rechtszakenT Van hedenmorgen BERICHTEN STATEM-SEMERML AGENT EGMONO-BINNEN UIT SCHAGEN E.o. UIT BEVERWIJK UIT LlSSE ta G2T m ZMMSTIEEK UIT DE PROVINCIE BINNENLAND STADSNIEUWS ÖE RUSSEN TREKKEN DOOR ROEMENIE Twee loggers door mijnen tot zinken gebracht dit OHZE VORIGE OPLAfiO Terstond gevraagd voor de Nieuwe Haarl. Crt. voor UIT DLITSCH-OOST-AFRIKA. LONDEN, 81 Aug. Sm borioht owr de krijgsverrichtingen ia OoaS-Afrfka zegt: De üwitaeher» blijven zoowel 1a <ie richting va» D a r-eo-Salaam els Taboro, in bet binnen land, waarheen echter veTaohntdene Briteehe en Belgische helonnee uit vewohllleixde rich tingen aanrukken, terugtrekken. De Briteohe troepen hebben Mrogova, na» den eeutralen spoorweg, 100 mijl ven Dar-ft- Salaam, den 20sten dezer bezet. DE DREIGENDE SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA. WASHINGTON, 31 Aug. Wilaon lieeft met leidende persoonlijkheden van het Congres joverleg gepleegd over spoedeisohende wetten op ;de arbeidsvoorwaarden van het apoorwegpereo- 'neel. Een wet tot invoering van den aahtuurs- arbeidsdag is reeds bij het Huis van Afgevaar digden ingediend en wordt nog vóór Maandag a.s. wet. Deze wet zal waarschijnlijk een staking voor komen, maar toch zet de president zijn pogin gen om het stakingsbevel herroepen te krijgen, voort. GENEVE, 1 Sept. (Fart.) Volgen» hier ont vangen bericht marcheert een sterk Russisch leger door de Dorbroedaja naar Roestjoek, waarheen ook gcoote Silistria en Giurgier samengetrokken Roemeensche legercorpsen marcbeeren. VIJANDELIJKHEDEN TUSSCHEN ROEMENIE EN BULGARIJE. ROME, 1 Sept. (Fart.) Volgens Italiaanache dagbladberichten wordt de Bulgaarache haven Varna door een i ge Roemeensche oorlogsschepen beschoten. Voorts wordt gemeld, dat de Turkache vloot bjj Boergaa is waargenomen. Hedennacht kwam te Umuiden aan de Katwijker haringiogger „Eendracht T' met 25 opvarenden van twee haring loggers, die op de visscberij door het stooten op mijnen verloren waren gegaan. Omtrent deze achipbreuk en de redding wordt het volgende gemeld: De zeiLlogger KW 156 „Noordatar" van dea reeder Johaa Parlevliet te Katwijk was j.l. Dinsdagmiddag na een reis van zes we ken bezig met het inhalen der metten, toen te ongeveer vier uur in, de vleet een mijn werd opgehaald, die tegen het voorschip ontplofte, waardoor een groot gat in den houten logger werd geslagen en de zee rrij binnenstroomde. Men zette zich dadelijk aan de twee handpompen en trachtte ook me* de stoomdonckey het instroomende water uit te pompen. i I Het ongeval was inmiddels opgemerkt door dea logger „Eendracht", die kortbij zeilen de was. Men had op dezen logger den schok geveeld en spoedde zich naar de „Noord- star", zette een boot buiten boord tot hulp verleening en zoo noodig om. de schipbreu kelingen af te halen. Toen het bleek dat de „Noordstar", in weerwil van bet onafgebro ken pompen, waarbij ook de redders hulp verleenden, niet meer te behouden was, ver vliet de bemanning, na ara uren arbeid», in hun eigen boot en in die, welke hun was toegezonden, het vaartuig, met achterla ting van al hun bezittingen. Dadelijk daar na kantelde de „Noordstar" en verdween hl de diepte. Inmiddels was het tien uur in den avond geworden toen men op zeer grooten af stand een ander schip opmerkte, dat vol gens de signalen in nood verkeerde. Zoo hard mogelijk zeilde men daarheen om ook daar hulp te verleenen. Het bleek te zijn de zeillogger VL 23 „Adriana Jacoba", van de reederij P. en A. Kortland te Vlaardin- geo, dat veertien dagen in zee was en even eens door een mijn was getroffen. Deze mijn was met den arm in de vischljjn ge raakt en tegen den romp geslingerd, waar op een ontploffing volgde. De bemanning had, om de aandacht te trekken, alles wat brandbaar was, zelfs dekens, kooi- en lijf goederen, in petroleum gedrenkt en aange stoken. Ook op dit schip had uien zich aan de pompen gezet. Toen het bleek dat het teu slotte, alle moeite ten spijt, niet boven wa ter was te houden en de bemanning geen hulp zag opdagen, werd besloten in de scheepsboot te gaan. Gelukkig was de „Een dracht I" in aantocht. Uitkomst was drin gend noodig, want de «loep was bij het buitenboord zetten door de ruwe zee om geslagen en, na gekeerd te zijni half vol water geraakt, zoodat de mannen op dat oogenblik van alle redmiddelen waren ver stoken. Ook deze logger sloeg, na het ver laten van de bemanning, dadelijk onderst boven en zonk in de diepte weg. De menschea werden overgenomen ia de booten van de „Eendracht j- opgeno men aan boord van dien logger, die dadelijk koeTs zette naar IJmuiden, ter ontscheping van dit groote aantal geredden. Met de ei gen bemanning herbergde de „Eendracht I" gedurende twee dagen 38 visschers, die zich om beurten tevreden moesten stellen met een verblijf- en slaapplaats op dek. De verongelukte vlaardinger logger had reeds veertien dagen geleden uit zee moeten terugkeeren om een zieken opvarende te landen. Geen der geredden eu der redders bekwam eenig letsel. ONZE PROVINCIALS ©ROODCOMMISSIIL De voorzitter der Provinciale Broodcom missie heeft in «ene circulaire aan do Bur gemeester o.m. het volgende medegedeeld In aansluiting aan mijn circulaire van 23 Augustus 1916 heb ik de eer u ter ver duidelijking te berichten, dat het de be doeling der Centrale Broodcommissie is, dat alleen rogge en tarwe voor de eigen gemeente mogen worden gereserveerd en wel rogge slechte indien net in uwe ge meente voor volksvoeding wordt gebruikt on tarwe wanneer de verbouwers daar van zelf hun tarwebrood bakken. Gaarne verneem ik dus, indien dit in uwe gemeente zoo ts, hoeveel naar schatting ge middeld per maand noodig is. Na mededee- ding biervan, zal dezerzijds worden bericht welke hoeveelheid van den in uwe gemeente «©contracteerden voorraad mag worden ge houden. Ook indien in uwe gemeente goeu verbouw vnft deze producten plaat» vond, at bovengenoemde gevallen niet in owege- ntoenhe voorkomen, moet thans aan mij toch opgave van de genatting der aldus benoo- digde hoeveelheid rogge en tarwe worden gedaan. Het is de bedoeling mijner Oommissie, dal alleen bij sterken en gemotiveerder aan drang van den verbouwer om zijn graan spoedig te leveren, hiertoe mag worden over gegaan. Het graan kam alsdan uwerzijds worden opgezonden naar de opslagplaats, voor uwe gemeente hieronder aangewezen. Als opslagplaten gelden aldus: den Hel der: voor de Noora-HollaadaoJie eilanden en Koegras; Amsterdam: voor de provin cie bezuiden het Noordzeekanaal en de Zui derzee; Alkmaar .Westzaan voor het tns- scbenliggende gedeelte .der provincie, met dien verstande, dat het plaatselijk gebruik zal moeten aanwijzen of Alkmaar dan wel Westzaan de geschikte plaats is; zoovoel mogelijk echter zal Alkmaar als opslagplaats dienen voor den Anna Paulownapolder, Wie- ringen, Waard en Groet, Zijpe, .Westfries- Land en de om Alkmaar liggende gemeen ten, en Westzaan voor Westzaan, Beverwijk, Zaandam, Zaandijk, Koog a. d. Zaan, Oost- zaan, Wormervèer en Assendelft. (Voor Haarlemmermeer geldt een afzonderlijke re geling). Indien dus .de landbouwer aflevering ver langt, zult gij ju tot den Burgemeester van een dezer opslagplaatsen moeten richten. Kenniswee, Bij gelegenheid van de groote kaatspartij, waarmede de Bolsward- sche kermis besloten wordt, heeft een treu rig ongeval plaate gehad. Op een gegeven oogenblik stortte de groote tribune, die vol volk was, en waar nog meerderen kwamen sefruUen voor den opkomenden regen, in, met gevolg, dat eenigen zeer ernstig ge kwetst werden. 0.a. werd van onder de ver woesting een U-jarig knaapje weggehaald, dat weinige oogenblikken later aan de be komen verwondingen overleed. Nog een drietal kinderen kregen min of meer ern stige kwetsuren. Oogenblikkelijik werd het spel gestaakt, en ging de groote menigte toeschouwers onder den indruk van het tra gisch voorval uiteen. Een fijn huishouden. In een pand in de Breestraat te Botterdam is de muntmeter weggenomen, daar bij de autoriteiten, klach ten van de muntboden waren ingekomen, dat een zeker ongedierte tot in den geldbak van den meter werd gevonden. Bij onder zoek Week de meter vol te zitten en toen de bovenkant werd geopend, krioelde het. Ook in de omgeving was zooveel levends aanwezig, dat de fitter, na den meter te hebben losgekoppeld, dezen aan een touw de. trap liet afglijden. Een gehucht dat weg moot. Het ge hucht Katham, onder Edam, (aan de Zuiderzee) moet geheel ontruimd worden, in het belang der verbetering van de waterkeering. Op de plaats, waar nu huizen staan, wordt een breede ver keersweg aangelegd, mede tot versterking van den dijk. De onteigening is zoo goed als afgeloo- pen. f 27,000 vermist. Iemand heeft bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan, dat hem ttaschen Zondag en Woensdag een bedrag van f 27.000 is ontrold. Een poging tot wraakneming. Gister middag moest te Amsterdam de hulp der politie ingeroepen worden ter bescherming van een onder wij ze» aan de openbare school voor lager onderwijs no. 9 in de Spui straat. Naar het „Hbld." verneemt had be doelde onderwijzer een leerling eene tuchti ging toegediend. Oudere broertjes en vriend jes van den gestrafte besloten wraak te nemen en wachten den onderwijzer, met stokken gewapend op. Deze bemerkte bij tijds de poging tot toepassing der „lynch wet" en. waarschuwde de politie, .die' de jongelui verjoeg, waarna de onderwijzer spoedig het schoolgebouw verliet en ver dween. Zangscremdie en vuurwerk. Men meldt ons uit Amsterdam: Gisterenavond acht uur ging een groote stroom publiek te voet en per tram in de richting van het Stadion, waar een zangserenade werd gegeven. Te gen half negen kwamen de 3500 zangeres sen en zangers In optocht het veld op. Onder de deelnemende vereenigingen waren ook twee Haarlemsche. Toen allen waren opgesteld werd ,de verlichting van het Sta dion ontstoken; het maakte een grootschen indruk. Verschillende nationale liederen wer den uitgevoerd, die zeer toegejuicht werden door het publiek. Zelfs het bekende „Bede- voor het Vaderland" moest herhaald wor den. Na afloop van het welgeslaagde zan gersfeest werd een schitterend vuurwerk afgestoken. Duizenden waren buiten het sta dion saamgekomen om zooveel als moge lijk was het vuurwerk te aanschouwen. V^?treeka uur t°°g de menscheamasfla stadwaarts. De trams waren hoeveel er ook reden —-niet in staat deze menigte te yerzwotgom Het weer werkte buitengewoon mee om dezen avond te doen slagen. De burgemeester woonde een gedeelte van den avond bij. - Een kippetje en'veertig gulden. Twee *«er deftig uitziende dametjes, aldus wordt *an de „Geld." verteld, stapten bü den land bouwer J. v. d. W. op den Vloed onder Volkel binnen en -vroegen aan den eigenaar om een kippetje te koopea, want zij hadden 0 ?°Cvfrraa<c ^«puensoep. De landbouwer verkocht er eentje en ze zonden haar mee nemen. Maar wie van beiden zou ze slach ten. De goedhartige boer stélde zich voor en t beeetje werd op stal den nek afgesla gen. Terwijl nu ons boertje hiermede be zig va* lichtte een van hen eventjes de lade, met oirca 40 gulden. Bij het betalen van haar koopje hadden ze boertjes beursje opgemerkt De boer. niets kwaads vermoe- dendp kocrclo met de ontboofd© bon terui? en gaf ze aan de damee, die met een vrien delijk dankje weggingen. Ons boertje was echter niet op zijn gemak toen bij bemerkte, dat niet alleen zijn henneke, maar ook zijn beursje gevlogen was. HAARLEM. PERSONALIA. Benoemd is tot leeraar bjj het Handelsonder wijs té Alkmaar de heer W. P. Web er van hier De Res. Off. v. Gez, 3e kl. P. B. v. Quar ters van het 10 Reg. Inf., gedetacheerd te Rot- tumeroog wordt met ingang van 1 September a a. van deze detacheering ontheven en keert op dien datum bij zijn korps terug. KONINGINNEDAG. De viering van den Koninginnedag is door vrij goed weder begunstigd. Hoewel 't zich gisteren niet had laten aanzien, kwam van ooehtend de zon door de wolken heen en in den loop van den dag klaarde het weder geheel op. Van de openbare gebouwen en van de wonin gen van vele particulieren wapperde de vlag. Naar 't ons voorkwam werd er vrij druk ge vlagd. Om 9% uur begonnen de kinderfeesten in de Sociëteit „Vereeniging", die prachtig slaagden. Er waren een 2000 tal kinderen, maar de orde werd uitnemend gehandhaafd. En.daar was 't toch maar om te doen de kinderen genoteri volop. Ze kraaiden 't uit van do pret en de zaal daverde van 't gelach, toen de bioscope werd vertoond. Die gaf dan ook echt pakkende num mers, net iets voor kinderen. Ook de goochelaar had een enorm succes. De kinderen werden er verder op versnaperingen onthaald. Gistermiddag kwam er nog een ploeg kin deren. Ook toen werd er echt genoten. In den loop van den ochtend maakten de militairen hier in garnizoen, voorafgegaan door muziek een militaire wandeling door de stad. Ook de afdeeling mitrailleurs nam er aan deel. De aangespannen honden marcheerden kranig. Dat gaf tenminste in de stad eenig vertier! Aan 't hoofd van de troepen reed te paard de garnizoens-commandant met diens adjudant. Men verzoekt ons te willen melden dat, mocht onverhoopt het weer ten ongunste keeren, de feestelijkheden op het promenade-concert, hedenavond in den tuin der Vereeniging toch zullen plaats hebben als in de advertenties is aangekondigd. De tuinfestiviteiten zullen dan ook in Se zaal plaats hebben, zoodat het aangekondigde pro gram onverkort wordt uitgevoerd. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. Het Museum van Kunstnijverheid werd ge durende de maand Augustus bezocht door 760 belangstellenden. De aan het Museum verbonden boekerjj wordt met 1 September weder geopend. Do leasen van dan dagoursufi der aofoool voor Kunvtmij-rerheid worden 4 September weder hervat. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Blijkens een opgaaf in de „St. Crt." ia in het tijdvak van 23 tot en met 29 Aug. alhier een geval van typhus, voorgekomen. Te Bennebroek is een geval van diphtheritis voorgekomen; te Velsen een geval van rood vonk te Spaarndam een geval van typhus en te Noordwijk 3 gevallen van diphtheritis. DAT IS KRAS! Bij de politie is aangifte gedaan, dat van 't dak van *t voormalig gebouw der H. B. S. in de Jacobjjnestraat een vrij groote hoeveelheid lood is ontvreemd. En dat, niettegenstaande in *t gebouw voortdurend militairen zijn gehuis vest! TAN DE INBRAKEN. Nu de heer Schreuders, het lid van den Ge meenteraad, met zijn famfhe is thuisgekomen ie gebleken, dat bij de inbraak in z'ine woning toch nog meer dan alleen biljartballen zijn ont vreemd. Er is aan den da# gekomen, dat uit het sousterrain een vrij groote hoeveelheid zilveren lepels, vorken, enz. is gestolen. BINNENLAND. ENGELAND EN ONZE HOLLANDSCIIE VISSCHEHIJ- LONDEN, 81 Aug. (P»rt-> Gemeld wordt, dat de overeenkomst tusschen de fmteche re geering an de Nederlandsche vlss°herijreeders aanleiding heeft gegeven tot ernstige critiek onder de kooplieden van Lowestoft en Yar mouth wegens de, wat zij noemen, „unfairness" van de voorziening. Zij verklaren dat de Hol landers nu in staat zullen win> Ke olpen door Britsch geld, voor lager prij? te verknopen dan de Engelschen. Wanneer bijvoor eeld de Brit- sche noteering per kantje b2 shi ing is, zal de Hollander in staat zija hetzelfde artikel voor 42 akiUing" aan te bieden 60 116(211 v°ordeel krijgen van 20 shilling P®r kantje boven den Engelsehman, Dit zal de Engelsehe kooplui van de neutrale markten afhouden en dat zijn de eenige markten, die thans meetellen. De groote inzouters van Peterhead, Aberdeen en Fraser burgh zullen deze onbillykh®^ zeer zwaar voe len. Zij zjjn in hoofdzaak betrokken bü de pekel haringindustrie. De' handel hier ia reeds zwaar getroffen en deze bijh°menc'0 begunstiging komt juist nu we ons gereed maken voor het seizoen. Zoowel de reeders en de visschers als de zullen erdoor getroffen worden. (Klagors geen noodzullen we maar zeg- gen.) EEN INTERPELLATIE inzake den toestand AAN DE HEMBRUG. Men seint on# uit 's Gravenhage: Door het lid dep Tweede Kamer, den heer O. van der Voort van Zijp, zijn de volgende vra gen gesteld aan den minister van Oorlog: 1. Is dé Minister bereid aan de Kamer mede te deelen, wat de oorzaak ie dat on der het personeel der Rijkswerilieden op de werkplaatsen aan de Hemfbrug een min der gunstige geeet heerechtf 2. Zijn er klachten ter kennis van den Minister gebracht! Is naar de gegrondheid dier klachten een onderzoek ingesteld en wat is van dat onderzoek 't resultaat! 8. In geval die klachten gegrond zijn ge bleken, welke maatregelen zijn door den Minister getroffen, teneinde verbetering in den toestand te brengen! GEWISSELDE STOKKEN. De wolvoorziening. Door het Kamerlid den heer Sannes zijn de volgende vragen gesteld aan den Minis ter van Oorlog: L Wat geschiedt met de in beslag geno men scheerwol, voor zoover deze niet voor legerdoeleinden wordt verwerkt! 2. Indien de in vraag 1 bedoelde scheer wol wordt gesteld ter beschikking van fa brikanten, welke voor de vrije markt fabri- ceeren, op welke voorwaarden heeft alsdan deze beschikbaarstelling thans plaats! DIEFSTAL IN EEN HOTEL. Door het O. M. bij de rechtbank te Mid delburg is een jaar gevangenisstraf geëiseht tegen ee" Belgische vrouw, die te Vlissin- gen in het Strandhotel diefstal op groote schaal pleegde. De rechtbank geleek een klein warenhuis door de groote hoeveelheid in beslag genomen goederen, die er lagen, als glas en aardewerk, geëmailleerde wa ren, bedden en tafelgoed enz. Uitspraak 8 September. Persoonlijke of schriftelijke aanbieding aan het bureau der N. Haarl. Ct, Nassau- laan 49, Haarlem. Van onze markt. Schagen 31 Aug. 8 Paarden, geen handel. 10 Veulens, f 200 290. 15 Stieren, f 160 300. 40 Geldekoeien, mag f 200 a 325, stug. 114 Idem, vette, 210 a 520, 30 Kalfkoeien, f 250 460, stug. 69 Pinken, 120 230. 19 Nuchtere kalveren, f 12 a 28. 141 Schapen, mag., f 24.a 35. 90 Idem, vette, f 30 39. 134 Lammeren 16 a 21. 25 Varkens, p. K.O. f 0.84 0.98. 94 Biggen, 6 a 17.20 Konijnen f 0.50 125. 339 Kippen f 0.25 1.25. 452 K.G. Boter 1.50 1.70. 25 K.G. Kaas, 0.60 a 1.80. 18424 Kipeieren f 7.50 a 8.50. Marktoverzicht. Melk- en kalfkoeien waren trekkend, met uitzondering van late herfst- kalveren, waar nogal vraag naar was. Nuchtere kalveren willig. In de weideo wol vee, lammeren, oude schapen en fokschapen, was weinig handel. Voor den tusschenhandel is het een kwade tijd; meermalen wordt met verlies verkocht. Vette schapen gaan iets vooruit. De erven Schenk al hier marktte f 43.50. De aanvoer van varkens, met aftrek der 21 regeeringsvarkens, die geleverd werden, was zeer gering. Besteed werd nog 49 cent. In de voor-week kwamen mede 21 regee ringsvarkens aan, zoodat die aanvoer voor deze week 42 stuks bedroeg. Biggen waren stug. Eieren waren zeer vlug en golden tot f 8L50. De pluimveemarkt was iets beter dan voor 8 dagéi. Goede slachtkippen liepen tof f 1.75. Uitvoerhaantjes 60 cent. Jonge haantjes bene den de 3 maanden waren goedkoop, 20 25 cent. Deze zijn hog te licht voor den uitvoer. Weer een nieuwe fabriek. De N. V. Che mische fabriek „Beverwijk" ie vandaag be gonnen met den bouw een er fabriek aan de Pijp. De vennootschap zal zieh toeleggen op het bereiden van chemicaliën. Het werk is opgedragen aan den aannemer Kors Visser te IJmuiden. Tuindersvereenlging JKennemerland", Blijkens een advertentie, voorkomende in dit nuumer, stet onze Roomsche Tuinders vereenlging alsnog hare inriohting open voor het veilen van snij- en epercieiboonen. Velen maken daarvan aireede gebruik, ge tuige het respectabele omzetcijfer van 50 k 100,000 K G. per dag. Koninginnedag. Ter gelegenheid van Ko- Einginne ver jaardag gaf onze zauziekVoree- niging „Eensgezind" een concert in de tent op het Vierkant. Dank zij het mooie weer, was de belangstelling groot. ZAANDAM. Aanbesteding. Door de architecten van Roe- «um en Vuyk ie voor rekening van de firma Adriaan Honig aanbesteed het uitbreiden van de oliefabrieken „De Zwaan" en „Het Hart" te Zaandam. Hoogste iu9ehrüfater de firma A. Kok Go. te Wormerveer voor 64.600, laag ste de firma Gebr. Switaar te Amsterdam voor 47.935, aan wie het werk ia gegund. Gemeenteraad. Voor een onbelangrijke agenda was de gemeenteraad Woensdag avond bijeengeroepen, vandaar dat de open bare zitting reeds vóór 9 uur was af ge Loo- pen. In geheiihe zitting bleven de vroede raderen nog ruim 2 uur bijeen. Ingekomen stukken van beteekeni» wa ren O jn. Een adres van den heer W. Schipper Jr. om eervol ontslag als ambtenaar van den burgerlijken stand met 1 October as. De heer Schipper die ruim 40 jaar de gemeente als ambtenaar heeft gediend, gaat op ge noemden datum met pensioen zijh functie verlaten. De burgemeester bracht met enkele hartelijke woorden hulde voor hetgeen de heer Schipper in 't belang der gemeente heeft gedaan. Ook den heer J. A. A. Ochtman werd on dien# verzoek eervol ontslag verleend uft do gemeentedienst en wei als directeur der gemeentelijke gasfabriek, wegens diens be noeming te Haarlem. Wethouder Duijs die weer eens aanwezig was bracht hem dank voor zijn arbeid in .dienst der ge meente. Van Gedeputeerde Staten was een schrij ven ingekomen om 't oordeel van den raad te vernemen in verband met een voorgeno men verhooging met f 100 van het salaris vand en burgemeester en met f 300 van dat van den secretaris. B.' en W. zullen hierom trent prae-advies uitbrengen. Zonder belangrijke discussie gingen ver volgens onder den hamer door o.a.: Een Qiitwerp-salarisverhooging van het personeel der gasfabriek en electriciteitswerken." Een verhoogd crediet van f 13.000 werd verleend voor den bouw van een ziekenzaal bij het burgerlijk wees- en armhuis. Vervolgeus werden verschillende salaris- Verordeningen aangenomen voor het perso neel bij het Middelbaar Onderwijs. Daarna werd gelijk wij. gisteren reeds berichtten een crediet van f 200.000 verleend voor de uitbreiding van kolen- loodsen bij de gasfabriek eu het aanbrengen van een hoogbaau met grijper. Zelfs bij dit belangrijk crediet werd geen discussie vau beteekenis gevoerd. Het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van den raad de keeren vau Velsen (R.K.) en Wagner (V.D.) gal geen reden tot opmerkingen, zoodat de beide leden in de volgende raadsvergade- gadering zullen kunnen worden toegelaten. Vervolgens hadden verschillende benoe mingen plaats van personeel bij het han delsonderwijs. Met de mededeeiing dat de begroeting voor 1917 zonder belastingverhooging slui tende was gemaakt, werd deze door den Burgemeester aan den,Raad aangeboden. Evenals reeds 2 jaar is geschied, werd be sloten geen afdeelingsonderzoek te koudea, omdat onder de tegenwoordige tijdsomstan digheden op de raming: der posten toch geen pijl is te trekken. Aan het einde der vergadering weid, door den heer Gpóen een vraag gericht tot den Burgemeester in verband met het hinderlijk iawaai der orgels eu dergelijke uit café's. De Burgemeester deelde mede dat het voor nemen bestond alle vergunningen van hef; laten spelen van draaiorgels, orchestrions en dergelijke in café's in te trekken en niet meer te verleenen. Na de geheime zitting werd door den raad over het jaar 1916 een verhooging, van het salaris met f 15.000, verleend aan het bur gerlijk armbestuur. Tot directeur der gasfabriek werd voor den tijd van één jaar benoemd de heer IA O. van Doruer S.Cza., directeur van het Elee- triciteitabedrijf op een salaris van f 200Ü, terwijl aan den adjunct-directeur der fabriek de heer J. van Geer een salarisverhooging van f 900 werd verleend. HALFWEG. Een militaire kas gestólen. Gisternacht is de kas van den foftier in het ^roepsstafkwartier t» Halfweg, inhoudende meer aan f 1200, gestolen. De kas was ingesloten in een kistje; met dat kistje is zelfs de tafel, waarop het vastgeschroefd wa6, weggehaald. De verschillende bureaux zijn gevestigd in een der kamers van het café Coppee, waarvoor dag en nacht een militaire schildwacht staat De dief is aan de achterzijde zonder braak het gebouw binnengekomen. De aanzienlijke kas vau den luitenant-kwar tiermeester bleef onaangeroerd. HAARLEMMERMEER. Aanbesteding. Bij de dear het gemeeat»-- bestuur gehouden aanbesteding van de leve* ring van 200 M3. grond of zand voor hek ophoogen van den oprit bjj de nieuwe brug! te Nieuw-Vennep, werd dit werk opgedra gen aan W. van Huizen te Vijfhuizen. Geknipt. Door de marechaussees werd ia deze gemeente gearresteerd een persoon .die in het „Algemeen Politieblad" terzake van verschillende misdrijven stond gesignaleerd en nu hier bij een landbouwer werkzaam was. Zwaar geboeid werd hij overgebracht, ten einde ter beschikking van de justitie te worden gesteld. De feestelijkheden op 31 Augustus zijn maar voor een gedeelte doorgegaan. ,W_el vierden de kinderen uit alle scholen feest en trokken zij ia optocht, met de militairen muziek voorop, des morgens door Hoofd dorp, maar wegens het doorweekte sport terrein, moesten de militaire sportfeesten naar we vernamen tot a.g. Dinsdag woredn uitgesteld. Inmiddels had Hoofd dorp den geheelen dag een feestelijk aan zien. De nieuwe rijbrug over de Vennepertocht te Nieuw-Vennep is thans geheel klaar, terwijl de smalle voetbrug is verdwenen. De nieuwe brug is geheel in gewapend beton uitgevoerd en past door zijn eenvoudige strakke belijning geheel bij haar „Meersche" omgeving. De brug, die de Venneperweg verbindt met de nieuw-aangetegde breede stationswegdraagt tot verfraaiing van het dorp Nieuw-Vennep zeer veel bij. Personalia. Onze dorpsgenoot A. v. d. Mare!, is geslaagd voor het examen van commies dar Posterijen en Telegrafie. NOORDWUKERHOUT. Koninginnedag. Gisterenavond gaf él „Echo der Duinen" ter gelegenheid van dea verjaardag van H. M. de Koningin een con cert in de tent- Gelokt door het mooie wee* en schoone muziek, waren er veel menscho» op de been. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Oeslaagd. Voor het examen boekhouden rm e- is te 's-Gravenhage geslaagd voor schoola|rt*, onze plaatsgenoot T. Cranbbergen.- PEHSONALIA. Te Utrecht is geslaagd voor het examen gymnastiek I. o. de heer A. de Waard, van hier. DE NED. AMBULANCE IN OOSTENRIJK. De Weensche correspondent der „NT R. Crt." schrijft d.d. 28 Aug.: De Nederl. ambulance onder leiding van dj- Steffelaar (van hier) ie met 5 pleegzusters in Ol-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2