HUK I UIL COURANT ~DÊ1ÖÖRL 5ÏT binnenland BUITENLAND KERKBERICHTEN Zaterdag 16 Sept. - Tweede blad VERSPREIDE BERICHTEN Berichten reege^s» salakisverbetering. ENGELAND, RUSLAND EN DE TOEKOMSTIGE VREDE. Men schrijft ons: In zijn boek „Deutsche Politik" verhaalt vorst Bülow hoe.de Britsche gezant bij het Quirinaal hem eens in de tachtiger jaren argeloos zeide: „Hoeveel gemoedelijker en' gemakkelijker zou het in de politiek zijn ais Engeland, Frankrijk en Rusland den Eu- ropeeschen Areopaag vormden en hoogstens ter gelegenertijd Oostenrijk daaraan zou kunnen worden toegevoegd." Deze woorden vormden toen reeds de kern der insluitiagspolitisk welke Engeland toen maals reeds beoogde en thans in do En tente is belichaamd. Die insluitingspolitiek van toen en zooals zij in de volgende dertig jaren werd voortgezet, was de voorberei ding tot den tegenwoordigen krijg, welke Engeland zegt te voeren louter ter bescher ming van de kleine staten! Nauwelijks vijftien jaren later, in het jaar 1900, toen de Boerenoorlog, Waarvan de her innering maar al te zeer vervaagd is, ge ëindigd was, verschenen de voornaamste Londenscho tijdschriften, zooals „National", „Fortnigthly" en Contemporary Review" met opzienbarende artikelen welke niet an ders bevatten dan een sluw opgezet plan van'de Britsche Staatkunde. Het waren ar tikelen van Engeisch-Russische samensmél- ting~welke ten doei hadden de komende perscampagne nader te bepalen, geheel in de lij n van de woorden door don Britschen gezant tot von Bülow gesproken. Het was, om te beginnen een nauw samengaan van St. Petersburg en Londen, met tot einddoel het eene groote: de verdeeling der wereld heerschappij tusschen BriPen en Slavendom. Dit is het punt van uitgang en het doel te vens, waarom deze oorlog „voor de bescha ving en de kleine staten," naar het heet, door Engeland begonnen is. Voor dit doel moest front worden gemaakt tegen den gemeenschappelijken vijand: Duitschland en Turkije. De Duitsche macht en groei stond zoowel Engelands heerschap pij als de Slavische overheersching in den weg. Wel nooit te voren is stelselmatiger te werk gegaan dan bij dit stout en volko men in Engelsehen trant opgezette plan. Met heel wat moeilijkheden hadi Engeland zoowel als Rusland te kampen om het diplo matieke net rond Duitschland al meer toe te halen. In Frankrijk was Caillaux een te genstanden, en in.Rusland verzette zich een graaf Witto, de eenige groote staatsman, die Rusland de" laatste halve eeuw bezat.. Graaf (Witte was, scherp omlijnd, de volgende mee- ;nin@ toegedaan, die als het ware wijst op wat na dezen oorlog zich onvermijdelijk schijnt te zullen afspelen: „Onze grootste vijand", aldus graaf sWitte, „is Engeland, zooals het steeds de"vijand is geweest van elke groote macht die nog vrij kon ademen. Reeds in 1905 vreesde ik, dat onze politieke avonturen ons in de koude omarming van Engeland en daarmee in den onvermijdelijken wereldbrand zouden storten. Alleen daarom heb ilc in September 1905 de mij aangebo den reis naar Windsor, en, zoolang ik een ambtelijke positie bekleedde, elke politieke verhouding die men van EngelscKè zijde wilde aanknoopen, van de hand gewezen. Eerst in J.907 heeft Rusland, dank Iswols- ky, Sasonoff en Benkendorff, zijn politieke zelfstandigheid verloren en is het de hand langer geworden van zijn Engelschen' ^prin cipaal." En steeds heeft Engeland (tot kort gele den) vaster voet in St. Petersburg weten te verkrijgen, teneinde, met Rusland (en Frankrijk) den wereldoorlog te kunnen voor bereiden, den wereldoorlog, welken Enge land gebruikt om de oppermacht te krijgen en de sterkste te .worden. Van het oude Frankrijk toch, dat wel .allerminst roeke loos mag omspringen met den bloem der jeugd, zal niet veel volkskracht meer over blijven. Het is dwaasheid te durven veron derstellen, dat deze oorlog aan Europa den langdurigen Vrede zal hebben gewaarborgd als de Centrale Mogendheden, veronderstel lend er wijze, zullen zijn schaakmat gezet. Eerder mag worden -aangenomen, dat juist in dat, veronderstelde, geval te eerctpr een oorlog opnieuw zal uitbreken, en wel tus schen de twee machten die nu om de opper macht strijden: Engeland en Rusland. Reeds nu, itfm vóór de strijd beslist is, openbaart zich in° Rusland een streven om in het Oos ten bondgenootschap te vinden bij Japan, waaruit de nieuwe situatie geboren wordt van twee nieuwe groepen: de Aziatische en de Britsche, de Öostersclie en de Wes- tersche, welke tegenover elkander zullen komen te staan hoe oolc de oorlog eindigt. In Rusland heeft men, naast het vertrouwen in de samenwerking van de Russische land en. de Britscpe zeemacht, ook het vertrou wen in de Engelsche financieels almacht verloren. Het is nooit erg duidelijk wat in Rusland in politiek opzicht gebrouwen wordt en voorbereid. Dit is zeker, dat men zich in Parijs cn meer nog in London, ongerust maakt over den nieuwen koers, welke zich in Rusland mber en meer openbaart, een koers, welke Engeland in de toekomst in den weg staat en het einde van de oorlogsram pen nóg niet doet overzien. De miuisterieele crisis iu Griekenland opgelost? In aansluiting met hetgeen wij gisteren in °hs Overzicht omtrent de te verwachten oplos- 8lng der kabinets-crisia in Griekenland hebben gezegd, is nu nog te melden, dat het „Berl. lagebl." uit Bern het bericht ontvangt, ont kend aan de „Tempa," die het uit Athene ge jamd kreeg, dat de koning het ontslag van et ministerie-Zaimis heeft aangenomen en en afgevaardigde voor Tripolitza, Dimitrako- j Oa, de vorming van een kabinet heeft opgo- Qragen. Havas-bericht meldt nu, dat Dimitrako- h ff8 Mch, desgevraagd, in beginsel bereid ÏJrmu Vj laard een kabinet te vormen. Hij zou - V) trr.do°r den koning worden ontvangen. •»et n; v?8 vrede met een kabi- lfeW /lï !P06i?3,' Deze staatsman is het niet voldoende mate Yemzelistisch- gezhid. Bovendien pleit togen hem, dat hij be vriend was met Doesniaiiis, den afgetreden chef van den generalen staf. Andere Parijache bladen vragen zich met bevreemding af, wat de bedoeling is van de versterking van het garnizoen van Athene, waartoe onmiddellijk na het aftreden van Zaimis bevel is gegeven. Verschillende Zwilserscke bladen hebben reeds uit Athene vernomen, dat Dimitrakopoe- loa do vorming van een kabinet heeft aange nomen. Hij zal, na met den Koning alles te hebben besproken, aan do vertegenwoordigers van do Entente zijn bedoelingen uiteen zetten en dan eén difinitieve beslissing némen. Engeland en do Zweedsche handel. De belemmeringen van den Zweedschen han del door Engeland hebben in de laatste dagen weer een scherpen vorm aangenomen. De stoomschepen „Osterland" en „Ruth," met elfduizend ton lijnzaad aan boord (afladers de Nederl. firma W. H. Muller Co. en de Zweedsche firma Brouder te Buenos Ayros) zijn in Engeland aangehouden en hebben daar hun lading moetemlossen. Evenzoo is liet zeil schip „liiukan," met 2000 ton mais aan boord en voor Denemarken bestemd (afladers de firma W. H. Muller Oo.) in Engeland aange houden. Wat dit laatste schip betreft, wordt beweerd dat het onder de lading koper aan boord zou hebben. De Zweedsche regeer in g heeft een protest ingediend. Gebrek aan geneesheeren in Roemeuië. De Roemeensclie bladen publiceeren, naar de „Lokal-Anz." yia Stockholm verneemt, een ver ordening, waarbij alle artsen en ziekenverple gers ziek moeten melden bij tiet commando van den militairen geneeskundigen diens;,' onverschillig van 'welken leeftijd of van welk geslacht zij zijn. 24 uur na hun aanmelding worden do geneèskundigen reeds naar hun standplaatsen gezonden. Er moet groot "ge brek aan geneeskundige hulp bestaan en naar schatting moet één arts zorgen voor 300 tot 400 zieken. Volgens andere berichten moeten Roemeen sclie agenten in Zwitserland werkzaam zijn om aldaar doctoren te werven voor de Roemeen sclie lazaretten. Griekenland en de Entente. Uit Boedapest wordt, volgens de „Korr. Nor den, aan de „Lokal-Anzeiger" geseind, dat volgens berichten uit Athene te Sofia ontvan gen, da gezanten der entente te Athene hun uiterste best doen om Griekenland tot ingrij pen tegen de Midden-Europeescho mogend heden te bewegen. De gezanten ontvingen van kun regeeringen de bevoegdheid om tegen over Griekenland ook eiscken in te willigen, waarvan de mogendheden tot dusver niets heb ben willen weten O. a. werd aan Griekenland vo komen vrije hand in Zuid-Epirus aangebo- indien Grieksclie troepen in gemeenschap met de entente-troepen tegen te Bulgaarsch- I iiitscke troepen vechten. Bovendien zijn aan Gi iekenlaud belangrijke compensaties in Klein-Azië toegezegd, indien met behulp van Grieksclie troepen goede resultaten tegenover do Turken mochten behaald worden. Koning Konstantijn moet, naar het schijnt, niet geheel ontoegankelijk zijn voor de aanbiedigen der gezanten, maar met betrekking tot de waar borgen is men er tot dusver niet in geslaagd een toenadering tussclien de beide partijen te verkrijgen. Vooral moet ook Italië, naar uit onderstaand bericht bliikt, nog al ernstig en gegrond bezwaar hebben tegen de aanbie dingen. Italië en Griekenland. De correspondent van de „Giorna d'Italia" te Athene schrijft: De verhouding van Italië tot Griekenland is anders dan die van Frank rijk en Engeland ten opzichte van dit land. Deze rijken hebben daar niets te verliezen, maar wij zouden de twaalf-eilandeh-groep en Zuid-Albanië moeten afstaan en concessies moe ten doen in do Egeische Zee en in Klein- Azië. Verder is de bezetting van Konstantino- pel, door de Ruasen 0113 niet aangenaam en wij zouden eigenlijk moeten wensehen, Grie kenland aan de zijde van onze vijanden te zien. Twee janr Duifsoho post in België. Den Gen d ezer waren or twee jaren ver- loopen sedert in het bezette gedeelte van België een Duitsche post- en telegraafad- ministralie werd ingesteld. De officieele Deutsche Verkehrszeitung van 8 dezer vindt hierin aanleiding om, wat den postdienst betreft, uiteen te zetten, hoe er geleidelijk een toestand is verkregen, die met dien ïn vredestijd behoudens natuurlijk de door den oorlog geboden beperkingen gelijk staat. Tol" aan liet voorjaar van 1915 had zich liet Duitsche postwezen niet behulp der van de groote poststeden uitgaande verbindingen in zooverre ingang verschaft, dat binnen Bel gië in stad en land de mogelijkheid van het briefverkeer evenals voor het uitbreken van den oorlog weder hersteld was. De inrich ting van Duitsche postkantoren in de min der' belangrijke plaatsen; waar vroeger Bel gische bestaan hadded, volgde daarna gelei delijk. Hun getal bedroeg einde April 1915 209, einde Juli 1915 384, einde October 1915 516, einde Januari 1916 741, einde April 1916 1200. De 80 grootste postkantoren hebben Duit sche directeuren, de overige Belgische. Doch ook deze postkantoren werken alleen vol gens de Duitsche verkeersvormen. Het dichtst is het net /der postkantoren in de nijverheidsstreken van Bergen, .Charleroi, Namen en Luik; .148 postkantoren omvat het postdistrict Bergen en meer dau 100 ieder zijn den postdistricten Charleroi, Na men en Luik toegedeeld. De schrijfwijze der Belgische gemeenten is thans door den: gouverneur-generaal als volgt geregeld. Voor de steden en dorpen van het Vlaamsche gebied zijn de .Vlaam- sche vormen iu plaats van de Fransclie ge treden; slechts voor plaatsen, die in Duitschland met Duitsche namen bekend zijn, zooals Antwerpen,. JBrussel, Lüttich, Mqcheln, Lüwen enz., zijn deze namen in de eerste plaats of in plaats van de Vlaam sche of Fransche aanduidingen behouden geworden. De brieveiibestcllings- en de buslichtings- diensfc is aanzienlijk uitgebreid geworden. Er vindt thans op, werkdagen 1 maal een briefbestelling plaats bij G8l postkan toren, 2* maal bij .461, 3 maal bij 36 en j4 maal bij 22 .postkantoren. Een buslichting eenmaal daags bij ,627 postkantoren, 2 maat bij 485, .3 maal bij 53, ,4 maal bij 14, 5 maal bij 11 en 6 maal bij 10 postkantoren De tarieven voor brieven in het binnen lands chc Belgische verkeer zijn sedert 1 Juni 1916 van 10 tot 15 centimes en voor briefkaarten van 5 op g centimes verhoogd geworden. Het werd ongerechtvaardigd ge acht in België goedkoope tarieven te laten bestaan, terwijl in Duitschland op 1 Au gustus 1.1. een verhooging in werking zou treden en ook andere landen onder den druk der omstandigheden hunne posttarie- ven verhoogden. Met 1 Februari 1916 is het moratorium buiten werking gesteld, dat toen 18 maan den van kracht was. Ter ondersteuning van cle vpor dit doel door de landsregeering getroffen maa regelen werd van de zijde der post -op 1 Maart 19ig qe postkwitantie- dienst in het leven geroepen. Gelijktijdig werden de postbeambten gemachtigd bij wis sels tot 1000 francs bij gebreke van beta ling protest aan te teekenen. Het verkeer is van het begin af zeer levendig geweest. In Maart kwamen reeds 9000 postkwitan- ties voor, in Juni is dit getal verdubbeld, zoodac met zekerheid aangenomen kan wor den, dat dit verkeersmiddel zich ook ver der sterk ontwikkelen zal. De Duitsche vorm van het postverreke- ningsverkeer, die van de vroegere Belgische afwijkt, heeft zich volkomen burgerrecht verworven en omvat meer dan 75.000 stuks afzonderlijke ïrivorderingsposten per maand. De aanvankelijke afkeer voor de Duitsche bedrijfsvormen is overwonnen. Het postwisselverkeer lieeft thans een hoogte bereikt, die zelfs die tijdens den vrede overschrijdt. Ook naar en van het buitenland neemt het sterk toe. De uitbe taling der postwisselbedragen, die volgens de Belgische wijze eerst alleen a'an de post- loketten plaats vond geschiedt thans veel vuldig door de bestellers. Deze inrichting wordt door de bevolking zeer op prijs ge steld, daar zij beteekent een winst aan tijd; en werk. Ter bevordering van het betalingsverkeer zonder baar geld wordt 16 dezer als laatste diensttak de postchèque „en girodienst bin nen België weder ingevoerd. Deze moet vol komen opnieuw opgericht worden, omdat het tegoed uit den tijd vóór den oorlog ten be drage vap. 23 millioén francs, niet op de nieuwe PpHchèque-rekeningen overgebracht kan worden, daar deze gelden d,oor de Bel gische regeering buiten het land overge bracht zijn. De op 1 Maart 1916 begonnen b innen- landsche pakketpostdienst, die de Belgische postadministratie niet kende, omdat het ge heeld pakketpostverkeer aan den spoorweg was overgelaten, vertoont na een klein be gin een van dag tot dag toenemende ver meerdering. Van 2400-jn Maart is het ver keer tot meer dan 6000 pakketten in Juni gestegen. Ook het courantendebiet door tusschen- komst van de post ontwikkelt zich gunstig. Met cle, uitbreiding der spoorwegdienstre gelingen is ook de spoorwegpostdienst zeer in omvang toegenomen. ,Van 266 treinen wordt thans dagelijks voor het postvervoer gebruik gemaakt. Van bijzondere belang rijkheid was de inlegging van nieuwe naclit- sncltreinen tusselym Keulen .en Öharlèville over Laon, waardoor het postverkeer der postkantoren aan dit traject en der betrok ken legers aan het westelijk front nog ver der uitgebreid kon .worden. NOORWEGEN. Ryke mijiiöu ontdekt. Naar de „Irankf. Ztg\'- Kristiania ver neemt, hoeft men in Noorwegen belangrijke ertshoudende velden ontdekt van verscheiden kilometers lang en wel iu püt Hjart-dal in Tolemarken. Men heeft er bismuth en zilver gevonden. Ook vermoedt men pet be9taan van goudaders. Een consortium 0m dit gebied te exploteeren, beeft zich reeds gevormd. Men ge looft dat men hier te doen heeft met zoo rijke mijnen, dat de waarde nog niet te bepalen is. Het schijnt dat de N oor ache staat zich reeds in het bezit heeft gesteld van de meest belang rijke gedeelten van deze velden. Het spreekt oohter vanzelf, zegt de „Fr; Ztg." dat ,ncn deze mededing der Noorsche pers, onder alle voorbehoud slechts moet aanvaarden. Minister Riinoiman heeft 'n delegatie van 't spoorwegpersoneel ontvangen en iatfr de directeuren der Enk- spoorwegmaatschappijen. Bij Montreau D G-'1 geve! ge Van de hevige regens de spoordijk "«gestort, zuodat de uit Pau komende exp1'es';reia ontspoorde. De „Roeskoje V jedemosti" meldt dat be sloten is de Docina-manoE.ten r>iet 1e verlengen, -doch Ti 1817 nieuwe verkiezingen te ij0U(jen' In de Deèuscbo hoofdstad, Kopenhagen, is er sedert vele dagen groot gebrek aan spek. Er zijn al protestvorgaderingeu gehouden. Do Russische regeer.ng heeft te Lorden ruim tien millioen yards stof besteld, om uni formen te maken voor Russischs militairen. De'koning van Griekenland heeft na het aftreden van het ministerie Zaimis, liet- garni zoen te Athene aanzienlijk doen versterken. Wegens gebrek aaa koper heeft de Luxern- burg&che regeering voar 200.000 francs tin den geldstukken lMea niakeü- Niet alleen in ons land> maar ook in Denemarken is er schaarschte aan suiker. De fabrieken leveren gceu wlttö suiker meer af. DE AAKDBEVÏNG OP JAVA. Men seint uit Soerabaja aan de N. R. Ct.: De oorzaak van aardbeving-, die een deel van Java heeft geteisterd, moet waar schijnlijk gezocht worden 111 een zeebeving •op 160 K.M. ten zuiden van Java. NIEUWE SPOORVERBINDING ROTTER DAM-AMSTERDAM. De Tel. verneemt, dat er concessie is aan gevraagd voor een directe eleclrische spoor verbinding van Rotterdam naar Amsterdam over Boskoop, al of niet met aansluiting op de Haarlemmermeer-lijnen. DE TOESTAND IN DJAMBI. Men seint uit Soerabaja aan de N. R. Ct.: De toestand in Djambi nog ernstig. Met verscheiden plaatsen is de telefonische ge meenschap verbroken. De toestand in Noord-Djambi is zeer ern stig. Een deel van de bevolking, die aan de Töengkal-rivier woont en goed gewapend is. moet in de richting van Reugt (Indragiri) vertrokken zijn. 1 - Seengei Toengkal stroomt in het N.O. deel van Djambi; zij mondt bij Moeara Toengkal in zee uit. Aan den benedenloop schijnt deze rivier nogal sterk bevolkt te zijn. Rengat is de hoofdplaats van de afdee- ling Indragiri der residentie Riouw en on- derhoorigheden. Zij ligt op vrij groote af stand van het stroomgebied der Soengei Toengkal en is, voor. zoover wij konden zien, ,niet langs bijzonder gemakkelijke wegen vandaar te bereiken. Thans heeft ook de minister van Finan ciën in audiëntie ontvangen de voorzitter en secretaris van de Centrale van vereeni- gingen van ambtenaren en beambten in 's Rijks dienst, ter toelichting van de motie op 29 Juli 1915 te Rotterdam aangenomen in een vergadering van hoofdbesturen van bovenbedoelde organisaties. Omtrent dit onderhoud wordt liet volgen de medegedeeld: De Minister antwoordde, dat op de begroo ting vo-or 1917 is gebracht de tweede 50 pet. van de destijds toegezegde salaris verhoo ging. Verder verwees de minister naar liet antwoord, door hem gegeven op de destijds door den heer Marchant tot hem gerichte schriftelijke vraag ter zake van de kwestie van den duurtetoeslag. De Minister achtte het thans de tijd er niet naar, om over te gaan tot eene alge- heele blijvende salarisverhooging. Deze kan z.i. eerst dan onder de oogen worden gezien, zoodra de oorlog zal zijn geëindigd, aange- zieu dan rekening- kan wórden gehouden met deu alsdan ingetreden levensstandaard. Voor een eventueel© blijvende salarisver- betering zou z.i. dan een gedeelte van de meerdere opbrengst der rijksmiddelen zijn te reserveeren. Een ongeluksdag. De „N. Prov. Gron. Ct." maakt melding van een landbouwer P., te Garrelsweer, die op één dag 6 ongelukken beleefde: le. een paard in de sloot, dat met moeite er uitgehaald werd; 2e. een wagen met haver onderstboven in het veld; 3e. zijn horloge verloren; 4e. een wagen met zaad in een sloot; 5e. een wagen met zaad on derstboven vóór de schuurdeur; 6e. een slag van een paard, wat, nog al goed is afge- loopeu. 't Boertje dat naar het bollenland wilde In het begin van den watersnood in Noord- Holland heeft een onzer verslaggevers aldus de „N. R. Ct." o.m. melding gemaakt van het geval van een gezeten boer, longlij der, die wegens den slechten staat zijner ge zondheid alles verloren had. 't Geval trok de aandacht in wijden kring, en. vele lezers zon den aan onze administratie een extra-gift voor ,,'t boertje dat naar het bollenland wilde." ,,'t Boertje" verzoekt ons thans zijn tolk te willen zijn hij al zijn onbekende vrien den en vriendinnen, en deizen recht hartelijk te willen bedanken voor hun steun en sym pathie. Hij heeft gevolg gegeven aan zijn voornemens en woont nu in 't bollenland. Met zijne gezondheid gaat het redelijk wel, zoodat hij in staat is lichte werkzaamheden op het land te verrichten. Kort geleden heeft de Watersnood-commissie hem eene schade-vergoeding van 5000 uitbetaald. Een en ander stelt hem in staat op' beseheiden voet maar zonder zorg te Jeven Auteuran voorbehouden. Kathedrale kerk St. BiVO. Leidsehe Vaart. ZONDAG, de H.H. Missen om 6, 8 en 9 uur en om half 11 de Hoogmis. Om 1 uur Catechismus in de kerk. Half 7 Lof met Ro zenhoedje. MAANDAG, 7 uur Lof met Rozenhoedje voor de geloovige zielen. WOENSDAG, Vrijdag en Zaterdag zijn het Quatertemperdagen. VRIJDAG, 's avonds opening .der 10-daag- sche Missie te geven door de E.E. P-.P. C#nnelieten, lialf 8 Lof met preek. ZATERDAG, de eerste H. Mis om 5 uur. Verder de H.H. Missen om 6 uur, half 8, 8 uur en half 10. Ka de H. Mis van 6 uur -en half 10 predikatie, half 8 Lof en preek. Vóór het Lof het Rozenhoedje. Dien dag geen biéchthooren. ZONDAG,, de H.H. Missen om 6, 8 en 9 uur en om half 11 de Hoogmis. Parochiekerk ?an den H. Joseph. ZONDAG, Heden de stille H.H. Mis sen te 7, half 9 en te half 11, te 1 uur leering, 7 uur Rol' met Rozenhoedje, daarna Congregatie. DINSDAG, 's avonds 7 uur Congregatie. WOENSDAG, Quatertemperdag, geboden vastendag, half 8 H. Mis voor mej. de Wed. v. d. Veer, als lid der Broederschap van het H. Hart. DONDERDAG; van 6—8 uur biéchthoo ren, half 8 Lof met preek tot voorberei ding van het Aanbiddingsfeest. VRIJDAG, Quatertemperdag, geb. vasten dag, van 6 8 uur biechthooren; van 6 half 8 biechthooren voor de kinderen. ZATERDAG, Quatertemperdag, geb. vas-, tondag, des morgens tot elf uur en na den middag van 4 uur af gelegenheid om ta biechten. Half 8 Lof met gebeden voor den vrede. Het Allerheiligste blijft na het Lof (.ot 10 uur ter aanbidding uitgesteld j te half 8 uur H. Mis voor de bekeering der Zondaren in de lcapel van het Mirac. Maria beeld Deze week de H.H. Missen en lee ring naar gewoonte. Parochiekerk van den II. Antouius vun Padua. ZONDAG te 5»uur, 7 uur en half 9 de ge lezen H.H. Missen, te half 11 de Hoogmis, 's Namiddags te half ,4 de Vespers, waarna Processie met het Allerh. DINSDAG, te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua. 'sAv. te half 8 Lof en Vergadering der Broeder schap. WOENSDAG, Vrijdag en Zaterdag Qua tertemperdagen, geboden vasten en onthou ding. .VRIJDAG, te 8 ,uur gezongen II. Mis, 's Avonds te half S Lof en oefeninj. van den H. Kruiswog. Kerk van het Allerheiligste Hart ZONDAG, Feest van de Indrukking der 5 H.H. wond teekenen in het lichaam van den H. Vader Franciscus, te verdienen volle aflaat: te 9 uur de stille H. Mis, te half 11 de Hoogmis, onder de H. H." Missen Pre dikatie, te half 1 Catechismus, te 4 uur Lol en Rozenhoedje. Voortaan in de week het Lof te 7 uur. DINSDAG, half 8 gezongen H. Mis ter eere van den II. Antonius, het H. Sacrament olijft ter aanbidding uitgesteld tot half 10;' 's avonds 7 uur het Lof. Van half 8—9 uur gelegenheid tot het ver krijgen van Kath. Lectuur. WOENSDAG, Vrijdag en Zaterdag Qua tertemperdagen, geboden vastendagen. VRIJDAG, half 8 gezongen H. Mis lei ©ere van het H. Hart, 's avonds 7 uur Lof. ZATERDAG, 's avonds van 5—lialf 10 ge legenheid om te biechten. Parochiekerk Spaarne. ZONDAG, de H.H. Missen" te half 6, 7, en 9 uur; half 11 de Hoogmis, 's avonds 7 uur Pontificaal Lof. MAANDAG, '3 avonds half 8 Lof ter eere van de H. .Maagd. WOENSDAG, Quatertemper, vastendag, 8 uur gezongen Requiem voor de overledenen die op St. Barbara en St. Bavo zijn be graven, 's avonds half 8 Lof ter eere van den II. Joseph. DONDERDAG, 8 uur gezongen H. Mis voor de Broederschap ,der Ged. Aanbid ding. VRIJDAG, Quatertemper, vastendag. ZATERDAG, Quatertemper, vastendag. Aartsbroederschap y. d. H. i ZONDAG, plechtige viering van het gou den Jubilé der Aartsbroederschap v. d. Hl Familie: To 7 uurdte H. Mis voor de levende ieden, en generale H. Communie; 's avonds te 7 uur Pontificaal Lof, Opdracht, Zegê- ning en uitreiking der medailles door Mgr. D© feestrede wordt gehouden door Patct Philippona. Voor de volgorde zie mea het feestpio- gram. Alle oefeningen zija voor iedereen toegankelijk. De vergadering wordt iederen Zondag te hall 5 gehouden in de parochiekerk aan het öSpaarne. Vqór de vergadering bestaat er; gelegenheid zich op te geven als lid der Fi, Familie en van „Voor Eer en Deugd." Parochiekerk van de H. H. Elisu' th en Barbara (Schoterkwartier), ZONDAG, de H.H. Missen te 5 uur, kwart over 7, 9 uur en half 11 Hoogmis; 12 eQ 1 uur Catechismus, 3 uur .Vespers. MAANDAG, kwart over 8 en 9 uur R Mis voorde overleden familie en tot intentie dergenen, die in de bus voor de geloovige zielen geofferd hebben. DINSDAG, half 10 gezongen H. Mis voor Bruidegom en BrukK Dinsdag- en Donderdagavond half 8 Lof. ZATERDAG, van half 8half 10 biecht gelegenheid. N.B. -Woensdag, Vrijdag en Zaterdag Qua tertemperdagen, geboden vasten- .en ont- houdingsdagen. St. Jan, AmsbercLanistraat. ZONDAG, heden onder de H. Mis van 7 uur generale Communie voor de kinderen van de kleine leeringen, om 7 uur en half 9 de stille H. Missen, half 11 de Hoogmis, f2 uur Catechismus, 3 uur Vespers. DINSDAG, 's avonds half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG, 's avonds half 8 Lof ter. eere van het H. Sacrament. VRIJDAG, van half 5half 6 gelegenheid, om te biechten voor de kinderen. ZATERDAG, 's middags van .4half 10 gelegenheid om te biechten. Gedurende deze week de Catechismus vol gens gewoonte. De H.H. Missen te 7 uur. half 8 en 9 uur. Woensdag en Vrijdagmorgen wordt de' kerk om half 6 geopend, kwart voor 6 de H. Communie uitgereikt. HEEMSTEDE. ZONDAG te 7 uur en half 9 de stille HH. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers; 6 uur Lof. DINSDAG, 's avonds half 8 Recollectie voor de Retraitanten. WOENSDAG, Vrijdag en Zaterdag, Qua tertemperdagen, geboden te vasten. DONDERDAG, half 8 gezongen H. Mig ter eere van het II. Sacrament des Altaars, 's Avonds half 8 Lof. OVERVEEN. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur en te half 9. Te 10 uur de Hoogmis met predi katie. Te 3 uur de Vespers. DINSDAG te half negen voor die alhier zijn begraven. Gedurende de week zijn de H.H. Missen to 7 uur en te half negen. SCHOTEN (St. Bavo.) ZONDAG, de Vfoegmis om half 8 en do Hoogmis om 10 uur. 's Middags om 12 uur Catechismus en 's avonds half 7 Lof met Rozenhoedje voor den Vrede. DINSDAG, om kwart voor 9 uur gezon gen St. Antoniusmis. VRIJDAG, 's avonds om .7 uur Lof ter met Rozenhoedje voor den vrede. Onmid* eere van het Goddelijk Hart van Jesus dellijk vóór en na het Lof biechtgelegen heid. SATERDAG, 's namiddags van .49 uur biechtgelegenheid. N.B. Op Zondag 1 October onder de H; Mis van half 9 eerste en algemeene H. Communie der kinderen. HAARLEMMERLIEDE. ZONDAG te 7 uur Vroegmis; te 9K uur Catechismus; 10Z uur Hoogis; 2K uur de V espers. WOENSDAG, Donderdag en Vrijdag te 9 uur Catechismus. VRIJDAG 8 uur gezongen H. Mis. ZATERDAG van 48 uur biechtgelegen heid. BENNEBROEK. ZONDAG TA uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; om 2 uur Catechismus; om 3 uur maau- delijksch Aanbiddingsuur. (Lied 31 en 35). DINSDAG 'b avonds om half 8 Lof voor den vrede. Lied no. 87.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5