DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND* OPRUIMING! NASSAULAAN 49, HAARLEM ANALYTISCH VERSLAG. DE OORLOG. P. W. TWEEHUIJSEN, Schetsen uit en om Haarlem. insdag 12 September 1916 4jste Jaargang. No, 913? Intercoms». Telefoonnummers 1426 en 2741 Dit nummsr bestaat uit twee bladen EERSTE BLAO. f 0.50. HAARLEMSCHE ALLEOAGJES N°.2035 Intronisatie van het H. Hart in de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk. Barteljorisstraat 27. HAARLEMSCHE ABONNEMENTSPRIJS Pt» S maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente) f 1.60; «oor de overige plaatsen in Nederland per post f2,—; per week voor Haarlem en de agentschappen 0,12s; afzonderlijke nummer» f 0,09. H PRIJS DER ADVERTENTIËNs Van 1—5 regels f 0,75, Iedere regel meer 0,15; buitenland per regel t* O) advertentiEn in de rubriek «Vraag en Aanbod" van 19 regels f 0.40. «Ik4 regel meer 0,10. Wij stellen onze abonnë's in de gelegenheid, dek door onze bemiddeling te abonneeren op het Kort Verslag van de vergaderingen der Tneede Kamer tegen den prjjs van Zij, die dit verslag vrenschcn te ontvangen, gelieven hiervan spoedig opgave te doen aan ons bureau met bijvoeging van het abonne mentsgeld 0V50, dat vooruit moet worden vol daan. Wanneer het bedrag per postwissel wordt overgemaakt gelieve men op de postwissel- strook duidelijk te vermelden: „voor Analytisch Verslag." DE ADMINISTRATIE. VOETBAL EN PATRONAAT. Onder onze „Soc. Berichten" heden is op genomen het verslag van de Patronaats commissie in het Bisdom Haarlem. Wij le zen daar ook iets in over sport en voethal: de welwillende lezer zij daarna hier ver wezen. Merkwaardig is, dat er tegen voethal in de patronaten nog zooveel tegenstand is! Is dat omdat men door voetbal meer omgang met anderen vreest? Dan zouden we zeggen is daarmee de noodzakelijkheid van een Roomsch-Katholieken voetbalbond nog Res te méér aan den dag gekomen! In ieder geval, nu door Z. D. H. den Bis schop een priester is aangesteld met de o p- dracht een R. K. Voetbalbond te stichten hopen wij dat onze patronaatsdirecteuren met dezen priester zich in verbinding zullen stellen. Immers: de patronaten zullen voor den komenden R: K. Voetbalbond juist me- nigmaal de kern der leden hebben te geven! Als er goede same n«v e r k i ng is tus schen den R. K. V. B. en de patronaten, is daarenboven „leegpomping" der patronaten zeker^ niet te vreezen. Wel, als de patrona ten zich tegenover den Voetbalbond en de sport zetten! AGENDA. 13 SEPTEMBER. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 t Hoofdbestuur Volksbond 91a uur Bestuur Bouwvereeniging St. Jozef, 8Z uur. Statenzaal Prinsenhof half twee Gemeenteraad. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. Steeds uitgebreider wordt Gode zij dank in onze streken het werk der plechtige Introni satie van Jezus' H. Hart. Na de huisgezinnen en hoe talrijk zijn die al niet! kwamen de vereenigingen, na de vereenigingen de gestichten en nu volgen de grootste Roomsche stichtingen in het Haarlem- sche Bisdom in de lange rij. De Bisschoppelijke Kweekschool voor'onder wijzers te Beverwijk heeft zich gisteren, op voor baan van en mèt heit geheele bestuur, onder de schutse van Jezus' Heilig Hart gesteld, aldus, voor onze toekomstige opvoeders der jeugd op zéér bijzondere wijze den zegen en de bescher ming van God zich verzekerend. Het was een indrukwekkende plechtigheid, die diepe emotie vestigde in 't hart dergenen die ervan getuigen mochten zijn, op de eerste plaats de kweekelingen der school, onze toekomstige Roomsche onderwijzers. Heel het bestuur der Kweekschool was tegen woordig op dezen dagmen weet dat het bestuur der „Vereeniging tot bevordering van Katho liek bijzonder onderwijs" in het Bisdom Haarlem als zoodanig optreedt. De HoogEerw. Heer Th. J. A. Bosman, kanun nik van het kathedraal Kapittel en voorzitter van het bestuur, droeg om 10 uur in de eenvoudig gesierde kapel van de Kweekschool een plechtige H. Mis op, geassisteerd door de WelEerw. Heeren Slenders en Looijaard, kapelaans der parochie van St. Agatha te Beverwijk. In de kapel waren tegenwoordig de Hoog Eerw. Heeren Mgr. L. E. Jansen, Geheim Ka merheer van Z. H. den Paus, Kan. en Deken van Amsterdam, G. H. F. Stoffels, Kanunnik en Deken van Haarlem, P. C. Wijtenburg, deken en pastoor te 's-Gravenhage, en de heeren A. J. A. Gilissen uit Rotterdam, Mr. P. Jos van der Biesen uit Amsterdam en R. J. van Dieren Bijvoet uit Haarlem, bestuursleden van de Ver eeniging tot bev. van Kath. Biz. Onderwijs; voorts de ZeerEerw. Heeren A Waare, deken van Beverwijk en H. J. C. Haver, pastoor te Beverwijk; de ZeerEerw. Heer Regent der Kweekschool, J. B. J. M. Höppener, het corps der leeraren en alle kweekelingen, en ten slotte nog eeenige familieleden der leeraren. Onder de H. Mis zongen de leerlingen der school de liturgische gezangen op voortreffelijke wijze. Tegen 12 uur had de Intronisatieplechtigheid plaats in "de groote speelzaal op de eerste verdie ping. In plechtige stoet, met brandende kaarsen vooropgedragen, trokken de kweekelingen onder het zingen van den Hymnus „Quicumque cer- tum" uit de kapel naar de zaal, gevolgd door heeren leeraren, het bestuur, den ZeerEerw. Re gent en ten slotte, met de kerkelijke gewaden be kleed, de HoogEerw. Heer Bosman, die de plech tigheid zou verrichten. Met een overrijken schat van bloemen en plan ten was de speelzaal gesierd: bloemkorven hin gen van den zolder af, rood-witte guirlandes wa ren daartusschen gehangen: het geheel was smaakvol e'n feestelijk. Nadat een Hollandsch lied was gezongen „Zoekt gij verlichting in den nood „Komt tot het Hart van 't vlekloos Lam." en plechtig gezamelijk de Geloofsbelijdenis was gebeden, wat in deze omgeving en bij de talrijke schare die hier was saamgekomen, diepen indruk maakte, sprak de HoogEerw. Heer Bosman de verzamelden toe. Het zou eigenlijk overbodig zijn zoo zeide de gewijde spreker ongeveer om na alles wat over de Intronisatie is geschreven en gezegd, na de uitnemende voorbereiding ook, die de Zeer Eerw Heer van Dorp den kweekelingen heeft gegeven, nog een afzonderlijk woord van stich ting in dit uur te spreken. Maar het ritueel schrijft dit voor, opdat in deze plechtige oogen- blikken een blijvende indruk door een afzonderlijk woord nog zal worden gevestigd. En daarom vol deed spieker gaarne aan dit voorschrift van het ritueel: hij herinnerde eraan dat pater Mateo in Haarlem nog had gezegd: „dit is geen gewone devotie, maar eene, door Christus-zelf gecanoni seerd, geheiligd, bevestigd." Daarmede döelde pater Mateo niet alleen op van Jezus' H. Hart aan de zal. de vr Margaretha f aria, maar bovenal op de vele bekeer mgen die van deze devotie het zoo zicht baar gevolg zijn, Spr. herinnerde er aan, dat Z. H. de Paus aan pater Mateo uitdrukkelijk heeft opgedragen deze devotie te prediken, dat Z.H. 't een providentieel werk noemde in deze dagen. Werkelijk, het is geen nieuwe devotie, maar het is als de laatste toepassing van de devotie tot het H. Hart, die reeds lang in eere is onder ons, en naar spreker hoopt, ook onder de kweekelingen der school. Z. H. Paus Leo wijdde heel het menschelijk geslacht toe aan het H. Hart, welnu, door deze devotie gaan wij dit uitbreiden op bijzondere wijs, door de toewijding van de afzonderlijke huisgezinnen en vereenigingen. Wij zijn nu allen hier om Jezus te huldigen ais Koning. Het is eene inhuldiging een erkenning, niet een aanstelling als koning, want Jezus is Koning, ree regum, de Koning der eeuwige glorie. Och, als de volkeren dat eens allen en vroeger hadden erkend, wat zou de wereld er dan nu anders uitzien. Maar helaas: daar werd door de volkeren gèze°d: wij' hebben geen anderen koning dan den Caesar, en als de Joden eens, zoo roepen ook nu nog 'de volkeren uit: wij willen niet dat Hij over ons regeere! Daartegenover stéan wij: wij willen wèl, dat Hij regeert, wij erkennen Hem als Koning, en. dat zullen wij Hem toonen. Deze plechtigheid moet 'geen loutere vorm, geen voorbijgaande act zijngij vooral, dierbare kweekelingen moet op bijzondere wijze u toe wijden aan het H.-Hart en toonen dat gij dat hebt gedaan: als gij deze beeltenis ziet in deze zaal, bedenkt dan altijd dat Jezus uw Koning is, uwe sterkte, aan Wien gij trouw zult zijn uw heele leven. Daar is nog meer. Wij bidden dagelijks. „Heer, laat toekomen Uw RijkWelnutoege wijd aan Jezus als onzen Koning moeten wij steeds het Kijk van dien Koning verbreiden, apostelen daarvan zijn, vooral gij toekomstige onderwijzers die te eemger tijd de Roomsche jeugd in ons diocees zult hebben te leiden en te leeren en te vormen. Hernieuwt dan heden ook dht voornemen, om steeds Christus' koning schap in de zielen der jongeren te verbreiden. Dat is de beteekenis van deze plechtige Intro nisatie: in dezen geest huldigen wij Jezus in Zijn Heilig Hart. En-dat doen wij ten slotte ook met dankbare gevoelens: gij zult er later met blijdschap aan gedenken dat gij deze groote plechtigheid hebt mogen meêmaken. Spr. besloot zijn indrukwekkende rede met den jubelkreet: „Leve Jezus Koning-, Zijn Rijk toekome Volgens het ritueel, door Z. H. den Paus goedgekeurd, had daarna met de voorgeschreven gebeden de plechtige Intronisatie plaats. De ZeerEerw. Heer Regent Höppener plaatste het beeld van het H. Hart op den troon, waar .het nu te midden van bloemen en licht prijkte, waarna een blij „Magnificat" werd aangeheven. Daarna nam de Regent het woord. Wij voelen ons op dezen dag wel overgelukkig, zoo sprak hij. Reeds hebben wij steeds groote redenen tot dankbaarheid aan het bestuur: ik als Regent weet dat beter dan wie anders. Maar nu heeft het bestuur, boven al hetan dere, deze wel daad bewezen aan de Kweekschool, Jezus' H. Hart hier als Koning te introniseeren. Dat is een weldaad: Jezus-Zèlf heeft het gezegd dat Hij de huizen, waar Zijn beeltenis bijzonderlijk zal worden vereerd, zal zegenen: méér deed het bestuur dus dan het ooit kon doen, Qu liet den zegen van God, zoo duidelijk en onomwonden beloofd, bracht in en over dit huis. Spr. wenschte dat allen hier tegenwoordig, en vooral het bestuur, in lengte van dagen de groote vruchten zouden zien van deze plechtigheid. Hierna beklom een der leerlmgen derKweek school, Willy Janse, uït '3, ^!eni' de" katheder om een oorspronkelijk g lcht voor te dragen, voor deze plechtigheid door hem vervaardigd. Met een vergelijking naar de liefde van een volk jegens zijn vorst als die bedreigd wordt door zijn vijanden, riep de jonge dichter in geest driftige verzen zijn makkers ten strijde voor den Koning der wereld, voor Jezus' H. Hart, hier op den koningstroon verheven. „Wij zweren onzen Koning trouw", was het pakkende slot van dit vers, dat goed voorgedragen ook hartelijk werd toegejuicht. Het Intronisatie-feestlied van Karskens-Aver- kamp, met z'n meesleepende melodie, volgde hierna, waarop allen zich weer in processie naar de kapel begaven, waar een kort lof plaats had dat met het „Te Deum" op feestelijke wijze werd besloten. Een gezellige feestelijke bijeenkomst ten 5 uur in de versierde speelzaal, waar eenige liederen werden gezongen en de kweekelingen, in tegen woordigheid van 't bestuur en de leeraren, eenige muziekstukken, vrije- en ordeoefeningen dér gym nastiek en tal van liederen op voortreffelijke wijze ten beste gaven, besloot dezen feeste- 1 ijken dag, die zeer zeker bij allen welke dien mochten meêvieren, nog lang in levendige her innering zal blijven! HET BUITENHUIS. Zij, die Haarlem bezoeken, niet maar voor één dag, maar deze oude stad eens door wandelen en omwandelen, verzuimen niet de stadsparken en singels te bezichtigen, lal van schoone stadsgezichten znllen hen dan keer op keer hekoren. Zoo komen zij dan stellig ook op het Staten Bolwerk, ten noorden van het sta tion. En telkens, of zij nu den hoogen weg of den lagen langs den singeloever volgen, zien ze daar een oud torentje boven het ge boomte uitsteken en" bij nader uitzien be merkt de wandelaar een complex van ge bouwen, wier oude roode en blauwe daken hier en daar tegen bet groen of het takken- Sestel afsteken. Dat schilderachtig geheel van gebouwen staat op een driehoekig stuk land, omringd °or bosschage, dat als een wag in den sin- pel vooruitdringt. Ge wilt er meer van we- loopt naar de Kennemerbrug en hebt ®P«edig de voorzijde bereikt. Daar valt bet «ebouw u niet mede. Een lange witte muur «et eenige vensters zoude zelfs leelijk zijn, tenf geboomte er voor geen ander cachet Mooi is evenwel het poortje aan den v»8airr' geflankeerd door het oude wapen a Haarlem en het nieuwe. Meestal ziet HA^rjöen oud mannetje in blauw laken ge- de wacht houden. Het opschrift er boven': STADS ARMEN EN ZIEKENHUIS aan tv, oonl t. niet geheel aan de bestemming. *ebr,Xemale^die er zdn' "worden alleen fedmis D;°a0rt verpleegden in het Bui toestand 1111 herinnert nog aan den ?ug toen nog een kleine halve eeuw te- Than« °St meil: 6r werkelijk buiten was. -Waarts no g&- mmuten verderop noord- its nog m een stadsgedeelte. Honder den malen bad ik de prachtige ligging van dit Buitenhuis bewonderd, honderden ma len had ik langs het poortje geloopen, de geschiedenis van het huis gelezen, maar er binnen was ik nog niet geweest. Maar de aanleiding kwam. Toen de vorige di recteur, de heer. Vermeulen, nit Warns, hier den Men Mei 1880 zijn intrede deed! had hij de belofte van een algeheele verbe tering. Een gedeeltelijke verbetering had in 1883 plaats, toen o.a. het mannenkwaï- tier werd gescheiden van de vrouwenzieken kamer. Een paar jaar geleden (1 Nov. 1911) „werd door den Raad eenige 160,000) tien duizenden toegestaan voor een gropdige ver betering. Van 99 in 1986 is het aantal ver pleegden gedaald tot 80, zoodat er vanzelf meer ruimte is. Todh achtte bet Burgerlijk Armbestuur het noodzakelijk eenige verbe teringen aan te brengen, die in het bijzon der ten goede zullen komen aan de mannen- en vrouwenziekenzalen. Het voorstel van B. en W. om 30Ó5 daarvoor toe te staan, is door den Raad in een Octoberzitting van bet jaar 1915 toegestaan. Op ons verzoek kregen we op een grau wen Novemberdag verlof een kijkje te ne men. We zagen op onze wandeling door het complex bijna alle zalen. Ons was bet in het bijzonder te doen om het torentje en de regentenkamer. Zoo kwam ik ook in de mannenziekenzaal, die mij onwillekeurig deed denken aan een oud-Hollandsch bin nenhui^ waarbij de oude kuchende manne tjes zoo wel pasten. Hoe donker was het er, al waren de hoornen kaal. Als het vertrek wat hooger opgetrokken wordt (behoud daarbij a.u.b. de oude eiken moerbalken) en grooter ramen zijn geplaatst en een deur is gemaakt, die toegang geeft tot een ruim balkon met kap naar den tuin, dan is bet geld wel besteed. En nu iets uit de geschiedenis, die hier op deze plaat» begiet en ons voert naar bet grijs verleden. Ge z"Jt hier n.l. in de St. Ja- cobfkapel. Nog 4 ,ge Vi!n het Frans Halsplein de dichtgemetselde gotbische lichtramen. Het torentje staat boven op het dak. Het dateert al van voor 1319. Door alle verbouwingen heen, ''eelt men den spitsen buistoren in zijn ouden vorm bewaard. Het slagwerk erin, dat ai jaren verstomd is, is afkomstig van het Kinderhuis (nu hospi taal) en werd er m 185b 111 geplaatst. Wanneer bet hegin van dit complet ge bouwen er was, is »iet nauwkeurig bekend. "Zeker is het dat dit was een klooster der Karthuizers. De ruwde naast de kapel heet nog bet kerkhof- Andere namen waaronder oorkonden 'vim Si' bestaim er nog, o.a. een aanvangende als volgt: „Scout scepene en-Kant van Haerlem'ma« ken bekent (1319) dat de G enadige Heer ge geven beeft die "roe e van der Lazerije alle Sijn Lant van Hollant en Seland buten onzer stede van Baerlem binnen der Ban Adijkendam (Akeiidam) in Sin te Jaeops Cappelle daar de lazeiuse liede ter tijd wo nen". Voortaan zouden dus hier a\ de me- laatschen uit Holland en Zeeland geschouwd en verpleegd worden. Zooals bekend is, brachten de Kruisvaarders de melaatscb- kei'd of lazarije uit net Oosten bierheen over. In die dagen geloofde men, dat de arme lijders een geneesmiddel vonden in ge bedeld brood. Om de^ voorbijgangers te waarschuwen, lieten zij hun Lazarusklep gaan. De medelijdende voorbijganger kon dan zijne gave in voedsel of geld op de klap leggen. (Spreekt mén nog niét van klap- loopers?) Op die klap was het wapen van HjsEriêH». Dw „gcstzïmi" wijst nog op ver - OVERZICHT. Behalve in Zevenbergen en op het Mace donische front hebben geen noemenswaar dige veranderingen plaats gehad op het we reldoor logstooneel. Van het gevechtsterrein in het iWesten worden weer, zoowel door de Fransehen als Engelschen, tegenaanval len der Duitschers gemeld, welkealle werden afgeslagen. De eenige wijziging op het Engelsch-Duitsche front werd, .ten gun ste van de Engelschen, verkregen tusschen Neuville St. Vaast en het kanaal van La Bassée, waar dezen naar zij zelf melden op verscheidene punten de Duitsche schansen binnendrongen en eenige ge vangenen maakten. Op, het Russisch front hebben de Russen, tegen de Oostenrijksche stellingen aan de beneden-Stochod, hevige aanvallen gedaan; tfoch deze werden achtereenvolgens all® af geslagen. Evenzooi behalve dan in Zevenbergen en in Macedonië is het gegaan op de overige fronten: hier en daar eenige artil lerie-bedrijvigheid of wat mislukte ïnfante- rie-acties en daarmee bastal In Zevenbergen blijven de Roemeniërs nog voortdurend blijkbaar zonder grooten te genstand; van üe Oostenrijkers te onder vinden vorderingen maken. Zij hebben nu, ten zuiden van Sibiu het dorp Helimbar, ook wel Schelletberg gekeeten, bezet. Ten westen van de bovendalen van Maros en Alt meldt het Roemeensche communiqué verder blijven de'Oostenrijkers ook nog voortdurend terugtrekken. Deze mededeelin- gen worden vrijwel geheel bevestigd door het Oostenrijksche legerbericht, waarin ook melding wordt gemaakt van het terugtrek ken van het front. Ten noorden van Orsova, aan den Donau, vlak bij d,e drielioeksgrens van Oostenrijk, pleging van pestlijders en ook van lijders aan andere besmettelijk ziekten in vroegere jaren. De naam dolhuis duidt aan, dat vroe ger bier ook krankzinnigen werden ver pleegd. Dat dateert volgens Ampsing ^an omstreeks 1600. Nog worden uitgebroken cel len bij het voorplein gebruikt als proviand kamers. Reinheid enorde heerschten er; met zachtzinnigheid werden de lijders verpleegd, zoodat velen met vol gebruik van bun ver stand „het dolhuis" verlieten. Ook waren er in Amping's tijd al proveniers of kostkoo- pers. Het- houden van proveniers is in het begin der 19e eeuw wegens-de te. groote kos ten afgeschaft. De kostkoopers moesten nu het Buiten Proveniershuis verlaten en kre gen van de stad een lijfrente van zes gulden per week, terwijl het gebouw, waarin ze verblijf hadden gehouden, voor 2400 voor afbraak verkocht werd. Tijdens het beleg in 1573 lagen hier een 300-tal Hacquebasiers. Eerst had Do - nondo, broer van den Spaanschen ber Don Frederico de Toledo, hierzijn kwar tier I ter de bekende Buiterbevelhebber Ro mero Maar nadat deze 24 Maart 1573 bij een brand in Ket Buitenhuis ^een wond aan het oog bad gekregen, nam hu kwartier in bet Huis ter Kleef. Over de verschillende verbouwingen, waar van de cartouches met jaartallen de herin nering bewaren, zal ik u niet spreken. In het z.g. Rentmeesterskantoor naast de Sint Jaeobskapel, zult ge te vergeefs zoeken naar het goudleer behangsel, dat nu in de Oud heidskamer op het museum is. In 1882 werd het overgebracht naar het stadhuis. De re gentenkamer is aan de straatzijde. De hooge ramen in den langen witgekalkten voor muur zijn er van, Sij is, 't bekijken alleszins waard. De wanden zijn bekleed met beschil derd behangseldoek. Ze gaven arcadiavoor- TELEFOON 1770. 604? Roemenië en Servië, bieden de Oostenrij kers thans heftigen tegenstand en wordt de strijd nog voortgezet. Ook in de Do- broedsja woedt de strijd nog voort, zoo* wel in de omgeving van Dobric waar nu ook Turken helpen om de Russen te rug te dringen ■- als. ten oosten van Si- listria. In Macedonië schijnen de geallieerden ein delijk klaar te zijn voor'n soort offensief. Al thans zijn de Engelschen aan het Stroema- front in beweging gekomen en ter hoogte van OrJjak over de rivier getrokken, waar zij op den linkeroever de dorpen Novoljen en Karadjakeni aanvielen; vervolgens trok ken zij ook over de Nechori-rivier en be zetten verscheidene dorpen aan den noord oostelijken oever van het Tachyno-meer. Toch is de toestand op den Balkan, vooral tengevolge van den Bulgaarschen opmarsch in de Dobroedsja, voor de geallieerden nog niet zoo voordeelig. Immers het verbreken van de verbinding tusschen de Midden-Eu- ropeesche staten met Turkije blijft voor hen nog steeds een vrome wensch, terwijl Sarrail zelf nog wacht pp d,e hulp van meer Italianen, van Portugeezen, van Engelschen, enz. De val van ïöetrakan in de Dobroedsja heeft, naar wij reeds eerder deden op snerken grooten indruk gemaakt in de entente-staten en te verwonderen is het dus niet, dat Hervé. in de „Victoire" naar aanleiding daarvan, nog eens terugkomt op de beteekenis van den strijd op den Balkan. In zijn beschouwing ziet hij de geallieer den in de minderheid en dus hun positie wankelende; daarom dringt hij aan op meer hulp. Waar blijven de Portugeezen?..;. zoo vraagt hij. Is het kleine Italiaansche korps alles wat Italië kan missen? Laten de Engelschen nog steeds hun troepen onge bruikt in Egypte?... En waarom ontwik kelen de Russen geen kracht, welke die der Duitschers eveuaart? Het Balkan-front, gaat hij voort, is thans ongetwijfeld het voornaamste front. Een overwinning, daar behaald, zou de bondge- nooten geweldig yersterken. daar Rusland tan zijn verbinding met de Middellandsche Zee zou krijgen en zijn graan kon inwisselen tegen kanonnen en munitie. Zien de bond- .genooten geen kans om van Roemenië's mee doen partij te trekken en Bulgarije binnen enkelo weken of maanden te verpletteren, dan zou dat groote teleurstelling baren. Men begint dus at publiek te klagen over de teleurstelling, welke men van Roemenië's deelname aan den oorlog ondervindt. Wel is de toestand der Do3tenrijkers in stellingen en bijbeltafereelen. In het penant aan de zijde van den Scbo tersingel (straat) hangt een keurig gebeeld houwd bord, gekroond met het stadswapen. Op dit bord staan de namen der regenten geschilderd van 18381856 en daaronder de namen der leden van het Burgerlijk Arm bestuur, die belast waren met de admini stratie van bet Stads-Armen en Ziekenhuis. Onder aan dit. bord vindt men in gekleurd relief een portret van San Jago de Compa- etella. Zoo worden we dus herinnerd aan den kloostertijd. Datzelfde beeld vinden we ook nog in de rugleuning der presidente- stoel. In dezelfde kamer vinden we nog ouderwetscke tinnen bierkruiken, die nog gebruikt worden op het zoogenaamde Tey- lersfeest, dat elk jaar weer aan de verpleeg den bereid wordt. Toen in 1868 de stads- kweektuin in bet tegenwoordige Kenaupark werd opgeruimd en het park ontstond, zoo als wij het nu kennen, kwam de stadsboom- kweekerij op bet driehoekige terrein ten zuiden van bet gebouwencomplex van het Buitenhuis. Daarbij werd vastgesteld, dat de verpleegden er vrije wandeling zouden hebben. De kweekerij is in-1912 verplaatst naar bet Huis ter Kleef. De behossching langs den singeloever bleef, zoodat tal van schoone kiekjes op het Buitenhuis bleven bewaard. Onlangs is op het vrijgekomen ter rein een derde volksbadhuis gekomen. Al is sinds Raadsbesluit van 1857 de offi- cieele naam Stads Armen en Ziekenhuis, onder den titel Buitenhuis kent heel Haar lem het. De namen dolhuis, pesthuis, prove niershuis zijn onbekende, geworden. Hopen we dat die van Stads Armenhuis dat ook wordt. Dat 's lands welvaart -toeneme, zoo dat het ouderdomspensioen vervroegd en verhoogd kan worden en de verpleegden als kostkoopers kunnen terugkeeren. KENNEMEB-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1