lEïx^rxx KUNSTTANDEN EN SEBITTEN De winkel van A BR. NI E IJ E R, FIRMA P. P. RIETFORT - HAARLEM. RTISTIEK HANDELSDRUKWERK AN BILLIJKE PRIJZEN. s "veel geld BINNENLAND LEGEM EN VLOOT KERKNIEUWS Landbouw en VisscherU ONDERWIJS FINANCIEELS BERICHTEN wordt a.s. WOENSDAG den 27 dezer Adverfentiën. Vogelschieten VRAGENBUS G. M. VAN ZUTPHEN, Gedipl. Coupeuse, Groote Houtstraat 16. Telefoon 476. V. DRUKKERiJ - DE SP A ARK NASSAULAAN 49. TELEFOOM 1426 EN 2741. EST A "Vroeg ik, zoneter or een woord van te ge- loovon. „Sjtl" seide hij. En (lat zeiden ook an deren, ala er maar op dat onderwerp werd gezinspeeld. En sedert dien hoorde ik dat velen ze al „sjt-sjt" („husli-hush") noemen. Maar hun ware naam ïs „tanks." Want ze bestaan en ik heb ze gezien en er omheen geloopen en ik ben er in geweest en heb Jiunne geheimzinnige organen en hunne monsterachtige bewegingen gezien. Ik zag er een heele kudde van in een veld en zei, evenais de boer die voor het eerst ten giraffe zag: „Heil!.... Ik geloof 't niet." Toen ging k op het grais zitten en lachte tot me de tranen over de wangen liepen. Want ze waren monsterachtig komiek, als padden van enorme afmetingen, die uit voor historische slijk waren voortgekomen, toen de aarde ontstond. De bestuurder van een der monsters groet te me. „Toen ik den eersten keer een huis onder steboven reed, zeide hij, „werd ik erg door elkander gerammeld. Maar het speet me voor het huis, dat nog heel goed was." „En hoe gaat het met hoornen?'* vroeg ïk. „O, daar zijn ze dol op," antwoordde hij. Toen onze soldaten Voor het eerst die vreemde schepsels over da wogen en da vroe gere gevechtsterreinen zagen hobbel n, over loopgraven heen gaan, schreeuwden eu juich ten zij woest en lachten nog wel een dag lang. En gisteren kwamen de troepen lachend en juichend uit hunne^ loopgraven, omdat de „Tanks" vooruit waren gegaan en de Duit- schors weggejaagd hadden, toen zij over hun ne loopgraven wandelden en aan ale zijden vuur uitbraakten. Zooals ik later zal ver tellen, beleefden de motormonsters vreemde avonturen en deden zij goed werk. Ten Zuidoosten van Courcelelte stonden de ruïnes van een suikerfabriek, die de vijand tot een boljverk, met mitrailleur emplacemen ten had uitgebouwd. Hot was een 'dier ver sterkte plaatsen, die vroeger zooveel men- echenlevens gekost hebben op andere ge deelten van het front. Maar nu was daar het nieuwe oorlogstuig dat het bolwerk zou vernielen. Bij hot aan breken van den dag was er een over onze loopgraaf komen aanwaggelen en nu kroop het vooruit, toegejuicht door de aanva'.stroe- pen die het bemoedigende woordjes toarie- pen en lachten, zoodat sommigen nog lach ten, terwijl de kogels hen reeds in de keel hadden getroffen „Crème de Menthe" heette dit monster en het wandelde rechtuit over de verlaten Dait- sclie loopgraven heen en kalm naar de sui kerfabriek toe. Eerst had het vijandelijk vuur gezwegen Maar toen barstte hun machinegeweervuur los, zoodat de kogels tegen de wanten van „Crème de Menthe" spatten, die er niets om gaf. De kogels vielen op den grond neer. De machine liep naar een brok muur, leun de daartegen aan tot het ineenstortte met wen gedonder van vallende steencn, en liep toen er overheen en rechtuit naar het mid den van de fabrieksruïne. Uit zijn zijde spo ten vlammen en een regen van kogels cn toen trapte het over de mac-hinegewosf em placementen heen en „had groote pret," zoo als de mannen geestdriftig zeiden. Zij ver nielde machinegeweren en doodde cl1 beman ning met haar moordend vuur. De infanterie kwam achter „Crème da Menthe" aan, die zoo goed geholpen had en drongen toen er naast op." Vhilip Gibbs beschrijft dan vc **or do inne ming van Courcelette, die ondanks de hulp der „tanks" zeer zware offers kostte. Ook hier reden de monsters over muren heen e t al vurend en vlammen spuwend door de stra ten van hot krachtig versterkte dorp. Dan volgt ©ene beschrijving van den strijd Om het Hoogeboscli dat telkens genomen en hernomen werd, tot ook hier de „tanks" to hulp kwamen. Een gewonde vertelde hiervan: „Het was als een sprookje. Zij reden boo.nen omver also! het lucifers waren en gingen over versperringen heen als olifanten. De Duitschers waren doodelijk verschrikt. Zij kwamen uit granaattrechters en loopgraven te voorschijn en snelden gillend weg. Som migen wierpen granaten naar de ,;tanks", maar dat gaf niets. Zij drukten de gedekte schuilplaat-en in alsof he. wespennesten va ren." Ook bij Martinpuieh deden'cle „tanks" goede diensten en een van hen bracht zelfs een honderdtal gevangenen binnen. Bij Fiers was de Engelsche infanterie aan een uiterst hevig vuur blootgesteld. Zij streed dapper en onversaagd voort en kwam in tel kens nieuwe golven aanzet en. Toon kwam hst eerste bericht van liet succes in den vorm van een draadloos telegram van een vlieger: „Een „tank" wandelt de hoofdstraat van Fiers -op, met juichende Engelsche troepen achter zich." Donderdag 28 September, voormid- Öags 10 uur uitsluitend met achterlaad- geweren. Daarna Prijsbiljarteu. 6589 H, STALS, Schoten geeft LEO PE.AS voor oude Ged, Voldersgracht 45 HAARLEM, 6050 Do vSeger bleef dicht boven het monster zweven en zijne machinegeweren afvuren op de Duitschers, ,die met ontzetting voor het vreemde monster uitvloden. Later op den dag kwam de „tank" naar de Engelscek stellingen terug en uit liet bin nenste kwamen twee man, die rast kwamen nemen. DE „TUBANTIA"-ZAAK. Hét Wolff-telegram, dat wij reeds meld den in ons vorig nummer, en dat inhield, dat dé Duitsche Begeering bereid was om de Tubantia-zaak aan e?n internatxma'e com missie van onderzoek te onderwerpen wordt bevestigd door onderstaand off eicel bericht van 't ministerie van Buit nhnd-chi Zaken, waaruit tevens blijkt, dat een voorstel in dezen van de Nederiandsche Begeering is uitgegaan „Daar de zienswijze der Neder land mhe Be geering nopens de oorzaak van den ondergang van het stoomschip Tubantia zoca s bakond. is, niet overeenstemde met de m ening dor Duit sche Begeering daaromtrent en de door do beide Begeeringen daarover voort.-ezctto ge- dachbenwisseling geen afdoend resultaat op leverde, heeft de Nederland che Begeering aan do Duitsche voorge teld het incident van de Tubantia te onderwerpen aan een Inter nationale Commissie van Enquête overeen komstig de bepalingen van hei, te Ós-Graven- ha ge op 18 October 1907 gesloten verdrag voor de vredelievende beslechting van In ternationale geschillen. „De Duitsche Begeering heelt d;t voorsle! aanvaard, doch acht het niet mogelijk het internationaal onderzoek te doen plaats heb ben voordat de vrede is gesloten. „Mot het denkbeeld dat eerst na het sluiten van den vrede tot da bedoelde finqête worde overgegaan, heelt de Nederland cho ficgee ring zich vereenigd." M. a. w. aan een voorstel van onze Begee ring is door de Duitsche voldaan! lu de pers wordt daar met voldoening van gewaagd. De „Nieuwe Ot." zonder de Duitsche be reidverklaring ais eene beviedgende oplos sing van het geschil te beschouwen, wcnscht den minister van Buitenlanscha Zaken van harte geluk met het door hem verkregen suooos. Ze schrijft: „Bij[ (de vele teleurstellingen welke hij on dervindt, wanneer hij voor Nederlands ge schonden rechten of belangen -opkomt, moet het met de „Tubantia" voorloopig be reikte resultaat zijner bemoeiingen voor hem een groote voldoening zijn. Het bewijst te vens dat efc.i hof e ijk, maar be Is on voort durend aaudringen op ons goed recht, ze fs- in dezen oorlogstijd nu recht zonder, wapen macht schijnbaar zoo weinig bet-ekent, niet aUeeir principieel maar ook practised de besta houding voor onzen uoutra-.en staat is. Met- da te volgen procedure wordt blijk baar die bedoeld, waarop wij reeds vroeger in oen onzer besprekingen wezen, n.l. het aanhangig maken van de foite.ijko quaeetiën, in de ,,Tubautie"-aaak in gedurg, bij een internationale commissié van eqü-te, zooals het Haagsche Verdrag na. I van ltQf (reeds vastgesteld ter Yredesoonfoien.ua van 1897) Oio kont." Het middel vond, herinnert zij, siechts een maal toepassing, ni. ter zake van 't Doggers- bank- incident tusschen Engeland en Rusland tijdens den Bussisch-Japanschen oorlog in 1904, en heeft toen bevredigend gewerkt. „Thans is het tijdens den algemeen 'n oorlog zeer bezwaarlijk toe te passen en het voorbehoud van de Duitsche Begeering dat het onderzoek eerst na afloop van den oorlog beginnen zal, doet daarom aan de waarde van haar bereidverklaring niet af. „Deze Is blijkens het Wolff-telegram g> motivieard door ^overwegingen van vriend schap en goede buurschap." Dit verdient onzerzijds volle waardeering. Da houding dia Duitschland in «e „Tubantia"-zaak tegenover ons land had aangenomen, heeft onze na tionale gevoelens gekwetst d«3 te aange namer ti»et het aan thans We varackering ■te ontvangen, dat de Duitsche "Begeering onze vriendschap en goede buurschap zoozeer op prijs stelt, dat zij besloot op haar feitelijke afwijzing van onze aanspraken terug té ko men en de mogelijkheid van de feilbaarheid barer gegevens en overtuiging openlijk to erkennen." Het blad besluit: Voldoening schenkt deze stap aan ons land nog bij lange u'.et. Maar liet vernederende dat in het beloop dor „Tu- bantia"-zaak voor ons gelegen was, is, on- hankelijk van den afloop en het eind-succes, waarop wij blijven hopen, thans weggenomen. De tijding uit Berlijn bracht ons ecu oogen- blik v an verademing in do banauwendo in ternationale atmosfeer. De „N. ft. Ct." herinnert-or aan, dat, na dat men van puitschén kant 't onderzoek vooit gesloten had verklaar^ onze ftegee- ring zich opnieuw Got Berlijn had gewend en haar standpunt gehandhaafd, dat de „Tu bantia" is ten ondergegaan door een tegen het schip gelanceerde torpedo, waarop an dermaal ©ene gedachtenwisseling volgde. Eu den zegï ze naar aanleiding van 't thans be reikte resultaat: „Uit de bereidheid der Duitsche Begeering, het onderzoek te heropenen, kan worden af- geleid,d at er van Nederlandschen kant, toch argumenten zijn aangevoerd, en aanwijrin gen verstrekt, waardoor de Duitsche Begee ring per slot van rekening aan de juistheid ran haa-r standpunt is gaan twijfelen, zoodat ,-oor langere hooghartige afwijzing van Ne derlands verzoek om eon nader onderzoek de basis was komen te ontbreken. „Dat Duitschland wiL meewerken, dat na der onderzoek uit de handen van zijne eigene autoriteiten te nemen, en over to brongen bij eene onpartijdige internationale coaim s- sie kan slechts met voldoening, worden ver nomen. Het is eene tegemoetkoming van Duitsche zijde, waarvan men do beteekenis niet behoeft te overdrijven immers eene van de aanleidingen tot den oorlog is het Verlangen geweest, dat Gostenrijkscho amb tenaren aan een Servisch justitieel onderzoek zouden deelnemen, en deze eisch is van Duitech-Oestenrijksche zijde steeds ais een voor de hand liggende en volstrekt niet on aangename eisch voorgesteld maar eene tegemoetkoming niettemin. „Tegenover ons, doch óók tegenover do Duitsche marine-autoriteiten, die nu mogelijk opt «e-eno eervolle wijze uit een moeilijke impasse kunnen worden gehaaid. Wanneer Wolff ons seint, dat de kwestie van de „Tu bantia" voorshands wordt geregeld, gelijk is aangegeven, „uit overwegingen van vriend schap en goede buurschap-u jegens Neder land," dan mogen Wij dat dus tot op zekere hoogte aanvaarden. Overwegingen van vriend schap en goede buurschap zullen zich wel mede hebben laten gelden, doch daarnevens zullen er toch ook ongetwijfeld overwegin gen zijn geweest, welke geheel buiten de vriendschap en goede buurschap omgaan. - „De gestie wordt tot na den oorlog op geschort. Dit is eene teleurstelling. Aan den anderen kant moet worden erkend, dat er practischo bezwaren kunnen zijn, om eene internationale commissie thans onmiddellijk aan het werk te stellen." Het „N. v. d. D." doet opmerken: „Ons dunkt, .dat deze voorloopige oplossing van een zoo ernstige kwestie een succes is voor onzen minister van buitenlandse hé zaken. Natuurlijk zullen er velen ontevreè blijven, velen zelfs blijven schimpen, en 't spreekt vanzelf dat ook wij een loyaal aanbod tot nader onderzoek en volkomen opheldering oneindig liever hadden gehad. Maar „als men niet krijgen kan wat men graag wil, moet men voor lief nemou wat men krijgt" 't geldt vooral voor ecu kleinen staat in dezen troebelen tijd. Na do schikking met Enge land een schikking met Duitschland; 't zijn lichtpunten, óók uit het oogpunt van hetgeen men nog wel teens „het internationaal gewe ten" gelieft te noemen." De „Nederlander" stelt, in 't l cht, dat het bericht een goeden indruk maakt, „in de eerste plaats, omdat' deze zaak waarbij een als eene afgedane .wordt 'beschouwd. .Wij lub ben dus nog kans, en ook hoop, op ons recht. „In de tweede plaats omdat hiermede een der nobels to gedachten, tot bestendiging van goede verhoudingen tusschen dé voLern ge- progagoerd: de arbitrage van geschillen, eene overwinning heeft behaald. En wel juist in het land aan hetwelk door zijne vijanden ver weten wordt, dat het ter verkrijging van zijn recht, en van misschien méér dan zijn recht, alleen op wapengeweld zou willen steu nen." Vraag. Mijn zoon is 13 jaar geweest, maar heeft niet alle klassen doorloopen. Mag ik hem tusschen den verhoogingstijd van school nemen? Anlw. Uwe vraag is zonder meer met te be antwoorden. Wendt u tot het hoofd der school. Vraag. Bestaat er ook een R.-ft. Gesticht, waar ik een achterlijke jongen kan plaatsen? Anlw. Wat verstaat u onder „achterlijk"? Misschien is Huize Assisië te Doen hout voor u geschikt! Wendt u tot den Eerw. Broeder- Overste. Vraag. Bestaat hier in Haarlem een R.-K. Zangvereniging? Wie is er de directeur, van? Antw. Wendt u tot den heer Jac. de Jong, Kampersingel, alhier. Vraag. Ik ben in 't bezit van een fleschje z.g. Eau de Quinine en een fleschje Eau Vegetal. Ik zou nu graag weten uit wat voor oestand- deelen of die Quinine en Vègetal bestaat. Kunt u mij iemand of een inrichting aanduiden waar ik gelegenheid zal-hebben die beide flacons te doen onderzoeken? 'Antw. Scheikundige laboratoria, bestaan ook hier, o. m. dat van den heer van der Sleen. Vraag van mej. S. te H. Antw. Een lezer was reed» zoo vriendelijk ons in te lichten. De vertegenwoordiger voor Haar lem van de Onderlinge Levensverzekeringmaat schappij ,,'s-Graveuhage" is de heer J. van Damme, Haarlemmerliedestraat 42, Haarlem. Vraag. Bestaat hier ter stede ook een tooneel- vereeniging voor beginners? Tot wien kan ik mij wenden? Antw. Tot den heer G. Nielen, Zijlstraat 43, die secretaris is van de Rederijkerskamer Alber- dingk Thijm", alhier. Vraag. Kunt u mij ook zeggen, wie de direc teur ts van het krankzinnigengesticht te Woen- sel en wanneer het voor gebruik gereed is? Antw. Ons onbekend. V r. Waarmede kan men 't best een hooikist vullen? Antw.; Met hooi of oude kranten. V r.Bestaat er een boekje of handleiding voor het gebruik van de hooikist? Zoo ja, waar ver krijgbaar. Antw.: Als het bestaat is zoo'n boekje na tuurlijk bij iederen boekhandelaar te krijgen. In onze courant is er echter al meermalen over ge schreven en moeilijk is 't niet. De spijzen moeten koken, als u ze van het vuur neemt en in de hooi kist wil plaatsen. Dit verplaatsen moet snel ge schieden, opdat er geen gelegenheid voor afkoe ling is. Vraag. Ik heb een hoekje tabak geteeld. Kan men die, als zij droog is, gebruiken, of moet zij nog bereid worden? Antw. Ze moet nog bereid worden. Wendt u tot een tabaksfabrikant. Vraag van A. D. te A. Antw. Uw vraag is niet voor beantwoording vatbaar. KLEIN VERLOF VOOR ZEEMILIOIENS. ■Bij beschikking van den Minister van Ma rine is bepaald, dat die zeemilicien.» van alle qualiteiten uiUgezondierd de kustwachters dio in normale omstandigheden 1 Augustus 1915 recht op outslag zouden hebben, gekregen, in hoofdzaak dus zij, die belmoren tot de lich ting 1910, op 28 October a.s. in 't gonot van voorloopig klein verlof gesteld kunnen wor den, voor zoover zij diit zelf althans wenschen. De zeemiliciens der lichtingen 1911, 1912, 1913 en 1914, zullen, behoudens onvoorziene omstandigheden, vermoedelijk op de volgende tijdstippen voor vertrek met klein verlof in aanmerking kunnen komen: lichting 1911 on geveer 2 Februari 1917; lichting 1912 10 Mei 1917; lichting 1913 15 Augustus 1917; lichting 1914 23 November 1017. Voor de kustwacht zullen die tijdstippen on geveer 3 3 maand later v'allen. DE MILITAIRE GROET. D© commandoerende officieren zijn, vol gens „De Maasbode", door den opperbevel hebber van Land- en zeemacht aangeschre ven om maatregelen te nemen om de krijgs tucht meer dan tot nu too geschiedde bij hun ondergeschikten te doen handhaven. Tot instandhouding van. "den goeden geest in het leger behoort in de eerste plaats het brengen van tien militairen groet, waaraan hand moet worden gehouden. Van den meerdere wordt geëischt dat de mindere zich aan deze krijgskundige beleefd heid stipt lioudt. Behalve de opgelegde straffen, zullen van den schuldige ook het periodiek verlof en het bijzonder verlof worden geschorst. VERSTREKKING van dekens. De Opperbevelhebber heeft, volgens de „Avp.," bepaald, dat in don as. winter aan de floepen, welke niet door de kwartierge vers van dekens moeten worden voorzien, twee wollen dekens zul en worden vers! rekt, terwijl aan de manschapp n, die daaraan be paaldelijk behoefte hebben, ïn verband met de wijze en den aard der huisvesting, zoo noodig een derde deken kan worden uitge reikt. ONZE MARINE-AANBOUW, Naar het „N. v. d. D." verneemt, zal einde October van een der hellingen van de Neder iandsche Scheepsbouw-Maatschappij te water gelaten worden de torpedoboot „Z. 1", het eerste turbune-schip in onze marine. Vóór het einde van het jaar zullen nog twee andere booten van dit type van de helling loopen, terwijl nog een vier de daar op stapel staat. De bouw van de booten ondervindt nogal ver traging, zegt het blad, doordat de koperen schoe pen voor de turbines in Engeland vastgehouden worden. Oorspronkelijk zouden deze turbine- torpedobooten „Z. 1" t/m. „Z. 4." op de „Vul- kan"-werf te Stettin gebouwd worden. Bij het uitbreken van den oorlog werden ze door de Duitsche regeering in beslag genomenhet bouwcontract ging daarop over aan de Nederl. Scheepsbouw-Mij. Dit type torpedoboot, 322 ton ge- groot en 27 knoop Ioopende, is aanmerkeiijk groc ter dan de bestaande O-booten. De „Z. 5" t/m. „Z. 8", gebouwd door „Fijenoord" en „De Schelde", zullen binnenkort alle vier in dienst zijn. Deze zijn echter geen turbine-vaartuigen. De torpedobooten van de Z-klasse zijn een be langrijke versterking voor onze torpedovloot. Voorts wordt op de Scheepsbouw-Maatschappij thans hard gewerkt aan den bouw van een ver kenningskruiser van 7000 ton waterverplaat sing. In hoeverre ook de bouw van dit oorlogs schip door den oorlogstoestand vertraging zat ondervinden, zal nog moeten blijken. De tweede kruiser staat op de werf „De Schelde" op stapel. Naar men in de marine-begrooting heeft kunnen lezen, worden gelden aangevraagd voor den bouw van een derden kruiser en voorts voor nog zes onderzeeërs, drie voor Nederland en drie voor Indië bestemd. De duikbooten, die ons land bezit, zijn van het verbeterde Amerikaansche „Holland"-type, Men vraagt zich af, of het niet wenschelijk zou zijn, thans voor deze nieuwe onderzeeërs eens het Duitsche type te volgen. In dezen oorlog hebben juist de Duitsche duikbooten wel bewe zen, een zeer bruikbaar type te zijn uit een militair oogpunt. Nog versch in het geheuge# ligt ook de tocht van de handelsonderzeeboot „Deutschland" eveneens in Duitschland bouwd. „TURF IN JE RANSEL". De commissie ter verkrijging van passen de woorden op den defileermarsch der Bri gade Grenadiers en Jagens „Turf in je ran ser heeft geen gemakkelijke taak gehad. Bij de tweede uitschrijving der prijsvraag kwamen 104 inzendingen in. Uit dit groote aantal werden de 5 meest geschikte gekozen, welke den bekenden con- certzanger, den heer Bram van der Stap, werden toegezonden, teneinde deze na eeni- ge voorbereiding der commissie voor te zingey, begeleid op de piano door den beer Limbach uit Delft. Mede op het oordeel van den zanger let tende, werden thans de 2 beste gedichten uitgekozen; echter was het eensluidende oor deel van de commissie, dat geen van béide voor bekroning in aanmerking kwam, aan gezien zij niet zoodanig uitmunten, dat zij in den troep „populair" zouden worden en „blijven voortleven". Dezen inzenders is echter ieder een troost prijs toegekend, n.l. den heer C. A. J, van Strijbos uit Rotterdam, ten bedrage van 50 en den heer J. H. van den Berg te 'sGravenhage ten bedrage van 25. PATER THEISSLING. Naar de „Osservatore Romano" meedeelt, heeft Z. H. de Paus den 12den September in bijzonder gehoor ontvangen onzen land genoot den Hoogeerw. pater Ludovicu^ Theiasling, den nieuwen generaal der. Do- minicaiien, IJMUIDEN, 23 September. Van de Kat* wijker haringvloot kwam heden binnen de logger Eendracht II KW 71 met 16 last ha ring en 5 last niakreeL Van de IJmuider haringvloot kwam heden binnen de logger Hendrik IJM 299 met 29 last haring. Van.Noordwijk kwam hier aan de markt do logger Cornelia NW 2 met 15 last haring en 4 last makreel. leerplicht voor doofstommen. Bestuurderen van en onderwijzend perso' neel aan inrichtingen voor doofstommei( hebben een adres gericht tot den minister van Binnenlandsche Zaken, met verzoek de invoering van leerplicht voor doofstomme kinderen van zes tot zestien jaar te willen, bevorderen, op voorwaarde, dat de ouders geheel vrij zijn in de keuze der school en dat Rijksstenn in gelijke mate zal geschon ken worden aan confessioneele scholen als aan niet-confessioneele. BEURS VAN AMSTERDAM. Noteeringen van-23 September. Staatsleeningen. NEDERL. pet. V.K. L.K. H.K. Ned. WH. O. 190 5 103H 103.1/16 - Ned. W.S. O. 200 5 103.7/16 103% Ned. WH. O. 500 5 103.3/16 103.3/16 Ned. WH. O. 1000 5 103% 103% Ned. W.S.*0. 100 4% 101% 102.8/16L Ned. WH. O. 1000 i'A 102% 102% - Ned. W.S. Oblig. 3% 84.15/16 85% - Ned. W.S. Oblig. 3 75% 76 76% Ned. W.S. Certif. 8 75% 76 76% Ncd. WH. Certif. 2% 65% 65% 65% ,6684 firma G. W. VON SOHHHT z„, stelt zich voor bij voldoende deelname esnige cursussen te openen in Maatnemen, Knippen, enz. Spreekuur dagelijks 'sav.'van 8—10 uur tot 30 Sept. Gebouw Zang en Vriendschap", JANSSTAAT. Billijke condities." 6559 OiERSTRAAT 44 TELEFOOM 1492. ATELIERS VOOR KER&ORNAMEftTEN. Gewaden vanaf de eenvoudigste tot de rijkst géborduurde in ruime verscheiden heid. Kleine borduurwerken welke zich goed voor geschenk leenen steeds voorradig vanaf f 3.00 tot f 30.00. Teekeningen voor kerkelijk borduur werk. Koperwerken, Kandelaars, Godslampen, enz. Altaar- en Kerklinnen. ZICHTZENDINGEN STEEDS DISPONIBEL. 6082 t WSm klaarblijkelijk. onreulit is go-cliieO, thans niet srrrm-nr"^ a -yr-fc-dWiT» oo-lc w anneer zij zich. met verlof l>o v iiKlou, do

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6