Haarlemsche Bankvereeniging „DE ONDERNEMING" Speciale inrichting voor biiiMscbN- maakvaiWoningen.KantoreienKrten Ad verte nf in. LEIDEN. G. HULSEBOSCH Zn. BUITENLAND SOCIALE BERICHTEN OUDE SINGEL 58. Verhuurt tegen zeer bil lijke prijzen films in alle genres, zoowel dramati sche als komische en prachtvolle natuuropna men. r== Aanbevolen voor particulieren, seminaria, vereenigingen, 9®* stichten, kloosters, patronaten, scholen, theaters enz. LUXE AUTO CENTRALE TEDIN6 VAN BERKHOUT DE CLERCQ Haarlem. - Hillegom. - Lisse. Haarlemmermeer (Hoofddorp). Effecten en Couponos Prolongatie. Administratie en Bewaring. 100 Mi*, goed ver teerde Paardemest Eerste Olazem&asscherij Opgericht 1887. Tel. No 151. 3S&EMENLAND CHEMISCH ZUSVER GEO. RAAMGRACHT. SO. Berichten in drie regels- het onbrengen onzer visschers- NEDERL. R. K. BOND VAN HADDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. S Tel. Interc. 1310 (Na 5 uur 's avonds 555) Vertegenwoordiger voor Haarlem en Omstreken: 4447 O. KOERS, Bakkerstraat 36. Tel. 2904 Heemstede - Haarlem Tel. 2904. .Verhuring van Luxe Auto's. Stalling en onderhoud van wagens bij abonnement. SPECIALE REPARATIE AFOEELI8SO. Techn. adviezen bij aan en verkoop van oude of nieuwe automobielen. 4078 4328 te Haarlem en Hillegom. (4105) VAN DE N.V. Drogisterij K. v. EDEN. Munt uit in kwaliteit en prijs per ons 12 cent. 4037 4 20,000 personen raar bet platteland vervoerd, vaar zij landbouw-arbeid verrichtten. er >ij de toepassing van dien maatregel eenige "outen begaan zijn, wat betreft de keuze der personen, dat ia een gevolg van den aard der dingen. Die fouten zijn trouwens terstond her steld kunnen worden. Na afloop van den oogst zullen zij, die uit hun woonplaats verwijderd zijn, daarheen teruggevoerd worden. Er is ten vlle zorg gedragen, dat de bewoners der steden, die van dezen maatregel het voorwerp geweest zijn, noch naar den geest, noch mate rieel te lijden hebben tijdens hun verblijf op het land. De verovering van Hamadan door de Turken in Perzië, De bladen te Konstantinopel en overig Turkije vrij/.en op do groote strategische beteekenis van de bezetting van Hamadan, een kruispunt van Perzische hoofdwegen, dat de wegen naar Teheran, Kasdi n en Tebris beheerscht. De Turken verijdelden zoodoende niet alleen af doende het plan der Engelschen en Russen om elkaar de hand te reiken, maar zij bedreigen de Russische verbindingen, wat vooral het geval zou zijn, wanneer het hen gelukte tusschen Kasdin en Tebris naar Teheran door te dringen, dat 650 K.M .van Tebris ligt, terwijl Hamadan van Teheran 320 K.H. afligt, welke afstand door de Turken sneller kan worden afgelegd dan Russische versterkingen van Tebris naar Teheran kunnen worden gezonden. De bladen ■wijzen ook op den grooten indruk welke de snelle opmarsch van de Turken door Perzië zal makea op het Perzische volk, dat wellicht nu getuige is van de toebereidselen van den Engelschen en den Russichen gezant om Tehe ran te verlaten en dat nu de vrijheid zal hebben zich definitief by de Turken aan te sluiten om het land avn de Engelseh-Russische heer schappij to redden. DUITSCHLiAN D. Noodweer in Pruisen- Naar uit Stettin wordt gemeld woedde gis teren boven Golluow drie uren lang een buiten gewoon zwaar onweder en viel er een regen waardoor vele straten onder water gezet wer den, hetwelk gemiddeld een voet hoog stond. Op verschillende plaatsen werd door het in slaan van 'den bilksem brand veroorzaakt; eenige schuren brandden geheel af, waarbij ook vee omkwam. Van de schippers zijn waarschijn lijk verscheidenen omgekomen. Te Divenow werd men ter hoogte van de Oderbank een vaartuig gewaar, hetwelk met den bodem naar boven ronddreef, terwijl drie lijken van onbe kende vischers aanspoelden. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft het door den Senaat vastgestelde program voor vlootuitbreiding aangenomen. Op het aan den Duitsehen keizer toebehoo- rende landgoed Kadinen gaat men gebouwen Zetten voor blinden en andere oorlogsinvaliden. In Engeland is men begonnen met den bouw van 5 duikbooten voor rekening van Spanje.De booten hebben 'n lengte van 500 voet. Volgens 'n bericht, ontleend aan het blad „South Afrika," lijdt gener. Smuts in Duitsch- Zuid-Afrika aan malaria. Botha bezocht hem. - Oeneraal Evert is inplaats van generaal Koeropatkin tot aanvoerder van de noorde lijke legers in Rusland benoemd. De overheid van St. Petersburg heeft ge last alle Bulgaarsche onderdanen uit de stad te zetten. Alleen ernstige zieken mogen blijven. Een hevige cycloon heeft op Jamaica ge woed en schade aangericht. Kingston is van de ZOO WAS HET NIET BEDOELD.... De musicus Alfons Diepenbrock, en naar de „Tel." mededeelt met hem, „verschillende perso nen" bedankten voor de Vaderlandsche Club wegens de aanneming van de verklaring inzake de visscherij-kwestie en de wijze, waarop het bu reau in deze zijn meening heeft doorgedreven. Dit doet de „Nieuwe Ct." opmerken Voor de wijze waarop het zuiver vaderland sche karakter van de Club door „verschillende personen", die toetraden, is opgevat, is dit wel kenschetsend. Zoodra het bureau blijk geeft gelijk ter zake van den Engelschen aanslag op onze vischerij van inzicht dat vaderlandsche belangen van Nederlandsch standpunt be schouwd zelfs wel eens boven Engelsche „oor- logsnoodzaak" kunnen gaan, roepen een aantal leden: Zóó was het niet bedoeld! DE ZESDE BREDASCHE KATHOLIE KENDAG. Te Roosendaal is, zooals wij meldden, de 6e Bredasche Katholiekendag gehouden, die uitne mend is geslaagd. Er was veel belangstelling, ook van den kant der vrouwen. Nadat Z. D. H. Mgr. Hopmans eene stille H. Mis had opge dragen, ging men in optocht naar het vergader- locaal. Behandeld werd het onderwerp de Katholiek van de Daad en iu 5 afdeelingen werd verga derd. Daarna volgde de slotvergadering, die werd bijgewoond door Z. D. H. Mgr. Hopmans. De Voorzitter, Mr. Van Gilse, sprak den Bis schop toe. Spr. herinnert er aan, dat het de eerste maal is, dat Z. IX H. Mgr. Hopmans als Bisschop onder Zijn diocesanen verschijnt, en brengt eer biedig hulde aan de nagedachtenis van Zijn Doorl. voorganger. Mgr. Leijten. En thans, aldus spr., mogen wij U groeten als onzen herder. Nooit zullen wij vergeten, zoowel in ons privaat als in ons openbaar leven gehoor zaamheid verschuldigd te zijn aan Uw Gezag. Wilt Gij, Mgr., de huisgezinnen tot Christus brengen, dan zullen wij, uwe onderdanen, strijden om Christus in de huisgezinnen te doen heer- schen. Als Gij, Monseigneur, Christus wilt doen heer- schen in het vereenigingsleven, dan zullen ook wij niet rusten voordat volgens Uw verlangen alle standen in ons Bisdom katholiek zijn geor ganiseerd. Spr. hernieuwt de gevoelens van kinderlijke onderwerping en gehechtheid aan het Kerkelijk Gezag. Medegedeeld werd, dat een telegram is gezon den aan Z. H. den Paus, waarop de mededee- ling is ontvangen, dat de H. Vader van gan- scher harte Zijn apostolischen zegen schenkmaan de deelnemers van den Katholiekendag. Een tele gram van huldebetuiging aan H. M. de Ko ningin is beantwoord met een danktelegram voor de vertolkte gevoelens en de heihvenschen aan H. M. en Hoogstdeszelfs gezin aangeboden. Nadat daarna de ZeerEerw. ZeerGel. Heer Mr. Dr. Ch. Raaijmakers een rede had uitge sproken over het onderwerp: „Het Roomsch- katholiek bijzonder onderwijs", sprak Z. D. H. Mgr. Hopmans het slotwoord. In de dagen, dat ik, zeid# Z. D. H„ zelf socia len arbeid mocht verrichten, kwam ik met velen uwer in aanraking, velen heb ik leeren kennen en hoogachtenvelen zijn mijne vrienden geworden. Bij het werk, dat gij nu nog verricht, kunt ge blijven staat maken op mijn steun, omdat het geldt het heil van mijn bisdom. Moge die een maal gesloten vriendschap ook van uwen kant blijven voortduren: het zal mijn troost zijn in de vele moeilijkheden, die zich opeenhoopen in den tegen vvooraigen tijd. Laat ons eendrachtig samenwerken om den echt Christelijken geest in mijn bisdom te herstellen, waar hij verloren ging: te bevestigen, waar hij dreigde te verslap pen. Laat ons samenwerken, gedachtig het devies, dat ik koos: „Mihi vivere Christus est. U allen wil ik voor Christus behouden of winnen." Mgr. herinnerde verder aan de beteekenis van 't onderwerp van den dag, releveerde hoedanig de katholiek in 't openbaar maatschappelijk leven moet optreden en wees op den plicht om zich katholiek te organ iseeren. Katholiek zitting heeft in publiek- X.JUU1IU 11CCU lil p Uil II UK." rest van 't eiland afgezonderd. Er zyn dooden. rechtelijke lichamen, moet hij, besloot Z. D. H., onderlegd zijn om in 't openbaar fe kunnen op treden. Onwetendheid in godsdienstzaken wreekt zich verschrikkelijk. Mogen wij toch een vast besluit maken voor de godsdienstige vorming èn van ons zelf èn van onze kinderen. Vooral moe ten we het Katholiek bijzonder onderwijs bevor deren; dat eisebt de Kerk; niet alleen lager, maar ook middelbaar en hooger onderwijs. Wij moeten voor onze kinderen ongerept bewaren hun grootsten schat, hun heilig Geloof. Naast iedere kerk dient een Katholieke school te staan; in meer aanzienlijke plaatsen ook een inrichting van middelbaar onderwijs. Ik zal niet rusten, voor die wensch vervuld is. Ik weet, ge wilt naar best vermogen daaraan medewerken. Bergen op Zoom met zijn Kath. handelsdagschool is daar voor een bewijs en ik breng van hier mijn warme hulde aan de oprichters. SCHEPEN. Wat cfe Katwijkers uit Engeland schrijven. Uit Grangemouth in Schotland hebben eenige Katwijksche vissehers, die daar ge ïnterneerd zijn, aan hun familie in Katwijk brieven geschreven, welke aan het „N. v. d, D." d,oor een ingezetene van deze visschers- plaats welwillend, ter inzage verstrekt wer den. Onze visschers hebben het daar lang niet naar hun zin, zooals uit hun brieven aan vrouw en kinderen blijkt. Zij mogen niet aan den wal vertoeven, zij mogen zelfs geen victualiën inslaan en krijgen steeds hetzelfde rantsoen. Bij het lezen van die brieven komt men tot de conclusie,' dat onze Katwijkers lie ver in ruw en zwaar weder in open zee zijn, dan in Engeland in een veilige haven, waar zij naar familie en vaderland ver langen. Schipper Jan Plug, van de „IJ. M. 295", schrijft ö.a. het volgende uit Grange mouth, dato 9 Aug.: „Wij hebben eerst 17 dagen in Leith ge legen en toen zijn wij versleept naar hier. maar het is overal niet3 gedaan hoor. Wij liggen hier met z'n 21 vaartuigen, maar wij mogen den wal niet op, alleen op den kant staan, meer niet. Als je wat noodig hebt, dan halen de soldaten het voor je. Het is een zuinige boel aan boord. „Het is vandaag al negen weken en je begrijpt wel, dat het hier dun gaat wor den; geen suiker meer, alles is op. Het ia iederen dag boonensoep. Wij verdienen geen cent en dan zitten wij liier met die koste lijke 18 last haring; die gaat ook hard achteruit. Wij zouden net nog een nachtje visschen, toen wij opgepakt werden. „Het hangt me hier al lang de keel uit. Als het nog een dag of acht is, zeg jo vooruit, maar het is vandaag al drie weken, en wie weet hoe lang Weet wel, dat ik zoo mager als een konijn zal zijn, als ik thuis kom." Een matroos schrijft o.m. aan zijn vrouw, dat hij nieuwsgierig is, of zijn zoon ook opgebracht is en gaat den voort: „Ik lig hier voor onbepaalden tijd. Ik hoor, dat de vrouwen op. Scheveningen f 9 per week krijgen. Ik zal dus maar hopen, dat u ook wat krijgt. Ik wensch dat u niet zoo kniest als ik Uit een brief van schipper Gijs van den Oever nemen wij het volgende over: „Toen. kwamen er twee oorlogsschepen bij ons, en er Werd geschoten, dat wij stop pen moesten en direct de vleet inhalen. Eeu der schepen sleepte vier visschersbooten achter elkaar naar Engeland. lederen dag lig ik n|u maar uit te kijken, of er uitkomst komtWij mogen niet aan den wal ko men. Wij liggen wel aan den kant vast." Door de machine gegrepen. Te Vlaar- dingen is de bankwerker P. v. Z. werkzaam in de smederij der firma A. de Jong, bij het speren in aanraking gekomen met de machine waardoor hij werd meegetrokken en door de as rondgeslingerd. In bewus- teloozen toestand is hij naar het Zieken huis vervoerd. Een doodelijke slag. De 27-jarige L. van de Wijgert te Reeswijk, kreeg, toen hij een vreemd veulen bij zijn merriepaard bracht, van dit dier een slag tegen de borst, ten gevolge waarvan hij na eenige oogen- blikken overleed. Van vreugde krankzinnig. Een zekere juffrouw D. te Millingen bij Nijmegen is van vreugde krankzinnig geworden, toen zij bericht ontving van haar broer, die in het Oostenrijksche leger dient en dien zij dooi waande. Hij vertelde daarin, dat hij in krijgsgevangenschap was geraakt. De vrouw is naar Venraay overgebracht. Een kloeke Jburgjervader. De heer H. H. G. van Everdingen, burgemeester dei- gemeente Beusichem, herdacht deze week zijn 80sten verjaardag. Niettegenstaande zijn hoogen leeftijd neemt hij zijn ambt nog met groote liefde .en werkkracht waar. Thans reeds is hij ruim 40 jaren als zoodanig werkzaam. Het vorig jaar nam hij zijn ont slag als secretaris, welk ambt hij ook vele jaren er bij had bekleed. Zwaar beproefd. Te Vlissingen i3 op straat in staat van uitputting aangetroffen een Nederlander, die als hotelk-necht in Duitschland gewerkt heeft en daar een kist op zijn rug had gekregen, waarbij hij een rib brak. Na in een gasthuis gelegen te hebben, werd hij naar de gevangenis in Duitschland overgebracht en later over de grens gezet. De man had nu eerst te Rot terdam getracht werk te vinden en waa, nadat dit niet lukte, hetzelfde in Vlissingen komen d,oen. Door gebrek aan voedsel was hij nu geheel uitgeput. Botsing tusschen auto's. Dinsdagavond zijn in de Aagjedekenstraat te Vlissingen eeu militaire vrachtauto en een auto van den autoverhuurder W. met elkaar ia bot sing gekomen. De militaire auto kwam er zonder beschadiging af, doeh de andere auto viel om en werd ernstig beschadigd. De inzittenden, een familie uit Breda, moesten zich met veel moeite uit de auto werken, maar wonder hoven wonder had slechts een der reizigers een onbeduidende wonde aan het gelaat. Bovengenoemde bond hield Zondag onder voorzitterschap van den heer A. A. van Ha- mersveld te Amsterdam zijn vijfde jaarlijk- solie Bondsvergadering te Utrecht. De vergadering werd bijgewoond door den Zeereerw. adviseur rector Stroomer en den heer Haazevoet, secretaris van het R. K. Vakbureau. Uit het jaarverslag vau den secretaris, den heer H. B. Haver te Amsterdam, stip pen we aan, dat nieuwe afdeelingen wer den opgericht te Rotterdam, Weesp, Breda, Enschedé, Hoorn, Maastricht, Groningen en Bolsward. Het aangesloten ledontal hij het werkloozenfonds bedraagt 600, inbegrepen de militaire leden. Verschillende acties wer den gevoerd ter verbetering van de positie van het kantoor- en winkelpersoneel. Door den vrijgestelden voorzitter werden verzon den 1099 brieven, 20 telegrammen en 37 ver schillende circulaires aan de afdeelingen voor de Federatie van de Dioc. R. K. Mid- denstandsibonden en den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den werd een bureau tot plaatsing opge richt, waarvan de leden gratis gebruik kun nen maken. Tot directeur werd benoemd de centraal-correspondent van het Plaatsingö- bureau van den Bediendenbond, de heer H. B. Haver te Amsterdam. De stand van het ledental op 30 Juni 1916 bedroeg 1014, t. w. 603 heeren-leden, 214 dames, 86 adspirant- leden, 98 militairen, 9 werkloozen, 4 zieken. Na eene korte "discussie werd het jaarver slag van den secretaris goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester, den heer Fr. Sehri.jnemakers te Venlo bleek, dat het boekjaar sluit met een bedrag van 2881.03Ji aan ontvangsten en uitgaven; dit cijfer is voor het overlijdensfonds, de weer- staiulskas en hot werkloosheidsfonds resp. 464.141-3, 195.20 en 941.15. De penning meester werd van zijn beheer over het af- geloopen jaar gedechargeerd. De contributie over het loopende boekjaar werd wederom bepaald op 4.50 voor de heeren-leden en 2.50 voor de dames-leden. Tot redacteur van het Bondsorgaan werd voor den tijd van 2 jaar herbenoemd de heer B. Hinterling te Zwolle. Aangenomen werd een voorstel van de afd. Amsterdam, Gouda, Leiden en Utrecht tot aansluiting- van den Bond bij hot Bureau voor de R. K. Vakorganisatie. Herkozen werd tot voorz. de heer A. A. van Hamersveld, terwijl voorts tot bestuurs leden werden herkozen de heeren H. B. Ha ver, B. Hinterling, Fr. Schrijnemakers, Nieuwliof en Moonen en gekozen de heer Brouwer te Utrecht. Op voorstel van de afd. Hoorn zullen een aantal propaganda-briefkaarten ter bevor dering der Zondagsrust verspreid worden, wanneer de bondsfinantiën zulks toelaten. De^coneept-begrooting vóór het jaar 1916 —1917 sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 3719.96 werd goedgekeurd. Besloten werd door bet Bondsbestuur een commissie te doen benoemen tot het bestu- deeren der kwestie inzake invoering van een uniform progressief eontributiestelsel. Aan het Bondsbestuur werd volmacht ge geven om het werkloozenfonds zoo te rege len, als noodig zal worden tengevolge van de te verwachten nieuwe instructies van den nieuwen minister inzake de werkloosheids verzekering. Nadat besloten was de volgende Bonds vergadering in Den Haag te houden, werd de vergadering geschorst tot Maandagmor gen. Op den tweeden dag werden besprekingen ge houden ter behandeling var. enkele wijzigingen van eenige bepalingen der Bondsstatuten en het Huishoudelijk Reglement. Naar aanleiding van een voorstel om het desbetreffend artikel der statuten zoodanig to wijzigen, dat de zetel van den Bond van Amsterdam naar Utrecht wordt overgebracht, werd met groote meerderheid van stemmen be sloten den zetel voorloopig te Amsterdam ge vestigd te houden. Voorts werd na langdurige discussies beslo ten in de Statuten vast te leggen, dat de afdee lingen, die daartoe over een voldoend aantal leden beschikken gesplitst moeten worden in secties voor kantoor- en winkelpersoneel, met dien verstande, dat de afdeelingsbesturen samengesteld moeten zijn uit leden der beidé secties. De overige voorstellen tot wijziging der sta tuten, zoomede tot die van enkele bepalingen van bet Huish. Reglement werden na eenige discussies goedgekeurd. In het nieuw gewij zigde art. 4 van het H. R. wordt bepaald, dat het lidmaatschap eindigt, o. a. wanneer een lid zijn kerkelijke plichten niet vervult, eene ge mengde verkeering aangaat enz. Na afhandeling van de Statuten- en Regle mentswijzigingen werd de buitengewone ver gadering gesloten. Hierop werd de gistermiddag geschorste ge wone vergadering voortgezet en was aan de orde de behandeling van het Ontworp-Regle- ment voor Ziekteverzekering. Bij de algemeene beschouwingen verklaarde de afd. Leiden het reglement, zooals het voor gesteld is, onaannemelijk, zoolang er geen wis kundig advies over ingewonnen is. De afgevaardigden van een 3-tal andere af deelingen wilden de behandeling van het regle ment uitgesteld zien, omdat zij deze tijdsom standigheden er minder gunstig voor achtten. Het Bondsbestuur stelde, voor het reglement wel te behandelen, doch aan te houden het ar tikel regelend de contributieregeling met de bedoeling hierover eerst wiskundig advies in te winnen. Aldus werd besloten. Verdere besprekingen werden aangehouden wegens gebrek aan tijd. Over het jeugdorganisatie-reglement zal een referendum worden gehouden. N.V. Lelie-Bioscoop 'i^aBa«M8iaüVi>«ai'aw 'JtMwgMga— De Commissie van Bestuur over het Gesticht „MEERENBERG" nabij het Station Santpoort- Meerenberg, vraagt prijsopgave van benoodigde Levering francö Gesticht. 4424 Prijsopgave in te zenden uiterlilk Donderdag 24 Augustus. MELKSUIKER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6