zoo fijn bezwansd heeft. En toch spreken ook die lieden van schrikbewind. Eerlijk gezegd ik heb bij 't lezen deT dagbladen gezond gelachen, maar toch stemde het mij van tjjd tot tijd droevig omdat er uit valt vast te ste.mn 00 er kunstmatig verdachtmakingen kunnen geuit worden en dat er altijd nog eene -nng van mens een te vinden is die aan dien onzin gt ..o schenken en daardoor onrecht- vaardig m hun porcleeJ zijn tegenover het Duitsche volk. CH. A. B. HET ONBRENGEN ONZER Y1SSCHERS- Onlangs hebben eenige Kamers van Koop handel aan de Londensclie Kamer van Koop handel verzocht mede te helpen om de vrijlating te verkrijgen van de Nederlandsche visschers- schepen, welke door Britsche oorlogsschepen zijn opgebracht. Bedoelde Kamer heeft nu een verzoekschrift aan minister Grey gezonden, waarin de wette lijke zijde van de zaalc buiten beschouwing wordt gelaten, maar de aandacht wordt gevestigd op de moeilijkheden aan den ouden Nederlandschen tak van bedrijf in den weg gelegd een bedrijf waarin 20—30,000 personen door hard werken' een middel van bestaan vinden, behalve nog'zit die in hun levensondernoud kunnen voorzien door het maken van tonnen, zeilen, enz. en met armoede bedreigd worden, wanneer de Neder landsche zeevissciierij ernstig wordt bemoeilijkt. De Kamer van Koophandel schrijft, dat het optreden van de Britsciie autoriteiten een ongun- stigen indruk in Nedei land heeft gemaakt en vraagt den minister nauwkeurige aandacht aan déze belangrijke zaak te wijden. Opnieuw zal een deputatie uit de reeders Engeland vertrekken, om te onderhandelen -. i-po-eennir omtrent- w naar Engeland vertreKseu, «m tc onderhandelen met de Engelsche regeenng omtrent het vrijlaten der schepen. Aan i^ze deputatie, bestaande uit de heeren Den Du ic Hub. Dirkzwager en Parlevliet, is nu nog ^'gevoegd een vertegen woordiger van de N. y. door het bestuur van die maatschappij aan ewezen. ALWEDER DUURDERE SIGAREN! Voor rockers geen nieuws! Onze sigaren, die pas opge-Ja«= 'n zijn, zullen alweder duurder worden. Op eene vergadering van het Dagelijksch Be stuur van het Verufn 11 vereenigingen van Sigarenfabrikanten in norland en het bestuur van den R.-K. Zuidelijken Bond van Tabaks- en Sigarenfabrikanten, is eene motie aangenomen, waarvan de conclusie is: dat de reeds ingevoerde prijsverhooging der sigaren met één cent per stuk noch voldoende, noch in overeenstemming Is met de biutensporig hooge prijzen der grondstoffen waarvan er zijn, die met 300 pCt. tot 500 pCt. zijn gestegen en de belangrijke loonsverhoogingen, dat net daarom gebiedend noodzakelijk 13, indien men de oude qualfteit der sigaren wenscht te hand haven, den prijs der sigaren andermaal te ver- li oogen. VROEG ER BIJ! Op de vergadering van de aangesloten kies verenigingen te Westellingwerf is uit het gros tal candidaten, bestaande uit de heeren Mr M Slingenberg, te Haarlem; P. J. Oud, te Ommen: Dr. van Raalte, te Dordrecht, en Kl. de Vries te Amsterdam, door de centrale vrijzinnige kies vereniging in dit district voor de verkiezing in 1917 tot candidaat voor de Tweede Kamér gekozen de heer P. J. Oud, ontvanger reg. en dom. te Ommen. EEN MOOIE DAAD. De Maatschappij „Zeeland" heeft aan de na gelaten betrekkngen van de slachtoffers van de ramp der mailboot „Koningin Wilhelmina" een belangrijke bijslag gegeven op het hun wettig toekomende pensioen. Door dezen bijslag be draagt het pensioen voor de weduwe van den machinist, met de daarbij toegekende verhooging voor de kinderen tot den 17-jarigen leeftijd, in het geheel f 970. Het pensioen voor de weduwen van de stokers bedraagt in het geheel f 520 per jaar en wel totdat de verongelukte echtgenoot 65 jaar zou zijn, alsdan begint het gewone pen sioen van 300. Ook een weddenschap! Zondagmorgen zoo vertelt „De Maasb." ongeveer kwart over 11 uur werd een deel van Rot terdam in rep. en roer gebracht door een man, met een reuzenzak zand öp zijn rug, die omgaven, door een enorme menschen- menigte, bij de zomerscbe hitte, lauw met dit vrachtje op zijn rug door de stad, de tunnel onder door via den WAlenburger- weg, de richting naar Overschie insloeg. °AIs altijd was do jeugd het best vertegenwoor digd. De mensehen langs den weg bleven staan en dachten bij zich'.elf: „Een, die niet goed) snik is." Wat was echter het geval? Een kastelein had met H. Mourik, een pootigen sjouwer, een weddenschap aan gegaan, dat hij geen twee uren met een zak zand, wegende 101 kilo, zegge honderd éér kilo, een wandeling zou maken. Maurik, die niet bang is voor een beetje, ging de wed denschap aan en zoo zagen we hem Zon dagmorgen kalm wandelen. Hij is naar Overschie geweest en terug. Onder de tun nel moest hij den zak neerzetten, daar hij uiet verder kon vanwege het volk. „Ik zou hem anders vast niet neergezet hebben," zei Maurik gemoedelijk tegen ons. Hjj heeft den zak 2 uur en b minuten gedragen. Eindelijk gesopt. Eenige maanden ge leden werd melding gemaakt van een po ging om met beh lp van valsche scheeps papieren, uitvoerconsentea enz. een groote partij rubber over de grens te smokkelen. Dat mislukte toen omdat de makelaar die er in gemoeid was bijtijds lont rook. Er schijnen toen echter niet voldoende bewij zen te zijn geweest om tegen den hoofdaan legger van het zaakje een strafvervolging in te stellen. Deze, zekere J. Schuule uit Watergraafsmeer, een oud-medewerker van het bfckenue anti-smokkelbureau is nu ech ter aldus meldt het Hbld. op. andere wijze tegen de lamp geloopen. Einde Juli kwam hij bij de sigarenhande laar R. Kretzschmar, Warmoesstraat 63 te Amsterdam, wien hij tot 31 Juli f 30 te leen vroeg .en daarvoor in onderpand gai een uitvoerconsent voor 500 vaten lijnolie. De winkelier meende voldoende gedekt te zijn en voldeed aan het verzoek. Toen Schaake 31 Juli niets van zich liet hooren en daaropvolgende .dagen evenmin, ging de heer Kretzschmar op. onderzoek uit en bleek hem dat het uitvoerconsent een valsch stuk was waarop de handteeke- ning van .een ambtenaar gezet en de ver- looding was geschied met een tang, waar van het nummer niet overeenstemde met dat van bedoelden ambtenaar. Het valsche stuk werd in handen ge steld der politie. Zaterdagmorgen kwam Schaake de f 30 terugbrengen wijl.hij lont had geroken. .Vernomen hebbende dat het valsche stuk in handen der politie was, verzocht hij den winkelier het terug te halen. Deze wilde 't wel probeeren, mit3- Sehaake medeging. S. is daarop, gehoord, wegens oplichting ingesloten en ter be schikking van de justitie gesteld. Gesprongen Kanonnen. In de leger plaats bij Oldebroek zijn bij een© gehouden schietoefening drie kanonnen van lö cAf. gesprongen. Een kanonnier werd daarbij licht gekwetst. Dit geschut is van hard brons en behoort tot het oudere, reeds lang bestaande type. 25 Satyriek verhaal van Mark Twain. (Uit het Amerikaansch). js "Al® iemand geen bepaald ambacht heeft, dan tyjr.'i er in deze wereld natuurlijk slecht aan toe. boet noodig hebt, is, dunkt mij, wat minder ltw ^geleerdheid en wat meer practische be- hg^Theid. Ik weet niet, wat uw vader met u kic? Voorgehad. Ge hadt een bepaald vak moeten tocüen- Maar dat doet er niet toe; wij zullen toa wei iets voor u te doen vinden, denk ik. En le^lijP heimwee niet krijgt; dat is een her; ,e kwaal. We zullen de zaak nog wel eens alk. en in tusschen eens rondkijken. Het zal hagr losloopen. Wacht op mij ik ga straks %en 1, neden om het avondmaal met u te nut- Voor'pjf had Tracy een gevoel van vriendschap friend arr°w opgevat en zou hem misschien een 'ing &e|ioeirid hebben, als hij niet zoo plotse- tja prj^pjpdzaakt was geweest, zijne theorieën unet ziin 'e brengen. Hij was in allen gevalle tueer Gezelschap ingenomen en gevoelde zich gierj DHiimd dan vroeger. Ook was hij nieuws- 0m te weten, wélke betrekking het was. die Barrow in de gelegenheid gesteld had, zich zoo goed op de hoogte van boeken te stellen, en hem zooveel tijd had overgelaten om ie lezen. XII Thans begon de etensbel in hst benedengedeel te van het huis te luiden, en dit geluid verspreid de zich door het geheele gebouw tot de bovenste verdieping. Hoe hooger men kwam, des te hevi ger was het rumoer, totdat het geluid der schel eindelijk geheel overstemd werd door het lawaai van een stroom van kostgangers langs de trap pen. De adel begeeft zich niet op deze wijze tot den maaltijd; de opvoeding van Tracy had hem niet geschikt gemaakt om dit vroolijke tooneel te genieten. Hij moest bij zichzelf bekennen, dat er in deze buitengewone beweging iets was, dat hem tegenstond. Hij zou wel wenschen, dat die stroom wat langzamer en gematigder, niet zoo hevig en overweldigend vloeide. Barrow en Tracy volgden dien naar beneden, te midden van eene steals toenemende lucht van kool en andere luchtjes; luchtjes, die men nergens anders kan ruiken dan in een goedkoop kosthuis; luchtjes, die men, als men ze eens geroken heeft, nimmer kan vergeten. Voor Tracy waren deze geuren ver stikkend, afschuwelijk, schier onuitstaanbaar; maar hij hield zich stil en zeide niets. In het benedenhuis aangekomen, traden zij eene groote eetzaal binnen, waar vijf en dertig a veertig per sonen aan een lange tafel zaten. Zij namen plaats. De maaltijd begonnen, en er werden op de l^eadfstejvijze van den eenen kant der tafel tot den^anderen gesprekken ge- vnerH Hef tafellaken was van eene zeer grove stof en kwistig met koffieviekken en vet bemorst. De messen en vorken waren van ijzer met beenen hef terwie le oes schenen van tm of iets van dien het gemeenste zwaarste en duurzaamste aarde werk Er lag een dikke snede brood bij het bord van iederen kostganger, en het was blijkbaar, dat deze er zuinig mee was alsof hij wel wist, dat deze portie nietv' a,Ci, ?ou worden. Bor den met boter werden p e tafel geplaatst bin nen het bereik van de ien der mensehen, als zij er tenminste langeop nahielden. De boter was misschien vrij goe.r zag er niet kwaad uit; maar zij had wel-iciu wat meer geur dan verkieslijk was, ofschoon niemand der aanwezi gen dit scheen te bemerKen 01 er eenigen last van te hebben. De hoofdschotel was een gloeiend- heete stoofpot, waarvan ue aardappels en het vleesch, van verscheidene vroegere maaltijden overgehouden, de voornaamste bestanddeelen waren. Iedereen werd rijkelijk van dit gerecht voorzien. Op de tafel stonden een paar groote borden met gesneden harn^ ^n er waren nog eenige andere eetwaren van minder gewicht ingelegde vruchten en zulke dingen. Er was ook overvloed van thee en koffie van de minste soort, met bruine suiker en afgeroomde melk doch de hoeveelheid melk en suiker was niet aan de be scheidenheid der kostgangers overgelaten, maar werd aan het hoofdkwartier bepaaldéén ltpeltie suiker en één lepeltje melk voor ieder kopje 4 niet meer. De tafel werd bediend door twee iorsche negerinnen die met veel rumoer van het buffet naar de tafel heen en weer liepen.Zij weit.en hierbij geholpen door de dochter des huizes, 1 oes. Deze bediende de kostgangers van thee en koffie, maar deed dit op haar gemak af. Zij maakte allerlei grapjes met verschillende personen. Zij was tegenover de jongere mannen aardig en geestig zcoals zij zelf meende, en zooals de overigen ook meenden, te oordeelen naar het gelach, waarmee zij hare pogingen be kroond zag. Mr. Marsh zat aan het éene emde der tafel, zijne vrouw aan het andere. Marsh was een man van zestig jaren en een Amerikaanmaar ais hij een maand vroeger geboren was zou hij een Spanjaard geweest zijn. Hij had trouwens in zijn uiterlijk vezl van een Spanjaard weg; zijn gelaatskleur was zeer donker, zijn haar pikzwart en zijne oogen waren niet alleen gitzwart, maar ook zeer levendig, en er lag daarin iets, dat ver ried, aat zij bij voorkomende gelegenheden vlam men konden schieten. Hij-had een mager gezicht en zijn geheele voorkomen had iets onaange naams; hij was blijkbaar geen heel innemend persoon. Als iemand ergens om vroeg, was hij juist het tegenovergestelde van zijne vrouw, die dienstvaardig en voorkomend was. Al de jonge mannen en de vrouwen noemden _haar_ tante Leelijk to pas gjofeomeu. Op den Amers- foortschen straatweg te Naarden geraakte een militair-wielrijder het stuur van zijq fiets kwijt, juist toen een auto uit de rich ting Laren-Naarden kwam. De fiets ging dwars over den weg en werd geheel ver nield, terwijl de wielrijder met het hoofdS door het glazen, stofscherm van de auto viel. Deerlijk gewond) aan het hoofd, hoewel niet levensgevaarlijk, werd hij door de automo biel naar het militair hospitaal te Naarden vervoerd. GEWISSELDE STUKKEN. Persoon lüke dienstplicht in Ned.-Indië. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van art. 113 van het Reglement op het beleid der Regeering van Ned.-Indië, vastgesteld hij de wet van 2 September 1854 (Staatsblad no, 129). Aan de Memorie van Toelichting is ont leend, dat het wetsontwerp ten doel heeft, Tnogeljjkheid te openen om voor Ned.- mclië geleidelijk over le gaan tot een. ander stelsel van legervorming, waarin de thans aan de schutterijen of andere gewapende vereenigingen in art. 113 van het Regee- ring6reglement toegedachte taak zal wor den opgedragen aan afdeelingen van 't leger. Het onderhavige ontwerp zal, wet gewor den, de gelegenheid aanbieden een stelsel to ontwerpen, waarhij de Nederlandsche onder- danei., daartoe in staat, zich op doeltreffe.»- de wijze kunnen kwijten van hunne zede lijke verplichting cm mede to werken, niet alleen tot het bewaren van orde en rnst, maar ook tot het handhaven van het Ne derlandsche gezag in Indië. In dat stelsel zal het eerste gedeelte van vorenbedoelde verplichting, d.w.z. de door bet tegenwoordige artikel 113 van het Re- geeringsreglement aan de schutterijen op gelegde hoofdtaak worden opgedragen aan de „landweer", bestaande uit de oudste lich tingen van de hij de infanterie ingedeelde dienstpl ich tigen. De bestaande verplichting van alle inge zetenen om, desgevorderd, mede te werxen aan bet bewaren van rust en orde, is in do nieuwe lezing echter tevens behouden, zoo dat als het noodig is ook niet-onder- danen daartoe zullen kunnen worden ge roepen. In beginsel behoort de dienstplicht" te rus ten op hen, die den staat van Nederlander bezitten, en op de Europeanen, die nit an- deren hoofde Nederlandsche onderdanen! zijn. J.chtcr zal ook aan de Nederlandsche onderdanen van niet-Enropeeschcn landaard de dienstplicht opgelegd moeten kunnen worden, aangezien het streven der Regee ring er op is gericht om hij het toebedeelen van rechten en verplichtingen geen onder scheid te maken tusschen Nederlanders en! hen, die uit anderen hoofde Nederlandsche onderdanen zijn, onverschillig tot welken landaard deze iaatsten behooren. Het ligt in de bedoeling om zoo spoedig mogelijk tot de invoering van den voors hands tot den dienst bij de landmacht te beperken dienstplicht voor alle groepen van onderdanen over te gaan. Daar de voor bereiding van de invoering van deze militia voor de Europeanen echter verder is ge- v0.T^®r<^ 'Mu dio van de invoering van eene militie voor de niet-Enropeesche onderda nen, laat het zich aanzien, dat de eerstbe doelde spoediger tot stand zal kunnen k men dan de laatste. Do dienstplicht voor Enropeesobe Neder landsche onderdanen zal zijn „persoonlijk" en „algemeen". Dit laatste is bepaald noodig in verband met het gering aantal dienst plichtigen van deze groep onderdanen, ver geleken bij de behoefte aan Enropeesche militairen. De dienstplicht zal ongeveer op eenzelf den leeftijd moeten beginnen als hier te lande, de diensttijd echter 13 jaren dnren. De hij de infanterie, ingedeelde dienst- plichtigen zullen adht jaren behooren tot de militie en vijf jaren tot de landweer; de bij cta andere wapens en diensten ingedeelden blijven bun geheelen dienstplichttijd tot de militio behooren. De dnnr van de eerste oefening zal zoo mogelijk niet langer zijn dan die voor de Nederlandsche militie; herhalingsoefenin gen zullen worden gehouden eens in de drie jaren, telkens voor ten hoogste 16 dagen. De dienstplichtige, die in Nederland reeds een eerste oefening heeft doorloopen, zal' daarvan in Indië zijn vrijgesteld en daar tel SPOTKOOPJES GROOTE OPRUIMING VAN Karpetten, Vloerzeilen en Tafelkleeden bi) AHEGAMG ZIE DE PAUZEN. 4001 Rachel, een bewijs van vertrouwelijkheid. De blik van Tracy, die naar alle kanten rond keek en in alles belang steldg, viel thans op een der kostgangers, die bij de verdeeling van het gestoofde eten over het hoofd was gezien. Hij zag doodsbleek, en scheen nog pas van het ziek bed verrezen te zijn cn daarheen zoo spoedig mogelijk terug te moeten keeren. Zijn gelaat was zeer zwaarmoedig. De golven van gelach en gesprek braken daarop zonder dat zij er invloed op hadden, alsof hij eene klip in de zee en de woorden en het gelach wezenlijk water waren geweest Hij hield het hoofd voorovergebogen en keek beschaamd. Sommigen van de vrouwen sloegen van tijd tot tijd steelsche blikken op hem, en enkelen van de jongsten der mannen hadden blijkbaar medelijden met den jonkman, een medelijden, dat zich alleen op hun gelaat, maar niet op eenige meer werkdadige wijze ver ried. De groote meerderheid der aanwezigen echter betoonde eene volslagene onverschilligheid omtrent den jonkman en zijne verdrietelijkheden. Marsh zat met zijn hoofd voorovergebogen, maar men kon den boosaardig en blik van zijn oogen onder zijne zware wenkbrauwen zien. Hij sloeg den jonkman met blijkbaar welgevallen gade. Hij had hem niet teengevolge van eene vergissing over 't hoofd gezien, en blijkbaar begrepen de aanwezigen dit wel. Wordt vervolgd, SCHEPm

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5