BUITENLAND B Wü EML A ND' BOEKBEOORDEELING ALLERLEI" NIERKWALEN. OORLOGS-ALLERLEk EEN AANVAL OP EEN BOSCH. Berichten in drie regels. - P. maximilianus. Pruisen heeft men i0h,000 Jfk. in beslag geno men, welke voor de knoeierijen dienen moeeten. Men verwacht weldra nog meer in hechtenis nemingen. Een kranige ontvluchting. Uit Madrid wordt aan de „Figaro" gemeld dat een Duiteehe kapitein die te La Palmae op de kanarische eilanden geïnterneerd was, heeft weten te ontsnajipen. De offioïeir die in de in- 'fauteriokazeine waa ondergebracht ontving be zoek van zijn ordonnans en 4 andere zeelieden die eveneens te Las Palma9 waren geïnterneerd. Van deze gelegenheid gebruik makende verwis selde de officier, na zijn baard te hebben afge- s.-Leren van kleeding niet zijn ordonnans, nam diens mand waarin hij het brood had gebracht eu verliet zonder dat hij gehinderd werd de kazerne. Pogingen om hem te vinden zijn tot dusver zonder resultaat gebleven. Zijn ordon nans en de vier matrozen zijn gearresteerd. Honden en luchtaanvallen. „Men heeft reeds dikwijls opgemerkt," zegt een inzender in de „Daily News", „dat do ge wone houd een ingeworteldon afkeer heeft van alles wat luchtvaartuig heet. Mijn eigen hond, een Iersche terrier, ontdekt dadelijk het gesnor van den motor van een vliegmachine en Kondigt dat, zooals ik reeds dikwijls heb gemerkt, op de duidelijkste wijze aan, lang voor dat de oorzaak van zijn geblaf mij duidelijk wordt. Bij den laatsten luchtaanval hebben de hon den in zeker district alarm gemaakt; de mees ten hieven een woest geblaf aan lang voordat de Zeppelins aankwamen. Dit is weder een- voorbeeld van dat treffende dierlijk instinct, dat iederen vreemden en in den regel min der gewenschten bezoeker ontdekt, onver schillig of zijne positie hoog of laag ia. foca gericht, zoodat het op de groote hoogte leef en met groote snelheid zeewaarts aftrok. Een groote menigte keek met belangstelling naar dea strijd. Ongeveer 25 of 30 minuten later kwam de zeppelin terug. Myn kon dé motoren hooren snorren en hij bewoog zich buiten het bereik van het afweergeschut. Toen trachtte het een stoute poging te doen om door de verdedigingsmiddelen van de stad heen te dringen maar ook deze mislukte tven jammerlijk als ae eerste. Weer doorkruisten de krachtige stralen van het zoeklicht de ruimte en in een oogenblik was het schip gevonden, dat nu steeds door de stralen gevolgd werd. Ik stond naar den zeppelin te kijken, die mij deed denken aan een enorme gouden visch, die langzaam in het water rondzwemt. Overal ston den nieuwsgierigen het schouwspel gade te slaan en toen de afweerbatterijen weder het vuur openden en de granaten langs het zwerk vlogen, werd de opwinding groot. De batterijen onderhielden een ontzettend vuur en ofschoon ik het niet met zekerheid kan ver klaren, geloof ik, dat het luchtschip tweemalen werd geraakt. „Die is raakt riep een vrouw, die naast mij stond, toen een granaat vlak naast het lucht schip scheen uiteen te barsten. In het schijnsel der zoeklichten zag men het duidelijk wankelen en iets zakken, terwijl het de vlucht nam naar de zee. De kanonniers waren blijkbaar erg tevreden met het resultaat van hun vuur en telkens als hunne granaten dichtbij het schip uiteen barst ten, ging er van de batterijen een luid ge juich op, Na tweemalen afgeslagen te zijn gaf de aan valler het op en verdween weder naar zee, zonder zelfs een. „visitekaartje" achtergelaten te hebben, ofschoon hij toch een paar bommen schijnt uitgeworpen te hebben, die zonder schade aan tc richten op open plaatsen neervielen. In de „Outlook" beschrijft een officier zijn eerste gevecht in een aanval tegen een positie, die de Duitschers bezet hielden. Het bevel luid de, dat die moest genomen en behouden worden, „Wij trekken op langs een lang golvend gras veld, dan steken wij een weg over en dan komt weer een veld. Naast me zie ik honderden man nen, alien in dezelfde,formatie, allen in versnel den pds en zoo rustig als bij een parade, zelfs bij een parade heb ik nog nooit zuk een recht gelid gezien. Van rijd tot tijd zakken er enkelen ineen of wankelen of vallen zacht voorover op hun ge zicht, maar de lijn beweegt zich voorwaarts. Ik hoor een officier lachend roepen: „Links, rechts, links, rechts; je bent uit den pas O'Reil ly en dan schatert er iemand. Nu komen wij bij bet bosch. Ik laat mijn vandelstok vallen, grijp naar mijn revolver en snel voor mijn soldaten uit, die met gevelde oajonet achter mij het kreupelhout intrekken; wij verwachten een kogelregen en dan de charge. Maar er gebeurt niets. Onze artillerie heeft het boschje schoongeveegd en er i» geen ievende" Duitscher in overgebleven. Dat klinkt saai, niet? Maar het is nog niet sfgeloopen, want als wij uit 't bosch komen,wor den wij met een waren stortvloed van machine geweer- en geweervuur begroet, zoodat wij ons gaan ingraven. Ik krijg bevel naar het bosch terug te gaan waar. wfj ons j&oeten ingraven. De Duitschers hebben een groot aantal machinegeweren op dat bosch gericht, zoodat wij het er warm krij. gen. Kunt ge u voorstellen, dat iemand pro- Deert door een April-regenbui te loopet zonder een spatje regen te krij gen Daaro-p komt het ongeveer neer. - Een officier wordt langs mjj weggedragen; een van mijii beste vrienden. Het was zijn eer ste en laatste gevecht. Dan wordt de adjudant weggedragen. Hij zit gelukkig nog overeind, ofschoon zijn linkerbeen er vreemd bijliangt en zijn gezicht erg wit is; maar hij wakkert zfjn manschappen aan en glimlacht. Overal om mij heen vallen de man nen neer en ik vraag mij af, hoeveel officieren onze compagnie verloren heeft. Dan komt de bevelvoerende officier naar mij toe wandelen, even kalm en rustig als in de kazerne en toch is hij niét alleen tnidden in het gevecht geweest en draagt hij de geheele ver antwoordelijkheid voor den troep, maar nog steeds fluiten de kogels met hun „fit! fit!" voortdurend om ons heen. „Hoor eens," zegt hjj, „het gaat uitmuntend met den aanval op die loopgraven, en ik wilde, dat je een boodsehajuaan den brigade-ehef ging brengen. Kom mee naar den weg, dan zal ik je alles zeggen." Hij is zoo volmaakt rustig en zoo opgewekt, dat ik mfj afvraag: „is dat nu de oorlog en kan er werkelijk gevaar bestaan hebben i" en dat, terwijl er nog voortdurend mannen voorover vallen op hun gezicht. Dit bewijst, hoeveel de persoonlijkheid van den bevelvoerenden officier voor de troepen beteekent. Wij zitten samen aan den stoffigen weg, hij, de bevelvoerende officier en ik, een jong t\\ eede-luitenantje, :hij een soldaat met reel ondervinding en ik een advocaat, die pas den vuurdoop heeft gekregen, en hij spreekt met mij alsof ik zijn gelijke ware." ZEPPELINS AAN DE OOST KUST VAN ENGELAND. Een correspondent van de „Daily Chronicle" vertelt hoe een zeppelin verjaagd werd van een stad aan de Oostkust van Engeland. „Toen de zeppelin dichtbij was gekomen liet hij een krachtige lichtpijl vallen, die eenige mi nuten jang in de lucht bleef hangen en toen doof de. Het luchtschip had intusschen zijne motoren gestopt en wachtte op eene gelegenheid ooi zijn slag te slaan. Plotseling streek een straal van een zoeklicht langs den hemel en spoedig was het luchtschip in dien feilen schijn ontdekt. De afweerkanonnen openden het vuur en de zeppelin trok haastig terug en vertoonde niet den minsten lust om zich verder te wagen. Het luchtvaartuig werd met een geweldig vuur van de artillerie begroet en de schoten waren MET VERLOF. Een soldaat sehrijft het volgende aan de „Daily Mail": „Je moet aan het cempagnie's-bureau komen, "zei de onderofficier, met een breeden glimlach. En onmiddellijk begon mijn hart razend te kloppen en ik kreeg een kleur en er kwam een glimlach over mijn gezicht. Ik deed mijn best om onverschilig te kijken, maar ik kon niet ophouden te glimlachen en de kame raden, die den onderofficier gezien hadden rie- peh: „Verlof! Leve Blighty. Cheer-o! Veel ge- luken zij begonnen ook te lachen en mij de hand te drukken. Zij meenden het eelit. Dat ik met verlof ging beteekende, dat er weer in het algemeen verlof zou gegeven worden. Goed nieuws verbreidt zich snel. De schild wacht aan het compagnies-bureau wist het ook al en grinnikte. De officier van de wacht kwam de kamer uit en trok aan zijn sigaret. „Je gaat vanavond m,et verlof", zeide hij ern stig en toen lachte hij ook. Ik had een gevoel zooals iedere soldaat zal hebben als hij zal hooren: „De vrede is geslo ten 1" Ik ben maar één keer in mijn leven net zoo gelukkig geweest. Stel je dat eens voor als je in een loopgraaf hebt gestaan om luehttorpe- do's en landmijnen te ontgaan en je komt dan op een open, door de zon verlichten weg in En geland; je hebt op schildwacht gestaan, zoo uitgeput, dat je niet meer om de kogels van del scherpschutters geeft en nu krijg je een heerlijk bed met warme, zachte lakens en geen „geef acht"!; je hebt koude thee en jam vol met aarde en wit brood dat je met je vuile kleivingers bruin gemaakt hebt, en nu weer zilver en ser vetten en lieve, goeie vrouwen die je helpen; uit de kaken des doods en uit een beestenleven, weer thuis. Oeh, maar daar kun je je niet indenken! Ik kon het ook niet! Ik kon er alleen maar aan denken en glimlachen en weer glimlachen en nadenken over dit vreemde feit midden in den grootsten oorlog van alle tijden die overgang in één dag van den rand van het graf naar alles wat het leven tot een hemel maakt." de Orde van St. Franciscus, dezelfde aflaten bezitten, welke gegeven, zijn aan iedfere kerk of openbaar bedehuis van, de eerste en de tweede Orde en van de reguliere Derde Orde, ten bate van alle geloovigen, iwelke die plaatsen op bepaalde dagen bezoeken. 2e. datjd'e geloovigen, die lid zijn van de Berde Orde, deze aflaten, welke onmiddel lijk aan de kerken of openbare bedehuizen van de eerste, tweede en derde Orde zijn verleend, .kunnen verdienen, indien zij in plaats van deze bedehuizen een kerk of kapel bezoeken, .waarin de zetel van de broederschap is gevestigd, ook al is deze kerk of kapel niet een eigen kerk ,of kapel van de Derde Orde; 3e. dat de tertiarissen den vollen aflaat, welke verleend) is aan lien diede kerken dér eerste Orde bezoeken op den dag der gedachtenis van alle overledene broeders, niet kunnen verdienen op. den Ttagi waarop die gedachtenis gehouden wordt bij de af- d'eeling waar ze toe behooren, en ook op den dag, waarop Idteze gehouden wordt bij andere afdeelingen, m. a. w. meerdere kee- ren per jaar, doch slechts eenmaaMn het jaar; 4e. dat hetgeen in de Indulta cap V. goedgekeurd 11 Sept. 1901 bepaald werd omtrent het- verdienen v.an aflaten ten gun ste v,an tertiarissen, die ziek of verhinderd zijn, niet slechts geld;t voor de aflaten, welke onmiddellijk aan de wereldlijke Defde Orde gegeven zijn, maar ook voor die, welke aan de eerste, tweede en dêrde Orde zijn ont leend; 5e. dat dit geldt niet alleen voor de af laten, welke tot aan 1909 verleend waren, maar ook voor di,e in de toekomst aan ,de Orde van St. Franciscus zullen gegeven wor den. Een ander decreet dierzelfde Congregatie bepaalt, dat alle formules van gebeden, lof prijzingen, aanroepingen en d'ergelijke, waaraan aflaten zijn verleend door den H. Stoel, dn daaraan verleende aflaten totaal verliezen, door iedere bijvoeging, weglating of inlas'sching. AMERIKA. Politi-eke zwendel. Verleden week Donderdag heeft in den Se naat te Washington, senator Penrose een hartig woordje gezegd over benoemingen van perso nen, die liooge bedragen in de democratische partijkas hadden gestort bij de vorige verkie zing-en, tot aanzienlijke ambten. Volgens Pen rose zijn - 2 democraten zonder eenige ervaring in hooge diplomatieke ambten benoemd. Z.ij hadden onderscheidenlijk 25,000 tot 125,000 gul den in de partijkas gestort. Het totaal bedrag aan verkiezingsgiften, waarvoor met baantjes betaald was, had over de 100.000.000 gulden be dragen. Charles Crane, wien het gezantschap in Rus land was aangeboden, had 120.000 gegeven; IJenry Morgenthan, benoemd tot Amerikaansch gezant in Turkije, 72,000; Frederick Pen- ^eld, benoemd tct gezant in Weenen, 54,000; ram Occombs, wien de Parijsche gezants- post was aangeboden, 24,000; John de Saul- T i S T 8eZant .ia ürnkuay 12,000, Joseph ïilard, gezant in Madrid, 4 800 .Volgens Penrose zon de regeering van presi dent Wilson 20,000 bekwame burgerlijke ambte naren aan den dijk hebben gezet, om partij- contribuanten to beloonen. De Republikeinen deden zeide Penrose zulke dingen ook, maar de Democraten waren er nog huichelachtig bij. ITALIË. Voor dte tertiarissen. De „Acta Apostolicae Sed'is" bevat de ant woorden van de H. Congregatie van het ufficie op meerdere dubia door den al»e- procurator Van de Orde der Minder- roeiers v°orgelegd naar aanleiding van de Pi,,I v daluim e Tertio Ordine, waarin Paus z-g-, de aflaten van de eerste en tweeue Orde van S. Franciscus verkrijgbaar maa.vte voor alle tertiarissen van S. Fran ciscus. Uit de antwoorden blijkt: le. dat de kerken of opertbarë* bedehui zen, welke behooren aan de wereldlijke Der* Volgens een bericht uit Stockhelm is de roggeoogst in Zweden zoo rijk uitgevallen, dat men hoopt geen rogge te moeten invoeren. —Aan de universiteit te Keulen zal 'n nieuwe leerstoel werden verbonden en we] een leer stoel Voor de journalistiek. De Russische Regeering heeft een voorstel bij de Doema ingediend tot invoering van ver plicht lager onderwijs. Volgens de „Rjetsj" heeft "minister'Iiark de wederopenstelling van de St. Petersburgsche effectenbeurs voorwaardelijk toegestaan. De vier Duiteehe mijmverkersbonden heb ben aan de mijndirecties en den minister van handel loonsverhooging gevraagd. Sir George Turner, oud-minister van fi nanciën van 't Australische gemeenebest. is op 65-jarigen leeftijd te Melbourne overleden.- Ingevolg de onlusten in Indo-China, w'aar- bij de koxiing viau. A rhruvn is af ge-zet, is 'n ï1 ran- sche enquette-comm.naér die kol oniepsr trokken ouders uit een! brandeno huis redde, waarbij hijzelf hevige brandwondenbekw&m, ontving door tusschenkomst van den burgemeester zijner woonplaats van het Carnegie-Helden- fonds de bronzen medaille en een gratdfioatie van 100. Gevolgen, van onvoorzichtigheid. De heer S., te Laren, had de onvoorzichtigheid in zijn tuin een geladen jachtgeweer tegen een krui wagen te plaatsen. Het geweer viel, het schot ging af en trof den heer S. in hoofd en schou der. De ongelukkige is naar het ziekenhuis te Hilversum vervoerd. Een deserteur dig geen deserteur is. Door den commandant van de wacht onder Stratum is des nachts binnengebracht op het politie- bureu to Eindhoven een man, die voorgaf een Duitscher te zijn en gedeserteerd van 't slag veld. Hem werd een plaats op de nachtbrits inge ruimd waar hij dos morgens vereerd werd met een bezoek van den Inspecteur van politie. Maar deze kende den man terstond en het bleek dan ook een bekende type uit den om trek te zijn. Z'n Duitscbe tong van eeni-ge uren te voren was nu tot een zuiver Hollaudsche ver groeid. Wie is er nu ingeloopen?. Bedrog door smokkelaars. Niet alleen wor den door de smokkelaars voor de door hen uit gevoerde levensmiddelen aan de grens meestal enorm hooge prijzen bedongen, doch het ge beurt bovendien, dat zij daarmede de Duit schers, die op verschillende punten langs de grens 's nachts staan te wachten of zich ook de gelegenheid voordoet om in het bezit yan g-e- smpkkeldo levensmiddelen te komen, op schan dalige manier bedriegen. Een flesch slaolie b.v. brengt den smokkelaars gewoonlijk 8 a 10 mark op. Nu zijn er, die een leege flesch tot even onder den hals met water vullen en er dan een kleine hoeveelheid slaolie bijvoegen. Daar de olie op het water blijft drijven, is het 's nachts, in het donker en bij de zenuwachtige spanning, waarmede de handel aan de grens ge paard gaat, voor -de koopers niet gemakkelijk liet. bedrog te constateeren en betalen zij 'n mark of 10 voor. een flesch water met on geveer een deciliter olie. Bij de dezer dagen door do rijksambtenaren in beslag genomen groote hoeveelheid smokkelwaar, bevond zich ook eeu dergelijke flesch water-en-olie! Zij, die zich met smokkelen onledig houden, komen ndordaad van kwaad tot erger. Vliegongeval. Men meldt ons uit Leerdam: Donderdagmiddag omstreeks 5 uur vlogen hoven Leerdam 2 vliegtuigen. Van een was Lui tenant Wiimar waarnemer en Luitenant Duim- ker bestuurder. De motor stond in de lucht stil, de vliegers probeerden een zweefvlucht te ma ken. Zij beeikénden echter den afstand te kort, en kwamen in een sloot terecht. Een der vlie geniers werd licht gewond. Om zeven uur ont plofte het vliegtuig. Het verbrandde geheel. De vliegers kwamen uit Gilserijen en vogen naar SocBterberg. Het andere vliegtuig steeg om half zeven \veer °P om naar Socsterberg terug te keeren. MIDDENSTANDSOONGRES. Het Middemstandscoiigres zal 6 en 7 Sep tember te leiden gehouden worden. EEN OORLOGSWINSTBELASTING IX NED.-INDIE? De correspondent van de „eTIegeraaf' meldt uit Wedltevreden: Naar ik verneem bestaat bij de regeering het voornemen een oorlogswinstbelasting te heffen niet alleen op suiker, maar op alle cultuur-gewassen in Indië. ALWEER EEN MANIFEST. De sociaal-Democratische Arbeiderspartij de partij der manifesten heeft alweer een manifest aan de „Isedei'landsciie arbei dersklasse" gericht. Alweer over algemeen kiowecht voor man nen en vrouwen. Het manifest is uitermate zwak, omdat het erkennen moet, dat de regeeringsvoor- stellen inhouden wat het concentratiepro gram van'1913 bevatte. Eigenlijk meer. De sociaal-democratie kan izeSKön en ze zegt het ook we zÜn ar n!'et mee tevreden, we verlangen algemeen kiesrecht voor de vrouw, dadelijk en Grond wet. Hiermee komt ze echter ruim drie jaar te 'Laat, zooals het „Huisgezjm zegt. „Ze had dien eisoli in 1913 moeten stel len. Toen Rad zè, evenals ze het overige afdwong, ook algemeen vrouwenkiesrecht van de concentratie moctea afdwingen. De concentratie zou, °m de rechtsche meerderheid te breken, onder eik juk zijn doorgegaan. Heeft de sociaal-democratie toen met ge- durfd, met groote woorden loan ze thans het verzuimde niet herstellen. Is het manifest zwak, het bevat ook een feitelijke onjuistheid. Beweerd wordt .dat reeds achttien jaren de strijd voor het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen.1 onder leiding der so ciaal-democratie wordt gevoerd. En liet is toch nog maar hoogstens tien jaar geleden, dat de leider der sociaal-de mocratie, mr. Troelstra, verklaarde niet te weten of hij voor algemeen vrouwenkies recht zo-u zijn, indien op. invoering uit richt bestond. Wij nemen graag aan, dat wat toen* nog twijfelachtig was vool' mr. Troelstra thans zekerheid is geworden, maar men behoorde ook in een reclamestuk de historische waar heid. geen geweld aan te .doen." Bovendien is het groote tromgeroer voor ■algemeen vrouwenkiesrecht ontactisch. Het komt er zeker niet, maar het zou wel aè heele Grondwetsherziening in „e. vaar kxmnen brengen. Daar de sociaal-democratie dit niet kap wenschen, handelt zij met haar parade, niet geëvenredigd aan doel en uitkomst, onver standig. Een mooie helooning. F. J. Wioh, te Hel mond, die 11 April j.l, met levensgevaar, zijn DE LOTGEVALLEN VAN EEN A NT!-S MOK KEL A AR. Eenige dagen geleden hebben we medegedeeld, i dat debr' de politic te Amsterdam zekere J. Schaake is aangehouden, die vroeger verbonden is geweest aan het befaamde „anti-smokfcel- bureatt". Ondanks zijn jeugdigen leeftijd de man is o-ngeteer 25 jaar heeft Schaake al heel wat achter den rug. Op allerlei manieren wist hij steeds aan geld te kómen en het is inderdaad een raadsel hoe hem dat steeds weer opnieuw gelukte. Zoo had hij verhaalt het H-b'ld. opge richt een „Vrachtmaatschappij Mariê B". Dat was niet een ding zoo maar uit de lucht gegre pen, om de maan niet. Schaake had aan0 de Keizersgiacht een heusch kantoor voor zijn vrachtmaatschappij, de akte van oprichting was voor een notaris gepasseerd. Er ontbrak niets aaiM-> e-Waars j^ijk zaken. Maai papieren waren in overvloed aanwezig. Bewijzen yan huur, verhuiur, cognossementen, vrach toewijzen plenty. Dat wekte de bekoring op van een ander jongmensch, die besloot zich niet ochake te associeeren en daarvoor een bedrag van f 2500 stortte. Nu zou voor de „Vrachtmaatschappij Marie NB." een nieuw tijdperk van ongekenden bloei, aanbreken. Er werd geschreven en getelegra feerd dat het een lust was. Maar tot zaken- kwam het nog maar niet. En de f 2500 versmolt als sneeuw voor de zon. En als de nieuwe com pagnon dan al eens schuchter vroeg wanneer nu de groote winsten zouden binnenkomen, wist Schaake het hem wel te vertellen. „Zie je, ik ben bezig met een groote onderne ming. Wij zullen sdheepsvrachten hout uit Oos tenrijk krijgen en daarvoor in ruil zenden wij levensmiddelen. Maar zie-je, die Posthuma is-me dat een minister? wil nog maar niet teekenen Hier ontplooide Schaake zich als een groot psycholoog. Wie toch zal in dit tijdsgewricht nog eenigen twijfel kunnen koesteren als eenmaal beweerd is, dat minister Posthuma de schuld is? En wanneer dan 's avonds in de een of andere krant een vinnig artikel voorkwam tegen het hoofd van het Landbouwdepartement, dan smulden de compagnons: goed zoo, nog één zoo'n artikel en Posthuma gaat heen en de „Vrachtmaatschappij Marie B." zal groeien en bloeien Maar Posthuma, de halsstarrige bleef, kwam gezond als een hoentje uit Ruurlo naar Den Haag terug en de „Vrachtmaatschappij Marie B." begon al meer en meer te kwijnen. Het kassaldo van de vennootschap was in enkele weken gedaald van f 2500 tot 19 gulden en eenige centen. Schaake bleef echter moed houden, nam een jongen man uit Zaandam aan als reiziger, liet deze f 200 borg storten en maakte een reisje naar België. Wat hij daar uitvoerde is helaas in de historie niet bekend. Maar de papieren die hem daar toegang verschaften, zullen misschien wel de eenige geweest zijn die niet valsch waren. De f 200 borgstorting van "den Zaankanter waren natuurlijk ook spoedig op. Wel had deze een prachtig arbeidscontract met dubbel zegel Schaake had op een gewoon stukje pavier twee uitgeknipte fimantregels geplakt en een en ander van een zwaar lak voorzien maar toch vertrouwde hij het zaakje niet en begon het Schaake lastig te maken. Deze had echter al weer een nieuwe onderneming op het oog, Zekere Herr Heinritih M. uit Scheveningen had consenten noodig voor den uitvoer van cacao, margarine, enz. enz. Welnu, Schaake zou zorgdragen dat hij die consenten kreeg. En dat hij daartoe inderdaad de middelen bezat, wist hij zóó aannemelijk te maken, dat Herr Heinrich M. hem al vast in voorschot een bedrag van f 2200 ter hand stelde. Nu kon Schaake zich weder bewegen. Toen het geld van Heinrich M. op was, was er weder een ander, die voor Schaake uitkomst bracht Nu een handelsreiziger, wonende aan den Overtoom. Hem vertelde Schaake van nieuwe, grootsche plannen, waarvoor slechts een 300 A 400 gulden noodig was om ze uit te voeren. Het lukte opnieuw en weder was Schaake voor eenige weken geholpen. Totd men weet het, een winkelier nit de Warmoesstraat zich beklaagde over een onnoo- zele f 30 die hij aan Schaake geleend had en waarvoor deze hem een valsch cognossement in onderpand had gegeven. Wat niet bereikt was door de klachten van den compagnon in de „Vrachtmaatschappij Marie B'.", noch door die van Herr Heinrich M. of van den randelsrei- ziger, geschiedde nu: Schaake werd aangehou den en voorloopig in hechtenis gehouden. Zielen II. Door P. Quiri- nus, O. M. Cap. N. V. De R. K. Boek-Centrale. Amsterdam, f 0.50. Evenals in de zeven novellen van Zielen I geeft P. -Quirinus ons in de zes schetsen van Zielen II weer teere bewogenheid en ontroering in fijne rimpeling. Omhoog, geseihreven onder invloed van Jörgensen, geeft den sterken drang, in de zielen naar geluk, naar licht, naar vrede. Wat 't kost aan eep. ziel om omhoog te komen, de .schrijver zegt 't niet, maar laat 't voelen en zien. I)e overgangen zijn soms wat te onverwacht, de voortgang wat hor tend, 't geheel nog niet voldragen. Avond: wanneer de dag voorbij is met zijn roerige drukte en de sterren diep in den hemel staan in de stilte van den avond, dan wordt er iets gehoord in de ziel als van een zang die ver af is. 't Is de aantrilling van het eeuwige, het bovenzinnelijke, het goddelijke in het diepiste van de menschen- ziel. Soms wordt- het overstemd door luid' gekchal; maar ',t geschal houdt op en de gonziug van het goddelijke gaat door. Het mooie in en rond een geroepene tot het Priesterschap: de levenswijding van een eenvoudige, vrome moeder, het eerste schuchter verlangen in het jonge hart, de straffe strijd voor den opgang, de wijding en de oudervreugd: als 'n bevend geluk trilt 't hier na in Herinnering!. In Dood zijn de geloovige 'en ongeloo- vige gezet tegenover dit groote mysterie. Vooral de ongeloovige staat er belijnd in enkele korte, forsciie trekken. In Mjeidng is 'n zang getoonzet, die soma te zingen hangt in mooie zielen, heel teer. Ofliever: Meidag geeft het wiegewagen op den lichten wind van twee rootle bloemen naast elkaar in den ochtendauw; we zien er groeien op de bloemkroon drup voor drup in tintelng van liicht, tot de bloemen eikaar aanstooten. in het wiegewagen en de drup pels sarrionschieten tot 'een groote traan midden, in het gouden hart. Geholpen is een eenvoudig gegeventje van een huisgezin zonder werk en zonder brood, 'n toestand, waarin we den werkman van vandaag moeilijk in kunnen 'denken. Da toon is wat enkel. Minder dan de vorige vijf. Soms 'n verstandelijke beredeneering iq plaats van gevoel; 'n onware voorstelling in plaats van een klare ziening, 'n heel enkele keef 'n homperig. brokje retoriek, zijn din gen die men misschien alleen nog maar merkt als men deze schetsen lezen gaat om kritiek ,te fsichrij ven. De auteur heeft heel anderen stijl dan Marie Koenen; toch dunkt me dat hij zich wachten moet VOOr 't wazerige en vagerige van verschillend© van haar povellen. Mind. Kapucijn. Lange weg (N.-B.) Velen hebben verschrikkelijke kwellingen tfc doorstaan tengevolge van nierkwalen, waarvan zij geen hinder zouden gehad hebben, wanneer zij de waarschuwende eerste verschijnselen niet veronachtzaamd hadden. Hoofdpijn, pijn in den rug, pijnlijke ledema ten, duizelingen, verstoorde slaap, een voortdu rend vermoeid gevoel, koude handen en voeten, blazen onder de oogen, rheumatische pijnen, wa- terstooraissen, dit alles zijn waarschuwingen, dat uw nieren haar werk niet behoorlijk ver richten. En van het werk der nieren hangt de gezondheid van het geheele lichaam af, want de nieren filtreeren ae onzuiverheden uit het bloed. En als deze vergiften want het zijn vergiften in het bloed achterblijven, volgen ongetwijfeld ziekten van zeer pijnlijken en ver woestenden aard als niersteen (nierkoliek), jicht, rheumatiek, waterzucht, ischias, uremie. Het heeft geen doel om de plaatselijke ver schijnselen te behandelen. Werkt onmiddellijk in op de oorzaak van uw kwaal de nieren door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, welke rechtstreeks op de nieren werken en haar opwekken, versterken en genezen. Zif hergeven aan de nieren haar oude kracht en ge zondheid, waardoor de oorzaak van uw kwalen wordt opgeheven. Te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren IC. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstraat 147 a. Toezending geschiedt fran co na ontvangst van postwissel f 1,75 voor 'één, of f 10,— voor zes doozen. Etscht de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke dook die niet voorzien is va« nevenstaand handelsmedfi:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 10