H H. VAN OER STEUR Ir. BINNENLAND Landbouw en Visscheril LEGER em vloot UIT DE PROVINCIE 1 TELEGRAMMEN Van hedenmorgen LUCHTSCHEPEN BOVEN ONS LAND. Uniformen, Uitrustingen, Automobiel- en Sportkleeding. DE DUITSCHE MEDEDEEUNG OVER DEN LUCHTAANVAL OP ENGELAND VAN GISTERNACHT. BERLIJN, 25 Aug1. (Officieel.) In den nacht van den 24sten op den 25sten Au gustus hebben verscheidene Marinelucht schepen het Zuidelijk deel van de Oostkust van Engeland aangevallen. Tot de aange vallen punten behooren de city en het Zuid westelijk deel van Londen, voorts batte rijen bij de marine-steunpunten, Harwich, Folkestone en talrijke schepen in de haven van Dover. Zij werden ruimschoots met bommen bestookt. Overal werd goede uitwerkingen waarge nomen. Op hun heen- en terugreis zijn de luchtschepen door talrijke bewakingskrach ten en- bij den aanval door afweerkanon- nen hevig doch vruchteloos beschoten. Alle zijn behouden teruggekeerd. NADERE EXGELSCHE MEDE DEELING OVER DEN LUCHTAANVAL. LONDEN; 25 Aug. (Officieel). De aanval lers hebben boven de oostelijke graafschap pen 30 bommen laten vallen, die geen slachtoffers hebben gemaakt of schade aan gericht. Een ander luchtschip heelt getrhcht een havenstad te naderen, maar door de hevige beschieting is het oostwaarts verdreven na 19 bommen in zee te hebben geworpen, zon der zijn doel te hebben bereikt. Een ander luchtschip, dat een bezoek bracht aan de zuidoostkust heeft, na hevig beschoten te zijn, eveneens zijn lading bom men in zee uitgestort; ook hier zijn geen slachtoffers, noch schade. Weer een ander luchtschip slaagde er in de buitenwijken van Londen te bereiken, waar het ontplofbare en brandbommen ge worpen heeft. Drie mannen, 3 vrouwen en 2 kinderen zijn daardoor gedood, 3 mannen en 4 vrouwen ernstig gewond, 4 mannen, 7 vrouwen en 3 kinderen licht gewond. Bo vendien is één soldaat ernstig, 14 licht ge kwetst door het breken van glas. Voor zoo ver bekend is zijn 40 bommen geworpen. De meeste zijn óf op kleine huizen óf op open terrein gevallen, maar een electrische centrale is licht beschadigd en een machine fabriek heeft eenigszins door brand geleden. Op verscheidene plaatseu zijn brandjes uitgebroken, die alle dadelijk, zijn ge- bluscht. Toen dit luchtschip onder vuur werd ge nomen veranderde hst dadelijk zijn koers. Het is mogelijk, dat er nog een tweede luchtschip het eerste is gevolgd, maar dit is tot dusverré niet uitgemaakt. Enkele onzer vliegers stegen ter vervol ging op. en het gelukte hun op korten af stand het luchtschip te beschieten. In het geheel zijn, voor ?oover thans bekend is, honderd bommen geworpen. DE BOMAANSLAG OP PORRENTRUY. GENEVE, 26 Aug. (Part.) Het gemeente bestuur en de burgers van Porrentruy heb ben ter vergoeding van scU&de der bommen door Duitsche vliegtuigen aangericht, 1<37 francs ontvangen volgens schatting door des kundigen. De Duitsche Regeering heeft dit bedrag door tusschenkomst van haren ge zant te Bern doen storten. LIQUIDATIE VAN ENGELSCHE ONDER NEMINGEN TE BERLUN. BERLUN, 26 Aug. (Part.) Naar aanlei ding van de liquidatie van Duitsche onder nemingen in Engeland heeft thans de Rijks kanselier voor de eerste maal de liquidatie gelast van een aantal Engelsche firma s die te Berlijn zijn gevestigd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is: lo. aan den adjunct-administrateur bij de artillerie-inrichtingen A. A. J. van Riems dijk, met ingang van 1 October op verzoek eervol onslag uit zijne voormelde betrekking verleend; 2o. met ingang van 1 September benoemd tot adjunct-administrateur bij de artillerie inrichtingen de bni-eel-ambtenaar 2de klasse bij die inrichtingen L K. W. Vahner. De gewone audiëntie van den minister van Buitenlandsche Zaken zal op Vrijdag 1 Sep tember niet plaats hebben. -IN ALLEN ERNST! Na al het geschrijf en gestook van met haat bezielden tegen de opneming van Duitsche kinderen voor eenigen tijd in ons land, heeft men zich in allen ernst zoo waar tot den minister van Binnenlandsche Zaken gewend met de vraag of er uit een oogpunt van netraliteit bezwaar kon be staan tegen het verstrekken van voedsel aan Duitsche kinderen gedurende eenige maan den door particulieren hier te lande. Op deze vraag heeft de minister ontkennend, geant woord, gelijk te verwachten was. Of nn het gehete zal ophouden? HET GESTOOK VAN DE XXe SIèCLE. Bij een bericht van de „Maasbode", dat het Duitsche stoomschip „Lulea" (2417 ton) uit de haven van Rotterdam is uitgevaren, teekent de „XXe Siècle" aan; „Dit is het zeventiende in Nederland geïnterneerde Duitsche schip dat er in geslaagd is te ontsnappen.' De opmerking is eenvoudig een domheid, merkt de N. Ct. aan. Vreemde handelssche pen die zich bjj het uitbreken yan den oor- Jog iil onze havens bevonden, zijn natuurlijk Tiet „geïnterneerd"; zij waren en zij zijn vrij >m hier te blijven of te vertrekken, naar hun goeddunkt. Het spreekt vanzelf dat de Duitsche handelsschepen er de voorkeur aan gegeven hebben niet uit te varen de Noordzee is voor hen allergevaarlijkst ter rein. Nn en dan echter waagt een het er eens op; de „Lulea" schijnt reeds het 17de te zijn. Maar van een ontsnapping uit in- terneering is hierbij geen sprake; over de vrijheid van deze schepen om te vertrekken hebben de Nederlandsohe autoriteiten niets te zeggen in dit opzicht rust op hen geener- lcD volkenrechtelijke of onzijdigheids-ver- pli enting. Dit is een waarheid die aan een welge zind Belgisch blad niet onbekend kan zijn. Maar wat doet dat er toe als het de gele genheid schoon ziet om in Frankrijk iets on aangenaams voor Nederland te zeggen? GEVAAR VOOR DEN GEZONDHEIDS TOESTAND. Een paar dagen geleden meldden wij welk vuil zoo al in regeeringsgraan was gevon den. Thans deelt een inzender in de Msbode mede, dat de Regeering daarvan voor een groot deel de schuld is en tevens laat hij ar nadruk op vallen, dat gevaar voor den gezondheidstoestand dreigende is. Hij schrijft: Vóór den oorlog was de handel in tarwe en rogge uitsluitend in handen van graan handelaren, die bijna zonder uitzondering m het bezit zijn van machinale reimgmgsin- richtingen, die al dat vuil verwijderen. A.1 die remigingsinriehtingen liggen zon der uitzondering stil, omdat het Rijksdistri- hutiebureau beeft besloten om de tarwe voor ongebuild tarwebrood uitsluitend aan molenaars te verstrekken. -De meelfabrie ken, die daaronder ook behooren, kunnen natuurlijk prima reinigen, maar al die dorpsmolenaars malen dat rommeltje zoo als liet komt maar lustig tot meel. Dito gaat het met rogge, hij welk artikel de Brood-commissies met de burgemeesters de la keus uitdeden. In dit artikel vindt men ook nog veel van het zoo gevaarlijke moe derkoren, en vooral hij inlandsehe rogge rattendrek, wat soms 1 kilo en meer per hectoliter bedraagt. Wanneer gezondheidscommissies hieraan hun aandacht eens willen wijden, zal er gauw verandering komen, want maagkwa len en erger besmettelijke ziekten kunnen niet uitblijven. Men meldt ons uit Steenwijkerwold: Gistermorgen, ongeveer half vijf, bewoog zich op groote hoogte over deze gemeente een met zoeklichten werkende zeppelin; een uur later verscheen een tweede luchtschip. Op grooten afstand kon men reeds het ge raas der motoren hooren. Ook in do nabijheid van Maastricht wer den gisteren twee zeppelins gezien. Beide echter bewogen zich steeds hoven de Belgi sche grens. DE MEDICIJNVOORZIENING VAN NED.-INDIE. Naar men verneemt zal eerstdaags aan het Departement van Koloniën een confe rentie plaats hebben over de medieijnvoor- ziening in Ned.-Indië. p- OMDAT IK DE LEEUW BEN. „Daarentegen hebben wij, daar wij het recht over de zee hebben, liet recht en den plicht om van onze positie gébruik te ma ken ten einde Nederland te beletten onzen vijand te voorzien Aldus (volgens een telegrafisch uittreksel in de N. R. Ct.) de Londensche „Morning Post". Omdat ik de Leeuw ben die den toe gang tot uw huis kan versperren, heb ik het recht u te beletten de voortbrengselen van uw bodem vrij te verhandelen. Omdat i\c de Taacht \ieb, ljezit ik. liet rectit. Het klinkt, zelfs zoo kras gezegd als het tory-blad het (tegen zijn eigen regeering) doet, ons al lang niet vreemd meer in de oor en. Maar we moeten oppassen, dat we er niet aan wennen, zegt de „N. Ct." terecht! DE KAMERVERKIEZING TE OOSTER HOUT. Naar wij vernemen heeft de liberale Kies- vereeniging te Oosterhout besloten geen candidaaP te stellen. De nieuwste smokkeltruc. Men meldt uit Breda: In het Ulvenhoutsche bosch zijn door den Rijksveldwachter twee Belgische dames aangehouden, die voor 50 aan kant en sajet om het lichaam hadden gebonden. Wie er de baas was. In een groot hotel- oafé te Rotterdam deed zoo verhaalt het „R. N." een,nouveau riche," die een goede zaak heeft, een bediende eiken middag een biljart in beslag nemen, tot het uur geko men was, dat hij zelf zijn zaak kon verlaten en hoogst eigenhandig de queue opnemen. Want hij is op biljarten even dol als op oor logswinst en bij wil niet wachten. Dat verdroot den gérant,-die den goeden rijken klant beleefdelijk onder het oog bracht, dat zijn methode niet fraai was. Er zijn meer menschen die graag biljarten! De goede rijke klant hief den krop en sprak toornig: Zwijg man. Wat let me of ik koop alle aandeelen op en gooi jou er uit! Dat moet u weten, mijnheer, antwoordde de gérant beleefd. Maar nn ben ik hier nog baas en nu gooi ik u er uit. Daar is de deur! De klant ging en koopt thans alle aan deden op. Door een hof-auto aangereden. Donder dagavond is nabij het Oranjepark te Apeldoorn een per rijwiel huiswaarts koerend schalders- kneoht door een hof-auto overreden. De aange bedene werd per politie-brancard naar bet ziokenKvua overgebracht, waar dr. Heins een geo-en rit. en inwendige kneuzing consta teerde. Het rijwiel was totaal vernield. Victoria-Bron-Oberlahnstein. Men zal zich herinneren, dat den 5e'n Januari van dit jaar een groote brand woedde aan de Boompjes te Rotterdam, waardoor ook een gedeelte van de pakhuizen der Victoria-Ilron aldaar be schadigd werd. Thans is dit gebouw weder opnieuw opgetrokken én werd het onderge deelte als pakhuis ingericht, hetwelk nu ook door deze Nederlandsohe onderneming in ge bruik is genomen, waarmede haar opslagplaats voor het uit Oberlahnstein, met haar eigen Rijnschepen aangevoerd wordende .Victoria- Water, belangrijk werd uitgebreid. Kloekmoedigheid beloond. Het Carne gie Heidenfonds heeft aan le-luitenant Van t, an°B> van het 3dé regiment huzaren in ven Haag, de Carnegie-medaille in zilver toegekend. Volgens ooggetuigen heeft luit. V an Marion op den lSden Mei, bij een revue op de Molenheide bij Breda, toen een losge broken paard met mitrailleur bepakt, in vollen ren in de richting van H. M. de Ko ningin kwam aanrennen, dit pagrd met le vensgevaar uit de richting gereden endaar- na gegrepen, juist voordat het in het pu bliek zou hollen, dat hierdoor ernstig be dreigd werd. Dure klompen, In den Gelderschen Ach terhoek is de vfaag naar klompen door Duitsche afnemers reeds zóó hoog gestegen, dat reeds 60 a 70 per 100 nan„ en voor fijner bewerkte soorten 80 wordt betaald. Het gebrek aan hout is mede een oorzaak hiervan, daar reeds veel peppels voor tim merhout worden gebruikt. Een oude vos. Een 83-jarige te Tiel werd gisteren met een auto van zijn werk ge haald, ten einde voor de 25ste maal zijn straf te ondergaan alsstrooper. Een Engelseh vliegtuig gedaald. Giste ren is bij Schoondijke een-Éngelsche vlieg machine gedaald, die door de Duitschers was aangeschoten. De vlieger was onge deerd en zal geïnterneerd worden. Knoeierijen. Te Amsterdam meldde zich iemand, wonende aan den Overtoom aldaar aan, die verdacht is zich aan knoeierijen te hebben schuldig gemaakt. De man wordt be schuldigd een Duitsche firma, wie hij beloofd had oorlogsgoederen toe te zenden, voor duizen den guldens te hebben opgelicht. R. liet zich, naar het verhaal gaat, van-te voren betalen en stuurde dan geen goederen. Een vreemde historie. Te Amsterdam in een fabriek van chemische producten aan de Ruyschstraat had een vreemd gebeurtenis plaats, naar 't heet tengevolge van de zenuw achtige spanning waarmee de arbeidsters ver- keeren door 't voordurende harde werken om wat meer te kunnen verdienen. Nadat er eerst een paar een quaestie hadden gehad, vielen in minder dan geen tijd niet minder dan 12 vrouwen flauw. Een enkele lag in een zenuw achtige lachbui, anderen sloegen als wilden in liet rond. De meesten kwamen betrekkelijk spoedig weder bij, doch bij een drietal wilde bet bewustzijn ondanks alle pogingen die aan gewend werden niet terugkeeren. Per auto brancard werden zij naar het Wilhelmina- gasthuis gebracht. Een smokkelaar, die er invloog'! Don derdagochtend reisde zekere W. S. uit fejit- tard naar Amsterdam. De politie had er de lucht van gekregen, dat deze reis een sinok- keizaakje ten doel had: S. zou ni. in de hoofdstad een partijtje rubber in ontvangst nemen en zich met het doorsmiokkeien daar van naar Duitsehland belasten. Vermoede lijk zou de smokkelaar met den avondsnel trein uit Amsterdam terugkeeren en m de nabijheid van het station !S us teren een pak ket uit het portier werpen, alwaar een handlanger het wel zou oprapen. Er werden aaarom eenige marechaussees in burger- kleeding in de nabijheid van het station Susteren opgesteld, en ook de marechaussee te Roermond en te Maastricht werd gewaar schuwd. Te Roermond stapten in den uit Holland komenden avondtrein o.a.'vier hee- ren bintLen.» die bij voorkeur eeiv plaatsje zochten in die coupe's, waar reizigers met grc.ote koffers waren gezeten. Niemand der reizigers vermoedde, dat men met mare chaussees in politiek te doen had. Bij Sus- teren staat in de coupé, waar de wacht meester uit Roermond ais vredig burger ge zeten was, een heer op. Hij pakt een zwaar koffer uit het bagagenet en wil dat door het portier naar buiten gooien. Zijn mede reiziger échter belet het hem, maakt zich bekend en nam het valies in beslag. In Sittard gekomen, moest de man uitstappen. Hij werd aangehouden en als W. S. her kend. Zijn koffer bleek bij onderzoek eene partij van ongeveer 25 kilo rubber te be vatten, ter waarde van 160 gulden. BLOEMEN- EN PLA'NTENKEüRING TE NIJMEGEN. Gisteren is te Nijmegen geopend de groote bloemen- en plantenkeuriflg vaa 5® Eed. Maats, voor. Tuinoouw en Plantkunde. De opening ge schiedde met eene rede van dm voorzitter der Maats., Jhr. Mr. J. W. G. Boitel van Hoge- Des namiddags bezocht Z.K. H Prins Hen drik de tentoonstelling. De P.lins erd ontvan gen door den voorzitter der Vereeniging, die de jeden van het hoofdbestuur, die der vaste keu ringscommissie en die van Iiet ai, Gmgsbestuur aan Z. K. H. voorstelde. Begeleid door ]hr Van Holthe bezichtigde Z. K. fj-.. verschillende inzendingen. Z. K. H. oflder^ield Z1J^ ver- scheidene autoriteiten op tuinbouwgebied. Na de thee gebruikt te hebben, vertrok de rins om vijf uur naar Apeldoorn, na zijn buitengewone tevre denheid betuigd te hebben ovei cie schitterende tentoonstelling. De vaste keuringsconunif'e van de Ned. Mij van Tuinbouw en Plantenkunde heelt o. m. de volgende onderscheidingen toegekena. Medaille van de Koningin en gouden medaille aan een collectieve inzending, versiering en bloemschikkunst van H. den Duyn, N. V. Ger ritsen, E. N. Valeton, G. Jans.'F M'ggels en G. Smith, te Nijmegen; m i' van Ko ningin-Moeder en gouden medai e aan vaste planten met rots- en waterpart'J van de Uingen- pianten met rots- en watur" daalsche kweekerij te 's-Gravenhage, medaille van Prins Hendrik der Nederlanden en gouden medaille -aan een inzending fruiten groenten van de Nijmeegsche Veiling van land- en tuinbouw producten; gouden medaille voor den aanleg van een terrastuin van de N- v. Gerritsen en Valeton te Hees; gouden medaille aan een col lectieve inzending van de afdeeling Aalsmeer. INDIENSTSTEUING van landstorm- PLICHTIGE VAN DIENST VRIJGESTELDE KOSTWINNERS. Bij de oproeping in werkelijken dienst van landstormplichtigen 'werden tot nu toe tot nader order buiten oproeping gelaten degenen, die landstormplichtig zijn geworden, tengevolge van hun als militieplichtige verleende vrijstelling wegens kostwinnerschap of wegens persoonlijke onmisbaarheid. Degenen hunner, die thans in het geval zijn van vrijstelling voorgoed van den dienst bii de militie en wier jaarklasse reeds in werkelijken dienst gesteld dan wel daartoe op geroepen werd, moeten, voor zoover zijniet op of na 1 Januari van dit jaar wegens persoonlijke onmisbaarheid zijn vrijgesteld van den dienst, in werkelijken dienst worden gesteld, tegelijk met het deel der jaarklasse 1910, dat vermoedelijk omstreeks 10 November a.s. zal moeten opkomen. OPROEPING DER LANDSTORMPLICHTI GEN JAARKLASSE 1910. In het tijdvak van 2 October—15 November zullen de thans nog niet opgeroepen landstorm plichtigen van de jaarklasse 1910 in werkelijken dienst worden gesteld. HAARLEMMERMEER De inbeslagneming' van het graan. Don derdag gaf de burgemeester dezer g-emeen- te in Hotel de Beurs, tijdens de aldaar ge- liouden graanbeurs een overzicht aangaan de de inbeslagneming, van het graan bij de landbouwers. Thans was de tijd aange broken dat de contracten met de landbou- W6is moeten worden ingevuld en geteekend. De landbouweis moeten opgeven hoeveel door hen is verbouwd en hoeveel ze onge veer verwachten te oogsten, hetgeon allee tei beschikking van den burgemeester moet worden gesteld. Op bet contract kan men van ter zijde aanteekenen hoeveel men noodig meent te hebben voor eigen gebruik en voor de ar beiders die men heeft en dan zal er ge tracht, worden vergunning te verkrijgen om die hoeveelheid te doen honden. Spr. raadt de landbouwers aai de con tracten zoo getrouw en eerlijk mogelijk in te vullen, daar fraude zeer zwaar zal wor den gestraft. Het graan zal zoo droog mogelijk moeten worden afgeleverd en spr. raadt de land- bmiwars aan, niet te vroeg te dorseben. Ge tracht zal worden een geleidelijke afleve ring te verkrijgen en tevens-zal alles in het werk worden gesteld om voor indrogen, be waren en renteverlies een vergoeding te verkrijgen van 20 cent per H.L. per maand. Voorts dat de afrekening van het bedrag zoo spoedig doenlijk zal geschieden. 'Spr. zal eenige graanhandelaren uit deze gemeente als zijne vertegenwoordigers aan stellen, die de producten zullen taxeerpn. Tot hen kan men zieh wenden over ver schillende bijkomende zaken en mocht men met de taxatie niet aecoord gaan, dan kan men zich wenden tot de Prov. Broodcom missie, die een taxateur aanstelt, wiens uit spraak onherroeplijik is. Spr. gaf voorts nog verscheidene practi- sehe wenken, die door de vele landbouwers aldaar aanwezig, dankbaar werden aan vaard. Koninginnefeest. Het programma der fees ten op 31 Augustus a.s. te Hoofddorp te bon den, luidt; 10 uur opstelling op het Sportterrein voor den optocht door Hoofddorp; 11.30 uur mi litaire athletieke demonstratie. Optreden van de Gymnastiekvereeniging. Pauze. 2 uur: wedstrijden voer de militairen; 100 meter hardloopen; '400 meter hardHoopéubi si>eerw ei-p en discuswerpen ^kogelstooten polsstokhoogspringen; verspringen; geeostu- meerde voetbalwedstrijd. Voor de schoolkinderen: Vlaggenloop voor jongens van 12 en 13 jaar ;ideni voor meisjes van 12 en 13 jaar; korfbalwedstrijd voor jongens en meisjes; baldragen voor meisjes van 6—9 jaar; blok- jesrapen voor jongens van 69 jaar; zit- wedstrijd voor meisjes van 10 en 11 jaar. Steltloopen voor jongens van 10 en 11 jaar. Wedstrijd met versierde fietsen, liefst ge- costumeerd, voor jongens en meisjes tot 14 jaar. Wedstrijd met versierde wagens be spannen met bokken of geiten. Vliegerwed strijd voor jongens tot 14 jaar. HILLEGOM. Bekroond. Op de Bloemen- en Plan ten- keuring te Nijmegen is voor de nieuwighe den het getuigschrift^ 1ste klasse toegekend "aan gladiolus White Grant Maximus, nieuwe zuiver witte gladiolus van de N. V. Meerbeeks Bloembollenhandel en kweekerij, alhier. OVERVEEN. Personalia. Op den len September a.s. zal bet 25 jaar geleden zjjn dat Petrus Koelemij in dienst trad bij den heer AJ. Neelissen te Overveen. Dat hij eerlijk en trouw op deze kweekerij beeft gewerkt, bewijst zeker wel de vooruitgang dier zaak. Het zai hem daarom dezen dag zeker niet aan belangstelling ont breken. TJMUIDEN. De vischquaestie. Naar het „Hbl." verneemt is er in beginsel overeenstemming verkregen tusschen de Engelsche regeering en de Ver eeniging van Visschersvaartuigen te IJmui- den. Volgens de gemaakte overeenkomst zal al de gevangen visch op de open markt te IJmui- den wbrden aangevoerd, terwijl gegarandeerd wordt dat Engeland daarvan 35 p®t. zal krij gen. Ook over de financieels regeling die daar mede samenhangt zijn partijen het eens gewor den, SANTPOORT. Aanbesteding. Do commissie van bestuur over het gesticht „Meerenberg" heeft aanbe steed: de levering van 25.000 K.G. rundvleesch, 2000 H.G. rundvet en 2000 K.G. kalfsvleeseh gedurende 1 September31 December 1916. Ingeschreven werd als volgt: W. v. d. Kwast te Amsterdam .rundvleesch 1,39. rundvet 1,40, kalfsvleeseh 1,32 per K. G. J. Hofstede "te Rotterdam, resp. 1,16, 1,40 en 1,35. J. F. van Leeuwen te Amsterdam, resp. 1,14, 1,40 en 1,40. M. A. Cohen te Amsterdam, resp. 1,17, 1,40 en 1,35. J. v. d. Sluis te Haarlem, resp. 1,19, 1,19 en 1,68. H. J. Star te Haarlem, resp. f 1,21, 1,40 en 1,45. -G. H. Vink te Amstërdaih, rundvleesch 1,14, kalfsvleeseh 1,50. P. H. Hartel te Haarlem, reep, 1,35, 1,40 en 1,70. I Heeren- en Dameakleermakerij 22 BARTELJORISSTRAAT 22 3312 TELEFOONNo. 303. F. C, Sisselaar te Amsterdam, resp. 1,1b 1,38 en 1,39. A. v. d. Linden te Amsterdam, rundvleeeeb 1,09, runderniervet 1,40, gesmolten vet 1.05 per K.G. D. J. Heek en A. Heek te Haarlem, rund vleesch 1,20, rundvet 1,20 per K.G. VELSEN. Raadsstukken. B. en W. stellen voor van den heer J. H. Prent v. d. Berg te Haarlem te huren een houten gebouwtje ten behoeve van het onderwijs in de vrije- en orde-oefe ningen der gymnastiek aan school F te Santpoort. Eenige hegrootingen worden den Raad aangeboden. Die van het School-armbestuur op 9857.24; die van het R. K. Burg. Arm bestuur op 10,058.28; die van de Kamer van Koophandel en Fabrieken op 458.0114; die van de plaatselijke schoolcommissie op 219.61. B. en W. stellen voor, den Raad van Be scherming van den Zuigeling, welke een sub- sidie van 100 vraagt een bijdrage van 50 te verleenen voor 1917. B. en W. adviseeren gunstig op een adres van hoofden der scholen B. tot en met G en stellen voor, de wedden van alle school hoofden met 100 te verhoogen, ingaandë 1 Januari a.s. In verhand met een voorstel dat door den burgemeester zal worden gedaan tot reor ganisatie van de politie, meenen B. en W omtrent een ardes der politie-beambten om salarisverhooging, geen advies te moe ter geven. De kosten van de door de politiebeamibter gevraagde verhooging bedragen 3400. B. en W. deelen den Raad mede, dat dool hen in overleg met de hoofden der scholen op de ontwerp-begrooting voor 1917 is uit getrokken voor leermiddelen voor leerlin gen hij het gewoon lager onderwijs 1.S0 per leerling en ten behoeve van het hand werk enonderwjjs aan meisjes van het ze vende leerjaar aan school B bovendien 8 voor elk meisje. B. en W. stellen voor de toelage van dt gemeentelijke vroedvrouw te Santpoort te verhoogen en op 150 te bepalen. Naar aanleiding van een schrijven de* Gezondheidscommissie stellen B. en W. voor in afwachting van een door hen in te die nen voorstel, tot invoering van een keu ringsdienst, op de hegrooting voor 1917 voor' loopig uit te trekken een bedrag van 2000 voor salaris van een veearts en een keur meester en verdere kosten van dezen diens* Naar aanleiding van een adres van „Volksonderwijs" deelen B. en W. me<F' van oordeel te zijn» d«t tret nogr niet g©- wenscht is thans tot de aansteling van een gemeentegeneesheer over te gaan en be® heter is de tegenwoordige regeling no? eenigen tijd te bestendigen. WIJKEROOG. Brandwonden bekomen. Men meldt ons'- Vrouw S. had het ongeluk, toen zij visch bakte op een petroleumtoestel, een golf olie over haa' kleeren te krijgen, met het gevolg dat ze on- middelijk in brand stond. Zü vloog de straat ot en de buren bluachten toen dadelijk de vlam men. De vrouw is evenwel tengevolge van d0 vele bekomen brandwonden in het Ziekenhui' opgenomen. UITGEEST. Hanze. De Hanzeafd. vergadert a.s. Zondag avond, half acht, in Hotel de Ooievaar, ter be handeling van1Opening2. notulen3. ing? komen stukken; 4. verslag Centrale Raad; 5. ver slag afgevaardigde adviesbureau6. bepalen ver gadering te Akersloot; 7. finantiëele voorstelleni 8. Inlichtingen-, Incasso- en Informatiebureau. 9. rondvraag; 10. sluiting. ALKMAAR. Een Winkelweek. Op eene gecombineerde bestuursvergadering van de Alkmaarsch'fi Vereeniging voor den Handeldrijvenden e® Industrieelen Middenstand met de R. K- Middenstandsvereeniging „de Hanze" is be sloten een winkelweek te houden van 20 to* en met 26 September, dus tijdens de Land' bouwfeesten. De bedoeling is de winkelier' vrij te laten in de keuze hunner artikelen, terwijl uitstallingen van speciaal Neder lanclseh fabrikaat zeer gewenscht zijn. HEILO. Gemeenteraad. In dep gemeenteraad g0' geschiedde mededeeling van een schrijven van den gemeentesecretaris, vragende me» ingang van 1 Juli 1917 als zoodanig ontslag- De voorzitter (tevens secretaris) zeide hief over met den Commissaris der Koningin ge' sproken te hébben. Ook deze oordeelde he gewenscht, dat het hnrgemeèeter- en secre tarisambt niet in één hand vereenigd wa«- Meermalen had ook spreker er over gedacP en aangezien met 1 Juli 1917 zijn functie aV burgemeester verlengd moet worden, o of' deelde hij het wenschelijk om tegen dien tijd zijn ontsjag aan te vragen. AKERSLOOT. Raadsvergadering. Aanwezig alle led01^ 1 vacature. De notulen der vorige vergaderiu» goedgekeurd. Op eenige verzoeken van verschil lende oorporatie's den gemeentedienst bet re I fende, wordt afwijzend beschikt, daar zij duurtetoeslag vragen. De gemeentereken i'» 1915 sluitende met een batig saldo va^ 600,67*4 wordt nagezien en goedgekeuf Door de heereh A. Teeling en N. Mepne den de geloofsbrieven onderzocht, van h nieuwe raadslid J. van 't Hof. Daar de ken in orde worden bevonden wordt tot toelating besloten. Bij de rondvraag wijst heer Kraakman op de schade door loslopPeIto( honden veroorzaakt, en de heer A. Teeling den wensch dat. de levensmiddelenvoorrie11' hier zal wordèn ingevoerd. Beide he<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2