NAGEKOMEN BERICHTEN Uil UL PMOViftClfc STADSNIEUWS HET GOUDEN JEBILE VAN DE AARTS BROEDERSCHAP „DE H. FAMILIE." ;HJke boomgaard, welke Boorkruül iwarïf 'door 'den eleotrlscïïen draad, hier voor 6 weken geplaatst en sedert 14 dagten geladen, en een eenvoudig kerkhof met schoone grot, waarin door beelden wordt gesymboliseerd hoe het er in de hel zal uitzien. Ben bezoek aan de kluis loont werkelijk de moeite. Aan den hoofdingang staat een Duitsche wacht, bestaande uit 2 onderofficieren en 11 manschappen. Het zijn ferme kerels van diverse ouderdom varieerende tusschen 20 en 40 jaren. Hun vooruitzichten zijn echter niet gun stig, daar zij binnen enkele dagen naar het front zullen vertrekken. .Waarlijk, een reisje naar de Achelsche kluis heeft zijn. eigen aardigheden en uit geheel het land komen, blijkens een aangelegd register, vele perso nen om te bezichtigen het stukje grond, hetwelk alsnog door de paters en de broe ders der kluis is behouden, ders der kluis is behouden, en waarvan de Katholieke Illustratie een paar weken geleden eenige mooie kiekjes gaf. DE ONLUSTEN IN DJAMBL LWij meldden reeds, dat kolonel F. J. Kroesen van de infanterie, belast is met de leiding van de operaties in Djambi. We mogen daaruit de gevolgtrekking ma ken aldus de „N. R. Ct." dat de Indi sche regeering meent te doen te hebben met een verzet, dat een stelselmatig opereeren vereiseht om het te beteugelen en dat daar bij eenheid in de leiding uiteraard noodza kelijk is. De aanwijzing van een officier van lioogen rang als leider wijst er ook op, dat er niet voor teruggedeinsd zal wor den, desnoods nog meer troepen beschik baar te stellen. We behoeven er dan ook niet aan te twijfelen of dit in deze tijden zoo ongelegen komend verzet in Djambi zal wel. spoedig, gefnuikt zijn. Wordt de ^ndhaving van rust en orde dan weer voorloopig toevertrouwd aan de militaire macht in plaats van aan de niet altijd erg bruikbare gewapende politie, die, mag men een door De Telegraaf ontvangen bericht geheel gelooven, in Djambi zelfs min of meer gemeene zaak met de opstande lingen zou hebben gemaakt, dan zou er toch iets goeds uit dit verzet geboren zijn. De keuze van den leider der operaties in Djambi is zeer gelukkig. Kolonel F. J. Kroe sen is een van de jongste kolonels van het Indische leger, maar zeker wel een van de bekwaamste. Reeds als jong officier hij is van de aanstelling 1889 heeft hij op Atjeh bij het korps marechaussee gewich tige diensten te velde bewezen, waarvoor hij eervol werd vermeld. Later heeft hij de Hoogere Krijgsschool gevolgd en na met veel succes Yolbrac1 xe studiën werd hij als kapitein by den generalen staf geplaatst. Hij is nog pas kort in Indië tefug, daar hij omstreeks- >i 1915 van verlof is te ruggekeerd. Tijdens zijn verlof was hij een viertal jaren werkzaam aan het departement van koloniën a's wd." chef van Afdeeling ;0 I Algemeene Jcf-zalcen en marine. Kolonel Kroesen is een algemeen geacht hoofdofficier, hetgeen zeker de samenwer king tusschen hoog en laag zal ten goede komen. Van hem is ook niet een te ruw op treden te verwachten. Voor zoover wij we ten is hij tevoren nooit in Djambi geweest. VEEZ ijl TEGEN OORLOGGS- MOLEST. By Kon. besluit zijn aangewezen als ge machtigden der Regeering voor de uitvoe ring van de Oorlogsmolestverzekeringswet a. te Amsterdam de heer Jan ter Meulen en de firma B. Franco Mend es en Co.; b. te Rotterdam de firma R. Mees en Zonen. Voorts is voorgesteld eeen commissie van -advies in zake de uitvoering van genoemde wet, en zijn benoemd in deze commissie: lo. tot lid tevens voorzitter de heer mr. D. Fock, lid van de Tweede Kamer der ,8taten-Generaal te 's Gravenhage; 2o. tot leden de h.eeren E. S. Orobio de Castro Jr., assuradeur, J. .Wilmink, direc- ,teur vein den Koninklijken Hollandsehen Lloyd, M. P. Voute, lid der firma Mirandolle Voüte Co., allen te Amsterdam, en de hee ren A. Gleichman, ,W. C. Hudig en 8. J. R. dc Monchy Jr., allen te Rotterdam; 3o. tot secretaris de heer mr. A. R. Vis- »er, advocaat en procureur te 's Graven hage. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND. Nadat de Koningin gisteren tegen een uur per torpedoboot uit Terneuzen to Viissin- gen was teruggekeerd en in den trein het noenmaal was gebruikt, beeft H. M. zich op een onderzeeboot begeven waarmede zij een tocht onder water van ongeveer een !half uur maakte. Deze moedige daad maak te op allen die er getuige van waren een diepen indruk. Alvorens aan boord te ga^in, heeft de Koningin een onderhoud gehad met den sergeant-majoor torpedomaker Beefs, die ten gevolge van een ongeluk met een torpedo eenige maanden geleden het linkeronder- ibeen verloor. Om 5 uur 50 heeft H. M. per koninklij ken trein Vtissingen en daarmede Zeeland verlaten. MET GELD SMIJTEN. Een Indisch ambtenaar op verlof is een heel heerschap. Hij maakt goeden sier van zijn verlofstraktement. En in Indië kan hy blijkbaar wel gemist. GemistT De directeur van Landbouw, de heer Lo- vink, is anderhalf jaar lang in Nederland geweest en zijn post is waargenomen door den heer Koningsbergen. De heer Lovink beurde zijn verlofstrakte ment en de heer Koningsbergen het trak tement van den heer Lovink. Gedurende anderhalf jaar beeft de heer Koningsbergen dit hooge traktement geno ten en nu is het wat sneu, schrijft het Soer. Hbld„ om hem weer terug te zetten. Men tracht er nu wat op te vinden. Bijvoorbeeld: men zon den heer Konings bergen ad j nnct-directenr van Landbouw runnen maken. 1 V Zoo smijten ze in Indië met de centen. der Distributienet. Door de joli.ie te Gouda is hij den grossier in krui- emerswaren D. v. V. aldaar beslag gelegd »p een groote hoeveelheid soda, die in wa- ftt opgelost fn fieaéoEeu en vaten was ge daan, om op deze wijze aan een behoorlijke distributie te worden onttrokken. Proces verbaal is tegen den grossier opgemaakt Noodlottige gevolgen van een buren- twist. Bij eon burentwist te Groningen, ge raakte de 36-jarige vrouw D., zoo overspan nen, dat zij een zenuwtoeval kreeg en dood neerviel. Zy laat een zieken man en 4 kin dertjes na. Verdronken. Te Rotterdam is aan boord van do motorboot Ambelant, liggende in de Nieuwehaven een 4-jarig zoontje van den schipper, voorover in een waschkuip met zeep sop gevallen en verdronken. Manschaippen vap de reddingsbrigade hebben te vergeefs getracht de levensgeesten bij het kind op te wekken. Een jachtopziener aangeschoten. Men meldt uit Tilburg; Gisterenmorgen ia de Goirlsche jachtopziener W, H- door den Til- burgschen strooper A. K-, stroopende onder Tilburg, door een hagelsehot in de rechter borst getroffen. De gewonde werd in ernstigen toestand naar het Gasthuis vervoerd. De dader is voortvluchtig. Een smokkelaar omgekomen. De arbeider J. Kroesen, te Zwartemeer. was met eenige personen bezig smokkelwaar over de grens te brengen; hy is daarbij in het Van Echtens- kanaai geraakt en verdronken. Tusschen de raderen. Dinsdagmiddag is het 8-jarig zoontje van den boekdrukker Van Doorne, te Delft, door een machine gegrepen en een paar maal rondgeslingerd.- In hoogst zorgwekkenden toestand werd de kleine opge nomen. Een doodelyk ongeluk. In de staatsmijn Wilhelnnna te Heerlen geraakte de arbei der L.- W. tusschen de wagens en den wand- in de mijn bekneld. Zwaar verwond werd hij naar het hospitaal vervoerd, alwaar hij aan de bekomen wonden is overleden. EEN GRIEKSCil LEGERKORPS" NAAR DUITSCHLAND OVERGEBRACHT. BERLIJN, 14 September. Officieel wordt door het Wolfi-bureau geseind: Toen de Duitscli- Bulgaarsclie troepen door den aanval van gene raal Sarrail zich gedwongen-zagen in een tegen aanval Grieksch-Macedonië binnen te rukken stond achter den tot de Strcema vooruitgenikten Bulgaarschen linkervleugel 't vierde Grieksche legerkorps met het geweer bij den voet in de drie steden Seres Drama en Kavalla. De maat regelen der Entente hadden ten doel deze Grieksche troepen te dwingen aan haar zijde te treden "of hun een dergelijk lot te bereiden als den in Saloniki overweldigde deelen van de elfde Grieksche divisie. De vrije verbinding mtt Athene was verbroken; het verteer met de auto riteiten in het vaderland werd door de Entente gecontroleerd en naar welgevallen belet; de commandeerende generaal van het vierde Griek sche legerkorps in Kavalla, getrouw aan den wensch van zijn opperbevelhebber en wettige regeering om de neutraliteit te handhaven, zag zich wegens den onhoudbaren toestand van zijn troepen, bedreigd door honger en ziekten, ge dwongen zelfstandig te handelen en verzocht op Sept. aan het Duitsctie opperbevel zijn brave konifigs- en regeeringsgetrouwe troepen voor den druk der Entente in bescherming te nemen en hun onderdak en verpleging te verschaffen. Aan dit verzoek werd voldaan. Ten einde elke schen ding van de neutraliteit te voorkomen, werd met den commandeerenden,generaal overeengekomen de Grieksche troepen "volledig bewapend en uit gerust als neutralen naar verblijfplaatsen in Duitschland over te brengen. Zij zullen hier gastvrijheid genieten, tot hun land door de indringers der Entente zal zijn verlaten. BINNENLAND. GEEN PROEFMORILISATIE. Men seint ons uit den Haag, in verband met het feit, dat, ondanks alle tegenspraak, de geruchten omtreht een te houden proef- mobilisatie hardnekkig blijven loopen, (lat er van de jneest-bevoegde zijde wordt me degedeeld, dat hiervan-niets bekend is. DRIE EN EEN HALF M1LLIOEN VOOR DE MARINE. Men seint ons uit Den Haag, dat er een wetsontwerp naar de Tweede Kamer is ver zonnen, waarbij 3l/a millioen wordt aange vraagd voer de marine, voor het 2e halfjaar van 1916. SCHOTEN. R.-K. Pol. Prop.-club. Gisteravond hield de R.-K, Pol. Prop.-club, afd. Schoten, een feest avond, welke haai- was aangeboden door de R.-Iv. Kiesvereeuiging uit Schoten, in 't ge bouw van den Volksbond, alhier. ha de openingsrede van den voorzitter der Kiosvereenigtug werd het program afgewerkt, hetwelk pit niet minder dan twintig nummers bestond, zooms; voordrachten, verschillende spelen voor de feestvierenden, een tombola zonder, nieten, enz., te veel om op te noemen. Een feeslied, bijzonder voor dien avond in elkaar gezet door den heer Van Steen, werd zoo mooi gevonden dab het den geheel en avond werd herhaald. monten Wr^-i het gezelschap een bijzondei vmeSgin^Tot /H5ei5 Wflf LeVeDSWM'" «^erVrenS Dat deze avond lang in 't geheugd dei- feestvierenden zal bly'ven en. den aangeuamen geest van kameraadschappelykteid zal vor- boogen behoeft niet te worden gezegd. Een dankwoord 'aan de R.-K. Kiesvereeni- ging en de feestcommissie die dezen avond zoo geanimeerd heeft weten te maken, is hier an ook op 2.ijn p]aats! PERSONALIA. De heer C. L. W. van IJsendijk is be noemd tot secretaris vau de vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen". GEMEENTEZAKEN. De jaarwedden der politie. B. en deelen den raad mede, dat het door den raad dd. 5 Juli genomen besluit inzake de politie moet leiden tot cene her ziening van de regeling van de bezoldiging der agenten van politie le, 2e en 3a klasse. Zij bieden den raad een ontwerp-besluit met die strekking ter vaststelling aan. Verder deelen zü mede dat het in de be doeling van den Burgemeester ligt, om hij de toekenning van de tweede periodieke verhooging de agenten tegelijkertijd te be vorderen tot 2e klasse en bij de toekenning van de vierde periodieke verhooging tot de le klasse. HET DUBBELE FEEST BIJ DE JOZEFS-GEZELLEN. De St. Jozefs-Gezellen staan in een best blaadje bij katholiek Haarlem dat blijkt wel voortdurend. Dat bleek ook gisteren, weer, toen het kan gezegd worden héél de Roomsehe Spaarnestad meegeleefd heeft in. de dubbele feestviering; het eerste lustrum der aanslui ting bij den Internationalen Koïpin'gabond en het koperen priesterfeest van de praeses der Haarlemscke Gezellen. Edelmoedig hebben Haarlem's katholieken hun belangstelling ge toond door bet geven van stoffelijke blijken blij hebben ze gisteravond het officieele feest in het gezellenhuis aan de Jaas straat mee gevierd. De intocht van den jubilaris. 't Was stampvol in de groote feestzaal, tegen half acht. Natuurlijk waren er de gezellen en de leden van het dames-comité, de dames mevrouw Bodenstaff, mevrouw Goede en me vrouw Kerkhoff, welk comité was opgericht op initiatief van den heer Bodenstaff, Daar waren donatrices en donateurs, de weldoeners van de Haarlemsche Kolpings- organisatie, en de genoodigden, onder wie de familie van den jubileerenden pater Gaminada. De zaal was een feestzaal. Niet vooral om de feestelijke stemming die uit het vriende lijk stemmengegons sprak en uit de „Zondag se Le'' kleedij van de aanwezigen maar ook en bijzonderlijk omdat het mooie lokaal zoo keurig was uitgedoscht in een stemmig feestgewaad van bloemen, groen en electrische gloeilampjes. Het podium was een bloemen tuin geworden in den waren zin van het woord. Behalve het Teehnisch-bureau Dirks hebben een aantal gezellen de eer van dit uitstekende werk; hun naam mag aan de vergetelheid ontrukt worden; het zijn de gezellen van Looij, Rienstra, Elfferink, Roodenburg, Vogels, Hubers, Gigengack, v. d. Veldt en Jansen. Klokslag half acht kwam er drukke bewe ging aan den ingang..Ingehaald door de Haar lemsche Kolpingsgymnasten kwam de feest vierende president de zaal binnen, met daverende toejuichingen ontvangen. De jubilaris nam op het rijkversierde po dium plaats, met het bestuur der Vereeniging en den Centraal President, den Zeereerw. Heer Beysens, uit Amsterdam. Toespraak, Huldeblijken en Welkomstlied. De vice-president, pater G. J v. d. Valck 0. F M., nam nu het woord, en schetste hoe de feesteling en spr. samen 9 jaar geleden hier in de Spaarnestad kvvamen, dat pater Cami- nada toen naar de Groenmarkt ging en spr. naar het Kleverpark. En in die 9 jaren hebt gij> zegt spr. u de liefde en achting verworven van de katholieken van Haarlem, door uw ar- beidszaamheid en vriendelyken omgang. Gij kreegt de Jozefsgezellen onder uwe leiding. CT kreegt hare leden, liei en zij leordfyry Tl hoogschatten en beminnen. Gij leidde hen met goedheid, maar zoo noodig ook met beslist heid. Spr. schetste, wat pater Caminada vooral voor de Jozefsgezellen geweest is. Wat een zorgen en hoofdbrekens hij had voor de Tee- kenschool en vooral ook wat een moeite hij zich getroostte voor een eigen gebouw. Wat dat laatste belangrijke punt betreft: Ge vertrouwdet daarby op God's hulp en op den steun der Haarlemmers. Welnu: God heeft geholpen en de Haarlemmors'hebben ge steund, en vooral ook een katholieke, die geen Haarlemsche was, maar toch nauw bij Haarlem betrokken wai, vooral zy ook heeft steun ge geven. De parochianen, de katholieken van héél de stad hebben u ook leeren hoogachten en ver eeren 1 De ware liefde echter uit zich niet in woor den alleen, maar ook in daden. Dat hebben de Gezellen op de eerste plaats goed begrepen. Op eigen initiatief hebben rij een heerlijk geschenk bij elkaar gebracht- Spr. wil het uitdrukkelijk er bij zeggen, dat dit geschenk gekomen is reclitsstreeks uit het hart der Ge zellen, en niet na een wenk van bovenaf. Voordat een der gezellen het ging aanbieden werd nu eerst gezongen het feestlied; „Wel kom aan den jubilaris 1", muziek van Philip Loots, op de wyze van het Bissekopslied. De Senior O o t e s kwam hierna naar voren, om als biyk van dank namens de ge zellen het geschenk aan te bieden. Ootes sprak daarby den wensch uit, dat het den x ater gegeven moge zijn, nog vele jaren als praeses aan het hoofd der Gezellenvereeniging te mogen staan. (Langdurig daverend applaus en bravo's.) Het geschenk bestaat in «en veriruld zil veren kelk; op de cuppn. staat: Christum Dei filium qui putari Jignatus est filius Jo seph, venite adoremus, en op den nodus: fabri filius. Onderaan is hot beeld van St. Joseph in emaille aangebracht met het in signe van het Intern. :EolpiBfïsyer'bond. Iy vier lelies ziet men een der vier emblemata der 8. J. Gez.: Godsdienstzin, arbeidzaam heid, eensgezindheid, eu vi'oolijkheid. On der den voet staat de opdracht. De kelk is uitgevoerd in by^antijnscRe stijl en ge. leverd door de firma £FiiysseI1 Beidt. Nu volgden nog meer cadeaux, die alle met een pittig woord van pater v. d. Valck werden aangeboden: twee mooie koperen lusters voor net H. Hartbeeld, van de zelatricen; een en+eloppe met een bedrag van BOO van Parochianen, vrienden en vereerders, om 'asten van het gebouw te verlichten. Het genoemde dames-comitéen de zelatricen heb- oen zoch alzoo op niet genoeg te waardeeren wyzo gekweten van hun inzamelingstaak g Wat" er een fraai bewerkte preeidente- amer met iuscriptia vaü de bestuursleden, en tenslotte werd medegedeeld, dat het dames comité en de vrienden voor een H. Hart-beeM hadden gezorgd, een fraai, groot beeld, dat moteen werd ingehuldigd. De intronisatie-plechtigheid. Met assistentie van de paters Caminada en v. d. Valck verrichtte de Centraal President, Rector Beysens, nu de indrukwekkende cere moniën der Inhuldiging van het Heilig Hart, dat op een eereplaats prijkte, on go ven door een krans van eketriseh licht. In de toespraak zeide rector-praesés Beysens dat hier het H. Hart wordt ingehuldigd in een eeht Roomseh huis, in Roomsehe kringen. Spr. weet nog, van vroeger, hoe de Room, sche Haarlemmers veel devotie hadden voor het H. Hart en durft byna zeker zeggen, dat in alle gezinnen van de aanwezigen de In- tronisatie geschied is. Nu gaat God ook hier de maagdelijke Liefde uitspreiden over den jongen werkman, die onder de leiding van priesters wordt gevormd. Da bewoners van dit huis moeten met liefde tot Jesus Goddelijk 11 ar;, opzien en liefde aan Christus weder geven. Die liefde bestaat ech ter niet alleen in een vurig gebed, maar moet tot,uitdrukking komen in heel hun later leven, in de toekomst, als ze onbeschermd de wereld in gaan. Ze moeten God hier trouw beloven, om daar buiten sterk te staan, en stand te houden, den Praeses ter eèr en God tot Lof. Muziek. De Feestrede van Mr. Bomans. Nadat de roerende plechtigheid ten. einde was, gaf de mandoline-club der St. Jozefs- gezellenvereeniging, afdeeling Amsterdam, eenige uitstekende nummers ten beste, die met veel applaus werden beloond. Toen kwam Mr. J. B. Bomans, geestig ingeleid door pater v. d. Valck, in luitenants- uniform op den katheder, stormachtig "toe gejuicht. Hij zeide, na een humoristische prefatie dat hij verbaasd had gestaan over het geschenk der gezellen, het machtig offer dier jongeiis. Hij bewonderde en prees ook pater Caminada's koenen durf en betoogde, dat het goed gaat, met ons, katholieken. De St. Jozefsgezellen biyven daarby in niets achter. Geen mobili satie houdt den Roomsehen opbloei tegen en de Gezellen geven een voorbeeld van actie. De bestuursleden houden de eer der vereeni ging hoog door een voorbeeldige werkzaam heid en de praeses deed ons juichen bij het aanschouwen van zijn werk. Dat de St. Jo- zefsgezellen-Vereeniging nog lang zal voort bestaan met God'a hulp is zeker 1 Moge gij uw blijgemoeden leider, die lééft voor u, ook nóg lang houdeni Spr. liet den. Gezellen thans in korte schet sen het leven zien, dat zij in dienst van Gkristus moeten vervullen. Als soldaten in militairen dienst, moeten zij, om tegen de ge varen der ziel bescherming te vinden, zich aansluiten by de Roemach-Katholieke mili tairen vereeniging en spr. smeekt bun de be lofte daartoe af. Hij brengt hierbij onder applaus hulde aan den kapelaan-directeur Noordman, met z'n kranige militairen vereeni ging in onze stad. Als volwassen arbeider moeten de gezellen later bun kracht zoeken in den Roomsehen* Volksbond en hierbij gedenkt spr. met lof het drietal Passloors, Guskens, de Lobel. Met gejuich moeten ze zich aansluiten bij de Katholieke vakvereenigingen, die op alle gebied voor hen wijd open staan, en ze moeten afweren het gelok van de vijandige organisa ties op onchristelijken grondslag. Krachtig en bezielend waarschuwt spr. ertegen dat ze zich zelf toch niet moeten overschatten als ze later in het volle levin staan. Ze moeten, uit dankbaarheid voor de zorgen, hen in hun jeugd met zooveel liefdé door ouders eu ouderwijzers, leiders, priesters en wiax'cleïï-s gegeven, voorziolitdg zijn, waken over zichzelf en hun best doen, dat al die angstig-nauw-gezetth verzorging niet wordt tenietgedaan. De spreker schetst dan in geestdriftige taal de groeiende kracht van het Katholocisme, op elk- terrein, ondanks alle verdrukking en aan val en schildert in heerlijke peroraties de bezielende macht die van Rome uitgaat en de onwankelbaarheid van Rome en de Kerk. In enthousiaste woorden schetste hij de wel dadigheid, diie van de instellingen der Katho lieke gemeenschap uitgaat, gewrocht door de wonderen van den Katholieken Qharitas. In een geestdriftig slot pleitte hij vurig om vol harding in den strijd en om medewerking met Rome. (Langdurig applaus, schier oneindige tccjniehingen.) Pater v. d. Valck sprak een mooi dank woord, Mr. Bomans huldigend voor zijn heeriijk- schoone rede, en als tolk der gezellen verklarend, dat zij zullen volbrengen, wat spr. hen heeft voorgehouden. Zij zullen dit doen met de hulp van God en om die te verkrijgen vraagt spr. aan den praeses. aan God de hulp en de genade voor de gezellen te willen vragen als hij in het H. Misoffer de geschonken kelk gebruikt. Het dankwoord van den feesteling. Onder daverende toejuichingen komt pater Caminada nu op den katheder, om met ontroerde stem zijn dank te betuigen. Hij begon met den gezellen-groet: „God zegene het eerzame hand werk", uit de zaal spontaan beantwoordt,-en verklaarde, dat hij, wat zoo vaak wordt ge zegd geen woorden kan vinden om te bedan ken, want zijn hart vloeide over van dankbaar heid. Hij somde alles op wat hij had ontvangen: van God-Zelf allereerst de genade en dan al s ®e prachtige geschenken, waarvoor hij allen zeer, zéér dankbaar was. Hij beloofde, hetgeen pater v. d. Valck voor de gezellen had ge vraagd en God te bidden dat het vele goeds, hem toegezegd, door God ook moge worden ge schonken. Hij hoopt nog lang als priester Gods te mogen arbeiden en aan het hoofd der Vereeni- Bj!z mj iep 'jow hq ppap in 'upbjs ua^ouj aj SniS zilveren feest zoo God hem dit schenkt met meer als praeses hier zal kunnen vieren. Maar dit wil ik toch getuigen, zegt spr., waar God Zich in mij zal beroemen, wèrwaarfs ik mij ook zal begeven, de St. Jozefsgezellen-Vereeni- ging te Haarlem zal voor mij steeds onvergete lijk zijn. (Applaus en bravo-geroep.) Het slot. Tot slot kwam de secretaris der Damclub, gezel Vogels, nog het cadeau aanbieden der Damclub (een rookstel met foto), waarna eenige liederen werden gezongen, o. w. het Kolpings- lied en toen sprak praeses Beysens het gebed, waarna de geestdriftige vergadering om half elf uiteen ging. Zondag heeft de feestuitvoering plaats, met, een afwisselend program. VAN HET .TIENDE. De reserve 2e-luitenants J. van Dijk en 0. R. Dekker, do sergeanten H. Bey en Van der Eynde, benevens de milicien-ser geant Van der Horst van het 10e Regiment Infanterie zijn aangewezen voor het volgen van een cursus als leider voor lichaams oefeningen. l Bij het 10de Regiment Infanterie zijn in den rang van sergeant aangesteld bij het zelfde korpp deJ^Uieiens-korpopaals; J. A. Be Groot, H. J. Braam, O. Aafjes, [Wi JM. Blom, N. H. P. Dieben, N. H. J. Drees* J. G. Hollander, A. Ditmar, E. J. M. Gus- Senhoven, H. K. van Beaumond, H. D. van ilea Hoff, J. P. Griffioen, S. JEL Evelyn^ F, Nueboer, A. F. van Koot, J. F. List A. G. van Lunenberg, H. A. H. Botti, A' Meister en J. van Leeuwen, beneven» de landstormpiichtige korporaal C. van Leeuwen. De reserve 2e-luitenant J. Th. Thyss« wan het Depot-Bataljon der Xe Infanterie Brigade is door den Opperbevelhebber we* der teruggeplaatst bij het 10e Reg. Inf. DESERTIE. De auditeur-militair bij den Haagschen Krijgsraad heeft geëischt tegen: J. A. L., huzaar, afkomstig uit Haarlem, wegens 3e desertie, driemaal achtereenvol gons gepleegd, 1 jaar militaire gevangenis straf, ingaande 8 Augustus met ontzegging van het recht om te dienen voor den tijd .van 5 jaar. H. V., landstorm-infanterist, afkomstig uit Haarlem, wegens 2e desertie, 3 maanden militaire detentie, ingaande^ 14 Augustus. TE JVATERLATING VAN* DE „PEN- DREGHT". Zaterdag a,s. des morgens omstreeks 11 uur zal aan de Verf Conrad alhier te water gelaten worden het dubbeiscliroei-motor- schip genaamd „Pendrecht". De feesten ter viering van het gouden jubilé van de Aartsbroederschap „de H. Fa milie," in de parochie van Onze L. Vr. Rozen krans, alhier, zijn gisteravond begonnen, in het rijk en heerlijk versierde kerkgebouw aan het Spaarne. Den lüden Februari 1866 werd alhier, in de kerk van St. Thomas van Aquine, destijds bij kerk van de parochie van O. L. Vr. Rozen krans en den H., Dominicus, door Z. D. H Mgr. Wilmer een afdeeling van deze Aarts broederschap gesticht; den 12den Augustus van hetzelfde jaar, sloot de nieuwe afdeeling zich bij den hoofdzetel van de Aartsbroe derschap te-Luin aan en in September d. a. v. had de eerste opdracht der leden plaats. Van de oprichters zijn de heeren G. van Lunen -urg, H. J. Bonfrèr en J. A. Mathot nog in leven en onafgebroken trouw lid geweest der afdeeling, zoodat deze heeren gelijk met de afdeeling hun gouden jubileum vieren. Directeuren der afdeeling waren achtereen volgens de WelEerw. Kapelaans: J. Th. A. Heiligers, J. F. Bernsen, M. P. Kryns, G- W. Konings, B. J. Klekamp, J, Zwart, F. J. H. M. Wierdels, 0'. W. Kortekaas, H. M. D. Hellebfekers, F. J. van Nes en C. P. van der Salm. Zooals gezegd: het kerkgebouw is rijk ver sierd. Héél het hoofd-altaar baadt als 't ware in een zee van planten en bloemen, terwijl ter rechterzijde van het altaar tusschen het groen, ten behoeve der plechtigheden' welke a.s. Zon dagavond zullen plaats hebben, de Bisschop pelijke zetel meF baldakijn staat opgesteld. Het geheel wordt ter rechter- en linkerzijde geflankeerd door de vaandels der Congregatie; die van de H. Familie en die van de H. Maagd Maria. In het kruis van de kerk hangt van xxlt liet fatooge gewelf een groote, fraaio blO^" menmand, waaruit naar de vi'er li oefen van het kruis guirlandes van verscii groen afhan gen, welke in bloemenbakken, die aan de pila ren, zijn aangebracht, worden opgenomen. Voorts hangen in de rondte van het gebouw, tusschen alle pilaren, zulke guirlandes, het geen met de vaandel- en wapenschilden-ver siering de toch reeds fraaie kerk een echt. feestelijk aanzien geeft. Het is een overweldigend gezicht, die rijk dom van bloemen en planten zoo smaakvol ge rangschikt; de heer A. v. Emmerik, die deze versiering hier aanbracht, heeft eer van z'n werk! Gisteravond dan, te half negen had de plech tige opening der feestviering plaats met een oefening van voorbereiding, ouder leiding van den Weleerw. Pater Redemptorist Philippona, van Rotterdam,sden ijverigen directeur van het Ketraitenhuis te Noordwijkerhout, aan wien de geheele leiding van het driedaag- sche triduum is opgedragen. De handelingen aan het altaar werden ver richt door den ZeerEerw. heer pastoor B. J. Sehrandt, geassisteerd door de WelEerw, heeren C. P. van der Salm, directeur der Con gregatie en A. Kramer, beiden kapelaans dex parochie. Nadat nu het Veni Creator was gezongen en de gewone gebeden tot de H. Familie wa ren gedaan en na het zingen nog van een feestlied, hield pater Philippona zyn eerste toespraak tot de feestvierende leden. De gewijde redenaar had tot tekst genomen de spreuk van den Psalmist: „Zalig het volk, dat weet te jubelen." In heerlijke en gloed volle taal schetste Z.Eerw. het ontstaan van de Aartsbroederschap en de verdiensten en zegeningen, welke door het lidmaatschap wor den verkregen. Overtuigend toonde ZJEerw, aan, dat de Congregatie der H. Familie ook nu nog recht van bestaan heeft. Nu, bij het BO-jarig bestaan, zeide Z.Eerw, is er reden tot jubelen en tot dankbaarheid voor de leden, maar ook tot het nemen van het vaste besluit om altyd trouwe leden te blijven. Na de predicatie werd nog een feestlied en het Tantum Ergo gezongen, waarna de zegen werd gegeven met het Allerheiligste. Behalve de leden, die het geheele midden schip van de kerk vulden, waren zeer vele be langstellende geloovigen ook ter kerk geko men, zoodat deze van voor tot achter geheel gevuld was. De plechtige opening van gisteravond was een waardig begin van de feestviering. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 14 Sept. P. van der Mast en J. Broekmeijer. H. van Leeuwen en J. Jansen. T. Sanders en. M. T. Knottenbelt. P. Douwes en J. W. Lankelma. Getrouwd: P. J. Kloos en M. E. Heijtveh. K. J. Klabou en M. P. van den Berg. R. Bos en F. J. Fiege. H. R. Mol en H. S. Becker. Geboren: 12 Sept. z. van C. M. Hessele—dei Boer. 18 Sept. z. van A. J. RipTros. z. van A. PoppeJansen. 14 Sept. d. van A. Horeman—van Gelder. z. van P. Meure Wiel en ga. Overleden: 13 Sept. H. v. d. Waterlaat-^ van Dijk, 84 jaar, Korte Houtstraat. C. de MaarEngels, 76 jaar, Houtmarkt. -* B. P., 3 maanden, z, van B. J. NederstSgw van Marumetraat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2