BUITENLAND BINNENLAND BERICHTEN UIT DE PROVINCIE DIT DE ZAANSTREEK Allerlei. STADSNIEUWS Een nieuw Postkantoor. Van hedenmorgen UIT OKIE VORIGE OPLAAG HOLLAND'S NOORDEN tatt rekken, zieli (lan ook geeneains erop dat Het conflict niet liet zuivere karakter van ten nalkanconfliet bad. De Grieksche re geering voerde aan, dat zij haar bondge noot een veel doeltreffender dienst kon be- wijzen door Bulgarije te bewaken. Bulgarije weet zeer goed dat het Servië niet zou kun nen aanvallen zonder onze onmiddellijke in terventie uit te lokken. Door met de wape nen aan den voet te blijven staan znllen wij Bulgarije evenzeer verhinderen tegen Griekenland op te rukken. Te Belgrado er kende men de juistheid van deze argumen- Toen Venizelos in de Kamer verklaarde, dat het oiu de eer van Griekenland ging, drukte hij die het verdrag gesloten had, hiermede oneindig veel meer uit dan men vermoeden kon. DUITSCHE VERSTERKINGEN VOOR TRIEST?? LONDEN. 22 Aug. (Part.) Uit Rome wordt gomeidlTat Duitsehland besloten heeft Oos tenrijk te ondersteunen op den Carso om te verhinderen dat de Italianen zich van (Triest meester maken, terwijl Oostenrijk n.n groot aantal troepen van Trentino naar de bedreigde streek zal zenden. Generaal iConrad vou Holsendorff zou met behulp van ideze troepen een wanhopigen. tegenaanval beproeven. HET riiOCES-LIEliKNEOHT. BERLIJN, 22 Aug. (Part.) Woensdagmor gen om 9 uur zal de zaak tegen den Rijks dagafgevaardigde Liebknecht in behandeling komen. Zjj had reeds een week vroeger moeten voorkomen, doch werd uitgesteld pp verzoek van het openbaar ministerie. DE ITALIANEN IN TOLMINO? LONDEN, 22 Aug. (Part.) Volgens bericht uit Italië zouden de Italiaansche troepen in den avond van den löden dezer den Oos tenrijkers tot in Tolmino hebben terugge slagen. Een hevig gevecht zou in de buiten ste voorsteden dezer stad plaats gehad heb ben. (In de officieele communiqués von den wij tot heden geen bevestiging van dit bericht. Red.) LUXEMBURG. Pater Manrus Kaiser t. Verleden week Donderdag is in Zwitser land ten gevolge van een operatie overle den de Dominicaner pater Maurus Kaiser, een geboren Luxemburger. Hij was postula- tor van zijn orde te Rome, consultor van de apostolische datarie en bij de commissie voor de codeficatie van het kanonieke recht en examinatojr van den clerns. CHINA. Het Japanscb-Chineesehe incident. Inzake het Chengchiatoeng-incident aanj de Mongoolsche grens, waarbij Japansche en Chineesche troepen met elkaar in bot sing kwamen, zijn door de wederzijdscke autoriteiten strikte bevelen gegeven om alle vijandelijkheden te vermijdeiv. ten einde een verdere uitbreiding van let incident le voorkomen. Het geval is tot dusverre tot de plaatselijke autoriteiten beperkt en er be staat alle hoop, dat het incident bijgelegd zal worden, zonder dat bet een diplomatieke kwestie tusschen beide landen wordt. Onder deze omstandigheden verwacht men dat de Ohengchiatoeng-zaak vriendschappe lijk zal opgelost worden. UIT DE STAATSCOURANT. De gewone audiënties der ministers van Justitie, van Marine, van Waterstaat en van Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. DE „STATENDAM" GEREQUIREERD. De „Köln. Ztg." meldt, dat het stoom schip, .Statendam" van de Holland-Amerika- lijn door de Engelsche regeering in beslag genomen is, en sedert maanden reeds dienst idoct als Engelsche hulpkruiser onder .deD naam „Seahorse"! De „Statendam" heeft, naar bekend is, nooit diwist gedaan. Het schip was bij het uitbreken van den oorlog in Engeland in 'aanbouw en kon door de bouwers, Har- land and .Wolf Ltd. te Belfast, niet aan de Hollandsche Stoomvaartmaatschappij gele verd worden, ten gevolge van het uitvoer verbod. Het schip was 35.000 registerton groot en zou tot heden dje grootste bodem van de Nederlandsche koopvaardijvloot geweest zijn. Daar het nog niet was afgeleverd kan men dus niet precies zeggen, dat een Ned. 6chip ais Engelsche hulpkruiser is gerequi- rcerd, maar fair is deze handelwijze in ie- geval niet te noemen! INDISCHE BEGEERIXGSTELEGBaMMEN. De correspondent van de „Tel." te Wel tevreden seiiit dat, de minister van Kolo niën den gouverneur opdracht heeft gege ven hem in den vervolge zoo snel mogelijk en in uitgebreiden vorm al het Indische piéuws te zenden. DE AMBULANCE-TREINEN. De aanbieding der ambulance-treinen aan Hr. Ms. regecring, welke morgenmiddag te half drie in de wachtkamer van het Wees- perstation te Amsterdam zal plaats hebben, zal worden bijgewoond door Z. K. H. Prins Hendrik, eere-voorzitter van het nationaal comité tot aanbieding van ambulance-trei nen aan Hr. Ms. regeering. Als vertegen woordiger van de regeering zal minister Bosboom aanwezig zijn. Voorts zullen vele andere autoriteiten van hunne belangstelling doen blijken, o. w. de Opperbevelhebber van land- en zeemacht, ge- peraal Snijders;, burgemeester Tellegen; ge- neraal-majoor Ophorst e.a. De heer S. P. van Eeghen, voorzitter vu het uitvoerend comité, zal Z. K. H. den iPrins bij deze gelegenheid toespreken. E®® gevaarlijke sprong. Een matroos, dis te A li sain gen in een café ruzie had, sprong door de ruit naar buiten en bleef aan de ruit hangen. Hp was zoo verwond, dat hy naar het hospitaal moest worden overgebracht. Door een luik gevallen. Te Middelburg is do 40-jarige vrouw van den boekdrukkere knecht V. in haar wouing iu de St. Pieter- strnat door een luik gevallen, in bewusteloo- zeu toestand naar hot Gasthuis gebracht en aldaar Maandagmorgen overleden. Doodgeschoten. In den nacht van Zater dag op Zondag is bij een ontmoeting tusschen een groep ran acht smokkelaars, een 23-jarige jongeman uit Elberfeld, doodgeschoten. Na tweemaal aangeroepen te zijn, bleven de men- seben toch doorloopen. Als derde waarschu wing loste de ambtenaar een schot en trof daarmee toevallig den Duitscher, die in tegen overgestelde richting als de anderen trachtte te vluchten. Toch gesnapt. Door den inspecteur der belastingen te Sittaxd werd onder de gemeen te Susteren een bierbottelaar uit Grevenbicht aangehouden, die met een wagen, geladen met flesclijes bder, naar de Duitsehe grens reed. Bij onderzoek bleken de meeste fleschjes ge vuld te zijn'met peper. Alles werd in beslag genomen. Geen gjeluksweg. Binnen enkele dagen tijds heeft nu op den Amersfoortschen straatweg bij Naarden het derde ongeval plaats gehad tusschen fiets en auto. Gis termorgen kwam v»n een" zijweg de fiets rijder Van Gennep, toen uit de richting Laren even voorbij „De Bongerd" een auto naderde. Aangezien de auto zeer snel reed en de straatweg voor zulk verkeer te smal is, kwam de fietsrijder onder .de auto. De fiets werd verbrijzeld en de auto ging over het been en de borst van den heef Van Gennep. Zwaar lichamelijk letsel bekwam hij niet, doch nadat hij verbonden was, trad telkens nog bewusteloosheid in, zoodat de geneejslieeren ook hersenschudding ver moedde» Betere regeling van het verkeer en bepalingen tegen het snel rijden zijn op dien weg dringend noodzakelijk'. Door den bliksem getroffen. Zondag avond werd te Deventer, de 15-jarige U. 5S., die met eenige kameraden onder een boom stond, door den bliksem getroffen. In bewusteloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis gebracht, waar bleek dat zijn lichaam op eenige plaatsen geschroeid w.s Zijn kleeren en schoenen waren geheel ver nield. De toestand van den knaap is thans redelijk. •SI NON VERO. Een dienstbode had omgang g^had met een militair, die tijdens dat engagement tot den rang van onderofficier was bevorderd. Deze verkeeriög geraakte wat meer voor komt af; en korten tijd daarna had het meisje haar troost gezocht en gevonden bij een nieuwen pretendent, naar haar hart en hand; ditmaal evenwel een soldaat. Een en ander wekte de ergernis op van den gegra dueerden ex-galant schrijft het Hhld. en tot x\5ti -vreMgdc bood «ich, efpoedig de gelegen- beid aan om zich te wreken. Het minnend paar op de wandeling ont moetend, zag de sergeant dat de soldaat ver zuimde hem te groeten.Dit was de lont in het kruitvat. „Halt" donderde de hooge zijn mindere toe; ^kun je niet ealueeren?" Rood van schaamte nam het soldaatje de houding aan, bracht het verschuldigde saluut, en de meerdere vervolgde, nens in den wind zijn weg. Deze scène herhaalde zich nog eens, zelfs zondigde ons soldaatje voor de derde maal op dezelfde wijze tegen de discipline. Toen nu ook voor den derden keer door den geweldige het argeloos infanteristje op zijn vergrijp tegen de voorschriften werd attent gemaakt, trad de beleedigde schoone voor den vernederenden minnaar in 't krijt. U oedend beet zij don hooge toe: „Hoor eens Piet, wij groeten jou niet hoor, maar je mooie strepen, en die mooie strepen héb ik betaald; als jij nu een kerel bent, dan geef je mij eerst die 3.50 terug, die ik je voor geschoten heb om die strepen te betalen, en dan zullen wij jou mooie strepen weer groe ten hoor. Dag Piet." Tableau. De hooge met beschaamde ka ken af. HAARLEM. VIJF-EN-TWINTIG-JARIO bestaan der AFD. HAARLEM VAN DEN NED. R.-KATH TIMMERLIEDENBOND „ST. JOSEPH". De heer F. J. B. schrijft ons: Op 21 Aug. 1891 is, als onderafdeeling van de afdeeling Haarlem van den R.-K. Volksbond, opgericht het R.-K. Houtbewerkersgilde „Sint Joseph", thans afd. Haarlem van den N. R.-K. Timmerliedenbond „St. Joseph". Enkele maanden ne, de uitvaardiging der Encycliek „Rerum novarum" hebben enkele man nen onze afdeeling gesticht met toenmaals 9 leden. Wei was men in dien tijd zich nog niets ,"f 7aF de groote rol. die de vakorganisatie ma m?n ™aatachaPP»i zou vervullen, doch wel was men er van overtuigd, dat R -K. tim- meilieden behoorden in R.-K. vakverecnicringen met als grondslag rechtvaardigheid en naasten liefde. Ging de vakorganisatie in de eerste jaren zeer langzaam in golvende lijn vooruit, later ging het sneller, zoodat wij heden ku&nen bogen op een afdeeling met 174 leden en 24 aspirant leden. Al kunnen wij tevreden zijn over de be reikte resultaten, voldaan zijn wij niet. Steeds loopen er nog R.-K. timmerlieden die óf niet of verkeerd georganiseerd zijn, ook die moeten onder het vaandel van St. Joseph worden onder gebracht. Leden van St. Joseph schudt ze allen W h f •en£ ze t0' onze organisatie- net geneeie wordingsproces onzer afdeeling hier te beschrijven zou ons te ver voeren; echter willen wij de hoofdpunten even de revue laten passeeren. Na een bestaan van 11 jaar werd mede met R.-K timmerlieden uit verschillende plaatsen van ons land opgericht het Secretariaat voor bleek steeds meer en meer dat 'deze vorm van organisatie niet de juiste was. Na langdurige besprekingen werd ten slotte besloten den Bond te reorganiseeren, en trad öp 1 Juli 1912 in werking de Ned. R.-K. Timmerliedenbond „St. Joseph", waarvan ons gilde een onderafdeeling werd. Dat het kiezen van een steeds beteren vorm van organisatie gunstig heeft gewerkt op den vooruitgang in ledental zoowel voor onze afdee ling als voor den Bond, blijkt uit het volgende Aantal leden afd. Aantal leden Bond 1 -Juli 1912 98 leden 1500 leden 31 Dec. 1913 111 1929 31 Dec. 1914 170 2651 31 Dec. 1915 198 3227 Het stijgen van het ledental in 1915 is voor namelijk te danken aan de opgerichte aspirant- afdeeling. Ook ten opzichte van andere zaken, betref fende de goede vorming van een vakbond, heeft de afd. Haarlem hare verdiensten. Op. 1 Januari 1901 werd opgericht een plaatselijk ziekenfonds dat steeds aan de gestelde eischen heeft kunnen voldoen. Dit fonds zal binnen enkele dagen aansluiten aan het landelijk ziekenfonds en daardoor is onze laatste verzekeringsinstelling ge centraliseerd. Op 25 April 1911 werd op gericht een plaatselijk fonds tot bestrijding van de geldelijke gevolgen der werkloos heid, wat na een bestaan van bijna twee jaar werd gecentraliseerd in den R.K. Tim merliedenbond St. Joseph. Door al deze centralisatie is naast al de voordeelen aan het lidmaatschap onzer afd. verbonden, dit directe voordeel bereikt, dat de leden in alle plaatsen van ons land waar zij zich ook vestigen, trekbaar zijn uit alle verzekeringskassen aan onzen Nationalen Vakbond verbonden. Een overzicht te geven van alle werk zaamheden door onze afdeeling in die 25 jaar verricht is niet doenlijk en zou een boekdeel!'o i——««u vormen. Volstaan wij echter hiermede, door te constateeren; dat onze afdeeling steeds heeft getracht de gees telijke bela den van haar leden te behar tigen, dat zij minstens evengoed als elke andere vakorganisatie de stoffelijke belan gen van haar leden heeft behartigd. Besluiten wij dit misschien wat al te be knopt overzicht met dank te brengen aan den Allerhoogste voor de kracht die Hij ons geschonken heeft om op den eenmaal ingeslagen weg voort te gaan. Dank zijn wij schuldig aan de Eerw. Gees telijken en leeken die hebben medegewérkt om onze afdeeling te brengen op het peil waarop zij heden staat. Een bijzonder woord van dank zijn wij schuldig aan onzen tegen- woordigen Bondsvoorzitter den heer A.'H. Smulders. Hij toch heeft voor een groot deel de verdienste onze afdeeling en onzen vakbond te hebben gebracht tot zijn vorm en groei van thans. Moge God hem de kracht geven nog vele jaren die zware taak te blijven vervullen. Door tijdsomstandigheden en mede om dat 49 leden onzer afd. in militairen dienst zijn is de viering op feestelijke wijze uitge steld tot betere tijden. Gaarne verleenden wij aan dezebijdrage iu ohm blad een piaatsi^.. Öuk wij conütatee- ren met irtgenomenlieid 'den groei en bloei waarin de afd. van dezen vakbond zich mag Verheugen. Onze mannen zien uit dit overzicht, dat onze organisaties evenveel, ja soms meer nog stoffelijke voordeelen bieden dan die van onze tegenstanders. Dit moge dan er toe leiden, met 't inzicht, dat 't zich principieel organiseer en plichtmatig is, dat eer lang niet één R.K. timmerman alhier niet in „St. Joseph" georganiseerd zij... Onze gelukwensclien aan de nu jubilee- rende afdeeling met 'tgeen door haar in den loop der jaren is bereikt en tot stand getracht, getuigenis aflegt van een goed aanpakken. ONZE OPENBARE ONDERWIJZERS. Onze openbare onderwijzers, die toch waarlijk in vergelijking d© bij zondere een vrij goed salaris hebben, zijn alweder niet met"'t hunne tevreden! Ze zonden aan den Raad een adres om eene verhooging van hun salaris, waarop wij meldden dat reeds B- en aiwijzend beschikken. Bij dit adres voegde adressante, dé afd, van den Bond van Ned. Onderwijzers, een adres, waaruit wij om der will® vau de cu riositeit hier een en ander overnemen; Adr. deelen mede dat zü ©eoogen een principieele herziening der thans geldende salarisverhooging, maar alleen iu deze lang durige periode van steeds stijgende duurte waarvan noch te voorzien is, wanneer ze zal eindigen, noch de hoogte welke deze duurte zal bereiken eenigszins de verhouding te herstellen, die er tusschen de koopkracht onzer inkomsten en onke behoefte bestaat. Die verhouding toch is na vo®r ons zeer ongunstigen zin veranderd,- zoodat de salarissen welke reeds vóór d®n oorlog on voldoende waren, geheel ®a a' on r®ikend blijken." Was het eerste 't geval niet geweest al dus heet het verder een duurte toeslag zou misschien reden van bestaan hebben, doch nu ook voor normale tijden, die eenmaal naar wij hopen weder zullen aanbreken, onze salarissen bij andere plaatsen achter slaan, meenen ondergeteekenden door de dringende omstandigheden wat eerder dan anders mogelijk het geval zou zijn geweest bij den Raad aan te moeten kloppen voor een (zeer bescheiden) verbooging, die de nood wat minder nijpend maakt, al blijft ze verre achter bij het duurder worden van het leven en al maakt ze de Haarlemsche rege ling nog niet tot eene, die ze voor andere plaatsen in alle opzichten tot een voorbeeld kunnen stellen. Ten slotte betoogen adressanten, dat „het duurder worden van zoo goed als alle le vensbehoeften door den geheelen onderwij zersstand bitter gevoeld wordt, daar 't peil der salarissen niet van dien aard is, dat inkrimping van overbodige uitgaven het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven kan herstellen, „en dat een en ander niet anders ten gevolge kan hebben, „dan een zich bekrimpen op allerlei uitgaven, die voor den onderwijzer tot de noodzakelijke moeten worden gerekend." R.-K. Timmerliedenvereenigingen in Nederland, v_VMiw zoodat hierdoor geschapen werd de Bond van I Wij onderstreepten een en ander, om er R-K- Timmerhedenvereemgingen. Door de Jaren' de bijzondere aandacht' op tè Vestigen Ons dunkt, dat daaruit blijkt, dat de nee- ren veeleischend zijn, gelijk wij dat van Bondsleden gewend zijn en dat de heeren zich gevoelen als boven andere verheven! Het kan best zijn dat de heeren zich wat moeten bekrimpen maar moet dat niet een ieder doen?.... Echter de salarissen der openbare onderwijzers zijn van dien aard, dat de heeren 't niet moeten doen voorko men alsof zij met die salarissen nu in den nijpendsten nood verkeeren. Daar ligt nu toch de overdrijving sterk op! DOOR EENE AUTO AANGEREDEN. Zondagmiddag omstreeks 6 uur had op den Dreef nabij de Hazepaterslaan een ongeluk- plaats, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De 74-jarige C. v. d. P., wonende aan den Binnenweg te Heemstede, is daar aan- en omver gereden door een auto. Het ongeluk gebeurde doordat de oude vrouw, toen de auto, die langzaam achter haar had gereden en telkens gewaarschuwd, haar zou voorbijrijden, schrok en van verbouwereerdheid verkeerd uitweek. De chauffeur, een zekere E. uit Zandvoort, had aan het ongeluk niet de minste schuld. De aan- geredene werd met den auto, die onmiddellijk stilstond, naar het Diaconessenhuis gereden. Daar constateerde Dr. Westermann, dat de vrouw alleen een paar schaafwonden had beko men en dat haar toestand bevredigend was. VAN DE INBRAKEN. Een gouden horloge, dat van de voorwerpen, ontvreemd bij de inbraak ten huize van den heer A. in het Haarlemmerhoutpark, nog werd vennist, is op een dak van een perceel in de Lombardsteeg teruggevonden. Denkelijk is het daarop geworpen door Kiekens, toen deze bij de komst der politie op het dak zijner woning vluchtte. Het is door de politie in beslag ge- npmen. DIEFSTAL VAN LETTERSPECIE. Bij de huiszoeking in de woning van Kiekens werd ook eene hoeveelheid letterspecie gevonden. Nader is gebleken, dat deze specie is ontvreemd uit de zaak van de N.V. Haarl. Drukkerij en Uitgeversmaats v. h. Gebr. Nobels, door een letterzetter, in dienst dezer firma, J. S. geheeten, wonende te Hillegom. S. bekende den diefstal en zeide de specie aan Kiekens te hebben verkocht. Er is tegen hem proces-verbaal opgemaakt. POGING TOT MOORD. Door de Rijkspolitie van Zaandam en de rijksveldwachters van Halfweg en Spaarndam, zijn aangehouden en gevankelijk naar hier overgebracht, de visschers P. v. d. M. en B. de V., en wel wegens poging tot moord op den rijksveldwachter De Jong te Spaarndam. In den nacht van 11 op 12 Augustus j.l. toen zij door den veldwachter bij het stroopen in het Zijkanaal betrapt werden, hadden oj op ver schillende wijze gepoogd diens schuitje te doen kantelen of zinken. DE NED. AMBULANCE NAAR OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Ned. Ambulance naar Olmütz onder lei ding van dr. Steffelaar van hier is heden naar haar standplaats vertrokken. BURGERLIJKE STAND. O e b o r e a 18 Aug. d. van Th. C. Vos- Meerts 19 Aug. d van G. van de Wouwer- Breuker d. van C. A. Leeflang-v. Egmond 20 Aug. d. van C. v. Boekel-Stijnman z. van K. de Vrind-Draisma 21 Aug. z. van W. Koelemeijer-v. d. Ries z. van J. van den Broek-van de Grootepoort. Overleden: 18 Aug. J. B., z. van J. B. Bruneel, 11 mnd„ Harmenjansweg 19 Aug. C. Griekspoor, 80 j., Kamperlaan F. Kol- bach-v. Geijten, 89 j., Jansstraat N. Bijvoet, 70 j., Schotersingel 20 Aug. A. E., d. van M. Best, 1 mnd., Kleverparkweg A. van der Pol-Nieuwets, 44 j., L. Heerenvest. Ondertrouwd: 21 Aug. A, J A. M, van den Boer en A. C. F. van der Vaart. SCHOTEN. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert Donderdag 24 Aug., n.m. 7%* uur. De agenda vermeldt o.a. Behandeling van het rapport der raadscommissie tot onderzoek naar het beheer der gasfabriek. BLOEMEN DAAL. Aanbesteding. Het Gemeentebestuur van Amsterdam heeft aanbesteed: Het maken van de fundeeringwerken voor een voorfilter-ge- bouw en het uitvoeren van bijkomende werken op het terrein van het pompstation der duin waterleiding van de Gemeente Amsterdam, in de gemeente Bloemendaal. Minste inschrijver was J. W. Mathijsen van Utrecht vooor 45.776 Gemeentezaken. B. en W. stellen den raad voor: le. aan de woningbouwvereeniging „Bloe mendaal", teneinde de bouwmeesters, aan wie zij zullen opdragen het ontwerpen van bestek, teekeningen en begrooting van de te stiehten arbeiderswoningen aan de Rampen laan, het daarvoor verschuldigde honora rium uit te keeren; daarvoor te zijner tijd uit de gemeentekas een voorschot van ƒ4000 te ver! een en 2e. de rooilijn voor gebouwen aan den Korte Zijlwef vast te stellen op 10 meter uit de grens van den weg; 8e. de rooilijn voor gebonwen, te stichten nan de zuidzijde van den verbindingsweg tusschen den Zijlweg en den Korte Zijlweg vast te stellen op 10 meter uit de grens van den weg; 4e. ter voorziening in het gebrek aan kas geld in den loop dezes j aars een tijdelijke geldleening aan te gaan van ten hoogste honderd, duizend gulden tegen een rente van niet meer dan 4 pet., af te lossen vóór of op den 31sten December dezes jaars. IJMUIDEN. Zeppelins gezieu. Volgens rapport van de in IJmuiden aangekomen zeetjalk Cosmopoiiet passeerden op 13 Aug. vijf groote Zeppelins noordelijk van Texel uit Oostelijke naar Wes telijke richting. Later passeerden wederom vijf, vermoedelijk dezelfde, viit Westelijke naar Oostelijke richting. Hoogstwaarschijnlijk hebben deze dus ook deelgenomen aan den zeeslag.. De slag op de Noordzee. Van de vele traw lers, die gisterenmiddag hier binnenkwamen, bad geen enkele iets van een zeeslag waarge nomen. Wel hoorde men ver-verwijderd kanon gebulder, doch men had daar geen aandacht aan geschonken, omdat het dikwijls betreft het inschieten van kanonnen of kleine schermut* selingen tusschen vijandelijke trawlers, en waar van dan later sporadisch een en ander uit laat. Schipper Jacob de Groot van trawler Selek- ton IJM 128 rapporteert, dat hij Zondagmid dag omstreeks 3 uur aan bet viasehen was op 55o 10' N.B. en 5o 30' O.L., dit is beneden Doggersbank, toen hem een onderzeeboot pas seerde, die daarna in zijne nabijheid bleef. Het was donker en niet mogelijk de nationaliteit te onderscheiden. De onderzeeër bleef in do buurt tot de trawler gistermorgen te 5 uur do thuisreis aanvaardde. De kapitein van het Nederlandsche kogge schip „Martha" van Zweden hier binnengeko men, deelde mede op 18 en 19 Aug. 15 mijlen ten Noorden van Terschelling vier duikbooten te zijn gepasseerd. Zü kwamen uit de richting van de Engelsche kust en koersten naar het Oosten; de nationaliteit kon niet worden vast gesteld. UITGEEST. Schoolfeest, Evenals andere jaren, zullen dt> oudere leerlingen der openbare school ook dit jaar een. rijtoer maken en wel op Donderdag 24 Aug. naar Bergen. Regeeringsharing. Naar wij vernemen is door bemiddeling van ons levensmiddelenco mité alhier ook regeeringsharing verkrijgbaar gesteld. HEEMSTEDE. Personalia. Te Den Haag is geslaagd voert het examen Fransch Lo. de heer J. O. M. van Rooy van hier. HAARLEMMERMEER. Diefstal. Door de rijkspolitie is proces-vei- baal opgemaakt tegen den 15-jarigen D. van O. alhier, die ten nadeele van den slager A. van O. te Sloten, wien hij bij het slachten wel eens behulpzaam was, een beursje met geld heeft gestolen inhoudende ruim 10. Het geld dat de jongen verborgen had, is ge vonden. De groote zaak. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen is het den burgemeester ge lukt na herhaalde besprekingen met den voor- zitter van de provinciale broodcommissie een regeling te verkrijgen waarop de granen deze gemeente zullen moeten worden afgele verd, zóó, dat de meeste landbouwers en graan handelaars daarmee wel te vreden zullen zajn. De levering kan reeds a.s. Maandag begin- nen en de betaling zal spoedig volgen. Teneinde eventueele misverstanden te voor komen en zooveel mogelijk vragers in eens tg kunnen beantwoorden, zal er a.s. Donderdag op de .Korenbeurs" een toelichting worden gegeven door den burgemeester. Wie er dus meer van weten wil, ga zeil eens luisteren. HILLEGOM. Een mooi succes. Het Bestuur 'der Hana® alhier heeft van de H. Y. S. M. op een desge- daan verzoek bericht ontvangen, dat de Maat schappij bereid is een nieuw laad- en losstation aan de Parel weg alhier te bouwen. SASSENHEIM. St. Paschalis. De St. Crt. bevat de Koa. goedkeuring op de statuten van de vereenigingj St. Paschalis, R. K. Vereeniging van Geiten- houders voor Sassenheim en omstreken, ge; vestigd alhier. Een windhoos. Zondagnamiddag ongeveer half zes ontstond in de nabijheid vail ons dorp een windhoos, welke het dak eener loods van de firma Van Waveren Kruijff bijna geheel af rukte. De boos bewoog zich van 't westen naar het oosten. HOORN. Personalia. Bij beschikking van den Minis* ter van Binnen!. Zaken is dr. A. Pannekoek al hier tot wederopzegging toegelaten als pri vaat-docent by de faculteit der wis- en natuur* kunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de sterrekund® en hard geschiedenis. ZAANDAM. Schilderspatroonsvereeniging. In de St. Gfc No. 198 zijn opgenomen de statuten der £aan-~ damisohe Schilderspatroonsvereeniging „Eens* dracht maakt macht", gevestigd alhier. Het doel der vereeniging is: da behartiging der belangen harer leden en de bevordering der kennis van het schildersvak. Zij tracht haar doel te bereiken langs wetti gen weg en wel door het houden van vergade* ringen, lezingen, cursussen en andere wettige middelen die aan dit doel bevordelijk kunnen zjjn. De plannen voor het nieuwe, groote post» en telegraafkantoor, dat door het Rijk hiee eerlang zal worden gesticht, hebben nu een vasten vormaangenomen, en reeds betrek kelijk spoedig zal met dezen gröoten bouw, die heel wat handen aan het werk zal zetten, begonnen worden. Het nieuwe postkantoor zal komen te staan in de Zijlstraat, op, de plaats van het blok huizen, begrensd door de Gedemp.to Oude Gracht, de Raaks en de Zijlstraat» De eene voorgevel zal komen te staan lang® de Gedempte Oude Gracht, de andere laag# de Zijlstraat, terwijl het plan bestaat bet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2