HE III HUL EBORANT m flUM IU KIK P. J. JANSSEN, KOND DE LITURGIE DE OORLOIÜ SPOTKOOPJES FEUILUTOH Zatèrdag 16 Sept Derde Blad GROOTE OPRUIMING VAN Karpetten, Vloerzeilen en Tafelkleeden bi] ANEGANG ZIE DE PriUZtN. VERSPREIDE JBERICHTESV OORLOQS-ALLERLEI HOE EK GEVOCHTEN WORDT OM HET BEZIT VAN.... EEN DORP. Het offensief der geallieerden iu liet Wes ten, dat "op eeu breed front ten noorden en westen van de Soumie, Zaterdag 1 Juli des morgens te half acht dus vandaag 214 maand geleden is begonnen, heeft de Engelschen en Fransehen slechts langzaam voornitgebracht. Iloe fel de strijd daar dikwijls wordt ge voerd, hoe verwoed veelal om liet bez.it van «en enkel steunpunt wordt gevochten, hoeveel offers er moeten worden gebracht om slechts enkele tientallen meters vooruit te komen en hoe langdurig soms om een enkel dorp wordt gestreden, moge blijken uit hetgeen alleen reeds de Franselie communiqués zeggen van de operaties der Fransche troepen om liet be zit van het dorp Maurepas, dat nu sedert 24 Augustus in liuu handen is. Wij laten hier een aantal uittreksels volgen Uit die Fransche legerberichten, tusschen 10 en 24 Augustus, dus over een tijdsveiloop van niet minder dhn 14 dagen: 11 Augustus. Verscheidene Duitsche loop graven zijn stormenderhand genomen door onze troepen, die hun nieuwe linies hebben gevestigd op den berg in 't zuiden van Mau repas. 12 Aug. Wij zijn in het dorpje Maurepas doorgedrongen, waarvan het zuidelijk gedeelte en het kerkhof in onze handen zijn. We heb bun onze nieuwe linies overgebracht naar hel lingen ten zuiden var heuvel 109, langs den weg, die leidt van Maurepas naar Cléry. 13 Aug. Door gedeeltelijke gevechten hebben wij kunnen vorderen op de hellingen van heu vel 109. in het Z.W. van Maurepas. 14 Aug. Vrij hevig kanonvuur in de richting van Maurepas. 16 Aug. Ten N. van Maurepas hebben onze troepen, tezamen met het llritsche leger, een geheele reeks Duitsche loopgraven genomen langs een front van 1500 M. ongeveer en heb ben op enkele punten den weg van Guillemont naar Maurepas bezet. Ten Zuiden van dit dorp, langs een front van 2 K. M. en met een diepte van 300 a 500 11. zijn, na een hevig gev&clit, alle stellingen van den vijand ten O. van den weg van Maure pas naar Cléry eveneens bezet door onze in fanterie. 17 Aug. De artilleriestrijd gaat bizonder hevig voort in de streek ten noorden van Maurepas. 18 Aug. Een aanval van onze troepen, ge richt op het door de Duitschers bezette deel Van Maurepas heeft ons, 11a een schitterenden aanval, in staat gesteld ons meester te maken V'an een belangrijk deel van het dorp, evenals van het Cadvarium, gelegen ten Z. W. daarvan. 19 Aug. De vijand heeft een tegenaanval, gericht op de door ons veroverde stellingen vanaf de streek ten N. van Maurepas tot Clery. Al zijn pogingen zijn evenwel verijdeld. 20 Aug. Onze troepen hebben zich meester gemaakt van een door den vijand sterk ver schanst .bosch tusseben Guillemont en Maure pas. 22 Aug. Door een welgeslaagde overrompe ling, ten N. van Maurepas, is 't ons gelukt ge vangenen te maken. 23 Aug. De vijandelijke artillerie, krachtig beantwoord door de onze, heeft gedurende den nacht onze voorste linies en onze verbindings wegen ten N. en ten Z. van Maurepas hevig beschoten. 24 Aug. Onze troepen hebben, tegen vijf Uur, do Duitsche troepen in do streek van Mau repas aangevallen en, na in één aanval diat deel van bet dorp in bezit te hebben genomen, dat de vijand nog bezette, hebben zo bun linie op 200 meter vandaar tot een front van ongeveer 2 K.M., zich uitstrekkend© van den spoprbaan in het noorden van het dorp-tot aan heuvel 121 in 't Z.W. Zóó werd er heen en weer gevechten, veer tien dagen lang alleen om het beaH varl 6en dorp. En nu besparen wij den lezers nog de na lezing van de officieele mededeelingen over hetzelfde tijdvak van het Duitsche hoofdkwar tier, welke natuurlijk nog weer een heel ander beeld van de tegenaarvallen en verdediging hebben gegeven. EEN REIS DOOR ZUID- BUITSCHLAND. Het was een mooi stuk van Duitschland, 6010 dat wij op onze reis naar Karlsruhe pas seerden. Langs de oevers der Saaie door Thüringen, dan door Franken en de Pfalz, en langs de liefelijke oorden die aan de be roemde Bergttrasse niet ver van Darmstadt liggen en die in het buitenland nog veel te weinig bekend zijn. Een lachend, een vrucht baar land, waar mais groeit en tamme kas tanjes, waar druiven kale berghellingen met een groen kleed omranken en de hemel al blauwer schijnt dan in het Noorden. En dan, na het ondanks zooveel afwisseling ver moeiend sporen van tien uur achter elkaar in den zoogenaamden Zwitserschen trein eindelijk Karlsruhe, het CaroLsruhe der markgraven Von Baden Durlach, die de stad pas in 1715 .-lichtten, deze stad, eene der jongste van het vasteland, die thans bijna 150,000 inwoners telt. Langen tijd gold de stad als een vervelende kleine resisdentie en zij was vroeger ook voornamelijk een stad van ambtenaren met alle kenleckeneu daarvan. Doch in de laatste 20 jaren is de wereld van den geleerde, den artist en den induttrieel in dit rijk binnengedrongen en dit is Karlsruhe klaarblijkelijk goed beko men. Er heersekt, zoover ik door persoon lijke kennismaking met een aantal der meest geziene mannen der stad bij ons kort bezoek vatstellen kon, friseche, moderne geest in deze stad, die met haar langge- strekt nieuw station en wijd plein daarvoor, dat den blik op de omringende heuvelen vrij laat, al dadelijk een wijden, modernen in druk maakt. Toch is dit allernieuwste deel niet de architectuur van Karlsruhe, die met uitzondering der weinige straten, die de sporen der voor geheel Duitschland onger lukkige periode 1880—1890 vertoonen, onder een goed gesternte stond. De schoonheid vp o Karlruke's bouw ligt vooral in het artist 7. overwogen gelieel, dat een eeuw lang sys L matisch opgebouwd werd. Uitgangspunt daarvoor was het residentieslot, een der schoonste overblijfselen van het late berok in Zuid-Duitschland, waarvan etralenvor- mig de wegen uitgaan die noordelijk bosch lanen bleven en zuidelijk als straten met buizen bebouwd werden. Wij zagen, erop gewezen, de onbeteeke^ ner.de schade aan een geden-kteeken door de bommen der vliegers aangericht, maar wij' stonden ook op de plaats waar op H. Saera da gevoelens van den H. Vader en zijne eigene vertolkt, toen hij, aan de bestuursleden der „Fraternelle des priaonniers de guerre de Rou- baix-Tourcoing" antwoordd: „Gij moet ons niet bedanken,^ mijne heeren, wij danken u, omdat gij ons in de gelegenheid hebt gesteld een weinig goed te doen" Het sneuvelen van een aalmoezenier. De militaire aalmoezenier, ahbé Georges Ardant, beschrijft in dra „Croix", den dood van abbé Emmanuel van parijs, geboortig van Duinkerken, en piofessor te Armentières. Een batterij .werd door den vijand zwaar be stookt. hen granaat verpletterde vier kanon niers in hunne schuilplaat De priester wilde hen. te hulp snellen, toen hij eveneens door een projectiel werd gedood. De jonge priester 28 jaar oud werd bij dagorder van het leger vermeld. Iets over den Lng|eiscj1^n yUqgdienst. De correspondent van de Chicago Daily News" aan het Engelsche front zegt in een uitvoerig artikel over den Engelschen vlieg- dienst. „In het allereerste begin van den oorlog begrepen de Engelsche militaire autoritei ten, dat dó vliegmachine een zeer belang rijke rol zou spelen in den strijd en dus een (geweldig groote toekomst 'tegemoet ging. Onmiddellijk begonnen zij dan ook alle krachten m tc spannen. Er warén officieren .n minderen en veel meer machines noodig. De meeste ahnwezige aeroplaans waren van let z.g. o. E.-type, die in de rijkswerkplaat sen ontworpen en ook gedeeltelijk gebouwd varen. -Bovenalen wareir er eenige Bléri- ots, Maurices en Hcnry Farmans en één if twee snelle verkenningsmachines. Zonder een dag tijcls te verliezen besloten de auto- ifceiten bet aanwezig© aantal machines te vervijfvoudigen. Een der grootste moeilijkheden was, ge schikt personeel te recruteeren. Een enorm aantal olficieren was er noodig en de - pleiding van een officier van het vlieger- torps duurt lang en is zeer kostbaar en (gevaarlijk. Er worden alièrlei kleine ver gissingen begaan en er komen veel onge- ukken voor. Het was ook zeer moeilijk om het ge- chikte technisc.i personeel, te vinden. Dit werd gerecruteerd uit de takken van be- uc" UUJi "P ue pm-uts waar op tri. Saera- vv-i-irin de wo„i i- 1 mentsdag bet circus stond, vol met kinde- 1"Jf' IS h!nI?!'U!oderi r?.eds. de °Plei" ren, waarvan 82, bruin geschroeid door del met vergiftigd gas gevulde bommen der- vijandelijke vliegers, die de stad iu een uuib van de grens kunnen bereiken, het leven lieten. Wij stonden voor de grafjes dier kleinen, op een bijzondere plaats op he"* kerkhof begraven, vlak ernaast de slacht offers van den eersten aanval, tezamen 125 personen. Op dit kerkhof bevinden zich ook de graven der in de buurt in lazaretten ge storvenen of hierheen gebrachten, vriend en vijand dooreen. -Fransche namen naast Duitsche op de eenvoudige houten kruisen. Deze plek wacht nog op een algemeen ge denkteeken. Maar de mooiste plaats waar doode strijders rusten, die ik in Duitsch land. zag, is 't bosch-kerkliof bij Stuttgart, vèr van de stad, op een hoogte, in een hoog, stil en plechtig bosch, een ruischende „Hel- denhaine" der natuur, zooals men er geen tweede scheppen kan. Naast de grafheuvels met niets dan een bloeiende boschplant ver sierd (slechts wilde bloemen worden in de omgeving toegelaten) sobere gedenkteeke- nen, gebeeldhouwd uit fijnen grijzen steen, onder het hoogo koêpeldak der boomen, die, als de patina van den tijd er over gestre ken is, hier zullen staan in de ruischende stilte als offerteekenen in een oud-Ger- maansch woud. Z. H. de Paus en de krijgsgevangenen. De „Croix" bevat een uittreksel uit een brief, door Fransche krijgsgevangenen in Duitschland aan den Paus geschreven. Dit uit treksel luidt „De Katholieken van het kamp.eh voor al van de groep.... allen onder-offieieren, waarvan een groot aantal het zeer groote geluk genieten iederen morgen aan de H. Tafel te kunnen nedeiknielen, zouden zeer gelukkig zijn, indien zij aan Z. H. Benedictus XV de, be tuiging zouden kunnen aanbieden hunner meest eerbiedige getrouwheid aan Zijne onder richtingen. Zeer geroerd door alles, wat Z. H. in Zijne vaderlijke goedheid gedaan heeft tot verbetering van hun lot, zoowel in het tijde lijke als in het geestelijke, danken zij Hem uit den grond van hun hart. Zij vragen met aan drang aan God iederen dag Hem te steunen en te verlichten temidden d.er zoo droevige huidige beproevingen en bieden met vreugde hun lijden aan God aan ter Zijner intentie." Deze bewonderenswaardige gevoelens al- Mus het blad zullen zeker het hart van den, H. Vader verheugen, wamt de zoetste beloo ning voor den H.Vader moet zijn Zich begrepen te zien door diegenen pnder Zijne zonen,, wier lijden Hij heeft willen verlichten. Doch deze dankbaarheid is niet noodig om den Paus in Zijne vaderlijke liefde aan te wak keren. Kardinaal Gasparri heeft welsprekend Satyrick verhaal van Mark Twain. (Uit het Amerikaansch). 47 ,,Neen, dat wil ik niet hebben. Je bent een Reisje, dat altijd hard werkt, en je vader is er ?e man niet naar om je teleur te stellen, nu le nMaar papa, ik »Ga er maar heen! Ik wil er geen woord meer len booren- We zullen het wel buiten je stel- Gwendolen was bijna in tranen uitgebarsten. hep31 er was nu n'ets adders te doen dan er toe !e gaan- hetgeen 'zij ook reeds zou doen, hm?1 vader op eene gedachte kwam, die lij,"iet vreugde vervulde, omdat zij alle moei- jfdfin van den toestand uit den weg ruimde. dat' u- er '.ek °P gevonden, Gwendolen, zoo- beropJiL le n'et van eene uitspanning zuilen ®chm h- C-n ^gelijkertijd je aangenaam gezel- hier tn 'Z 2ullen hebben- Laat Belle Thompson heel nmT~- en nlooi meisl'e, Mr. Tracy, een dat ge zou weI eens willen, dat verliefd raken- Wel' ge ZLllt °P haar j ge zult terstond op haar ver liefd raken. Ja, je moet haar dadelijk hierheen zenden, Gwendolen, en tegen haar zeggen dat wij Maar zij is al weg." Hij keerde zich om zij ging het hek al door. „Och," zei Sellers tegen Tracy, „ik zal haar missen ouders missen hunne kinderen altijd, zoodra zij uit hun oog zijn, dat is eene natuur lijke voorliefde maar liet komt alles te recht,' daar Miss Belle het jeugdige element voor u en lot uwe volkomene tevredenheid zal vertegen woordigen; en wij oude menschen zullen ons. best ook doen. Wij zullen een pleizierigen mid dag hebben. En ge zult in de gelegenheid zijn om beter met admiraal Hawkins bekend te wor den. Dat is een merkwaardig karakter, Mr. Tracy een van de merkwaardigste en inne mendste karakters/die de wereld ooit heeft voort gebracht. Ge zult hem waardig vinden om bestu deerd te worden. Ik heb hem bestudeerd sedert hij een kind was en heb hem voortdurend n zijne ontwikkeling gadegeslagen. Ik geloof inderdaad, dat een van de voornaamste dingen; die mij in staat hebben gesteld om de moeilijke wetenschap van karak terbeoordee 1 ing meester té worden, de levendige belangstelling geweest is, die ik altijd voor dien jongen gevoeld heb." Tracy hoorde hier geen woord van. Zijne op geruimdheid was verdwenen; hij was ontroost baar. „Ja, een allermerkwaardigst karakter. Geheim zinnigheid dat is er de grondslag van. Het eerste, dat men altijd te doen heeft, is, den ling ,genoten heoben die noodig is om met ucces aan de Constructies van vliegmach'i- jpeS mede te werken, als: monteurs,, wa genmakers, kopersmeden en andere in tech- tiiscfle vauken geschoolde arbeiders. Over geheel Engeland en Schotland wer- ien_er vliegkampen ingericht op uitgebrei- ie vlakke terreinen, waarop geen hoogs voorwerpen, als: boomen, schoorsteenen, te legraafpalen enz. uitsteken. Hier werden de officieren en minderen opgeleid. Hier hebben de Engelschen hunne talenten als vlieger en mechanicien ontwikkeld, die hen in staat stellen, zoo krachtige luchtactie te voeren in Vlaanderen, Frankrijk, Egypte, Salomki, Mesopotamia, Indië en O.-Afrika. Als verkenningsmiddel verdient de aero- plaan de voorkeur boven alle anderen. Zij lOntdekt niet alleen de bewegingen, maar bedoelingen van den vijand. Wellington-merkte eens op, dat de groote moeilijkheid voor een veldheer is, dat liij Miet weet wat er „achter den heuvel" ge beurt; de aeroplaan stek d«ti aanvoerder iu staat, precies te weten wat de vijand „ach- ter den li-euvel" doot. Bovendien richt de acrpplaan met grooté nauwkeurigheid het vuur der artillerie op de vijandelijke stellingen. Zij gebruikt daar toe de- draadlooze telegrafie. Dan verleent zij met genoeg te waardeeren diensten door opnamen te maken van de stellingen, de be- wegingen en de plaatsing, der batterijen van den vijand. Meer dan eenige andere talc van militai ren arbeid is de luchtdienst die van span ning, gevaar, opwinding en romantiek.Voor ?10Ib die op het land vechten zijn er nog eens tijden van ontspanning; maar voor den vlieger geen enkel oogenblik. Zij kunnen- onmogelijk dekking zoeken tegen de granaten van den vijand. Zij moe ten ieder oogenblik gereed zijn om niet den vijandelijken vlieger te -strijden. Hun taak is uiterst gevaarlijk en moeilijk en eisch't onophoudelijke inspanning van den geest, den wil en van de spierkracht. Kabelspoorwegen in de loopgraven. Onder den drang ^er omstandigheden hebben de mannen, die de loopgraven in de Argonne bezet boudep» eeu merkwaardig in genieurstalent ontwikkeld. Evenals in de eerste tijden van de exploitatie der diamant mijnen in Kimberley de mijnwerkers groote spinnewebben van kabels liadden gevormd om de emmers met de blauwe aarde uit de diepte naar de oppervlakte te voeren, schrijft de „Morning Post", Z'-|U er hier naar alle richtingen kabelspoorwegen aangebracht. Sommigen leiden direct naar de loopgra ven, waarlangs bet warme voedsel van de veldkeukens of naar L'.e mannen in de ge- vechtsliuie wordt gebracht, zonder dat er evenals vroeger bet h'VK11 Yau menschen, die i II Hl I I III WHIII I n, hoeksteen te vinden, waarop iemands karakter gebouwd is dan heelt men het begrepen. Geene schijnbaar tegensillh'ge eigenaardighe den kunnen u dan van hef rechte spoor brengen. Wat. leest ge op de upPervlak'e van den senator? Eenvoudigheid terwijl het inderdhad een vau de diepste denkers van de wereld is. Een volkomen eerlijk man en toch zonder eenigen twijfel de grootste meester in veinzerij, dien de wereld ooit Heeft gezien." r* „O, het is duivelsch. Deze woorden kwamen van de lippen van Tracy, die met geluisterd had, hij de gedachte, hoe heerlijk het zou geweest zijn, als Gwendolen maar geene plannen had gemaakt 0111 elders te gaan eten. „Neen, zoo zou ik het niet noemen," zeide Sel- Iers, die nu bedaard de kamer op en neer liep met zijne handen onder zijne jaspanden. „Men zou dit bij' een ander zekei duivelsch kunnen noemen, maar niet bij den senator. Uwe uit spraak is juist volkomen juist dat stem ik toe maar de toepassing is verkeerd. Dat maakt een groot verschil. Ja, hij is een merk waardig man. Ik geloot met, dat eenig ander staatsman ooit zulk een kolossaal gevoel voor huinor heeft bezeten, gepaard aan de bekwaam heid om dit geheel te verbergen, ik mag hiérvan misschien George Washington en Cromwell uit zonderen, en mogelijk ook Robespierre maar daarbij blijft het dan ook. Iemand die' geene ervaring heeft, zou zijn leven lang in gezelschap van generaal Hawkins kunnen zijn en niet te voor liet eten halen de gevaarzöne moeten Pssseeren, gewaagd worden. In andere gevallen worden de kabelspoor- wegjes gebruikt om de aarde, die bij uit- gravingen voor gedekte schuilplaats weg gewerkt moet worden, af te voeren en in nee algemeen verleenen zij goede diensten bij allerlei communicatie en transport bezig heden. eelal gebruikt men ze ook om er ge- w Gnclen op speciaal daarvoor geconstrueer de hangende draagbaren te vervoeren, wat voor dezen veel minder pijnlijk is' dan het transport op de gewone brancard, waarbij iedere stap der dragers hun soms ontzetten de pijnen veroorzaakt. Dwaasheid!" Het Italiaaosche leger bezit een onderoffi cier van 12 jaar. Hij is vrijwilliger bij dé Alpini. Matteo Fiaja trad 14 maanden geleden in dienst als begeleider van zijn dienstplichtigen vader. Do vader sneuvelde en toen besloot Matteo liem te wreken. De kolonel van he regiment aanvaardde dei eed en gaf Matteo een revolver. De jongen ging daarmede de Dolomieten in en lag daar zoo lang op den loer, tot hij een Oostenrijksch kapitein onder schot kreeg en doodde. Zelf werd hij daarbij licht gewond. Do jongen kreeg de onderoffi- ciersstrepen en de dapperheidsmedaille. een IN EEN LOOPGRAAF GEVONDEN SCHAT. Charles Bottaka, een jong soldaat uit de omstreken van 1 oulouse, die bij zware artil lerie aan de Somme strijdt, was dezer dagen met vier kameraden bezig een loopgraaf uit te die pen. Hierbij ontdekten ze een cassete. Naar den kapitein gebracht en daar geopend, vond men waarden en aandeelen tot een bedrag van 1 millioen en daarbij een testament dat 100.000 francs van den inhoud toewees aan den vinder van de casette. Men kan zich de blijdschap van do vijf poilus voorstellen toen hun elk 20.000 francs ter hand werd gesteld. HOE EEN ENGELSCHMAN DOOR DUITSCHLAND REISDE. De correspondent van de „Daily News" in Zwitserland verhaalt van een bezoek, dat hij gebracht heeft aan het meer van Constanz, om te trachten daar iets van de nieuwste zeppe lins gewaar te worden, waarmede, zooals men weet, boven dat meer geregeld proeftochten gehouden worden. Toen de trein Schaffhausen, naderde, zegt de oorr. schenen opeens de klokken een soort van geheime afspraak te hebben om een onjuisten tijd aan te wijzen. Volgens mijn altijd accuraat horloge was 't halftwee, maar op de stationsklok "te Jestitten, waar de trein net stil hield, was het halfdrie. Een zwaarlijvige vriendelijk uitziende Zwitser, in hot hoekje van de coupé, werd juist op dat oogenblik wak ker en ik vroeg hem hoe laat het was. „Half twee, precies," antwoordje hij met een stelligheid die allen twijfel uitsloot. „Dan zijn alle kokken hier in de war," merkte ik op. „Toch niet, zeide hp maar ziet u, we hebben nu het Zwitsersehe gebied verlaten en we zija nu in Duitschland, waar ze zomertijd hebben, zooals u weet." „In Duitschland!" riep ik uit, niet zonder schrik, „lieve hemel! Ik ben een Engelscb- man 1" De Zwitser glimlachte "vriendelijk. „Uw na- tianoliteit doet niets af aan het geografisch feit, dat ge op Duitsch gebied zijt. Maar maak u niet ongerust, ik heb nooit gehoord dat ze hier den trein inspecteeren." Ik vloog de zijgang van het spoorwegrijtuig in en greep den conducteur bij den arm: „Zijn wo hier in Duitschland!?" Hij knikte bevestigend met zijn hoofd, maar zeide in zijn breed, gemoedelijk, Zwitserscb dialect, dat hij me niet zou overgeven, als ze soms den trein kwamen inspecteeren, en dat ik~mo niet ongerust behoefde te maken. Eenigszins gerustgesteld ging ik weer in mijn hoekje zitten en onderging ik de zonder linge gewaarwording om in Duitschland Duit schers te zien. Er was geen twijfel aan. De dikke, gel 1111de stationschef kon niet anders da.n een Duitscher zijn, en het beste bewijs van alles twee oudere soldaten van den land storm, in hun veldgrijzen uniformen, bewaak ten het goederenbureau met hun bajonet op t geweer. Ik hoorde toen van mijn vriendelij- ken medereiziger, dat do Zwitsersehe treinen ™nJur'?h naar Schaffhausen bij Rafz het eisen gebied verlaten en een hoekje van Duitschland passeeren, circa 16 kilometer breed, en daarbij stilhouden aan de Duitsche stations Lottstetten, Gestetten en Altenburg- hhemau. Bij Neuhausen, niet ver van den be roemden waterval van den Rijn komt de trein weertep Zwitserseli gebied. 't Was een vreemde gewaarwording woor eens in Duitschland te zijn. Kleine kinderen wuifden vriendelijk naar ons en vrouwen zet ten bedaard hun mancion neer en v achtten bc- daafd tot de trein voorbij was. „Zoo, zijn jelui nu de Hunnen en barbaren," dacht ik, maar ik moet zeggen, dat de mecsten van de kinde- ien, die ons toewuifden, tdoh wel vriendelijke CCCXXVL KONINGSKRONING. In het Oude Testament vinden wij opge- teekend, dat Saul en David door Samuel, Jehu door „een zoon van den profeet" Salo mon door den hoogepriester Sadoc, Joas door den hoogepriester Joïada, alsook Joa- cbaz tot koningen van Israël of Juda ge zalfd werden. Ja, bij de zalving van Joas tot koning van Juda vinden wij ook speciaal van een kroning melding gemaakt: „en de hoogepriester Joïadaplaatste op zijn hoofd een diadeem." Dit oud-testamentisch gebruik heeft de Koo 11 iseh-Kethoieke Kerk als een plechtig heid van ongeineenen luister en van de meest verbeven beteekenis in hare liturgie opgenomen en het „Pontificale Romanum" spreekt dan ook van een „zegening en kro ning van een Koning en een Koningin" welke plechtigheden de Schismatieke kerk en cdmmige Protestantsche kerken, hoewel gewijzigd, van ons overgenomen hebben. Wat in het Boek der Spreuken geschreven stftat: ,Door Mij (God) regeeren de Konin gen en verordenen de wetgevers hetgeen recht is," komt in een kerkelijke kronings plechtigheid op zeer bijzondere wijze uit, m.a.w. die verbeven plechtigheid herinnert le. èn Koning èn volk aan den goddelijken oorsprong van bet wereldlijk gezag; 2e. daar door wordt indruk gemaakt op de menigte, die den gezalfden en ongekroondeu monarch als den vertegenwoordiger van God in dt tijdelijke zaken met des te meer eerbied ont vangen zal. Dit voor oogen houdend, wordt het dui delijk, waarom de liberalen en-radicalen ir tal van landen bun best hebben gedaan, om de Kerkelijke kroningsplechtigheid door een burgerlijke handeling (bijv. een plechtige eedsaflegging en inhuldiging) te vervangen. Immers, volgens hen heeft God en gods- dienst met den modernen Staat niets te ma ken; de kroon is in hun oog alleen eer ,,'ornament", „een vliegwiel!" Dit neemt evenwel niet weg, dat de kerkelijke kroning in vervlogen eeuwen in-tal van landen be staan heeft en in sommige rijken nog beden ten dage aangetroffen wordt. Wat ons vaderland betreft, men spreekt nog wel van „kroningsfeesten", maar een ieder, die wat meer van de wetgeving op de hoogte is, weet, dat daarmede een bur gerlijke eedsaflegging bedoeld is. Het volk echter praat immer van „kroningsfeesten", omdat het ziah maar uiterst moeilijk het begin van een regeering en bet aanvaarden van bet gezag over een land zonder -eene plechtige kroning in een of andere kerk voorstellen kan. In Nederland geschiedt dan ook de zoogenaamde kroning in een Neöerlandsch-Hervormde kerk, n.l. in de Nieuwe Kerk op den Dam te Amsterdam, ofschoon toch die heele kroning feitelijk be staat in de eedsaflegging van den vorst op de constitutie en een inhuldiging van den Koning door de leden van de Staten-Gene- raal, eveneens door het afleggen van der eed of de belofte. gezichtjes hadden en de vrouwen schenen wei twee handen te hebben net als alle andere menschen. Aan het meer van Constanz, dat de Duit-, sobers gaarne voor zich geheel alleen gehad zouden hebben en waarop Zwitserland zijn mederecht slechts kon doen gelden, door zijn tanden dreigend te toonen, wordt, naar de cor respondent mededeelt, nog altijd met koorts- aebtigen ijver gewerkt aan den bouw van zep pelins. Veel komt men er niet van te weten, want geen onbevoegde wordt te Friedrichs- haven toegelaten en -bij 't begin van den oor- log moesten alle vreemdelingen, ook van de neutrale landen, de plaats verlaten. De oude zeppelinloodsen kan men van den Zwit-serschen oever af duidelijk zien, maar de nieuwe ge bouwen, waar naar men vermoedt, graaf Zep pelin zelf ook verblijf houdt, zijn onzichtbaar, verborgen achter- de stad. Maar Zwitsersclu visschers -komen soms met berichten over nieuwe, reusachtige typen onhoorbare zeppe lins, en ook kleine modellen, waarmee proeven worden genomen. Motorbooten, bemand door geheime politie agenten, patrouilleeren dag en n-acht op hef meer. De voornaamste patrouille-boot is hal verwege^ Friedrichaha ven en Romanshorn ge- stationneerd en de chef van de geheime politie met evenveel gouden streopen op zijn mouw als een admiraal is met een enormen verrekijker en een revolver gewapend. rs Zondangsmiddags gaan de bewoners van de meeroevers een roei tochtje maken óm hem te bekijken. „Wien heh-jo daar bij je in de boot?" vroeg hij aan inb'n jolleman, die een meter of dertig van de Duitsche grens was blijven liggen. „Een Engelschman, die hier de streek eens komt bekijken." „Herr Klein" riep de gegalonneerde poli tieman,, kom eens boven eu vraag wat'die vent moet. Jij spreekt Engelsch Herr Klein, een oudachtig heertje, dook uic do machinekamer op: „Wat komt u hier doen.' weten komen, dat hij meer gevoel voor humor heeft dan een kerkhof." Een diepe zucht van den afgetrokken en droomenden artist werd gevolgd door een ge mompeld: „Ellendige, 0, ellendige!" „Nu, dat zou ik nu juist niet van hem zeugen Integendeel bewonder ik zijne vaardigheid oni zijn humor te verbergen, zelfs nog meer, zoo mogelijk, dan ik die gavé zelf bewonder, hoe verwonderlijk deze ook wezen moge. Eu nog iets anders generaal Hawkins is een denker, een scherpe, logische, onderzoekende, analytische denker -misschien wel de bekw aamste van den riieuweren tijd. Dat is te zeggen omtrent onder werpen van zijne studie, zooals dc ijstijd en de wederzijdsche verhouding van krachten en de ontwikkeling van den Christen uit de rups al zulke dingen; geef hem zulk een onderwerp en laat herii er over nadenken. Dan zult ge wat belangrijks te hooren krijgen. O ja, ge moet hem leeren kennen; ge moet hem inwendig leeren kennen. Misschien is hij wel het meest ontwik kelde verstand sedert Aristoteies." Men wachtte eene poos met het eten op de komst van Miss Thompson, maar daar Gwen dolen de uitnoodiging niet aan haaf had over gebracht,-was het wachten vruchteloos en gingen de aanwezigen eindelijk zonder haar aan tafel. De oude Sellers deed alles, wat in zijn vermogen was om het zijn gast aangenaam te makerijen die gast deed zijn uiterste best om opgewekt en yrooliik te ziin ter wida va» Ten ouden man: inderdaad droegen allen het hunne tot de gezel ligheid bij, maar toch slaagden zij niet. Het hart van Tracy was van weemoed vervuld; er scheen slechts een enkele, al het andere overheerschende trek in zijne omgeving te zijn,_en dat was een ledige stoel; hij kon zijne gedachten niet van Gwendolen en zijn ongeluk afhouden; bijgevolg deed zijne afgetrokkenheid nu en dan eens pijn lijke oogenblikken-van stilzwijgen ontstaan. Wat kon er toch aan schelen?'Tracy alleen zou dii hebben weten te zeggen; de anderen konden er zich geene verklaring van geven. Inmiddels hadden ze in het huis der Thomp sons een dergelijken onaangenamen tijd. Gwen dolen schaamde zich over zichzelf, dat de onder gane teleurstelling haar zoo so r en stil maakte; maar dit gevoel van schaam ie verbeterde de zaak niet; liet scheen het onaangename daar van slechts te vermeerderen. Zij verklaarde, dat zij zich niet recht wel gevoelde, en iedereen kon wel zien, dat dit waar was; daardoor toonde men oprecht medelijden met haar; maar dit ver beterde de zaak ook al niet. Toen het middag maal afgeloopen was, verontschuldigde het meisje zich en snelde naar huis, onuitsprekelijk dankbaar, dat zij die woning en dat ondraaglijk lijden kon ontvlieden. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 9