1 Dames- en K nde mantels, en Zwart laken damesmantels BINNENLAND BERICHTEN UIT DE PROVINCIE AGENT STADSNIEUWS Ëerichïsn in rffle regeis. Beverwijk C. RLEEKER. 6536 ÖIT OKZe VOEIOS ÖPL&M EEN DESERTEUR ONTVLUCHT. VAN ONS KANTONGERECHT burgerlijke stand. EEN SCHEEP8BOOT VERLOREN. kiesrecht-kleuren. UIT L.IS8E £.0. H, "ad rin tal N i ij. Terstond gevraagd voor de „Nieuwe Haarl. Courant" voer OVERVEEBtf. Persoonlijke of schriftelijke aanbiedioS aan het Bureau der N. H. Crt, Nassajf' laan 49 Haarlem. 6580 h gevonden voorweêpen. n i- Iraal te Gent Lebben plechtigheden plaats. NOORWEGEN. Een benige storm. Uit Kristiania wordt gemeld, dat een hevige Storm op de Noörscbe-kosten woedt. Sinds eer gisteren ia geen schip in Kristiania binnenge- loopen Een bizonder heftig onweer barstte los boven de Noordzee. Een postboot is met 24 uur ver traging binnengekomen. De meeste stoomsche pen moesten bescherming zoeken i® de meest nabiirijnde havens. Volgens de Matin zou de gezondheidstoe stand van Tittoni den Italiaansehen gezant te Parijs, zeer geschokt zijn. Koning Konstantijn van Griekenland, die te Tatoi verblijft, lijdt nog aan (operatie-) wondkoorts. De Duitsche spoorwegdirecties geven, we gens het papiergebrek, voor den aanstaanden Winter geen nieuwe dienstregeling uit. Tusschen Duitschland en Frankrijk zijn onderhandelingen gaande om de naverwante krijgsgevangenen bij elkaar te brengen. Maandag was het 16 jaar geleden «aai de „Daily Tel." herinnert, dat het "Australi sche Gemeexiebest werd uitgeroepen. Winston Churchill, de gewezen Engelsehe minister van marine, is benoefnd tot majoor bij de territoriale reserve in Engeland. Volgens de „Mir" bevinden zicb onder de oorlogsschepen, die voor Piraeus, in Grieken land, liggen, ook drie Japansche kruisres. OKTVAtdGEN een Prachizending ge kleurde Kieuwe eok voor zware tailles. - Zeer voordeeiig. ks reestraat 156, Aanbevelend, CU DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is: I. met ingang van 19 September aan L. Broekema, te Wageningen, op verzoek eer vol ontslag verleend als directeur der Rijks hoogere land-, tuin- en boschbouwschool al daar, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten, en met bestendiging van zijne functie als leeraar aan die onderwijsinrichting; v II. voor het schooljaar 1916—1917 henoemd tot directeur der Rijks hoogere land-, tuin en hosehhonwschool te Wageningen, dr. A. H. Berkhout, leeraar aan die inrichting. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE VOOR DUITSCHLAND EN OOSTENKIJK- HONGARIJE. In de gisteren op verzoek van het Centraal Comité voor een Nederlandsche Ambulance voor Duitschland en Oostenrijk-Hongarije gehouden vergadering van alle sub-comité's in Nederland 's in principe besloten de ambulance ook na 1 November as. nog voort te zetten. EEN SOCIALISTISCH VOORSTEL. De Maasbode schrijft Er is Zondag jl. te Amsterdam door 40,000 mannen en vrouwen, welke in bonte mengeling dooréén liepen, gedemonstreerd voor het alge meen mannenkiesrechthet zij zoo; maar even- teer voor onmiddellijke invoering in de Grond wet van het algemeen vrouwenkiesrecht. Dat van den laatsten wensch iets komen zou, gelooft geen sterveling. Zelfs de socialistische .eiders weten drommels goed, dat die wensch in geen enkel opzicht in vervulling kan treden. Dat die wensch publiekelijk wordt uitgesproken, het zij zoo. Dat men „en passant" voor alge meen vrouwenkiesrecht demonstreerde, waar men toch samen was, ter betooging voor algemeen mannenkiesrecht; andermaal: het zij zoo. Maar als Troelstra in zijn redevoering aan kondigt, dat de sociaal-democratische Kamer fractie bij de Grondwetsherziening een voorstel zal doen om aanstonds tot invoering van alge meen vrouwenkiesrecht over te gaan, een voor stel derhalve, van welks onvervulbaarheid en verwerping Troelstra even zeker is, als wij het zijn, dan vragen we, wat zoodanig voorstel meer can het lijf heeft, dan het volk te misleiden, dat men „iets doet", dan om na verwerping van het voorstel een gemakkelijk wapen tegen de bourgeoisie en het „conservatisme" in de hand (te hebben? Het behoeft nauwelijks gezegd, dat een der gelijk onnut en prikkelend voorstel als door Troelstra aangekondigd, voor de generale stem ming der Kamerleden, bij de behandeling der Grondwetsherziening allerminst bevorderlijk te 'noemen is. DE AARDBEVING OP MIDDEN-JAVA. (Officieel). De schade, veroorzaakt door de onlangs plaats gehad hébbende aard- en zee beving in de residentie Banjoemas, wordt op f 10,000 begroot. DE SULTAN VAN DJOKJAKARTA. (Officieel). Blijkens een uit Indië ontvangen telegram, heeft de gouverneur-generaal van ,Ned.-Indië, een adjudant naar Djokjakarta ge zonden, ten einde den sultan, die dezer dagen 80 jaar wordt, geluk te wenschen en hem waar deering te betuigen voor zijne medewerking bij de hervorming van Vorstenlandsche toestan den. DE SIGARENPRIJS. Op eene te Amsterdam gehouden vergadering van de Amsterdanische Vereeniging van Sigaren winkeliers is besloten om, noodgedwongen er toe .over te gaan, de goedkoopste in hunne winkels verkrijgbare sigaren te stellen op 3 cent per stuk, en wel met ingang van 1 October. DE OPENING DER STATEN-GENERAAL - De Commissie uit de beide Kamers der Staten- Generaal, die in de Vereenigde vergadering H. M. de Koningin in- en uitgeleide deed, bestond uit dé heeren: Staal, Kraus, Fokker, Van der Hoeven, Giiissen, leden van de Eerste Kamer, en de heeren Tydeman, Jansen (Den Haag), Van Raalte, M arch an t, Fruytier, Roodhuyzen, Duijn- stee, Van der Molen, Snoeck Henkemans en Bois- sevain, leden van de Tweede Kamer. j H. M. de Koningin was gekleed in een gris- perie kostuum met zwarte kanten hoed; Prins Hendrik had de admiraals-uniform aan. Bij de plechtigheid bleven als gewoonlijk de soc,-dem. Kamerleden weg, maar.... sommigen hunner stonden op het Binnenhof naar den stoet te kijken. BETOOGING VOOR VROUWENKIES RECHT. De kiesrechtdames zijn gisteren hun demon stratie voor 't gebouw der Tweede Kamer begon nen, die naar is aangekondigd, zal duren eenige maanden lang, tot aan dé behandeling der Grondwetsherziening. Of het op de Kamerleden den gewen sekten indruk zal maken en we nu spoedig „Algemeen Vrouwenkiesrecht" zullen krijgen? We durven het niet voorspellen, zegt de „Resi dentiebode". Maar dat 't saai zal worden op den duur en vervelend is zeker.zoo'n drie maanden lang demonsireerende groepjes Iets nieuws, ic-fs anders, iets origineels over een paar dagen zou voor bet publiek heel wat prettiger en voor de propaganda misschien wel wat nuttiger zijn Laten de dames er eens oyer denken DE PROVINCIALE BROOD-COMMISSIE IN NOORD-HOLLAND. In eene circulaire aan de Burgemeesters deelt de commissie o. a. mede Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is besloten aan de landbouwers, aan wie door de Burgemeesters voor hunne aan de Regeering verkochte granen, een levertijd is of wordt opgegeven vallende-na 1 October a.s, een toeslag boven den gesfelden prijs te verleénen ten bedrage van drie centen per week per afge leverde H.L. voor deft tijd liggende tusschen 1 December en den opgegeven levertijd. yoor worsfbereiding mag aan slagers een kleine hoeveelheid rogge worden verstrekt tegen den prijs van f 11.per H.L. at plaats van levering, benevens f 0.70 onkosten voor onze commissie. Er mag echter niet meer worden ver strekt dan strikt noodzakelijk is, te" Uwer beoor deeling. Het dure papier. De Delftsche winke liers zijn blijkbaar nog slimmer dan dia van "Haarlem en Leiden aldus het „Hbld." Want niet alleen dat de banketbakkers reeds lang voor kleine youwbakjes voor taartjes 2 cent en voor groote 5 cent bere kenen, de gewone batkers hebben zelfs in hun winkel een kaart hangen, met verzoek aan de eliënteele voor Eet inpakken van het brood papier te willen meebrengen. De krui deniers hebben er voor de suiker weer wat anders op bedaeht. Voor verpakking en thuisbezorgen berekenen zij 1 cent per pond meer. De vischhandelaren verlangen dat men voor het bekomen van een niet-sehoon- gemaakte regeeringsharing zelf bordje of papier bij zioh heeft. De maatregel, dien de Haarlemsche slagers namen om aan het publiek te verzoeken bij het (laten halen van yleeséh of vleesehwaren, schaal of bord te willen meenemen, is hier reeds lang ge nomen. Het effeet van een boterham. Het ef fect van een dikken Hollandechen boterham met „schink" bleek uit het volgende: Een Rus kwam in Nieuwenhagen (L.) over de grens-, doch. toen "hij onze soldaten zag, was aan huilen geen gebrek. Hjj meende nog in Duitschland te zijn en weer terecht geko men te zijn in handen van Duitsche solda ten. Niets kon den Rus overtuigen, dat hij in Nederland was en het huilen bleef maar aanhouden. Toen kwam een vrouw op een lumineus Idee. Zij kwam plots met een ste- vigen boterham met ham bij den Rus. Toen was al zijn twijfel verdwenen en hij sloeg een kuitenflikker van vr.eugde, Weder Engelsehe leugenpraat. Onlangs deelde een berichtgever van de Daily Mail mede, dat een Duitsche Baron von Wan- genheim een broer van den vroegeren Duit- schen gezant te Konstantinopel, in Den Haag in het Hotel dés Indes als portier ten bate van den Duitschen geheimen dienst zou werken. De Haagsehe Ct. meldt nu, dat de heer Von Wangenheim, die aan het Hotels des Indes is verbonden, inderdaad een broer is van den bovengenoemden gezant. Hij heeft jaren geleden in het Duitsche leger gediend, maar onderhoudt thans met zijn vaderland geenerlei betrekking meer en is met een LLouandsche vrouw, Rotterdammer van ge boorde, gehuwd. Zijn betrekking bii het Ho tel des Indes dagteekent reeds van gemi- men tijd vóór den oorlog. Tevens wordt aan het blad medegedeeld, dat de autoriteiten in Den Haag reeds eeni- gen tijd geleden van het geval op de hoogte waren, er een nauwkeurig onderzoek naar hebben ingesteld en tot de overtuiging zijn gekomen, dat de verdenking, als zou de heer Von Wangenheim ten bate van den Duit- scben geheimen dienst werken, ongegrond is. Een doodeljjbe val. Op bet terrein der firma Van der Wallen Co. aan den Nes- serdijk te Rotterdam Is de 52-jarige kalk brander P. C. van een 5 meter hoogen om loop van een der kalkovens gevallen. Toen hij werd opgenomen bleek hij reed® overle den. Het lijk is naar de echtelijke woning overgebracht. werd, waarop met dikke letters stond ge schreven de volkskreet „Had je me maarl" Een schande. Ten gevolge van het feit, dat momenteel voor vuil vet, bestemd voor technische. doeleinden, als kaarsenfabricatie etc- zulke ongehoorde prijzen worden be steed, laten verschillende slagers zoo meldt de „Avp." schoon eonsumptiévet van schapen en runderen eenvoudig beder ven om vuil vet te kunnen leveren, dat niet geschikt is voor menschelijk voedsel] Het gevolg is dat er eene zoo groote sckaar^chte komt aan con umptievet dat prijzen-pmeten worden besteed die hooger zijn dan die waarvoor de slagers bet aan klanten kun nen verkoopen. Hei schijnt dat deze truc overal wordt toegepast, want in afwijking van den regel komen nu van andere groote steden de slagers ook naar Den Haag om vet te koppen voor-hunne klanten. Doodslag. Op Zorgvliet, te 'a-Gravenhage, ia de 31rjavige stucadoorsopperman, W. van Vliet, vader van zes kinderen, ernstig in de beest getroffen dooi' een revolverschot, gelost door den Amsterdamschen stucadooTs-knecht F. B., naar deze opgeeft uit zelfverdediging, om dat hjj in verband met een arbeidsconflict meende aangevallen te worden. De dader is ge arresteerd. Yoor het leven van den verwonde, die opgenomen is in het diaconeasenhuis „Bro- rujvo", wordt gevreesd. Een 16-jarige stuc a doorsleerling werd door een schot in het linker- onderbeén. getroffen- - Geen postbestelling op Zómlag. Met in- Railg yan l October wordt de bestelling van postpakketten, met uitzondering van expres se-zendingen, des Zondags opgeheven. -Treurig. Te Broekland, gem. Apeldoorn is een zevenjarig meisje van den landbou wer H. uit Terwolde hij het spelen uit een karnmolenrad gevallen. Hevig bloedend uit neus en mond wilde het nog naar de pomp loopen, doch op weg daarheen zakte het in elkaar en het overleedr weinige oogenblikken daarnat Een flauwe mop. Nu en dan ontdekte men te Delft 'e morgens dat anti-militairis- tische prenten waren aangeplakt. Men kon b.v. dezer dagen op een plaats, beoogende propaganda te maken voor dienstneming bü het Indische leger, een wiel rijdenden serge ant zien met een doodshoofd, in plaats van het blozende gelaat, dat oorspronkelijk de prent vertoont had. De politie poogde de nachtelijke aanplak kers te grijpen en vorige week bracht een agent twee mannen op, die 's nachtfe met bussen door de stad Repen, waarin de agent vermoedde dat stijfsel was. Op het bureau bleken de bnesen reuzel te bevatten, terwijl op de arrestanten een papier gevonden HAARLEM. NEDERLAÏ?SCH FABRIKAAT. Maandagavond hield de afd. Haarlem der Vereeniging Nedeiiandsch Fabrikaat onder voorzitterschap van den heer J. C. Peereboom een ledenvergadering in de Nijverheid. Uitvoerig werden de wijzigingen besproken, die het hoofdbestuur voorételt te maken in de sfcauten. Bezwaar werd geopperd tegen de voordurende herkiesbaarheid der leden van het hoofdbestuur en. tegen de verdeeling der con- tributiën, namelijk (minstens) 40 procent voor de aftredingen en het overige voor de alge- meene kas. De vergadering was van oordeel, dat de afdeelingen te weinig geld beschikbaar hebben en dus-geen vruchtbare propaganda' voeren kunnen. Tot afgevaardigden ter algemeene vergade ring, die 27 September in den Haag gehouden wordt; werden benoemd Jkvr. G'. O. Ph. van der Wijck, Mr. F. Willekes Maedonald en de voor zitter. Tot lid van het bestuur, in de plaats van Mevrouw ~S. Breda KleijnenbergLaurillard, die wegens drukke bezigheden bedankt heeft-, werd benoemd Mevrouw Dubourcq-Reesse, die de benoeming aanvaardde. In verband met het bovenstaande werd mee gedeeld, dat de stand der financiën niet gun stig is: de afdeeling moet voor de goede zaak propaganda maken met een. luttele som. Een levendige gedachtenwisaeling volgde over verschillende middelen van propaganda. De vergadering bleek zeer ingenomen; te zijn met uitstapjes naar fabrieken; een bioscoopver- tooning op industrieel gebied zal worden voor bereid beit. bestuur zal nagaan, of bet mogelijk is een lijst samen te stellen van Nederlandsche artikelen, die in Haarlem voorhanden zijn. De vergadering kon zich niet vereenigen met het plan van de afdeeling Arnhem om winkels te stichten,waar uitsluitend Nederlandsche artike len zullen worden verkocht o.a., omdat hieruit noodzakelijk tegenwerking van de winkeliers zal voortvloeien, terwijl het juist wenschelijk 13, dat het Nederlandsche fabrikaat door een zoo groot mogelijk aantal winkeliers wordt ver kocht. TENTOONSTELLING V.AN BIJENTEELT. In de benedenzalen van „Volksbelang" is hedenmiddag geopend de tentoonstelling voor bijenteelt, uitgaande van de afd. Haarlem en omstreken van de Ned. Vereen, tot bevordering van bijenteelt. Gisterochtend deed de jury bestaande uit mej. M. 0. Sanders te Leiden en de hee ren J. Paxmekoek .te Eerbeek en B, Teu- nissen te Amsterdam de ronde. De uitslag der, bekroningen is ,de vol gende: Klasse 1. Levende Bijen. a. Het beste volk in lossen bouw; b. Het bes*te volk in vasten bouw; c. de doelmatigste bevolk te vvaarnemingskast.' Ie .prijs: Vergulde me daille, 2e prijs; Verzilv. medaille; 3e pr.: Bronzen medaille. a. Dr, Ootmar, le prijs in O. B. kast; 2e prijs Broekhuizen .van Leiden in O. B, Kast en 3e .Ouderwater. b. Ie pr. Muller, 2e Onderwater, 3e Mul ler. c. le prijs JV,evers Bettink in o. B. kast en 2e Muller. Klasse 2. Woning en. m De doelmatigste woning voor lossen bouw. Prijs; Verzilver de medaille; b. de goedkoopste doelmatige woning voor vasten bouw. Prijs; Verzilver de medaille, c. .Verzameling verschillende woningen voor lossen bouw. a. .Wevers Bettink in O. B. Kast, b. Mar seille in W. B. O. Kast, c. Wevers Bettink. Klasse .3. Z tjrermverpakking- De doelma tigste verpakking. Prijs: .Verzilverde me daille; Wevers Bettink in O. Bi' Kast. Klasse 4. Honing. De fijnste en beste raat honing. le prijs; vergulüe medaille; 2e prijs: verzilverde medaille; a. raathoning le pr. niet (oegekend, 2e pr. Muiier; b. slingerhoning ie pr. Marseille, 2e pr. Onderwater, 3e pr. Toeset. Klasse 5. Was. Het mooisL en zuiverste blok bijenwas (minstens 2% K.G.) Prijs; verzil verde medaille, K. Vet, te Zaandam. Klasse 6. Wasproducten. a. De beste en mooiste kunstraat, walsvdrm. Prijs: vergulde medaille; b. De beste en mooiste kunstraat, persvonn. Prijs: vergulde medaille, a. Wefers Bettink en b. Marseille. Klasse 7. Honingverpakking. a. Het doelma tigste honingglas. Prijsverzilverde med. b. Het doelmatigste honingbiik of andere verpakking. 1 rijs:'ven:. med. a. en b. Onderwater. Klasse 8. Werktuigen, a. De doelmatigste ho ningslinger. Prijs: verz. med,; b. Volledigste ver zameling van ae doelmatigste werktuigen voor lossen bouw. c. Volledigste verzameling van de doelmatigste werktuigen voor vasten bouw. Prijs verz. med. d. Doelmatigste verbetering aan een der werktuigen. Prijs: verz. med. a. b. en c. Wefers Bettink en d, (een was-smelt- en pers machine) Marseille. ken in de Nederlandsche en buitenlandsclie taal 1 «treffende Bijenteelt. Prijs: verz. med., Voor de werken in de Ned. taal de firma de Erven Loos fes. Klasse 10. Gewassen, a. Verzameling bloe men, levend of iir kuastbouw ten dienste van het onderwijs in de Bijenteelt. Prijs: verg. med. b. Verzameling van zaden van honinggevend gewas. Prijs: vergulde medaille, a. de firma Engelenberg, de gemeente Haarlem (afd. den Hout en de plantsoenen) en de heer ïjzerdraat; b. de afd. Haarlem der Ned. Ver. tot bev. van Bijenteelt. Klasse 11. Vijanden en ziekten. Verzameling van vijanden der bijen. Prijs: verg. med., de afd. Haarlem der Ned. Ver. tot bev. van Bijenteelt. Naar vrij nog vernemen zal de zoo belang wekkende en leerzame tentoonstelling worden be zocht door de hoogste klassen vaq 30 scholen (openbare en bijzonder). De opening werd door vele belangstellenden bijgewoond. De tentoonstelling is tot den 23sten te be zichtigen. BOUWOPDRACHT. Aan de firma Metselaar en De Paus, aan nemers alhier, is door den architect A. de Maker te Heemstede opgedragen het bou wen van vier woonhuizen te IJmuiden voor de sbm van 25,409. T1LIA HILL. Men verzoekt ons mede te deelen dat het aangekondigde kerkeoncert, te geven door mevrouw Ti li a Hill, niet doorgaat, aange zien de zangeres nog steeds geen. toestem ming heeft om Duitschland, waar zij ver toeft, te verlaten. Men herinnert zich, dat onlangs een verhaal de ronde deed, dat de deserteur van 't 10e reg. inf., M., die te Eindhoven een verduistering van f 3600 had gepleegd, op weg daarheen uit den trein- zou zijn gesprongen, dat echter later werd tegengesproken. Thans vernemen wij, dat deze M., die hier als deserteur in cachot Maandagavond wist te ontvluchten. heid van de opening dér Sta ten-Genera al héden door eenige dames aan do Koningin éefl, bloemstuk aangeboden in de Vrouwenkiesrecht* kleuren wit en geel. Bij dit bloemstuk was hel volgende schrijven gevoegd: „Bij do opening van dit voor de vrouwen van Nederland zoo gewichtig parlementsjaar bieden de Nederlandsche vrouwen aan de eerste Vrouwe van Neerland dezebloemenhulde n* Vrouwenkieerecïïtkleuren aan." DE ONLUSTEN IN DJAMBI. Men seint ons uit Den Haag: (Officieel). Kolonel Kroesen kwam den lOden dezer té. Djambi aan, waar alles rustig was. Van de troepen vertrok een compagnie naar Moeara Tembesi, teneinde de telefoongeleidingen al daar te herstellen. Majoor Van der Linde kwam te Saroelangoen-Djambi aan; hij heeft vandaar rijst gezonden naar Bangko, waar gebrek aan dat voedingsmiddel beersehte. Uit de onderafdeeling Rawas (Pa- lembang) begint de uitgeweken bevolking weer naar Saroelangoen terug te keeren. a» (Buitengewone zitting van gisteren). Te snel gereden met een auto? De zaak van den heer S. M., uit Hilver sum, tegen wien gelijk we verleden week in ons verslag meldden wegens woest rij den bij verstek 6 dagen hechtenis werd ge- eischt diende gister opnieuw. De kanton rechter had den heer M. bij vervroegde uit spraak tot 4 dagen hechtenis veroordeeld. "Op 16 Juni reed de heer M. hij de Liebrug op den Amsterdamschen straatweg, terwijl een andere auto in dezelfde richting (die van Amsterdam) ging. Beiden zouden een race hebben gehouden en veel te snel hebben gereden. De heer M. werd beschuldigd een vaart van 60 a 65 K.M. te hebben gehacl. Toen hij hij de Liebrug de tweede auto naderde en, deze willende passeeren, naar links begon uit te wijken, kwam er uit de andere richting een fietsrijder, de heer V. uit Haarlem, die aangereden werd en he-, wusteloos geraakte. Hij had een week niet kunnen werken en schade aan zijn rijwiel gehad. Elf getuigen, waren gedagvaard, waaron der 5 a décharge. De verklaringen stemden niet alle overeen. Een getuige a décharge aehtte een snelheid van 60 K.M. onwaar schijnlijk; een ander, die naast den heer M. in den auto had gezeten, sehatte haar op hoogstens 25 K.M. Deze get. verklaarde, dat V. de macht over 't stuur van zijn fiets was kwijt geraakt en over den weg heen en weer geslingerd had. Hij raakte 't a oh ter-spat bord van de auto aan, wat een handafdruk bewijzen kon, terwijl hij ongedeerd het vóór- jspaibord gepasseerd was. Van een race was geen sprake geweest. De heer M. verklaarde nog, dat hij, toen zijn metgezel bemerkte dat er iets gebeurd was, dadelijk had ge stopt. Hij was ook later niet weggereden, doch eerst, nadat een motorrijder, die Tiet gebeurde onderzocht had, hem kwam rnede- deelen, dat liét niet zoo erg was en er al menseh^n genoeg bij waren. Da ambtenaar van het O. M. vroeg be krachtiging van hét vonnis en merkte al leen op dat ook. hier, wat zoo vaak gebeurt de zaak van den kant van beklaagde en verdediger „op z'n kop" werd gezet; de be klaagde werd zooveel mogelijk verontschul digd en <I<? aangeredene zooveel mogelijk be schuldigd. In een uitvoerige verdediging ging mr. Barser uit Amsterdam, na he 0. M. en den kantonrechter bedankt te heb ben voor den gemaakten spoed, daar bekl op reis moet, na, dat de straf veel en veel te zwaar was. Hij ging de kalmte van per soon en "de goede trouw van den beklaagde na, betoogend dat aan de getuigenverklarin gen a charge niet meer waarde moclit wor den gehecht dan aan de verklaringen a dé charge. De eerste waren in een toestand van opwinding en verbittering volgens verdedi ger niet tot zuiver waarnemen in staat en de laatsten zijn eenige mensehen, die zich vrijwillig kwamen aanbieden om te mogen getuigen ten gunste van den heer M. Pleiter concludeerde na dit breedvoerige betoog tot vrijspraak; de bekl. hield ten slotte nog zijn onschuld vol, waarna de uitspraak be paald werd op a.s. Vrijdag. Geboren: 18 Sept. z. van M. A. Schoone beekKooij. d. van N. VermeerVerhoog, 19 Sept. z. van J. Pen naristen Broekë, z. van C. M. Lourenburg—Rootlieb. - van N. Pbilippo—Schram. z. van M. W de Reus—Dompelman. Overleden: 19 Sept. A. H. A. Ter Poorten, 84 jaar, Zuider Buiten-Spaarne. BINNENLAND. Men seint ona uit Maassluis: De hedennacht binnengekomen logger M. A. 18 Maria Adriana 1, deelt mede, haar scheepsboot op zee te heb ben verloren. Het vinden van deze boot behoeft derhalve geen ongerustheid te geven. STAKENDE BELGEN. Uit Enschede seint men. ons. De Belgische geinterneeraen, werkzaam op de Ensohedésche Machinefabriek en Ijzergieterij, alhier, hebben heden 't werk gestaakt, omdat zij geen genoe gen wilden nemen met de boete, de vorige week aan een. hunner opgelegd. EEN BLOEMENHULDE IN VROUWEN- Retraite-Spaarfonds. Gisterenavond vergader de het Retraite-Spaarfonds. In zijn openings woord spoorde de voorzitter de leden aan iü grooten getale deel te nemen aan de Recollectie avonden. Hierna volgde voorlezing van enkele in gekomen stukken, waaronder een dankbetuiging van pater Philipponen voor de erkentelijkheid van Lisse's katholieken. De eerste Retraite, zoo deelde de voorzitter m^de, zal gehouden worden van 9 tot 12 December en wel voor ongehuwde». Met bijna algemeene stemmen werd tot secretaris lerkozen de heer H. Vogelzang. Staande de ver gadering gaven zich reeds 80 leden op tot het houden van een Retraite in dea aankomenden winter. HEEMSTEDE. Personalia. De heer J. van den Berg, alhier i4 gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, om daar te lande té worden benoemd tot derde stuurman bij da* gouvernements-marine. HA MEK MEER. Een meteoor. Maandagavond om 11 uur ruliS bewoog zich boven Haarlemmermeer met groots snelheid een buitengewoon schitterende me te* oor van Noord naar Zuid, Nog lang bleef een sterk lichtspoor achter. Hoofdakte. Te Utrecht is geslaagd de heer j« Rustige, alhier. Sutkernood. Ook te Haarlemmermeer deelen w8 n den algemeenen suikernood. Door de zorg vafl het gemeentebestuur zal echter dezer dagen' eert flinke hoeveelheid suiker ter beschikking van de winkeliers kunnen worden gesteld. HAARLEMMERLIEDE a. Aardappelvoorziening. Door den burgemeester dezer gemeente worden pogingen aangewend cm de ingezetenen op voldoende wijze van aardap pelen te voorzien. Binnen enkele dagen zal de uitslag hiervan bekend worden gemaakt. De in gezetenen zullen dus goed doen, met het inslaan van hunne gewone wintervoorraad nog eO'S" dagen te wachten. NOORDWIJKERHOUT. 'Mijnen. Alhier zijn gisteren aan de zeekust een aantal mijnen aangespoeld, Het strand tó door de militaire wacht afgezet, zoodat niemand in de nabijheid der mijnen kan komen. Reeds zijn er enkele onschadelijk gemaakt. HALFWEG. Sobriëtas-bloem. Alhier zal a.s. Zondag 2i September het Sobriëtas-bloempje worden! verkocht. Volgaarne hevelen wij dit goedé werk aan en wenschen dat zoowel comité als bloemenverkoopsters voor hun ijverige toewijding door een goed succes ten volle beloond zullen worden. HEEMSKERK. Bedevaart naar Heüoo. De jaariijksclb* processie naar O. L. Vr. ter Nood heeft wederom plaats gehad. Begunstigd door goe<l weer hebben de ongeveer 350 deelnemera een heerlijken dag gehad en zeer zeker veel genade voor zich en anderen door dft voorspraak van de Heilige Maagd- verkre gen. Ook de Prop, Dlub en 't Kruisver-1 bond, die Zondag j.l. te voet naar Maria's! Heiligdom gingen, kunnen met voldoening op dien dag terugzien. Vergadering L. T. B. In de Maandag ge houden vergadering werd meegedeeld, dal op, de statuten de Kon; goedkeuring waa verkregen. Verder werd door 't Bestuur eeh voorstel gedaan, dat de afd. als zoodanig! lid zoude worden van de plaatselijke Boe renleenbank, om bij 't verkrijgen van rer 'geeringsmais enz. een voorschot te ontvan gen. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Nog werden de leden id de gelegenheid gesteld bestelbiljetten voor regeeringsfourage in te vullen. debc hom wan te s Wet dagt Wize ïee rite 'Wee bovf Gist rirk *ek< gooi Lit uit rien |en. -fPolc iplas I zijn i' H [ficii Kod 'gebi 'dag alle f H lat in •■of |t> isl 'Van [grai Hen •'feit >!- E Lav tag taai ïfoi I] per Big aan noe 1 bes tè Na aie vèr Ünj gin 3-, ba: 1 1 I Dpi vel voi dn; aai bui ■nz He me W Mi NI 10 Qï Ie: lo A U li Terug te bekomen bij: mej. C. M. Sipk^ Parklaan 95, een paar bindersokjes; A» Tl>' van der Nes, Bakkerstraat 60, een koperej* dop van een rijtuig; P. Klop, HaarlJiedefl*1"' 7, een collier en halsketting; J. Koek, Or®.®" jestraat 87, een stucadoorskiel; G. van D^ Heerensingel 129 L, ebn kinderportemon»®1 met inhoud; mevr. Hegge, Wilhelmin^V: 59, een kindërtaschje met inhoud; Kruijmel en Mcrckens, Gr. Houtstraat een dameerijwiel; P, Nieuwkamp, steeg 23, een pakje met handwerk; C- j sloot, Donkere Begijnehof 25, een band van een kinderwagen; H. Raamsteèg 18d, spajtrzegels; mevr. Con - Zijlweg 21, een armband; W. de Wijn. |_.e - (liersstraat 15, een broche; E. Nieu iv l I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2