^nnënlanF^ BUITENLAND Allerlei. STADSNIEUWS RECHTSZAKEN. LEGE» EN VLOOT ONDERWIJS KERKNIEUWS SPORT EN WEDSTRIJDEN Berichten in drie regels. nederlandscti'e kinderen uit SOLDAAT-SMOKKELAARS. Men schrijft dato 4 Sept. uit Ter Apel aan „Het Vad.": STOOMVAARTLIJNEN Hij stapt op de menschen af en liet voU gende onderhoud begint: f „Zijn jullie geldleeaers?" „Zeker, als .er zaken te doen zijn leenen .wij geld." „Goed, leen mij dan 5000 mark? ,;Neen, dank je wel." „En waarom niet?" De gevraagde haalt zijn schouders op en zwijgt. „Weet je wel, wie ik ben?" „Ja u is maarschalk Hindenburg." „Zoo en dan durf je me nog geen 5000 i'I^rk leenen?" De gevraagde bleef bij zijn weigering. „Maar waarom dan nietZou je aan den Ozaar van Rusland. durven leenen?" De geldleener antwoordde dadelijk: „ja zeker." „Waarom aan den Czaar wel en aan mij niet?" „Heer Maarschalk," zeide de jood, „ik zal 't u eerlijk zeggen. De Czaar heeft genomen Przemysl, en hij heeft het teruggegeven. Hij heeft genomen Tilsit en hij heeft het teruggegeven, hij heeft genomen Lemberg, en hij heeft 't teruggegeven. Maar u hebt Lodz genomen, u hebt Pin3k genomen, u hebt Warschau genomen, maar geen mensch heeft nog gehoord, det Hindenburg ooit wat heeft teruggegeven. DOOR DEN KRUITDAMP In de „Daily Chronicle" geeft de oorloggeer respondent Philips Gibbs de volgende beschrjj. ving van wat hjj tusschefl den rook en de vlam men door heeft gezien in de jongste hevige ge vechten „In het midden van de Duitseho loopgraven was een versterkt punt, of eene redoute met machinegeweren. Het is een van die doodelijke pünten, vanwaar reeds zoo menige aanval is afgeslagen en die reeds zoovele dappere levens gekost hebben. Maar ik kon zien, dat onze man nen er aan alle zijden om heen zwermden. Een van hen stond als eene heroische silhouet scherp tegen den achtergrond afgeteekend. Hij bombardeerde de redoute met handgranaten en zijne houding, als hij die wegslingerde, was zoo sierlijk als die van een Griekschen discus wei per. Vlak naast hem ontplofte Oen Duitsehe granaat en hij verdween in het gewarrel der ontploffing, maar of hij al dan niet gedood werd, kan ik niet zeggen. Ik heb hem nooit .weergezien. Weer liepen er soldaten de helling op, achter da eerste golf aan en achter hen kwamen weer enkele mannen hier en daar verspreid aanren nen. Een oogenblik later waren zij allen ver dwenen. Die moeten ongetwijfeld da Duitsehe loopgraven ingegaan zijn. Door het helsch lawaai yan het kanonvuur, dat nu wat verminderd was, maar nog steeds de lucht doorzweepte, weerklonk een nieuw ontploffingsgeluid. Het klonk ala een soort harde op zichzelf staande slagen en ik lier- kende het als dat van handbommen. Onze man nen waren in en bjj de Duitsehe gedekte schuil plaatsen aan het werk en er waren daar ook veel üuitschers, die zich niet zonder stifjd over gaven. - Op den rand van een borstwering zag ik een gevecht tus3chen twee mannen. Daar kwam eerst een, die ik tegen de lucht zag afsteken maar ik kon niet zien of het een Eugelseh- mau of een Duitscher was. Ik vermoed echter een Duitscher, want een oogenblik later ver soheen er een ander, alsof die jaóht op hem maakte en de eerste draaide zich naar hem om. Beiden hadden revolvers en vuurden en Ver dwenen. Langs de borstwering der Duitsehe loopgra ven zag ik andere mannen loopen. Dat waren onze soldaten en zij wierpen bommen terwijl zij voortliepen. En toen kwam weer een rookgor dijn dat zich vóór hen bewoog en zij waren uit hot gezicht verdwenen. ITALIË. Nieuwe belastingen. Bij decreet van den Italiaansclien regent zijn 'de volgende nieuwe belastingen ingesteld: een toeslag op gemeente- en grondbelasting als bij drage tot het civiele ondersteuningsfonds; een .toeslag op de belasting op sterken drank; een verliooging der oorlogs winstbelasting; een lucifers-monopolie; een belasting op de bagage- stempels; een belasting op de safe-deposit, van al welke belastingen de minister van financiën verwacht, dat zij de inkomsten met honderd willioen Lire zullen verhoogen. Het St. Petersburgsohe Telegraaf-Agent schap meldt, dat het normale^treinverkeer tus- schen St. Petersburg en Riga is* hervat. De directeur van het sterrekundige obser vatorium te Krakau, de beroemde astronoom dr. Maprjoj' Rudski is, 54 jaar oud, overleden. Twintig Duitsehe schepen in Piraeus en in andere Grieksche havens zijn, volgens be richt uit Lugano, in beslag genomen. Er hcerscht in verschillende Fransehe legercorpsen vlektypbus. De regeering heeft bij eenige neutrale staten om ambulances verzocht. Zoowel het O. M. als Lieblcneoht hebben beroep in cassatie aangeteekend tegen het ar rest van het hoog mil. gerechtsh. van23 Aug. Tammany Hall, de machtige demokrati- Bche organisatie te New-York verwacht,datWil- son bij de - orkiezingen de nederlaag zal lijden. De grootste wapen- en munitiefabrieken, in Engeland, zullen tot een trust, met een ka pitaal van 30 mill. p. st. samensmelten. Bij een ontploffing in een munitiefabriek in het zuiden van Londen werden 17 menschen gewond. De materieels schade is gering. - De Fransche minister van financiën heeft voor het 4de kwartaal van 1918 kredieten ten bedrage van 8341 millioen frs. aangevraagd. Uruguay heeft een nieuw kabinet. Julio Murio is nu minister van binnenl. Baltasar Bruno van buitenl. zaken en Martinez van fin. DE SLIKERSCHAARSCHTE. Naur aanleiding van den suikernood had het u' V. een or*dcrhoud met den directeur van het Suikerdistributiekantoor te Amsterdam die het volgende mededeelde „VC anneer een gemeente s- T móet deze dat opgeven aan het Rifkscenfraal-admï- nistratiekantoor te Den Haag. Dit doet daarvan mededeeling aan het suikerdistributiekantoor, waarop aan den burgemeester meegedeeld wordt, waarheen hij het geld en de zakken voor de suiker moet zenden. Aan de fabrieken wordt opdracht gegeven een bepaald quantum naar de gemeente te zenden, voldoende voor een week, bij-zuinig gebruik en in aanmerking genomen, dat er altijd een aantal bewoners zijn, die te voren suiker hebben ingeslagen. Het quantum wordt berekend op 4 zak per 1000 inwoners per week. „Tot dusver zijn, sinds deze nieuwe wijze van distributie, door den minister van land bouw ingevoerd, reeds 122 gemeenten van suiker voorzien. Alleen gisteren werden in het geheel de aanvragen van 81 gemeenten behandeld en vóór het distributiekantoor 's avonds sloot, wa ren de opdrachten verzonden aan de fabrieken om te leveren. Vandaag zijn er weer aanvragen van ongeveer 74 gemeenten ingekomen. „U ziet, dat wij snel moeten werken. Onder vindt de toevoer van suiker in de gemeente eenige vertraging, dan komt dit vaak doordat de burge meesters zich niet aan de circulaire van den minister houden. Het geld en ook de zakken moeten vooruit gezonden worden. Is de voorraad suiker in het land aanwezig voldoende tot den nieuwen oogst?" zoo vroegen wij den heer Hollander. „Van een absoluut gebrek aan suiker zal geen sprake zijn bij zuinig gebruik. Wij hebben daar toe van de melkfabrieken met zachten drang een voldoende hoeveelheid tot onze beschikking ge kregen. Bovendien is er in Breda nog 10,000 zak in loesiag genomen. U moet ook niet vergeten, dat verscheidene menschen nog suiker in huis hebben." „Wanneer kan de suiker van den nieuwen oogst verwacht worden?" „Bij gunstig weder begint al de toevoer eind September. Nu het zulk regenachtig weder i3, kunnen wij rekenen, dat in de eerste of tweede week van October reeds de fabrieken langzaam aan beginnen af te leveren." Voorts wees de directeur van het suikerdistri butiekantoor er op, dat tot dusver de aanvragen om suiker hoofdzakelijk uit kleine gemeenten kwamen; er waren maar enkele groote bieden onder. DUITSCHLAND. Onder leicting van eenige Eerw. missionaris sen van het in Duitschland werkzame St. Jozefs comité zijn te Zevenaar een 13-tal kinderen van Nederlanders uit Duitschland aangekomen. De volgende week zullen er nog eenigen komen. GETORPEDEERD? Te Rotterdam is bericht ontvangen, dat de Hull-boot „Rievaulx Abbey", die Zaterdagnacht van daar vertrok, Zondagmiddag gezonken (ver moedelijk getorpedeerd) is. Het s.s. „Rievaulx Abbey" voer in den gere- gelden dienst RotterdamHull, was 1166 bruto en 514 netto tons groot, in 1908 gebouwd en behoorde aan de Hull Netherlands S. S. Go. Ltd. te Huil. Het schip was tegelijk met de s.s. „Mascotte" en „Grenadier" uit Hoek van Holland naar Engeland vertrokken. Tot aan de Engelsche kust werden de schepen geconvoyeerd door Engelsche oorlogsschepen. Toen deze het convooi verlaten hadden, schijnen Duitsehe oorlogsschepen het te hebban aange vallen, zoodat de „Rievaulx Abbey", de „Mas cotte" en waarschijnlijk ook de „Grenadier" zijn gezonken. De waarde van de „Mascotte" en „Rievaulx Abbey", inclusief die der ladingen, wordt, vol gens de „Maasb.", geschat op 3 h 4 millioen gulden. Het grootste gedeelte daarvan is in Engeland gedekt. Over het lot der opvarenden verkeert men nog steeds in het onzekere. Op de „Rievaulx Abbey" waren verscheidene passagiers, op de „Mascotte" voeren ook eenige Hollanders. Nader is te Rotterdam bericht ingekomen dat de'passagiers van het stoomschip „Rievaulx Ab bey" zijn gered. Een noodlottig ongeval. In 'de ververijfa- briek der gebroeders Valkenburg te Scherpen- seel liad de 13-jarige arbeider V. het ongeluk tusseheu een drijfriem te geraken. Hij werd eenige malen rondgeslingerd. Toen de machine tot stilstand was gebracht, bleek hjj zoodanig gewond te zijn, dat hij weldra overleed. Verpletterd. Ta Loosduinen is Dinsdag avond oen. tot nog toe onbekend, ongeveer 20- jarig jongmev.sch door de Westlandsche Stoom tram oveneden. Een melkalijter zag nog hoe hij eerst naast ae tram reed, zich daaraan vast houdende en vervolgens zich op do rail» begaf. Hij werd toen door een volgmachino gegrepen en geheel verpletterd. Uit de papieren zakken, waarin boodschappen waren verpakt, zou men opmaken dat bet een. besteller was van de win- kelwereeniging „Eigen Hulp" in Den Haag. De overblijfselen zijn door soldaten naar het lijken- huisje gebracht. —Bjjna ontvlucht. Da gevangene J. van Dis sel, die in de strafgevangenis Utrecht een ge vangenisstraf van eenige jaren ondergaat waar toe hij door verschillende rechtbanken ia ver oordeeld wegens diefstal, werd gisteren als ge tuige gehoord in een meineed zaak voor liet Hof te 's-Gravenkage. Bij terugkeer naar Utrecht wist hij aan de hem begeleidende rijksveld wachters to ontsnappen. Even buiten het sta tion werd hij door een militair gegrepen. Ook 'n argument. In eene gemeente, vlak onder den rook van 's-Hertogenboscli besloot de gemeenteraad Zaterdagavond met 8 tegen 3 stemmen om de kermis dit jaar wederom te laten doorgaan. Een der voorstemmende 'wet houders, motiveerde zijn stem aldus: ,,'t Vorige jaar stemde ik tegen en men gooide bij mij de ruiten in. Ik wensch zulks dit jaar to voorko men en-3tom daarom vóór. Anders ben ik het met óén der sprekers eens, dat de tijden er niet naar zijn, om zulke dolle feesten te organisee- reul Gepasseerden nacht lagen de sergeant-kommies A. v d. Pol en de soldaat-kommies Haan van Barntlair in hinderlaag nabij een pl.m. 30 meter yan de grens op Duitsch grondgebied gelegen huisje, toetl ZIJ twee mannen zagen aankomen, en daar ze zien konden, dat die twee iets bij zich droegen, lieten zij die rustig passeeren, Eenige oogenblikken later kwamen er weer twee langs hen en ook dezen, die niets bij zich droegen, lieten ze ongemoeid. Daarna zagen ze er nogmaals twee aankomen, en alle 6 verdwenen in net hiervoor genoemde huisje. Een poosje later keerden alle zes terug, hen weer voorbij en op Barnflair'aan. Het duurde niet lang, of zooals de in hinderlaag liggende douane-militairen wel vermoedden alle zes peisonen verschenen weer, belast en beladen ieder met een vracht op den rug in volle uniform, geweer op den rug. De douanen, die plotseling te voorschijn kwamen, hielden hen staande; bij conïroniatie bleken alle zes detachements-solda- ten (de geheele wacht) te zijn. De sergeant-kommies vroeg hen, wat ze ypor goederen bij zich droegen, en hoe zij er aangeko men waren. Allen antwoordden: Cacaoboter en vet, samen pl.m. 500 pond, wat we juist op twee smokkelaars hebben aangehaald. De sergeant-kommies, bedacht op zijn leven en dat van zijn kameraad, wist den soldaten te bewegen, de goederen op een wagen te laden. De soldaten zetten zich op den wagen en men reed gezamenlijk naar den detachem.-commau- dant, alwaar de goederen tijdelijk werden op geborgen. Nadat de sergeant den detachements-comman- dant zijn nachtelijk wedervaren en gegronde ver moedens had medegedeeld, werden de det.-solda- .ten een voor een gehoord. Ze hebben allen reeds bekend dat zij zelf poogden de goederen over de grens te brengen. De goederen, welke per praam waren aangevoerd, werden in beslag genomen en uit dien praam werden bij visitatie nog 300 pond gehaald, waarop eveneens beslag werd gelegd. De soldaten zijn, evenals de reeds bekende leverancier uit Stadskanaal, in arrest gesteld. Voorwaar een mooie vangst van den zeer actie- een sergeant Van der Pol, wiens optreden alle navolging verdient. DE NEDERL. R. K. VOLKSBOND. De gisterenavond gehouden vergadering van de afdeeling van den Ned. E. K. Volks bond was buitengewoon druk bezocht, ook door vele dames, waarover de voorzitter, na dat de bijeenkomst met het- zingen van het Bondslied en den Clir. groet was geopend, zijne groote voldoening te kennen gaf; Begonnen werd met het doen- van eenige mededoelingen, waaruit wij aanstippen, dat het Zondag 24 September oen jaar is gele den dat de heer Guskens is overleden en dat het Bestuur had besloten dien dag om 7 uur in de Janskerk een H. Mis voor de zielerust van den overledene te laten opdragen. Daarna werden door den voorzitter met eenige toepasselijke woorden een 14-tal nieu we leden geïnstalleerd. De secretaris voeg de daaraan de verblijdende mededeeling toe, dat het ledental sinds 5 April hiermede met 200 is vermeerderd. Verder bracht de heer Van Seggelen een keurig verslag vau de laatstgehouden Centrale Raadsvergadering uit. En vervolgens was het glanspunt van den avond aangebroken. Pater van der Valk kreeg het woord tot het houden van zijn lezing over lijkverbranding. De zeereerw. spreker werd met zijn inte ressant betoog van 't begin tot 't einde met groote aandacht gevolgd. Ongetwijfeld heeft de leerzame rede bijgedragen tot verbelde- ring van veler begrippen aangaande de lfjk- ontbranding. Er werd duidelijk in 't licht gesteld waarom de H. Kerk er tegen is. Spr. zeide dat het onderwerp juist een naar zijne gading is; daar 'tvoor hem als priester de taak is de geloovigen aangaan de dit punt voor te lichten, waaromtrent bij de katholieken nog veel onwetendheid heersekt en dat het hem genoegen deed, dat 't Bestuur van deü Volksbond hem opdroeg dit onderwerp te behandelen, tiaar dat ge tuigt, dat bet aandacht wil schenken niet alleen aan de materieele, maar ook aan de geestelijke belangen zijner leden. Hij schetste daarna hoe in de oudheid eu nu de lijkverbranding plaats beeft en ging na boe 't is gekomen dat nu de lijkverbran ding zoozeer wordt gepropageerd, waartoe liij een blik sloeg in de geschiedenis der lijk verbranding. Daarbij deed spr. opmerken, dat sinds de 8e eeuw in Europa de lijkver branding niet meer bad plaats gehad, maar dat in den tijd der Fransehe Revolutie ze werd ingevoerd als een bewijs dat men rae(- allen godsdienst liad gebroken eu als eene vereering van 't heidendom. Een tweede periode in de geschiedenis der lijkverbranding brak in 1848 aan en een derde in 1870. In 't laatste jaar drong een Italiaansobe dokteraan" op een internatio nale lijkverbrandingsorganisatie en om de lijkverbranding overal toe te laten. Dat is, naar de spr. deed uitkomen, vrijwel overal gelukt. In een aantal landen werd de lijk verbranding toegestaan en werden vereeni- gingen van Jijkvérbranders opgericht. Ook bier te lande kwam zulk eene vereeniging tot stand, die in Velsen1 een- crematorium op richtte, waar verleden jaar voor t eerst eeu lijk is verbrand. Na deze mededeelingen van historischen aard zette sipr. uiteen welk_ standpunt de R. K. Kerk inneemt ten opzichte i an deze beweging. Hij herinnerde aan een m 1886 verschenen decreet van Z. H- Ua}ls Leo inhoudende o.a. dat een katholiek niet lid mag zijn van een ljjkverbrandingsvereeni- ging en niet zijn lijk mag lirfen verbranden of dat van een ander, dat, indien iemand volhardt, ondanks alle vermaan, in zijn voor nemen om zijn lijk te doen verbranden, hem niet de laatste H. Sacramenten mogen wor den toegediend. Wel iuag in seheirn een H. Mis worden gelezen. En verder betoogde bij, dat lijkverbran ding niet is tegen de natuurwet, noch tegen den Bijbel, noch tegenover ons geloof. Re II. Schrift spreekt geen woord vóór, noch tegen de lijkverbranding. Nochtans was bij de Joden het begraven der lijken algemeen in gebruik. De voorstanders van de lijkver branding kunnen zich niet op de H. S. be roepen. Dan legde spr. er den nadruk.op, dat in den grond der zaak begraven of ver branding eenzelfde proces is, alleen i« de duur verschillend. Maai', indien dan de lijkverbranding 0p zichzelf niet iels slechts is, waarom verbiedt de Kerk liaar dan? Omdat heel de opzet is een zaak van bet anti-elericalisme, van 't ongeloof en vau de vrijmetselarij. Daarom mogen de katholie ken niet aan lijkverbranding deelnemen. Zij is eenmaal aangenomen gijj een daad van ongeloof, om daarmede uit te spreken, dat er niet is een leven hiernamaals. Dat de lijkverbranding inderdaad is een zaak van le vrijmetselarij, toonde spr. na der aan met verwijzing naar een congres van de vrijmetselaars in de tachtiger jaren te Rome gehouden en naar andere stukken van de vrijmetselarij uitgaande. Het is in 't weizen der zaak een actie tegen het katho licisme. Spr. deeide daarna mede, dat ook de or thodoxe protestanten en idem Israëlieten te gen de lijkverbranding zijn, opdat zij daarin met onS zien eene 'loochening van bet- hier namaals en deed opmerken, dat 't verbod van lijkverbranding alleen is gegeven we gens 'bijzondere omstandigheden. Nog betoogde spr. dat de voorstanders van lijkverbranding om redenen van gezondheid pleitten voor lijkverbranding, nadat hun vlieger niet overal opging en dat velen daardoor in den val waren geloopen. Daar aan voegde spr. toe dat naar 't oordeel van eenige chemici lijkbegraving niet gevaarlijk is voor de gezondheid, mits de kerkhoven goed aangelegd zijn. Bovendien, was bet begraven inderdaad gevaarlijk, dan zouden de overheden, die hebben te waken voor do volksgezondheid, liet wel verbieden. Doch in alle landen is begraven toegestaan. En dan zouden ver der de voorstanders van lijkverbranding wel aandringen om bet begraven te verbieden. Maar dat doet men niet. Men vraagt alleen de Hik verbranding facultatief te stellen. Dus 't gezondheidsargument is nlleen een masker om den baat tegen den godsdienst en 't geloof te verbergen. Dan zijn wij aldus spr. ten slotte om redenen van justitie tegen de lijkverbran ding. Begraven i»een rem tegen de mis daad en een welkom middel om de onschuld van ben, die in verdenking zijn, duidelijk aan 't licht te stellen en om misdaden te ontdekken en misdadigers te straffen. Be graven is dus een welkom middel om de deugd van rechtvaardigheid te doen zege- viereu. 1 Spr. eindigde met den wensch. dat men als trouwe zonen en dochters steeds 't gebod der H. Kerk zou nakomen en, waar daartoe gelegenheid is, anderen omtrent deze aan gelegenheden zóu voorlichten, (Applau). Nadat de voorzitter den «preker dank had betuigd en den wensch had geuit dat de Octóber-vergadering, waarin over het vrou wenkiesrecht zal worden gesproken, even druk als deze moge worden bezocht, werd de vergadering met den Chr. Groet ^gesloten. ONGEHOORDE TOESTANDEN. Door den Raad v. d. Scheepvaart is onder zocht een klacht van den hoofdinspecteur van de scheepvaart tegen S. Brouwer, schipper, eigenaar van het zeilschip „Jantje" te Wilder- vank, wegens misdraging jegens een der opva renden. Door den stuurman Van der Veen zou de lichtmatroos M. enkele malen mishandeld zijn en zelfs drie dagen te Sunderland zp'n opge sloten. De schipper-eigenaar S. Brouwer, uit Wilder- vank, zegt niet gezien te hebben dat liij her- haaldol ijk word mishandeld. Wel ia do stuur- man eenmaal driftig geworden eu heeft M. een kopje naar het hoofd geworpen. In Sunder land heeft M. toen, getracht weg te komen volgens dgn kapitein. Hij "werd door de politie teruggebracht en opgesloten/in het kabelgat. De Voorzitter vroeg verder of pp zijn bevel eenige zakken aardappelen uit het ruim werden gehaald. Da matroos F. H. M„ die daarna gehoord werd, verklaart dat hfj te Kopenhagen aan >ooyi kwam. Hij kende den, stuurman Van )ler Veen, met wien hij reeds eerder gevaren lad. Op bevel van den stuurman had hij met een Nqorschen matroos een vijftal zakken aardap- pelen uit het ruim gehaald te Christiania. Er zijn daarvan drie zakken weg g^jeven aan een ander Nederlandsohe schip. De verhouding werd steeds minder en h(j werd dikwijls geschopt. De kapitein stond daar menigmaal bij. Ook heeft hij in de kajuit, toen do stuurman meende dat hij te veel suiker in het kopje had gedaan, dit kopje naar zijn hoofd geworpen. De kapitein zei toen: aJïftd je hem maar dood ge gooid." Ook verklaart M. nog, dat de kapitein dikwijls dronken was. De schipper verklaart nog dat de aardappelen wel weggehaald zijn, maar betaalt. De "Voorzitter merkt op omdat het ontdekt was. Ware dat niet het geval, dan zouden ze niet betaald zijn. Ook verklaart de matroos nog, dat hij te Ohristiama van boord gegaan is en door den consul verder is geholpen. De stuurman Van der Veen, uit Wildervank, erkent dat er aardappelen uit het ruim gehaald zjjn; waarom kan hij niet verklaren. Er is van gobruikt. Do verhouding tussclien M. en hem was goed. Wel heeft Hij hem spelender wijze eens een stomp gegeven. Wat liet kopje betreft, zegt de stuurman, dat hij hem bedrogen heeft en hem toen in drift liet kopje naar liet hoofd heeft geworpen. Be adj.-inspecteur Mellema verklaart, dat de kapitein niet bekend staat ala misbruik maken de van sterken drank. Wel wordt or aan boord een slordige borrel gedronken. Do inspecteur van de scheepvaart, de lieer Landweer, zegt, dat het in liet belang van de "scheepvaart ia dat toestanden, zooals aan boord van de „Jantje" gelieerscbt hebben, streng tegen gegaan moeten'' worden en gaf in over weging den schipper een straf op te leggen voor een proeftijd. De kapitein logt nog een brief over van den vader van Middel, waarin verklaard wordt, dat bij brutaal is. De Raad zal later uitspraak doen. DE BORREL. Een landweerman met klein verlof ver zocht zijn kameraad zijn uniformjas te gel de te maken. Voor de opbrengst zouden bei den dan borrels gaan koopen. En de ka meraad, door liet vooruitzicht van de bom rols verteederd, deeit wat hem gevraagd werd. Hij ging de jits te koop aanbieden, doch tot de borrele-drinkerij kwam liet niet: het stuitte af op de arrestatie zoowel van landweerman als kameraad. Beide mannen hadden zich gisteren voor de vierde kamer der rechtbank te Amster dam te verantwoorden wegens verduistering van de uniformjas, eigendom van den Staat der Nederlanden. Het O. M., mr. baron Van Harinxma tliod Slooten, betoogde dat verduistering in ver' eeniging ook dan aanwezig is, wanneer twe* personen een voorwerp verkoopen, hetwelk de een onder zich heeft. Eiscbt tegen iedftf 'én maand gevangenisstraf. De landweerman met klein verlof, die do behandeling van zijn zaak bijwoonde (de andere beklaagde liet verstek gaan) weeséi op, dat hij thans een betrekking bij de ge meente heeft en vroeg voorwaardelijke ver oor dee ling. President jbr. mr. Quarles van Ufford: „Je doet beter geheelonthouder te worden, man." „Beklaagde: „Geef me voorwaardelijke veroordeeling, dan zal je zien, dat je eeu man aan me hebt." Uitspraak 19 September a.s. INLIJVING DER LICHTINO 1016. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat in de hierna te noemen tijdvakken van de lichting 1916 -zullen worden ingelijfd: lo. in het tijdvak 25 Oct.: a. de dienstplichtigen, toegewezen aan het derde bataljon van eik der regimenten grena diers, jagers en infanterie, met uitzondering van hen, 'die in het bezit zijn van het in art. 70 der Mil'itiewet bedoelde bewijs van voorgeoefendheid. Deze laatsten worden 2 maanden later ingelijfd. b. De thans nog niet opgeroepen dienstplich tigen die zijn toegewezen hetzij aan de regimen ten veld-artillerie, hetzij-aan het korps rijdende artillerie. 2o. in het tijdvak 1620 Oct.: de dienstplichtigen, toegewezen aan de regi menten vesting-art. en bestemd voor het.laatsi in te lijven gedeelte. 3o. in het tijdvak 15 Nov.: de thans nog niet opgeroepen dienstplichti gen, toegewezen aan de regimenten huzaren. DE VLAAMSCHE HOOGESCHOOL. Naar „Het Vad." met zekerheid kan mededee- len, is dr. E. F. Kossmann, leeraar in het Duitsch' aan 't gymnasium te 's-Hage en lector in de Duit sehe taal en letterkunde aan de Hoogeschool t? Leiden, aangezocht op te treden als hoogleeraar in de Duitsehe taal- en letterkunde aan de Vlaamsche Hoogeschool te Gent, en heeft dat aanzoek aangenomen DE LITURGISOHE VEREENIGING IN HET. AARTSBISDOM UTRECHT. Op de te Arnhem gehouden vergadering der Liturgische Vereeniging in het Aartsbisdom Utrecht werd herkozen als bestuurslid deken J, H. Vaas, terwijl als bestuurslid werd gekozen kapelaan F. v. d. Loo, kapelaan der St. Wal- burgis-parochie te Arnhem, die nu de vacature van rector W. v. d. Hengel bezet. De HoogEerw. Heer Mgr. J. A. S. van Schaik hield eene inlei ding over Kazuifels en Dr. Van Koevorden eens over de liturgische kleuren. E.E. P.P. DOMINICANEN. Het te Huissen gehouden Kapittel der E.E, P.P. Dominicanen herkoos tot definitoren de ZeerEerw. Paters Thomas V, d. Akker, Ambro- sius van den Elzen en Angelus Julius Antoniu# Fennell. benoemingen Z D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den WelËerw. pater P. N. Sarton S. J. eervol ontslag verleend als kapelaan te Culemborg, en heeft benoemd tot kapelaan tè Culemborg den WelEerw. pater W. V. Spauwen S. J. en tol assistenten te Utrecht (H. Aloysius) de WelEerw, paters H. Janssen S. J. en W. L de Veer S. De Eerw. Broeder Rodriguez van de Broeders van O. L. V. Onbevlekt Ontvangen, overste van het kleine college te Venlo, is wegens gezond heidsredenen uit zijne betrekking ontheven. I( zijn plaats werd benoemd Broeder August; leeraar aan de kweekschool te Oud-Vroenhoven, HONDENTENTOONSTKLLING TE DEN HAAG. De 81ste intern, hondeutentounstolliiig va a de Nedevlandsehe Kenneclub „Cynophiliar andere jaren in het Paleis voor Volsvlijt U Amsterdam gehouden, zal ditmaal daar hef Paleis voor Volksvlijt gedurende de rnobili satie niet beschikbaar is, in Den Haag wor den gehouden, en wel op Vrijdag 8, Zaterdag 9 en Zondag 10 September in de zalen eu tuin van het Kon. Zoölogisch Botanisch Genoot schap (Digrentuin). Ongeveer 500 hondeu zullen worden tentoongesteld. De Kon. Ned. Jachtver. „Nimrod" stelt iij een der nevenzalen een prachtige collectie geweien eu andere jachttropeëu ten toon, waarvoor de Prins der Nederlanden uit zij5 groote verzameling verschillende prachtige geweien als anderszins heeft afgestaan. Stoomvaart MU- Nederland. Karimata, van New-York naar Java, ar riveerde 4 Sept. te Padang. Vondol, uit reis, vertrok 4 Sept. vau Kirkwall. Kra- lcatau, thuisreis, vertrok 4 Sept. van Napels. Kon. Ned. Stoomboot Mij. Poseidon vertrok t^Sept. van Amsterdam naar Sandy Hook. Vesta vertrok 6 Sept. van Amsterdam naar Malta. Zeus arriv. 6 Sept. van Puerto Barrios te Amsterdam, Kotterdamselie Lloyd. Bandoeng, thuisreis, vertrok 5 Sept. van Falmouth eu passeerde denzelfden dag Li zard. Djebres, thuisreis, arriveerde 5 Sep tember te Falmouth. Jaeatra, thuisreis, passeerde 5 Sept. Perim. Monado vertrok 6 Sept. van Rotterdam naar Java via Lon den en was te 9 uur 35 voorm. in zee. Kon. Hull. Lloyd. Zaanland, uitreis vertrok 4 Sept. van Fal mouth. Gooiland, thuisreis, arriveerde 5 Sept. le Falmouth. Rijnland arriveerde 3 Sept. vjfn Amsterdam te Buenos Ayr en. Holland—Amerika Lfjn. Amsteldijk, van'' Rotterdam naar New- York, arriveerde 5 Sept. voorm. te Kirkwall, Maasdijk arriveerde 6 Sept. v.an Balti more te Rotterdam. Noordam, vau Rot terdam naar New-York, vertrok 4 Sopt. 7 uur nfrm. vau Kirkwall. Ooslerdijk, van Rotterdam naar Baltimore, vertrok 4 Sept. 5 uur nam. van Kirkwall Sloterdijk, van Rotterdam naar Philadelphia, arriveerde 4 Sept. 4 u,ur nam. te Kirkwall.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6