DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. NASSAULAAN 49, HAARLEM ANALYTISCH. VERSLAG. BUITENLAND BINNENLAND P. W. TWEEKUIJSEN, DE OORLOG. Van hedenmorgen Het verkeer met Engeland gestaakt. Barieljorisstraat 27. ►onderdag 14 September 1916 4is*e Jaargang. No, 913? tntercomm. Telefooagiussimers 1426 en 2741 f 0.5Ü. HAAftLfcMSCHE ALLEDAGJES N».2037 agenda. .Rrverwijk overzicht. VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN TELEGRAMMEN Berichten in drie regels- "aan, Spi té ren- aar- NIEUWE HAaRLEMSCHE ABONNEMENTSPRIJS Per s maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom.eener gemeente)/ 1.60-, foor de overige plaatsen In Nederland per post f 2,-; per week voor Haarlem w de agentschappen f 0.125} afzonderlijke nummers 0,08. PRIJS DER ADVERT ENTIËNi Van 1—5 regels t 0,75, tedere regel meer 0,15, buitenland pe. regel 0.1 ■dvertenliên in de rubriek «Vraag en Aanbod" van 1reoel» t man alk) regel meer 0,10. Wjj stellen onze abonné's ih de gelegenheid, zich door onze bemiddeling te abonnceren op het Kort Verslag van de vergaderingen der Tweede Kamer tegen den prijs van Zjj, die dit verslag wenschen te ontvangen, gelieven hiervan spoedig opgave te doen aan ons bureau met bijvoeging van het abonne mentsgeld 0,50, dat vooruit moet worden vol daan. Na 16 September kunnen wij geen abonne menten meer aannemen. Wanneer het bedrag per postwissel wordt overgemaakt gelieve men op de postwissel- strook duidelijk te vermelden: „voor Analytisch Verslag." DE ADMINISTRATIE. NOG EENS: DE MAXIMUMPRIJZEN! Wij dienen nog e£ns terug te komen op de zaak van meer publiciteit geven aan de maximum-prijzen. Het, deed. ons genoegen, dat een paar onzer raadsleden in de raadszitting van gis teren de door ons dienaangaande geopperde denkbeelden in den raad naar voren brach ten. Wat echter daarop de Burgemeester ant woordde viel ons, eerlijk gezegd, bitter te gen, ook om den toon waarop 't antwoord' .Werd gegeven. De voorzitter van den Raad, scheen te denken, dat aan de maximum-prijzen genoeg Zaam publiciteit werd gegeven. Hij deelde mede, dat ze een enkelen keér Werden gepubliceerd, zeide er wel. eens met den directeur van 't levensmiddelenbureau over te willen spreken om ze te kunnen lezen in de bladen, doch liet overigens door schemeren, dat 't publiek, dat er toch zoo veel belang bij heeft, om ze te weten, dan maar moet maken, dat het ze kent. Endaar-bleef'het bij! Uit die wijze van zeggen van den Burgemeester zouden wij afleiden, -dat van meer publiciteit geven aan de maximumprijzen wel niet veel zal komen. De Burgemeester sprak op zoo'n schamperen toon, dal; wij <er niet'veel ver trouwen op hebben! Van oen ernsttgren wil am te maken, dat 't publiek die maximum prijzen kent bleek niets..... Tochindien iets een zaak van al gemeen belaag is, dan wel deze: 't vol doende publiciteit geven aan de maximum- Prijzen. En dat dit nu niet geschiedt, staat, naar wat wij er van vernamen, wel als een Paal boven water. Hoe kan dan ,'t publiek nagaan of men al dan niet overeenkomstig de maximumprijzen de waren moet betalen? Dat, is een zaak waar men in dezen duren lijd zoo maar niet lichtvaardig mag heen stappen. Wij hopen daarom, dat men een volgenden keer in den raad op deze kwesite nog eens zal terugkomen, indien dan nog niet voldoende publiciteit aan de maximum- Prijzen is gegeven. Wat voorts aangaat de manier waarop de voorzitter de hem gedane vragen beant woordde, die had nu heelemaal niets weg van die waardeering van elkander» mee ning welke men dient te koesteren, en van de houding van welwillendheid, die moet bestaan tusschen 't college van B. en W. en den raad, waarvan de Burgemeester in zijn bipnwjaarsspeech op zulk een hartroerende Wijze repte. Wij nemen aan, dat de Burgemeester het niet zoo kwaad meent. Maardoor zijn manier van zeggen, pikeert en critiseert hij den Raad. Enbovendien, ook in de zen geldt: c'cst le ten qui fait la musique!.. 15 SEPTEMBER. Gebouw St. Bavo Smedeetraat 23 Rederijkers, 9 uur Prop.-Club Volksbond, 8H uur Jeugdorganisatie, 8 uur Leden Kantoorbedienden, 9.uur. Schouwburg Jansweg 8 uur Hie Haghespelers „De Magiër." Palen» vau Justitie Jansstraat naif twee Bureau van consultatie. Meisjespatronaat St. Rosa Na sas ul aan 50 7K—8K uur Spaarbank. Bisschoppelijk Museum Jansstr. [0 geopend eiken dag van 105 uur tegen ^taling van 25 cents. Uitgezonderd Zater- da., - ken en R.-K. feestdagen. Gemeenteraad. 's morgens uur v p aG« fronten in Europa wordt weer j6 gevochten. In het Oosten, waar we erzijds Russen en Duitech-Oosteno-ijksehe r°epen vergeefsohe aanvallen doen; in Ze- «rgen, waar ook al Duitsche troepen j 6 Roemeniër» slaags zijn geraakt om °stenrijkers bij te staan; in de Do en u' waar Bulgaren in het Westen 6 Russen in het Oosten nog altijd, doch VoJ,-:a?tete dagen zon<1er succes, trachten 4te«7l k°men: in Maced°mb, waar de «^lieerden pas hun offensief zijn begon nen, doch lief.tigen tegenstand van de Bul garen ondervinden; op het Italiaan.che front, waar herhaaldelijk wederzijdsche plaatselijke aanvallen worden afgeslagen en waar op verschillende punten bijna voort durend de artillerie in actie is; en ten slotte op het Westelijk front, waar de Franschen weer, ten noorden van de Somme, den strijd hebben hervat. In ons overzicht van gisteren, toen wij melding maakten van de betrekkelijke rust welke in het westen heerschende was, vroe gen wij al: „voor hoelang?" En thans reeds blijkt, dat die rust slechts van korten duur is geweest. Immers op 'toogenblik, dat wij er over schreven, was de rust al sedert den vorigen dag weer verbroken. Het Frans che legerbericht was tenge volge van het stopzetten van alle verkeer van Engeland met de neutrale staten niet in ons bezit gekomen en vonden wij eerst thans in de Duitsche bladen, die het via Zwitserland hadden ontvangen. Daarin wordt thans gemeld, dat de Fran schen, ten noorden van de Somme weer hun slag hebben geslagen. Op ëen front van 6 K.M. lengte, loopend van de streek ten zui den van Combles tot de rivier, zijn zij 500 ft 1200 meter diep vooruitgekomen. De in fanterie nam achtereenvolgens hoogte 145 en den weg Béthune—Péronne, waaraan de Fransche stellingen zich- van den zuidelij ken rand van Rancourt, ten noorden van Bouchavesnes, tot een punt ten zuiden van Bouchavesnes uitstrekken. Verder naar het zuiden hebben de Franschen hun linies op hoogte 76, ten westen van Feuillaneourt, westelijk van Mont St. Quentin, vooruitge schoven. En vervolgens hebben zü in de voortgezette gevechten, bet dorp Boucha vesnes in zijn geheel vermeesterd, ondanks den verwoeden tegenstand der Duitsehers, die er zich krachtig hadden verschanst. Door, de verovering van dit dorp zijn de Fransehen nu voorbij de laatste linie der oorspronkelijke Duitsche verdedigingssteï- lingen gekomen, waaraan natuurlijk groote waarde wordt gehecht. De gehéele derde Duitsche linie hier is nu in handen der Fransehen gevallen, die Combles en Mont Saiut-Quentin, twee belangrijke .artillerie stellingen, en ten zuiden van de rivier Pé ronne naderen; drie der voornaamste oog merken van het Fransche offensief, waar de toestand voor de Duitsehers dagelijks moeilijker wordt. De weg van Péronne naar Béthune, die over drie K.M. in handen der Franschen is, is voor de Duitsehers thans onbruikbaar geworden. Koning Konstantijn van Griekenland schijnt toch nog niet van plan om Venizelos de samenstelling van een nieuw kabinet op te dragen. Was het im mer» de ernstige bedoeling van den Koning om Venizelos tot kabinetsformateur te be noemen, dan zouden de berichten over de oplossing der ministerioele crisis niet zoo lang behoeven uit te blijven. Reeds tegen Dinsdagavond werd een oplossing van de crisis verwacht en tof nog toe duurt zij voort, het volk in het onzekere latend over de>toe komst van het land. De Koning staat nu ook voor de moeilijk ste van alle kwesties sedert het uitbreken van den oorlog. Hij schijnt zich tot het uiterste toe tegen Venizelos te willen ver zetten en zal dan misschien ten slotte toch nog voor Venizelos - voor de Entente moe ten buigen!.... De kabinets-crisis in Griekenland. Tot nu was nog niets officieel bekend om trent de redenen, die Zaimis, den Griekschen minister-president, haddq^ genoopt om als zoo danig af te treden. Fransche bladen melden thans dat Zaimis als reden, heeft opgegeven, dat zijn -gezondheids toast and het hem onmoge lijk maakte, nog langer den last van. zijn ambt t« dragen. Dat de andere ministers hun leider naar het ambtalooze leren wenaohten te volgen, be hoeft bij den verwaarden en neteligen politde- ken toestand, waarin Griekenland ia geraakt, niet te verwonderen, voor den koning is de kabinetscrisis al heel onaangenaam, daar dé pressie, door de entente uitgeoefend, nu rechtstreeks tegen hem gerioht zal zijn. Aan de „Kölnisyhe Ztg. wordt uit de Fran- sohe pers het een en ander geseind, waaruit weinig vriendelijke gevoelens jegens het Grleksche staatshoofd spreken. Clemenoeau stelt hem in de „Homme Enohainó" verant woordelijk voor alle tegenkanting tegen de plannen der geallieerden en zegit: „Onze afre kening moet derhalve met den koning en met dt-fi koning alleen geschieden." De „Radical" schrijft: „Konriantijn tracht tijd te winnen; hij is al Hng geen koning meer, uit eigen be weging is hij leider der Duitschgezinde partij geworden en hij houdt steeds nog hun, die hem daarbij steunen, do hand boven het hoofd. Als onder deze omstandigheden voor ons moeilijk heden mochten rijzen, zooals die in oorlogs tijd dikwijls voorkomen, dan zouden wij aan stonds de gevolgen van den lieimelijken ar beid des konings en zijner volgelingen onder vinden. Zullen wij zwak genoeg zijn, een der- gelijken toestand te verdragen? Of zullen wij eindelijk door daden toonen, dat het uur der verraders, wat ook gebeuren moge, nooit zal slaan S" De lemps" laakt het ten zeerste, dat de koning de Officieren, die zich hebben ver zet tegen de revolutionaire beweging te Salo- niki, hoeft ontvangen en gelukgewenscht met hun eerlijke houding. "Dat de koning meer en meer in het gedrang zal komen, blijkt uit deze jjersuitingen, waar tegen de zoo waakzame Fransche censuur geen bezwaar heeft gemaakt. Geen éénheid nog tusschcn de entente-troepen in Saloniki? Italiaansche correspondenten te Saloniki zijn van meening, dat, niettegenstaande alle moeilijkheden, generaal Gouraud met Sarrail's plaatsvervanger, Cordonnier, en met den Ita- liaanschen generaal, Petitti, tot een overeen komst zal geraken betreffende alle bizonder- heden van een gemeenschappelijk optreden. Het Bristehe contingeut zal zooveel mogelijk staan buiten de nietuw beraamde organisatie van liet fealomki-leger. Uit vrees voor verraad door de aanhangers van de geheime vereeni- gingen, welke de Entente vijandig gezind zijn, blijft het doel van den aanval vanuit Saloniki, zooveel mogelijk geheim. Het getal van degenen, die ervan weten, is beperkt tot het uiterste minimum. Uithongering van de neutrale staten. De Zweedsche regeering heeft naar het Wolff-bureau uit Stockholm seint uit Lon den de officieele mededeeling ontvangen, dat de Engelsche regeering voorloopig voor een groot aantal goederen geen faciliteiten voor uitvoer naar Zweden kau verleenen. Onder deze goederen zijn vooral van belang: cacao, koffie, rubber, leer, grondstoffen voor de mar- garhiffabrieken, veevoeder, specerijen en thee. De Zweedsche pers noemt de mededeeling eenstemmig hoogst onvriendelijk. „Stockholm's Tidniugen" herinnert dat vele dqor Kugre-Iand gfinoemde waren uit Amerika komen, en verwacht mi tad ien een scherp toe- zicht op den geheelen Zweedsclien invoer. Het blad vreest, dat het dreigement om Zweden op rantsoen te stellen, zal worden uitgevoerd. Volgens berichten in de „Times" zijn ook dergelijke mededeelingen aan de regeeringen van Noorwegen en Denemarken gezonden. Zoo heeft Engeland voor Denemarken o.m. een ver bod van uitvoer of doorvoer (over zee) uit gevaardigd .van een aantal waren, die ook op de lijst van het nieuwe verbod voor ons land voorkomen. Tot 1 October mogen er ook geen vet, olie en vet- en oliehoudende stoffen heen. Zjj hadden niets meer van den oorlog gehoord. Toen de makkers van den Zuid-Pool-reiziger Shackieton gered werden en de boot naderden, die hen van Olifanta-eiland zou wegvoeren, was de eerste vraag <U0 aan hun redders deden: „En wanneer was do oorlog ai'geloo- pen?" Zjj hadden na October 1914, toen de Endu rance het Poolsohip „Buenos Ay res ver liet, geen contact meer gehad met de bewoon de wereld. Indien de geredden, die kort gele den to Punta Arenas arriveerden, naar Europa komen, zullen zij neg wel kans krijgen, mee te dioen. De Roemeenscbo vorstelijke familie. Uit Boedapest wordt» volgens berioht van de „Korr. Norden," aan de „Lokal-Anzeiger" ge seind, dat de middagbladen aldaar een bericht publiceeren van de „Jfaldawa' - te Boekarest,vol gens hetwelk de Roemeensche koninklijke fami lie Boekarest verlaten heeft. I^tegenwoordige verblijfplaats van da koninklijke) familie is niet bekend. Voteen!? bericht moet de Koning naar het in a nieuw ingerichte paleis te Galatz vertrok en zijn, volgens an dere berichten bevindt e Koning zich thans ta Jassy. Dit laatste bericht klinkt waarschijn lijker, aangezien ook »110 rijksbanken en bijna alle ministeries en moge autoriteiten hun zetel naar Jassy overgebracht hebben. Rusand en Ro*x»0ttië' Volgens de „Koeslcoje Slowo" ia generaal Iwamof, de vroegere opper bevelhebber van bet Russische Z.W. front, met een hoogst belangrijke opdracht naar Roe menië gezonden, en mat vijf hoofdofficieren reeda te Boekarest- aangokoman en door den koning ontvangen. verluidt is het zijn taak da verstandhouding tussohen den Russi sohenen en den Roemeenechen generalen 8taf to regelen. Een treurig g«vaL Te Glasgow, in Schotk land, heet een ontslagen verminkte soldaat, die eenigen tijd in eea muiutiefabriek heeft gewerkt, bij een ruzie met een. buurvrouw haar een handgranaat r'ag»WOrpeU) die te midden van een groep toeschouwers ontplofte. Twee personen werden gedood en' twaalf ge wend. Briand naar Rusland f Te Kristiania liep Maandag het gerucht - „Aftenposten", die het meldt, had geen gelegenheid meer het te cpntroloeren dat Briand, de Fransche mi nister-president, daar met een staf van offi cieren was aangekomen en den volgenden ochtend naar Rusland verder zon reizen. Ije neutrale post-schendingen. Het hoofd bestuur der Deensche posterijen deelt mede dat van de Deensche paketboot op Amerika „Oskar II", van Kopenhagen naar New-York onderweg, na doorzoeking in Kirkwall de ge- heele brief- en paketpost in beslag is genomen Daarvoor zijn de Engelsche havens dus rog niet gesloten 1 DE, DÜiTSCH-BULGAARSCHE INTER VENTIE IN GRIEKENLAND. ZURICH, 13 Sept, (Part.) Het Zwitsersche telegraaf-agentschap meldt, dat de Grieksche regeering officieel den tekst bekend maakte van het Duitsch-Bulgaarscke garantie-verdnn. betreffende het teruggeven van de Grieksche. gebieden, wglke door Duitsch-Bulgaarsehe troepen zijn bezet. Het verdrag bestaat uit 4 artikelen, waaruit blijkt dat de Duitscb-Bul- gaarsche troepen de bezette gebieden zullen ontruimen en voor alle aangerichte schaden vergoeding zullen geven, zoodra de reden van hun interventie heeft opgehouden te bestaan. UIT GRIEKENLAND. LUGANO, 14 Sept. (Part.) De Italiaansche pers behandelt hét aftreden van Zaimis als een reeds lang verwachte gebeurtenis en wijst erop, dat de Entente zelf reeds lang heeft afgzien van de Grieksche medewerking, zelfs indien het nieuwe kabinet deze zou aanbie den, omdat zij overbodig is geworden door het verschijnen der Russen op, den Balkan via Roemenië. De Entente verlangt van Grie kenland slechts, dat het haar handelingen niet in den weg staat. GENEVE, 14 Sept. (Part.) Omtrent den vermoedelijken opvolger van Zaimis loopen te Parijs de- meest tegenstrijdige geruchten. De „Information" verneemt uit Athene: In poli tieke kringen verzekert men, dat koning Kon stantijn de bedoeling beeft om de vorming van een nieuw kabinet aan Skoelpedis toé te ver trouwen. De „Temps" verneemt uit Athene: Zaimis verklaarde te zijn afgetreden, omdat hij door geen enkele politieke partij werd ge steund en omdat de politieke toestand te érnstig was om een eenvoudig „zakenxninis- torie" bet bewind te doen voeren. Het geruolit gaat, dat de koning erover denkt om zich te wenden tot de Neo-Ententistën ENGELAND. Do Home Rule-wet weer uitgesteld. Do officieele „London Gazette" (Staatscou rant) bevat een order in coucil, waarbij de in werkingtreding der Home Rule-wet opnieuw zes maanden uitgesteld is. Dit is het derde uitstel. Het eerste werd in Septemebr 1915 het tweede in Februari 1916 afgekondigd. In Engeland zijn twee vliegtuigen op groote hoogte met elkaar in botsing gekomen. Een er van viel te pletter. De Münchener dichter Heinrich Schna- bel aneuvélde als vrijwilliger aan de Somme. Hij was nog geen 31 jaar oud. Kr. Theodor Dreher is Dinsdag te Frei burg overleden. Ilij werd 9 Juni in Krauchen- wies geboren en 1 Aug. 1860 priester gewijd. Uit Havre wordt het overlijden geméld van den lib. Belgischen senator Neuman. Hij was 32 jaren lang burgem. van "s-Gravenbrakel. Uit Bern wordt gemeld,.dat de Bondsraad heeft besloten een Zwitsersch zaakgelastigde te Boekarest te benoemen. Te Malacchio, in Itajië, is oproer uitge broken. Het'volk drong het raadhuis binnen om dit in brand te steken. He Oesterreichische Waffenfabriek te Steyr heeft een dividend van 50 (v. j. 25) aangekondigd. Die varen er wel bijl - In de eerstvolgende Doemazitting komt een wetsontwerp aan de orde om Zemstwo's in te voören in Trans-Kaukasië. Te Weenen is men begonnen met de uit gave van een Russische courant, ten behoeve van de Russische krijgsgevangenen. UIT I)E STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit' i-s aan jhr. F. M. van Spengler, op ver zoek, met ingang van 1 November, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van hoofddirecteur van de RijksworkinrichUu. gen Veenhuizen, onder, dankbetuiging voor do daarin bewezen diensten; is, met ingang van October benoemd tot directeur van .het telegraafkantoor te Hilversum, .Wi. A. L. Mulder, thans hoofd commies der telegraphie; is, met ingang van .16 October benoemd tot directeur van het postkantoor te Hilver sum, G-- 1W> W. .0. Diest Lorgion, thans adjunct-directeur bij den dienst der poste rijen. (Officieel). Blijkens mededeeling van het Engelsche gezantschap. Zijn van 13 uur in 6043 den nacht van 12 op 13 September af alle Engelsche havens gesloten zoowel voor in komende ais uitgaande neutrale schepen. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat do postver zending naar en over Engeland tot nader bericht is gestaakt. Ook de telegra.ische verbinding is, in zoo verre tenminste, dat geen Reuter-telegram men aankomen, verbroken. Omtrent de redenen van Je, verbreking van het verkeer met Engeland vinden wij niets vermeld. Vermoedelijk zal moeten worden gedacht aan troepentransporten of vlootacties van den kant van Engeland. DE PRIJS VAN MEEL EN BROOD. De Minister van Landbouw, Nijverheid eii Handel maakt bekend, dat met ingang van 15 September e.k. is besloten: 1. den prijs van tarwebloem (gebuild, in- landsch, uitsluitend één soort) te stellen op 20.75 per 100 kilogram; 2. den prijs van tarwemeel (ongebuild) té stellen op 18.90 per 100 kilogram; 3. de de onder 1 en 2 vastgestelde prijzen zijn netto, contant, af fabriek of molen voor bakkers en dergelijke verbruikers en dat aan tusschenpersonen op verzoek een reduetid moelT worden toegekend als is aangegeveii in zijne circulaire van 23 Maart 1915, no. 12001/6; 4. den maximumprijs voor brood vast té stellen per kilogram contant, afgehaald van bakkerij of winkel voor: a. gebuild tarwe-waterbrood op 2414 ei; b. gebuild tarwe-waterbrood gebakken om der rabbinaal toezicht op 25 H cent (de prij zen van de andere soorten gebuild tarwe1 brood naar evenredigheid); e. ongebuild tarwebrood (bruinbrood) oj) 22 cent. HET KIESRECHT. In verband met de vraag of opnieuw tiji delij'ke afwijking van de Kieswet ware vooé te bereiden op den voet van de wetten vani 30 Januari 1915 (Staatsblad nr. 37) en 24 Fe- biuari 1916 (Staatsblad nr. 81), heeft de miJ Bister van Binnenlandsche Zaken aan dé Commissarissen der Koningin verzocht op te geven of er naar hun meening een betee- kenend aantal kiezers wier namen voorko men op de kiezerslijst, van kraoht geworden den 15 Mei 1914, uit hoofde van oorzaken na 1 Augustus 1914 ontstaan, het kiesrecht zou den verloren hebben, indien deze wetten nieli waren tot stand gekomen. DE RECHTERZIJDE EN DE GROND WETSHERZIENING. De jStichtsche Ct.", een anti-rev. orgaan, schrijft: Op één ding zal, naar we hopen, de reeh! terzijde met kracht alsnog aandringen, n.R dat tegelijk met de komend© GrondweLher- '/.lening in een additioneel artikel een voor-i loopige regoling van het lager onderwij^ wordt ingevoerd, waardoor zooveel mogelijlo ons reeds in werkelijkheid wordt geschon ken wat het nieuwe art. 192 ons toekent als een recht. In hoever het mogelijk is om zulk een niéuwe regeling reeda spoedig in te voeren, kunnen wij niet beoordeelen. Maar het gaal toch niet aan, dat het nieuwe kiesrecht on middellijk wordt ingevoerd, terwijl wij op de finantieele gelijkstelling, ook nadat ze in de Grondwet staat, wie weet nog hoeveel ja ren, zouden moeten wachten. EEN SOCIALE WEEK. Het Centraal Comité voor K. S. A. heef, het voornemen in het voorjaar van 1917 we derom een sociale week te houden. NEDERLANDSCHE KINDEREN UIT DUITSCHL A ND. Te Zevenaar zijn een 50 kinderen van Ne derlanders uit Duittchland voor het Huis vest iugseomité te Leiden aangekomen. In de wachtkamer was bij de aankomst van tie kinderen aanwezig Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering Aartsbisschop van Utrecht en be schermheer van het Huisvestingscomité. Onuer deze kinderen waren 5 Protestantscbe. DE AOHEIjSCHE KLUIS. Men meldt uit Valkeuswaard aan de ,,'s H. Ut.": De kluis te Achel trekt tegenwoor dig veol bezoekers, speciaal om de Duitsche wacht te zién, die de kluis heeft bezet. De Commandant der rnarechaussées al hier geeft u met de meeste welwillendheid, indien hij u niet voor een smokkolaar aan ziet ,een bewijs om de grens te naderen. Op. het oogenblik vertoeven nog slechts 6 broeders en 1 pater op het Hollandsch ögrondgebied. Zij hebben een gebouwtje be trokken, hetwelk voorheen oen prachtig kippenhok was. De andere gebouwen staan allen op Belgisch grondgebied. Gaat ge door de poort van den tuin dan wordt ge weldra begroet 'door -een vriondelljken .pater, dio met de meeste welwillendheid mot u rond gaat, in het gedeelte van de kluis, htetwelk nog door hen in gebruik is. et is een prachtige tuin en een heer-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1