BUITENLAND BINNENLAND ALLERLEI Berichten in drie regels» QORLOGS-ALLERLEf INGEZONDEN. aan correctheid in vorm en gezindheid too- nen, als in de geschiedenis zonder voor beeld is. Bulgarije blijft aan de zijde der Centralen. Het Wolff-bnreau te Sofia seint, dat in 'de laatste bijeenkomst van de afgevaardig den der regeeringsparty minister Eadosla- wof de volgende verklaringen over den stand van zaken aflegde: Bulg'arije, aldus. zeide hij, is thans gereed om eiken aanval af te slaan, van welke zij de die ook komen moge. In tegenstelling met de van vijandelijke zijde verspreide in trigues kan ik verklaren, dat Bulgarije met al (zijn foondgenooten de meest vriend schappelijke betrekkingen onderhoudt. De toestand is aan alle fronten gunstig. Er be staat niet de minste reden tot ongerustheid. Het algemeen offensief van den vierbond •bevestigde onlangs dat de kracht der cen trale mogendheden niet gebroken is cm dat de overwinning hnn niet kan worden oht- nomen. Nadrukkelijk wees de minister er op, dat het voor Bulgarije onmogelijk zou zijn zich gedurende den oorlog van zijn bondgenoo ten af te scheiden. Integendeel, tot het ein de toe zal het met ben volhouden. De gerequireerde Duitsehe schepen. Naar de „Voss. Ztg." uit Bern verneemt, heeft de Portugeesehe regeering thans een officieel protocol over de requireering der in Portugeesehe havens liggende Duitsehe en Qoetenrijksohe schepen uitgegeven. Van de 72 schepen van een gezamenliiken inhoud van 240,000 ton, worden 51 aan Engeland verhuurd, terwijl Portugal zelfs 21 in ge bruik neemt. Engeland betaalt hiervoor aan Portugal een huur van 14 sh. 3 p. per ton. Deze ver huur zal Portugal maandelijks ongeveer 4 millioen francs opleveren. Ongeveer 2300 Portugeesehe zeelieden gaau met de schepen in Engelschen dienst nver. Duister werk der Fransche socialisten. Alfred Capus signaleert in de „Figaro" een ijverige social, propaganda in de provin cie. Zij wordt gevoerd, schrijft liij, met stoutmoedigheid en zekerheid onder de ver strooide blikken van de provinciale auto riteiten. Zij verlevendigt bij de vrouwen het scherpe leed, veroorzaakt door de af wezigheid van den echtgenoot of door den rouw en hoedt zich, aan Duitschland al léén de verantwoordelijkheid daarvoor te geven. In het oor van de achtergebleven boeren, die moeizaam den oogst binnen halen, fluistert zij, dat de oorlog werd uit gelokt door de bourgeoisie 'en de priesters, die door een overwinning de gelegenheid zullen krijgen zich het landbezit te ver schaffen en de feodaliteit te herstellen. Men hoort daarover de grootste dwaasheden. Is- het kwaad reeds diep doorgedrongen, vraagt Capus? Hij meent, dat het gezond verstand en het instinct van den Franschman de overhand behouden. Niettemin zijn enkele zwaarbeproefden, enkele weifelaars voor de propaganda bezweken. Alfred Capus doet tenslotte een beroep op minister Sembat en de vaderlandslieven de socialisten om aan dit duistere propa gandawerk een einde te maken. Z. H, de Paus on de vrede. Naar aanleiding der Algemeene vrede- commusie der kindefen, op den tweeden verjaardag van den oorlog, hebben de Ame- rikaansche publicisten, leden van de „Uni ted Presse", tot Z. H. den Paus het verzoek gericht, opnieuw eene vredesboodschap tot de Vereehigde Staten te richten. Z. Em. Kardinaal Gasparri antwoordde, volgens de „Reichspost": De H. Vader, aan Wien ik uw verzoek overbracht, zegt dank voor de gevoelens van achting en vereering, welke de Noord- Amerikaansche pers Hein betuigt. Hij bidt dagelijks, dat .de God van Barmhartigheid de beden aanhoore van al zijn onschuldige zonen, die smachten naar den vrede, nu het tweede jaar van den gruwelijken twist ten einde is, en bidt dat de wereldoorlog spoe dig eindige." Zweden on Engeland. Zen door de Zweedsche regeering uitge geven blauwboek over de onderhandelin gen met Engeland over het inbeslag nemen van de post, deed uitkomen, dat Grey heeft verlangd, dat voortaan de Engelsche post ongehinderd naar Rusland zal kunnen gaan, terwijl Engeland zich, wat betreft het post verkeer tusschen Zweden en Amerika, vol komen vrijheid van handelen voorbehoudt In het blauwboek wordt verklaard, dat Zwe ien de Engelsche post voor Rusland zóó lang zal achterhouden, tot de Engelsche /egeering de Zweedsche post voor Amerika ongemoeid laat. Onderhandelingen hebben lot geen resultaat gevoerd. Gaat dat zien! In Frankrijk voorziet men, dat na den oorlog taüooze toeristen uit onzijdige landen Re slagvelden zullen bezoeken om tenmin ste op deze wijze een indruk te krijgen van den oorlog, Meermalen heeft men reeds overwogen, of deze buitenlandsche nieuws gierigheid niet ten goede zou kunnen ko men aan de geteisterde streken. De Fran- Sc-he Touring-club heeft reeds het plan ge opperd om de vreemdelingen, met karava nen rond te laten reizen cn op de slag velden tentkampen op te richten. Thans wijdt „l'Oeuvre" een heele blad zijde aan het vraagstuk, en beschouwt dit Van een zuiver zakelijk standpunt. Het blad. stelt voor, om iederen vreemdeling die een verwoest dorp wil bezoeken, daar- voor toegangsgeld te laten betalen en deze bijdrage te storten in de 'armenkas van de verwoeste gemeenten. Het blad besluit: Stellig zullen de Ameri kanen, die na den oorlog- de wonden van Frankrijk willen aanschouwen, het wel hun plicht achton om voor het bezoek aan de Slagvelden in dezen vorm hun .dank te be tuigen. er echter eenigen tijd iü gewoond heeft, is "dat alles zoo erg niet meer. In het algemeen kan men echter wel zeggen, dat een middelmatig groote schuilplaats onder een loopgraaf belang rijk ruimer is dan de ruimte die hier voor een dozijn menschen dient als slaap- eir woonvertrek, als veldkeuken en bovendien nog als torpedo- kamer. Daarnaast, slechts door een gordijn af gescheiden, is het vertrek van de officieren, on geveer twee meter lang, nog niet twee meter hoog en juist breed genoeg, dat tusschen de -beide slaapbanken een tafel kan staan. In zooverre is dit zeer geriefelijk voor de drie heeren, die er dn huizen moeten, maar zij moeten het zich laten welgevallen, dat ieder van ons, die naar de ma chinekamer wil gaan, door hun vertrek gaat en hen op hun teenen loopt te trappen, en dat nog wel met de zware zeelaarsen die wij altijd aan hebben. Maar ook daaraan kan men zich wen- nen. In de duikboot heerscht natuurlijk niet altijd een buitengewoon frissche lucht. Men kan den geur van petroleum, smeerolie en benzine con- stateeren, maar afgezien van deze wijnmengsels is de lucht tamelijk zuiver. Nu en dan is zij wel een beetje dikmen zou ze zeer goed in stukken kunnen snijden en elkaar deze naar den kop smijten, maar dat strijdt tegen de kameraad schappelijke gewoonten en daarom doen wij dat niet. Het eten is in het algemeen zee/ goed en zou nog beter wezen, indien er geen alarm be stond. Alarm wil zeggeniedereen op zijn duik- station. Bij voorkeur komt het 's middags, wan neer men juist eten wii. Met tranen in de oogen ziet men het dampende eten koud en steeds kouder worden; indien het de grootste toenade ring tot het absolute nulpunt, dat practisch te bereiken is, bereikt heeft, dan "kan men gewoon lijk eten. Gaarne komt ook het alarm net in de uren, dat men in den diepsten slaap ligt, Dan ratelen opeens de bellen en automatisch springt men uit zijn kooi naar zijn duikstation. Het slapen is een zeer nuttige bezigheid, in dien men het niet koud heeft, want het woon vertrek Is vaak zeer koud. Weliswaar heeft ieder een zijn electrisch verwarmingstoestel, maar men laat ze gaarne voorzichtigheidshalve op de werf achter, ten eerste zijn ze daar volkomen veilig tegen beschadiging en ten tweede gebruiken ze geen stroom. Wie het koud heeft, kan immers in de machinekamer gaan, daar is het meestal warm genoeg en desnoods kan hij op den Diesel motor gaan zitten. Dat men dagen- en wekenlang niet uit de kleeren komt en zich slechts nog in herinnering wascht, daaraan went men ook bij slot van reke ning. Minder aangenaam is het, dat men den geheelen tijd over zijn blauwe pak nog een lee- ren pak moet dragen. Dat hebben de soldaten te velde ten minste niet noodig. Aan het einde' van eiken langen tocht heeft men op alle zichtbare lichaamsdeelen zoo'n dikke laag van vuil vet, dat men er gemakkelijk fi guurtjes in teekenen kan. Zijn eetlust verliet men daarbij echter in het geehei niet. Het leven is soms heel aangenaam en de geest verlaat ons met spoedig. Evenmin houdt de gramafoon ooit op te spelen. Wanneer de duikboot aan de oppervlakte komt, gaat men gaarne aan dek om den zeewind om de ooren te laten fluiten. Dat doet hij dan meestal wel zoo energiek, dat men weer blij is wanneer men beneden is. Men verheugt zich' wanneer men in de haven komt, men verheugt JiW °°k: wanneer mep weer uitloopt, omdat men toch' altijd weer hoopt, dat men iets voor zijn periscoop krijgt. Dat\ is de moeite tenminste niet voor niets geweest. Zich beroepende op da fraaiheid van het monument en op. het godsdienstig gevoel van de duizenden bedevaartgangers, die ie der jaar uit alle oorden der. wereld naar de basiliek stroomen, vjjgeg een journalist der streek de classificeering van den heuvel als natuurschoon met kunstkarakter en slaagde erin de overheid, voor zijn streven 'te winnen. Thans mag de .uitslag als vaststaand be schouwd worden. De maire van Marseille heeft, zooals de .wet het verlangt, aan de eigenaars van den heuvel kennis gegeven van de classificeering. Dezen zullen daar mee genoegen moeten nemen, of anders zal de heuvel onteigend worden; in ieder geval dus zal .de heuvel voortaan geene bescha digingen meer ondergaan. De. Marseillaansehe maatschappij van boo menvrienden „Le .Ghöne" gaat intusschen ijverig voort met de bebosscliing van den heuvel van .0. D. Vrouw der ffiaeht. Naar in een telegram uit Kopenhagen wordt gemeld, is het Deensohe ministerie in zijn geheel afgetreden. Het Russische ministerie van oorlog, heeft alle landstormpliclitige onderwijzers en dag blad-redacteuren van den dienst vrij gesteld. Vrijdag j.l. heeft een grooto brand te Versailles zes nieuw gebouwde vliegloodsen vernield. De Schade moet zeer aanzienlijk zijn. In verband met de uitbreiding van het vlootwezen in Amerika, zal ook het marine personeel'met 7400 man worden vermeerderd. De groote Italiaansclie tooneelspeelster, Eleonora Duse, lijdt naar de „Voss. Ztg." meldt aan een ernstige zenuwverzwakking, Naar Duitsehe bladen melden, is do klein zoon van von Bismark, vorst Otto von Bismark als vaandrig in het garderegiment aangesteld. De „Norddeutache Allg. Ztg. deelt mede, dat den 20sten Aug. Sultan Mohammed V zijn 72sten verjaardag heeft gevierd. Het „Berl. Tagebl." verneemt uit Dres den, dat het electricitoitsbedrijf in het konink rijk Saksen tot staatsmonopolie zal worden. DA Canadees-che regeering hééft besloten den dienstplicht in te voeren. Do daarmee be laste ambtenaren zijn reeds benoemd. De Fransche vlieger Mare. Bonnier, die zich vaak had onderscheiden, is aan «het Rus sische front gevallen eu overleden. Bulgarije besloot tot bet kosteloos afstaan van een terrein om daarop een gebouw voor de Duitsehe ambassade te plaatsen. In Engeland wordt er over geklaagd, dat door de natie thans 182 mill. p.st. per jaar aan alcohol wordt besteed. Te Recklinghausen werden 9 werklieden door hot vallen van een deel eener machine, welke zij zouden opstellen, gedóod. Blijkens een bericht uit Parijs is de Fran sche luitenant-vlieget Bfindejonc 'des Mpuli- tiR-ts ^>V.ï Verdun <loo4feèv uil A HET LEVEN OP EEN DUIKBOOT. In de „Munchener Post" heeft een matroos het kven in een duikboot beschreven. Schrijver zegt: ujet is bekend genoeg, dat de voornaamste fcigenschap van het leven in een duikboot is, tSat men zich moeilijk bewegen kan. Indien mep ITALI5. Het voortduren der aardbevingen. De „Lok. Anz." ontleent aan de „Cor- riere della Sera" het bericht uit de stre ken, door de aardbeving bezocht, dat, nieu we aardschokken de bevolking voortdurend in opwinding houden. Voor de in het vrije velcl kampeerenae inwoners van Senigallia. Fano, Rinrini, KiciOne, Pesario, enz., wordt de treurige toestand nog verergerd door de intusschen ingevallen zware regens. Tot komen niV^n" n°ch barakken aange komen. De bevolking bellilpt zich met de kens, zoo goed als het gaat. - eigens cle „Avanti is (ie ramp ^roo- ter oh verschrikkelijker dan de couranten berichten tot dusver lieten vermoeden. Tie- conc, dat 20.000 badgasten herbergde, is op twee huizen na met-de aarde gelijk ge maakt. Aangezien alle inwoners aan hel strand waren, werd niemand gedood. De landbouwers zijn er zeer slecht aan oe. In de streek bestonden tal van prach tige hoeven, waarvan 'de huizen en vee stallen vernield zijn. De bevolking van de vernielde steden en dorpen, door den regen geteisterd en zonder brood, is aan de ver twijfeling overgegeven. De regeeringsmaat- moeihjktW°rClen d°°r 'cle blireaucratie he- FRANKRIJK. erborgeu rijkdommen. Onlangs stierf in liet hospitaal van Dole mevr. Guichard, oud II jaar. Deze vrouw leefde zeer eenvoudig- cn men dacht dat zij in moeilijke finafnciéele omstandigheden verkeerde. Groot was dan ook de verras sing van een liarer familieleden, toen deze, bij hét redderen van het verblijf der afge storvene, in een ouden leunstoel eene som van 24.000 frank ontdekte, waaronder 2100 (rank in goud. MarsciUn kwaacdig geval dcecl zich voor te openbare verkoop op cenc vermolmde tafel k^htTdi*0'V'omT ingezet was geworden. Toon zij met!Lar koopje thuiskwam, wilde zij tu-t wasdoek verwijderen omdat, het te vuil was, Onder het wasdoek was een bedrag van 35001'rank in Russische waarden aan toonder ver borgen. Do honvel O. Ij. Vrouw ^er Vacht. De basiliek van O. L'. Vrouw der Vacht, die de geheele reede van Marseille be- earacht, zal eindelijk gevrijwaard worden voor een gevaar dat baar iederen dag met etrsit0 are rau'P. bedreigde. tal van jaren, hadden oudornc- hpinli bouwwerken de hellingen van elvo? uitgegraven om er steenen cn zwa ei uit te halen; de uit'delviugen nader den immer dichter liet middenpunt van den heuvel, en bpachten de stevigheid der basi liek in gevaar. De geestelijkheid der kerk van L. Vrojrw der Vacht had reeds verschcddene malen geprotesteerd. zing eener nieuwe Tweede Kamer kunne plaats hebben op den tijd, dat anders do periodieke verkiezing zou moeten worden gehouden. Zijn ouders bestalen. Naar het Huis van Bewaring te Middelburg is overgebracht dé" 19-jarige S., uit Hulst, die bij zijn ouders in de woning drong en daaruit ongeveer 90 wegnam. Zekere de H. werd, als ver dacht van medeplichtigheid, eveneens aan gehouden. S. woonde reeds eënigen tijd niet meer tehuis. Gevolgen van den smokkelhandel. In de Maasbode gaat een inzender uit Roer mond na waartoe het smokkelen voert in Limburg. Hij deelde o.mi als een staaltje daarvan 'mede: Limburg is in twee deelen gescheiden ten opzichte van verkeer en vervoer. Dè eerste linie ligt ongeveer aan de oostzijde van de Ma^, de tweede linie aan de westzijde. Aan den oostkant gelden strengere bepalingen, dan aan de overzijde. Langs den kant van Pruisen zijn de volksfeesten, de kermissen verboden, worden niet gevierd. Wel langs den Brafoantscben kant. Die gedwongen stilte is niet naar (len zin dier grensbewoners, die tot het proletariaat belmoren, zouden wij kunnen zeggen, vroe ger hard werkten in Pruisen, maar na bij zonder aandeel genomen hebben in den smokkelhandel en nacht op nacht grof geld verdienen. Dezen wilden toen kermis hebben, daar om werd besloten, om een kermis aan cle westzijde der Maas mede te maken, daar geld stuk te slaan en eens voor goed de blommetjes buiten te zetten. Maar men mocht 's avonds na negen uur niet meer te rug over de Maas naar buis, want de vee- ren zijn gesloten. Geen nood, men linurde tegen grof geld een huis en daarin verbleef de feestvierende groep gedurende de jubel dagen. Wat zegt men (laarvan? Men dronk wijn, men verteerde grof geld, men draaide Turk- sche tabak als sigaretten in schatkistbrief jes van*een gulden en een rijksdaalder, men at briefjes van vijftig mark tusschen cle botefrham op, kortom, men geneerde zich voor niets. Dat doet de sluikhandel. Daartoe voert het smokkelen! Of de regeering en het goed gezinde volk ook weldoet dergelijke uitwas sen met krachtige hand in te toornen! Een drank slavin. Dezer dagen werd aan het bureau van politie te Arnhem gebracht een vrouw met een handwagen, welke vrouw in verregaanden staat van dronken schap op den openbaren weg was aange troffen. Het bleek, dat deze vrouw niet voor de eerste maal met de politie kennis maakte, want in haar bezit-werden gevon den 3 ontslagbriefjes van de gevangenis, ter wijl ze nog twee vonnissen moest onder gaan. Uit de gevonden briefjes bleek, dat de vrouw, genaamd H. 0. H., te Amster dam woonachtig was." grootere massa's soms lang gerekte licht- koorden. Het zijn do visschen, die het flauw glorend schemerlicht met zich meedragen. Werpt men een steen in liet water, dan ziet men een licht over zoo'n groot opper vlak, dat men zijn oogen nauwelijks kou g'elooven. Woelt men door het water met zijn wandelstok, dan ziet men vurige slan gen. En wanneer men een emmer water meeneemt naar een donkeren kelder, en mep' bestrekt er de muren mee, dan worden die eveneens omgezet in flauw glorende zilver- gloed. Vult men met dit water zijn vulpen houder, dan schrijft men, in donkere ver trekken althans, met vurige letters. Het vérschijnsel komt geheel overeen met het lichten der zee, maar relatief lichten de Noord-Hollandsche binnenwateren veel krachtiger. Een roeiboot, door het water zich bewegend, wordt omgeven door een lichte nyribus, en met iederen riemslag wordt uit het gore water zilver geschapen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet aansprakelijk. de CREDIETSDUURBEPERKING. Door de Nederl. Vereeniging van IJzer- haadelaren is het volgend voorstel inge diend bij het bestuur van den Midden standsbond, ter behandeling in de in Sep tember te houden algemeene vergadering: De algeiueeue vergadering noodigt het Bond sb es tuur uit de invoering van den maatregel tot beperking van het crediet tot hoogstens 3 maanden, door alle handelaren, krachtig te propageeren en elke beweging tot invoering dier beperking naar zijir ver mogen te steunen. NED. INDIE EN JAPAN. In de „Tag." wijdt dr. Max Roloff aandacht aan onze koloniën in verband met de naburige groote mogendheden Engeland en Japan. Wat het eerste land betreft, herinnert hij aan het gebeurde een eeuw geleden en voor Japan meent 'hij diegenen in Nederland te moeten waarschuwen, die in een verbond met dat land het eenige redmiddel zien. Met echt-Nederland- sche laksheid, zegt de schr-, Hjd men den boel maar op z'n beloop, in goedig toeschouwen, dat het wel los zal loopen. Tenslotte merkt de beer R°'ot ?P> dat men in Ned. Indië nimmer naar de vriendschap van Duitschland heeft gestreefd; (integendeel, de snelle opbloei van enkele Duitsehe handelshui zen was velen Nederlanders een oom in het oog; er zijn tijden geweest, waarin men m iede ren Duitscher, die wat ijverig 'aaa en v°lk be studeerde, een spion zag (i11 ^vj ,vi?n .z'Jn artikel verzekert de schr dat Ned. Indie sinds 1895 door Japansche spionnen overstroomd is) De officiëele regeerinosorganeit in Nederland en Indië hebben wel is waar aan die hatelijk heden nooit meegedaan; #i waren mte£endeel steeds correct. Fouten hebben wij waarlijk ook genoeg ge maakt; daaraan te herinneren, is thans niet ge schikt. Wij wenschen den Nederlanoeis ook ver der het onverkorte bezit van l\un eeirv<r nies, zegt dr. Roloff ten slotte; wij hebben er geen oog op en hadden dit ook nooit. Maar ik geloof, dat Nederland het beste zijn kolonies beschermt, wanneer het ook vei dei neutraal blijft en elk aandringen van de andere zijde van het Kanaal beantwoordt met oen beslist; „non possumus". DE GRONDWETSHERZIENING. Men schrijft uit parlementaire kringen aaij „Het Centrum": Het schijnt de bedoeling.dei' meerderheid in de Tweede Kamer te zijn, met de open- v"ebehandeling der voorstellen tot Grond- wetslierziening spoed, te maken. Verwacht wordt, dat de Regeering binnen zeer korten tijd liaar 'Memorie van Antwoord op de Voorloopige Verslagen zal inzenden. .Mocht de openbare behandeling in October niet a-fioopen, dan zal zij dadelijk na het Kerst reces worden hervat. Zoo doende hoopt men, dat ook de Eerste Kamer nog vóór Mei 1917 de voorstellen zal aannemen, opdat de ontbinding van de beide Kamers daRe- 'iik. daarna kuune geschieden ea de vo,'lcie- EEN „CANARD" DIE OPGING. Naar aanleiding van de reis van de „Deutschliind" weet de „Daily Telegraph!' Tiic-tle te deelen, dat de ,^C) and" die reis niet „onder de zee" liad gemaakt, maar op neutrale schepen, in gedeelten, was over gebracht en in Amerika in elkaar gezet. Het verbaal, dat den stempel der onwaarschijn lijkheid op het voorhoofd droeg, was afkom stig uit Parijs, waar het door alle bladen was opgenomen en de „Liiberté" zélfs ver klaarde een vertrouwbare getuige voor de waarheid ervan te kunnen aanvoeren. Hoe die neutrale schepen de Engelsche onder zoekingen hadden kunnen paseeeren, wist het blad wel niet te melden. Maar die vraag werd zelfs niet gesteld. Het was voldoenide de neutralen te kunnen beschuldiger. Achteraf blijkt nu, dat het bericht was gelanceerd door den grappenmaker Victor Sr.ell, die te Parijs een blad uitgeeft: „Le. canard enchainé", waarin volgens eene mededeeling in het hoofd, alleen en uitslui tend „canards", valsche, onjuiste berichten worden opgenomen. Wie het daaruit over nam^ kon moest weten, dat het een „ca nard" was. Toch vond het zijn weg door de geheele Fransche en zelfs in de Engelsche pers. Snell deelde in een vol genid nummer mee, dat hij voornemens was geweest de grap nog wat voort te zetten, door te vertellen, dat een groote sardijn de haven van Balti more had versperd, en dat toen dit belet sel verwijderd was kapitein Königs schip door een getemd en walvi sch uit de haven was gesleept; maar hij had dit achterwege gelaten, uit vrees deze berichten den vol genden dag in de ernstige „Temps" onder de Dermere Heure terug te zullen vinden. HET VERLICHTE IWlATERLAND. a'0'1 ?cbrilL uit Amsterdam: Aan den overkant van het IJ was men steeds erg verlicht, maar zoo licht als het er op het oogenblik is was het er nog nooit. inwerking van het zeewater zijn vele planten gestorven, ook waterplanten, en nu het zeewater is afgestroomd,, en de toestand) weer normaal is, valt er een rot- 'tngsproces d,oor heel Waterland waar te uernen, o.m. door een buitengewoon onaan gename, lichtelijk bloemkoolachtige lucht. Ba mede een gevolg van dit rottingsproces schijnt te zijn het lichten der wateren. >S|dert begin Augustus pliosporesceeren al do plassen on slootjes, zelfs ook de breede kanalen, hoewel in mindere mate. Over dag merkt men er natuurlijk niets Van, en ook in de schemering valt van liet pliosphoresceo- ren nog maar weinig te bespeuren; alleen de kopjes der kabelende golven schijnen bijzonder wit te zijn, maar dit valt nauwe lijks op. Doch heerscht de stikdonkere nacht, en hindert niet het schijnsel der maan, dan, vooral wanneer de wind is gaan luwen, vertoont het lichtverschijnsel zich in al zijn kracht. Met name gedurende, liet onweersachtige weer der laatste dagen was het phosphoresceeren van het water hevig. Het is inderdaad een wonder verschijnsel, dat op de bewoners een diepen indruk maakt. Het water ligt daar onbewegelijk, even donker als de nacht. Maar in de zwar te? ongeziene massa beweegt zich vuur. Duizenden en duizenden lichtjes krioelen dooreau. u-u eens kleine vonkjes, dan Weer KEES DE HUMORIST Of het raadslid in den dop. Geachte Redactie! Wanneer u niet meent, dat er te veel eer aan 'n dergelijk individu word't bewezen, dan verzoeken wij u beleefd liet volgende in Uw veel gelezen blad te plaatsen. Kees is een aardige jongen, een gladde vo gel. Ilij was in gemeentedienst. Nu is bij ont slagen, niet omdat hij socialist is of omdat bij vóór de gemeentewerklieden in do bres sprong; maar omdat door de veranderde werk wijze bet werk, dat liij deed, niet meer ver richt behoefde te worden. Kees staat op wachtgeld, de gemeente be zoldigt dus ongewild een propagandist voor de roode zaak, want onze held is bestuurslid eener moderne of te wel socialistische vakvereeni- giing en doet aan politiek. In die cjualiteit en als correspondent of me dewerker van liet betrokken bondsorgaan meent hij de belangen der gemeentewerklieden het beste fe kunnen dienen door raadsleden en vooral wethouders aan te vallen. Hij doet zulks op humoristische wijze, ten minste dit zegt hij zelf. Anderen, zijn stukken lezend vinden, dat hij erg laatdunkend zelfs lasterend schrijft. De wethouders De Breuk en Modoo gaan in hoofdzaak over de bedrijven, rebben daardoor vele werklieden onder zicli. Dit is vobr onzen Kees reden te over, om wanneer de gelegenheid zich voordoet deze heeren op de hem eigen humoristische wijze in het zonnetje te zetten. Kees is nu eenmaal humoristisch aangelegd en de door hepr-onder bet mes genomen personen, moeten zich zijn grollen nu maar laten wel gevallen. Maar die twee wethouders moeten weg; en liefst zoo spoedig mogelijk efri Kees in hun paats. Of het een komiekigheidje is, weet ik niet, maar aan ieder, die het hooren wil, vertelt hij hét volgend jaar raadslid te zullen worden. Dus wij krijgen een komiek in den Raad, Hij heeft een goede opvoeding gehad; heeft van alle dingen verstand; is in sommige op zichten b.v. in het draaien zelfs een speciali teit dus de vereisehte capaciteiten zijn aanwe zig. Het zou zijn om te schateren; ware het niet, dat do ervaring ons leert, dat de S. D. A. P. er een eer in schijnt te zoeken ontslagenen op het „kussen" te plaatsen. Zoo'n grootheid is immers meestal een opposant in optima forma- een echte reclamemaker. Men kon zoo iets glimlachend laten passee- ren, ware het niet, dat al wat links jri de po litiek is, van dien meest vooruit-streven tl en of tri* den oer-conservatief toe zoo'n individu prefe reert boven zijn tegenstander en wel omdat deze nrr eenmaal rechts is. Dit is in de.laatste jaren -herhaaldelijk bewezen. Er wordt niet ge vraagd naar 's mans verleden, naar hetgeen hij in het „openbaar" deed, maar hij is links, dus goed. Ook onze Kees weet dat alles heel goed, van. daar dat hij nu reeds de stelling 'durft po— neeren. „Het volgend jaar word ik ook raada* lid" Ook een stelling, niet waar lezer. Het doet ons reeds bij voorbaat goed, te weten zoo'n tegenpartij te krijgen. Bestrii- dtngsmateriaal bij de vleet en wij zijn in dezen er nieuwsgierig naar of het liberalisme inder daad tot die hoogte is opgeklommen, dat bet dezen geleerden komiek openlijk zal aanbevelen of naar een paardenspel zal verzwijgen om'1 voor „August de Domme" te spelen. Onze grappige Kees weet verbazend veel. Weet op den juist en tijd de juiste snaar te' treffen. De leiders van de christelijke zuster organisaties moeten bij hem maar een3 in de leer gaan. Van hem kunnen ze leeren, lioe en waar gerequestreerd moet worden; boe en waar jé het beste wethouders en anders gezlndd raadsleden op humoristische wijze kan aan-' pakken en.hoe je raadslid moet Worclen.x' Kees is niet alleen guitig en geleerd, hij la ook „oprecht". Oprecht in al zijn doen en laten. Wel noe men velen hem „den leugenaar van het Am.' ster'damscha kwartier" maar dat komt, omdat zij niet weten te onderscheiden wat een grapjé is of een leugen. Hij onderzoekt alle3 nauwkeurig, liee?fi - waarheidsbronnen ala b.v. „De Volksstem" en! maakt dan zoo ieta, ala het in zijn kraanl te pas komt in zijn hoogbeschaafd Vakblad we reldkundig. Wel heeft liij het éena aan het vèrkèerÜé eind, geeft een onjuisten kijk op 'deze of gent^ zaak, belastert zelfs een ander veréeniaSagHf bestuur, maar geloof ona, dit ia slecht» éott' grap. Men kan liem nu eenmaal niet hls „ertutlg|"> nemen. r Ter waarschuwing aan de betrokkenen bebl ben wij gemeend bovenstaand tér plaatsing! aan te bieden. J U Redactie, nogmaals dankend. PROPAGANDIST.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6