UIT OE PROVINCIE SOCIALE BERICHTEN NAGEKOMEN BERICHTEN STADSNIEUWS *SJ& BLOEMENDAAL. GEMEENTERAAD. "°-~i^l.soldaat en per INGEZONDEN. KUNST, VAN ONZE RECHTBANK noemS tot direct cut' vaar flea Hjd jaar, de beer Mr. A, J. M. Leesberg, te Neder verneemt da *A'. Ot." dat liet be stuur in overleg met den rij kanij verheid- consulent, had voorgesteld om 8 directeuren t» benoemen, n.L één administratief en één rechtskundig persoon. De vergadering ging hiermede in meerderheid niet accoord en benoemde één directeur. Ingevolge de verwerping van dit bestuurs voorstel bedankte £te heer J. Cloeck als voorzitter en bestuurslid. Ook do heer Boon uit Krommenie legde zijn bestuursfunctie neer. EENE R.K. OPENBARE LEESZAAL. Te Delft is gisteren met eenige plechtig heid geopend eene B.K. openbare Leeszaal en bibliotheek. Bij de opening voerden o.m. 't woord de Burgemeester van Delft mr. van den Berg, die zeide dat 't hem als hoofd der gemeente verheugde, dat Delft met zulk een nuttige instelling is verrijkt en 't Kamerlid dr. de Visser, als vertegen woordiger van den minister van Binnenland- sche Zaken. Ten slotte sprak dr. Sclioengen, lid van de Commissie voor de leeszalen en tijde lijk voorzitter van den Bond van R.K. Lees zalen. Hij verwelkomde de Deutsche B.K. Leeszaal ala 8e in den Bond en als 1ste in het Bisdom Haarlem. Hij hoopte, dat vooral in de groote steden het voorbeeld van Delft navolging moge vinden. DE MELK VOORZIENING. In verband met de regeling der Kegeering betreffende de melkvoorziening in den as. winter, is het waarschijnlijk, dat de melk inrichting te Arnhem en ook een groot aan tal meLkslijters aldaar met Oct. aa. hun be drijf zullen stopzetten althans, voor wat be treft de distributie van melk. Zij zullen al leen melk verkrijgbaar stellen, afgehaald in hun inrichting. Te 's-Gravenhage zal morgen een spoed vergadering worden gehouden van de af- deeiiug melk verzorging der melkhygiëni- vche vereeniging ter bespreking van. de te treffen maatregelen. Een valscli bankbiljet. Gisteravond kocht een buitenman, naar 'fcf opgaf uit Katwijk afkomstig, in een winkel een de Haarlemmerstraat te Leiden een kachel. Hij wilde betalen met een bankbiljet van 40 «lat den winkelier voorkwam valseh te zijn. Inderdaad bleek dit zoo te zijn. Het was slecht nagemaakt. De man betaalde een -gulden en daarmede werd de koop weder ongedaan gemaakt. De politie doet onder zoek, vooral omdat de man meer papiergeld bij zich had. Gerohl. Gister voormiddag is op de Zuidblaak te Botterdam uit een zijzak van de jas van een kantoorbediende, die plaatjes stond te bekijken, een porteinonnaie met ruim 5000 gerold, waaronder vijf bankbil jetten van 100. Van dit geld bad hij kort te voren 4000 op een bankierskantoor ont vangen, met opdracht dit bedrag op een an der kantoor af te dragen. HEEMSTEDE. GEMEENTERAAD. De raadszitting vaa gisterenavond begon 4net 't doen van eenige benoemingen. Be noemd werd als ambtenaar van den Bui'- derlijken Stand Jhr. J. P. van Doorn. In de plantsoeneacommissie werden op nieuw gekozen de hoeren ,W. O. van Meèu- wen en L. de .Wilde, in de financieele com missie als voorzitter, de heer H. A. Waller en als leden de heer en: O. Tromp, en H. H. Hoeker. Als lid der sehattingseommissie ter voor ziening in de vacature ,W. A. van Amstel werd aangewezen de heer A. de Maker. Benoemd werden als bestuursleden van 't gemeentelijk werkloozeni'onds de heeren J. M. v. d. Eem, voorzitter van de afd. van den R.K. ïimmerliedenbond St. Jo'zef en jW. Klaver, secretaris van de aid. van dezen Bond. B sloten werd aau den heer G. F. H. H w.'ten op verzoek „op de meest eervoile wijze onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan de gemeeute be wezen," o.itslag te verteenen als directeur der gemeente gas-, duinwater-, en eiectrici- teitsbedrijven. De fin. commissie adviseerde aan Ged. Statsn mede te aeeieu, .dat de raad er mede aecooiu gaat om de jaarwedde van den Burgemeester tot f 2400 en die van den secretaris tot f 23*<0 te vernoogea en ad viseert om de jaarwedde van den ontvan ger niet te vernoegen. Nadat de heer Waller had toegelicht dat 't laatste wordt voorgesteld, omdat sinds de jaarwedde van den ontvanger door Ged. Staten is verhoogd, diens werkzaamheden niet ziiii toegenomen; terwijl dat wel' 't ge vat is met die van den Burgemeester en van den secretaris, wordt in den zin ais de commissie had voorgesteld besloten. Voorioopig werd vastgesteld de gemeente rekening en verier werden vastgesteld de rekeningen van 't Burgerlijk Armbestuur en die van de gemeente gas-, duinwater-, en electriciteitsbedrijven. i B. en W„ stelden voor een adres van K. j Xo - Onwel inzake ophooging van ter reinen op Bosch Vaart aan te nemen voor kennisgeving in verband met de ou- heusche correspondentie. De heer Honig verzocht hierover eene geheime zitting,-daar hij eenige mededee- lingen had te doen, die hij liever deed in besloten zitting. De heer Tromp zeide dat wel is waar de correspondentie onheusch is, maar dat toch de zaak wei de aandacht verdient, daar de toestand daar ter plaatse niet be hoorlijk is. Daarna werd de openbare zitting ge schorst en ging de raad over in eene zitting met gesloten deuren. - Na heropening der openbare zitting zeide de heer Honig, dat de raad de zaak in den breede had behandeld en dat 't hem good voorkwa^j, dat B. en W. de zaak zou den onderzoeken om daarna bjj den raad ia te dienen een nader voorstel om een be teren toestand te verkrijgen. Een voorstel in dezen geest, dat spr. deed, wend aoor; aen raad aanvaard. Aangeboden werd een gewijzigd voorstel tot herziening van het uitbreidingsplan aan gaande terreinen gelegen oostelijk van het Raadhuis, dat ter visie zal worden gelegd. B. en iW. werden verder gemachtigd om tegels te besteilen voor trottoirs langs de Raadhuisstraat en den Binnenweg. De zaak- zelf van den aanleg van die trottoirs zal nog nader in den raad komen. Aangenomen werd een voorstel van B. en ,W. om de jaarwedde van den directeur van de gemeente gas-, duinwater-, en elec triciteitsbedrijven te bepalen op een mi nimum van f 8000, en op een maximum van f 8800. Verder werden in de desbe treffende verordening een paar wijzigingen aangebracht. Na rondvraag' werd daarna 'de vergade ring gesloten. Een inkwartieringskwestie: In den raad van gisterenmiddag zaten we, nadat een adres van den heer Stibbe in zake de onveiligheid der wegen in handen van B, en W. ter afdoening was, gesteld, op eens midden in een eigenaardige kwestie. Het ging erover of de heer J. H. Taderna, iemand die des zomers te Aerdenhout en des winters elders vertoeft, ten reelite of ten onrechte op de lijst van hen, die voor inkwartiering in aanmerking komen, wad geplaatst. De heer Tadema meende ten onrechte,, had bij den raad zijn beklag ingediend en verzocht hem van de lijst af te voeren. En, naar bleek,,, ,had niemand m inder dan Staatsraau Oppenbeim, de groote, kenner van ons gemeenterecht, van wien als van den philosoof Pythagoras geldt: lui heeft het gezegd en als hij heeft gesproken, dan heeft men te zwijgen, den adressant van raad ge diend en hem in zijne meening versterkt. B. en W. hadden indertijd aan 't Gouver nement hun licht opgesto-ken en daar was men van oordeel, dat men de forensen op de lijst van inkwartiering moet .plaatsen. Zij stelden dan ook voor op dit adres afwijzend te beschikken. Door hen werd aangevoerd, dat zoolang men in Aerdenhout is, men wordt aangemerkt als inwoner der gemeen te. Dus de zaak staat aldus, informeerde de heer VAN TIENHOVEN, dat, indien men des zomërs hier en des winters in Am sterdam is, men de kans beloopt hier en in Amsterdam inkwartiering te krijgen. Op datzelfde moment niet, antwoordde de VOORZITTER. Be heer LAAN vroeg, hoe het gaat in dien men in September inkwartiering krijgt, en men in October weggaat. Wel, dat is doodeenvoudig, zeide de VOORZITTER, al léén zocdang men hier is, kan men inkwar tiering krijgen. Na nog wat heen- en weer- gepraat, werd het^ voorstel van B. eu W. aangenomen met tegen.--temming van de heeren Van der Vliet en VanTienhoven. Nadat daarna een verzoek van den heer Van Nederbasselt om afwijking van bepa lingen der bouwverordening was Ingewil ligd, werden in de tinautieele comm. hsrhg- uoemd de Veren-. Teding van BerUhouï, Laan en Van der Vliet en in de commissie voor de waterleiding de heeren Bispinek en De Roo. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten werd besloten aan dttt college mede te deelen, dat de raad er mede accoord gaat om de jaarwedde van den burgemees ter op 2400 -en die van den secretaris op 2300 te bepalen en adviseert die van den ontvanger op 1800 te brengen. Teven,- werd aangekondigd een voorstel om de. jaarwedden der wethouders van 500 op 600 te brengen. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten werd de verordening tot heffing van den hoofdelijken omslag in dien zin ge wijzigd, dat het bedrag van den H. O. op 160,000 werd gebracht. m Over een rooilijn. D'r werd verder heel wat gepraat over een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een rooilijn pan het Zandvoortsche pad af tot aan den Bloemeudaalschen 'weg. De heer LAAN de Kleijnenberg van den raad van Bloemendaal, die praat op een toon van: ik weet het alleen - bad bezwa ren en vond dat men dan daar niet een raad huis kon bonwen, waarvoor men daar jaren geleden grond bad aangekoekt, daar de rooi lijn dwars door die groftdeu zou loopen!.... De VOORZITTER deed opmerken, dat men reeds lang een rooilijn voor den weg bad vastgesteld, maar dat het hier geldt een vaste lijn aan te geven "waarlangs dispen sation kunnen geschieden. En verder, dat een roolijn voor een ieder bezwaarlijk is en dat- een raad niet een uitzondering voor zichzelven mag maken. Volgens bem be greep de heer de zaak niet! Na lange diseussie is besloten om 't punt Vin te houden, opdat de heeren den toe stand ter plaatse nog eens kunnen opnemen. Gas te Bloemendaal. Na afhandeling der agende deelde de VOORZITTER' mede, dat vanochtend waa ingekomen een adres van een nog geeu 20b wa-?S^eneu 7an Bloemendaal en Oveiween, is. dat B.Tn Aat ei'.110& &een gas Ju hunne han- den om advies te stellen Daaraan voegde spr toe dat het verwon dering wekt, dat nu dit stok inkomt, daar het nu geen tijd is om aan deze zaak te denken. De heer BISPINCK echter verzocht aan B. en W. om 't adres eens goed te bestu- deeren en dan tevens de plannen inzake gasvoorziening en de vele voorstellen eens na te gaan en daarover hun advies uit te brengen. Dan kan de raad de*gaskwestie gaan behandelen. v "Rx GORZITTER zeide, dat er plannen hadden bestaan om aan Heemstede conces sie voor de gasverlichting van Aerdenhout te gevon, maar dat nadat de oorlog was uitgebroken, Heemstede had bericht, dat men h.i. nu niet over een concessie kon APneken-' 8taat nn nie<i5 vafct Europa. Tv?» onderstboven gekeerd! Van daar da., B. en W. niets deden. De heer BISPINCK herhaalde dat het z.i. toch niet kwaad is om de zaak te behan delen en er eens over te praten. Dan is men klaar met de plannen wanneer de oorlog uit Is! Bij de rondvraag vroeg de heer LAAN hoe het staat niet de zaak van 't des nacht» doorbranden vaa het eleetriseh licht, 't Is te gek, zeide spr„ dat men in een gemeente met een hoofdelijken omslag van 160,000 des nachts in donker zit! Do VOORZITTER deed opmerken, dat die zaak bij de behandeling van de gemeen- tebegrooting aan de orde zal komen en de heer KOOLHOVEN voegde daaraan toe, dat B. en W. dan zullen voorstellen de hoofd wegen des nachts te verlichten. Onbrandbaar riet, dat toch brandt. Toen begon de heer LAAN een boom op ,te zetten over z.g, onbrandbaar riet, -dat echter bij een genomen proef wel gebleken is brandbaar te zijnl Geen wonder, zeide de heer KOOLHOVEN, daar het riet is uit geplozen en daarna in 't vuur is geworpen. Daar is wel ijzer, dat in gloeihitte smelt. De heer LAAN evenwel gaf geen kamp! Nu las hij voor een brief van een assura deur, die bem bad gemeld, dat te Laren een villa met een dak van z.g. onbrandbaar riet geheel was afgebrand. En in den geest zag hij dat te Bloemendaal ook reeds ge beuren. Daarom waarschuwde hij. Indien is toegestaan, dat een villa met onbrand baar riet wordt gedekt, dan moet er niet riet op worden gelegd, dat wel brandbaar is. Dat is den raad maar iets op den mouw spelden. De VOORZITTER deed zoo terloops op merken, dat inen niet weet en niet kan zeg gen, dat het riet, dat op 't dak der villa zit, niet is onbrandbaar en de heer KOOL HOVEN zeide, dat, indien riet dat is los gemaakt, wèl brandt, daarmede nog niet is uitgemaakt, dat riet, dat alseen compacte massa op het dak ait, niet onbrandbaar is. De heer LAAN: Laat men daar dan ook een proef mede -nemen! Rijden zonder licht. De heer BISP1NCK roerde een andere kwestie aan. Hij deelde mede, dat men des avonds in de gemeente veel rijdt met fiet sen en karren die niet verlicht zijn en dat dat aanneemt een onrustbarende houding, dat aanneemt een onrustbarende verhou ding. Hij verzocht of daarop de politie niet wat meer letten kan. Zelf zag spr. dat men zonder licht heenreed langs politie agenten, zonder dat dezen er iets van merk ten. Dan klaagde spr. over 't berijden van de Zomerzorglaan. Spr. bad eens opgemerkt,, dat in 10 minuten niet minder dan 3 auto's, 7 rijtuigen en 22 fietsen die laan bereden. Ook daar verzocht spr. meer toezicht op. De VOORZITTER deelde mede aan beide zaken aandacht te zullen schenken en ver der dat telkenmale proeessenverbaal wegens rijden zonder licht worden -opgemaakt. De beer BIJVOET informeerde wanneer de nieuwe begraafplaats wordt geopend en of, indien de nieuwe is geopend, de oude voor het begraven zal worden gesloten. De VOORZITTER antwoordde dat nog geen besluit is genomen aangaande eene opening van de nieuwe begraafplaats, dat nog enkele werken dienen te geschieden en dat het in de bedoeling ligt, na de opening, de oude, voor- begraven te b!vilten. Daarna werd de vergadering gesloten. Veiling. Ten overstaan van den Notaris J. E, iWiidervanck de Blécourt van JBloemen- mondaal is gisteren alhier veiling gehouden van ecu HeerenlmiS met tuin en stalling aan deii Bloemendaialsehen. straatweg, groot 6.56 A. Ingezet werd door P. Hoogeveen op f 18.100; gehoogd door denzelfde met f 900- en ten slotte ophoogl door A. J. Stoel met f 2000, zoodat de stand thans f 21.000 is. VOGELENZANG. Processie ter eere van St. Jeroen /naar Noordwljk. Dinsdag j.l. had. de jaarlijk- sche processie ter eere van St. Jeroen plaats. Er waren slechts 152 pelgi"ims en 5 eerw. heeren geestelijken. Te ongeveer half zeven vertrok men per trein naar Leiden, vanwaar men met de eleetrische tram naar Noordwijk ging, waar men te half negen arriveerde. Onder klokg-elui en met de vaandels om hoog trok men door Noord VT naar de pa rochiekerk van St. Jeroen» J^aar oin 9 uur een plechtige Hoogmis aan God w®rcl opge dragen door den Zeereerw- h?ei Th. Thomann, pastoor te IJsse, oie, weid geas sisteerd floor de weleerw. heeren w. Seu- tenie, kapelaan te Noordwijk en Hen- drix, kapelaan te Vogelenzang. Onder de Hoogmis werd cle.1J1'c 'katie ge houden door den ZeereerW. heei i. j. M. Wassen, pastoor te Benneb'roek. Na de Hoog mis werden de relicpiieëu van den hl. Jeroen vereerd. Te half één uur kwamen de pelgrim* we der in de kerk om gezamenlijk m stilte bid dend naar de H. Martelplaats te gaan. Zoo dra men binnen bet zoo beroemde poortje was, werd de rozenkrans ]°icle g(M'en' Ge Zeereerw. heer A J. C. Schraag, pastoor te Hillegora, hield hier een zeer seboone pre- dicatie, waarna voor de verschillende inten ties gebedeu werd. T Te half 4 had een plecht^ Lot' plaats, waaronder processie met het Allerheiligste in den tuin der pastorie. Bet Lof weid ge celebreerd door den Hoogeerw. Directeur der processie, pastoor H. J- Zondag van Vo gelenzang, geassisteerd door den weleerw. heer J. B. Hendrix uit Vogelzang en den weleerw. heer Van Rhün, nonuniet te Noord- wijk. Te half zes vertrok de extra tram naar Leiden, van waar de trein de pelgrims we der naar hunne haardsteden bracht. BEN NEBROEK- Inkwartiering. Door Jea Minister van Oorlog de vergoeding voor inkwartiering ^et voeding en voor voeding zonder in kwartiering gedurende de maand Septem- t>er in de gemeente Beunebroek nader vast- gesteld op 90 et., resp 70 cent voor een on- Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. NOG EENS: DE MAXIMUM-PRIJZEN. Zeer geachte Redacteur. la het „Alledagje" van gisteren doet U den indruk verwekken, alsof onze Burgemeester zich niet welwillend heeft uitgelaten_op de.heme: gen en vragen, door Dr. v. d. Berg en onderge- teekende in de jongste raadsvergadering te berde gebracht. Ik meen dienaangaande te moeten opmerken, dat U de zaak al te streng beoordeelt. Als antwoord op mijn vragen, zeide Z.Ed. te meenen, dat aan de prijzen toch reeds publici teit gegeven was, doch deed de toezegging, met het gesprokene rekening te zullen, houden en te dien opzichte overleg té zullen plegen met den directeur van het levensmiddelenbureau. Van een onaangenamen toon staat mij niets voor en in tegenstelling met U vertrouw ik wel, dat nu de aandacht hierop gevestigd is, behoor lijke publiciteit ten behoeve der burgerij kan ver wacht worden. Met de meeste hoogachting, Uw d\v. dnr. C. A. M. JONCKBLOEDT. SAMENWERKING VAN DRUKKERS PATROONS-VEREEN IGiNGEN. Na veel moeilijkheden en langdurige onder handelingen zijns de hoofdbesturen der drie drukkerspatroonsvereenigingende „Ned. Bond van Boekdrukkerijen", de „R.-K. Vereeniging van Drukkerspatroons in Nederland" en de „Bond van Christelijke Drukkerspatroons" het gisteren in een gecombineerde bestuursvergadering, te Amsterdam gehouden, eens geworden omtrent een grondslag voor samenwerking. Deze grondslag is in hoofdzaak als volgtDe leden der drie samenwerkende vereenigingen worden gelijkelijk beschouwd als georganiseerde patroons ten opzichte van alle bedrijfsregelin gen, ook van het Collectief Arbeidscontract met de werklieden. De contributie van de leden van de drie Bonden is dezelfde. In het gecombineerde Hoofdbestuur en in de verschillende Commissiën zijn de drie Bonden vertegenwoordigd, ongeveer naar de getal sterkte hunner leden. Alle besluiten betreffende de bedrijfsregelingen worden genomen in tweemaal per jaar te houden gemeenschappelijke aigemeene vergaderingen. Een meerderheid .van twee derden der stemmen wordt voor aanneming of wijziging dezer rege lingen vereischt. Wanneer de concept-overeenkomst, die deze grondslagen voor samenwerking bevat, door de aigemeene vergaderingen der drie Bonden be krachtigd wordt, is daarmede de samenwerking der Nederlandsche drukkerspatroons voor geruh men tijd, hopelijk voor goed, verzekerd. Het goedgekeurde concept bevat een bepaling dat de overeenkomst wordt aangegaan voor den tijd van drie jaren. BLI EPEN LAN D. ROEMEENSCHE GRUWELDADEN IN DE DOBROEDSJA. SOFIA, 15 Sept. Het Buig. telegr. ag. meldt: Alle vertegenwoordigers der neutrale lan- den. te Soi'ia. bebi)en n itnoodig in ontvan- areiL deel alt te maken van een interaatio- nale commissie van onderzoek naar de Roe- meensche gruwelen. Aan alle neutrale sta ten heeft de regeering een protestnota ge richt, waarin de gruwelen in de Dobroedsja bekend worden gemaakt (Dit onderzoek en dit protest betreffen een reeks van gruweldaden, waarvan de Bnlgaren de Roemeniërs beschuldigen, als bedreven op hun terugtocht in de Do broedsja jegens de Bulgaarsche onderdanen dier streek, zoowel tegen vrouwen en kin deren als tegen mannen. Red.) BINNENLAND. S. C. KORTEWEG t- Men seint ons uit Den Haag: Op 65-jari gen leeftijd is alhier heden overleden de heer S. C. Korteweg, een zeer bekende en geziene persoonlijkheid in landbouwkrin- gen. Hij was voorzitter der Boter- en Kaas- C'entratestations 'll Zuid-Hólland, eerelid en bestuurslid der Holl. Mij. van Landbouw, lid van het dag. bestuur der Kon. Ned. Land- bouw-vereeiiigingen en van de Ned. Heide- Mij. en bestuurder of lid van nog tal van andere organisaties op landbouwgebied. PERSONALIA. De heer A. Bitter alhier, is bepoemd tot soio-pistonist bij de- Concertvereeniging Haarlem's Muziekkorps. Te Den Haag is geslaagd voor het machi nisten-examen de heer W. Wemsing, van hier. IN MEMORIAM PHILIP LOOTS t -Reeds kort na het overlijden van den ge malen Haarlemschen componist Philip Loots, werd bij de Kon. Liedertafel het plan gevormd in memoriam Philip Loots een concert te geven uitsluitend van zijn wer- ken. Het bestuur der Orkestvereeniging "llaarlemsch Muziekkorps", daartoe uitge- noodigd, bleek dadelijk bereid zijn mede- w er king bij deze uitvoering te geven. Gisterenavond vergaderden de besturen der Kon. Liedertafel en der Haarl. Orkest vereeniging. Daar is besloten dat vermoedelijk op 31 October dit Loots-concert zal gegeven wor den. De Kon. Liedertafel Z. en V. zal daar uitvoeren „de Profundi»" en de Lofzang (met orkest). De heer Willem Andriessen en mej. Se- pha Jansen, respectievelijk pianist en vio liste, zullen werken van Loots uitvoeren; mejuffrouw Hermine Scholten zal liederen zingen, terwijl het Haarl. Muziekkorps de le Symphonie van Loots zal uitvoeren. Ais nog vermeld wordt dat de baten zul- leu worden afgedragen als bijdrage aan een commissie, die zich bereids gevormd heeft tot het oprichten van een grafmonument «voor wijlen den Haarlemschen componist, dan zullen velen, die Loots gedurende zijn leven zooveel sympathie toedroegen, zich gedrongen voelen dien avond, waar iij Loots in zijn zoo uitgebreide kunst kunnen genie ten, op te gaan naar de groote zaal der Ver eeniging. AAN DE WERF CONRAD. Gistermiddag is door de Directie der Werf vergadering het volgende medegedeeld: De duurtetoeslag zal met ingang van Ui September ophouden en omgezet worden lieden die minder dan 20 cent per uur ver dienen 2 eent, en die meer dan 20 cent per- uur verdienen 3 cent per uur. De tarieven zullen met 10 pet. verhoogd, worden. Verder zal tot April 1917 kan dié. genen wier gezin nit meer dan twee kin deren bestaat, wekelijks 30 cent per kind worden uitgekeerd. Dat deze mededeeling door de werklieden op prijs gesteld wordt, laat zich begrijpen» terwijl het heuglijk is te vermelden, dat de Directie zelf bet initiatief hiertoe nam. DE WERKEN VAN MATTH. WIEGMAN ïN DEN KUNSTHANDEL DE BOIS. Men komt er zoo gemakkelijk toe datgene wat vreemd aandoet, het ongewone, te verwerpen, zonder 'dat men zich de moeite getroost te trachten zich in het voor ons nieuwe in te werken. Het kan dan ook licht voorkomen dat men, vasthoudend aan een kunstrichting welke nil eenmaal als goed en schoon erkend wordt, d< goede eigenschappen eener nieuwe uiting over het hoofd ziet. Er is eens gezegd dat ook wel een roos kan bloeien naast een lelie. Nu volgt echter de vraag is de moderne richting in de schilderkunst de roos welke recht heeft op die plaats? Waar de nieuwe richting nog in haar jeugd is, zal de toekomst wellicht hierin meer klaarheid brengen. Het werk op deze tentoonstelling behoort ook tot het ongewone, dat echter door het groot aantal beoefenaars van den laatsten tjjd alweer haast gewoon is geworden. Wiegman onder scheidt zich van de anderen dezer richting voor namelijk hierin, dat zijn werk nog méér geheel los is van de natuur, zooals bijv. de meeste werken van de Winter. Waar men hier vormen waarneemt; ontleend aan het stoffelijke, daar mag toch met redelijkheid verlangd worden dat deze zuiver van kleur, goed-geteekend en niet misteekend zijn. Mis-teekeningen en rauwe kleur combinaties komen hier voor, terwijl andere wer ken er van getuigen dat de kunstenaar anders kan. (o. a. Stilleven No. 13) en men dus wel tot de conclusie moet komen dat deze wijze van han delen met een zeker doel geschied is. Er is i d'f' werk veel tegenstrijdigheid, waaruit men zou. kunnen vermoeden dat deze kunstenaar zelf nog niet geheel weet in welke richting zich te zullen bewegen. Dit zoeken gade te slaan maakt deze tentoonstelling in niet geringe mate belangrijk. M. v. d. W. EEN MOOIE VERGADERING. Gisteravond had in het gebouw „St. Bfc* vo" de vergadering plaats vanwege de af- deeling Haarlem van den Ned. R. K. VolkiS- bond en de Liturgische Vereeniging, waai de weleerw. heer Van Adrichem, kapelaan te Alkmaar, zou spreken over ouze Room- selie liturgie, toegelicht met lichtbeelden en opgeluisterd door het, knapenkoor uit de St- Bavokerk. Het verslag dezer vergadering, welke- schitterend is geslaagd, hebben wtj wegens plaatsgebrek tot morgen moeten uit stellen. (Zitting van gisteren). Een kwade -dronV. Een Beverwijker was goedgekeurd voor den militairen dienst. Daar had hij een hor- reltje op gedronkenl Echterzijn dronk werd/alras een kwade, en toen hij een paar plaatsgenooten tegenkwam, ging hij hen te lijf. Dat maakte dat de man zich gistermiddag had te verantwoorden. Het O. M. vorderde tegen hem 14 dagen gevangenisstraf. Overigens werden eenige zaken van ver boden uitvoer behandeld. EEN DESERTEUR. Bij het 10e Reg. Inf. heeft zich vrijwillig aangemeld de milicien W. H. J. L. van B. van het 24e reserve-regiment infanterie, die van zijn korps was gedeserteerd. Onder ge leide is hij weder naar dat korps terugge bracht. v DE TEMPERATUUR van het water in'de zwemschool aan de Hout- vaart bedroeg heden 61 graden. AANBESTEDING. Het verbouwen van villa „de Valck" ill Aerdenhout is dooi den architect A. J. Prin- senberg te Bloemendaal opgedragen aan de aannemers H. Bakker en J. Breevoord te Haarlem. IN DE BAJRTELJORISSTRAAT. Van gemeentewege is men hedenmorgen weer begonnen met het doen van re paraties aan het asfalt in de Barteljoris- straat. Deze reparaties bestaan in 't bijgie- ten van versleten plekken, terwijl tevens langs de tails nieuwe Bonten blokje* aan gebracht worden. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: H. Bijzij, Zoetesïr. 2, een fabriekspenning; wed. A. Bosma, Jan Steenstraat 57, een jongend pet; P. Jonge ling, Bakkerstraat 39, een bamboe-hengel; E. N. Selhorst, 2e Vooruitgangstraat 38, een houten lat; Bureau van politie, een rijwiel en nog steeds is aan het Burean gedepo neerd een damesp-ortemonnaie met eenig geld; J. A. van der Horst, Geweerstraat 31, Heemstede, een damesportemonnaie met in houd; J. Bouwman, Waldeck Pyrmontstf. 39, een hondenzweep; J. J. Delfos, Duven- voordestraat 100, een duif. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 15 Sept. F. T. C. Seignette e» A. C. Hooft. I Geboren: 14 Sept. z. van J. W. Q. Plooijer Scuwer. d. van D. J. Martin—Prinsen. d. van J. HoenderdosGouweleeuw. Overleden: 13 Sept. N. de Nijs, 82 jaaft Vroomstraat. 15 Sept. C. Keux—TeroL, 43 jaar, Kamperlaan. G. Kuipers, 14 jaari' Kamperlaan. - AANBESTEDING. Door den architect J. J, van Noppen werd gisterenmorgen aanbesteed, voor rekening van de directie der N.V. HaarL Stoomverf- fabriek, het uitbreiden met nieuwe gebou-,, wen, gedeeltelijk ter plaatse van te sloe pen gebouwen, gedeeltelijk verbouwenbe staande gebouwen, maken terreinafschei dingen aan de ,Veerp,olderstraat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2