NIEUWE HUIL COURANT OE GRAVEN VAN M. Godsdienst en Socialisme. P. J. JANSSEN, feuilleton BINNENLAND STADSNIEUWS SPOTKOOPJES Dinsdag 26 Sept. Tweede blad We betalende abomiêe op dTt Blad, die bi het bezit zi}n van eene Verzekeringspolis, «ifn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voors 4000 b!| levensl. ongeschiktheid tot werkes - 50O bif overlijden 300 bi| veriies van een hand of voet - 150 bi] verlies van een oog ioo bi] verlies van een duim 75 bi] breuk van een arm of been - 60 bi] veriies van een wijsvinger - 25 bij veriies van een anderen vin get Oe uitkeerlng dezer bedragen wordt gega randeerd door de „Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank" te Schiedam. De vóór l October 1911 uitgegeven polisse* Kijn niet geldia. (Ingezonden.) H. „Hot waren die geestelijken, die toornden tegen het socialisme en hun woord wordt nog te veel geloofd,'' aldus „De Volksstem." De geestelijKheid, die den godsdienst kent, is dus tegen het socialisme. Dit "moest eigenlijk afdoend wezen tegen elk ander geklep. De geestelijkheid zegt de waarheid of..., jokt. in het eerste geval zouden wij zeggen, Is de zaak dus afgedaan en in het laatste worden .de geestelijken voor een bende leu genaars uitgekreten. Verbeeld u die tallooae priesters, voortge sproten uit brave gezmnen, dienaren Gods geworden uit blakende zeienijver .en naas tenliefde, voorgesteld als.bedr.egers: Lee raren van den godsdienst zonder ze.f dezen niet te kennen en in de leer moeten gaan bij.... socialisten. Welk een dwaasheid I Indien de socialisten eerlijk propaganda maakten, d.w. z. hun stelsel in zijn vollen omgang aanpredikten zou hun aantal en niet minder bun stemmen bij verkiezingen smul len als sneeuw voor de zon. Hun (waardeleer beeft reeds lang baar waar de verlóren, sedert Treub en anderen deze .théorie gedefinieerd hebben. Het geleuter over meer-waards» levert liun niet veel nut meer op. De klassenstrijd, welke naar hunne mee- ning noodzakelijkerwijze de maatschappij moet ontwikkelen, ligt, wat zwaar op een arbeidersmaag, waai- hij ziet hoe de grond Van bijna gansch. Europa wordt doorweekt met het bloed van kapitalist en arbeider broederlijk bijeen neergeveld door eau vij and. Van klassenstrijd geen schaduw I Klassenstrijd, welke haat kweekt tusschen ie verschillende standen zou vereenigbaax wezen met den godsdienst, die a liefde voor opstelt? Ook hiervan moet dus een .werkman niets bobben, welnu dan, praat eens hem over bet historisch materialisme en hij zal wel socialist worden 1 Geen schijn van kans, al komt ge mot alle Engelsche schrikaanjagende rolwagens op rupsenpooten. r Wanneer het historisch-materialisme goed en zakelijk wordt uiteengezet dan vindt het geen aanhangers. Het is te geleerd voor een voudige menschen; Absoluut verwerpelijk .voer ben die pen beetje van die geschiedenis af weten en daarenboven voor een godsdienst belijder een gruwel. De godsdienst leeraart; God schep al. wat er is en blijft het heelal besturen; het socia lisme zet daar Jijnrecht tegenover, dat de stof natuurlijkerwijze alles beheerscht. Een socialist loochent het geestelijke, leidt de be- grippon over godsdionst, 2od.olijkh.eid, recht enz. af, en verklaart alle maatschappelijke en godsdienstige instellingen door l u er stof felijke oorzaken. Begrippen en opvattingen komen niet voort uit iemand 's ziel (want die bestaat volgens hen niet) maar d;e komen in de menschel ijk® hersens op, alleen door invloeden, indrukken en inwerking van bui ten. „Het bewustzijn der menschen wordt be paald door hun maatschappelijk zijn," zegt GROOTE OPRUIMING VAN Karpetten, Vloer#gilen en Tafelkleeden bij ANEGARS ZIE DE PRIJZKH. Marx én zijn vriend Engels verklaart het volgende: t „De productie (nijverheid) en Waarneven de omzet der producten (m.a.w. de handel) zijn de grondslag van heel de maatschappe lijke orde." De schrijver in „De Volksstem" is het blijkbaar hiermede eens, want hij schrijft heel gewichtig: „Zijn (Marx) wetenschappe lijk socialisme is het onze; zijn filosophischo wereldbeschouwing echter is da onze niet." Vetgedrukt vervolgt hij „en beeft absoluut niets met het wezen en strekking der sociaal- democratie te maken." "De schr. vindt hst opmerkelijk, dat do Christelijke bestrijders nooit een Descartes, een Spinoza of Kant; Schiller of Goéthe; Lyell of Darwin aan pakken. Hij vraagt „waarom bestrijden deze heeren hun theoricn niet?" Een eenvoudige geloovige slaakt hier een zucht en lispelt zacht; wat een geleerde bol, die al zulke heeren aanhaalt! Een die iets meer weet van wijsbegeerte begrijpt spoedig fto opzettelijke leugenach tige voorstelling, w:lke her gegeven wordt. Reeds op den Catechismus werd ons ge teerd dat een Spinoza; Kant en Darwin vij andig tegen onaen godsdienst stonden. De leerstellingen van die heeren hebben ons de godsdienstlooze school en anti-reli gieuze partijen gebracht. Juist tegen do con sequenties van hun leer is door de Christe lijke partijen poet gevat. Ook door de godsdienstloozen is het zoo opgevat, immers de benoeming van pater De Groot, die aan de Amsterdamsche Uni versiteit de wijsbegeerte van den engelach.i- gen leeraar St. Thomas van Aquino ging do- ceeren, joeg daartegen alle aanhangers der Kantiaansche wijsbegeerte in het harnas. Ten slotte willen wij er op wijzen hoe L o XIII z.g. in zijn alom geroemde „Rerum No varum" de ideën van socialisten omtrent den eigendom in 6trijd achts met den god dienst. Eigendom (der productiemiddelen) is d ef. tal, zeggen de socialisten. De Paus zegt dat wet telijk en door arbeid verkregen bezit recht vaardig js ten eerste, omdat als volkeren en tijden het erkend hebbenten tweede om dat de burgerlijke wetten ze bevestigen (be veiligen); ten derde omdat de tien geboden „zich een anders goed toe te eigenen," ten strengste verbieden. Christendom en Socialisme staan tegenover elkaar als water en vuur, zqgt Bebel en wij met hem. Wij meenen het vo.doende te heb-' aangetoond. De S. B. A. P.er3 ontkennen het altoos vóór verkiezingen om stemmen te win nen. Schaper, ook een bekend socialist, ver klaart, „dat „Het Volk" niet zoo moet schim pen op den godsdienst, als wij ook in katho lieke streken willen doordringen," weiier een overtuigend bewijs van onoprechtheid! In gansch bet optreden der S. D. A. P- ontwaart men een optieden van den wolf in schaapsklederen; een streven om den goedgeloovigen wat voor te spiegelen. Wij eindigen met enkele zinnen uit de H. Schrift. „De kinderen des duisternis zijn listiger dan de kinderen des lichts." „Wacht U voor valsche profeten 1" i M. L. A. KLEIN. ,;De Stand." schrijft: „De manifestatie van de op Kiesrecht beluste vrouwen heeft de nationale plechtigheid van jl. Dinsdag pijnlijk ontsierd. Het ging alles plechtig en eerbied afdwingend toe. Het woord dat uitging, was indrukwekkend. En de degelijke houding van de opgestelde troe pen deed gevoelen dat, als 't moest, onze man schap ook op het oorlogsveld zijn rol met eere zou vervullen. Manlijk kwam onze manschap uit. Maar nu de vrouw in haar betooging! Sprak daaruit nu het lieve, zachte en inne mende, dat juist aan het type van de vrouw zoo machtige aantrekkelijkheid verleent? Deed een blik op wat die vrouwen deden, en zoo als ze daar optraden, er van zelf den ongehuwden man toe neigen, om onder die daar uitgestalde kiesrechtvrouwen een levensgezellin te zoeken? Vertoonde wat hier te aanschouwen viel, iets anders dan een zucht om den man te spelen, den man na te doen, en het meer zich achter houden van de vrouw in een onberedeneerd uitspringen van de linie te doen vergeten? Wat uit deze vrouwenbetooging u toesprak, was de poging om te imponeeren, om vreeze in te boezemen, oin door machtsvertoon voor eigen machtsveriiooging niet in stilte te pleiten, maar te roepen in luid rumoer. Welk een indruk zou de vreemdeling toch wel van de Nederlandscfae vrouw krijgen, zoo men hem zeggen moest: „Zoo zijn in ons land nu de vrouwen. Dit is nu bij ons het vrouwetype. Zoover is de vrouw onder ons reeds als vrouw onherkenbaar gewerden. Als quasi-man traden ze op en het teeder vrouwelijke ging geheel te Icor." Zelfs geen ernstige indruk ging van dit optre den uit. Ze traden op te onhandig, om voor quasi-man Satyriek verhaal van Mark Twain. (Uit liet Amerikaanscb), En zoo blijft de uitvinder even arm als vroeger. Maar men vindt iets zonder waar de uit om er zich zelf mee te amuseeren, eu denkt er dan niet meer aan; maar eens klaps komt er in de geheele wereld vraag naar en wordt er een fortuin mee verdiend. ISnor dien Yankee op en laat hem afdokken, Hawkins, de helft is voor jou, zooals je Weet. Laat mij me voor mijn lezing voorbe reiden." Dit was een lezing over de matigheid. Sellers was een man van gewicht in eene geheel-önthouders-vereeniging en bad nu en dan eene lezing over die zaak gehouden, maar was niet tevreden over den uitslag, waarom hij nu eeu nieuw plan ten uitvoer wilde brengen. Na langdurig nadenken was hij tot het besluit gekomen, dat de voor naamste reden, waarom zijne lezingen den noodigen gloed misten, hierin bestond, dat ',!i te duidelijk bet werk van een amateur waren; dat is te zeggen, het was waarschijn lijk maar al te duidelijk te merken, dat cle spreker eene poging deed om de menschen over do verschrikkelijke uitwerkselen van den drank te spreken, terwijl hij inderdaad niets anders van deze uitwerkselen wist dan van hooren zeggen. Zijn plan was nu, zich voor te bereiden om uit eigen hittere erva ring te spreken. Hawkins zou er met de flesch bij staan, de hoeveelheden afmeten, de uitwerkselen gadeslaan, aanteekeningen omtrent de gevolgen maken en hem op an dere wijzen daarin te helpen. De tijd was kort, want de dames zouden omstreeks den middag samenkomen dat is te zeggen de gekeel-onthoudersvereeniging, genaamd de Dochters van Siloain en Sellers moest klaar zijn om als voorzitter in de verga dering op te treden. De tijd verstreek; Hawkins I wam niet terug. Sellers kon het niet, wagen langer te wachten, zoo sprak hij zelf de flesch aan en begon de uitwerkselen aan te teekenen. Hawkins kwam eindelijk terug, sloeg een onderzoekenden blik op den president en ging heen om te zeggen dat cle vergadering niet kon doorgaan. Het speet de dames wel, te hooren, dat de president plotseling ern stig ziek geworden was, maar het deed haar toch genoegen te vernemen, dat hij waar schijnlijk finnen weinige dagen wel weer hersteld zou wezen. door te gaan; en te zeer dorstend naar wat op luidruchtig lawaai geleek, om door heur vrou- wenaard te bekoren, Het was een ostentatie die aan het Vrouwen kiesrecht geen steun bood, maar het in veler oog tot een hors d'oeuvre verlaagde." - HET WITTE KRUIS. Het hoofdbestuur van Het Witte Kruis heeft aan de afdeelingen in het gebied van den wa tersnood medegedeeld, dat het de schade zal vergoeden voor: a. ontsmettingen, b. het totale verlies of beschadiging van magiz-'jn- goederen, c. de kosten van herstellingen aan of het schoonmaken van regenwaterbakken, d. beschadiging van badhuizen en gehouwen. Voor dit doel zijn de gelden verkregen, door dat andere afdeeiingen hetsub idie, d.t haar M dit jaar uit de algemeene kas toekwam, geheel óf gedeeltelijk hebben afgestaan. EEN WEERKLANK OP DE TROONREDE. Naar aanleid ng van da Troonrede schrijft dr. Nolens in de „Nieuwe Venl. Ct.": Vooral in dezen kommervollen tijd valt het m.i. te betreuren dat de Tweede Kamer gebroken heeft met.de gewoonte om de toe spraak der Koningin te beantwoorden met een adres. Zij die den gang van zaken meer van nabij kunnen volgen, maar ook degenen d e s.ecbts ten deele op de hoogte kunnen zijn, zijn vol bewondering over de wijze waarop de Ko ningin Hare zware taak vervuit, en over Haar medeleven eumedegevoelen met Haar volk. Ook het buitenland deelt in die bewon dering. Een sobere uiting van dankbaarheid in den stijl van een adres van an-.woord, ware thans op hare plaats geweest. Zij had als weerklank op de rede kunnen luiden als volgt: „De Tweede Kamer der Staten-Generaal spreekt namens het geheele Nederl musche volk diepgevoelde erkentel.kh'ii ut voor de beleidvolle zorg, waarmee Uwe Maje t it ve,r de hoogste boiangen. van ons Vaderland ver vuld is." „Owe Majesteit kan ten volle rekenen op de eensgezindheid der natie en van dezer vertegenwooidigh.g, bij het nakomen der plichten, die eene neutrale natie door het volkenrecht zijn opgelegd, en bij het ver dedigen onzer onafhmke ijaheii en h t hand haven onzer rechten." „De Tweede Kamer der Staten-Generaal voegt b,are bede bij die Uwer Majesteit, dit God Ons ook in dessen zorgvollen tijd moge bijstaan." HET VLUCHTOORD TE EDE. Naar wij vernemen, is voorloopig afgezien van de opheffing van het Vluchtoord le Ede en over dracht aan het Departement van Oorlog voor huisvesting van militairen. Vooreerst toch zullen de kosten om de vluchtoorden te Nunspeet en te Uden in te richten voor de ontvangst van de thans te Ede verblijvende vluchtelingen buiten gewoon hoog zijn, ten gevolge van de abnor male duurte van verschillende materialen, spe ciaal van het hout. In de tweede plaats wordt in steeds toenemende mate opneming in een vlucht oord verzocht voor armlastige, uit het buiten land komende Nederlandefs. Het laat zich' aan zien, dat voor dit doel meer ruimte beschikbaar ONTGROENEN. Het is bekend, hoe in de studentenwereld met hardnekkige taaiheid wordt vastgehou den aan het instituut van ontgroenen, dat toegang moet geven tot het studentencorps. Tegen die antieke Instelling hebben zich reeds jaren de stemmen verheven van ge zaghebbende personen, terwijl .de ontgroe ning door de studenten zelve steeds zooveel mogelijk werd goedgepraat. - Dat de tegenstanders zoo erg ongelijk niet hadden, bleek Vrijdagmiddag bij de inauguratie der candidaatleden van het Delftsche Studentencorps door den presi dent, den heer J. C. Stoop. In zijn toespraak tot de leden van het corps kwam toch letter lijk deze passage voor: „Echter moesten wij ook zien, boe som mige door ruw en luidruchtig optreden hun gebrek aan capaciteit trachtten te verber gen en wij vragen ons af, of-het niet beter ware, dat zij, die niet in staat zijn om een hoogerstaande plaats dan de groenen in te nemen, het ontgroenen aan anderen en be teren overlieten. De Senaat heeft steeds getracht den groen tijd van ruwe en zinnelooze elementen te bevrijden; hij meende in dit streven het grootste en beste deeL der corpsleden achter zich te hebben, en wanneer liet dezen Senaat gegeven was aan een volgenden groentijd leiding te geven, z°u hg nog sterker in dien geest willen optreden. Als zoo de president oordeelt, dan moet het er nog allesbehalve zachtzinnig toegaan daar in Delft. En de Prinsenstau placht nog niet eens de slechtste te zijn op dit gebied! De oude man kwam in de eerste vier en twintig uren niet bij kennis en gaf bijna geen teekenen van leven. Toen vroeg bij naar de vergadering en Vernam, hoe het daarmee afgeloopen was. Dat epeet hem, zeido hij daar hij zich voor die vergadering als soreker verbonden had. Hij bleef ver scheidene dagen te bed en zijne vrouw en zijne dochter zaten beurtelings by hem om bij hem te waken. Dikwijls streelde liy Sal ly langs do wangen en trachtte haar te troosten. „Schrei toch »iet z?°: m,jn kind, schrei, toch niet zoo! Je weet immers wel, dat je oude vader het niet met opzet heeft gedaan en er geen slechte bedoeling mee heeft ge had; je weet, dat het zijne bedoeling was, goed te doen, en dat hy zien alleen vergiet heeft door onwetendheid, daar hij de juiste hoeveelheden niet wist eu ashington er niet was om hein behulpzaam te zijn. Schrei zoo niet, lieve kind, het breekt mij het hart, je aan te zien en te moeten denken, dat ik je dit verdriet heb aangedaan, terwijl je zoo lief en zoo goed voor mij bent. Es zal het nooit weer doen; troost je nu maar, beste meidl" En haar moeder troostte haar: „Ween zoo niet, lieve ldnd, hij heeft er immers geen kwaad mee bedoeld; het wa® een van die dingen, waar men niets aan doen kan, als men proeven daarover neemt. DE UITVAART VAN STAATSRAAD DE MURRéE VAN BABBERICH. Men meldde ons uit Den Haag: Na een Uit vaartdienst in de kapel van het R.-K. Zie kenhuis werd gisterenochtend het stoffelijk overschot van den Staatsraad de Murréo van Babberich per Staatsspoor naar Zeve naar overgebracht, alwaar de teraardebe stelling zou plaats hebben. Aan het station waren talrijke autoriteiten aanwezig, o.a. de vice-president, leden van- en ambtenaren bij den Raad van State. De ministers Cort van der Linden, Ort en Lely, de oud-minis ters Rink en Nelissen, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de burgemeester der residentie, enkele leden van Ged. Staten, de vice-president en enkele leden van den Hoogen Raad en enkele an dere rechtsgeleerde ambtenaren, de opper hofmaarschalk van H. M. de Koningin, graaf Van Bylandt en vele anderen. Kostbare behangsels. De „Midd. Crt," schrijft. Er gaan weer eenige mooie behang sels de provincie verlaten. Eenigen tijd ge leden overleed te Tholen mevrouw de wed. De Wit Andries-ien van der Burght, die een door den heer De Weert, in het laatst deT 16e eeuw rentmeester van het domein aldaar in 1790 gesticht hoerenhuis bewoonde, dat- voorzien is van volgens deskundigen, de mooiste nog in Zeeland aanwezige behang sels, dateerende nit het laatete der 18de eeuw De behangsel® zijn door de familie verkocht aan de heeren Barendse en Davids, anti quairs te Rotterdam. In genoemd hui® wérd op verzoek van den Thoolschen magistraat aan den eigenaar, die in 1806 te Steenbergen woonde, koning Lodewij.k Napoleon ontvan gen, die toen Tholen bezocht om er te wor den gehuldigd. Ontaarde ouders. Een echtpaar, wonen de in de Johanna., traat te Arnhem, dat zich sedert korten tijd daar gevestigd had, is Zondag met de noorderzon vertrokken, hun vijf kinderen van 9 maanden tot 6 jaar oud onverzorgd achterlatende. De politie heeft de kinderen in het tehuis „Welkom" doen opnemen. Smokkelende grensbewakers. Rijksamb tenaren te Losser hebben Zaterdag twee kommies-soldaten betrapt bij het smokkelen van een belangrijke partij sajet. De smok kelwaar werd in beslag genomen. De on trouwe grensbewakers zullen paar Zutfen worden overgebracht. Doodgeschoten. Zondagmorgen is aan de grens te Vaals zekere Meertens, 38 jaar oud, uit Lemiers Vaals, door een soldaat kommies doodgeschoten, omdat hij bij aan roepen niet halt had gehouden. Door een sier gedood. De arbeider R. Bomsma te Valthermond, die in het land was om de koeien te melken, is door een stier gestooten en aan de gevolgen over leden. Door den electrischen stroom gedood. In de Nederlandsehe Plantenboter fabriek aan de overzijde van het IJ te Amsterdam was een werkman bezig een der tank®, be stemd voor cocosoh'e, schoon te maken. Hij stond op een ijzeren bascule en kwam met den linkerschouder in aanraking met de geleiding voor het electrische licht, juist op Ernstig verzet tegen de politie. Zater dagnacht beeft in de Tweede Lombardstraat te Rotterdam een ernstig verzet tegen de politie plaats gehad. Er ontstond een volke oploop, nadat een politieagent aan iemand, die daar op straat aan het vechten was, had gelast om door te loopen en een uit de me nigte wilde een der twee daar surveilleer rende agenten te lijf gaan. De man ontving daarop een sabelslag op 't hoofd en dit had ten gevolge, dat een zestiental personen, de beide politieagenten met steenen en bloem potten begonnen te gooien en steed® nau wer insloten: Krachtdadig traden beide agenten nu op, van hun sabels en revolvers gebruik makende. Verschillende min of meer- ernstige verwondingen werden aan hun onbekende personen toegebracht, maar na een kwartier gelukte het hun ruim baan te krijgep en do menigte uiteen te drijven. Tijdens het schieten is een kogel, gemunt op een man, die met bloempotten uit een raam gooide, do-or een ruit .gegaan. Voor zoover bekend is bij het schieten niemand geraakt. Onderzoek van treinen. Het treinperso neel H.IJ.S.M. heeft instructie ontvangen dat in verband mot voorgekomen ontvreem dingen bepaald is dat voortaan de treinen ten dienste van militair vervoer, vóór het instappen der militairen, door het treinper soneel nauwkeurig moet worden geïnspec teerd en vastgesteld of alle inventaris voor werpen (inclusief de sportriemen) aanwezig zijn. Terstond na het uitstappen der mili tairen moet dit onderzoek worden herhaald en indien een ontvreemding wordt gecon- Je ziet, dat ik ook niet schrei. Dat komt, omdat ik hem zoo goed ken. Ik zou nooit meer iemand onder de oogen durven komen, als hij opzettelijk in zulk ©en treurigen toe stand was gekomen; maar zijne bedoeling was goed en edel en dat maakt oök de daad zelve goed en edel. We behoeven ons niet over hem te schamen; hij deed het •immers met edele bedoelingen. Komaan, schrei nu met meer, beste meid." Op deze wijze kwam de oude man Sally gedurende verscheidene dagen te stade als eene verklaring voor hare diepe droefheid. Zij gevoelde zicli dankbaar jegens hem, dat zijn toestand eene verklaring daarvan was, maar zeide dikwijl® bij zich zelve: „Het is oen schande, hem in mijne tranen èen ver wijt te laten zien, alsof hij ooit iets zou kun nen doen, dat er mij toe zou kunnen brengen hem een verwijt daarvan te maken: Maar ik kan het hem niet bekennen; ik moet maar voortgaan, hem als voorwendsel te gebrui ken; hij is de eenige, dien ik op de wereld heb, -en ik heb zooveel behoefte aan zoo iemand." Zoodra Sellers hersteld was en vernam dat er aanzienlijke geldsommen voer hem en Hawkins door den Yankee in de bank ge plaatst waren, zeide hij: „Nu zullen we spoe dig te weten komen, wiie de rechtmatige graaf is. Ik zal terstond naar Engeland ver trekken en mfj tot het Hoogerhuis wenden." stateerd, hiervan onmiddellijk aan den oom. mandant van den troep kennis gegeven worden. De concertyereeniging niet ontbonden. Gisterenavond vergaderde de Concertvereeni- ging „Haarlem's Muziekkorps" andermaal onder leiding van den lieer Dr. Van Linden van den Heuvell. Na de opening der vergadering werd medeg» deeld, dat de heer Henri van den Berg ven hinderd is aanwezig te zijn. Te meer deed dal aan den voorzitter leed, daar de heer v. d. Berg in een ingezonden stuk -van den stand van zaken eene andere voorstelling had gegeven dan in de feestuurs- en de ledenvergadering. Het doet, zeide spr., zeer onaangenaam aan 't Bestuur aan, dat de heer v. d. Berg schreef dat ingezonden stuk zonder eenige ruggespraak met de andere bestuursleden. Indien alles was zooals de heer v. d. Berg schreef, dan was 't zeker dwaas van 't Bestuur feweest om voor te. stellen de vereeniging te ont- inden. De heer Schreuders wilde naar aanleiding van dit ingezonden stuk de ware toedracht van den stand van zaken mededeelen, maar de heei C r o m m e 1 i n achtte dat onnoodig. Hij meende dat men op deze vergadering alleen moet gaan stemmen over het voorstel van 't Bestuur dat overigens reeds is afgetreden, enz. De Voorzitter zeide, dat t Bestuur de leiding heeft zoolang geen ander is gekozen en dat 't Bestuur er priis op stelt, de de heer Schreu ders zijne mededeellngcn doet. De heer Schreuders deed daama die mededeelingen, die strekken ten betcoge, dat in de vier jaar een aanzienlijker tekorHs, dan de heer v. d. Berg voorstelde. Nu zou in stemming komen het voorstel van 't Bestuur om de vereeniging te ontbinden. Ech ter, de heer G. S. van Houten stelde voor, dat 't zou worden ingetrokken, welk voorstel door 't Bestuur, werd overgenomen (applaus). De Vereeniging: blijft dus bestaan' Aan de orde is nu de verkiezing van negei. nieuwe bestuursleden. De uitslag was, dat wer den gekozen de heeren: Mr. J. H. Thiel, Mr. J. M. M. Nofeack, Henri van den Berg, dr. H. van den Berg, A. van Rossum, G. B. Crommelin, C. Sorgdrager, H. Groenewegen en C. F. Henning, allen met groote meerderheid van stemmen. Verder waren eenige stemmen verdeeld over de heerenW. Dijserinck, J. C. Peereboom, v. d. Vangst, Van Andel, Schreuders, Weijburg, Tade- ma, Emrik, L. Robert, dr. Van Linden van den Heuvell, Thier, Schram, Koper en Van Santen en waren er 5 in blanco uitgebracht. De uitslag der stemming werd met applaus begroet. De Voorzitter wenschte de nieuw gekozen be stuursleden met hunne benoeming hartelijk geluk. Ik hoop voor de leden van 't orkest én den heer Kriens, voegde spr. daaraan toe, dat voor hen de donkere wolken in een vriendelijke zonneeschijn mogen overgaan. Wij leden van *t nu afgetreden bestuur, zullen allen ons daarovei verheugen. Ik hoop, dat 't nieuwe bestuur er in zal mogen slagen meer belangstelling voor de vereeniging op te wekken en meer leden zal kunnen winnen. Want 't groot aantal leden is de kurk waarop de vereeniging moet drijven. Jk hoop verder, dat 't de concertvereeniging onder 't nieuwe bestuur goed zal gaan. Het afge treden bestuur zal dat gaarne zien. En nu: le roi est mort. Vive le roi! (Applaus.) De heer Thiel, die mededeelde dat hij als voorzitter en de heer Noback als secretaris der vereeniging zal optreden, bracht dank aan de nu afgetreden bestuursleden, voor al hun moeite en zorgen in 't belang der vereeniging, die zij zich hadden willen getroosten en zeide dat de nieuwe bestuursleden zich in de sympathie en de medewerking van de nu heengeganen aanbeveel- den. Hij deed verder opmerken, dat 't nieuwe be stuur zidh alleen van 't oude onderscheidt, dat 't wat meer optimisme bezit en dat 't niet aan- gaafom te zeggen, dat nu 't voortbestaan van de vereeniging is verzekerd. Dat ware te opti mistisch Voor een verzekerd zijn van 't voortbestaan der vereeniging moet men op veel meer belang stelling kunnen rekenen. Er is nu eenige opleving van belangstelling, maar die opleving dient eene blijvende te zijn, zal 't nieuwe bestuur in zijn taak kunnen slagen. Een ieder dient een propagandist voor de ver eeniging te zijn en zich aap haar met toewijding te geven; ook wat aangaat 't aanwerven van nieuwe leden. Dat is een noodzakelijke voor waarde voor 't voortbestaan van de vereeniging. Ten slotte bracht spr. dank aan den voorzitter, die nu is afgetreden, voor diens flinke leiding (applaus), en nadat daarna nog onder applaus was goedgevonden, dat 't niguwe bestuur pogin gen zal aanwenden, dat de subsidie van d» gemeente worde gecontinueerd, werd de vergade- ring gesloten. Dit werd alleen aan een der plaatselijkv bladen gezonden, reden waarom wij over dit in cident kort zijn. Red. N. H. Ct. Gedurende de volgende dagen waren hij en zyne vrouw zoo druk bezig met het maken van toebereidselen tot de reis, dat Sally zoo dikwijls alleen kon zijn, als zij maar verkoos en op die wijze aan hara tranen den vrijen loop kon laten. Toen ging het tweetal op rei® naar New-York en van daar naar Engeland. Sally bad alzoo gelegenheid om iets an dere te doen. Dat was, tot het inzicht te komen, dat zulk een leven, al® hij nu leidde, geen leveii meer was. A6 zij den bedrieger moest opgeven en sterven, dan moest zij zich daaraan ongetwijfeld onderwerpen; maar zij zou niet eerst de geheele zaak aan een onbevooroordeeld persoon blootleggen en zien, of er misschien nog niet eenig red middel te vinden zou zijn! Zij dacht hier over een geraimen tijd na. Bij hare eerste ontmoeting met Hawkins, nadat hare oudere vertrokken waren, kwam het gesprek op Tracy en gevoelde zij zich gedrongen, de ge heele zaak voor een staatsman uiteen te zetten en diens raad in te winnen. Zoc stortte zij dan haar hart voor hem uit, en hij luisterde met hartelijke belangstelling naar baar. Zij besloot met deze_woorden: „Zeg mij niet dat hij een bedrieger is. Ik veronderstel, dat hij bei is, maar komt het n misschien ook voor, dat hij het niet (Wordt vervolgd 6100 HET TYPE VAN VROUW. 54 i»»ii j n zal gesield moeten worden dan in twee vlucht oorden mogel/jfc is. de plaats waar een lampje ontbrak. I>e stroom van 200 volt ging hem door het li chaam, met het gevolg dat de man gedood werd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5