DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. hassaulasn 4%_ haarlem Uitkeering van vijf-en-zeventig. gulden. BFUmmmmi Nabij en vëraf. DE ©OïSLöS» P. W. TWEEHUIJSEN, BSSINENLAND aandag 1» September a916 41ste Jaargang. No, 9140 ABONNEMENTSPRIJS s Pet 3 maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.60; roor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,— per week voor Haarlem ïn de agentschappen 0,l2si afzonderlijke nummer» 0,05. interconun. Teiefooaansemmers I42S esa 2748 PRIJS DER ADVERTENTIËNi Van l5 regels 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland pei regel O.» tt adverteniiën in de rubriek „Vraag eu Aanbod" van l—-s regel» f 0,43, «ik* regel meer 0,10. -i Heden keerden wij aan onzen abonné N. v. d. ZALM Jr., te Noordwijk. die tengevolge van een ongeval zijn been brak, f 75.— uit. Haarlem, 18 September 1916, De Administratie, Dit nummer bestaat uit twee bladen tLEUBT.£ BLHaJa HAAftLcMöUHfc ALLEoAfclES H°. 2040 RETRAITE. VOOR POLITIEMANNEN. Ia het St. Clemenskuis te Noordwijker- hout wordt de volgende week, van 25—28 September, een gesloten jretpaite gegeven voor pólitlernaijnen. Dat is wel eön zeer eigenaardige en mooie retraite, waarvan de eer der organisatie toekomt aan de R.-K. .Gemeente-politieoe- ambtenbond „St. Michaël". Nu hier ter stede onlangs een R.-K. ver- eeniging van politiebeambten is gesticht, kan het zijn nut hebben, wanneer wij deze retraite hier eshs bekend maken: inlichtin- gen daarover (of over volgende retraiten yoór dezelfde categorie) zal de heer' P. D. 'Schrage, Alb. Cuijpstraat 2711 te Amster dam, ongetwijfeld gaarne verschaffen. AGENDA. 19 SEPTEMBER. Otoouw St. Havo Smeiiefctraat 23 Tentoonstelling Bloembollencultuur. Be stuur Metaalbewerkers. Bestuur Kalk en Steen. Schouwburg Jansweg 8 uur Feestvoorstelling van de Kon. L. V. „J. J. Cremer." Gebouw De Nijverheid Jansstraat 85 Ledenvergadering der Concertvereeni- ging. Gebouw St. Marthavereen. Kleine Houtweg 13 Betrekkingbureau geopend van 3i uur 's middags. Uroate Kerk 2—3 uur Orgelbespe ling door den heer Louis Robert. (Zie pro gramma Stadsnieuws). Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. richten over de gebeurtenissen der laatste dagen. Overal, op alle Europeesclie fronten wordt hardnekkig en pjet taaie volharding gev oc-hten en bijna overal hebben de _.ge LVII. - NA DE MEETING. Naar de meeting ben ik niet geweest. Geen lid van de S. D. A. P. weet u, en dus had ik niet zóó'n schrikkelijke behoefte om gisteren middag achter 't Amsterdamsch Concertgebouw meê te gaan betoogen voor algemeen' kiesrecht (wat trouwens iedereen weet dat we krijgen, nu de onderwijsbevrediging erdoor gaat!) Maar na de meeting heb ik ze gezien, de „bewuste" betoogers van alle kaliber, en aan gezien de publieke straat er vol van was, mag tk er wel wat over schrijven. Jongens, wat 'n gezellige pan! D'r waren er uit Friesland en uit Zeeland, uit Noord-Holland en uit Utrecht, uit Den Haag en uit Rotterdam, en voor de gezelligheid had 't jonge volkje meest de meisjes meegenomen, en de moeders waren er óók, want vanwege de „partij" werd er immers op de kinderen gepast en voor één gulden kon-je mee naar Amsterdam! Het was zoo iets als in de oude dagen, vóór de mobilisatie, een pleiziertrein uit de provincie naar de hoofdstad. Daar kon-je óók voor een gulden mee, en als liet weer meeliep en er nog een paar centen over bleven voor een biertje (de karabies met de broodjes zorgde voor het eten'1 dan had-je wat een gezelligen dag! En dat is het gisteren dan ook geweest! Vóór de meeting was 't overal op straat al druk, maar niet luidruchtig, want ze waren vrijwel onder den indruk. Je voelt je eigen immers, als je uit Rotterdam van ergens drie- hoog-achter jezelf het voorwerp ziet van alge- meene belangstelling in de hoofdstad! En wanneer je uit de Watergraafsmeer of uit Tietjerksteradeel komt, en je ziet de menschen in Amsterdam zoowaar op straat stil staan om te kijken naar de rooie kaart die je op je borst gespéld hebt, dan.kom-je vanzelf tot de con clusie dat er toch "Wfl wat- meer dan gewoons aan zit, je een deel van het „bewuste volk" te doemen dat mede aandeel vraagt in 's lands "egeering Maar na de meeting, toen'kwamen ze los! Van de koffiehuizen zal- ik zwijgen. De be geestering voor het algemeene kiesrecht maakt dorstig, en op zoo'n warmen dag is het niet ie verwonderen dat je luidruchtig wordt! Vol gens het algemeene getuigenis van de Amster- damsche kellners Hadden die 'n héél goeden dag gisteren van de „roode blommen", waaruit de gevolgtrekking werd gemaakt, dat het met „den hood" van het socialistische volk dan' toch in ieder geval nog niet zoo héél erg is. Trouwens, Qat bewezen de vroolijke gezichten óók. h fe,^ert professor van Hamel uitgevonden yeeft, dat onze volkskracht en ons volkswezen V»te? in kernachtige woord „Hactt je me n,frfr't dat eigenlijk beteekent: „Nemo me im- vnuf Ucessit" oftewel: het fiere Nederlandsche tuei-r,,, ,.zeifstandig blijven!... sedert die eikwaardige ontdekking hoor ik met genoe gen' steeds deze veelzeggende kernachtige volles- uitdrukking gebruiken, En geconstateerd kan worden, dat vooral bij de betoogende S. D. A. P.'ers die fiere zelfstandigheidskreet ais op de lippen lag„hadt je me maar" was rnveral, op straat zoowel als in koffiehuizen, niet van de lucht om zoo te zeggen, vooral niet bij 't jongere deel der betoogers, en zeker niet bij de vrouwe lijke geestdriftige a.s. kiezeressen! Op het station, toen de namiddagtreinen de kiesrechtverlangenden zoo langzamerhand huis-, toe brachten, kön je nog 't scherpst opmerken hoe geestdriftig en hoe overtuigd het S. D. A, Peesche volk wil méé-regeeren Daar waren vooreerst de deftige betoogers, salon-socialisten en arrivisten. Nonchalant de roode bloem in liet knoopsgat, onberispelijk geganteerd, nipten ze vóór het wachtkamertje op het perron hun portje of vermouth, en de dames trokken de ruischende volants van de wijde rokken wat bij" eikaar, als er weer zoo'n stelletje fanatieke overtuigden, of ook dat gebeurde! een heele ris opgewonden jonge standjes voorbijkwamen, die naar liun trein zochten. Méér dan die kopstukken van de. „partij", die er boven op zijn en dan ook met zoo'n soort meelijend lachje op de rest van het „bewuste" volk neerzien, interesseerde me echter de groote schare. Die kon-je, zoo op het gezicht af, in tweeën deelen: de fanatici en de onbenulligen. De fanatieken, wien de haat uit de oogen slaat, die van de „rotte" maatschappij praten, die geen volzin kunnen zeggen zonder op hun tanden knarsend van ontevredenheid af te geven op „liet kapitaal", die zoo'n stekend-scherpen oogopslag hebben en bij d'r praten altijd het air aannemen, 'n volksverzameling toe te spreken, die nooit anders dan ironisch of sarcastisch lachen, en meestal als ze tot de mannelijke leden behooreu een zwarten slipdas, of als het vrouwen Zijn, een „hobbezak" dagen en een blooten hals. Dat zijn de overtuigden, die met souvereine minachting voor wat 'n ander gelieft te beweren, met grimmigen haat vooral tegen alles wat kerk of geloof of priester of'godsdienst is, op hoogen toon beweren aan wie het maar hooren wil dat „de rotte rommel van onze (vul 't woord maar in) maatschappij alleen kan worden opgebezemd als 't (vul zelf weer in) kapitaal de wereld uit is en alle vorsten zijn opgehangen" Dat zijn de besliste drijvers, die voortdurend ontevredenheid stoken, de apostelen van rood in trein of tram, de onvermoeide propagandisten bij verkiezingen. Al zijn ze in getal verre in de minderheid bij de onbenulligen, ze hebben invloed. Want onder hen vindt je de bespraakten, de oppervlakkig- ontwikkelden, de plaatselijke leiders, de voor zitters en voorzitsters van roode en neutrale vereenigingen, onderwijzers en pleegzusters en vereenigingsmenschen En ze beheerschen kennelijk de groote schare der onbenulligen, die wel de massa vormen in de partij van de betogingen Die onbenulligen waren er dan gisteren óók in drommen. D'r was in den regel bij zoo'n groep een vaandeldrager, die "een paar vuur- roode stokken onder z'n arm had. En dan natuurlijk de juffrouwen uit de volksbuurten, die voor een gulden, met gratis-oppassing van de kinderen vanwege „de partij", een dagje naar Amsterdam waren gekomen. Daar waren bij de buitenmenschen, die d'r oogen uitkeken: „men schen, wat 'n drukte!" en dié 'n moeien dag achter den rug haddenzoo heel uit Gelderland of Friesland naar Amsterdam! Daar waren de meisjes van buiten, die met 'r jongens meegegaan waren, en net zoo lief nog een straatje waren rondgegaan, daar waren de oude jongejuffrouwen, die een vlaggetje met „Vrouwen-kiesrecht" als broche dragen, daar waren de Rotterdamsche burgerjuffrouwen, die vol bewondering stonden te luisteren naar een jongen kwant van de categorie der fanatieken, die stond nk te betoogen op het perron en zóó luid te oreeren, dat de oude grijze conducteur met den rooden band van hoofdcondudeur om de borst, goedig tegen een collega zeide: „de rest moet-ie nou maar bewaren tot de volgende betooging, 'k wou dat ze 't niet op 'n Zondag deden!'.' De treinen schoven voor, en elke nam weer een deel wan de meetinggangers mee. En de kellner in het wachtkamertje, die het den heelen middag schrikkelijk druk had gehad, gaf de meening van het niet-betoogende publiek weer door deze opmerking tegen de juffrouw achter het buffet: „en dat zijn me nou de men schen, die de maatschappij willen regeeren en besturen Waarop de juffrouw onverschillig antwoord de: „hadt je ze.maar!" F. S. OVERZICHT. Eindelijk het groote .offensief op alle fron- tren! Dit is de indruk, dien men krijgt uit de nalezing van de officieele icgerbe- allieerden het offensief en zijn de centralen in het defensief. In het .Westen ujf; (ie Zaterdag uit Londen losgekomen telegrammen, ,die wij gedeeltelijk onder liet „Laatst.e Nieuws" in óns vorig nummer opnamen, blijkt het zijn nu ook .de Engelschen in een 'verbit terden strijd gewikkeld. En die gevechten, evenai3 die der Eranschen met de Duit- schers, worden nog met groote kracht voort gezet. Volgens -het rapport van den Engelschen opperbevelhebber, Douglas Haig, zijn de En gelschen ten Zuiden van de Ancre nog l1/* tot 3 K.M. vooruitgekomen over een front breedte van 10 K.M., welke vorderingen later bij Courcelette weer werden uitgebreid over een front van 1000 yards'. Ook bij Thiópvai, dus het noordelijk gedeelte van het aanvalsfront, waar de partijen elkaar in de flank bestoken, .werden een aantal Duit- sclie versterkingen genomen, die bekend waren onder den naam „Do'nauschans". De voorloopige telling van het aantal gevange nen, dat in twee dagen gemaakt is, beloopt over de 4000, o. w. lio officieren. Blijkens 'ie nader ingekómen berichten zijn tot dus ver 6 kanonnen en meer dan 50 machine geweren buit gemaakt of vernield. Ook is een aanzienlijke hoeveelheid oorlogstuig vermeesterd. Hoe verbitterd soms gevechten in cLe lucht worden geleverd tussclien vliegers, blijkt niet alleen uit ht'et aantal gevechten soms op één\.dag, als 30 tot 40; of uit het aantal vliegers soms 50 tot 70 dat er aan deelneemt, doch ook uit de resultaten, welke zoo van tijd tot tijd worden bereikt. Zoo zouden b.v.- op één dag, n.l. op ƒ.1. Vrijdag niet minder dan 15 Duitscke vliegtuigen. door de Engelschen zijn buitgemaakt, ter- wijl van de JEngel&che vlpeg-fcuig'en zelf er 6 voor hen verloren gingien. Op den noordelijken oever en ten zuiden van de Somme, waar gelijk men weet de Eranschen verleden w»ek aanmerkelijk vooruitkwamen is de toestand nu niet meer veranderd. De Duitschors ondernamen hier verschillende tegenaanvallen, .doch konden niet veel verloren terrein terugwinnen. Op het Oostenrijksch-Italiaahsclie front blijven de Italianen in het Karstgebied druk uitoefenen op den vijand. Bij een van weers zijden met de uiterste verbittering geleverd gevecht lieeft de Italiaansche infanterie {Stormenderhand opnieuw weder uitgebrei de versterkingen en verschansingen geno men en ongeveer .800 gevangenen gemaakt, waaronder een 20-tal officieren. Ook op ver schillende andere deelen van het Italiaan sche front heerscht nu groote bedrijvigheid. In Macedonië, in Griekenland, zet gene raal Sarrail zijn offensief nu voort. De Ser viërs hebben daar, volgens een officieel Eransch bericht, ten .oosten van de Tsjer- na de onmiddellijke nabijheid bereikt van Wetrenik en Kaiutatsjaian. Ten oosten van het Ostrovo-meer gaan zij voort met het overtrokken van de .Tsjerna bij Brod. Hun artillerie heeft daar nu een fel vuur ge opend op het Bulgaarsche leger. De Engelsclie en Eransche troepen wa ren eveneens zeer roerig óp de overige frontdeelen; doch bereikten geen belang rijke vooruitgang. De Grieksche havenstad Kavalla, met alle daarbij behoorende forten, ig nu wèer in Duitsch-Bulgaarsch bezit en wordt bijna voortdurend uit zee beschoten. In Zevenbergen behaalden de Rocme- niërs weer eenige vorderingen; Almas, Co- halm (ook Koehalom gelieeten) en Faga- ras hebben zij bezet- Het Russisch offensief in de Karpathen i3 hervat en bovendien hebben .de Russen op verschillende belangrijke punten van hun westelijk front weer nieuwe bedrijvigheid aan den dag gelegd, waaruit blijkt, d[at ook hier weer de gevechtsöoriög is 'ingetreden. Op het geheeld front ten noorden van Pinsk zegt het Duitsclie legerbericht werd een toenemende bedrijvigheid van het Russische geschut merkbaar. Evenzoo is er ook ten zuiden, van Pinsk weer meer be wegelijkheid. Zelfs werden hier en daar reeds acties ondernomen door de Russische infanterie. In de Dobroedsja, het èenige gevechts terrein waar de centralen het offensief heb ben. zetten de Duitsch-B.ulgaarsche troepen hun opmarsch nog steeds voort. Zij zijn reeds een eind weegs de vroegere Bul- gaarsch-Roemc-ensche grens overschreden, zoowel in noordoostelijke, als oostelijke rich ting. - - i De algelieele toestand schijnt dus voor de Ouitschers cn liun bondgenooten op heden niet heel gunstig. Hindenburg echter, die zich over den toestand uitliet, zeide dat het er voor de centralen goed voor staat en dat het weldra nog beter zou gaan. De groote veldheer- is dus nog optimis tisch en vol vertrouwen op de naaste toe komst. De ministerieele crisis in Griekenland is opgelost. Dimitraoopoelos, die, naar men weet, als formateur van een nieuw kabinet was aangezocht, vroeg 24 uur voor beraad en.... weigerde. Hij verlangde voor de aanvaarding van .de kabinetsformatie vrije hand in alle binnenlandsche kwesties, ont binding van de Kamer en nieuwe verkie zingen binnen een maand. Deze voorwaar den wilden... de gezanten der geallieerde mogendheden, die nog altijd ook in binnen landsche aangelegenheden heer en meester zijn, niet aannemen. Daarop volgde Dimitra- cöpoelos' weigering. ,Wat hij gelijk had! Vervolgens is Zal mis opnieuw gepolst van zijn besluit terug te komen; d^ch deze bleef bij zijn besluit en weigerde om het bewind weer te aanvaarden. Men zou gemeend heb ben, dat de Koning ten einde raad was en nu wel van zijn voetstuk moest afkomen om van Venizelos de formatie van een nieuw nu beslist entente-gezind^kabinet te vragen; maar neen, als bij verrassing kwam Zaterdagnacht het bericht, flatKaloge- ropoelos, een der oud-ministers uit het vroe gere kabinet-Tlieotokis, opdracht had ge kregen een nieuw kabinet te vormen. En kort daarop werd nog een Reuterbericlit be kend, meldende de namen der overige mi nisters, door den nieuwen formateur bijeen gezocht. Venizelos hoeft dus weer een nederlaag geleden, evenals ook de entente-diplomaten dit nog ten .de-ele deed. &OHTE BERICHTEN „Het Handelsblad van Antwerpen." "V an den uitgever van „Het Handelsblad van Antwerpen", het R.-K. orgaan van Antwerpen vernemen wij dat liet vóór eenige maanden door ons gepubliceerde bericht, als zou dit blad na den oorlog niet meer verschijnen en de machines verkocht zijn, in bedde opzichten on juist is. De machines zoo deelt ons de uit gever mede zijn niet verkocht en het plan bestaat, na den oorlog wederom met de uit gave der courant te beginnen. De U. en mijnoorlog. De onderzee-oorlog wordt nog altijd met kracht voortgezet, het geen wel blijkt uit de officieele Duitsclie mede- deeling, dat gedurende de maand Augustus 126 handelsvaartuigen .der geallieerden te zamen 170,779 bruto reg. ton. metende dcor duikbooten van de centrale mogendheden zijn in den grond geboord of op mijnen geloopen gezonken. Voorts zijn 35 neutrale handelsvaar tuigen van tezamen 3S,o6d br. reg. t. wegens' het overbrengen van contrabande naar den vijand, in den grond geboord. Dreigement tegen Koning Konstantiju. Naar de „Kölniseiie Ztg." aan St. Petersburgsche bladen ontleent, hebben de ententemogendhe- den dén koning van Griekenland meegedeeld, dat zij er hem persoonlijk verantwoordelijk voor zullen stellen, als Shrrail in zijn krijgs verrichtingen op eenigerlei wijze door Grieken land wordt hemoeiijkt. De papiérnood in Frankrijk. De uitgevers der I'ransche bladen hebben met liet oog op den papieruood tot nieuwe inkrimping beslo ten. De kranten die tot .dusver met 4 bladzij den uitkwamen, zullen nu tweemaal pei week met, 2 verschünén. Ook de grootere bladen zullen dunner worden, g Schending van AmerikaanSche wateren. Vol gens een draadloos telegram uifcWashington aan Duitscne bladen heeft de gouverneur-"genera al der 1' ilippijnen aan het département van oor log .meegedeeld, dat een Eugelsche torpedo boot binnen de territoriale wateren het Amcri- kaansehe schip „Sebu" heeft doorzocht. De Aiperikaansclje regeering zal er togen protes teer en. - Aangehouden Zwltsefsclie poststukken. In de „Schweizerischo Post- koiJ- und lel^graphen- zeitung" komt een opgave voor van het aau- tal aangeteekeiide brieven,' afkomstig van of bestemd voor Zwitserland, dat in 3915 dcor de militaire censuur der t roemde mogendheden i tegengehouden: 1 rankrijk heeft do doorzen ding van 23,791 aangoteekende brieven belet, Engeland van 125, Duitechland van 469, Oos tenrijk van 151, Italië van 986 en Turkije van 2. Russische dwang in Fiuland. De „Külaisclie Ztg." maakt gewag van berichten uit FinJand, dat daar de laatste dagen 10,000 man voor militairen dienst zijn opgeroepen en d ad cl ij k naar St. Petersburg overgebracht. De odxoó- Barteijorisstraat 27. TELEFOON C770. 6043 ping is heimelijk geschied en ali» berichten er over zijn door de censuur geschrapt. Onder het Finsche volk heerscht groote opwinding. De derde \Y in ter-veldtocht. De legereom- missie van den Fransehen Senaat heeft een me morie opgesteld met betrekking tot den nieu wen wmterveldtocht en enkelen barer leden aangewezen voor het toezicht op de verzor ging en kleeding van de soldaten in den aan staanden winter. TELEGRAMMEN DE KABINETS-CRIS1S IN GRIEKENLAND NU OPGELOST. ATHENE, 16 Sept. Naar Reuter seint, i? Kalogeropoelos belast met het samenstellen van een kabinet. Hij maakte vroeger deel uit vai het kabinét-Theotokis. ATHENE, 16 Sept. Het nieuwe kabinet is heden gevormd. Kalogeropoelos is minister president, ministér van oorlog en van fian- ciën.Damianoes van marine,Roefos binnenknd- sehe zaken, Karapanos buiteniandsche zaken, Bokstopoelos justitie, Kanaris onderwijs, Kaf- tangoglon verkeersmiddelen, Bussïos economie. DE POLITIEK VAN HET NIEUWE GRIEKSCHE KABINET. ATHENE, 17 Sept. Blijkens een officieele bekendmaking is het nieuwe kabinet een po litiek kabinet, samengesteld uit afgevaardig den, dat uiteraard de eischen der entente, in haar nota van 21 Juni gesteld, in denzelfder geest aanvaardt als het kabinet-Zaimis deed. „GENERAAL" VILLA IN MEXICO WEER IN ACTIE. EL PASO (Texas) 17 Sept. Villa deed he den met 600 man een aanval op Chihuahua (Mexico) en drong een gedeelte van de stad binnen. Hij werd echter met zware verlie zen verdreven. Alle partijgangers van Villista, die ge vangen genomen zijn, werden ter dood ge bracht. (Juist dezer dagen nog werd bericht, da\ men zelfs in Amerik® een tent groepen ver wachtte der straf-expeditie, die door de .Ver Staten was uitgezonden. Daarvan zal nu nog wel geen sprake kunnen zijn. Red.) NIEUWE INCIDENTEN TUSSCHEN CHINA EN JAPAN. TOKIO, 17 Sept. In een bericht van Tj angstoen wordt gemeld, dat door Chinee- sche troepen een nieuwe aanval is gedaan op de Japansche cavalerie, die den terug tocht bewaakte van de Mongoloosche troe pen uit de spoorwegzone. Er wordt gemeld, dat de onderhandelingen te Peking bevredi genden voortgang hebben. De autoriteiter. hier vertrouwen, dat de tegenwoordige Chi- nee.Mcke regeering bereid is Japan in ver zoenenden geest tegemoet te komen om een vriendschappelijke oplossing te verkrijgen UIT DE STAATSCOURANT. B(j beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken, is voor het tijdvak van 16 September tot en met 31 December 1916 benoemd tot bediende-bankwerker bij de werktuigbouwkunde aan de Technische Hoo- geschool te Delft, H. Baas. De gewone audiënties van de ministers van Oorlog en van Landbouw enz. hebben deze week niet plaats. HET NEDERL. SS. „DE ANTWERPEN' TOT ZINKEN GEBRACHT. Volgens te Rotterdam ontvangen bericht is het tankstoomschip „Antwerpen", van de American Petroleum Comp. aldaar, dat op reis was van New-York naar Londen met 10,322 ton petroleum als lading, door een Duitschen onderzeeër tot zinken gebracht De geheele bemanning is gered. De „Antwerpen", ongeveer 4000 ton groot, was een nieuw scliip, gebouwd te New-Port News. Het maakte zijn eérste reis. Het scliip was 31 Augusta» van New-York ver trokken. Het casco van bet schip is hier te lande gewoon verzekerd voor 4 millioen. De la ding en vracht zijn te Londen verzekerd voor 234 millioen gulden. Het schip was voor eenige reizen gecharterd. EEN DREIGEMENT. De overeenkomst inzake de baringvissclie- rij met de Britsche regeering gesloten, is oorzaak dat tbau,. naar Duitsclilaud ecu veel geringer percentage van de door Ne derlandsche vie^cliers gevangen haring gaat dan in vredestijd. De vereeniging van lc- vensmiddelonagenteu fin West-Duitschland lieeft in'verband daarmee een motie aange nomen, waarin aan die omstandigheid her innerd wordt, en in verband daarmee ge dreigd, dat deze agenten „vermoedelijk niet in staat zullen 'zijn, na liet beerechen van normaio economische toestanden, weer Hol- landsche haring te verkoopen." I)E VOORZITTER DER EERSTE KAMER. Zaterdag heeft de president van de Eer-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1