NljEOWE HURL. COURANT 1DE DA MI AATJES! IE UK ViKNOBE. DE OORLOG BUITENLAND STATEN-GEN EK A A li- FEUILLETON Vrijdag 22 Sept.Tweede blad EEN PROTEST EN EEN BEROEP IN HET BELANG VAN POLEN'S HONGER. LIJDENDE BEVOLKING. VERSPREIDE Üë&ÏCHTEIS verraden van patronen voor handvuurwape- verbreid, reeds terstond ten nutte kan worden Berichten in drie regels. De Staatsbegrooting voor 1917, Wordt vervolgd* Wijl alle onderhandelingen, gericht op het [Opheffen van de blokkade ten behoeve van het Amerikaanseho ondersteuningswerk voor Polen, (tot heden geen bevredigende resultaten hebben opgeleverd, ofschoon het tweede jaar van ,den oorlog is voleindigd en de Poolsche onrier- steunings-eommiaaaes, bijzonderlijk voor dit [zuiver menschlievende doel opgericht, al de 'haar ten dienste staande middelen, zoo&ls peti ties en andere maatregelen, hebben uitgeput, heeft. Dr. Felix J. Mlynarsky te New-York, als afgevaardigde voor Amerika van en in naam "van het Opperste Nationale Comité in Polen, dat, met de hulp van Poolsche legioenen den strijd tot herstel van een Poolschen staat be stiert, een memorandum aan de Regeering van ide Yereenigde Staten aangeboden, waarin uit voerig de toestand van Polen wordt besproken, en wordt uiteengezet, wat van de zijde van het comité is gedaan om een opheffing van de En gelsche blokkade ten behoeve van de Poolsohe bevolking te verkrijgen. De schrijver komt, na zijn beschouwingen tot de volgende beschuldigingen, welke hij de re geering der Vereenigde Staten voorlegrt: „Het leven van de burgerlijke bevolking in Polen, en in het bizonder van vrouwen en kin deren, wordt in gevaar gebracht door ontberin [gen., en onder de slachtoffers zijn burgers van 'de Vereenigde Staten. „Het stelsel van blokkade, door Groot-Britan nië gehandhaafd ten aanzien van het Ameri- kaansche ondersteuningswerk in Polen, is on- iwettig, zoowel met betrekking tot de Londen- sche verklaring als met betrekking tot de Haag sche Conventie nopens zekere beperkingen op 't «tuk van van het recht tot beslagname in zee- horlogen. „De hongersnood in Polen was voornamelijk het gevolg van de verwoesting van het ooste lijk deel van het land, een verwoesting welke de iuit Polen terugtrekkende Russische legers tot island brachten uit redenen van zoogenaamd mi litaire noodwendigheid, hetgeen niets anders was dan een even onwettig als onmensehelijke Jdaad, waarvoor Rusland ingevolge Artikel 3 jvan d'e Haagsche Conventie op het stuk ran de jwetten en gewoonten in een oorlog te land een reusachtige „schadeloosstelling" aan de Pool- »che bevolking behoort te betalen. „Terwijl Rusland door den tegenwoordigen itrategischen toestand physiek niet bij machte Is, haar verplichtdgen jegens de Poolsohe bevol king na te komen, ondersteunt het toch tezelf dertijd de oppositie van Groot Britanië tegen het Amerika ansche Ondersteuningswerk in Polen, ofschoon deze oppositie ongegrond is, te fileer, daar in het geheele gebied waardoor de Russische legers in den zomer en herfst van 1915 terugtrokken, de Poolsche bevolking het slachtoffer werd van de maatregelen tot ver woesting, welke niet waren genomen door de invallende legers van Duitsehlaad en Oosten- vijk-Hongarije, maar door de Regeering van h Us land, dis in de oogen van Engeland nog Reeds moet worden beschouwd als de regeering Van genoemde bevolking." Namens het Opperste Nationaal Oomité van Polen, protesteert de schrijver dan bjj da Regee ring van de Vereenigde Staten op grond van de bovenstaande beschuldigingen tegen verderen tegenstand van de zijde van Groot Britannië itegen het Amerikaansche Ondersteunmgs-werk In Polen en verzoekt hij, dat krachtig wordt Aangedrongen met diplomatische middelen tot het verkrijgen van het navolgende: „Dat de Regeering van Groot-Britannië de wenken voor het tot stand brengen van een ver gelijk, in Juni 1916 door de Keizerlijke Duitsche ïtegearing gegeven, aal aanvaarden, omdat de in die wenken aangeboden waarborgen voldoen aan alle eischen, toelaatbaar met het oog op Artiked 8 van de Haagsche Conventie op het ituk van beperkingen van het recht van in be- tlag nemen van tob open in een zeeoorlog, eo. Zelfs de waarborgen, verschaft aan het Ameri kaansche Ondersteuning-werk in België, over treffen. „Dat de Regeering van Groot-Britannië den duur van het Ondersteunings-werk in Polen liet zal beperken, omdat het beperken van een duiver philantropisch werk onwettig ia ten aan zien van de bepalingen dier Haagsche Conven tie met betrekking tot de beperkingen van het recht van in bealagnemen van schepen in een i^ueoorlög, en bovendien, omdat binnen de tijds ruimte, op 1 October geëindigd, d. w. z. binnen de tijdsruimte die oorspronkelijk was voorge steld elk ernstig bedoeld ondersteuninga-werk Physiek onmokelijk is als gevolg van den ge- ^telden. tijdsgrens." Sedert Koocioosko en Poelaski hun plicht" deden jegens vrijheid en onafhankelijkheid op Amerikaanschen bodem; zoo besluit Dr. Felix ^ynaraky het memorandum, is het nutteerste maal dat de Regeering van die "Vereenigde Sta ten gelegenheid krijgt om met de daad bij de verdediging van Polen invloed uit te oefenen. Om deze reden heeft 'tPoolsohe Opperste Na tionale Comité gedurende dezen oorlog nooit verzuimd, de Polen, woonachtig in de Ver eenigde Staten, met nadruk te wijzeu op hun plicht: de Regeering van dit land getrouw te zijn, als noodzakelijk gevolg van het feit, dat de eiaghen der onzijdigheid door de Vereenigde Staten in 't oog gehouden worden. Alle valsohe en lasterlijke geruchten ten spijt, welke de be langen van Polen trachten te benadeeleo. r"- ruchten, waardoor nu en dan een deel van de Amorikaansche pers werd misleid, ia net niot langer mogelijk, er aan te twijfelen, dat de Polen, die de gastvrijheid van dit land genieten, getrouw en loyaal hebben voldaan aan de eischen van onzijdigheid, welke door de Ver eenigde Staten worden nagevolgd. Daarom ver wacht Polen met hot volste vertrouwen, dat de Regeering van de Vereenigde Staten, in over eenstemming met haar reeds kenbaar gemaakte voornemens, van haar gezag en invloed op de internationale betrekkingen een volledig ge bruik zal maken om het voor Amerikaansche mensehenlievende instellingen mogelijk te ma ken, het ondersteuningswerk in Polen te vol brengen, hetwelk genoemde instellingen zoo edelaardig hebben aangeboden en dat om do redenen, in dit memorandum uiteengezet, on gelukkig nog niet ten uitvoer kon worden ge bracht. Het nieuwe Engelsche oorlogswerktuig. Over de nieuwe Engelsche pantserautomo- bi olen schrift do bijzondere correspondent van de „Daily Telegraph", dat dia ingenieurs en speciaal da automobielconstructeurs zich ge vleid en tevreden, zullen gevoelen, nu generaal Haig in oen officieel communiqué de groot© verdiensten van deze nieuwe oorlogswerktuigen heeft geroemd. Maandenlang is in het geheim aan deze gepantserde wagens gewerkt, en met de grootste zorgvuldigheid is het geheim be waard gebleven. Het is zeker, dat Engeland, het land van ingenieurs, zijn naam hoog heeft gehouden. Philip Gibbs schrijft ook over deze wonder baarlijke uitvinding en zegt, dat de waggelen de, geweldig logge gevaarten een onbeschrijfe lijk komieken indruk maakten als van voor wereldlijke monsters, voor wie hinderpalen niet bestonden en die plotseling in het moderne oor- logsgewoe1 weer waren herleefd. Ik ben op den grond gaan zitten en heb tranen gelachen, schrijft hij, toen ik voor hot eerst zoo'n raar log ding dwars door een veld heen zag wag'gden. Een officier beschreef dit voertuig als een ichthyosaurus, die maling heeft aan huizen en muren. Hoe staat het met hoornen, vroeg ik; daar zijn zij eenvoudig dol op, pijn beste jon gen, zei de offioier. Zij doen ermee als wij met lucifers. Dijken nemen zij als kangoeroes en loopgraven bestaan er heelemaal niet voor hen. Daarbij houden zij ook heel veel van mijnkra- tei8. Zy scheppen er een bepaald genoegen in, daardoor heen te huppelen. Het speet mij vóór het huis, zei een ander officier, want het was een bijzonder aardig huis, maar het stond mij in den weg en toen ben ik er maar door heen gereden 1 Eén ding is er dat zij helaas niet kunnen en dat ia wel jammer, zei ten slotte een officier..,, vliegen kunnen ze niet» In Roemenië. Naar do „Lokalanz." uit Stockholm ver- neemt, dringt d» Eoemeenische pers aan op de bijeenroeping van het parlement. Het Roe- meenische blad, de „Dimineata" schrijft: al is men algemeen overtuigd, dat do tegenwoordige tegenslagen slechts van voorbij gaanden aard zijn, zij hadden ongetwijfeld toch vermeden kuDnen worden. De regeering wachtte twee jaren om op het zoogenaamde beslissende oogenjhlik toch nog.te vroeg in te grijpen. Zij heeft daardoor het land In plaat3 van naar een gemakkelijke overwinning, in een ge vaarlijke crisis geleid. Het volk wenscht daar om het parlement bijeen te roepen, opdat de schuldigen gestraft kunnen worden. Het Poolsche verlangen naar onafhankelijkheid. Het in Piotrkow, Russisch Polen, verschij nende blad „Dziennik Narodow" bevat een be richt van zijn bijzonderen correspondent in Warschau, dat het lid van den Rijksdag Dr. Dziembowski, die in Warschau namens de Duitsche autoriteiten tijdens de bezetting als commissaris bij de verkiezingen fungeerden zich als volgt met betrekking tot voorzitter van den nieuwen Gemeenteraad heeft uitgelaten. Voor deze positie moet men een populair per soon aanwijzen die waardig moet zijn den Iro ning van Polen bij zijn intocht in Warschau officieel te begroeten. De achterblijvers in Engeland. Naar reeds is medegedeeld, zullen in Enge land de certificaten, waarbij vrijstelling van dienstplicht wordt verleend, aan een nader on derzoek worden onderworpen. Dit is. noo- dig omdat het leger te velde voortdurend moet worden aangevuld. Bewezen is, dat vele jonge mannen, geschikt voor den dienst, vrijgesteld zijn. Zoo worden ongeveer 1.000.000 jongelieden gebruikt voor het werk in de munitlewerk- plaatsen, terwijl anderen arbeiden in de fa brieken, die kleeding, schoenen en andere be- noodigdheden voor het leger leveren. Het feit doet zich voor, dat oudere werklieden, in de zelfde fabrieken, wanneer hun lichting wordt opgeroepen het werk moeten opgeven om in het veld te dienen, terwijl de jongelui vrijgesteld blijven. Het gevolg ls, dat de staat later aan de ge zinnen Van deze oudere mannen pensioenen moet uitkoerem, wat niet het geval zou zijn, indiien men de jonge, meestal ongehuwde mannen had opgeroepen. Weliswaar is de pro ductiekracht der jongeren grooter, maar de „Times" meent, dat de toestand zooals deze thans is, niet rechtvaardig genoemd kan wor den. n en van flinmtiA vnnr Hp hprftHe©, o«4 1. T U R K IJ E Een tunnel onder den Bosporua. Nu er opnieuw plannen in Engeland en Frankrijk ter sprake zijn gekomen om een tun nel onder het Kanaal door te bouwen en alzoo oen spoorwegverbinding te maken tusschen de Engelsche eilandgroep eu het vaste land van Europa, i3 het te meer vermeldenswaard, dat er volgens èen bericht in het „Nachrich- teabiatt" hij de „Mitteleuropaische Orient- Handels-ünion een plan bestaat om ook een tunnel onder den Bosporus te bouwen. Er was reeds lang sprake van een spoorweg brug over den Bospodus, die 660 meter lang zou moeten worden, en dus uiterst kostbaar zou zijn; en nu zou oen tunnel gemakkelijker te bouwen en minder kostbaar zijn. De belanghebbenden bij de scheepvaart op den Bosporus verzetten zich echter tegen het plan om eene onderzeesche verbinding tusschen Europa en Azië,- tot stand te brengen, daar deze hun groote schade zou veroorzaken. ITALIË Het a. s. Consistorie. In het binnenkort te houden Consistorie zul len zes of zeven nieuwe kardinalen worden be noemd, onder wie de major-domus Ranuzi. Het. getal kardinalen bedraagt 58, terwijl op het oogenblik 12 plaatsen vacant zijn. De economische overeenkomst tusschen Duitsehland en Zwitserland zal vermoedelijk nog vandaag of morgen tot stand komen. Aan Engelsche fabrieken is de levering opgedragen van 9,100,000 paar laarzen voor de Britsche, Italiaansehe en Russische legers. Prof. Fr. Greusheim, bestuurslid van do Duitsche Kon. Academie voor Kunsten is dezer dagen, 77 jaar oud, te Berlijn overleden. Volgens Parijsdie bladen heeft een botsing plaats gehad tusschen soldaten van de eerste Grieksehe divisie en Grieksche gendarmen. - Turkije heeft de verscheping van onder- steunings-voorrad en uit de Vereenigde Staten voor de noodlijdenden in Syrië toegestaan. Simon, een der bekendste en oudste Fran- scho vliegers is bij ©en proefvlucht in de nabij heid van Parijs dood gevallen. De verkiezingen ovor de Eerste Kamer in Zweden zijn thans geëindigd. De samenstelling ls ongeveer gelijk gebleven. JDe Paiia h-eoft beuoound toi Wsschop van Cork (Ierland) mgr. Dan. Öóhalan, vice.-gen. vah genoemd bisdom en tit. bisschop van Vaga. Te New-York is Seth Low, bekend politi- eus, ond-burg. van New-York, en oud-afgev. ter Haagsche Vredes-oonf. overleden. nen en van munitie voor de bereden artillerie, welke reeds beschikbaar zijn of binnenkort be schikbaar komen, zijn zoo groot, dat zooals de toestand zich thans Iaat aanzien, voor de ver meerdering van den voorraad geen gelden meer behoeven te worden aangevraagd. - Militaire attachés. Het is van het grootste belang, dat ten aanzien der legers van de voor naamste der ons omringende Staten betrouwbare gegevens worden verkregen. Door scudie uit boeken en tijdschriften alleen is zulks niet vol komen te bereiken. Tal van zaken die tot het verkrijgen van een juist oordeel over een vreemd leger onmisbaar zijn, kunnen slechts hem dui delijk worden, die zijn studie in vreemde mili taire omgeving ook door eigen waarneming ver richt en dat leger bij voortduring in het kader van het geheele volksleven kan gadeslaan. Het is om die reden, dat nagenoeg alle Siaten zich door aan hunne gezantschappen verbonden militaire attachés laten inlichten. Nederland stelde tot dusverre geen militaire attachés bij de gezantschappen werkzaam. De huidige oorlog heeft aangetoond, dat ons daar door belangrijke gegevens onthouden zijn ge bleven, die bij het uitbreken van een oorlog tusschen naburen of waarin Nederland mocht worden betrokken, van onschatbare waarde zijn. Den militairen attaché wordt zelfs de gelegen heid tot het gadeslaan van strijdende 'egers geboden, waardoor oorlogservaring, die anders na langen tijd door de vakliteratuur wordt gemaakt. Reeds thans is het herhaaldelijk voorgekomen. dat van lessen uit den buidigen oorlog eerst na langeren tijd in ons leger partij kon worden getrokken, omdat zij niet terstond bekend wer den of hare waarde niet op deskundige wijze werd beoordeeld. Wordt die toestand besten digd, dan ligt daarin het gevaar, dat de tech nische uitrusting van ons leger steeds bij dit van andere legers ten achter zal blijven. Teneinde onder de tegenwoordige omstandig heden «enigermate in de bestaande leemte te voorzien, zijn aan enkele officieren tijdelijke zeiJdingen naar. het buitenland opgedragen. Doch, zooals boven reeds werd betoogd, is het evenzeer in vredestijd van het grootste belang, bij entele gezantschappen voortdurend militaire attachés te plaatsen. Den gezant zullen de» attachés bij zijne beoordeeling van de militair- politieke verhoudingen door hunne deskundige adviezen diensten kunnen bewijzen. Het is daarom dat op deze begrootiug gelden zijn uitgetrokken voor het plaatsen van vaste militaire attachés te Parijs en te Berlijn. Aangezien de militaire attachés, hoewel spe ciaal ten behoeve van het legerbestuur werk zaam. aan de gezantschappen zijn verbonden, is het na overleg met den minister van buiien- iandsche zaken, wenschelijk gebleken de kosten deels ten laste van de begrooting van het Depar tement van Buitenlaedsche Zaken, deels ten laste van de oorlogsbegrooting te brengen. - li- Oorlog. De- ontworpen begrooting is opgemaakt alsof op 1 Januari 1917 het leger weder op normale vredessterkte is teruggebracht. Tevens zijn geen gelden uitgetrokken voor datgene, waarvan reeds nu kan worden gezegd, dat het in 1917 niet tot uitvoering zal komen. Daartoe meet onder meer gerekend wordena. herhalingsoefe ningen der militie, b. herhalingsoefeningen der landweer: c. opkomst onder de wapenen van reserve-personeel; d. oefeningen m grooter dan bataljonsverband; e. oefeningsreden; f kader- oefeningen op het terrein en op de kaart, waar aan biizondere kosten verbonden zijn; g. tac- tis(±e cursussen voor kapiteins en cursussen in dCAaViSchaffing°Svan modern vesting-geschut. Aangezien de tijdsomstandigheden ook thans nog niet veroorloven, voorstellen in te dienen met betrekking tot de instelling van een fonds voor de raadschaf°firig.van zooals in de Memorie van Toelichtmg op de begrooting voor het dienstjaar 1916 m uitzicht is gesteld, is bij deze ontwerp-begrooting wederom rekening ge houden met de aansAaffmgvan een beperkt aantal vuurmonden op overeenkomstige wijze als zulks is geschied hij de begrooting van het loopende jaar. EERSTE JAAR VRIJDAG 22 SEPTEMBER No 50 REDACTIE: GEBOUW „ST. BAVO" TELEFOON 49 Satyriek verhaal van Mark Twain. (Uit het Amerikaansch). ij vermoedde -niet, dat zijne woorden l'dege zouden overwogen worden, en zoo bra]c hij dikwijls een doodvonnis uit, ter- het Rem even gemakkelijk zon gevallen •Un vrij te spreken. Overdag brak hij bet art van het meisje, des nachts deed.hij den aaP hare oogen ontvlieden. Hij was zich aarvan echter geenszins bewust. Sommigen zouden opgemerkt hebben, dat 0 goede luim van Sally alleen dan ver- mierde, als er een bizonder onderwerp werd aangeroerd en dat deze dan ook verander- ,e- Lu zij zouden tevens opgemerkt hebben, at dit onderwerp altijd Van denzelfden nut werd ter sprake gebracht. Zij zouden Mei-uit hebben opgemaakt, dat dit met een epaald doel geschiedde. En als zij dit doel et hadden kunnen gissen, zouden zij er ,a'"'r 8»vraa»d hebben. laar TYacy was niet diepzinnig genoeg niet wantrouwig genoeg om aan deze dingen te denken. Hij latte slechts op ééne bijzonderheid, dat namelijk bet weder altijd zonnig was bij het begin van eene samen komst. Onverschillig boe de lucht later ook mocht betrekken, het begon altijd met een helderen hemeb Hij kon dit zonderlinge feit niet verklaren bij wist alleen, dat bet een feit was. De waarheid was dat, zoo dra Tracy een zestal uren uit het gezicht van Sally was geweest, zij zoozeer verlang de om hem weer te zien, dat al hare twij felingen en vermoedens door het vuur van dat verlangen verteerd werden, en zoo ver toonde zij zich aan hem altijd een vroolijk en welgemoed, zoo dikwijls 2ij hem ont moette, als zij somber en treurig was, zoo dikwijls zij hem verliet, In dergelijke omstandigheden loopt een portret, dat in wording is. altijd groot ge vaar. Het portret van Sellers door Tracy moest dag aan dag den invloed van dit af wisselende weder ondervinden. Op sommige plaatsen was het een van de best geslaagde portretten, die er ooit gezien waren; maar op andere plaatsen kwam daaruit eene ziel te voorschijn, die aan allerlei kwalen leed. Maar aan Sellers beviel het zoo wel. Hij zeide, dat het juist was, zooals hij zelf was een portret, dat verschillende gemoeds aandoeningen verried. Het mocht misschien niet op den naam van een kunstwerk bogen, maar bet wag wel geschikt om de aandacht te trekken; want het waslevensgroot, ten voeten uit, en stelde den Amenka-mnschen graaf voor in het scharlaken g®waad van een pair met de oriderK-heidingsteekcuen van de gra eHVe waardigheid, terW op het grpze hoofd een e-raveïikrnon prijkte. Als het weer van Sal- fv zinnia was bad Tracy schik in zijn eigen y zonnig c weer j,ewoi];t was, zag werk; maar alsMm 11JOprzekeren avond, laat, toen de gelieven reeds een geruimen tpd m eikaars gezel schap waren g®wee4 1)eg011, de inwendige, duivel van Salb' zlJIie werkzaamheid, en al spoedig leed bet gesprek schipbreuk op de gewone klip- Te midden van het gesprek barstte Sally eensklaps in snikken uit, „O, liefste, wat b^ gacIaan wat heb ik gezegd? Wat beb ik gedaan om je te grieven?" Zij. maakte zich uit zijne omhelzing los en koek hem verwijtend aan „Wat je gedaan hebt? Ik zal je zeggen, wat je gedaan hebt. Je hebt mij onbewust onthuld, och, al voor de twintigste maal, ofschoon ik bet niet kon gelooven, dat ik het niet ben, dien jeliefhebt, maar dien denkbeeldigen grafelijken titel van mijn vader. O, je hebt mijn hart gebroken „Och kind, wat zeg je daar! Ik heib nooit aan zoo iets gedacht." ,0. Howard Howard, da dingen, die, ié COÖPERATIE. In den Bestuursraad van den Volksbond, Woensdag j.l. gebonden, werden de volgen de punten betreffende de Coöperatie be sproken: Men moet uitmaken of er gesticht dient te worden een consumptie- of een produc tie-coöperatie. En dan verder of het bij een consumptie-C. zal zijn een werklieden- of een middenstands-C. Gaat men over tot het stichten van een winkel, dan moet die bij een middenstands-C. netter zijn ingericht en op beteren stand, dan bij een coöp. voor werklieden. Ook de soort van te verkoopen producten is afhankelijk van het soort men- schen, dat men wil betrekken hij de C. Wat het doel aangaat, men dient wel te overwegen of men alleen streeft naar divi dend, of alleen naar goede waar, of naar beide. Ook op welke wijze men het dividend verdeelen wil, bijv. eenige procenten voor steun aan organisatorische of liefdadige doeleinden. Het algemeen opgezette beginsel, dat men in een C. alles moet kunnen krijgen, wat tot een bepaalde categorie van artikelen te rekenen valt, bijv. bij den verkoop van schoeisel, alle schoeisel, werd voor omno- geliifc gehouden. In een winkel kan men moeilijk vetleeren baggerlaarzen naast witte muiltjes voor de ramen hangen; in een ma gazijn zou het beter gaan. Men voelde er meer voor dié artikelen te verkoopen uit een bepaalde categorie, waar vraag naar "b&stftflt Een belangrijk punt is ook, de verkoop van artikelen, die aan spoedig bederf on derhevig zijn. alsmede de verkoop Van ar tikelen, welke all^in niet winst verkocht kunnen worden, al/ ze bij groote hoeveelhe den zijn ingekocht. Een jeugdige coöperatie kan toch niet met verlies gaan werken. Waar zou dau het dividend blijven? Zeer voornaam is liet vraagstuk van eerri directeur of bedrijfsleider. Men meende de volgende eischen te moeten stellen: hij moet zelfstandig kunnen optreden; een beschaafd en net man zijn; kennis bezitten van boek houden; kunnen omgaan met personeel; be schikken over koopmanschap; ervaring, doorzicht en ijver. Hij dient perfect be taald te worden. Het domme idee van „gra- tis moeten men buiten de deur houden. Nog werden belangrijke gezichtspunten besproken aangaande den meest praktischen weg om tot een daadwerkelijke coöperatie te komen. Er bestaan in den V olkshond* sinds jaren reeds een tweetal coöperaties, lil. de Spaarkas en Arbeid Adelt. Zij kon den beide het begin vormen der nieuwe coö peratie. Men was verder van oordeel, dat een on derzoek hij de loden van den Volksbond of zij al of niet voor coöp. zijn, vrij nutteloos zou wezen, doch doelmatig zou zijn om te geschikter tijde een onderzoek in te stellen naar het aantal leden van den Bond, dat al van de een of andere coöperatie lid is. liebt gesproken, als je vergat je tong in toom te houden, hebben je verraden. „Dingen die ik gesproken liel), ik ver- gat mijn tong in toom te houden? Dat zijn harde woorden. Wanneer heb ik er dan aan icii f mi in tong in toom te houden? Nooit van mijn leven. Zij heeft geen andere taak dan de waarheid te spreken. Ik behoef haar daarom niet in toom te houden." „Howard, ik héb je woorden onthouden en overwogen als jij niet over hunne be- teekenisi nadacht; en zij hebben mij meer gezegd, dan je dacht, dat zij zouden doen. „Bedoel je daarmee, dat je het vertrou wen dat ik in je stelde, misbruikt hebt ale eene hinderlaag, waaruit je strikken kondt spannen voor m«ne mets kwaads vermoe dende tong en daarbij veilig voor ontdek king wezen kondt? Leen, dat heb je niet gedaan dat heb je niet kunnen doen. O, een vijand zou zoo iets niet kunnen doen." pit was een beschouwing van de handel wijze van Sally, waaraan zij .vroeger niet had gedacht. Wa« het verraad? Had zij mis bruik. van vertrouwen gemaakt? Alleen de gedachte daaraan kleurde hare wangen van schaamte en herouw. „O, vergeeft het mij," zeide zij. „Ik wist niet wat ik deed. Ik hen zoo gekweld je zult, je moet mij vergeven; ik heb zooveel geleden, en ik heb nu spijt van alles; je vergeeft het mij, niet waart Wend i« Het spreekt van zelf, dat het „kapitaal" ter sprake kwam. Waarvan zal men den directeur de eerste jaren betalen. Kan dat uic men teel uit de kassen der bestaande coö peraties? Of uit de inlagen of toegangsgel den der nieuw te werven leden? Stel, dat men in liet eerste jaar 100 nieuwe leden werft die 5 entrée moeten betalen in 5 jaarljjksebe termijnen, dan kan men dat eerste jaar beschikken over 100. Vraagt men crediet bij groot-winkeliers, dan zal men veel winst moeten derven; af hankelijk zijn van die grossiers en op meer praktische moeilijkheden stooten. Nog werd gesproken over het alleszins te overwegen punt., dat we thans leven in oor logstijd; alle prijzen onzeker; alle toestan den heftig in beroering; duurte, werkloos heid. regeeringsbemoeiingen enz. Gaarne zou ten slotte de Bestuursraad ook kennis nemen van de ontwikkeling van eenige bestaande coöperaties 'in Haarlem en elders. In October zullen de besprekingen worden voortgezet. MEDEDEELINGEN. Denk er aan! Zondag 24 September des morgens te zeven uur is in de Janestraat de H. Mis voor den heer Gnskens z.g. Er zijn evenwel geen „vrije" plaateen. Vrouwenkiesrecht. De eerste Woensdag van October voordracht van den Weleerw. heer Burwinkel over het onderwerp van den dag. Alle kath. dames en heeren van Haarlem en omstreken hebben gratis toe gang. Maak alvast gedachte propaganda. Distributie. Tot leden der Distributie- commissie zijn benoemd op den Bestuurs raad de heeren Post (hoofdbestuur), de Rooy (hoofdbestuur) en Hnbers (Spaarkas). Reclame op Zondag. Door den Bestuurs raad werd het Hoofdbestuur opgedragen een Adres aan den Gemeenteraad te zenden inzake reclamewagens op Zondag. AGENDA GEBOUW ,ST. BAVO". ZATERDAG 23 Sept. Witte Bioscoop 8 uur. Gewone zittingen 8 9% uur. ZONDAG 24 Sept. Witte Bioscoop 4 en 8 UUT. MAANDAG 25 Sept. Middenstand-Schoen makers 9 uur. "Reehtsche Raadsleden 8)4 uur. Concordia 8K uur. DINSDAG 26 Sept. Bloembollenveiling" 10 uur. Politieke Prop. Club 8)4 uur. Leden Kalk en Steen. WOENSDAG 27 Sept. R. K. Bijz. Onder wijzers 8 uur. Eerbied in Gods Huis 8)4 uur. Hoofdbestuur Volksbond 8)4 uur. DONDERDAG 28 Sept. Militairen 7)4 uur. Politiek 8)4 uur. Litho- Photo- en Cho- migrafenbond en R. K. Graf. Bond 8)4 uur. Meubelmakers en Behangerspatroons 9 uur. VRIJDAG 29 Sept. Leden Metaalbewer kers 9)4 uur. Jeugd 8 uur. Rederijkere 9 uur. niet af, weiger mij geen vergiffenis; 't is alleen mijne liefde, die er de schuld van draagt, en je weet dat ik je liefheb, van ganscher harte liefheb; ik zou het niet kun nen verdragen o, beste Tracy, ik voel mij zoo ongelukkig, en ik heb er nooit kwaad mee bedoel, en ik zag niet in, waar deze dwaasheid mij heenvoerde, en hoe ik je hart folterde en och, neem mü weder in je armen! Ik heb geen andere toevlucht, geen andere hoop!" Er had weder een verzoening plaats onmiddellijk, volledig. Maar aan het licht was gekomen: nn het duidelijk was gewor den, dat al bet boo zo weder was voortge komen uit de vrees van het meisje, dat Tracy door haar rang en niet door haar zelve betooverd was, nu besloat hij, dien hoozen geest onmiddellijk en voorgoed te bezweren door haar het beet mogelijke be wijs te geven, dat de voorgewende bewijs grond altijd ver're van hem geweest was. Daarom zeide hij: „Laat mij je een klein geheim in het oot fluisteren een geheim, dat ik den gehee- len tijd in mijne borst besloten hel». Je rang kon nooit een lokmiddel voor mij geweest zijn. Ik ben zoon en erfgenaam van een En- gelschen graaf!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5