DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. OPRUIMING! MASSAULAAN 49, HAARLEM P. W. TWEEHUIJSEN, iïXw- |e ?lemnKren -aaar be™d BINNENLAND De Gentsche Hoogeschool en de Vlaamsche neweging. DE OORLOG. AVoensdag 23 Aug. 1916 91®** Jaargang. No, 9118 ABONNEMENTSPRIJS» Tet 3 maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1..60; «oor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,— per week voor Haarlem cn de agentschappen 0.12s; afzonderlijke nummer» 0,05. Iniercomma Telefoonnummers 1426 en 2741 ,P?138 DER ADVERTENTIËNi advertentiSn^in'de ^briik^Vraag^e^Aan^od'"5 vM^'l^»nreaet» regel meer 0,10. Oii nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. HAAftLtoMssCHE ALLEüAGJES N° 2018 middenstand en drankbestrij ding. Wij spraken hier ter plaatse onlangs over een eerste artikel in „De Hanze" van de hand des heeren Kamerbeek alhier over dit onderwerp. In het nummer van Zaterdag jl. is het vervolg van dit artikel opgenomen^ waarop ftij nog even de aandacht willen vestigen. He schrijver houdt daarin een geslaagd plei dooi-voor medewerking der middenstanders aan de georganiseerde drankbestrijding of laat ons liever zeggen: aan de georgani seerde beweging tegen drankmisbruik: het godsdienstig leven, het gezinsloven, de opvoeding der kinderen, de gezondheid, de zaken, de naastenliefde zullen erbij winnen en ten 6lotte: de koopkracht van het volk neemt door minder drankgebruik toe, zoo betoogt de heer Kamerbeek. Dit lezenswaardige pleidooi voor een goe de zaak, die onder de middenstanders maar al te zeer wordt verwaarloosd, en die toch juist dóór het meêdoen van middenstanders beter in staat zou zijn zich te vrijwaren voor uitersten, is een van de vele frissche en pittige stukjes in 'torgaan „De Hanze", die dit blad wel tot het meest aantrekke lijke maken van alle middenstands-bladen die wij kennen. AGENDA. 24 AUGUSTUS. Gebouw StBavo Smedestraat 23 Leden Meubelmakers half 9. Bestuur Spoor en Tram half 9. Groot© Kerk 23 uur Orgelbespe ling door den heer E. G. Crevecoeur. (Zie programma Stadsnieuws). Brongebouw tPark) 8 uur Con- certvereeniging Haarl. Muziekkorps Con- cert. Gebouw St. Marthavereen. Kleine Houtweg 13 Betrekkingbureau geopend van 8—9 uur 'e avonds. St. Elisabeths-Gebouw Jansshr. 49 van 1—2 uur aanvrage om verster kende middelen voor arme zieken der St. Elisabeths- V ereeniging. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag- van 10 5 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen'en E.-K. feestdagen. SCHOTEN nam. 7K uur gemeenteraad. BLOEMENDAAL nam. 2 uur gemeen teraad. Haarlemmerméér nam. 12 x uur gemeenteraad. 1. Met bizondere belangstelling wordt door elk een, die hart heeft voor het behoud en den voor uitgang van ons Nederlandsch karakter, onze Nederiandsche zelfstandigheid en ons Neder landsch volksbestaan, de harde en inspannende strijd gevolgd, die onze taalbroeders in West- België nu reeds sinds zooveel jaren voerden, en nog voeren, voor hun recht. n'e' n'leen, dat wij dien strijd volgen, wi] steunen de strijders waar wij kunnen en het m gezegd, dat de Vlamingen in Noord-Nederland meer officiëele personen méér invloedrijke persorganen, méér helpers-in-massa hebben dan in hun eigen vaderland, waar sinds onheuglijke tijden zoo goed als alles wat „offi cieel" is, wat lands- en rijksdienst aangaat, de beweging voor de Vlaamsche taal en het Vlaam sche volkskarakter tegenwerkte De „vervlaamsching" der (tot nu toe Fran sche) Hoogeschool te Gent, op last en met toe doen van het tijdelijke (Duitsche) bestuur in België doorgezet, is een gebeurtenis die hier te lande, waar de Vlaamsche bew«ging zooveel vrienden telt, natuurlijk zeer de aandacht heeft getrokken, te nieer oindat er reeds eenige zeer verdienstelijke mannen, die aan onze hooge- scholen doceerden, zijn bereid gevondfen, aan de eerste werkelijk-Vlaamsche Hoogeschool in Bel gië hun talenten en naam te willen geven. Daar zijn er onder ons echter, die zeggende «'rijd tusschen Walen en Vlamingen;, tusschen Fransch en Nederlandsch in België, is een "pJYer-Belgische kwestie, die de Belgen-zèlf °ben op te lossen, en die óns niet aangaat, (ibm ere° zÜn er. die beweren dat in dit sta- de Vlaamsche beweging ondergeschikt moet ■ai? aan een andere zaak de hoofdzaak is dat eigië weer vrij wordt. Tot zoolang, zegt men an dezen kant, moet Fransch of Vlaamsch blij- 3 rusten.... En wij Hollanders hebben ons i„ 2°ólang zeker niet in den Vlaamschen strijd hengen ke I6 verschillede meeningen (even ver suf,. en heilloos voor den Nederlandschen willen we eerst onder de oogen' zien, om Gema aan de gelukl(ige „vervlaamsching"' der Cn 'sche Hoogeschool, een gebeurtenis van Mp?aghjk gewicht voor den vooruitgang van het dijden he taai-element, nog een woord te heP^d iusschen Walen én Vlamingen om «ifferPh" r£ dus van het Nederlandsch 'taal- oij een ons ten nauwste verwant volksdeel van België, is een zuiver-Belgische kwestie, zoo zeggen sommigen. Volkomen ad rem en zakelijk wordt deze op werping weerlegd in een zooeven te 's-Graven- hage uitgekomen geschrift dat met zeer bijzondere belangstelling reeds bij de Vlamingen in ons land en in België is ontvangen, en dat zeker de aandacht van ieder Nederlander ver dient. Mr. Labberton schrijft over deze opwerping het volgende: „Een binnenlandsche Belgische kwestie, zegt gij? Accoord, doch een binnenlandsche kwestie van zoo ingrijpenden, den Belgischen Staat zelf tot in zijn grondslagen rakenden en vervormen den aard, dat zij eenvoudig niet anders kan dan ook de houding en het gedrag van dien Staat naar buiten op het wezenlijkst beïnvloeden en daardoor van zelf internationale beteekenis erlangen. „Reeds Frederik van Ouwerkerk in zijn artikel „Die internationale Bedeutung der flamischen Bewegung" (Die Neue Rundschau, October 1915) heeft er op gewezen, dat er één goede waarborg denkbaar is voor een werkelijk eerlijke neutraliteit niet alleen formeel, maar feitelijk van een eventueel hersteld België: Vlaande ren moet daarin op volkomen gelijken voet komen met Wallonië, opdat er wezenlijk evenwicht zij tusschen in Nederlandsch-Germaansche en in Fransche richting werkende krachten. Bestuur lijke scheiding en organisatie van-België op fede ratieven grondslag als Zwitserland is daartoe z. i. de weg. „Men kan dezen gedachtengang uitbreiden. Niet alleen met het oog op de neutraliteit, doch geheel in het algemeen is het voor ons toch waarlijk allemiinst onverschillig, of wij aan onze zuidelijke grenzen een nabuur hebben, bij wien de Fransche invloed openlijk en daardoor tevens de Engelsche bedektelijk souverein is, dan wel een land, waar een sterke Nederiandsche stam de plaats inneemt, welke hem toekomt. Men vergete toch nooit, dat „la frontière du Rhin" nog altijd niet definitief is opgegeven. Wat wij van een overwinning der Engelschen te wachten zouden hebben, de Belgische annexionisten schijnen er hun speciale werk van te maken ons daaromtrent in te lichten. En het grooter België, dat zij zich voorstellen, zou waarlijk niet meer dan een vazal van Frankrijk en Engeland zijn, natuurlijk niet, daar het, wat deze blaaskaken vergeten, alleen als zoodanig toegelaten zou worden Heeft men niet opgemerkt, dat onlangs de Belgische socialist Huysmans na een bezoek aan Le Havre hier is teruggekomen met de bood schap, dat na den oorlog de Scheldekwestie gere geld zou dienen te worden, in der minne natuur lijk, naar den zin van België en zijn „bondge- nooten"? „Dit België echter, dat Frankrijk en Engeland tot ,bondgenooten" zou hebben, en op hen steu nend, naar buiten een sterk imperialistische poli tiek zou voeren, is alleen mogelijk, wanneer het innerlijk geünificeerd is. Een Vlaamsche element daarin, mits krachtig en tot het uiterste besloten, werpt dezen geheelen opzet overhoop. Heeft men dus hier te lande alleen als „lid van den Diet- schen stam" in de Vlaamsche kwestie belang te stellen, of wel degelijk ook, ja zelfs in de eerste plaats, als „burger van den staat Holland"? En dat wel niet met een zuiver cultureele, maar met een door en door politieke belangstelling? „Er is nog meer. Als België een romanisee- rende staat blijft, dan blijven wij politiek geïso leerd. Wordt België een staat, waarin het Neder iandsche element een gelijkwaardige, wellicht zelfs de eerste, rol speelt, dan zal mettertijd wel licht onze Zuidelijke buur onze aangewezen bondgenoot kunnen worden. Kan men zeggen, dat in den tegenwoordigen tijd van ontluikend politiek groot-bedrijf en steeds voortgaande inter nationale organisatie zulks voor ons een onver schillige zaak is? „En eindelijk ook dit. Het is hier te lande vrijwel een communis opinio, dat duurzame annexatie van België door Duitschland voor ons land het begin van het einde der volledige onaf hankelijkheid zou zijn. Welnu, ziet men niet in dat Duitschland veel eerder een België zal kun nen vrijlaten, waarin het Nederlandsch-Ger- maansch element sterk is, dan een België, waarin dit element niets heeft in te brengen? ïien België naar "het hart van Frankrijk en Engeland is voor Duitschland volstrekt onaannemelijk; als' daarvoor eenig gevaar bjijft, zal het annexatie in overweging moeten nemen. „Werkelijk, gaat ons als Hollandsche staats burgers de zaak in het geheel niet aan???" Aan dit uitmuntend en gedocumenteerd betoog hebben wij niets toe te voegen. Reeds wordt daarin óók voor een goed deel de opwerping beantwoord, dat de strijd tusschen Vlaamsch en Fransch in dit tijdsgewricht dan toch, nu het éérst gaat en vooral om België's herstel, een zaak van den tweeden rang zou zijn Maar, hierover is nog méér te zeggen, en dat zullen wij doen in een tweede artikel. „De Vlaamsche Beweging", door mr. dr. J. H. Labberton. 's-Gravenhage. W. P. van Stockum Zoon. 1916. OVERZICHT. De gevechten ten Noorden van de Somme heb ben weer grootere uitbreiding gekregen. Verschei den aanvallen der Engelschen tegen de Duitsche linie, die tusschen Thiepval en Pozières vooruit- buigen, zijn afgeslagen. Een vooruitgeschoven hoek ging verloren; zoo meldde gistermiddag het Duitsche communiqué. Het gisteravond afge zonden Engelsche legerbericht bevatte, omtrent de gebeurtenissen hier, nog eenige nadere bijzon derheden, waaruit blijkt, dat de Egnelschen op het front van Pozières een halve mijl zijn opge schoten. Zij hebben hun terreinwinst in het voor uitstekende deel der linie bij de Leipzig-redoute uitgebreid en hebben hun stellingen tot 1000 M. van Thiepval vooruitgeschoven. Overigens geen nieuws van de ggvechtsfron- ten, dan alleen van den Balkan, waar de Bul garen in Grieksch Macedonië en verder in Grie kenland hun opmarsch blijven voortzetten. Onder de Nagekomen berichten in een gedeelte onzer oplage van gisteren, hebben wij reeds het Bul- gaarsche stafbericht medegedeeld, waarin mel ding werd gemaakt van de nieuwe vorderingen van het Bulgaarsche leger. Thans geeft het Duitsche legerbericht nog eenige aanvulling voor zoover het de operaties betreft, waaraan ook Duitsche troepen deelne men. Alle stellingen der Serviërs op den Malka Midze Planina 2oo wordt daarin gezegd zijn genomen. De aanval gaat verder. Verschei den malen is de vijand, als hij tegenaanvallen ondernam aan de Dzemat Jeri en in het gebied van Moglena teruggeworpen. De vijand doet dus tegenaanvallen, hetgeen beteekent, dat de opmarsch hier in zijn vaart wordt gestuit. Ebt is ook het geval aan den Luh en Graborka-sector en verder naar het Zuiden, waar Russische troepen, zij het dan grootendeels vergeefsche pogingen deden om het offensief te nemen Het eenige succes dat de Russen hier behaalden was dat zij eenige korte stukken loop- graaf konden binnendringen bij Zwysczyn. Bij verrassing zagen wij in dit Duitsche com muniqué vermeld, dat er reeds Russische troepen op het Balkanfront zijn, terwijl nog nimmer offi ciéél de aankomst van Russische troepen was gemeld. Thans echter komt plotseling een Reuter- telegram voor den dag, dat den 30sten Juli uit Saloniki heet verzonden te zijn, waarin wordt gezegd, dat aldaar Russische troepen zijn aan gekomen en met geestdrift werden ontvangen.1 Gelijk met dit telegram kwam nu ook een Reu- terbericht van gisteren uir Saloniki met de mede- deeling dat den vorfgen dag, dus eergisteren, toch werkelijk ook Italiaansche troepen daar waren aan land gebracht en eveneens met groote geestdrift waren begroet. Wie die uitheemsche troepen zoo uitbundig toe juichten bij hun komst in Saloniki, wordt niet gemeld; maar het Orieksche volk zal het ver moedelijk niet geweest zijn. De Bulgaarsche opmarsch heeft niet nagelaten een diepen indruk te maken op de meening in de Entente-landen, hetgeen wel blijkt uit wat Her bette zegt, in de „Eriio de Paris", dat de veld tocht van Saloniki geenszins een militaire wan deling is. Illusies moet men niet koesteren en zich dus niet voorstellen, dat Bulgarije bij den eersten schok in elkaar zal zakken. In hetzelfde blad treffen wij ook een mede- deeling aan van Hutin, die zegt, dat Hindenburg weldra zal bemerken, dat Roeski het bevel op het Russisch Noorderfront heeft genomen. Er wordt daar dus z°<> m°eten WÜ aannemen weer een groot Russisch offensief voorbereid. VERSPREIDE BERICHTEN Een Fransche besehuldiging tegen het Vaticaan. Duitsche bladen ontleenen via Zwitserland aan de „Radical" ^schuldiging tegen het Vaticaan A®z'jnzegsman noemt het Parijsche blad een i' dat h^ v Persoon uit Rome" Deze beweert aat net Vaticaan van zijn dipiomatieken k^^^^L^b'Mk maakt, om den middenrijken WJgJen te doen toekomen die met kerkelijke aangelege«heden geen verband houden, doch waaruit de centralen politiek voor- delk™ntrdïtkeook Fransche belangen kan schaden doet de „Radical" een beroep op de van zaken te handen- Hop de vragen in hot Lagerhuis soms Hoe de vrarden beantwoori Na eene niededeeling van minister Harcourt omtrent de overeenkomst tusschen Engeland en Portugal inzake tl g?che havens in beslag genomen sch'-P e£ de afgevaardigde Houston, of er ook kansop bestond, dat een deel van dit geld naar Huitschland zou gaan. De minister antwo dat dit een zaak was, die de Portugeesche regeering aangaat „En waf," vroeg een andere afgevaardigde, „zal er gebeuren, als ie schepen getorpedeerd worden?" „Ik denk, dat zijdan- 2ullen zinkenant_ woordde minister Harcourt. De plannen tot samcimvcrkina der onzij dige staten mislukt? Volgens de „Köln. Ztg." schrijft Mor- genbladet, van Kristiania, dat de poging om de drie Skandinavisehe rijken, samen met Nederland en Zwitserland, hun. levens belangen gezamenlijk uiteen te laten zetten en te overwegen hoe zij het best gemeen schappelijk bij de vredesonderhandelingen zich tegen mogelijke onderdrukking, zouden kunnen waarborgen, mislukt is. De oorzaak daarvan is misschien, dat men in de oorlog voerende landen eiken stap tot een samen gaan der onzijdige staten met wantrouwen waarneemt. Het blad zegt: Het zou te ho pen en te wenschen zijn, 'dat Lloyd George zijn landslieden inprentte, dat vaderlands liefde niet bestaat in het offeren van de welvaart van andere naties op, het altaar der, nationale veroordeelen. KORTE BERICHTEN Kardinaal Bourne bjj de Engelsche vloot. Kardinaal Bourne is dezer dagen in zijn dio cees teruggekeerd van een bezoek, dat hij aan de Engelsche vloot gebracht heeft. Tijdens zijn bezoek heeft hij voor de Katholieke manschap pen op de verschillende schepen toespraken ge houden en op de Zondagen voor hen de H. Mis gelezen en de H. Communie aan hen uitge reikt. In eenige gevallen diende hij ook het H. Sacrament des Vormsels toe. De strjjd tegen den alcohol in Engeland. Aan Asquith is een verzoekschrift aangeboden om den lieelen handel in sterken drank gedurende den oorlog en 6 maanden daarna te verbieden. Het verzoekschrift is door meer dan 2 millioen personen onderteèkend, is meer dan 18 K.M. lang en het gewicht wordt op een ton geschat. Men. heeft de onderteekeningen in zes weken verzameld. De oogst in Engeland. De „Daily Telegraph schrijft, dat zware stormen en regens in Enge land groote ongerustheid hebben gewekt met het oog op den oogst. In eenige streken van Zuid-Engeland is echter het graan reeds inge haald. Het is van goede kwaliteit en hetgeen nog te velde staat belooft zeer goed te worden. In Kent, Surrey en Sussex denkt men al het graan tegen het einde van deze maand te kun nen inhalen. In Noord-Engeland heeft de oogst zeer geleden doer den aanhoudenden re gen en in enkele gevallen is hij zelfs geheel verwoest. De Ooslenrjjksche verliezen. Volgens berich ten uit Weenen zouden de Oostenrijk-ITongraar- sche verliezen in de laatste gevechten aan het Iiusaische front veel geringer zijn dan de Rus sen beweren en inderdaad slechts 20% bedra gen van de door de Russen opgegeven cijfers. Dientengevolge zouden meer verloven zijn ge geven en de nieuw gekeurde lichtingen 1892 1891 en 1890 zouden voorloopig in het geheel niet behoeden op te komen. Een Grieksch-Italiaansch diplomatiek con flict. De nieuwe attaché bij de Grieksche lega tie te Berlijn, Diamantopoulos is gearresteerd door de Italiaansche autoriteiten en een por tefeuille met diplomat, bescheiden, waarvan de zorg aan hem was opgedragen, is in beslag ge nomen. De Grieksche regeering heeft den Giiekschen gezant te Rome instructies gegeven om over deze zaak met de Italiaansche regee ring te onderhandelen. Ex-generaal de Wet beboet. Aan den post meester te Vrede in den Oranje Vrijstaat i3 een schadevergoeding van 80 p.st. toegestaan we gens een aanval in den rebellietijd, welke ver goeding zal moeten worden betaald door de Wet en twee anderen. Ofschoon de Wet niet bij den aanval tegenwoordig was, werd hij ervoor ver antwoordelijk gesteld als leider van het rebel- lencommando. Zwitserland door Londen besmet verklaard? Blijkens het bericht onder Kerknieuws, be treffende do terugkomst van de Hollandsche afgevaardigden van het Generaal Kapittel der Dominieanerorde, te Freiburg gehouden, heb ben de Engelsche en Iersche paters van de re geering in Londen geen verlof kunnen krijgen om naar Zwitserland te gaan. Is de Dominicanerorde soms ook al op.... de zwarte lijst geplaatst? Amerika en het entente-goud. Het „Berner Tageblatt" meldt: Sedert Jiet begiln v'an den oorlog zijn niet minder dan 660 millioen Dol lar Europeeseh goud naar de Ver Staten go- v oöid, in do maand Mei alleen bedroeg: bet 0 millioen Dollar. Twaalf jaren geleden be reikte de goudvoorraad van Amerika nauwe lijks 65 millioen Dollar. TELEGRAMMEN NOG MEER ENGELSOH EN DUITSCH NIEUWS OVER het ZEEGEVECHT VAN zateedaö, LONEF", 22 Aug. (Officieel). De uit de Noordzee teruggekeerde duikboot E 23 rap porteert den 19den dezer, des morgens, een geslaagden torpedo-aanval op een Duitsch slagschip van de Nassau-klasse te hebben gedaan. De duikboot-commandant deelt mede, dat hij het slagschip, toen het in beschadigden toestand en begeleid door 5 torpedojagers naar de haven terugkeerde, nogmaals heeft aangevallen en het met een tweeden torepdo heeft getroffen. Hij gelooft dat het ge zon ken is. Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 305b De admiraliteit spreekt dan nogmaals het Duitsche bericht over het in den grond boren van een Engelschen torpedojager en het beschadigen van een slagschip tegen. BERLIJN, 22 Aug. (Officieel). Naar aan leiding van een officieel Engelsch bericht, worden over het jongste succes onzer duik- booten in de Noordzee de volgende bij zonderheden op grond van intusschen-ont vangen rapporten bekend gemaakt. Den 19den Augustus, des middags tegen vijf uur, kreeg .één van onze duikbooten vijf kleine Engelsche kruisers in zicht, die door twee torpedojager-flotilles werden ver gezeld, en in Z.O. richting koersten. Achter deze booten stoomden zes linie kruisers met een sterke dekking van tor pedojagers. Het gelukte de duikboot een van die torpedojagers, met vier schoor- steenen en oogensahjjnlijk. van het Mohawk- type, onder schot te krijgen. Kort nadat hij "door een torpedo was getroffen, zonk de torpedojager, terwijl zijn achterstever hoog boven het water uitstak. Toen spoedig daarop al de Engelsche schepen rechtsomkeert maakten, viel de duikboot een zich op dat oogenblik in de achterhoede bevindenden, 25 zeemijlen loo penden kleinen kruiser van de Chattam- kiasse, aan. .Waargenomen werd dat de krui ser tweemaal getroffen werd en wel één maal in de bak en éénmaal in de machine kamer. Het schip maakte dadelijk veel slag zij en bleef liggen. Door de sterke dekking der vijandelijke oorlogsschepen gelukte het de duikboot eerst 2Yj uur later opnieuw een aanval op den kruiser te doen, die intusschen op sleeptouw genomen was. Kort vóór de duikboot een torpedo af schoot, zag men aan boord, dat een tor pedojager, die op 300 M. zijwaarts voer, met volle kracht op de duikboot afstoomde en trachtte ze te rammen. De duikboot dook onmiddellijk en hoorde dadelijk daar op een zwaren slag aan de oppervlakte. De vijandelijke torpedojagers hebben de duikboot achtervolgd totdat de duisternis inviel. Deze is intusschen behouden terug1- gekeerd. De zwaar beschadigde kleine krui ser is later door een andere Duitsche duik boot tot zinken gebracht. DE ONTPLOFFING IN EEN ENGELSCHE MUNITIEFABRIEK. LONDEN, 22 Aug. Reuter seint: De ont ploffing in .een munitiefabriek in Yorks hire begon met een brand buiten een klein kruithok, dat spoedig in de lucht vloog. Deze ontploffing werd gevolgd door meer, binnen korte tijdsruimten en eindelijk vloog het belangrijkste kruitmagazijn in de lucht, waardoor het grootste deel van .de schade werd aangericht. Do munitiefabriek is zoo goed als geheel verwoest en ook zijn andere inrichtingen in de nabijheid beschadigd. Addison, de vertegenwoordiger van den minister van munitie, heeft heden in het Lagerhuis over de ontploffing in de muni tiefabriek in Yorkshire meegedeeld, dat er 20 lijken zijn geborgen. ri. Ofschoon de ontploffing een groote ver nieling heeft aangericht, is het verlies aan menschenlevens niet zoo zwaar als aanvan kelijk werd gevreesd. Ifan hedenmorgen DE TOESTAND IN ROEMEN Ië. BELLIJN, 23 Aug. (part.) Uit Boekarest wordt gemeld, dat de koning van Roemenië, na een verblijf van verscheidene dagen te Si- naia, gisteren wederom te Boekarest terug», kwam. Hij zal verscheidene politici ontvangen, Ook Filipescu heeft om eene audiëntie ver zocht. KAWALLA REEDS BEZET! GENèVE, 23 Aug. (part.) Volgens berichten uit Athene aan de Fransche bladen hebben da Bulgaren KawalJa bezet. UIT DE STAATSCOURANT, Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zakeh, is mr. dr. H. Frijda, te 's Gravenhage, tot! wederopzegging toegelaten als privaat-do-» cent bij de faculteit der rechtsgeleerdheid! aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om on« der wijs te geven in enkele hoofdstukkeij der Staathuishoudkunde. VAN MUG TOT OLIFANT. In de „Times" van 27 Juli kan men ee bericht vinden onder het opschrift: „Ee onderzeeër door de Nederlanders in beslagj genomen." Het is een Reuter-telegram uit' Amsterdam, waarin'wordt medegedeeld: „De „Telegraaf" verneemt, dat wederomt een Duitsch'e „duikboot", blijkbaar^ be-stemtf om goederen over de Maas te brengen, ia beslag is genomen door de Nederlandsch.^ autoriteiten." ..7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1