kik hul einur li BUN !U R9SSM0RE. P. J. JANSSEN, tm bij verlies van een duim D£ -OORLOG anegang zie de pkijzen. BUITENLAND BINNENLAND SPOTKOOPJES FEUILLETON donderdag 21 SeptTweede blad f 4000 bij levens!, ongeschiktheid tot werkev 500 bij overlijden 300 bij veriies van eèn hand ot voel 150 bij verlies van een oog 75 bij breuk van een arm of been 60 bij verlies van een wijsvinger 25 bij verlies van een anderen vin gei GROOTE OPRUIMING VAN Karpetten, Vloerzeilen en Tafelkleeden bij VERSFStEIDE «ERICHTER Berichten in drie regels. EEN HOLLANDER GEVANGEN GENOMEN. betalende abonnês op dit Blad, die net bezit zijn van eene Verzekeringspolis, ®i«f volgens de bepalingen op de polissen Vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: Oe uitkeering dezer bedragen wordt gega randeerd door de „Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank" te Schiedam. De vóór l October 1511 uitgegeven polisssp *Un niet geldig. RUSLAND IIS ENGELAND'S TOEKOMSTIGE HANDELS OORLOG. Dit handelskringen wordt ons geschreven: Engeland heeft er nu reeds alles op gezet °m na dezen oorlog den handelsoorlog met Duitschland te doen voortduren. Daarvoor heeft het bereids een complot gesmeed met Siju tegenwoordige bondgenooten, wie ech ter aan een dergelijken voortgezetten oor log op geen stukken na zooveel gelegen is als Engeland, voor wie alles nu eenmaal om 'le heerschappij in den handel te doen is, Rusland is het met dien handelsooriog Du dezen moorddadigen krijg heelemaal niet eens. Die oorlog zou Engeland misschien voordeel kunnen brengen, maar den Rus- «isohen handel niete dan nadeel berokkenen. Ook dit laakte zou Engeland slechts wei- hom kunnen zijn, omdat in de toekomst en Jn den eersten tijd van den toekomstigen vrede, Engeland en Rusland de twee groot ste tegenstanders zullen worden. Reeds lang is er een kentering gekomen in- de onder linge Engelsch-Russigche politieke verhou ding en na het doodloopen van het offensief Van generaal Broe.-silof, het offensief, dat aau menschenlevens toch zoo schrikbarend duur is geweest, is die verhouding er al D>et beter op geworden. Over den toekomstigen economischen en handelsoorlog tegen Duitschland heeft „Pro- 'Uysehlemortj i Torgowlje" (het leidende Orgaan van de Russische handels* en in dustriekringen) zieh onomwonden als tegen- gander uitgelaten. In een waarschuwend Artikel wordt allereerst in twijfel getrok ken of het wel mogelijk is aan de uitbrei ding van den Duitsohen handel zoodanig Paal en perk te stellen als Engeland na den Oorlog en zonder actieven oorlogstoestand, tneent te kunnen doen. Het blad gaat dan de hulpbronnen na waarover de Centrale mogendheden de beschikking hebben gehad ïegt, dat het daar tegenover aan de hui- -hge Entente-mogendheden onmogelijk zal Zijn de wereldmarkt te beheerscken. Want ook de neutrale handel, "de handel dus der «taten, die buiten den oorlog hieven, zal een V'oofd hebben mee te spreken. Deze Staten zullen zich niet tot de landen van het vier- Veribond kunnen en willen bepalen,en voelen er natuurlijk niets voor om zich ook bog buiten oorlogstijd te bekrimpen, omdat Engeland dat wil ten voordeele van de Brit» ®ohe baudelsmacht. Zij zullen hun handels- Vrijheid niet willen prijsgeven. Het blad gaat nog verder en doet eigen- dik niets meer of minder dan de rollen tftnkeeren. Het berekent, dat Duitschland in «et jaar vóór den oorlog naar de thans neu trale landen, Spanje nog niet eens meege rekend; 47 E pet. uitvoerde van alle waren, die naar het buitenland gingen. Dat is dus bijna de helft. Daarbij wordt dan aanstonds de opmerking gemaakt, dat, gezien de be kende Duitsche energie, dit percentage voor de thans neutrale landen nog aanzienlijk Zal worden uitgebreid, zoodat de landen van bet vierverbond spoedig in dezelfde verhou ding tot Ihiitschland zullen staan als vóór den oorlog, en Duitschland ale de oude con current in die landen zullen ontmoeten. Daarbij zal hun eigen handel en industrie de lasten ondervinden van den eeonomi- *ehen boycot, Duitschland aangedaan. Het 6010 beproefde Duitsche handelsapparaat zal weldra de concurrenten^ uit de neutrale lan den hebben verdreven. Hét blad is verder van meening, dat de uitsluiting van Duitsche waren in de En tente-landen niet zal zijn door te voeren. Zelfs in dezen tijd gaan nog heel wat Duit sche waren via de neutrale landen naar Rusland bijv., waar men zich met eigen ar beidskrachten en eigen grondstoffen niet in alles van het noodige kan voorzien. Dit zal bij gebrek aan de grondstoffen, die anders uit'Duitschland kwamen, nog erger worden als Rusland aan den boycot moet meedoen. En bovendien, het Duitiche kapitaal zal ge noeg zijwegen vinden om in de Entente- landen zelf de waren te vervaardigen, welke de Duitschers niet mogen invoeren. Zij zul len de industrie, welke zij daartoe geschikt achten, naar de Entente-landen zelf ver plaatsen. Terloops wordt dan nog herinnerd aan het dwaze denkbeeld, dat Duitschers zich niet in de Entente-landen zullen mogen vestigen, daar voor een groot deel het in ternationale verkeer daarmee gemoeid zou zijn. In de „Promysohlemortj i Torgowlja" wordt het niet noodig geoordeeld om er ver over uit te weiden, dat de economische oorlog (van Engeland) tegen Duitschland voor Rusland absoluut onaanneembaar is. Kenschetsend voor de toekomstige verhou ding tusschen Rusland en Engeland is daar bij, dat Rusland niet zal kunnen toestaan, dat de Enteute-machted voor hun handel vasten voet krijgen in het Czarenrijk. De concurrentie tusschen Duitschland en de an dere landen moet ten goede komen aan de Russische koopers. Rusland zal er verder niet in kunnen toestemmen, dat naar het naburige Duitschland geen goederen meer zullen worden uitgevoerd, enkel omdat dit aan de verre vrienden en bondgenooten een voorsprong moet geven op Duitschland's handel en industrie. Zoo wordt onomwonden te kennen ge geven, dat de vriendschap met Enge land slechts is een gelegenheidsvriend schap. En daarbij wordt de waarschu wing ten beste gegeven, dat Rusland zich zal hebben te verdedigen tegen de eischen van Engeland. Zoo wordt bereids een nieuwe strijd voor bereid. Waar blijven de Russen!. De „Populo d'Italia" zegt het te betreuren, dat de Italiaansehe Reg. het volk misleidt ever den algemeenen toestand op den Balkan. Weliswaar beweren vaklieden, dat een eventueele verplet tering van Roemenië den middel-Europeecchen rijken niet veel nut zou brengen, maar de En tente zou dian toch den naam krijgen, de on heilstichtster te zijn voor de kleine bondgenoo ten. Het blad vraagt, waar toch de 400.CGO Russen blijven, die gelijk men zeide, in Bes- Arabië waren geconcentreerd. Het blad zegt, dat het er thans op-aan komt zoo snel mogelijk troepen naar den Balkan te brengen, om te red den wat er nog te redden yalt en tenslotte tot een oplossing te geraken met Griekenland en diens kening, die altijd in staat blyfc, op ver raderlijke wijze de Ententejn den rug te vallen Zelfs op Venizelos stelt het blad niét meer ten volle vertouwen. Opnieuw geroep om meer éénheid. In de „Idea Nazionale" bepleit generaal Buonini, naar uit Lugano wordt gemeld, een grootere eenheid in die opperste legerleiding van de Entente. Hij zegt, dat tengevolge van het ontbreken van een alles overkeersellende per soonlijkheid, een opperste bevelhebber voor alle fronten helaas niet kan worden aangewezen, maar een grootere eenheid dan thans is beslist noodzakelijk, daar anders de toestand gevaar lijk zou kunnen worden. Volgens de jongste statistieken heeft Italië tot dusver 4810 officie reu verloren, waaronder elf generaals. Het Engelsche oorlogswerktuig. Sedert enkele dagen hoort men telkens van 't nieuwe geheimzinnige Engelsche oorlogswerk tuig, dat de vijanden der geallieerden met schrik en ontsteltenis heeft vervuld, en dat zoo krachtig spreekt tot de fantasie van wie de gru- welijken loop van dezen wereldoorlog volgen.Na de ontzaglijke 42 c.M. kanonnen uit 't begin van den oorlog, die alle tot dusver bestaande theo rieën" over vestingbouw omverwerpen is er maar weinig geweest wat zóó de verbeelding gevangen houdt als deze gepantserde auto's, die bij afwisseling „tanks," „land-dreadnoughts", „rollende torens", „stalen schildpadden," „ver plaatsbare forten" of „ladschepen" worden ge noemd, en die de herinnering w.ekkea aan de oorlogen in de oudheid, toen Hannibal's krijgs lieden op olifanten, die voor de vijandelijke pij len onkwetsbaar waren, tot den aanval over gingen. Alle vergelijking gaat mank, ook deze; want deze rollende torens zullen niet licht dJoor den vijand verschrikt, rechtsomkeert maken en in de eigen gelederen dood verderf brengen, alles vertredend wat zij op hun weg tegenko men. De Engelsche bladen berichten thans 'enkele nadere bijzonderheden omtrent deze moderne oorlogsmonsters, die door hun grootsche kracht passen in het kader van den heroischen strijd, die hu reeds weken lang aan het Somme-front wordt geveerd. In dé „Daily Maill" wordt gezed, met een „meer" aan het' adre3 van eén reclamenzuchtig politicus, voor wien men de verdiensten van de invoering der nieuwe gepantserde auto's wil opeischen dat het plan van deze verplaats bare-forten reeds door tal vtn schrijvers was aanbevolen. De eer der praetiseho uitvoering zou, volgens het blad, toekomen aan luitenant- kolonel Swinton, die bij 't begin van den oor log reeds de gevechten bij Yperen lieeft mede gemaakt. De uitwerking- van het denkbeeld is grootendeels te danken aan den vaderlandslie- venden geest van practische, ondernemende za- kenmenischen. De toepassing van deze nieuwe oorlogswerk tuigen is eën bewijs van do snelheid waarmede naaars' alk Haig zich van nieuwe vindingen weet te bedienen. Omtrent het uiterlijk en de fabelachtige kracht van de ge-pantserde auto's vertelt het blad, dat deze lange, lage, grondkleurige schild padden niets gelijken op de vroegere pantser- automobielen. Het zijn feitelijk stalen landsche pen van een ontzaglijk vermogen en van ver wonderlijke bruikbaarheid. Ze kunnen over muren klimmen, kunnen zich een weg banen d-oor dichte bosschen of dwars over loopgraven heen en zijn in staat over diepe in den grond geslagen kuilen en kraters heen te manoeu- .vreeren. De. „Manchester Guardian" beschrijft de nieuwe vecht-automobielen als gevaarten, zoo groot als de benedenverdieping van een liuis. Ze zijn voorzien van z. g. „rupswielen," waar door bèt voertuig bewogen wordt door middel van een langwerpig^ beweegbaar loopvlak zonder einde, samengesteld uit platte stukken, ais om de wielen van zware kanonnen zijn aan gebracht. Die wijze van voortbeweging is alreeds een jaar of tien bekend, maar werd nog niet op zoo reusachtige schaal toegepast. Ze stormen op den vijand los. Granaatkuilen noch loopgraven hinderen hen; ze bewegen er zich over heen alsof die er niet waren eit komen vooruit over den heuvelachtigen grond in de uitgebrande; bosschen, zoo goed als over een be hoorlijk onderhouden weg. Ze zijn onkwetsbaar voor granaat-kartetsen en ze zijn zoo goed in evenwicht geconstrueerd, dat Z(C jlaast met ]lun halve gewicht tusschen hemel en aarde kunnen zweven, steun zoekende over den een of anderen diepen kuil. Deze logge gevaarten komen met vrij groote snelheid vooruit en zijn in staat, als stormram een gebarricadeerde p0Ort open te rammeien. Hun hoofddoel is dienst te doen bij het aan vallen van nutraj.11 ause-atellingen en ze hebben volgens de beuchten uitnemende diensten ge daan by de vermeestering van een doolhof van loopgraven en versterkte stellingen in de puin- hoopen van Mar,ttnpuich, bij do verovering van Courcelette, by de SUCC03ïüile besto;mi van de suikerfabriek ,te Pczières, en ook by den aanval op den oostelyken hoed van het Foureaux-bosch, dat met behulp van twee van die stalen monsters van vyanden gezuiverd werd. Volgens de Engelsche bladen hebben deze oor- logs monstera, waarvan de technische naam is „Zr. Ms. Landship", onlangs gedefileerd voor liaig, J off re en verscheidene Franscke stafoffi cieren. gen, Everbeek, Lettelingien, Mark en Sint- I'ieters Kapelle. Do voorschriften uitgevaardigd voor de be- stuursoverheden ven den Staat in de niet tot Let Generaal-Goevernement behoorende bezette gcueelten der provinciën West- en Oost-Ylaan- dcren (Operatie- en Etappengebied) worden niet gewijzigd. Overeenkomstig deze voorschrif ten moet- m net laamsche land voor de schrif- telyke betrekkingen in den inwendigen dienst van elk bestuur, alsook met de bestuurso verhe den van den Staat, het Vlaamseli wo-rden ge bruikt. Elk sehryven, tot de middenbesturen ge richt, moet uitsluitend in de Vlaainsche taal opgesteld zyu. In het Vlaamseh gedeelte van het Generaal- Goevernement, moet de Vlaainsche taal bij de inwendige dienstbetrekkingen van elke over heid worden gebruikt. Dit geldt niet voor den inwendigen dienst: der beet uursoverheden van den Staat in Groot-Brussel. Satyriek verhaal van Mark Twain. ö0 (Uit het Amerikaanfich). Ver? 1 griefde Tracy weer. en hij wilde haar gen° n' deze uitdrukking eenigszins te wijzi- op algemeene gronden, daar men een maar dacht ?oede 'ate 'let tocil maar beter zou wezen de zaak te twist tUS<en en het gevaar voor een herhaalden te ontgaan. Hij liet dus dat onderwerp on gaf een minder teedere wending aan gesp.-' »Ik de ^et gesprek. keurt We'' ie urïstocratie en adel af- wa b-nu 10 van ie titel en van de grafelijke aardigheid van je vader afstand hebt gedaan." "Werkelijke? O neen, maar ik heb onzen aan- seniatigden titel voorgoed afgelegd." .J-.'t antwoord kwam juist op den reehten tijd w,.P de rechte plaats om den armen, onstand- ilgen. jonkman te verhinderen om zijne maat- (Cha^ETtlc vcxniuueren om zijne maat- Mii u,a denkbeelden nog eens te veranderen, laan rfe,3 op het Puut geweest om weder te lr hem van tm'm ?ar de.laatste woorden hielden dat h a" terug Zoo gmg hij naar huis, blijde, «ij de gelukkige vraag had gedaan. Het meisje Zou zoo iets als een echten grafelijken titel wel aannemen; zij had alleen maar tegen den voorgewenden. Ja, hij kon dat meisje bezit ten en zijn grafelijken titel behoudendat vraag stuk was nu voldoende opgelost. Sally ging ook gelukkig te bed en bleef bijna wel twee uren achtereen gelukkig, overgelukkig; maar eindelijk, juist toen zij in eene tevredene bewusteloosheid verzonk, fluisterde de duivel, die in het inwendige der menschen woont en altijd op de kans wacht om schade aan te richten, tot hare ziel en zeide: „Die vraag leek heel onschuldig, maar wat stak er achter? wat was de heimelijke beweeg reden daarvan wat gaf haar in den mond?" De duivel had haar een wonde toegebracht en kon zich nu verwijderen en rust nemende wonde zou niet zoo spoedig genezen. En dat was het geval ook niet. Waarom zou Howard Tracy die vraag tot haar gericht hebben? Als hij er niet aan dacht, met haar fe trouwen ter wille van haar rang, wat kon hem die vraag dan ingegeven hebben Was hij er niet blijkbaar mee ingenomen, toen zij zeide, dat haar afkeer van aristocratie zijne per ken had Ach, hij hecht nog aan een grafelijken titel mij, arm meisje moet hij niet hebben." Zoo redeneerde zij te midden van smart en tranen. Toen stond zij eene tegenovergestelde theorie voor, maar hare verdediging daarvan was zwak, en zij verloor de zaak. Zij bekeek haar gedurende het overige van den naait aan beide liet Vlaamseh ia Vlaanderen. In België is vanwege de DuitecJie overheid een dienstbevel uitgevaardigd over het gebruik van de Duitsche en de Ylaamsciie taal in de dienstbetrekkingen van de Belgische bestuuiv- overlieden van den Staat, waardoor feiteiijk uit voering wordt gegeven aan de wet van 22 Mei 1878. In den aanhef van dit dienstbevel wordt er de aandacht op gevestigd, dat het voorloopig voor de gemeentebesturen in de Vlaamaehe en Duitsche gewesten niet toepasselijk is gemaakt, in de verwachting dat bedoelde gemeentelestu- ren, waar dit nog niet bet geval mocht ?yn, voortaan uit eigen beweging aan de moedertaal der bevolking zooals het behoort> ook in de ambtelijke betrekkingen de haar toekomende plaats zullen toekennen. Voor de gerechtelijke overheden hlyven do be palingen der wet van 3 Hei 1889, gewijzigd bij kon.ii.klyk besluit van 16 Septeraoor ÏDUS, der wet van 4 September 1®61, evenals van het ko ninklijk besluit van 31 Mei 1S01 van toepassing, waarvan wordt verwacht dat deze bepalingen eveneens stipt ztülen worden nugeieeld. Aan het desbetref f end10 dienstbevel ontlecnen wy de volgend® bepaling011! welke betrekking hebben op het gebruik van de Vlaainsche taai: Tot het Vlaainsche land in den zin van dit dienstbevel beheorén06 provinciën Oost- Vlaanderen, West-Vlaanderen, Limburg en, binnen d® provincie Brabant, d® arrondisse menten Brussel en Leuvenb. in de provincie Luik, de gemeenten1 Attenhoven. Aubel, Eli- sem, Laar, Landen, Moelingen, Neerhespen, Neerwinden, Overhesp®11' verwinden, Remers- daal, Roost-Krenwik, Rumsdorp ,'s Graven Voe ren, Sint Maartens-Voeren, eint-Pieters-Voeren Teuven, Waasmohd, Leer and en, Wals-Hou- them, Walsbets, Wag« en Vezeren; o. in de pro vincie Eenegouw, die gemeenten: Bever, Kdin- O O S T E N R IJ K. De nieuwe Nuntius t® Meen en. Do nieuwe apostolische Nuntius voor Weenen mgr. Iheodor Balfré di Bonzo werd naar de „K. V." meldt, den 21n Aug. 1853 te Cavour in Tu rnout uit t huwelijk van generaal graaf Gia- cinto Balfré met markgravin Erwinia del Car- rettó du lorre Lorninga geboren. Na zyn stu diëu aan do adelijke priesteracadeinja van Rome, waar de nieuwe Nuntius tezamen met mgr. Delia G'kiesa, den tegenwoordigen Paus, studeerde, voltooid te hebben, werd hij tot apos tolisch delegaat voor Costarica benoemd. Toen kort daarap echter in deze republiek een revo lutie uitbrak en de betrekkingen met den H. Stoel verbroken werden, riep Leo XIII mgr. Balfré op den bissehoppelyken stoel van Cuneo. Na aldaar tien jaar werkzaam geweest te zijn, werd hij den 18den Maart 1895 naar Como overgeplaatst, aan liet hoofd van welk diocees hij tot 27 Maart 1Ö05 stonde Door Pius X tot aartsbisschop van Vercelli en primaat van Piemont, verheven, wijdde hij daar weder zijn bijzondere zorgen aan de semi naries, de congregaties en de wetenschappelijke conferenties van den clerus. Ook de Katholieke sociale actie vond in hem een ijver,g bevor deraar. Op één dag van de vorige we-k zyu in Engeland twee vliegtuigen gevallen, wat den dood van drie man veroorzaakte. Het wrak van het boven Londen neege- schoten en verbrandde luchtschip wordt in de volgende week aldaar tentoongesteld. Prof. Kettle, hoogleeraar aan de TJniv. van Dublin is gesneuveld. Hij wis 'n uitnemen! redenaar dichter politicus en vurige nationalist In Rusland is de leeftijd, waarop manne lijke perse nen in het huwelijk mogen treden, op 18 jaar gesteld. De oogst der beetwortelen in Zuid-Rusland belooft beter te worden dan het vorige jaar. Do raffinaderijen zullen geen gebrek hebben. Volgens de „C. d. S." is het kanaal Milaan Venetië bijna voltooid. Binnenkort zal het scheepvaartverkeer 'n aanvang kunnen nemen. Het sinds jaren verweesde Poolsche diocees LuzkShitomir heeft een nieuwen bisschop gekregen, mgr. dr. Iguaz Xhibowski. Het. aantal dooden bij de ramp te Quebeg, waar de brugoverspanning in het water viel, is 25; er zijn bijna evenveel gewonden. Het gerucht dat de metropoliet van.hem berg, Graaf Szeptycki, in Russische gevangen schap is overleden, wordt tegengesproken. De trouwlustigen in Engelend worden aangemaand, wegens do schaarsekte aan goud, met spoed hun trouwringen te bestellen. De bekende d'Anunzio heeft zijn militaire vliegtochten weer hervat en heeft meegedaan aan het bombardement van Parenzo. Het Engelsche arbeidersblad „Labour Leader is niet, zooals vroeger gemeld werd, opgeheven, doch mag niet worden uitgevoerd. Het poorweg-confliet. in Engeland is opge lost. De eisch van 10 sh. toeslag per week is voor de helft ingewilligd. WELDOEND NEDERLAND. Het door enkelen verwekte stormpje te- ÉTen het ontvangen en eenigen tijd verzorgen van een aantal Dn, tec be kinderen in ons land, heeft volkomen fiasco geleden op den weldadigheidszin, het betere gevoel en het gezond verstand van ons volk. Nederland blijft, gelukkig, trouw aan de taak, welke het van meet af aan vervuld heeft, om zooveel mogelijk de ellende te le nigen, welke door den afschuwelijken oorlog ook over non-comlbattanten en burger-bevol king de zwakken, kleinen en hulpbehoe venden niet uitgesloten wordt uitgestort. Dat het daarbij voor het eene volk ,niet zou mogen doen, zooals sommigen wilden, wat het doet, of gedaan heeft, voor het an- dere, dat het zijn hart zelfs zou moeten sluiten voor het lot van slecht gevoede kin- deren, was een even hardvochtige als onre delijke eisch. Het Nederlandsche mededoogen wil voor de Duitsche kinderen doeu, wat het deed en doet voor de Belgische en Fransclie. En dit is zoo merkt „Het Centrum" aan niet slechte een eisch van Christenzin en naastenliefde, maar ook geheel overeenkom stig de onzijdigheid, welke Nederland ais Natie tegenover het gruwelijk krijgsbedrijf in acht neemt. Ons land onderhoudt met alle oorlogvoe renden goede betrekkingen. En nu mogen de gevoelens, de 6ympathiën en antipa- tuieen uiteen gaan, als geheel genomen is ons volk neutraal en laat het zich door geen geschreeuw „hetze of agitatie tegen welke partij ook; van die houding afbrengen. Nederland kent geen anderen vijand, dan den Oorlog zelf, welks jammerlijke gevolgen net naar élke zijde te verzachten poogt. De gastvrije ontvangst, die ook de Duit sche kinderen in ons land genieten, legt daarvan een nieuw getuigenis af en zegt tp\ens klaar en duidelijk, dat ons volk ten aanzien \an het gedoe dergenen, die hun anti-neutraal bedrijf zelfs op charitatief ge bied zouden willen overbrengen, zonder op hef, maar zeer zakelijk is overgegaan tot de orde van den dag. BUITENLANDSCHE STEMMEN OVER - DE TROONREDE. Een Reuter-telegram uit Londen meldt, dat de „Daily Telegraph" in. een artikel over de troonrede van Koningin Wilhelmina met waardeering spreekt over de onberis pelijk correcte houding van de Nederland sche regeering tijdens den oorlog en over de welwillendheid betoond aan de Belgische vluchtelingen. De „Neue Freie Presse" schrijft over de' Troonrede - aldus seint het Wolffbureau: \erdediging van de onafhankelijkheid. Dit woord is teekenend voor dg moeilijke positie waarin Holland, tengevolge van de politiek^ van knevelarij der Engelschen ge komen is. Een neutrale staat, die met alle mogendheden in vrede leeft, moet nadruk- kelyk verklaren, dat hij zijn onafhankelijk heid handhaven wil, omdat de onderdruk ker ook Holland graag onder zijn juk zou brengen en dienstbaar maken aan de En tente. Holland is echter geen Griekenland en herhaaldelyk is gebleken dat het tot het uiterste besloten is om zijn zelfstandigheid te verdedigen. De Troonrede van de koningin van ffol- d *s weder een waarschuwing de boog niet a. te strak te spannen en weer een blijk ervan dat Holland een eerlijke neutraliteit ■wenseht te handhaven. Uit Hoek van Holland wordt aan de „Tel." gemeld dat M. S., van daar, die zich te Las Palmas als passagier aan boord had begeven van het Nederlandsche stoomschip „Koningin der Nederlanden", dat op weg v, as naar Nederland, ter hoogte van Oues- eant, toen genoemd stoomschip door een Franeeh oorlogsschip werd aangehouden t hed.?", 011 bekende redenen, door gfei nS* Tlitairen' die ®°bip en passa- mm onderzochten, als gevangene medege- het den S'+ ide betrokken familie is bij hfevvfin u van Buitenlandsche zaken niei van kennis gegeven. de distributie VAN REGEERINGS- VISCH. de Grom Ct. verneemt, zal in de aiitTi butie van regeeringsvisch en van re- geermgsharingen binnenkort een belang rijke verbetering worden aangebracht. Tot duiver geschiedde de distributie alleen door de gemeentebesturen, ten gevolge waarvan een groot deel van de Nederlandsche burge rij van gerookte visch en haring verstoken bleef. De heer Jobs. Rinket, voorzitter van de Nederl. Visch grossiersvereeniging te Gro- rungen, en de heer J. A. Tusschenbroek te l ti echt, secretaris van die vereeniging, werden door de regeering aangezocht, een regeling te ontwerpen, waarbij allen van be doelde distributie zullen kunnen profitee- ren en waarhij tevens gelet zal moeten wor den op de handelsbelangen van de viseh- grossiers. Naar het blad meldt, is het genoemden neeren gelukt om een regeling als door de regeering bedoeld, te treffen. Volgens die regeling zullen voor de distributie alléén in aanmerking komen die visch grossiers ea haringen-inleggers, die zich hij de Neder landsche Vischgrossiersvereeniging als lid hebben aangesloten. Omtrent hen namelijk kan de regeering zekerheid verkrijgen, dat zij van de distributie geen misbruik zullen maken. In Amsterdam zal een centraal bureau kanten en viel eindelijk met het aanbreken van den dageraad in slaap J niaai haar slaap was niet gerust want die treurige zaak drong zich daarin telkens weder aan haar op. XXIII Voordat Tracv naar bed ging schreef hij aan zijn vader. Hij schreef een brief, die, naar hij meende een beter onthaal zou vinden, dan aan zijn telegram ten deel gevallen was; want deze brief bevatte-iets, dat.eene welkome tijding moest wezen; namelijk, dat hij pogingen had aange wend om zich met andere menschen op eene gelijke lijn te stellen en voor zijn brood te wer ken; dat hij een strijd had gevoerd, waarover hij zich niet behoefde te schamen en dat hij het bewijs had gleverd, clat hij in staat was zijn brood te verdienen; maaT dat hij toch tot het besluit was gekomen, dat het nem alleen niet zou gelukken, de wereld te hervormen, en dat hij daarom bereid was om zich aan den strijd te onttrekken en tevens om naar het vaderland terug te keeren en. zijne vroegere positie weder in te nemen, verdere pioeinemingen overlatende aan andere jongelieden, die hetzelfde als hij beoogden. Daarna bracht hij het huwelijk met de dochter van den Amerikaanschen pretendent ter sprake. Hij zeide veel goeds omtrent haar, maar stelde dit toch niet op den voorgrond. Wat hij op den voorgrond «telde, was de gelegenheid, die zich nu aanbood om de huizen van York en Lancaster met elkaar te verzoenen, de strijdende rozen op éénen stam te enten en voor immer een einde te maken aan eene schreeuwende onrechtvaardig heid, die reeds te lang had geduurd. Toen de oude graaf dezen brief ontving schonk het eerste gedeelte hem een gevoel van zelivoldoening; maar het overige daarvan deed hem een paar keeren met den neus snuiven, het geen verschillend kon worden opgevat. Hij ver spilde in deze zaak geen inkt, hetzij in telegram men of brieven, maar begaf zich terstond naar Amerika scheep om zich met cigen oogen van den staat van zaken te overtuigen. Hij had zich al dien tijd goed gehouden en geen teeken gege ven van eenig verlangen om zijn zoon weer te zien, hopende op de genezing van zijn onzalig droombeeld; en die hoop was nu eindelijk ver wezenlijkt: de overwinning was eindelijk be haald. De overwinning ja, maar bedorven door dat dwaze huwelijksplan. Ja, hij zou naar Amerika gaan en zelf de zaak ter hand nemen. Gedurende de eerste tien dagen, die er op de verzending van den brief volgden, was de geest van Tracy steeds werkzaam geweest. Hij gevoelde zich beurtelings hoogst gelukkig en diep ellendig al naar gelang van Sally's gemoedsstemming. Hij kon nooit vooruit zeggen, wanneer daarin eene verandering zou komen, en als deze ver andering gekomen was, wist hij zich niet te verklaren, wat de oorzaak daarvan was. Nu eens was zij zoo verliefd op hem, dat zij geene woor den wist te vinden, gloeiend genoeg om daar aan uitdrukking te geven; dan weder sloeg zij eensklaps om en was ijskoud tegenover hem. Het scheen hem somtijds toe, dat het beter was, dood te zijn dan blootgesteld aan die gedurige afwis selingen van warmte en koude. De zaak was overigens vrij eenvoudig. Sally wilde zoo graag gelooven, dat de voorkeur, die Tracy aan haar gaf, geheel belangeloos was; daarom paste zij aldoor kleine proefnemingen op hem toe, hopende en verawchtende, dat daaruit bewijzen zouden voortvloeien, die haar in haar geloof zouden bevestigen en versterken. De arme Tracy wist niet, dat deze proeven op hem geno men werden; bijgevolg liep hij terstond in al de strikken, die het meisje voor hem uitzette. Deze strikken bestonden ia schijnbaar toevallige zin spelingen op maatschappelijke positie, aristocra tische titelt en voorrechten, en zoo al meer. Dik wijls antwoordde Tracy op deze zinspelingen zonder er zich over te bekommeren, wat hij eigenlijk zeide. Hij vermoedde niet, dat het meisji zijn gelaat bespiedde en naar zijne woorden luis terde evenals iemand, die het gelaat van den rechter gadeslaat en luistert naar de woorden, die hem de vrijheid zullen weergeven of hem voor immer in den kerker doen "zuchten-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5