UIT LISSE e.o. UIT SCHAGEM E.o. UIT DE ZAANSTREEK WAT ANDEREN ZEGGEN SOCIALE BERICHTEN SPORT EN WEDSTRIJDEN NAGEKOMEN BERICHTEN STADSNIEUWS UIT BEVERWIJK i VAN ONZE RECHTBANK aan de firma Vroom en Dreesman; daar ter plaatae zal een winkel verrijzen. Aangekomen vreemdelingen. I. Kattenburg, Amsterdam, Parallelweg 89, 5 p. Wed. J. L. Kattenburg. Amsterdam, idem 4 p. E. Monasch, Amsterdam, Kortverlorenstr. weg 19, 8 p. A. H. W. Janus, Amsterdam, Parkstraat 15, 8 p. Mr. D. C. Endt, Kaarden, Burgem. Engelbstr. 13, 8 p. HILLEGOM. Volksfeesten. De uitslag van de gisteren hier aan de Haven gehouden volksspelen is als volgt Estafetteloop: le pr. V. I. O. D. te Hille gom; 2e pr. K. D. O. te Hillegom. Zakloo- pen: le pr. J. Lans, 2e pr. Schippers, 3e Gabel, 4e van Rooden. Mastklimmen: le pr. J. van Houten te Haarlem, 2e pr. N. de Groot te Hillegom, 3e pr. van Rijii te Haar lem, 4e pr. C. Smal te Haarlem. Driebeenen wedloop voor jongens: le pr. J. Verkerk en Van Lierop, 2e pr. C..de Groot en C..' van Roode. Driebeenioop voor meisjes: le pr. O. v. Dam én M. Biesheuvel; 2e pr. M. Verstege, Hindernisbaan: le pr. K. D. O. te Hillegom. Polsstokhoogspringen: le pr. Blad te Haarlem, 2e pr. Cats te Hillegom, 3e pr. N. Berkhout te Hillegom, 4e p'r. van Rijn te Haarlem. Speerwerpen: le pr. C- Bouckaert, 2e ,pr. "M. de Gier, "3e pr. "Martin te Haarlem. Voetbalwedstrijd: V. I. O. D. H. V. .0. 1—0. NOORDWIJKERHOUT. Personalia. Tot hulpcommies, bij de Rijks belastingen is aangesteld de heer B. Jan sen, alhier. Roversbroekpolder. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Ro versbroekpolder is besloten, om de bestaan de honten woning san den machinist te sloopen en over te gaan tot den bouw van een nieuwe steenen woning. Gjmuasuini. Bij het tweede toelatings-exa- nien voor het Gymnasium te A'lkmaar werd als nog togelaten tot klasse I, H. van Caloar van hier. Openbare verkooping gehouden ten over staan van notaris G. D. Boerlage in Hotel de Zon: I. Heerenhuis, Dl". Schuijtstraat no. 21, kooper Boots Jr., voor f 3775. II. Heerenhuizen Dr. Sehujjtstraat 23 en 25, koopers: P. Langendijk, J. Lahgendijk en W. J. Langendijk voor f 7625. 2 Winkel- en 4 woonhuizen aan den Alk- maarschen straatweg. No. 6 J. G. de Swart f 1630; no. 8. G. Timmer f 1650no. 10. G. Timmer f 1675.; no. 12 J. Broekhuis f 2560; no. 2 en .4 T. de Vries f 2640. Keiinemerkmd. De voorgevel van het ge bouw Kennemerland gelegen aan de Bree- straat is thans in zooverre gereed dat de schutting daarvoor is weggenomen en het rolluik is aangebracht. Voor de Breestraat alweer een belangrijke verfraaiing. Timmerliedenpatroons. De Timmerlieden patroons alhier, zijn gezamenlijk uit de ver- eeniging vau .Timmerliedenpatroons, geves tigd in Hollands Noorderkwartier getreden. Zij zullen zich als nieuwe afdeeling bij den Nederlandsehen Aannemersbond aansluiten. Een opbrengst die medevalt. Een groente verbouwer alhier heeft 2 bunders uien, die hem 600 baal per bunder, eerste kwaliteit uiten, hebben opgeleverd. Dat wordt naar den tegenwoordigen prijs f 3120 per bunder a evw.» r~~ ZAANDAM. De conflicten aan de Heinbmg. Men meldt óns: Gisteren ontving de voorzitter van den Ministerraad, de heer Cort van der Linden, in buitengewone audiëntie de heeren Schenk, Nuy en Tiepen, vertegenwoordigende het comité van samenwerkende Rijkswerklietren- orgamsaties, in verband met de toestanden aan de Artillerie-inrichtingen, de door den minister van Oorlog in het leven geroepen Werklieden-compagnie en het door het co mité aan den Raad van Ministers gezonden adres. Het resultaat der besprekingen van ruim een uur was, dat door den minister werd beloofd, de verschillende door het co mité ter sprake gebrachte wenschen en «lieven, zoo niet eerder, dan toch in den eerstvolgenden Ministerraad ter sprake te zullen brengen. Deze besprekingen vooruit- loopen kon de minister niet, dóch het comité zou in elk geval met de eventueele beslis singen van den Ministerraad in kennis wor den gesteld. Men meldt ons nog: In verband met den toestand aan de Artillerie Inrichtingen en de door den Minister van Oorlog genomen maatregelen, betreffende de Werklieden- Compagnie, bestaande uit militaire metaal bewerkers heeft het Comité van Actie een gecombineerde bestuursvergadering belegd van vertegenwoordigers van diverse metaal bewerkersbonden, ten einde den toestand en den verderen loop van de actie te bespre ken. De velschillende landelijke Centralen der Nederlandsehe Vakbeweging zijn met deze vergadering in kennis gesteld en daar toe uitgenoodigd. - HET PROCESSIE-VERBOD. Mr. J. R. H. van Schaik behandelt In de September-afLevering van „De Beiaard" het grondwettelijk processie-verbod. Hij betoogt dat er alsnog door dé Katho- Reken, zoo noodig, om gestreden moet wor den, opdat art. 170 worde gewijzigd. In theorie zijn krachtens de tegenwoordige Grondwet de processies in verre weg de Ïrootste meerderheid der gemeenten in Lim- urg en Noord-Brabant en een aantal ge- iXneenten in de noordelijke provincies toege- jiaten. Doch de rechtspraak heeft langza- j~gg» een geheel andere practijk °ge- Mr. van Schaik bewijst aan de hand van tal van rechterlijke uitspraken, dat de op vattingen der rechterlijke macht het pro cessiewezen in den engst mogelijken band hebben gesnoerd en zijn ontwikkeling voor goed onmogelijk hebben gemaakt waardoor te kort wordt gedaan aan een gezonden uit leg vau de Grondwet. De eenig juiste uit leg vau de beteekenis van art. 167 der Grondwet van 1848, (thans art. 170), schijnt, volgens mr. van Schaik, te zijn, dat het niet den feitelijken, maar den juridischen status quo heeft willen handhaven. In dien zin zou het processie-houden wettelijk al leen toelaatbaar zijn in grootere gemeenten, waarin ook andere dan het katholieke kerk genootschap hun kerkgebouwen bezitten. Zelfs deze meest gunstige uitlegging der Grondwqt kan ons, Katholieken, aldus ein digt mr. v. Schaik zijn belangwekkend be toog, niet afdoende bevredigen: Daarom verdient boven een poging om de rechtspraak in een juistere richting te leiden de voorkeur, met kracht te stre ven naar herziening van het grondwette lijk voorschrift, .wij kunnen niet langer dul den dat onze vrijheid van godsdienstoefe ning zoo willekeurig aan banden wordt ge legd. Elke uiting van geestelijk leven in het openbaar is geoorloofd, alleen aan ons is het verboden, van onze godsdienstige ge zindheid in het publiek te .doen blijken. Luidruchtige verzamelingen en optochten van socialisten en anarchisten, 'van revo- iutionnairen, ja, van Jan Rap en zijn maat zijn toegelaten, en onze vreedzame en vre dige, onze blijde en tot God opheffende processies worden met geweld binnen .de muren van onze tempels gehouden. Betoo gingen en optochten tegen den godsdienst zijn vrij, mits maar niets wat naar den dienst van God zweemt coram populo tot uiting kome. Hoelang zullen wij dit tyrannieke Grondwetsartikel nog moeten dulden? Is da# de godsdienstige verdraagzaamheid in den loop der jaren niet zoozeer toegenomen, dat er tegen opheffing van het processie-verbod geen overwegend bezwaar meer kan bij staan? De verhouding der Kerkgenootschap pen. is in de laatste halve eeuw veel verbe terd. Nauwelijks valt te gelooven, dat mep zich aan elkanders openbare godsdienstoe fening nog zal ergeren. Toch wachte men zich voor overdreven optimisme. De Staatscommissie voor Grond wetsherziening heeft het in haar den 20sten December 1906 .uitgebracht verslag weten klaar te spelen, hoofdstuk 6 der Grondwet' „van den godsdienst" ongewijzigd te laten. Dat althans de bepaling van art. 170 reeds door Thorbecke .een zonderlinge, met .den aarct eener hedenaaagsche grondwet geens zins strookende ongelijkheid van recht ge noemd, dringend herziening eischte, schijnt niet tot naar doorgedrongen. A-lleen .één lid, de oud-hoogleeraar .de Louter heeft bij eene afzonderlijke nota aan de Koningin met klem op. revisie aangedrongen. Met instemming lezen wij in die nota van dezen gezagheb- benden staatsman het getuigenis, dat hij het onnoodig en onrechtvaardig acht tegen open baring van godsdienstig Leven wettelijke, ja grondwettelijke belemmeringen op. te wer pen, welke men tegen uitingen der openbare meening, zelfs van revolutionnaire strek king onnoodig acht. Het voorbehoud van de n oodige maatregelen tot verzekering der openbare orde en rust voorzien z. i. in alle behoeften en is voldoende om tegen bui tensporigheden tusschen deelnemers en an dersdenkenden te waken. Mocht deze vrucht van godsdienstige on verdraagzaamheid niet met medewerking van de andere politièke partijen uit de Grondwet worden teruggenomen, dan zullen wij er om moeten strijden. De processies, als openbaringen van godsdienstig en ge meenschappelijk leven, zijn bij ons Roóm- sche volk al te geliefd dan dat wij er voor goed afstand van willen doen. Integendeel, de tijd schijnt thans gekomen, om dit ons onrechtmatig onthouden geestelijk goed met alle kracht, die in ons is, te heroveren. Waar ieder ander mag getuigen, willen ook wij getuigen. Waar anderen de rede of het ge voel in het openbaar dienen, willen wij onzen God in het openbaar dienen. Zou de herziening van art. 170 der Grond wet niet een der voorwaarden kunnen wor den, zonder .de vervuiling waarvan het Ka tholiek volksdeel niet meer bereid is tot eenige wijziging der Grondwet zijn mede werking te verleenen?" fllL.lJLAlJML.aJ.»-. de LEVENSMIDDELENDISTRIBUTIE. In verband met het genomen besluit op de algemeene vergadering van den Cqntralen Raad van den Ned. R. K. Volksbond op 6 Juli j.l. te Haarlem gehouden, is zoo meldt de „Volksbanier" eene commissie samengesteld, welke speciaal tot taak heeft toe te zien op de maatregelen tot levensmdddelenvoorziening, eventueele voorstellen in verband daarmede bij het Centraal Bestuur in te dienen en de afdee- lingen ter zijde te staan in hun actie voor of het ter hand nemen van de voorziening van levensmiddelen, brandstoffen, enz. Die commissie bestaat uit de heeren: Th. G. C. Hoojj, Atjehstraat 24, Schoten, voorzitter; A. J. Loerakker, Schoten en G. Van Lihgen, Amsterdam, leden en H. Gf Rijs, le amb tenaar ter secretarie van Schoten, secretaris. Het bureau is gevestigd te Schoten, Atjehstraat 24. Bij de commissie bestaat het plan om binnen- kort eene vergadering te beleggen, waaj; ieder afdeeling door minstens één afgevaardigde ver- tegenwoordig zal zijn, ter nadere bespreking van het boven omschreven doel. Tfjd en plaats zal nader bekend gemaakt wor den. SPORTTERREIN TE NIJMEGEN. Men meldt uit Nijmegen: Gisterenavond w*rd in een druk bezochte vergadering in café „Moderne" besloten tot oprichting van een N. V. tot stichting en exploitatie van fS?rtt€1Tein met een kapitaal van 150,090, verdeeld in 300 aandeelen a 500, waarvan aanvankelijk niet meer dan 120,000 gulden zal worden uitgegeven. Bij 88 personen is reeds voor een bedrag van 114,000 in aandeelen geplaatst. De commissie van voorbereiding is er in f geslaagd Leliëndaal in St. Anna aan te koo- pen, groot VA H.A., waarop twee groote voetbalvelden met vaste tribune, een hoc keyveld en een aantal tennisbanen kunnen worden aangelegd. Het totaal der terreinaankoopen enz. be draagt 55,000, de kosten van aanleg en in richting worden op 60,000 geschat. Nadat tot oprichting der N. V. Sportter rein besloten was, werd een bestuur geko zen, bestaande uit de heeren: J. 'Klaassen, H. Jurgens, J. Schippers, L. J. M. Ficq en Hartog Elias. VOETBAL, E. D. O. Bij de gehouden loting voor den beker is de uitslag voor Edo, dat zij aanstaanden Zondag in Hilversum tegen "Victoria uit moet komen. Met de aanstaande competities speelt Edo in de afdeeling met Ajax, Spartaan. A. F. C. te Amsterdam, L. V. V. en Ajax te Leiden; Alcmaria te Alkmaar, Z. V. V. te Zaandam en Edo te Haarlem. Het bestuur van Edo is thans als volgt samengesteld: Hansom, voorzitter; Sparren boom, 2e voorzitter; L> Kuntze, secretaris, Borneostraat 5; 2e secretaris J. Luijken; H. Hits, penningmeester; W. van der Putten, 2e penningmeester; C. Nicolai, commissaris. BINNENLAND. SCHIP OMGESLAGEN. Men meldt ons uit Amsterdam: Hedenmor gen werd het s.s. „Columbia", liggende voor de dokken van de Nederlandsehe Scheepsbouw Mij. in bet IJ alhier, welk schip 12 April jJ. op een mijn was geloopen en in de dokken was gerepa reerd, versleept. Door enkele gaten, welke zich nog in het scliiF bevinden, stroomde toen in korten tijd ongeveer 1000 ton water naar bin nen, waardoor het schip scheef ging liggen. Om zinken te voorkomen, werd het weder naar den wal gesleept. Men zal nu trachten het water uit het schip te pompen en de gaten te stoppen. ALLE GOEDE DINGEN IN DRIEëN. Te Serooskerke (Zeeland) herdacht de heer H. Goemans den dag waarop hij voor 50 jaar werd beëedigd als raadslid, gekozen tot wethouder en benoemd tot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. WETHOUDER VAN VUUREN. Men seint ons uit Den Haag: De Haagache gemeenteraad koos met 26 van de 42 uitge bracht' stemmen 't Kamerlid den heer A. C. A. van Vuuren, (R.-K.) tot wethouder (vacature de Wilde, A.-R.) Op den heer Hoejeniboseh wer den 16 stemmen uitgebracht. DE STUWADOORSWET. Men meldt ons uit Den Haag: Binnen zeer korten tijd ia de verschijning te verwachten van de besluiten betreffende de in werking- treding en de uitvoering van de Stuwadoorswet van 16 October 1914. VALSCHE BANKBILJETTEN. Men meldt ons uit Amsterdam: Heden stond in hooger beroep voor het Gerechtshof alhier terecht een 28-jarig boekbinder, beklaagd van twee oplichtingen door middel van slordig na gemaakte bankbiljetten van 25, die hij res pectievelijk op 31 Mei en 8 Augustus 1915 in Melkslijterijen in de Albert Ouypatraat en in de le Jan v. Heyd&straat uitgiaf. Tegen bem werd geëiseht drie jaren gevan genisstraf, nadat een psychiatrisch onderzoek had plaats gehad, waarbij bij wel toerekenbaar werd geacht, en bij werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis. Heden eischte de advocaat-generaal, Mr. van Geuns,. V/z jaar gevangenisstraf. De verdedi ger, mr. J. O. Boas, pleitte mede met het oog op de langdurige preventieve hechtenis, welke reeds bijna 1 jaar heeft geduurd, een lichtere straf. BUITENLAND. GRIEKENLAND MOBILISEERT OPNIEUW. LONDEN, 7 Sept. Uit Athene wordt gemeld, dat Griekenland opnieuw mobiliseert en dat reeds vijf jaarklassen onder de wapenen zijn ge roepen PERSONALIA. De heer J. W. Repelius, boekhouder hij .het gemeentelijk electriciteitebedr ij f^e- noemd tot administratief leider yan ^et provinciaal electriseh bedrijf in Friesland, De vaandrig-semi-arts H. Feikema van bet 21e Reg. Inf. alhier, is met ingang van 9 September a.s. overgeplaatst bii het iQo Reg. Infanterie. VETERINAIRE DIENST. De tijdelijk-paardenarts 2e kl. L. Eikelen- boomrvan den infanterie-Munitietrein derle divisie te Delft, is met ingang Van 9 Sep tember a.s. door den commandant derleDil visie heiast met den veterinairen dienst hij de troepenon derdeelen van de le divisie» al hier in garnizoen. DE JOODSCHE INVALIDE. Men schrijft ons: Deze stichting, gevestigd aan de N. Keizers gracht 70, Amsterdam; huisvest een 30-tal 80 a 90 jongens die geen onderdak elders kunnen krijgen. Het aantal aanvragers overtreft 'f aan tal plaatsen echter. Nu heeft het bestuur te Hil versum een terrein van 8000 vierk. M. gekocht om daar een gebouw te stichten waar ruimte is voor 100 verpleegden. De stichting ontvangst geenerlei subsidie en is dus aangewezen op particuliere liefdadigheid. Correspondent voor Haarlem e. O. is de heer H. de Vries, Lange Wijngaardstraat 14 Tel. 1942. H. M. DE KONINGIN.' De Koninklijke trein, waarmede H. M. de Ko ningin van Den.-Helder naar Den Haag zal terugkeeren, zal vanavond om 9 uur onze ge meente passeeren. HET AUTO-GEVAAR. Gisterenmiddag omstreeks 4% uur is op den Wagenweg een zekere W. W. aangereden door een te Heemstede tehuis behoorende auto G 5159 De man werd aan den linkervoet verwond en is! na door Dr. Merens te zijn verbonden, met een andere auto naar huis gebracht, GEMEENTEZAKEN. De Ambachtsschool en de Al, T. S. Bij raadsbesluit van 17 November 1915 werd aan het Bestuur der vereeniging „De Ambachts school", ten behoeve van de te stichten middel bare technische school en de ambachtsschool een jaarlijksch subsidie uit de gemeentekas toege zegd, onderscheidenlijk ten bedrage van 12,000 en f 17,400, 0. a. met bepaling, dat dit subsidie ook gedurende den bouw zal worden verstrekt tot een bedrag, als naar ons oordeel, in velband met de vorderingen van den bouw, zal blijken noodig te zijn. De voorbereidende werkzaamheden en andere daarmede verband houdende uitgaven vorderen zoo deelen B. en W. den Raad mede reeds in 1916 eene som van f 15,300.waarvan in verhouding tot de subsidiën van het Rijk en de Provincie ten laste van deze gemeente zou komen een bedrag van f 4,700.—. In'evenredig- heid met de toegezegde gemeente-subsidiën zou van die som 2/5 als subsidie aan de middelbare technische school en 3/5 als subsidie aan de am bachtsschool behooren te worden toegekend. Zij stellen voor te besluiten, behoudens nadele financiëele regeling op den post, volgnummer 213 der begrooting dienst 1916, beschikbaar te stellen, onder letter: a. alsnog een bedrag van f 2,820.— als sub sidie voor de ambachtsschool, en dat subsidie al- zoo te brengen op f 11,820—, en c. als subsidie voor de middelbare technische school een bedrag van f 1,880.—. De jaarwedde van den Burgemeester enz, B. en W. stellen voor aan Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland te berichten, dat naar de meening van den Raad thans geene'aan- leiding bestaat om wijziging te brengen in de jaarwedden van den Burgemeester, den Secreta ris en den Ontvanger dezer gemeente. Onderwijs, B. en W. stellen voor aan de avondschool voor Handelsonderwijs definitief als leerares te be noemen mej. A. M. F. H. Wille en als tijdelijk leeraar den heer C» A. Bente. B. en W. doen verder een voordracht om aan de Burgeravondschool en aan den vervolgcursus opnieuw eenige tijdelijke leeraren te benoemen en definitief als leeraar den heer W. B. Groeneveld, VOOR DE KATHOLIEKE MILITAIREN. In onze stad wordt dank zij de goede leiding die van de R.-K. Militairenvereeniging uitgaat veel gedaan voor het geestelijk welzijn van den katholieken militfir. Nu is weer een bij uitstek goed besluit geno men, nl. om in de maand September eens per week den Roomschen militairen gelegenheid te geven het Lof bij te wonen, dat voor hen speciaal wordt opgedragen. Dit wekelijksche Lof met preek zal in de St. Jozefskerk aan de Jansstraat plaats hebben en wel a.s. Vrijdagavond (mor gen) voor het eerst, te half 7. In verband met de verlofregeling, en om alle katholieke soldaten in staat te stellen een Lof bij te wonen, wordt het niet iedere week op den zelfden dag gegeven. Voor den tweeden keer heeft het bijv. a.s. Maandag plaats, en de volgende datums zullen nog worden medegedeeld. Het is te hopen, dat de katholieke soldaten dezen heilzametf maatregel zullen waardeeren. NAAR LEIDEN. De Vereeniging het „Westerkwartier" heeft gisteren het Koninginnefeest gevierd met een be zoek aan Leiden. In optocht, met muziek en banier der vereeniging voorop, ging men daar over de singels en straten. Ongeveer een 600 kinderen, getooid met oranjestrik en sjerpen, lie pen in volgorde achter de muziek. De kinderen waren per Bus-boot gegaan en hadden een „fijnen" dag! (Zitting van heden). Bestolen. Een paar maanden geleden was een Am- sterdamsche cargadoor te Zandvoort in de zee aan 't baden. Zün blikken naar 't strand werpend, zag bij dat iemand in srijn had koetsje ging en bet daarna weder verliet. Kwaaddenkend echter was hij niet. Immers 'twas denkelijk iemand, die hij vergissing een ander dan zijn eigen badkoetsje was binnengegaan Maaral spoedig bleek hem wel an dere! Des vreemden vertoeven in het had- koetsje was niet zoo onschuldig geweest. De man had er des cargadoors portefeuille ge kaapt, die een bedrag van 128 aan geld inhield. En alleen aan de activiteit van pen badman die den man had aangehouden, is het te danken, dat de cargadoor zijn geld niet is kwijt geraakt. Terecht bracht 'tO.M. dan ook aan den hadman Koper een woord van hulde! Vanmorgen had den portefeuilïedief zich te verantwoorden. De man, een zekere P., van Amsterdam, stond praatjes te maken en deed een heel verhaal van Duitechers die hp zocht om tegen hen iets compromittee- Jends te vinden. Een verhaal dat, zooals de President zeide, wel interessant was, maar Waarvan Z.E.A. niets geloofde. Bekl. «jischte meer op, dat kennelijk den toets der waarheid niet kon doorstaan. Hij praatte voortdurend van een brief, dien hij van Zandvoort uit aan zijne vrouw zou heb ben gezonden. Doch 't O. M. kwam het voor, dat de brief niet door den bekl., maar door diens vrouw was geschreven, naar uit een vergelijking met een anderen brief was ge bleken. Het O.M. vorderde tegen bekl, 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De schrik van 't platteland. Be schrik van 't platteland kan men de volgende twee beklaagden noemen. De een 18 reeds 67 jaar ond en blikslager van be roep, de ander is 34 jaar oud en schoenma ker en liedjeszanger van beroep. Beiden maken door hnnne landlooperij het platteland onveilig en nemen daar weg wat van hunne gading is, óm dus aan den kost te komen. Ofjlangs passeerden zij te Purmerend een pas afgebrand huis. Dat was net iets voor hen. Ze gingen aan 't rechercheeren en von den een stuk zink, dat ze buit maakten. Bo vendien stal de 2e bekl. er een disselbeitel. Veel pleizier hadden zij echter van hunne vondst niet. Ditmaal troffen zij 't al heel slecht! De opkooper waarheen zij gingen om 't i^estolene te yerkoopen, was niet thuis, de vrouw van den man wilde hen slechts 5® cents voorschot geven, de politie kwam ®r spoedig achter en heiden werden gearres teerd. Nu was het vrije leventje uit. Beiden wer den gedetineerd en op 't platteland her ademde men; de schrik was verdwenen...» Het O. M. requireerde tegen elk der b& klaagden 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Diefstal met inklimmïng. De Zaanstreek wordt door tal van dief stallen onveilig gemaakt, zonder dat mem altijd de! daders in handen kan krijgen. Ditmaal was men er wel in geslaagd» Vanochtend stonden terecht een paar Zaan dammers C. v. a. T. en W. P., die nadat zij in een pakhuis van den heer Couwenho- ven waren geklommen, daaruit eenige zak ken vet ter waarde van 400 hadden ont vreemd. Men had voor den 2e bekl. een voorwaar delijke veroordeeling gevraagd. Doch het O. M. meende dat dit niet aanging, daar beide bekl'. met doortraptheid, brutaliteit en stoutmoedigheid waren te werk gegaan en, dat, indien men hen voorwaardelijk veroor deelde, 't heele instituut der voorwaardelijke veroordeeling tot eene aanfluiting van het publiek,zou worden. Het requireerde tegen ieder der bekl. i jaar gevangenisstraf. Een der beflaagden verzocht hem eene lichtere straf op te leggen en deed een ver haal van den sterken drank, die de oorzaak van alles zoude zijn. Stamelende sprak hij 'tuit: ,,'kWord van nu af aan geheel-ont houder". Heling. De rollen werden nu omgekeerd. De be klaagden uit de vorige zaak traden op ala getuigen tegen den volgenden bekl., een ze keren J. W., caféhouder te Wormerveer, die» in verhand met de vorige zaak wegens he ling terecht stond. Volgens den veldwachter was 't café van den bekl. er eene waar men zoowat van alles kan kwijtraken, een toevluchtsoord voor hen, die de Zaanstreek onveilig maken met hun vele diefstallen Het O. M. dat herinnerde aan 't „de hele* is zoo goed als de steler" vorderde 6 maan den gevangenisstraf tegen bekl. Bekl.'s verdediger, mr. Toulon van detr Koog riep de clementie voor zijn cliënt in en zeide dat bekl's vrouw het café aan kant had gedaan, zoodat het niet langer zal zijn een plaats waar dieven alles kunnen kwijt raken v ONEERLIJKHEID. Eenige dagen geleden deed de heer v. d. S., wonende aan het Spaarne, in een ledige bus van de Dinervereeniging een bedrag van f 21.voof nieuwe bons. De loopknecht C. R, bracht de bus aan 't kantoor der Dinervereeniging terug, zon der 't geld en verliet daarna ongevraagd den dienst der Dinervereeniging. De politie doet in deze zaak een nader onderzoek. HINDERWET. Door B. en W. is aan L. van Has^eW vergunning verleend tot oprichting van een envelopipenfabriek in het perceel aan Beeksteeg no. 29, ■waarbij als oeweegkrachi zullen worden gebezigd zeven electromotoreP' elk van 1 P.K. Aan O. F. H. Schönhuth, firma J. A. Haas en Zn„ is vergunning verleend tot uitbrei ding yan zijne azijnfabriek „Het Anker", gevestigd jp Mot perceel aan de Spaarnwou- derstraat no. 18, door het daarin doen plaat sen van een stoomketel met stoommachine en door het daarbij trekken van een gedeel te van zijn perceel aan de Spaarnwouder- stfaat no. 92. IN BESLAG GENOMEN. Zaterdag deed de opzichter van de R. K. begraafplaats te Schoten, aangifte, dat eeni zijner geiten, gestolen 'was. De politie toog opi onderzoek uit, en nam het dier by een bewonen in de Frans Halsstraat alhier, die het had ge kocht, in beslag. HUISMOEDERS OPGEPAST. Dezer dagen vervoegde zich aan verschillende woningen een man, die pakjes chloor te koop aanbood tegen 15 cent per stuk (1 ons.) Aangezien bij de winkeliers voor dat artikel thans 30 ot. per ons wordt betaald maakten verschillende huismoeders van dit voordeelrgl aanbod gebruik. Later bleek echter dat de goed-i koope chloor totaal niet te gebruiken was, daar) het water waarin dat produet werd opgelost zich geheel bruin kleurde en het daarin aanwe zigs linnen bedierf. Men zij dus op z'n hoedé. DE TEMPERATUUR van het water"Tn het zwembad aan de Hout-: vaart bedroeg hedenmorgen 59 en hedenmiddag 60 graden. gevonden VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bijM. Brühl, Kleverlaan 113 Bloem endaal, broche; A. Fluit, Zijlvest 1, duif; Bureau van politie, kinderpor- temonnaie met inhoud; Kantoor Kaarseladó; veer, Spaarne 10, hondenmuilkorfJ. Wage-: maker, Gen. Cronjéstraat 101 rood, Schoten, tasohje met inhoud; J. Boelsma, Gen. Cronjé straat 47, Schoten, kindèrpop; M. Wolzak, Santpoorterstraat 36, damesportemonnaïe metj inhoud; H. v. d. Klerk, Sohagehalstraat 41i rood, broche; A. Kamerman, Boerensteeg 11, schouder pasagnt van kanonnier; W. Hos, Ga st il ui slaan 132) dameetasohje met inhoud; R. Emke, Brouwersvaart 76, broche; C. Kraak man, Westergracht 43, broche; G. Boer, L, Wijngaardstraat 27 rood, broche; G. W. Wes ters, N. Beetsstraat 15 rood, jongenspet. BURGERLIJKE STANDr s Ondertrouwd: 7 Sept. H. A. Broekman en M. J. Hom J. van Oosten en R. PolalL Getrouwd: P. J. F. J. Schnëbbelie en J* M. J. Kroes A. v. d. Enden en.A. C. Dan* keiman M. Kabel en J. C. E. Douglas J. F. Eeltjes en G. Joma A. C. Ganzinga eö M. Scheer J. de Breuk en N. M. C. Meijer*. Geboren: 6 Sept. d. van W. Oolders-Hq- mans. Overleden: 6 Sept. H. M. Vosse, v., 25 j* Scheepmakersdijk. CHRISTELIJKE GEMEENTEWERK LIEDEN. Dinsdagavond vergaderde de aïdeelinw „Haarlem" van den Christelijken Bond yw® Nederlandsehe Gemeentewerklieden. Nft óenaSr besprekingen JÓg sake yaii het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2