J. DRIESSEN, ANEGANG BINNENLAND WAT ANDEREN ZEGGEN KERKBEHICHTEN mei E^ r^!16 Pere zw^ over het a,gre" f- HAARLEM. Diamanten, Gouden- en Ziiveiaenwei*ken9 Horloges, Uitgebreide keuze in Tafelzilver en Portretlijsten. SÉ%I INGEZONDEN. XV vergezeld van iets hooger menschel ijks, dat, tonder er nadeel aan toe te brengen, de majes teit tempert, en baar als het ware nader tot ,ns brengt.' Door dit „iets mensehelijks" bedeel ik de eigenschap, welke maakt, dat een mensch, die tót de hoogste waardigheden opgeklommen is, als het ware met het verleden van zijn leven en hot leven van zijn medemenschen in verbin ding blijft. Hij herinnert zich, dat Hij menscli was onder menschen; dat Hij de gemeenschap pelijke behoeften en ellenden der menschheid kende; dat Hij *aar gemakken en haar dwang ondervond, in één woord, „dat niets mensche- lijks Hem vreemd was. En onder den invloed van deze herinnerin gen, begrijpt Hij, dat Zijn gelijken van vroeger, menschen zijn, en Hij staat toe, dat zij, die Hem naderen, voor Hem denken, gevoelen en spreken als vroeger. Deze gedachten komen u vanzelf voor den geest als gij u in tegenwoordigheid van Bene dicts XV bevindt. Verheven op den stoel van Petrus, hoort en ziet Hij, wat onder de- men schen gezegd wordt en gebeurt, en Hij wordt er door ontroerd- Welke kostbare eigenschap voorHem. En hoe gemakkelijk kunnen zij, die Hij ontvangt, Hem in volle vrijheid spreken. Hen kan Hem alles zegden, wart men Wil gen. Men gevoelt, dat men gehoord en begrepen wordt, en weldra bemerkt men, dut de waar- leid de ree'en der feiten, zelfs in hun bijzon derheden, alleen toegang hebben tot dezen ver- hevto voilegenwoordiger van God. VERBLIJDENDE UITINGEN. Toevallig kwam ons dezer dagen aldus de .Geld." een nummer in handen van „Fniel, weekblad voor 't christelijk gezin" onder redactie van dr. J. H. Gunning. Waar men in protestantsche bladen en blaad- ies gewoonlijk wordt onthaald op domme hate- iijkheden tegen „Rome" en Pausdom trof het ons aangenaam, in dit weekblad een heel anderen toon te "zien aangeslagen. Vooreerst lazen wij er een artikeltje over „Het biechtgeheim," volkomen vrij van de stereotiepe botheden, die men gewoonlijk naar aanleiding van het sacrament van boetvaardigheid bij pro testanten hoort debiteeren, en eindigende met deze ontboezeming*. „O, wat zou er een zegen kunnen uitgaan wanneer wij in onze nu zoo volmaakt indivi dualistische toestanden, en in ons door partij schap en „persoonlijk" optreden verscheurde voorgangerscorps, af en toe van mannen hoor den, bij wien men veilig en heiliglijk zijn last, zijn zondelast en zijn strijd kon neerleggen, om daarna van s Heeren wege uit hunnen mond de verzekering te ontvangen; de zonden zijn u vergeven. Het lijkt zoo schoon en zoo heer lijk; ,,gij kunt altijd bij uw Heiland terecht," maar Hij, Die beter weet dan zijn vrome dog» matisten wat de mensch is, spreekt door Zijn Apostel: „belijdt elkander de misdaden," en heeft in zijne teedere wijsheid aan de mensdien macht gegeven elkander door woord en vrij spraak ten troost en tot hulpe te zijn. God ge ve ook aan onze kerk vele van zulke mannen v Inderdaad hier is al een verheugend helder inzicht in het goede en 6choone der oude Moe derkerk, waarvoor anders velen in botte bekrom penheid maar steeds de oogen blijven sluiten. Doch nog meer verraste ons in hetzelfde num mer een hulde aan het Pausdom, als men stellig in een protestantsch blaadje niet zou verwach- ten. Sprekende over stamouders en misplaatsten adeltrots, gaat de schrijver die' zich G. teekent en dus wel dr. Gunning zal zijn, aldus voort: „Alle eere aan de Roomsche Kerk in dezen Nooit heeft zij, zelfs niet voor de hoogste amb ten, op eene' „hooge" geboorte gelet Hare „prinsen der Kerk" zijn uit alle rangen der maatschappij voortgekomen, de geestelijke quaüficatre voor het purper of voor de tiara was haar genoeg. Daardoor is het Pausdom dan ook nu nog frisch en krachtig gebleven iets wat men van de Bourbons en de Beier- sche vorsten en van zoo menige andere oude familie voorwaar niet zeggen kan. Neen, niet de ongeschonden zestien kwartieren, maar de jGeest van God stempelen iemand tot een deel genoot aan den besten en hoogsten adel, die er is; kind van God te zijn, een erfgenaam van het eeuwige leven. En gelukkig degene, die onder zijne stamouders velen van zulke „ridders des kruises" hebben mag Want is daar een erfelijke belasting der fa- miliën, die ons vaak met diepe deernis vervui len kan, er is ook een erfzegen, die het hart van sülle vreugde kan doen trillen." Als aan de overzijde, zoo onbevangen als hier, steeds het goede in de katholieke Kerk werd erkend; als integendeel niet steeds bekrompen vooroordeel en dweepzieke onverdraagzaamheid werd gekweekt, wat zouden niet vele oogen voor het licht der waarheid en vele harten voor de vare schoonheid opengaan EEN VREEMDE BELASTING. Een ongewoon wetsontwerp is onlangs in- diend: dat betreffende de Mond- en Ilauwzeerbelasting, weer een nieuwe belas ting alleen voor de boeren. Het heeft ten Joel alle uitgaven, voortvloeiende uit de bestrijding van mond- en klauwzeer, door le boeren te laten, betalen. Voor een vol wassen rund zal jaarlijks een- gulden moe ien betaald worden, voor halfwassen vijf tig cent, voor acht varkens of schapen een gulden enz. Op zich zelf is die belasting al hbel rreemd. Zal nu straks ook een tuinbouw- >clastin» worden ingevoerd, b.v. om de kos- (en van tuinbouwleeraren of het bestrijden ian plantenziekten te betalen? 't Is wel in *.et systeem-Treub ,die immers belastingen 'oor alles en nog wat wilde, maar of hef- 'ïederlandsehe volk aan dergelijke brokjes »ijten wil, tkilt alsnog te betwijfelen, 't Is •ok nog de vraag, of dergelijke belastingen rel constitutioneel zijn. In casu is de belasting nog te vreemder, loet de Res.b. opmerken, waar de Tweede tamer den minister uitdrukkelijk beduid ibeft, dat hij met het afmaaksysteem had >p te houden. Maakt de minister echter iet zieke (en het gezonde) vee niet meer f, dan heeft hij de millioenen der nieuwe lelasting niet meer noodig. Zal hij dus toch kaar weer gaan afmaken? Het mag oils (enieuwen. Als de .Tweede Kamer voor dezen dur- K1 venden minister zou buigen en de nieuwe belasting goedkeuren, kan er begrijpelijker wijs een storm onder de boeren verwacht worden. Zooals men weet, zijn de boeren over 't algemeen niets van t afmaaksysv teem gediend. Niet het mond- en klauw zeer maar de minister met zijn systeem is de vijand, zeggen zij. .Welnu, voor dat systeem dat zij niet willen, zullen ze dan nog mo gen offeren bovendien Niet ten onrechte zijn de boeren bevreesd dat de Kamer het W.O. aannemen zal. Want wel heeft de Kamer jnzake het afmaken van vee den minister een: „halt, niet verder" toegeroepen. Maar bij veien gold, alleen liet bezwaar: de groote kosten. Worden die door den minister afgewenteld, dan zouden de- zulken wel eens weer met gerust hart kun nen laten afmaken. BIOSCOOP-CONTROLE. Rotterdam was een der eerste steden, die een controle instelde over de bioscoop-opvoeringen. Van betrokken zijde weid er tfgen dit insti tuut fel gesputterd, maar van he vei iede kwam er mildere stemming, en tLciiis l)ests3t er een zeer loyale verhouding tusschen de bios coop-commissie en de bioscoop-belanghebbenden Een gevolg van gematigdheid, tact en beleid. Nu lezen wij in de bladen, dat men in'een overwegend-katholieke gemeente als Nijmegen het durfde ondernemen, dm de schand-film „De Demon in de vrouw", die in Amsterdam zooveel ergernis heeft gegeven, te gaan vertoonen. Een felle actie der burgerij bewoog den bur gemeester de vertooning te verbieden. Nu wordt dezelfde film aangekondigd voor Den Haag, en „De Residentiebode" spreekt de verwachting uit, dat de Haagsche burgemeester het voorbeeld van zijn collega uit Nijmegen zal volgen. 't Is nu al weer een paar maanden geleden, dat bedoelde film in Amsterdam ging. «De bioscoophouders weten wel, dat in een groote stad als Rotterdam ten slotte ook nog wel een publiekje zou zijn te vinden, dat zijn verdachte nieuwsgierigheid aan zoo'n smerig- heidje zou willen botvieren. Toch is de film in Rotterdam niet vertoond, en wordt zij er ook niet vertoond, dank zij het aldoor tactisch optreden der commissie, die de diverse directies heeft geleerd de goede reputatie van hare theaters niet noodeloos door een enkele schunnigheid in gevaar te brengen. Laat men aldus merkt de „Msbd." op ook dezen goeden invloed eener verstandige bioscoop-commissie eens in 't oog houden. HAKD VOCHTIGHEID. Do „L. K." schrijft: Nederland heeft zich, van den aanvang van den Grooten Oorlog af, gesteld op een juist standpunt: onzijdigheid jegens alle oorlogvoe renden, handhaving van zijn goed recht tegen over elk en een iegelijk, beoefening der barm hartigheid ten aanzien van eiken noodlijdende. Toen in de eenrte dagen van Augustus 1914 scharen Duitsche grijsaards, vrouwen en kinde ren, hopefoos en haveloos, uit België binnen onze grenzen kwamen, werden ze hier met 1 naastenliefde ontvangen, gevoed, getroost en. naar hun vaderland geholpen Als de krygskans inzette ten nadeele der Bel gen, en honderdduizenden hunner een toevlucht zochten binnen Holland's gastvrije grenzen, nam ons volk ze op, schafte hun onderkomen en ligging, kleeding en voedsel, zelfs werkgelegen heid zonder al te veel te vragen of dit ook «enigszins in het nadeel van den eigen landzaat komen kon. Millioenen heeft de -particuliere liefdadigheid, millioenen. de Nederandsche Staat daartoe blijmoedig geofferd. Op de slagvelden werd geleden, zóóveel ge leden dat zelfs de uitmuntend ingerichte hospi taaldiensten der moderne legers niet bij machte waren aüe gewonden te verbinden en te verple gen. Nederland aarzelde niet. Men mocht zijne sympathieën hebben, naar welken kant men wilde, als het geldt het lenigen van ellende, het zalven van jammer, kent men geen voor keur of afkeepmen ziet slechts den ongeluk kige, die hulp behoeft. Vrijwillige ambulances gingen er naar Frankrijk zoowel als naar Duitaohland, naar Oostenrijk zoowel als naar Rusland. v De Barmhartige Samaritaan hielp „zelfs" den Jood Daar leden kinderen honger 'in. België. Hol land haalde ze hierheen, spijzigde ze, koes terde ze. Holland vroeg niet, of de eenen behoor den tot het eigen ras, de anderen tot een groep, dl? P1 dagen wel vaak met de „Fla- niins minachtend over éen kam seheerde. Hol- '3n cade slechts mededoogen voor Vlaam- scho en Waalsehe kinderen beide, nam ze op in zyne voedstergezannen. Kinderen Ih'dto honger in Duitsehland. Wederom breidt de edelmoedigheid der Neder- landsche naastenliefde noodend hare armen uit Een schrille kreet weerklinkt. Een kreet, die gilt als een duivelsvloek tegen de Charitas. „Duitsche kinderen? Weigert zei Werpt ze uit!" verwijtr 'tZÏin lildereDl" luidt het stil „Het sajn D u i s. Boohos!" snerpt het rauw. aan8taande betoogt een comité van Nedertande^J^annS God betere 't, dat zoodanige mannen nog in Nederland worden gevonden I dat wij geen liefdadigheid betoonen mogen, jegens zulke kinderen, omdat.ornaat de oorlog dan lan ger duurt, omdat er oorlogvoerenden zijn, die ons die liefdadigheid ongaarne zouden zien be toonen, enz. En de Nederlandsche pers? dien benepen haat als de „Maasbode" ^2 hun afkeuring over udt 8preken er kJoek Nederlandsche Z de' Met instemming of met afkeer? We weten het niet. Maar ze zwijgt. Met schuchterheid. Doch al zwijgt een deel der per», het volk zal hst Koninklijk woord niet vergaten Konink- Hjk in elke beteekenis dat onze hoogve-es-de Landsvrouwe, zelve Moeder, sprak, toen ze in het eerste Oorlogsjaar de zitting onzer Staten- Generaal opende: „Diepbewogen door het lot van alle volke ren, die in den oorlog zijn betrokken, draagt Nederland gewillig de buitengewone lasten, dié het opgelegd zijn, en ontvangt met open armen alle ongelukkigen, die een toevlucht zoeken binnen zijn grenzen." .Ja, Vorstinne, dèt is Hollandschl Dat is NederlandschDat is Dietseh! En schande over degenen, die Uw Konings woord te schande trachten te maken 1 Voor den inbond dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Waarde Landgenooten! In het „Leuvensch Weekblad" van 9 Ja nuari 1916 leizen we: „VOOR ONZE HELDEN". Binnen eenige dagen zal er in onze stad, onder den naam van „Hotel St. Martin" een huis, geopend worden voor oorlogsinva- lieden. Het werk dat voorloopig gevestigd is in de prachtige lokalen van de Nieuwe Handels- en Consulaire school der Univer siteit, welwillend door Monseigneur den Rector daartoe afgestaan, staat onder hooge bescherming van Monseigneur Ladéuze, rector der Hoogeschool, en den heer Colins, burgemeester van Leuven. Het zal bestuurd worden door den Z.E.H, Kan. Coppens, van de abdij van het Park, wiens buitengewone zelfopofferingen en groote liefde voor onze gewonde soldaten ieder Leuvenaar bewon derd heeft. Onder de verminkten van Leu ven en omstrekenvoor Leuven schijnt, zijn er tot heden ongeveer 50 zullen die ongeneesbaren vooral A u het Instituut op genomen worden, welke zonder tehuis of zonder middelen van bestaan zijn. Allen nochtans kunnen er de geneeskundige zor gen ontvangen, die zij noodig hebben, en die zij in hunne familie niet zonden kun nen ontvangen. Die zorgen zullen hun ver strekt worden door verschillende geneeshee- ren, onder wie professors aan de Hooge school, bijgestaan door dappere Zusters van ons Militair Gasthuis. Het spreekt vanzelf dat, om in het Insti tuut opgenomen te worden, de soldaten in den regel moeten zijn tegenover de Duit sche overheid. Nochtans, het doel door den E. H. Cop- pens beoogd, is odeier uog: Hij zoude in-va.- lieden, die daartoe in êt'aal zijn, de noodige kennis willen verschaffen om zich een nieu wen levensweg te banen. Daartoe zullen in het Instituut lessen ingericht worden en ge geven door leeraren van verschillende on derwijsgestichten van Leuven, die de jon gens zullen voorbereiden tot de verschillen de loopbanen, dye hun zouden kunnen open staan. Zulks ie het vaderlandslievend werk dat op dit oogenblik in Leuven gesticht wordt en weldra werkelijkheid zal wezen. Van alle kanten wordt het aangemoedigd, overal vindt het steun. Volgens ons komt de eere plaats in dien steun aan Leuven eerst en vooral toe. Ook meenden wij hier den trou wen tolk te zijn van al onze medeburgers met 'te zeggen dat er geen enkele Leuve naar zal gevonden worden, die het zich niet als een plicht en als een eer gal rekenen het zijne bij te dragen om die talrijke licha melijke- en ook zielesmarten te lenigen en een nieuwen levengezichtseinder te openen aan onze dappere helden, slachtoffers van ,een afsckuwelijken oorlog P. S. Wij vernemen dat er we dra ten voordeele van het vaderlandslievend werk inteekeningslijsten voor maandelijKsciio bij dragen en giften zullen rondgedragen wor den. Leuven zal toonen dat het onzen dapperen dankbaar is! Ziedaar, waarde landgenooten, in korte, sobere trekken het edele, grootsehe werk geschetst, gesticht te Leuven doo n Z. E. H. Kan. Coppens, den offerenden, veor de dappere on^er Zuidelijke broeders van liefde hlakeru en Ne- derlandschen priester, geboren (n rige Noord-Braibantsche dorpje ïout, van wien, ondanks de gesloten 200 menige moedige daad, zoovele Uy. de grootste liefde en onverechrokk heid, van gevaarvolle rédding en zorgvolle toe wijding in de ure des gevaars totons kwa men. Van alle zijden ontvangthuopwek king, aanmoediging, steun en niet minst van den grooten Belgischen Kerk vors éijne Em. Kardinaal Mercier, die oon hoogs ge wichtige redenen zijn volle genegen cuj voor dit uitmuntend werk heelt oen blij ken. Doch, waarde landgenooten» zoo n zegen rijke stichting eischt vele en aanhoudende uitgaven. Alleen de dageliik8611 wedejkee- rende kosten vorderen ontzaglijke offers, die door onze broeders hoe gevensgeizind zij o°k zijp, niet mo maar zijn bijeen te brengen, wul het leven in België enorm duur is. de omstandigheden,-waarin hun laud verkeert diep treurig zjja. In aanmerking genomen nu den lioogen nood onzer zuidelijke stamverwanten, het edele inenschlievende en noodzakelijke werk, gesticht door den Hollandscben Kan. Cop pens, die daarmee den Nederlandschen naam in het diepgetroffen broederland zoo hoog in eere houdt, de groote gunst, ons Neder landers geschonken, tot heden vrij .te zyn ge bleven van den verwoestenden oorlog, en daarbij gelet op de hooge en waardeerende aanbeveling (zie heneden) van den kloeken en alom gevierden Kard. Mercier en de hoogst vereerende medewerking van onzen kerkvorst, Monseigneur van de .Wetering Aartsbisschop van Utrecht, hébben wij, on- clörgeteekenden, gemeend een „Steun-Comité voor de Belgische invalieden van dén oorlog te mogen vormen en niet tevergeefs een krachtig beroep te mogen doen op Uw aller hulp en steun en bekende Nederlandsche Liefdadigheid, ten einde door vereende in spanning van grootere en kleinere hijdra- gen een som hijeen te brengen, groot genoeg tot stichting van een doelmatig tehuis, om daarin te kunnen vestigen hét bovenbedoel de „Hotel St. Martin" (St. Martinus-Gast- huis), dat aan de nazaat zal mogen getuigen van de groote offervaardigheid van hot -Në- derlandsehe broedervolk en de opofferende liefde van den kloeken Hollandscben pries ter. Het steuncomité voornoemd: - Monseigneur Van de Wetering, Aartsbis schop van Utrecht, Eere-Voorzitter. Marinus van Hout, Burgemeester, Lid der Prov. Staten Helmond, Voorzitter. W. van Lanschot, Lid v. d., Eerste Kamer der Sta ten-Generaal, Tilburg. R. Diepen, lid van de Eerste Kamer der St&ten-Generaal, Tilburg. A. W. van Thiel, industrieel Helmond, Penningmeester. C. v. d. Wiel, Hoofd der School Lieshout, Secretaris. Aartsbisdom van Mechelen. Meehelen, 29 Juli 1916. Mijnheer dé Kaununnik Coppens der Orde van Premonstreil van de Abdij van 't Park te Leuven, wil al zijn tijd en krachten he sleden aan „Het werk der Invalieden van den Oorlog", gevestigd te Leuven onder onze hooge bescherming'. Wij hevelen met vertrouwen dit edele werk en de hulp, die M.H. de Kan. Coppéus, de stichter ervan, zoekt onder zijn landge nooten in de liefde van onze broeders in Hol land aan. Wij bidden God, de edelmoedige gevers die hem zullen helpen, te beloonen. (w.g) D. J. Kard. MERCIER. Aartsbisschop van Mechelen. Aait ur voorbehouden. Kathedrale kerk St. HAVO. Lcidsche Vaart. ZONDAG, de II.H. Missen om -6-, 8 en 9 uur en half 11 de Hoogmis. Half 7 Lof met Rozenhoedje. MAANDAG, half 11 plechtige Conv. Mis van het Hoogw. Kapittel, 7 uur Lof met Rozenhoedje voor de gel. Zielen. OONDKKDAO, van 6halt 8 gelegenheid om te biechten. VRIJDAG, 1ste Vrijdag der maand, bij zonder toegewijd aan de vereering van het H. Hart en tevens d,ag van aanbidding. Om 8 uur gezongen H. Mis in de Sacra mentskapel voor d(e levende leden van de- Vereen, der Eeuwigd. Aanb. Na deze Mis korte Acte van Eereboete. Het H. Sacra ment blijft ter aanbidding uitgesteld tot 11 uur en 's middags van 3 tot 4 uur. Kwart over 3 luide Aanbidding. ZATEIHTaG, 7 uur Rozenhoedje in de Ma riakapel. x ZONDAG, 1ste Zondag der maand. Parochiekerk van den H. Joseph. ZONDAG, Heden de stille H.H. Mis sen te 7, half 9 en. te half 11, 1 uur leering; 7 uur Lof met Rozenhoedje, daarna Coagr. DINSDAG, 's av. 7 uur Congregatie. WOENSDAG, 8* uur H. Mis voor Mej. Jeanette Beijnes, als lid der Br. van de H.H. Martelaren van Gorcum. DONDERDAG, van 68 uur gelegenheid om te biechten. VEJJDAG, 1ste Vrijdag der maand, bijz. toegewijd aan de vereering van Jezus God delijk Hart, de H-H. Missen te 6, 7, 8 en halt lo. ,Te 7 uur gezongen fi. Mis en 8 avonds van 6—-half- 8 gelegenheid om te biechten voor kinderen en ie half 8 Lof met Acte van Toewijding. ZATERDAG te ÏL uur H. Mis voor de bekeering der Zondaren in de kapel van het Mirac. Mariabeeld. Na den middag van 5—10 uur gelegenheid om te biechten en te half 8 Lol' met gebeden voor den vrede. Deze week de H-H. Missen en leering als naar gewoonte. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. ZONDAG te 5 nur, 7 uur en half-9 de ge lezen H.H. Missen, te half 11 de Hoogmis, ter eere van den H. Ludovicus voor de leden der 3de Orde van den H. Franciscus. 's Namiddags te half 4 vergadering voor de leden der 3de Orde'en Generale Absolutie. In het Gesticht St. Joannes de Deo, na het Lof van half 3 Predikatie voor de Doof stommen door den Eerw. Pater v. d. Boe zem. DINSDAG, te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua. 's Av. te half 8 Lof en Vergadering der Broeder schap. WOENSDAG,'''te 8 en half 9 de H.H. Missen ,voor Mej. Luyten, geb. Heinsber- gen, als lid der Broederschap, van den li- Kruisweg. DONDERDAG, te 8 uur gezongen Re quiem-Mis en te half 9 gelezen H. Mis voor den Heer Antonius Ziggelaar, als lid der 3de Orde van den H. Franciscus. 's Na middags gelegenheid om te biechten van 68 uur. VRIJDAG, 1ste y rij dag der maand, bij zonder toegewijd aan het Allerh. Hart- De lste H. Mis te 7 uur. Te 8 uur gezongen H. Mis. Avonds te half 8 Lof, Predikatie en Acte van Eereboete aan het H. Hart. Kerk van het Allerheiligste Hart. ZONDAG, te 9 uur d,e stille H. Mis, te half 11 de Hoogmis, onder de H.H. Missen Predikatie, te 4 uur Lof en Rozenhoedje. MAANDAG, te half 8 de H. Mis voor den heer A. I. Ziggelaar, als lid der H. Antonius-Broederschapx Maandag en volgende dagen dezer week te 9 uur geen B. Mis. DINSDAG, half 8 gezongen H. Mis ter eere van den H. Antónius, het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld tot na de H. Mis van 9 uur. 'sAv. half 8 Lof. Van 89 uur gelegenheid tot het verkrijgen van Kath. Lectuur. DONDERDAG, 's avonds van 68 uur ge legenheid om te biechten. VRIJDAG, lste Vrijdag der maand, te verdienen volle aflaat, het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld van 7 uur tot half 10; te half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart, 's avonds haif.8 Lof en Acte van Eereboete. ZATERDAG 's avonds van 5—9K nur ge legenheid om te biechten. Parochiekerk van de H. H. Elisa*—th en Barbara (Schoterkwartier). ZONDAG de HH., Missen ten 5, 754, 9 ea half 11. ,Te 12 en 1 uur Catechismus. Te 3 uur Vespers. DONDERDAG, 9 uur H. Mis voor de le den der Broederschap van O. L. Vr. Alt. Bijstand, 's Avonds van 78 uur biecht- hooren. Dinsdag- en Donderdagavond half 8 Lof. VRIJDAG, half 8 Lof ter eere van het H. Hart. ZATERDAG van half 8 tot half 10 en van 4- uur tot half 10 gelegenheid tot biechten. St. Jan, Ainsterdamstraat. ZONDAG, om 7 uur en-half 9 de stille H.H. ,_Missen, half 11 de Hoogmis. Onder de H. Mis van 7 uur Generale Communie voor de kinderen van de groote leeringen 2 uur Catechismus, 3 uur de Vespers. DINSDAG, om 9 uur geen H. Mis, maat zal de H. Communie op den gewonen tij4 worden uitgereikt. «Om half 10 gezongen H. Mis voor een gouden bruidspaar, 's Ay half 8 Lof ter eere van den H. Antonius, DONDERDAG, 's avonds van 6 uur al gelegenheid om te biechten, half 8 Lof tei eere van het H. Sacrament. VRIJDAG, half 8 de H. Mis ter eere van het H. Hart van Jezus tot be.keering der Zondaren. N.m. van half 6half 6. ge legenheid om te biechten voor de kinderen, 's Avonds-half 8 Lof ter èere van het B. Hart van Jesus met Aete van Toewijding. ZATERDAG, 's middags van 4half 10 gelegenheid om te biechten. Wegens de vacantie op de scholen geen Catechismus, de Ü.H. Missen te S. uur. half 8 en 9 uur. Woensdag en Vrijdagmorgen wordt de kerk om half 6 geopend, kwart voor 6 de H. Communie uitgereikt. HEEMSTEDE. ZONDAG te 7 uur en half 9 de stille HH. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers; 6 uur Lof. DINSDAG, 's avonds half 8 Recollectie voor de Retraitanten. DONDERDAG, lialf 8 gezongen H. Mia ter eere van het H. Sacrament des Altaars, 's Avonds half 8 Lof. VRUDAG, 8 uur gezongen H. Mis ter eere. van Jezus' Goddelijk Hart; 's avonds half 8 Lof. OVERVEEN. ZONDAG, de H.H. Missen te 7 uur en te half 9. Te 10 uur de Hoogmis met predi katie. Te 3 uur de Vespers. VRIJDAG, half 9 gezongen H- Mis met acte van eereboete. Te 7 uur Lof. ZATERDAG, 's avonds te 7 uur Lof. 8CHÖTEN (St. Bavo.) ZONDAG, de Vroegmis om half 8 en de Hoogmis om 10 uur. 's Avonds half 7. Lof met Rozenhoedje voor den vrede. DONDERDAG, 's namiddags van 67 uur. biechtgelegenheid. VRIJDAG, half 8 uitreiking der H. Com munie en opdracht. Om kwart voor 9 gez, H. Mis en 's avonds 7 uur Lof ter eere, van het Goddelijk Hart met Rozenhoedje voor den vrede. Onmiddellijk vóór en na het Lof biechtge legenheid. .ZATERDAG, 's namiddags van 4—9. .uur biechtgelegenheid. HAARLEMMERLIEDE ZONDAG, half 8 Vroegmis, half 10 Ca techismus, half 11 Hoogmis, half 3, Ves pers. WOENSDAG en volgende dagen om 8 uu* Catechismus. VRIJDAG, le .Vrijdag van de maand; S uur gez. H. Mis. ZATERDAG, 4—8 uur biechtgelegenheid. BEN NEBROEK. ZONDAG, half 8 Vroegmis, 10 uur Hoog mis. Om 2 uur Catechismus, .3 uur Vespertp (lied 51). DINSDAG, half 9 gezongen Jaargetijde voor Maria Lommerse geb. Staats, 's Avondfi half 8 Lof voor den vrede. Lied 37. WOENSDAG, om kwart voor 7 en om half 9 Communie-uitreiken. Om 10 uur ge zongen Huwelijksmis met Veni Creator. DONDERDAG, van 68 uur gelegenheid! om te biechten. Om half 8 Lof voor den vrede. Lied 37. VRIJDAG, le Vrijdag der maand; 8 uur gezongen H. Mis. 's Avonds half 8 Lof ter eere van het H. Hart met Litanie. Lied 33, ZATERDAG, ook eene H. Mis dm kwart vóór 7. Den geheelen dag, behalve van ,12 tot 4 uur gelegenheid: om te biechten in drie biechtstoelen. Morgen, 3. September, plechtig feest van Aanbidding. VOGELENZANG. ZONDAG, te half 8 de Vroegmis, ïe IQ uur de Hoogmis; 's middags t» hel? Date-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 10