DAGBLAD voor WOORD- en ZUID-HOLLAND. OVERSCHOENEN. BA8SAULAAR 49, HMRLE» DE OORLOG. P. W. TWEEHUIJSEN, iDtepcemm. Tsieiooisiiusnniers 1426 en 2749 Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAO. hAAKLclsaüHÊ ALLEsJAGJES N". 204! ajE TROONREDE. HORTE BEBiütiTER TELEGRAIRMEN Va si hedenmorgen Barteijonsstraat 27. TELEFöüid 1770. 604 NIEUWE HAARLEMSCHE ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem en .de agentschappen (kom eener gemeente)/1.60; voor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,-per week voor Haarlem en de agentschappen 0.126; afzonderlijke nummera 0,05. PRIJS DER ADVERTENTIËNi Van i5 regels 0,75, iedere regel. meer 0,15; buitenland per regel x* advertentie» in de rubriek „Vraag èn Aanbod" va» l6 regel» f 0.4a «lke regel meer o,to. BET HAAELEMSCH MUZIEKKORPS. - Vanavond zal de ledenvergadering van de Coneertvereeuiging „Het Haarleumch Mu ziekkorps" te beslissen hebben over een be stuursvoorstel tot opheffing der vereeniging. Dat het hiertoe moest komen, was publiek geheim. Ai bet werken, door de bestuursleden, door belanghebbenden en belangstellenden, niet bet minst door vele Middenstanders* gedaan om bet ledenaantal der Coneertver eeuiging voldoende uit te breiden, is onvol doende geweest: de exploitatie kan niet lan ger worden voortgezet, en ons Muziekkorps dreigt ten gronde te gaan. Wij zien er niet veel hoop in, dat dit nog voorkomen kan worden. Mocht men met een of- ander lapmiddel nog aankomen, het helpt toch niet voorgoed. En het eind van het lied wordt; Haariem's goedbefaamd muziekkorps valt uiteen. Waarschijnlijk zal de heer Kriens 'voor eigen rekening nog probeeren, een corps te blijven vormen, en zoo hou den we tenminste nog iets. Doch dan krij gen we weer den ouden toestand terug, die juist dóór de Coneertvereeuiging zooveel verbeterd werd. Het is eep hopelooze boel, die 't moet gezegd onze stad niet tot glorie strekt.... AGENDA. 20 SEPTEMBER. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Bestuursraad 8'A uur (behandeling rap port Coöperatie-commissie). Gebouw „Volksbelang" Parklaan boek Jansweg 106 uur tentoonstelling Bijenteelt. In den Hout 8 uur Concert Haarl. Muziekkorps. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 eents. Uitgezonderd Zater dagen en B.-K. feestdagen. voor de derde maal geduende den onzaligen Wereldbrand, die heel Europa dreigt ten gronde te richten en die op dit oogenblik méér dan ooit dreigt over té slaan naar ons vadeiland, heeft Koningin Wilhelmina de Vereenigde zitting der Staten-üeneraal geopend. Het spreekt vanzelf dat de tijdsomstandig heden en de handhaving onzer neutraliteit in de Troonrede van 1916 de voornaamste plaats bekleeden. Daar klinkt een toon van waardige hoogheid en echt-Nederlandsche fierheid uit den passus waarin de Koningin spreekt over onze neutrali teit en ons recht! De plichten van een neutrale natie zullen wij nakomen, maar(en dit woord is in dezen zin van beteekenis!) „Ik ben „vastbesloten onze onafhankelijkheid te verdedi gen naar vermogen en tegen wien het ook zij, ,onze rechten te handhaven!" Je maintiendraiDaar moet een siddering 'an ontroering gegaaü zijn door de vergaderden in de Haagsche Ridderzaal, toen Hare Majes teit met nadruk in Hare stem aan het buitenland zoo openlijk en fier het aanzegde, dat Nederland en zijn Koningin vastbesloten zijn, onze onaf hankelijkheid en ons recht te verdedigen Deze zoo nadrukkelijke verklaring, zoo duide- ijk uitgesproken, is wel het voornaamste van 1e Troonrede. Voor het overige bepaalt zich het staatsstuk tot het constateeren van verschillende toestan den, en het aankondigen van maatregelen die met den oorlog en de economische toestanden verband houden. Over de Grondwetsherziening wordt niet ge rept, over den opstand in Djambi wordt geen woord gesproken. Dit laatste bevreemdt te meer, ómdat wèl wordt geduid op de betoogingen die in Indië geil ouden zijn om gehechtheid aan het Neder- landsche gezag te betuigen. „Belangrijke wetsontwerpen" worden aange kondigd, maar niet genoemd. In dit opzicht is deze Troonrede zeker de magerste, die ooit werd voorgelezen. Wijzer zijn wij op het stuk der tegeeringspolitiek dus absoluut niet geworden, en voor den gang van zaken op politiek gebied geeft deze rede niet de minste aanwijzing. Wij kunnen derhalve de Troonrede van 1916 biet anders noemen dan een „oorlogs-troonrede" Waarin de nadrukkelijke verklaring van onze Koningin dat Zij onze onafhankelijkheid en ons goed recht zal handhaven tegen wien ook, tot ontroerende dankbaarheid en instemming zal Memmen bij héél het volk, maar waarin voor het overige niets voorkomt dat er op wijst dat oeze Regeering in de zoo kommervolle tijden oie liet vaderland doormaakt, werkelijk wil zijn ^n nationale regeering, steunende op het heele volk! We gaan door in dezelfde lijn als nu al Vee jaren geschiedde: nieuwe belastingen, ig^weging" vaa de „mogelijkheid" om de Tjsten der mobilisatie niet zoo zwaar te doen dat "trac^en" 0111 dit te bereiken, „streven" Géén groote lijn, géén afgerond, geheel! OVERZICHT. De gevechten in het rond van Europa- worden met onverminderde kracht voortge zet. Uit de legerbericliten, welke gisteren' nog binnenkwamen nadat ons overzicht was geschreven, bleek, dat de Eranschen aan het Somme-froht hun aanvallen hebben hervat en daarmede nieuwe successen hebben be haald. Tot nog toe is nog niet gebleken, dat die successen aanmerkelijk werden uitge breid. Ten oosten van Berny alleen hebben de Fransehen opnieuw vorderingen ge maakt en aan den zoom van Deniécourt, dat geheel is ingesloten. Het aantal gevange nen, thans geteld, bedraagt 1200. Tien ma chinegeweren zijn in handen der Fransehen gebleven. Ten zuiden van de Somme zegt het Fransch legerbericht hebben de Duit- scliërs des nachts verscheidene tegenaanval len op de Fransche loopgraven ten oosten van Berny en Deniécourt ondernomen. In deze laatste streek deden de Duifechers niet minder dan drie krachtige pogingen. En nu mogen de Fransclien hieraan de mededeeling toevoegen, dat al deze aanval len zijn afgeslagen, het feit alleen dat de Duitsehers telkens en op ieder deel van het aanvalsfront gereed zijn om tegenaanvallen te doen, is al van groote beteekenis en een bewijs, dat het Duitsche leger nog niet is uitgeput. Hetzelfde wordt ook bewezen op het noor delijk deel van het Somme-front, waar de Duitsehers ook op dé nieuwe Engelsche stel lingen weer tegenaanvallen ondernamen. Sedert het begin van het Entente-offensief aan de-Somme zijn nu door de geallieerden 38 plaatsen heroverd. Ook op het Oostelijk front geven de Duit sehers opnieuw blijk van hun taaie volhar ding. Hoewel de toestand der Midden-Europee- sche staten allesbehalve rooskleurig kan worden geaciht, nu op alle fronten zoo hard nekkig wordt gevochten, blijkt toch van uit putting der centralen nog geen sprake te zijn. Zoo zijn thans de Duitsche troepen, onder bevel van generaal Von Gerok, aan weerszijden van de Narajofka tot het tegen offensief overgegaan, waartegen de Russen zich niet staande hebben kunnen houden. Het grootste deel van het eergisteren ver loren terrein hebben de Duitsehers hier mede herwonnen en meer dan 3500 gevan genen en 16 machinegeweren buit geniaakt. De Roemeniërs wisten in Zevenbergen op enkele punten nog vooruit te komen, doch werden op andere deelen van bet front door de Dnitsch-Oostenrijkscbe troepen terugge drukt, evenals zij in de Dobroedsja een eind- weegs zich moesten terugtrekken. Daar heb ben zij nu nieuwe stellingen ingenomen, waardoor de strijd is overgebracht naar het oud-Roemeensche grondgebied. In bet zuiden van den Balkan, in Mace donië, hebben de geallieerden een mooi suc ces gehad. Daar hebben zij thans, na her haalde vergeefsche pogingen, de Bulgaren toch teruggeslagen en Fiorina bezet. Overi gens werden op het Macedonische front ver scheidene op zichzelf staande aanvallen ge daan in het vak tusschen het Prespa-meer en de Yandar, welke echter nog geen re sultaat opleverden. In het Karst-gebied, op het Italiaansche front, wordt eveneens heftig gestreden zon der dat de eigenlijke toestand er aanmer kelijk door gewijzigd wordt. De oorlogscor respondenten, die zich op het front aan de Karst bevinden, melden dat de gevechten nog nooit zoo onophoudelijk en heftig zijn geweest als thans. Dag en nacht hebben massa-aanvallen plaats van steeds nieuwe infanterie-divisies en met tusschenpoozen is het artillerie-vuur van een nog nimmer voorgekomen intensiteit. Do verdedigers moeten bijna bovenmenschelijk strijden en slaan mét geweerkolf, bajonet en strijdbijl de als een sprinkhanenzwerm aanstormen de vijandelijke divisies terug. Ondanks alle inspanningen der Italiaansche troepen heb ben de Oostenrijkers tot dusverre hun front lijn weten te behouden. De algemeene indruk van den toestand op het oogenblik is dut men het einde van den oorlog wil bespoedigen met een krachts- proef op alle fronten tegelijk. Of men er in zal slagen 7 Wij wagen ons niet licht aan voorspellin gen; maar dit achten wij voor zeker: als nu het algemeene offensief zonder een eindsuc- ees blijft, dan zal de strijd nog lang kunnen duren eer het einde bevochten is. Mishandeling iu de Dobroedsja. Een tele gram van do „Ag. Reuma ino" uit Boekarest spreekt de berichten, tegeu van de Duitsche en. Bulgaarsche pers. over mishandelingen van Bulgaarsdie bewoners yan de Dobroedsja. Oosteniljksche Kloosterlingen in den oorlog. Het jongste nummer der „Bumfaciuï ti ires pondent" bericRt, dat tot dusver 1216 Oosten- rijksche kloosterlingen, de meesten mei do wa penen, aan het front, in het Uostenrijksche leger dienen, 6S sneuvelden, 169 werden ge wend, 219 met eereteekenen beloond. Gullieïë, Zuid-ïirol en Dalmatië zijn in deze opgave niet begrepen. Uit Griekenland. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Athene, dat zich onder de Duit sehers en Oostenrijkers, die uit Atheue door de Entente zijn uitgewezen, ook diplomatieke per sonen bevinden. Volgens bun zeggen beeft dè .souvereinito't van Griekenland opgehouden te bestaan.. Vastgesteld kan echter worden, dat zoowel de koning als ook het volk, voor een strikte neutraliteit zijn. Gevangenen naar het front. Twee Fransche Kamerleden hebben, een wetsontwerp' inge diend, volgens hetwelk een ieder die tot ge vangenisstraf is veroordeeld en een derde van de straf heeft uitgezeten, op zijn verzoek voor den duur van den oorlog militairen dienst aan het front kan doen, wanneer hp daartoe al thans lichamelijk geschikt is. De rest van zijn straf wordt hem dan kwijt gescholden. De U- en mijnoorlog. Behalve de Zaterdag bekend gemaakte koopvaarders van Geallieer den en neutralen hebben de Duitsche duikboo- ten in het Engelsche Kanaal tusschen 3 en 13 Sept. nog 20 koopvaardijschepen .met tezamen 36,900 bruto-registertonnen getorpedeerd, de onzijdige schepen aangezien zij contrabande naar vijandelijke landen vervoerden en wijl op- breng'en als prijs onmogelijk was. In bet geheel zijn dus van 3 tot 13 Sept. in het Kanaal en in den Atlantischen Oceaan 53 schepen, met een inhoud van 74,088 bruto re- gistertonneu, vernietigd. DE STRIJD IN DUITSCH OOST-AFRIKA IN ZIJN LAATSTE STADIUM. LONDEN, 18 Sept. (Officieel.) Generaal Smuts, beschrijft ia een telegram de beëindi ging der operaties, waardoor de vijand uit de Uiu.guru-heu.vels werd verdreven, met verlies van vele manschappen, een menigte provisie en veel, zoo niot alle artillerie eh depots van munitie voor de kanonnen, die op verschillende paatsen gevonden en dun vernietigd waren. Op 15 September kwamen onze troepen, die zioh sedert 28 Augustus door en ten oos ten en ten westen van de bergachtige land streek een weg hadden gebaand, weder bijo bij Kissaki bij de zuidelijke uitloopera der heuvels. Wat er van de vijandelijke troepen nog over was, was des nachts in zuidoostelijke richting afgetrokken, terwijl 65 Duitselie Europeanen, waarbij 34 zieken in een hospi taal achtergelaten waren met het geheeJe sanitaire personeea en vele Boeren, die zfj als politieke gevangenen hadden meegevoerd. De bewegingen onzer colonnes over de heuvels en daar omheen werden onder zeer moeilijke omstandigheden uitgevoerd. Zij moes ten o.a. bruggen aanleggen over stroomen en zich met dynamiet een weg banen door de dalen. Dit alles moest gedaan worden ter wijl de hoofdmacht nog moest steunen op de lange verbindingslijn, die zich van den Usum- bura-spoorweg en Tanga af uitstrekte. Ten westen van de Uluguru-heuvels naderen de colonnes van generaal Van Deventer de groote Ruaka-rivier langs den weg naar Mahonge, terwijl ZÜ krachtige vijandelijke detachementen in zuidelijke richting voor zich uit drijven. Lindi en Mikindani, de laatste havenplaatsen dor Duitsche kolonie, die nog in vijandelijke handen waren, zijn door de maritime strijd krachten en A'frikaansche troepen-bezet. Kleine Duitscko bezettingstroepen trekken van daar uit naar het binnenland. FLORIN A IN MACEDONIË DOOR DE GEALLIEERDEN BEZET. LONDEN, 18 Sept. Uit Saloniki wordt ge seind, dat de troepen der geallieerden Fiorina bezet hebben. DE STRIJD IN DB DOBBOE,DSJA. BERLIJN, 18 Sept. (Offioieel.i Na.een drie dagen lang terugtrekken yoór de hen vervol gende troepen der c^nUaien, itebbep. dè ver- slagen Russen en Roemeniërs zich in eeu te voren georganiseerde sW' ingenreeks aangeslo ten bij versche contingenten. Zij nemen thans in 't algemeen de linie i(asa Oahadimi Tuzla in. Duitsche bataljons zijn langs den Donau reeds doorgedrongen tot de vijandelijke artille riestellingen. Zij hebben vijf kanonnen buit gemaakt en tegenaanvallen afgeslagen. WEENEN, 18 Sept. (Bart.) Naar gemeld wordt trekken de Roemeniërs eeu nieuw leger bijeen tot bescherming' de/hóofdstad. De „Pester Lloyd'' schrijft: „Men kan met zekerheid aannemen, dat dooi* de overwinning onzer bondgenooten de Dobroedsja van de Rus sen en Roemeniërs gezuiverd wordt. Daardoor zou echter het geheels tegen Kon- stantinopel opgezette plan van het viervoudig verbond verijdeld worden." UIT GRIEKENLAND. WEENEN, 18 Sept. (Part.) Uit Athene wordt aan de „Netto Freie Presse" gemeld: Alhier zijn 150 Grieksche officieren der 11e divisie uit Saloniki aangekomen, die door GeneraaT Sarra.il werden uitgewezen, omdat zij geweigerd hadden, hunne neutrale houding op to - geven. De officieren beschrijven- de gebeurte nissen, die den laatsten tijd te Saloniki hebben plaats gehad: Het kwam tot nieuwe botsingen tusschen de oproerige Kretensische gendarmen, Griekacho vrijwilligers en troepen, die den Koning getrouw bleven. De officieren verklaren dat de berichten als zouden genoemde troepen tot het viervoudig verbond zijn overgegaan, valsch zijn. Zij deeleu ook mede, dat een revolutionair kapitein van Modena, die met zijne compagnie naar Saloniki gemarcheerd was, verlaten werd door zijn eigen manschappen, die zich met de den Koning trouwgebleven troepen vereenigden. De entente heeft thans deze troepen in Saloniki laten ont wapenen. AAN DE VLAAMSCHK KUST. BERLIJN, 18 Sept. (Officieel.) Duitsche watervliegtuigen hebben den 17den-September op ruime schaal bommen geworpen op zeestrijd- krachten van den vijand, die zich voor do Vlaamache kust bevondeu. Op onmiskenbare wijze kon worden waargenomen, dat een- vlieg tuig-moederschip van den vijand raak werd getroffen. Een vliegtuig van den vijand werd door ons antilucktvaartgeschut verdreven en genood zaakt een landing uit te voeren op iSTeder- landsch gebied. EEN LUCHTAANVAL OP ST. DENIS. LONDEN, 18 Sept. (Officieel.), De Engel sche vliegers hebben den 17en opnieuw het vliegkamp van St. Denis aangevallen. Een vlieger werd gedwongen op Hollandsch gobied te landen. Hij werd geïnterneerd. KONING FERDINAND OVER ROEMENIë BERLIJN, 19 Sept. (Part.) Naar bericht wordt, is Koning Ferdinand van Bulgarije op zyne terugreis van het groote hoofdkwartier m het Oosten alwaar hij ©ene samenkomst had met Keizer Wilhelm in Saybusoh aangekomen, Aartshertog Karl Stephan te bezoeken. Koning Ferdinand gaf als zijns meen tog te kennen, dat Roemenië weldra liet lot van Ser vië zou deelen. Na een verblijf van e>en. dag verliet de Koning Saybuach weder. GEEN ITALIAANSCHE EIEREN NAAR ZWITSERLAND. ROME, 19 Sept. (Part.) Enorme hoeveel heden eieren zyn in beslag genomen in ver scheidene steden van Italië; te Turijn, 150000 dozijn, behoorende aan drie opkoopers'die aan het gerecht zijn overgeleverd, alsmede zeven ton eierenpuddiing, behoorende aan de NaamJooze Vennootschap van voedingsmiddelen van Mi laan en voorts drie millioen eieren te Fano. Al deze eieren waren voor Zwitserland bestemd, maar op aanwijzing van een deel der Zwitser- seks pers verzekerde enkele Italiaansche pers organen dat deze eieren voor de Centrale mo gendheden bestemd waren, weshalve de Itali aansche Regeering tnsschenbeida kwam. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot substi tuut-griffier bij de arrondissements-rechtbank ie Roermond, mr. J. H. Bybau, thans griffier bij het kantongerecht te Helder. De gewone audiëntiën der ministers van Bui- tenlandsche Zaken, van Marine en van Kolo niën hebben deze' week niet plaats. „SLAVENZIELEN". In de „Bode", befaamd „Boncls"-orgaan, schrijft zekere heer van der Vegt ook al „oproe rige krabbels". Zéker in navolging van het traais in het „Volk". De man heft aan: „Nog een korte tijd en de groote trom wordt weer geslagen om ons, onderwijzers, op te wek ken, mannen ndar de tweede Kamer 'af te vaar digen, die onze belangen lieeten te behartigen. Zullen we er ditmaal weer invliegen? Of zuilen we als één man uitroepen: Nu is 't genoeg, wij wenschen niet langer bedrogen te worden!" Voorts heeft hij het offêr slavenzielen, die niet meer loon verdienen en besluit: „Wel week ik, dat bij verkiezingen ook nog andere belangen dan voldoende onderwijzerssa larissen op -het spel staan, doch nu is de tijd gekomen om als onderwijzers niet meer onze tanden te laten zien, maar.om ook eens door te bijten." Bedaard, vriend, bedaardzoo kanüeekent de „Resbde". Even trouw ajs bij vorige ver kiezingen zal de „Bond" in 1917 weer achter de S. D, A P. en de vrijzinnigheid aanloopen. Het anti-jl.ipisme „vliegt" er altijd „in", zelfs als het om de portemounaie gaat Toch is deze man nog de kwaadste niet. Hij weet tenminste, dat er „ook nog" andere be langen zijn dan onderwijzerssalarissen DE SUIKERDISTRIBUTIE. Te Amsterdam is de suikerdistribütie begon nen. De levensmiddelëncommissie bad te be- schikken over ongeveer 500 balen. Het bureau werd als bet ware bestormd door grossiers, winkeliers in koloniale waren, en banketbakkers. Teleurgesteld moesten worden degenen, die zich niet gehouden hadden aan 't verzoek van de com missie, om bijtijds een opgave fe doen van-hun omzet van 1 juii 1915 tot 1 Juli 1916. Uit deze opgave bepaalt de levensmiddeien-commissie de hoeveelheid suiker, die een winkelier ontvangen mag, wat op een kaart wordt ingevuld. Aan de grossiers en dus ook aan de winkeliers en het publiek, wordt voorloopig. eeu quantum van slechts één^zesde hoogstens van de weekbehoeltd geleverd. Voor Amsterdam kan namelijk slechts 1800 balen per week toegestaan worden, terwijl de normale suikerbehoefte (inbegrepen de koek en banketbakkerijen) op meer dan tweemaal zoo groot geschat kan worden. JOS. SCHROEDERS f Te Den Bosch is na een langdurig lijden ln den ouderdom van 42 jaar overleden de heer Jos. Schoeders, oud-voorzitter van den „Bond van R.-K. Handelsreizigersvereenigiugen in Ne derland". DE REGELING DER MELKVOOR ZIENING. De minister van Landbouw enz., heeft eenige bepalingen aangaande de consumptie melkvoor- ziening ia den winter 1916/1917 uitgevaardigd. Wij verleenen daaraan het volgende: De prijs, die door de leveranciers van con- suinptiemelk in rekening mag worden gebracht aan degene, die deze melk aan de verbruikers levert, is de winterproductieprijs 1915/16. De prijs, die verbruikers van consumptiemelk in rekening mag worden gebracht is de winter- consumptieprijs 1915/1916 zonder eenige ver hooging. De winterlevering en de winterprijzen worden geacht in te gaan op I October e.k. Als winterperiode wordt beschouwd een tijd perk van zes maanden, aanvangende met den datum, waarop de winterlevering en de winter prijzen in werking treden. Aan de leveranciers van consumptiemèlk zal een toeslag van 2% cent per liter worden uitgeJ keerd boven den onder II genoemden win terp ro* ducfieprijs 1915/1916, Aan de melkslijters en melkinrichtingen zal ter beoordeeling van het betrokken Gemeente-be stuur een toeslag van een halven cent per LiteT kunnen worden uitgekeerd boven den wintercon- sumptieprijs 1914/1915 ingeval de eerstgenoem de prijs lager ware dan laatstgenoemde. Wanneer zich in een gemeente tekort aan melk voordoet, zal na aanvrage van de betrok ken burgemeesters op aanwijzing van de Rijks commissie van Toezicht op de Vereeniging van Fabrieken van Melkproducten in het tekort kun nen worden voorzien totdat door toepassing van dc bepalingen van de Onteigeningswet of Distri buliewet 1916 of op grond van andere voor schriften, de melktoevoer weer op het normale peil zal zijn gebracht. H. HL DE KONINGIN-MOEDER. 11. M. de Koningin-Moeder is gisterenmiddag van haar verblijf te Söestdijk in de Residentie teruggekeerd. H. M. werd ontvangen door den burgemeester en den gouverneur der Residentie. S. D. A. P. KAMERFRACTIE. In de vergadering der soc.-dem. Kamerfractie is Mr. Troelstra weder tot voorzitter benoemd, terwijl de heer Schaper tot tweeden voorzitter werd verkozen. De heer Albarda bleef secre taris. Mr. 1 roelstra heeft te kennen gegeven, zich niet meer beschikbaar ie zullen stellen voor plaatsvervangend voorzitter der Tweede Kamer. De vracht was te zwaar! Dezer dagen passeerde door het dorp Keuver eene door twee paarden getrokken kar, met hout en takkenbossen beladen. Het viel den wacht meester der marechaussee aldaar, die toe vallig aan do deur stond op, dat de heide paarden moeite hadden om de kar, die -schijnbaar toch niet zoo zwaar beladen was, voort te trekken. De wachtmeester, die het zaakje niet vertrouwde, stelde een onder zoek in on liet de kar afladen. Hij kwam toen tot de verrassende ontdekking, dat de kar geladen was met duizenden pakken kwatta-chocolade, waarboven het hout en de takken opgestapeld waren. Kar, paarden en lading werden in beslag genomen. Een onaangename verrassing. Terwijl te Rotterdam iemand op een der politiöbu- reelen was om in verband met een zaak te worden gehoord, heeft men insluiping ge pleegd in zijn woning aan den Visschersdijk. Gestolen is een gouden dameshorloge met ketting, tefwijl de muntgasmeter werd open gebroken en geledigd. Het auto-gevaar. De 61-jarige postbode J. gkshader te Delden, fietste Zondag naar Bornebroek. Bij Baekenliagen kwam hem een auto tegeu. Hij stapte af, doch viel en werd door de auto overreden. Hij was on middellijk dood. Zonder woning. Dezer dagen brandde te Gemonde een arbeiderswoning af. De be woonster, moeder van 10 kinderen, huist *tbans met baar kroost in het open veld en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1