r BUITENLAND BINNENLAND BERICHTEN UIT UE PBOWIMUIE STADSNIEUWS Van hedenmorgen de vastgehouden graanschepen. UIT ONZE VOBlöE OPLAAG liet geheele personeel der gezantschappen en consulaten van Oostenrijk-Hongarije, Duitsch- jand, Bulgarije, Turkije en de onderdanen dezer landen in Roemenië., gemeenschappelijk scheep kunnen gaan. Hetzelfde schip zal daarna het personeel der Rocmeensche gezantschappen en Consulaten en de leden der Roemeensche kolo- 'piën van Sofia en Konstantinopel naar Roe menië terugbrengen. EEN NIEUW DUITSCH OFFENSIEIJ TEGEN RIGA? KOPENHAGEN, 5 Sept. (Part.) Men acht het hier waarschijnlijk, dat generaal on Hin denburg binnenkort een offensief zal onder nemen tegen de Russen in de meest Noordelij ken sector van het Oostelijk front. Volgens- ter trouw ens waardige berichten wordt een nieuw leger van ongeveer 300.000 man te Mitau Vflor dat doel geconcentreerd, waar eveneens groote transporten artillerie van verschillend kaliber zijn aangekomen. AMERIKA. De spoorwegcrisis weer oplaaiend? In de telegrammen, in ons nummer van gis teren, werd gemeld, dat de spoorwegcrisis was opgelost, ingevolge de beslissing van den Senaat, die het wetsontwerp op den 8-urigen arbeidstijd had aangenomen. ^Do spoorwegmaatschappijen nemen blijkbaar geen genoegen met deze beslissing en zullen, naar nader uit Washington wordt gemeldt, de wettelijkheid van de wet op den achturen-dag betwisten, op grond dat ze als een klasse-wet in strijd zou zijn met de grondwet. Ook de repubjikeinsche bladen keuren het op treden van den president in het spoorweggeschil af, daar het, volgens hen, een premie is op het •verwekken van onrust door de arbeiders. Zij voorspellen dat zijn kansen voor het president schap er door zijn verminderd, maar de corres pondent van de „Times" te Washington meent, dat die kansen op het oogenblik veeleer ver beterd zijn. Als een smeulend vuur, na het eer3te blus- schingswerk van een grooten brand, zoo dreigt de spoorwegerisis dus weer op te laaien, het geen aan Wilson nog heel wat zorg en. zetelvrees zal geven. ENGELAND. Het vakvereenigings-congres. Te Birmingham is gisteren, Maandag, het acht-en-veertigste congres geopend der Britache vakvereenigingen. Drie millioen arbeiders uit alle deelen van het land zijn vertegenwoordigd dcor 600 afgevaardigden. Het congres wordt zeer belangrijk geacht. Het zal zich ook bezig houden met de toekomst van het groot aantal arbeiders, dat thans in het leger dient. ITALIË. De enorme schade van de jongste aardbeving. Naar de „Secoio" uit Rimini verneemt heeft het officïeele onderzoek naar de schade, door de aarbeving in Italië veroorzaakt, uitgemaakt, dat in 21 gemeenten openbare en particuliere gebouwen zwaar beschadigd zijn en 21 dorpen geheel vernield. tel winkeliers aan Ged. Staten, deze verordening niet goed te keuren en dit colltge zond het adres aan den Raad om advies. De raad heeft nu besloten, met 7 tegen 4 sten- men de bepalingen inake de Zondagssluiting uit de verordening te doen vervallen. Naar de „N. Crt." verneemt is de lading van 2 der zoolang vastgehouden graanschepen ge heel bedorven. Aan liggelden moest den Brit sehen havenautoriteiten ongeveer een half mil lioen worden betaald. Waar het oponthoud ten eenenmale onvrijwillig was, komt de heffing dezer liggelden in een zeer vreemd licht. DE „NEUTRALE PERS" EN DE WAAR HEID. Onder den sensatiewekkenden titel „Een priester-smokkelaar", brengt „Het Nieivws van den Dag", avondblad, 23 Augustus, het volgende bericht: ,Door de rechtbank te Arnhem is ae R.K. priester A. T., uit Grave, wegens po ging tot verboden uitvoer, veroordeeld tot. F 15 of 15 dagen hechtenis. De geestelijke was aangehouden onder Beek, in het bezit van eenige gerookte hammen, d ie hij naar Duitschland wildef smokkelen. IWat echter was het geval? „De R.K. priester A.;T. aldus de „Graaf- sche Ct." ondernam eenigen tijd geleden met een liefdadig doeleinde, een reis naar België, welke over Aken moest worden af gelegd. Gezien de moeilijkheid Zich op. reis van het noodige te voorzien, nam hij onge- geveer twee pond ham mede, welke hij, om uitdrogen te voorkomen, aan één stuk liet. De ambtenaar, die hem visiteerde, vond hierin echter een overtreding van het uit voerverbod; en maakte proce3-verbaal op, hetgeen dan dLezer dagen aanleiding gaf tot veroordeeling van genoemden priester door de rechtbank te Arnhem. [Wij laten het aan het gezond verstand der lezers over te oordeelen, wat te denken van dezen „priester-smokkelaar" en tevens kunnen zij zich vergewissen, hoe men in zoogenaamd neutrale bladen een geheel on schuldig voorval weet te draaien ten na- deele der R.K. priesters, daar er toch zeker een hemelsbreed verschil bestaat tusschen het medenemen yan een weinig ham voor een lange reis en het smokkelen van eenige gerookte hammen." En... nochtans lezen ook nog katholie ken die z.g. „neutrale" bladenl,., INDIë WEERBAAR. (Officieel). Het comité Indië weerbaar is op 1 dezer door den gouverneur-gfl^praal van Nederl.-Indië ten gehoore ontvangen er? heeft den Landvoogd de op 31 Augustus aangenomen motie betreffende de landsver dediging aangeboden. Betuigingen van instemming daarmede werden ontvangen uit Soekaboemi, Tandjong KArang (Lampongsche districten) en Mena- do; in verschillende plaatsen van Nederl. Indië werden betoogingen gehouden. De strekking der motie schijnt bij de meerderheid der ontwikkelde inlanders in stemming te vinden; een gedeelte der jon geren echter, wier revolutionaire denkbeel- den. van. voldoende "bek.emib.eid. *viu*v^u. den van voldoende bekendlickl In 7 gemeenten van de provincie Forli heelt 1 klaart zich tegen milltiedienst. de commissie van onderzoek 8000 huizen be- I iornw/TP tv Tif." xxrvnv 1ï<- i zichtigd en er 2000 van onbewoonbaar ver- HUMOR IN DE WETGEVING, UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit: is aan jhr. mr. dr. E. A. van Bereeteyn, pp zijn verzoek, met ingang van 17 October eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Veendam; is met ingang van 16 October aan K. ten Biuggeneate, op verzoek, eervol ontslag ver leend als inspecteur van het middelbaar onderwijs, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten; is, met ingang van 1 October benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Vreeswijk, W. Koezen, thans commies der posterijen en telegraphic 1ste klasse; is met ingang van 16 September benoemd tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Balk, S. J. H. Wesselink, thans com mies der posterijen en telegraphic 2e klasse. De gewone audiëntiën der ministers van Einnenlandsche Zaken en van Koloniën heb ben deze week niet plaats. DE ONLUSTEN IN DJAMBL (Officieel). Volgens van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië ontvangen tele gram kan er nauwelijks aan worden getwij feld, of de controleur Walter met zijn per soneel en de manschappen der gewapeiide politie zijn te Soeroelangoen vermoord. Zondagmiddag zijn 65 man vau Tandjong- Priok naar Palembang vertrokken en Maan dagnamiddag twee compagnieën infanterie. BOND VAN KLEINE SIGAREN FABRIKANTEN. Op een te Utrecht gehouden vergadering is opgericht een bond van belanghebbenden in het kleinbedrijf der sigaren- en tabaks industrie in Nederland. Besloten is dat een commissie van vijf personen zich naar den minister van Landbouw, Nijverheid en Han del zal hegeven om de belangen der kloin- fabrikanten in de sigaren- en tabaksindus trie te bepleiten. Tot leden dezer commissie werden benoemd de heeren G. Goubesz, Vro- likstraat te Amsterdam; G. Buit, te Dor drecht; P. J. de Raad te Delt; J. Cools te Rotterdam en J. Nottrot te Haarlem. EEN NEDERLANDSCHE KRUISHEER GEVANGEN GENOMEN. Men meldt aan De Tijd: Bij den terugkeer van 12 Nederlandsche Kruisheeren uit België is een hunner te Moulle door de Duitschers aangehouden en belet verder te reizen, omdat men een brief van ouden datum en zonder beteeken is bij hem vond. De overige geestelijken mochten ongehinderd de grens naar Nederland overgaan. De twaalfde bevindt zich nog steeds in Duitsche gevangenschap., EEN KWESTIE OVER VERPLICHTE ZOND AGSSLUrriN G. De raad van Hattem had eenige weken gele den eene verordening inzake de winkelsluiting vastgesteld, waarin ook de bepaling was opge nomen, dat des Zondags de winkels gesloten moeten zijn. Dat veroorzaakte in de gemeente heel wat beweging. Jen slotte verzodrten 'n aan» Onder dit opschrift herinnert het „W,bL d. 'Burg. Adm." aan het feit dat er sinds 1903 een Wetboek van Militair Strafrecht en een Wet op. de krijgstucht gereed liggen (door Regeering en Staten-Generaal goed gekeurd) die nog altijd, wachten op invoe ring of zooals het heet: op. de wet, die hun in werking treden nader zal regelen. Het „Wibl." schrijft: „Inmiddels is bij Kon. Boodschap van 17 Augustus 1.1. bij de Tweede Kamer inge diend een ontwerp van wet om na art. 92 van het Crimineel Wetboek voor het krijgs volk te water van het jaar 1814 in te voe gen een art. 92a met de strekking om straf baar te stellen samenrotting van schepe lingen, en dit wel naaf aanleiding van on geregeldheden in de maand Mei j.l. te Soe- rabaja bij de marine voorgevallen. „Wel ia waar wordt dit feit reeds straf baar gesteld bij de aftt. 108 en 110 van het in. 1903 vastgesteld .Wetboek van Militair Strafrecht, maar daar deze artikelen nóg niet in werking zijn getreden, zijn zij ook nog niet bruikbaar. „Zoodra echter" zeggen de ministers van Justitie' en van Marine in hun memorie van toelichting, „dit wetboek zal zijn ingevoerd" en zij voegen daaraan in parenthesi hoopvol toe „de met de voorbereiding dier invoering belaste commissie hoopt haar door. de mobilisatie aanzienlijk vertraagde werk zaamheden nog dit jaar te voltooien" „kan de ontworpen regeling weder verval len." „De mobilisatie heeft toch ook haar goe de zijde: zij v erklaart hoe het komt, dat een wetgeving die na" een voorbereiding van 17 jaren in 1903 tot stand kwam, na 13 jaren nog niet is ingevoerd, zoodat het alleszius begrijpelijk is dat inmiddels een .wetgeving die meer dan 100 jaar oud is, moet worden aangevuld," Dat exemplaar van 't blad kwam eehtor aan d© Administratie terug met het opschrift; Inconnu cetts adresse. Retour a l'envojjeur. Als je nou geen vreemde talen kent, dan zit ja met zoo'n bericht. Maar als je in je jeugd Fransch hebt geleerd, dan kun je lezen wat een Nederlandsche postambtenaar aan een Neder land sche n af zender »wilmededeelen. Want dat gebeurt natuurlijk in de in Nederland gespro ken taal: Fransch. Zou het A, N. V. aan de postambtenaren in Seheveningen niet eens een verzoek kunnen richten om lid te worden?. Als dat verzoek in 't Fransch wordt gedaan, dian verstaan ze 't daar wel." Smokkelen ia een verzegeld schip. Dcor de rijksambtenaren, gestationneerd aan het Hollandscli kantoor in St. Pieter te Maastricht, is een goede vangst gedaan. In een schip met graan geladen, afkomstig van Rotterdam en behoorlijk verzegeld door douane, is een partij smokkelwaar gevon den, netjes tusschen de lading geborgen van 600 kilo Buk-vet, 200 kilo zachte zeep, 60 kilo stukjes karnemelkzeep en 30 liter olie Door de ambtenaren werd ontdekt, dat een schroefbout die een luik vasthield en waar van het uiteinde onder op de gewone wijze was Verzegeld, op de helft kon worden los geschroefd, zoodat het luik kon worden ge opend, terwijl de verzegeling intact bleef. Het schip zou juist België intrekken toen de fraude werd ontdekt. Het eigenaardigste van het geval is» dat het schip, door de Zuid- Willemsvaart reeds door een gedeelte van België was gevaren. Een bom gevonden. Op het weiland van den heer C. de M. te Schagerbrug is giste ren een hom gevonden, vermoedelijk afkom stig uit een vliegmachine. De burgemeester van Zijpe heeft er den commandant in de stelling Den Helder mede in kennis gesteld. De wachtparade van vrouwen. Ais het waar is, zegt de „Avondpost", wat gemeld wordt (deze reserve mag men tegenwoordig wel maken hij e^k niet-officieel) worden stappen gedaan om na de opening der Ka merzittingen op het Binnenhof dagelijks de wacht- te doen betrekken door 20 vrouwen getooid met kiesreehtkleuren die „door een zwijgende betooging aan den wensch dei- vrouwen zullen herinneren en dit zoolang blijven doen tot het doel bereikt zal wezen." De wachten zullen geregeld worden afge lost. Als dit plan doorgaat, krijgen wij dus onze dagelijksehe wachtparade. Wie de Ha genaars. kent, mag gerust voorspellen, dat het bij die aflossing van de wacht niet aan toeschouwers zal ontbreken. Zoodra eenige personen zich op min of meer opvallende wijze naar het Binnenhof hegeven, richt ook de politie hare schreden derwaarts even eens opvallenderwijze, en als de lui op straat politie zien stappen naar een doel, is dit het sein om te volgen. Het Jkjjken naar vrouwenkiesrecht" belooft dus zoolang als het duurt een nieuw nummer op het dagprogramma, van den wandelenden Ha genaar. Laf. Zondagmorgen kwam de veehouder Wakker, wonende Weeaperzijde te Water graafsmeer, tot de onaangename ontdek king, dat van een vijftal paarden, loopende in -weiland, -waarvan vier toebeliooren aan liet Ameterdamscti Goederenvervoer en één aan dén veehouder Groenendaal, wonen de te Diemea, des nachts de staarten waren afgesneden. Aangereden. Zondag is tusschen Hen gelo en Borne een meisje, A. H., uit Almelo, op een fiets aangereden door een motorrij der uit Oldenzaal. Op dé motorfiets zaten twee personen. Het meisje en de bestuur ders werden bewusteloos opgenomen (en naar het ziekenhuis te Hengelo gerbacht. Het toestand van het meisje is, naar men verneemt, levensgevaarlijk. Een doodelülc ongeval. Te Zwammer- dam is de 4-jarige Arie Hogendoorn m een emmer kokend water gevallen en aan zijn brandwonden overleden. Voorts een wagon voor 't bedienend per soneel, met omgeslagen bedden, die tevens als zitplaatsen kunnen dienen; een wagon voor de beide genaesheeTen, met o.a. een keurig ingerichte werkkamer voor den chef- arts en een keukenwagon. Alle wagons zijn van noodremmen voorzien en van eenstoom- verwarming en zoo ingericht, dat de gewon den er gemakkelijk in kunnen worden ge bracht. Bovendien zijn er overal brandblusehappa- raten en zijn in den geheelen trein turf- molmcloséts. Als kenteeken dat men meteen ambulaneetrein te doen heeft, is op iederen wagon een rood kruis op een wit veld en de Nederlandsche vlag op elk der zijkanten en boven op den wagon, zoodat ook de vlie gers hem gemakkelijk kunnen herkennen, een rood kruis geschilderd. Ter versiering zond de vereeniging „Onze Vloet" eenige schilderijtjes, die in de wa gons zijn opgehangen. De geheele trein is voor onmiddellijk ge bruik gereed. Hij zal naar Rotterdam wor den vervoerd, om daar te blijven staan, ten einde in tijd van nood te worden gebruikt. De totale lengte ervan is niet minder dan 140 meter. Vermelden wjj tenslotte, dat de trein is gebouwd onder leiding van den ingenieur Beckers en onder die van de werkmeesters Vermeij, Rootselaar en Holeter. Een waar prachtwerk is hier weder vervaardigd, dat de werkplaatsen der firma Beijnes alle eer aandoet! Naar wij vernemen bezichtigden m den loop van den dag nog vele dames en heeren met bijzondere interesse den trein, die allen er hun bewondering over te kennen gaven. Gelijk men weet, is deze ambulaneetrein een der twee die namens een comité aan de Nederlandsche Regeering is aangeboden. GEMEENTEZAKEN. pnderwjjs. B. en W. bevelen~aan voor de benoeming van een tijdelijk leeraar in de Maleische taal aan do H. B. S. met drie-jarigen cursus en daaraan verbonden handelsschool met 2-jarigen cursus de heeren ALG, Boes alhier en F. W. A. Creutz- berg van Den Haag. FAUMJSSEMENT. M Door de Arr. Rechtbank alhier is bij von nis van 2 September 1916 in staat van faillissement .verklaard: O. Duller, kleer maker, wonende te Haarlem, lempeliei- straat. Rechter-commissaris Mr. J. D. Ras teur; curator Mr. ,W> F, van Slooten. DE IN ENGELAND NEERGESCHOTEN ZEPPELIN. LONDEN, 4 Sept. Omtrent het neerschieten van een zeppelin meldt een ooggetuige, dat het schip met den vooreteven naar voren neerviel en ruim anderhalf uur in lichte laaie stond, terwijl duidelijk de ontploffingen gehoord wer den van patronen van de mitrailleurs die zioh' aan boord bevonden. Men heeft getracht deni brand van het luchtschip te blusschen, doch men slaagde hierin niet. Toen het luchtschip totaal afgebrand was bleven slechts verkoolde deelen en verbrande lijken over. Een groote menigte"' begaf zich gisterenmiddag naar Enfield. VOETBAL. SCHOTEN-STORMVOGELS. De Bekerwedstrijd, SchotenStormvogels, te IJmuiden gespeeld, is door do thuisclub met 0 gewonnen. HAARLEM. EEN AMBULANCETREïN. Gisteren was in de Verspronckweg van de A J Eoijues rijtuigen en spoorwagensingericht tot bezichtigen de ambulance"© welke trein in het vervoer van gewonde»,lige S.S,. bedoelde werkplaatsen van v wagens is omgebouwd. geboden ge- Velen maakten van de hu legenheid gebruik Onder wjj den trein bezichtigden, dberg>met den burgemeester Jhr. mr. Breuk eQ deQ wethouder den heer Joh. de Wytema, die gemeente-secretaris dr. ïw met bijzondere belangstel aan schouw namen en meerinaie h heeren Beijnes, die hen r^Q tot stand ingenomenheid met wat bracht, te kennen gaven. d met deze Daar is dan ook «ferd stuk ambulaneetrein weder «ffjf wat men hier geleverd. Men staat versteld Q eQ van de oude wagons wist te h keurig en practisch alles i» ui letterlijk overal aan is Se<ta(\ e breekt nu bijna niets aan en dat ov is gewoekerd en dat m die m een plaatsje voor is gevoöde Met een stijgende interesse h e" geheel en trein, die uit R wagons lestaaU bezichtigd. Wat, is daar ontzaglik veel te zien! De eerste wagon is ingericht nis een ma gazijn. Daar liggen gereed de pakken met verbandmiddelen, lakens, kussens enz. Dan volgt de verbandwagon drie afdeeihii. gen: de le bevat een volledige apotheek met allerlei medicamenten, kasten met uszakken, wmdkussens enz.- de 2e bevat een ontsmet tingsketel, een'waterreservoir euz;> en de derde is tot een operatiekamer ingericht met operatietafel, kasten met instrumenten enz. Verder zijn 9 wagons gereed gemaakt voor het vervoeren van gewonde soldaten. In eiken wagon zijn 10 bedden op baren, die culiclc Ulgcu in-en uitgeschoven kunnen worden. Verder leden in zijn schik, dat hij in de^ tijd Fransch M er een kist met verbandmiddelen en een - - - -• met etensger eedschappen. Dan volgt een wa gon voor 't vervoer van gewonde officieren met 8 bedden en een kleerenkast. iBoor een auto gedood. In de Nachte- a *6. Utrecht is gisternamiddag een onge eer 7-jarige scholier door een auto aangereden-en gedood. Ü6 j.ongeu refid mee met een vrachtwagen en sprong er af juist toen een auto passeerde. - Vef^ftigüig. ,Te Alkmaar is, naar aan de Telegr. wordt gemeld, in voorloopige hechtenis gesteld de wed. Puit de Deem ster, verdacht van vergiftiging van drie na rer huisgenooten. Na het toedienen van te gengif door den geneesheer, zijn de drie slachtoffers weer hersteld:. Weder epn smokkelaar doodgeschoten Gisternacht heeft een hulpcommies aan de grens te Gendringen een smokkelaar, zeke ren G., uit Ulft, doodgeschoten. Rechtmatige spot. Het Philatelistiseh Maandblad schrijft: „Wat is 't toch een geluk, als je behalve je moedertaal, ook nog een vreemde hebt geleerd. Dat waardeer je pas als het te pas komt. Wat was bijv. gnze administrateur enkele dagen ge- heeft geleerd! Er werd namelijk een Maandblad verzonden aan oan dame dn SchcvcniiLcen. villa zoo en zoo.. BURGERLIJKE STAND, Geboren: 2 Sept. d. van M. A. van Wan rooij-Pieiers d. van A. G. Korvinus-v. d. Lichte. z. van M. E. Zwart-Pistoor. 3 Sept. z. van A. Dijkers-Beemsterltoer. z. van E. v. Amerongen-Heijmans. 4 Sept, d, van A. H. Sleeman-Touw. v Overleden: 3 Sept. J. Ivens, 79 Bloe- mertsteeg 4 Sept. j. van Zanten-Roozen, 63' jaar, Esschilderstraat. BINNENLAND. DE ONLUSTEN IN DJAMBL Men seint ons uit Den Haag (officieel) Door den Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië is over Padang een telegram uit Ban- Ito ontvangen, inlioTidendo de inededeeHng, dat opstandelingen Moeara-Kandesie en Mceara-Tebo en Sjoeloe-Mangoen hebben geplunderd. Door den chef van het postkantoor te Moeara-Tebo wordt teilegrafisch bericht, dat de plaats in brand staat. Door den Resident van Sumatra's west kust is een troepenafdeeling van 40 bajonet ten naar Korintsi gezonden. Een nader telegram meldt, dat in een tref fen met de opstandelingen, 15 hunner door onze troepen werden gedood. Aan onze zijde werden 3 man licl4 gewond. Zondag is een compagnie infanterie van Weltevreden naar het terrein van den op stand vertrokken, waar ze Dinsdagmiddag kan aankomen. EÈN NIEUW KURHAUS TE VALKENBURG. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij Vernemen is een consortium opgericht met het Voornemen om aan den voet van het Rotspark te Valkenburg een Kurhaus te doen verrijzen De benoodigde grond is reeds aangekocht. Aan het Kurhaus zal ook e enhotel worden, ver bonden. BUITENLAND. FRAN SCH-ENGELSCHÉ OVERWININGEN OP HET WESTELIJK FRONT. PARIJS, 4 Sept. Het Fransche communi qué meldt, naar Reuter seint, dat in een krach- tigen Engelseh-Fransehen aanval ten noorden van de Somme de Duitsche stellingen over een front van zes kilometer werden veroverd tus schen Maurepas en de Somme. De troepen dron gen door de vijandelijke linie, namen dorpen en in het bosch van Clery een belangrijke loop gravenstelling, Een Duitsche tegenaanval werd afgeslagen met zware verliezen. De vijand, hoe wel nog zeer krachtig, is niet in staat, weer stand te bieden aan' de aanvallen der geallieer den, die ten noorden van 't dorp Le Forest alle Duitsche loopgraven langs den weg van Le Forest haar Combles bezetten en tot de buiten wijken van Combles doordrongen. Eveneens werden alle vijandelijke stellingen tusschen Le Forest en Glery genomen en op verschillende punten de weg tusschen beide plaatsen. De Duitschers deden met groote macht tegen aanvallen tegen de stellingen ten zuiden van Le Forest, doch werden in ons vuur terugge dreven. Zjj verloren vele dooden en gewonden en lieten 2000 gevangenen, 12 kanonnen, 50 mi trailleurs in enze handen. De Duitschers deden ook hevige aanvallen op onze stellingen bij Vaux en het Chapitre- bosch; na aanvankelijk verdreven te zijn, slaag den zij er in voet te yatten in een vooruitste kend deel onzer stelling, waar het hevige ge vecht nog wordt voortgezet. De Franschen deden aanvallen op de Duit sche stellingen ten O. en ten N. W. van Fleury, en namen daar verschillende stukken loopgraaf op de helling tusschen Fleury en Thiaumont, DE HOUDING VAN GRIEKENLAND. ATHENE, 4 Sept. Griekenland heeft de eischen der, Entente ingewilligd. De controle op de Post- en Telegraafverbindingen door de geallieerden is reeds 'aangevangen. LONDEN, 4 Sèpt. De „Times" verneemt uit Athene dat de Koning van Griekenland aan de gezanten der Entente heeft verklaard dat hij, nu Roemenië aan den oorlog deelneemt, bereid is de Grieksche politiek te .wijzigen. HEEMSTEDE. Personalia. Aan de H. B. S. met 5-jarigen Lrsu» te Deventer is benoemd tot leeraar iii e wiskunde de heer G. D. Raseh vaiWsier. HAARLEMMERMEER Weerden raadsvacature. De heer L. van Reeu- wijk heeft ontslag genomen als lid van den Ge meenteraad. Hij deed 2 September 1913 zijn in trede in de raadszaal en verving toen den heer Eijken, die 6 jaar zitting heeft gehad en om gezondheidsredenen moést bedanken. De reden van het vertrek van den heer,'Van teeuwijk moet gelegen zijn in gemis aan over eenstemming met de leiders der liberale partij, Sinds een paar jaren was hij voorzitter van da iberale kiesvereeniging „de Grondwet" t« Hoofddorp en zoowel het vorige jaar als verleden week werd er onder zijn initiatief een krachtige verkiezingsactie gevoerd. Door vele ook niet-partijgenooten zal zijn Teengaan worden betreurd, want hij was een zeer vooruitstrevend man met een gezond en hel der oordeel, die veel gevoelde voor de nieuwe breede banen waarop ons gemeentebestuur d« laatste jaren zich beweegt. De heer Van Reeuwijk had zittipg voor dis- trict I. - Fietsendiefstal. Ten nadeele van den aibêiciei G. W„ die zich Zaterdagavond even in het café van de wed. Van Es aan den Aalsmeerderdijk ophield, is een rijwiel ontvreemd. HALFWEG. Geslaagd. Te Utrecht is voor de lioofdaktö geslaagd de heer A. Th. v. d. Wrart te Halfweg, HILLEGOM. Onze postdirecteur. Bij Kon. besluit van 30 Aug. is, met ingang van 1 Nov. 1916, aan deul 'directeur van post- en telegraafkantoor alhier L. M. Baale, op zijn verzoek als zoodanig eervol .ontslag verleend. ZAND VOORT. Aangekomen vreemdelingen. J. Ptasznit, Am» sterdam, Dr. Metzgerstraat 14, 1 p. A. P. Leid- nei-, idem idem 1 p. Fam. Strikke, Haarlem, Hoogeweg 60, 3 p. L. Polak, Tilburg, Hotel Groot Badhuis, 1 p. Jhr. T. Benthem van den Berg, Hilversum, idem 1 p. Fam. IJzermana Burine, Vlaardingen, idem. 4 p. K. Vetewinkel, Bloemendaal, idem 1 p. A. O. van Nes, Botter dam, idem 2 p. G. K. Diepenveen, Amsterdam, idem 2 p. S. Vies, Amsterdam, Haltestraat 58r 5 p.- Personalia. Door B. en W. dezer gemeente JA op haar verzoek aan mej. J. C. Wallaart eervol Ontsltg verleend als tijdelijk onderwijzeres aan school B alhier. NOORD WIJK. C. Alkemadea. Omtrent het jubileum van de® oudsten wethouder vernemen wij nog, dat de aa- cretarie-am-btenaren den jubilaris des middagtsl £y*n zijn woning kwamen complimenteeren. Dé heer de Groot bood namens allen met een goetw tige toespraak een fraaien met zilver gemonj teerden wandelstok aan. Ook van de zijde d6ij gemeentenaren ontving de heer Alkemade velé blijken van belangstelling in den vorm van kaartjes, tebgiammen en brieven enz. NOORDWIJKERHOUT. Vernieling. Het O. M. bij de Rechtbank te Deif Haag eischte tegen P. van S., bloemistkuedil alhier, ter zake van vernieling, 14 dagen gevate genisstraf. WTJKEROOG. Aan de gevolgen overleden. Vrouw S. dié eenige dagen geleden zulke hevige brandwonden bekwam, is in het ziekenhuis overleden. IJMUIDEN, Personalia. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 October benoemd tot commissaris dé* loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden té Neuzen, de adjunct-commissaris der loodsen te IJmuiden, G. Bakker; in gelijke betrekking overgplaatst naar IJmuiden, de adjunct-com missaris der loodsen te Maassluis H. J. Hoogen Stoevenbeld. Yissoherjj-Maats. De „St. Ct. behelst de Statuten der N. V. Visscherij-Maate. „Adriana." Het kapitaal der vennootschap wordt bepaald op vijftien duizend gulden, verdeeld in vijftien aandeelen, elk van duizend gulden, die alle zijn geplaatst en volgestort. De directie is opgedragen aan den heer A. Stam alhier en als commissarissen zijn benoemd de heerenH. Kerkhoff, machinist te Oastricum en A. Zwaan, schipper alhier. De opgebrachte stoomkorders De naai Engelsche en Schotsche havens opgebrachte IJ», landkorders kunnen, volgens een alhier ontvatt- gen bericht, in de tweede helft dezer week alhiel worden binnenverwacht. Gisteren kwamen reeds aan de „Hercules" ee de „Plutos". Het werd door de bemanningen zeer betreurd, dat de vangsten niet verkocht waren, doch we gens bederf over boord moesten worden gezet Zij misten dus trots hun harde werken, een be langrijk deel hunner inkomsten, welke uit pro centen van de vangsten bestaat, wat in dezen tijd vap dure visch een niet onbelangrijk bedrag uitmaakt. AQUARELLEN VAN JOH. VISSER IN DEH PLAAT- EN KUNSTHANDEL, F. H. SMIT, De Haarlemsche schiMer-teekenaar Johani Visser heeft in de étalage van genoemde firmi geëxposeerd een aantal aquarellen door heM vervaardigd in Friealand's Zuid-Westhoek, i In deze streek ontbreekt het niet aan onder-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2