BERICHTEN De heeren Schouten en Vermeeren brengen rapport uit over de rekening van 1915. Aan de orde komt punt 3. Gelden vftor levens middelen wet 1916. Het Rijk zal 9/10 bedragen, de gemeente moet 1/10 geven. B. en W. vragen een erediet van 1000 om daaruit te woor- zien. Punt 4. Verhooging van de wedden van gemeenteambtenaren. Gedeputeerden achten het salaris van Burgemeester en secretaris te laag en verhoogen het met 50. Zij vragen echter of 't salaris van den ontvanger niet te laag is? B. en W. vinden 't ook, doch er is geen geld. Behandeld werdt het request van onderwijzers-personeel. Terecht wordt er op ge wezen dat de onderwijzer twee klassen voor zijn rekening heeft. B. en W. en de Raad zijn van principe vóór verhooging doeli hebben geen geld Punt 5. Beslissing omtrent begrooting, en hoofdelijken omlag. Het verzoek aan «ie Koningin om alsnog goedkeuring van de be grooting was afgewezen. Nu zit men met de moeilijkheid. Wat te doen? 6 belasting hef fen gaat niet aan. Na lange bespreking stellen B. en W. voor, hoewel 't een lapmiddel is 4% te heffen en 450 aftrek. Dit wordt aangenomen met 6 stemmen tegen 1. Zoo zinkt het schip al dieper. Het ligt niet aan den ijver en goeden, wïl van B. en W. en den Raad. Het is het beste dat Gedeputeerde Staten het maar eens pro- beeren. De heeren van den Kaad en het Dage- lijksch Bestuur moesten het bijltje er maai bij neerleggenZoo is 't geen werken. HAARLEMMERMEER. GEMEENTERAAD. De raadszitting van gisteren, waarin de heeren 't Hooft en Van Reeuwijk afwezig waren, begon met het doen. van eenige me dedeel ingen. Mededeelingen. De heer L. van Reeuwijk had bericht in gezonden „dat hem de lust ontbrak langer lid van den Raad te blijven", waarom hij ontslag nam. Werd voor kennisgeving aan genomen. - Dan was ingekomen een adres van het Hoofdbestuur van den Bond van Ned. On derwijzers, instemming betuigende „met de resolutie aangenomen op een vergadering van *t Nat. Vakverbond van 1 Juni." De heeren vermeldden echter de resolutie niet en dachten dat natuurlijk een ieder weet wat zoo'n lichaam als het N. V. V. heslist.... De voorzitter stelde voor dit „belang rijk adres" voor kennisgeving aan te nemen, waartegen niemand- zdch verzette. Een adres van de afd. der Holl. Maats, van Landbouw, vragende om voor een land- bouwcnrsus een der schoollokalen van de scholen te Nieuw-Vennep en te Zwanen burg te mogen gebruiken en haar voor elk der cursussen een subsidie van 100 te ver leenen, werd in handen van B. en W. om advies gesteld om in een volgende verga dering er eene beslissing op te nemen. Benoemingen. Dan volgden eenige benoemingen. Eerst die van leden en vaste eommissiën, die tot resultaat hadden, dat allen die daarin tot heden zitting hadden gehad, werden herko zen. Vervolgens die van leden van 't Burger lijk Armbestuur. De aftredenden werden herkozen. In de vacature-de Rijk, die over leden is, is gekozen de heer Th. Bon en in de vacature-W. Biesheuvel, die had bedankt, de heer Van den Heuvel. e heer Bisschop had verzocht niet meer herbenoemd te worden. Besloten werd de aanbeveling in die vacature naar 't Burger lijk Armbestuur terug te zenden met ver zoek een nieuwe in te dienen. Aan de orde was daarna de vaststelling eener verordening regelende den werkkring enz. der vaste commissie inzake het kohier van den hoofdelijken omslag. -- Bij de behandeling daarvan zeide de heer Verkuyl het beter te vinden, dat de le den der commissie ook nit anderen dan al leen uit raadsleden konden worden gekozen. voorzitter antwoordde dat het niet gaat dit in deze verordening vast te leggen, daar men dan in conflict met de heffings- vei ordening komt. De weg is dan dat men indient een voorstel tot wijziging der hef fingsverordening. De heer Verkuyl moest dit beamen, waarna de verordening werd vastgesteld. Eveneens werden vastgesteld de gemeen terekening en die van 't Burgerlijk Armbe stuur, "sbeide over 't dienstjaar 1915. Levensmiddelenvoorziening. B. en W. werden gemachtigd om inzake de regeeringsvarkens met het Rijk een re geling te reffen, waarbij van hetgeen moet worden bijbetaald, 'tRijk 9/10 en de gemeen te 1/10 zal betalen, wat de gemeente 87.50 p. week zal kosten en hun werd vrijheid gela ten om eventueel inzake de broodlevering eene dergelijke regeling te treffen, welk laatste dan waarschijnlijk aan de gemeente f 90 per week zal koeten. Regeling der jaarwedde van den Burgemeester enz. B. en W. hadden aan den raad gevraagd een advies aangaande een nadere regeling van het salaris van den burgemeester, den gemeentesecretaris en den. gemeente-ont- vanger. Zij hadden medegedeeld dat h.i. de jaar wedden van den burgemeester van 2900 300 voor het honden van paard en rij tuig op 3200 zonder meer diende te wor den gebracht en die van den gemeente-se cretaris van 2700 op 2900 en dat zij zich voorstelden een en ander met 1 Januari 1917 te doen ingaan. B. en W. stelden voor aan God. Staten te berichten, dat de Raad met de voorgestelde salarissen van den burgemeester en den se cretaris medegaat en van oordeel ia, dat daar denkelijk binnen eenige weken de hui dige gemeente-ontvanger zijn functie zal neerleggen, den daarna aan te"étèiien func tionaris zal dienen te worden gegeven een jaarwedde van 1800 plns 200 voor een kantoor, zoolang als de gemeente hem geen kantoor verschaft. Naar aanleiding eener opmerking van den heer Kistemaker werd het laatste deal laarvan in dien zin gewijzigd, dat aan Ged. Uitaten zal worden bericht, dat de Raad na- f lat de huidige ontvanger is afgetreden, aan jted. Staten mededeeling wenscht te doen relke jaarwedde aan den nieuwen ontvan ger moet worden verleend, waarna 't aldus gewijzigd, werd aangenomen. Een duurtedebat. Daarna volgde een langdurig duurte debat. B. en W. hadden den raad voorgesteld het raadsbesluit van 30 October 1913 in dien zin te wijzigen, dat van 1 Januari 1917 de pen sioensbijdragen van alle ambtenaren, wier gemeentelijke betrekking hun hoofdberoep vormt waaronder ook zijn te rangschik ken de onderwijzers en onderwijzeressen van de openbare scholen worden genomen voor rekening van de gemeente en hun voor zoover hun niet reeds over dit jaar een extra toelage is toegekend over het jaar 191G, alsnog een gratificatie of toeslag te verleenen tot hetzelfde bedrag van hun ver plichte pensioènstortingen over genoemd jaar. Bij dit punt geschiedde mededeeling van een adres van de hoofden van scholen, met uitzondering van dat van school no. 11, om aan hen een duurtetoeslag te verleenen. De heeren voerden daar allerlei beweeg redenen voor aan als 't ophouden van den stand, dat zij in hun Heeding een voorbeeld van netheid dienden te geven, enz. De voorzitter opende de discussiën met een rede, waarin hij mededeelde, dat z.i. de gemeentelijke Overheid ook eene roe ping als werkgeefster heeft, en, zoo al dan niet een voorbeeld te geven, dan toch een goed voorbeeld na te volgen, wat anderen geven. Nn is nader geregeld de positie van het seeretariepersoneel, maar daarbij was niet de bedoeling te positie te verbeteren, maar 't salaris meer in overeenstemming met den werktijd te brengen en 't salaris der veld wachters i6 verhoogd, maar de emolumen ten vervielen en een aantal veldwachters gingen daardoor achteruit. Bovendien, er zy'n ambtenaren die min der salaris dan een arbeider hebben, rpaar meer uitgaven aan huishuur enz. Wat hu te doen om den ambtenaren, werklieden en de onderwijzers wat meer té geven en hen te helpen? Verschillende wegen zijn te volgen. Een aantal, die spr. opnoemt, is het z.i. beter niet op te volgen. B. en W. meenden dat men de menschen kan helpen door te nemen de pensioenbijdragen voor rekening van de gemeente. Nadat B. en W. hun voorstel had den gedaan, dienden de hoofden hun adres in. De heeren praatten daarin van netheid. Maar dan mogen de heeren ook wel netheid in geschrifte betrachten en niet een adres inzenden op een vodpapier. Bovendien, de heeren vragen alleen voor zich, maar niet voor hun personeel. Dat getuigt niet van liefde voor hun personeel. En dan treft dat het adres ook onder teekenden een paar menschen, die naar hier kwamen, omdat zij hier meer salaris kregen en dan nog een vergoeding voor een land- bouwacte. Verdei* is opmerkelijk, dat de heeren maar dadelijk een adres inzonden en niet eerst eens met B. en W. gingen praten, om hun verlangens kenfbaar te maken, wat toch meer de aangewezen weg was geweest. Heel het optreden van de heeren viel niet bij sipr. in den smaak. Is de tijd een duren tijd voor de hoofden, dan is hij dat even zeer voor de onderwijzers, die meer kost geld enz. moeten betalen. Maar aan de on derwijzers denken de heeren niet. Wat nu tenslotte aangaat het voorstel van B. en W„ indien men daartegen overwegend befcwaar heeft, dan willen B. en W. dat in dien zin wijzigen, dat voor de jaren 1916 en 1917 worde verleend een duurtebijslag tot 't bedrag van de pensioensbijdrage, echter dan alleen voor salarissen beneden 1600. De heer Borst deelde mede, dat in den kring van de commissie van finabtiën en van dien van des sprekers vrienden men niet kan medegaan met de voordracht van B. en W. De heer Van Mansum juichte om het principe, 't nemen der pensioenen voor re- kening der gemeente, 't voorstel van B. en W. toe en beval dat van harte aan. De heer Overmeer vindt het in prin cipe heter dat de menschen zelf voor hun pensioen bijdragen en wil dan liever 't sala ris met de pensioensbijdrage verhoogen. Dan ontvangen de menschen later ook meer pensioen, daar dan de pensioensgrondslag hoogeï wordt. De heer Verkuyl acht het gewenscht oni een duurtetoeslag te geven en gaat daarmede accoord. Immers in normale tij den is het salaris genoegzaam. De heer v. d. H n v e 1 verdedigt de idee van een kindertoeslag als een echt sociale gedachte. De voorzitter verduidelijkt nader zijn meening en zegt te meenen dat er veel voor is te zeggen om alle peneioenen te nemen voor rekening der gemeente. Dan herhaalt spr. dat naar zijne meening weinig contact is tnsschen de hoofden en 't onderwijzend personeel, dat men niet met elkander zoekt hét belang van 't onderwijs en van de onderwijzers. Wanneer de heeren iets vragen voor zich zelf, dan dienen zij dat net zoo goed te doen voor hun personeel en zich voor dat perso neel een goed patroon te betoonen. Dat de heeren dat niet deden, neemt spr. hen kwa lijk. Dan haalde de heer v. d. Heuvel weder een prachtig paradepaard van stal. Van 't idéé van een kindertoeslag is spr. niet af- keerig, maar 't geeft wat meer hoofdbre kens. En daarom, meer uit gemakzucht brachten B. en W. 't idee niet naar voren. Trouwens Practiseh is het overbodig, daar er hier maar weinigen met groote gezinnen zijn. Staat men er op, laat men dan een voor stel indienen om het in een volgende ver gadering te behandelen. Ten slotte deelt spr. mede, dat B. en W. nnn voorstel intrekken en een nieuw indie nen, dat hierop neerkomt, om aan allen in gemeentedienst zijnden met een salaris van minder dan 1600, gerekend van 1 Januari af te verleenen een duurtetoeslag met de pensioenbijdrage overeenkomende, berekend over 't aantal maanden, dat zij dit jaar in gemeentedienst zijn, verminderd met 't be- w8" eventueel als een Rijkstoeslag zullen knjgen. De heer -Kistemaker releveert dat ook anderen dan de ambtenaren en wel de land bouwers en de neringdoenden ondej- den druk der tijden lijden. Hij herinnert ver der aan de pas vastgestelde salarissen van 't seeretariepersoneel en zegt te meenen dat indien men wil geven een duurtetoeslag, 't meeste daarvan dienen te profiteeren de lie den met groote gezinnen. Een gezin zonder kinderen kan er nog wel komen. De heer v. d. Heuvel zegt niet mede te gaan met het nieuwe voorstel van B. en W. Hij wil persé met 't principe van een kindertoeslag, gerekend zien en is 't geheel eens met wat de heer Kistemaker aangaan de de groote gezinnen zeide. De heer v. Mansum is niet voldaan met "t nieuwe voorstel en wil wat aangaat her senarbeid beloonen naar bekwaamheid en niet naar de grootte van 't gezin. Hij bepleit verder 't ter hand nemen van de ziektever zekering van hen, die in dienst der-ge meente zijn. De heer Borst wil dat in 't nieuwe voor stel van B. en |W. met 't paradepaard van den heer v. d. Heuvel rekening worde ge houden. De heer V e r k u ij 1 daarentegen gaat me de met 't nieuwe voorstel en dat dan zon der een kindertoeslag en wel omdat 't laat ste voor een tijdelijken maatregel te veel omslag met zich brengt. De y o o r z i t te r hééft er bezwaar tegen om incidenteel nu 't instituut van een kin dertoeslag in te lassohen en te nemen een principieele beslissing die ingaat tegen .eene verleden jaar genomen. Hij zet uiteen, dat in chr. kringen over een loon berekend naar de grootte van 't gezin verschillend wordt geoordeeld en beveelt den raad aan het nieuwe voorstel van B. en W- De heer v. d. Heuvel dient mede na mens den heer Borst eene motie inDe raad besluit B. en ,W. uit te noodigen hun voor stel in te trekken en in te dienen een nieuw voorstel, dat rekening houdt met de grootte van 't gezin. Spr. haar toelichtende, releveert, dat men hier met een duurtetoeslag, heeft te doen en dat in dezen tijd de groote gezinnen 't meer noodig hebben dan de kleinere. Nadat de heer Kistemaker de motie ten zeerste had ondersteund en de heer V e r k u ij 1 haar had ontraden, geeft de Voorzitter aan den heer van den Heu vel in overweging haar, om practiseh resul taat te verkrijgen, te veranderen in dien zin, dat wordt voorgesteld bijv. aan gezinnen met meer dan 3 kinderen voor ieder kind .daarboven te verleenen een toe slag van enz. De heer v. d. Heuvel bevêelt aan aan neming der motie en zegt, dat dan B. en jW, kunnen beraden hoedanig de zaak te rege len. Immers .er is niet zoo'n haast bij de zaak. "j De heer Knaap, acht dat dit niet |de manier is. ,Op, die manier scheept men iB. en iWj. met den boel .op. Beter is 't dat de voorstellers der motie inslaan den weg, dien de Burgemeester hun aanraadt. Valt dan de zaak tegen, dan rust de verantwoordelijk heid op hen, die de motie voorstelden en niet op B. en I®. Ten einde den héeren eenige tijd van beraad te geven, wordt de zitting voor eeni- nigen tijd geschorst;. Na de heropening der zitting deelt dé heer v. d. Heuvel mede, dat de heeren hunne motie intrekken, maar nu indienen een voor stel om aan gezinnen met meer dan drie kinderen onder .14 jaar te verleenen p.er jaar een totalen kindertoeslag van f 50. De .Voorzitter vindt dat een onbillijk voorstel, daar dan gezinnen met 8 kinderen evenveel toeslag als gezinnen met .4 kin deren ontvangen. De heer v. d. Heuvel wijzigt 't nu in dien zin, dat wordt voorgesteld aan de ge zinnen van meer dan 3 kinderen: onder de 14 jaar voor ieder kind dat er meer idan 53 is per jaar f 15 kindertoeslag te geven. De Voorzitter zegt, dat dit dijs een amendement op 't voorstél 'van B. en [W. is en dat hij, nadat is gereleveerd, dat 't hier geldt een duurtetoeslag er niet meer tegen is om 't instituut van den kindertoeslag toe te passen. Hij noodigt den heer van den Heuvel uit om 't voorstel van B. en JV, over te nemen. De heef v% d. Heuvel zegt: Dat zal niet gaan. ;Wij hebben niets over te nemen. Hij wil dat eerst wordt gestemd over 't amendement en daarna over het voorstel van B. en ,W. en zegt, dat indien 't amen dement mocht worden verworpen, hij .dat) tegen het voorstel van B. en W. is. Na nog wat heen- en weergepraat, deelt de Voorzitter mede, flat B. en jjy. t amendement overnemen en dat aan hun voorstel toevoegen. Op voorstel van den heer Knaap wordt nog besloten, om te lezen „kinderen en pupillen". Eindelijk komt 't aldus aangevulde voor stel in stemming. Het wordt met 8—4 stem men aangenomen. Tegen stemden de heeren Verkuijl, Rombout, Kistemaker en Kooy. Er is mitsdien besloten, dat in gemeen tedienst zijnflen ntet een salaris van minde» dan f 1600 zullen ontvangen een duurte- toeslag .gelijkstaande met de pensioenbij drage, dat dit worde verminderd met wat aan een Rijkstere log eventueel wordt ont vangen en dat die met meer dnn hinderen onder 14 jaar voor ieder hind of pupil meer bovendien f 15 per janr aan kinder toeslag zullen ontvangen. Toelating der nieuwe raads leden. De Voorzitter deelt mede, dat B.' en W. dè geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden, de heeren Ouwerkerk en fle Heij onderzocht en in orde hebben bevonden en tot hunne toelating adviseeren. aldus wordt besloten. Rondvraag. Bij de rondvraag deelt .de heer Verkuijl mede, dat de tegenstemmers tegen het duür- ïetoeslag-voorstel, niet waren tegen het nieu we voorstel van B. en yW* maar tegen 't daarin daarna opgenomen amendement van den Heuvel en dus niet zijn tegen een duur tetoeslag. Daar niemand meer het woord vroeg, werd daafna te kwartier voor. zessen de raads vergadering gesloten. De graankwestie. Door den burgemeester zijn de graanhandelaars S. van Wijk, J. v. d. Bijl, H. yan Geel en F. Bos, allen wonen de in deze gemeente, aangewezen ojn als tu&scheiipersoon op te treden bij de inbe slagneming van de granen ten behoeve van het Rijk. Deze graanhandelaars zullen als vertegenwoordigers van den burgemeester werkzaam wezen bij de verschillende rege lingen dier er te vervullen zijn. Vermoede lijk zal het getal graanhandelaars later nog worden uitgebreid. HILLEGOM. Personalia. Voor het examen Stenografie is het certificaat voor machineschrijven vol gens Wefy's tien vingerssysteem (blindschrij- ven) uitgereikt aan onzen plaatsgenoot den heer G. Huijs. De Hanze. Gisterenavond hield onze af- deelmg een belangrijke vergadering. De voorzitter opent met Chr. groet, heet allen welkom en hoopt dat vooral punt 5 zakelijk zal worden behandeld, omdat misschien bet staan of vallen der afdeeling van den uit slag afhangt. Dé notulen worden ^blezen en onveranderd goedgekeurd. Hierop volgden mededeelingen van het Bestuur, die zéér be- mngrijk waren, vooral toezegging der H. IJ. mzake een nieuw laad- eii losstation. Het bestuur beval nog eens warm aan het toetreden tot lid der Bank en zette de waar de dezer mooie Koomsche instelling uiteen. .Wegen niet-onderteekening der circulaire kon. geen adhaesie betuigd worden aan de motie inzake het drieploegenstelsel aan de gasfabriek alhier. De geestelijke adviseur hield een zeer krachtig opwekkend aanspo rend betoog voor de retraite der R. K. Mid denstanders. Voorgelezen en besproken werd het schrijven van het Hoofdbestuur 'inzake hot lid-zijn door Hanzoleden van neutrale vereenigingen. Besloten werd een commis sie van 3 personen te benoemen, welke zich tot het hoofd der gemeente zal wenden in zake uitvoering van eventueele distributiën. Hierna deed de heer Van Gennip een keu rig verslag over de laatste algemeene ver gadering te Delft. Hierna kwam in bespre-» king eontributie-verhooging. De voorzitter lichtte een en ander toe en stelt voor deze brengen tot 5 per jaar. De noodzake lijkheid der verhooging werd duidelijk uit eengezet. Na eenige discussie werd overge gaan tot stemming vóór of tegen verhoogde contributie, 't Voorstel werd aangenomen met algemeene stemmen: 1 tegen en 1 blan co. Een succes voor het Bestuur. Hierna rondvraag en sluiting met den Chr. groet. De opkomst was zeer groot. VELSEN. Salarisregeling. Ged. Staten deelen den Raad mede, dat zij van oordeel zijn, dat de wedde van den burgemeester, thans bedra gende f 3000, nader moet worden Ibepaald op 3400, en die van den secretaris, thans bedragende 2700, nader moet worden vast gesteld op 3100. HEEMSKERK. Gemeenteraad. In de Dinsdag j.L gehou den Raadsvergadering werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. Een© dankbetuiging van de veldwachters Beerem'a en Eijkel voor hunne gratificatie werd -voor kennisgeving aangenomen. In verband met een circulaire van-den CSomnfissaris der Kóningin zullen ingeval van demobilisatie maatregelen worden ge nomen ter bestrijding van drankmisbruik. De benoeming van- J, Benning tot buiten gewoon gemeente-veldwachter werd voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een schrijven van de Districte-arheidsheurs te Amsterdam werd besloten voorloopig de gemeente hierbij niet aan te sluiten, als van te weinig belang voor de gemeente. Volgens schrijven van/den minister van Waterstaat is het Rijk bereid verbetering aan te brengen in de afwatering langs den Rijksstraatweg, mits door de gemeente de helft der op 2000 geraamde kosten worden gedragen en zij zich voorts verbindt de ge maakte werken te beheer en en te onderhou den. Overwegende dat het Ruk doors ver hooging van den weg en den aanleg van een fietspad zelf oorzaak is dat daar zoo veel last van het water bestaat, besloot de Raad bereid te zijn het beheer en onder houd der rioleering voor rekening der ge meente te nemen, maar niet bij te dragen in de kosten van het aanleggen. Ingevolge een verzoek van den voorzitter van „Koninginnedag" werd op voorstel van den heer Van Duivenvoorde besloten één dag Volksfeest te houden en 50 beschik baar te stellen voor de schoolkinderen. Tot hoofd belast met het herhalingsonder- wijs werd weder benoemd1 de heer M. Mok. Vastgesteld werden de gemeenterekening en do rekening van het Algemeen Armbe stuur dienst 1915. De bergooting dienst 1917 werd in handen gesteld van de heeren J. Schuyt en J. de Wit. Goedgevonden werd den veldwachter Eijkel voor zijn dienst een rijwiel te verschaffen. Op een vraag van den heer J. de Buyter zal de Voorweg verbeterd worden, wanneer voldoende puin zal aanwezig zijn. Hierna sluiting. UIT ONZE VORIGE OPLAAG HAARLEM. In den Schouwburg. „Juffrouw Beulemans gaat trouwenGezelschap, Chré- tienni. Het bekende Fransche stuk „Mademoiselle Beulemans", waarin op zoo krasse manier den spot wordt gedreven met het pseudo-Fransch, dat in België wordt gesproken (het heel al „Beu- lemans-Fransch" bij de echte Fransdien, die zich krom lachen om „je vais avec" en dergelijke staaltjes), dit Fransche stuk is zooals men weet door een paar Vlaamsche auteurs overgezet in een goedmoedig spot-stuk op Vlaamsche toe standen, waarin de groote gebreken, maar ook en vooral de groote deugden en de ronde, franke aard van het Sinjorenvolk alleraardigst worden gechargeerd en gekenschetst. Dit bekende „Vlaamsche" stuk nu is alweer door een paar Vlamingen omgewerkt tot een „operette", d. w. z. er is muziek voor geschreven, duo's en coupletten en koortjes zijn erin ge bracht, en het geheel is nog wat aangedikt. Met het resultaat, dat deze operette een aller- genoegelijkst. frllemoolijkst stuk is ceworden- dat natuurlijk de intimiteit en de fijnheid van het tooneelstuk mist, maaf daartegenover prettig muziek heeft, met alleraardigste scènes erdoor- geweven, met leuke coupletten en een fideel* aankleeding, met zelfs een allerkoddigsie apo theose tot slot. En als nu niet minder dan Chrétienni efl Louisette, vanouds welbekend in heel Nederland om hun coupletten en nu ook welbekend verre buiten onze landspalen in deze operette d» hoofdrollen hebben, en die leuke zetten van lit oorspronkelijk in couplet-vorm U voorzingen wel, dan is het toch duidelijk, dat zulk eeS stuk succes moet hebben- En dat hééft het ook gehad, Zondag en gis terenavond, reusachtig! En dat zal het hebben, op héél de tournée in Nederland. Chrétienni is hief in zijn element: hij geeft een figuur, waar ge tranen om lacht.... en toch zoo waar! Louisette, bevallig als altijd en in het laatste bedrijf allersnoeperigst in haar elegant cos- tuumpje, was Fientje Beulemansén ze doet waarachtig in haar spel voor Magda Janssens niet onder, terwijl ze daarenboven zingt als een lijster! De overigen, vooral van Aerschot als de oude Meulemeester, bleven goed in toon en stijl, en als iemand zeggen wou, dat het wel eens erg op een kluchtspel ging lijken, dan zou ik vragen: maar als ge in België werkelijk ooit zulke scènes hebt meegemaakt, familieruzietjes al eens hebt gezien of iets dergelijks, was dat dan werkelijk voor ons koele Noord-Nederlanders, niet als eefl kluchtspel? De muziek is, vooral in de coupletten, pakkend en beschaafd, soms zelfs zéér goed. De begelei ding dubbel kwartet was voortreffelijk, alles zat er goed in, en Theo Alexys dirigeerde met pit en vuur. Zoodat ik maar zeggen wil; deze nieuwe vorm van de oude historie van juffrouw Beulemans zal zonder eenigen twijfel „erin" gaan! 't Waren Zondagavond bloemen in grootett getale die onder onbedaarlijk applaus werden aangedragen. En toen op 't slot het orkest door /l. z.a?' tooneel opstapte om Beulemans (Chretienni) de ovatie te brengen met zijn Be schermheerschap van den Vriendenkring in de le Wijk, toen stond héél de zaal als één man op en juichte mee, en dat de pakkende muziek van „den heldenmoed der Belgen, waarvan César al gewaagde" spoedig populair zal worden, houdt u dat voor gezegd! EEN JACHTDELICT. boor den Hoogen Raad is behandeld een jachtdeleet, dat voor de tuinders van groot be lang is. Het was het cassatieberoep van J. B. Dzn., tuinder te Heemskerk, wegens 't stellen van klemmen om wild te bemachtigen door den kan tonrechter alhier, veroordeeld tot 1 boete oï 1 dag hechtenis. De rechtbank had dit vonnis beves« igd. Mr. J. B. Bomans, advocaat te Haarlem, had een memorie van cassatie ingediend, waar bij ontwikkeld werd het cassatiemiddel van «bending van art. 15 der Jachtwet. Mi. Bomans zeide, dat deze zaak van groot belang ia voor de tuinderij. Wordt het veroor- 'deelend vonnis gehandhaafd, dan zal de Jacht-' vet in het beiang van dezen belangrijken tak van het bedrijf moeten worden herzien. De tuiu- lorij in de omstreken van Heemskerk wordt-be dreigd door een stroom van konijnen. Daarom fingen de tuinders over tot het stellen van klemmen, een middel dat reeds van vader op zoon weid toegepast. Het ging zoo, totdat er een nieuwe veldwachter kwam, die proces-verbaal jopraaakte en de klemmen in beslag nam. De tuinders hielden toen op, uit eerbied vooï het gezag, met het gevolg dat heele tuinen c'oor de konijnen werden kaal gevreten. Deze equirant stond met acht anderen terecht. PI. heeft zich overtuigd van de ruine, door de veld konijnen aangericht, zoodat hij hoopt, dat vrij spraak of ontslag van rechtsvervolging zal wor den uitgesproken, opdat de klemmen weder kunnen worden gezet. PI. lichtte daarna nog kortelings de beidé floor hem gestelde middelen toe. Pleiter zettci uteen, dat volgens vakkundigen en volgens dé Jachtwet konijnen geen wild is, maar onge dierte. Heden zal 't O. M-. conclusie nemen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 5 Sept. W. H. van der Tak en H. M. S. de Hoog. Getrouwd: F. A. Vissers en C. M. E. Tij®- sen. J. van Meurs en L, H. M. Koelemik J. S. Maessen en A. F. Veltman. Geboren: 2 Sept. z. van E. Kuiper—Bled- derwük. 8 Sept. z. van J. P. Eckhard—1 Lucas. d. van C. T. Bronkhorst—Meijer# 4 Sept. d. van J. BijsterSlootweg. van H. M. E. Prentv. d. Reep. d. van C. M. Joustra—Verdel. d. van J. B. Ka- tee—Moerkerk. 5 Sept. z. van A. van Britsom—Bax. Overleden: 2 Sept. S. L. Eekhoff, v., 76 j., Groote Houtstraat. 8 Sejt. J. v. d. Berg, 72 jaar. Groot Heiligland. J. de Vink, 67: jaar, Dubbelebuurt. BINNENLAND. EEN VECHTPARTIJ MET DOODELIJ- KEN AFLOOP. Men seint ons nit Geldrop: Maandagavond omstreeks 11 uur ontstond op de kermis al hier een zeer ernstige vechtpartij tusseheü marechaussees en polderwerkers, waarbij een dienstdoende marechaussee, Molenaar genaamd nit Heeze en afkomstig nit Hoorn, zoodanig wérd gestoken, dat hij spoedig is overleden. Bovendien werd nog een mare chaussee levensgevaarlijk verwond, terwijl den gemeente-veldwachter Soneks eenig© ernstige verwondingen werden toegebracht. Een viertal daders zijn gistermorgen ge arresteerd, namelijk de bekende Koks Dirk|l eu Van der Laar, heiden nit Stratum, zé kere Van Vooirt en zekere Garribaldi, bei den nit Woensel. De twist is ontstaan bij da betaling in een herberg. BUITENLAND. AMERIKAANSCHE ACTIE TEGEN DElf BOYCOT EN DEN POSTROOE. FRANKFORT. 6 Sept. De „Fxankf. Ztg.J meldt uit New-York, dat de regeering "vs Chili een gemeenschappelijke actie beoog tusschen Chili, de Ver. Staten en Argeut nië tegen den Engelschen boycot Firma! in New-York steunen die poging. De hladefl zijn over het algemeen scherp tegen defj boycot en de inbeslagneming dei poatz&o dijjgOB.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2