DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. NASSAULAAN 49, HAARLEM ÏÏÏÏSV,™brtek -v"" - A"tat' Nabij en vèraf. Coupon-Opruiming» PW TWEEHÜIJSEN telegrammen Sa?g3ffde' di« i«"l i«» DE OORLOG. THEOD. G. v. DUSSELDORP 5 Barieljorisstraat 5. Teleioon 2144 oriderdag 24 Aug. 1916 Intercomma telefoonnummers 1426 en 2741 Oii nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAO. «AARLtSBbüHt ALLEüAÜJtS 2019 De orgelbespelingen. éKüiA0 *L denJf nóg' ze ln hun hart «Ugenlijk den heer Bregonje zullen hebben gelijk verder zun ajWeer 0Qderweg en reedg ;n de VERSPREIDE BERICHTEN B ARTEL J OR ISSTR AAT 27 Telefoon 1770. KORTE BERICHTEN Van hedenmorgen ENE HmBLEMSCHE ABONNEMENTSPRIJS i Pet s maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente) 1.60-, •oor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,— per week voor Haarlem agentschappen 0.12»; afzonderlijke nummer» 0,05. PRIJS DER ADVERTENTIËNi Van 15 regels f 0,75, iedere regel meer o is- ■De gemeenteraad heeft gisteren weer druk Geboomd ovtr de regeling der beroemde orgelbespelingen in de Groote Kerk. Nadat B. en W. de zaak met den organist hadden besproken, en met den heer Louis Robert in voile Overeenstemming waren ge komen, is dr. v. d. Berg nog met een amen dement gekomen, dat niet van de gelukkig ste redactie bleek te zijn en de zaak niet zoo maar voor iedereen duidelijk maakte. De poging van Dr. v. d. Berg, om alle Don derdagmiddagconcerten te laten veriaten, is mislukt. Dit ter correctie meteen van ons raadsverslag in het Tweede Blad, dat door een misverstand een verkeerde beslissing van dr. v. d. Berg's amendement voorstelt. Zijn voorstel om alleen Dinsdagmid dag bespelingen te houden, werd met 18-10 st. verworpen, terwijl zijn amendement, om ook in Maart géén concerten te doen geven, met 1513 st. aangenomen werd. Ten gerieve van onze lezeressen en le zers geven we hier een rooster van de be spelingen, zooals die na het laatste raadsbe sluit definitief 13 geregeld: Januari: Geen orgelbespelingen. I'ebruari: Geen orgelbespelingen. Maart: Geen orgelbespelingen. April: Dinsdag- en Donderdagmiddag Van 23 uur. Mei: Dinsdagmiddag van 23 uur en Donderdagavond van 78 uur. Juni: Dinsdagmiddag van 2—3 uur en Donderdagavond van half 8half 9 uur. Juli: Dinsdagmiddag van 2—3 uur en Donderdagavond vau 78 uur. Augustus: Dinsdag- en Donderdag middag van 23 uur. September: Dinsdag- en Donderdag middag van 23 uur. October: Dinsdag- en Donderdagmid dag van 2—3 uur. November: Dinsdag- en Donderdag middag van 2—3 uur. December: Geen orgelbespelingen. AGENDA. 25 AUGUSTUS. Gebouw St. Bavo Smedeetraat 23 Jongensafdeeling 8 uur. Coöperatie- tcmmissie half 9. Eederijkers 9 uur. Paleis van Justitie Jansstraat lalf twee Bureau van consultatie. Meisjespatronaat St. Koe a Nasasulaan 0 7H—8K uur Spaarbank. Bisschoppelijk Museum Jansstr. •9 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 ceuts. Uitgezonderd Zater dagen en E.-K. feestdagen. LIV. NALEZING VAN DE RAADS- VERGADERING. De onderwijzers van den rooden Onderwijzers bond het is van de week nog eens in de Courant verteld hadden weer eens „opslag" gevraagd. Zij, de „minimumlijders", zooals ze zich-als het op tractement aankomt zoo gaarne Zf finn°emetn' ^onden er van een „minimum" van T 000.— toch in dezen tijd niet komen iels wat een argument kan genoemd worden waar voor eeh denkend mensch wel iets gevoelen kan Maar nu komt het geval in den Raad en die er het fijne van weten, vertellen u eens'hoe de zaak in elkaar zit. Het „minimum", ja, is f 600.—, maar van al de onderwijzers die hier ter stede werkzaam zijn, zijn er maar drie, zegge drie, die minder dan f 1000.— per jaar hebben! Er is er geen enkele, die het „minimum" krijgt, en allen die minder dan f 1500.— verdienen, krijgen daar enboven nog den toeslag Dat ziet er dan toch anders uit, en het is best begrijpelijk, dat de heer Bregonje, die over '1 algemeen aan het „opbieden" trouw mededoet, als het geldt traciementen of salarissen van de Werklieden of ambtenaren te verhoogen, dit ver zoek toch wei wat grof vond en liet uitkomen dat de heeren roode onderwijzers het hier toch lang niet slecht hebben en dat de eigenlijke werklieden er heel wat Zwaarder voorstaan. Ik zeg met opzet: de eigenlijke werklieden, dant ae sociaal-democratische onderwijzers f!*0. als 't op tractementsverhooging aankomt dem ^ruit bestaat eigenlijk héél hun sociaal- uocratie) altijd nét precies alsof zij mede tot -".Proletariaat" behoorenmaar pas op, dat Je nooit bij een andere gelegenheid die hee- met de „werklui" gelijk stelt! Dan hoor je wat! ia haast onnoodig te zeggen, dat alleen e #oc>aal-democraten (die aan de roode zulk een goede verkiezingshulp vóór een verhooging van de salarissen ftoeten geven, en dat de eigenlijke arbeiders in b. D. A. P, (de menschen dus, die Nagtzaam \p allerlei baantjes mogen omhoogduwen) Jpt zoo over danken zullen, men?- °Pdrijven van tractementen en tracte- ojj, vf3.-- 01 vooral dat ergerlijke „opbieden" M kiezers-gunst! Woom ^fkens Thijssen zei daarover een hartig ra, dat wel het belangrijkste woord is ge weest van heel deze lange raadsvergadering, die eigenlijk gezegd weinig om het lijf had. Het was bij de kwestie der tractementen van de lantaarnopstekers. Men weet, dat de heer Klein had voorgesield, het vaste loon van deze eigenaardige gemeente werklieden, die een heel bijzonder vak hebben, met ƒ1.per week te verhoogen. Indertijd is er voor deze lantaarnopstekers (het was einde Mei) óók „duurtetoeslag" ge vraagd, maar op grond ervan dat het baantje van lantaarnopsteker eigenlijk een bijbaantje is, en dat men voor „duurtetoeslag" noodig heeft precies te weten hoeveel het inkomen bedraagt, werd dit van de baan geschoven. Toch bleek wel (de heer Klein vooral had hier studie van gemaakt) dat het werk-zelf, dat bijna den heelen nacht vordert, niet al te best werd betaald, en hierom was het voorstel-Klein ge daan, dat door B. en W., die de billijkheid ervan beaamden, was overgenomen. Maar.toen kwam het opbod. Jongens, dat ze dien Roomschen Klein nu loons- verhooging te danken zouden hebben, dat mocht toch niet, dachten de sociaal-democraten en de heer Bregonje, weet je wat, als Klein voor stelt f 7.vragen wij f 7.50! Dat is hét gewone, al lang bekende systeempje van de'rooden, dat ze overal: in Kamer, Staten, Gemeenteraden, toepassen. Opbieden maar.... voor de kiezersgunst! De heer Bregonje trok later zijn voorstel in, doch de heer van de Kamp, die aan hetzelfde spelletje graag meedoet, nam het over. Maar Mr. Heerkens Thijssen zeide toen eens scherp, waar het op staat. Op kosten van de belastingbetalers tegen elkaar opbieden om bij de mindergegoeden dankbare zielen te winnen dat en niet anders is het spelletje, dat door de rooden geregeld vertoond wordt. Dat is eenvou dig onverantwoordelijk, het is erg gemakkelijk, maar het ruïneert de gemeentefinanciën en den geregelden loop van zaken, het stuurt de goede verhoudingen tusschen werk en betaling daar voor in de warEn waarschuwend zeide Mr. Heerkens Thijssen, dat als bij de a.s. herziening van het Werkliedenreglement dat spelletje óók gespeeld wordt, er van een onpartijdige en voor de gemeentefinanciën gezonde behandeling daarvan niets dreigt terecht te komen! Die woorden van den wethouder mochten de op de kiezers zoo graag speculeerende raads leden maar liefst knippen uit het raadsverslag, en vóór zich leggen als ze ia den Raad zijn Daar zal nog wel eens gelegenheid komen, hun eraan te herinneren! Voor de overige agendapunten met name voor de regeling der orgelconcerten verwijs ik maar naar het raadsverslag en naar het „Haarlemsche Alledagje" in dit nummer: alleen dien ik nog wel één woordje te zeggen over een venijnigheidje van den heer Poppe, die maar geen gelegenheid kan laten voorbijgaan om te toonen hoezeer hij er het land over heeft, dat het katholieke orgaan van Haarlem hem en zijn actie in den weg staat, 't Venijnigheidje was gemikt op schrijver dezes en de „N. Haarl. Courant", maar vriend Poppe deed het voorkomen alsof hij het had tegen den heer Klein. Die zou hebben gezegd, dat er lan taarnopstekers waren „met eigen huizen" „Bewijs me dat, waar heb ik dat gezegd zeide de heer Klein (ofschoon het natuurlijk, als het in den Raad was gezegd, niets aan de zaak afdoet!) „Wel," zeide vriend Poppe, en daar kwam het venijnigheidje: „wel, het staat in de „Nieuwe Haarlemsche", en die zal toch wel niet iets zeggen dat niet gezegd is, al neemt die krant lang niet alles op wat wèl wordt ge zegd!" De heer Klein had niet de minste moeite om aan te toonen, dat ons raadsverslag van zulk een urting niets vermeldde, en dat de bewering 2?.'ld,g zooals uit den tekst heel duidelijk blijktik geef die dan ook hieronder als noot nog even woordelijk weer - >n toevoeging is Maar met zulke middeltjes poogt vriend Pormc z n haat tegen de Roomsche krant te luchten ocharm wat n klein gewurm! Denkt de heer Poppe bijgeval, dat wij - die hij niet ophoudt te bescimldigen van „partijdigheid" en zelfs van „oneerlijkheid" er zijn om mede reclame te maken vöor zijn partij? Bedoelt hij dat met te zeggen, dat wij lang niet alles opnemen wat hij en zijn kornuiten gelieven te vertellen? Waarvoor ziet de man ons wel aan? Laten wij kort en goed hem zeggen, dat het de plicht is van den katholieken journalist, het socialisme dat de maatschappij ontwricht, het gezag af breekt, dat strijdt met rechtsorde, met godsdienst en met de hooge plichten van den mensch te bestrijden. En dat hij en z'n vrienden hier in Haarlem ons zoo dikwijls gelegenheid geven tot die bestrijdingja, dat kan ik niet helpen! Intusschen wordt het voor den Raad verve lend, dunkt me, als die in elke zitting door vriend Poppe (die na zijn waterleiding-potjes historie trouwens door niemand meer ernstig wordt genomen) onthaald wordt op hatelijk heden en venijnigheidjes tegen de „Nieuwe Haarl. Ct." Maar enfin, óns deert het niet' F.'S. In de „N. Haarl. Ct." van 24 Mei schreef ik over de lantaarnopstekers 0. m. het volgende: (Voor een duurtetoeslag) „dient men „precies het bedrag van het loon te kennen. En „dat is bij deze menschen, die slechts een deel „van hun tijd in gemeentedienst zijn, onmoge- „iijk. De heer Klein had zijnerzijds onderzocht, „hoe het met het inkomen der betrokkenen zoo- „wat zit, en het bleek dat er bij zijn, die 17 „h f 18 per week verdienen; één is er die „zelfs huizen" bezit, wat nog immer „(terecht of ten onrechte?) voor een zekere mate „van welstand wordt gehouden." Het is duidelijk, en uit 't verband van den zin zelfs te bemerken, dat dit niet is een woord van den heer Klem, maar een opmerking van schrij ver dezes, die trouwens deze bijzonderheid over dien eenen lantaarnopsteker van een der raads leden had vernomen F. S. OVERZICHT. Bij de mededeeling, dat de Italiaansche troepen na hun landing te Saloniki, daar met gejuich waren ontvangen, merkten wij gisteren op, dat het vermoedelijk niet het Grieksche volk was geweest, dat de vreemde troepen zoo geestdriftig had ont vangen. In de „Corriere della Sera" deelt de correspondent te Saloniki thans mee, dat de aldaar gelande Italiaansche troepen hun schitterende ontvangst hadden te danken' aan degeallieerden. Dezelfde correspon dent weet nog te vertellen, dat de troepen, na slechts gedurende zeer korten tijd te heb ben gerust, onmiddellijk naar de oorlogs zone weiden gezonden, omdat men hoopt, dat zij door hun militaire geoefendheid in staat zullen zijn, de tegenstanders terug te drijen. Nieuwe transportschepen, zegt hij onmiddellijke nabijheid van de haven van Saloniki. Het Griekscthe blad „Embros" verzekert, dat de ïeeds te Saloniki gelande Italiaan sche troepen voor den uitersten linkervleu gel van bet Macedonische front zijn be stemd. Deze vleugel zal zich uitstrekken tot bij Goritza om contact te krijgen met de te Valona in Albanië staande Italiaansche troepen. Hiermede worden wij herinnerd aan een bijna vergeten gevechtsterrein op den Bal kan, bet halve-cirkel-front om de Albanee- sche havenstad Valona, waar de Italianen sedert lang den Oostenrijkschen opmarsch hebben gestuit en bun stellingen thans bob ben versterkt. In verband met het bericht van de „Em bros is de officieele mededeeling van bet Oostenrijksche stafkwartier van belang, dat in het vak van Valona de Italianen een' verhoogde bedrijvigheid aan den dag leggen, hetgeen er op wijst, dat ook bier weldra nieuwe gebeurtenissen zullen plaats hebben. De geallieerden schijnen dus van zin te zijn om bet Balkanfront te vereenigen door namelijk verbinding te brengen tusschen de troepen van Saloniki en die van Valona en dit zou dan de taak zijn, den Italianen toe gewezen. Of ze hierin zullen slagen blijft voorloo- pig voor de geallieerden nog een vrome wensch. Immers, de gebeurtenissen der laat ste dagen op den Balkan zijn allerminst nog in het voordeel geweest der geallieer den en intusschen blijvfti de Bulgaren op verschillende punten van het Macedonische front hun vorderingen nog uitbreiden. Onder het „Laatste nieuws" meldden wij gisteren reeds het Bulgaarsche legerbericht, waarin weer nieuwe successen der Bulgaar sche troepen werden gemeld en thans is uit het Engelsohe communique van het Balkan front vast te stellen, dat de geallieerden hier en daar nog verder moesten terugtrek- Op het DoiraU-fronl- waar de geallieer den juist voornemens waren hun offensief te beginnen, zi?» f *8 het Engelsohe bericht de 13",Saarsch"I)uitsehe troepen, ter sterkte van ongeveer twee bataljons tot in de nabijheid van Daut1 doorgedrongen; terwijl zij hun voorhoeden tot m Byres voor- tiitschoven. Op het Stroema-ff1* - 7 Imdt het ver der in het Engelse bencbt - verschanst de vijand zieh op de Imie Jenikeui, d.i. aan den spoorweg Serres-Saloniki tot Culuk- Nevolyen Elisia°'C ar Mah-Ormanli; deze linie ligt ongeveer 3 K.M. van den lin keroever der Stroema. an de Servische troepen wordt medegt ee d, dat deze thans een linie bezet houden ïu de nabijheid van het Ostrowo- en het Pozar-meer. Op het Westelijk front heersekt weer groote bewegelijkher van beide zijden. Vooral op het Sommefront wordt weer ver woed gevochten met steeds afwisselend suc ces. Blijkens de wederzqdsehe berichten zijn de Duitschers, ten zuiden van de Soinme, bij Estrees weer in het bezit gekomen van kleine stukken loopgraaf, waarin de Fran sehen den 21sten Augugtug waren binnen gedrongen. 3034 Telkens en gisteren weer opnieuw meldt Havas, dat de opmarsch langzaam maar ze ker geschiedt. Eiken dag zegt Havas komen de geallieerden dichter bij bet doel, dat men zich by bet begin van het offensief op 1 Juli voor oogen gesteld had. Is Berlijn dan niet het doel van het en tente-offensief? Dr. Karl Liebknecht, die op l Mei 1916 in hechtenis werd genomen, werd, op grond van een aanklacht wegens landverraad, in Juni voor de Kommandantur-reektbank te Ber lijn gedaagd. Hij werd 28 Juni veroordeeld tot 2 jaar, 6 maanden en 3 dagen hechtenis en verwijdering uit het leger. De rechtbank ging uit van de overweging, dat L. niet „uit eerlooze gezindheid" had gehandeld. Het „Oberkriegsgericlit" ging blijkbaar van andere overwegingen uit en heeft nu zijn straf in alle opzichten verzwaard. De vrachtduikboot „Deutschland" beeft de terugreis geëindigd en beeft binnen de Duitsche wateren het anker laten vallen. De gezagvoerder König heeft hiermede dus de kroon op het kranige stuk werk gezet. Roemenië op de wip. De correspondent ,te Boekarest van het „Berliner Tageblatt" zegt, dat men zich in Duitschjand over de plannen van Bratianu geen verkeerde voorstelling moet maken. Bratianu wil tusschenbeide komen, dat staat volgens hem vast. Bratianu is echter van den langen duur van dezen oorlog over tuigd en maakt het ingrijpen van Roeme nië afhankelijk van den militairen toestand. De entente-gezinde partijen bestrijden dat standpunt en betoogen, dat Bratianu ver plicht is, thans reeds in te grijpen. Nog slechts enkele onbeteekenende kwesties wachten nog op een oplossing, bijv. deze: of Roemenië in den raad der entente zal mogen meestemmen of slechts adviseeren. Bratianu verlangt het eerste en heeft zich. als dat wordt toegestaan, bereid verklaard het bekende protocol van Londen (om geen afzonderlijken vrede te sluiten) te onder teekenen. De entente wil Roemenië echter alleen een raadgevende stem verleenen. De correspondent is echter van oordeel dat de entente-gezinden het mis hebben en dat Bratianu zich niet door politieke, doch Slechts door militaire overwegingen zal la- ten_ leiden. Hij acht de jongste gebeur tenissen op het Balkan-front daarom van groot belang. vrijwilliger, moeten dit voortaan doen voor hun 18de jaar. Tot dusver konden zij het doen tot een maand nadat zij 18 jaar waren geworden, maar voortaan zijn zij dadelijk dienstplichtig, als zij 18 jaar oud zijn. Meer Portugeezen naar Frankrük. De Lis- sabonscke Secoio meldt dat 'n Fransehe af vaardiging weldra in Portugal zal aanko men om arbeiders aan te werven voor de Fransehe munitiefabrieken. Doordien het Portugeesehe leger gemobiliseerd is, kun nen slechts arbeiders boven de 37 jaar in aanmerking komen. 270,000 Russische gewonden! De oorlogs correspondent van het „Wiener Journal" verneemt, dat volgens de laatste Russische' statistiek in de maanden Juni en Juli 2700 hospitaaltreinen het station te Kieff zijn gepasseerd. In de hospitalen van Zuid-' ii os land alleen zouden volgens dezen corres pondent ongeveer 270,000 gewonden liggen. Hoeveel dan toch wel in 't geheel, in Rus land, Duitschland, Frankrijk, Oostenrijk, Engeland, Italië, enz. enz.? De Poftugeesche troepen in Frankrük. Volgens de „Humanité" bestaan de Portu- gèesche troepen die naar het westelijk front zijn gezonden uit: 12 bataljons infanterie,' ider van 1100 man; achthonderd man caval- lerie en 9 batterijen artillerie, waarvan elke batterij uit vier 75 niM. kanonnen bestaat. Verder is er nog een af deeling sappeurs, veldtelegrafisten en marconisten. De divisie bevat ten slotte een sectie Roode Kruis- automobielen. Schending van de Zweedsche wateren. Het blad „Horsmenflamman" meldt, dat het Duitsche stoomschip „Dessiero" den 18den dezer door een Russische duikboot op twee minuten binnen de Zweedsche territoriale wateren in de nabijheid van Huddsvall, waar het voor anker lag, opgepakt "en naar Abe gebracht is. Portugal's actief optreden. Naar de „Daily Ghronicle" uit Parijs verneemt, zal een Fransch-Engelsehe militaire mi&sie einde dezer week naar Portugal vertrekken, om aldaar met regeeringsvertegeuwoordigers te confereeren. Be gezondheidstoestand in Montengro. Een bericht yan het Ivorr. Bur. uit Cettinje ver zekert, dat alle mogelijke maatregelen zijn genomen in het belang van de volksgezond heid in Montenegro, welke dan ook bevre digend mag heeten. Er zijn tot dusverre geen epidemieën voorgekomen. Engeland's terrorisme. Volgens berichten uit Aalesund (Noorwegen) is de yischvangst bij IJsland uitstekend geweest D.w.z. er werd veel gevangen: doch de vissehers had den aan de mooie vangst zoo goed als niets. Tengevolge van Engeland s dwangpolitiek hebben de vissehers geen tonnen en geen zout. De Fransehe verliezen. De Centrumsafge-' vaardigde dr. Pfeiffer berekent in de „Nordd. Allg. Ztg." op grond van de pen sioenen die in bet Fransehe Staatsblad zijn gepubliceerd, dat sedert het begin van den oorlog, het aantal verliezen van het Fran sehe leger op 3,917,860 man bedragen. Vol gens hem zouden de verliezen voor Verdun op 200,000 man geschat moeten worden. De dienstplicht in Engeland. Jongelieden in Engeland, die zieh willen opgeven als DE „DEUTSCHliAND" TERUG. BREMEN, 23 Aug. Volgens het bureau Boesmann deelt d© reederij Ozean mede dat de handelsduikboot „Deutschland" van middag voor den mond van de Weser voor anker is gekomen. Alles is wel aan boord, LIEBKNECHT IN HOOGER BEROEP. VEROORDEELD. BERLIJN, 23 Aug. Het hoog militair ge rechtshof heeft Liebknecht, naar Woiff seint, wegens poging tot oor logs verraad, verregaande weerspannigheid en tegenstand tegen het staatsgezag tot 4 jaar en 1 maand: tuchthuis, verwijdering uit het leger en 6 ja ar eerverlies en verlies van burgerrech ten veroordeeld. Van de tuchthuisstraf wordt een maand voorloopige hechtenis afgetrok- Dat hem, ofschoon verzachtende omstan digheden ten gunste van beklaagde ook thans zijn aangenomen, een zwaardere straf dan in CGratö instantie is opgelegd is - volgens Wolff gerechtvaardigd,omdat Liebknecnt zijn plichten als soldaat en staatsburger in oorlogstijd ten nadeele van het bedreigde vaderland op de grofste wij - ze heeft geschonden. Bij heeft ook zelf erkend, dat hij met de verdeeling van vlugschriften en het op touw zetten van een openbare betooging een ver zwakking van de Duitsche krijgsmacht be oogde. Bovendien is Liebknecht reeds vroe ger wegens een dergelijk misdrijf tot IV» jaar veroordeeld. Tegen het arrest van heden kan Lieb» knecht beroep in cassatie aanteekenen. EEN RUSSISCHE TORPEDOBOOT BESCHADIGD. BERLIJN, 23 Aug. Naar het .Wolff-bureau uit Memel verneemt, is gister aan de kust van Koefland waargenomen dat ongeveer 6 zeemijlen ten noorden van Klein Irbe eer: Russische torpedoboot van het nieuwste type door een ontploffing zwaar beschadigd is en Soor andere torpedobooten naar de kust van Oesel is g-esleept. DE DUIKBOOT- EN MIJNOOELOG. ROME, 23 Aug. Het Stefani-agentschap meldt: Men heeft geconstateerd, dat de bei richten over de operaties, welke vijande lijke duikbooten ver van hun kusten ver^ richten, van belang zijn voor den vijand, die zich daardoor rekenschap kan geven van de bedrijvigheid en de plaats, waar zich zijn duikbooten, waarmee hij niet in recht- streeksche verbinding staat, bevinden. Der halve zijn de geallieerden overeengekomen, dergelijke berichten te verbieden. DE „WESTFALEN" DOOR EEN ENGEL- SCHEN ONDERZEEëE GETROFFEN. BERLIJN, 23 Aug. Het bericht van do Engelsche admiraliteit over de aanvallen van de Engelsche duikboot E 23 op een Duitsch slagschip van 3e Nassau-klasse op 19 Augu- gustus, is, volgens Wolff's inlichtingen, ia zooverre juist, dat Z. M.'s „Westfalen" door de duikboot bij haar eersten aanval is ge troffen, maar zoo licht beschadigd, dat het schip gevechtsklaar en tot manoeuvreerea in staat is gebleven. De „Westfalen" zal binnenkort weder ge heel en al dienst kunnen doen. Het is ook juist, dat de vijandelijke duikboot later nog maals op het schip heeft geschoten. Deza tweede torpedo miste. - VERDEDIGING TEGEN DUIKBOOTEN. GENEVE, 24 Aug. (Part.) Uit Rome wordt gemeld: De „Messagero" verlangt in een hoofdartikel dat, nadat de laatste week niet minder dan acht schepen, waaronder drie groote stoomschepen tot zinken zijn ge bracht, alle handelsschepen met kanonnen bewapend en met eene afdeeling marine,-]

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1