DAGBLAD voor NOORD-en ZUID-HOLLAND. OVERSCHOENEN. NASSAULAAN 49, HAARLEM P. W. TWEEHUIJSEN, EEN VERSTANDIG WOORD. DE OORLOG. TELEfsRAMMEIV Van hedenmorgen BUITENLAND RONDOM HAARLEM. BINNENLAND Donderdag 28 September 1916 41ste Jaargang No, 9149 Iratercoaiin. Teleföonaaymsisers 1426 en 2741 Oit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. HAARLEM5CHE ALLEÖAGJES N°. 2049 KORTE BERICHTEN Barteljorisstraat 27. TELEFOON I7/Ü. 6043 I HMRLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS I Pet waanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.60-, «oer de overige plaatsen In Nederland per post f2,--, per week voor Haarlem en de agentschappen f e,l2Bj afzonderlijke nummers 0.05. -* PRIJS DER ADVERTENTIËNt Van 1—5 regels f 0.75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel t o,i O advertentiën in de rubriek .Vraag en Aanbod" van Ii regelt 0,40. alk» regel meer 0,10. HET ROODE KRUIS. Met de ochtendpost van heden ontvangen "wij. wederom niet minder dan drie verzoe ken met bijgaande circulaires, die bedoelen in onze kolommen aan te bevelen, financi- eelen steun te geven aan instellingen van het Roode Kruis. Het Roode Kruis van België, van Servië, en van Oostenrijk vragen hulp. Straks volgen of zijn al voorgegaan het Róode Kruis van Frankrijk, van Duitsch- land, van Rusland, van Roemenië.... Onze plaatsruimte staat niet toe, dat wij aan al die uitvoerige verzoeken om gelde- 1 ijken steun voor de gewonden Van alle vol keren plaats verleenen in de courant. Maar wij willen ze toch niet geheel en vol strekt verzwijgen. Nameloos is het leed dat wordt geleden, vreeseliik is de ellende die daar op al die slagvelden van Europa en daarbuiten wordt doorstaan door tien- en honderdduizen den Wie van zijn overvloed wil mfissen tot leniging van dat lijden, hij geve. „Het Roode Kruis" doet overal goed werk, en de ellende is zóó groot, dat het best is te hegrijpen dat door alle volkeren hulp wordt gevraagd. Intusschen bedenke men immer, dat ook hier te lande veel ellende en nood is te le nigen, zij het dan ook van anderen aard als op het oorlogsveld. Bij alles wat men doet voor het Roode Kruis in de oorlogvoerende landen, vergete men daarom ook onze eigen landgenooten niet! AGENDA. 29 SEPTEMBER. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Leden Metaalbewerkers 8H uur. Jeugd 8 uur. Rederijkers 9 uur. Schouwburg Jansweg 8 uur Lichtbeeldenavond der vereeniging „Bijen teelt." Spaarbank St. Rosa Nassaulaan geopend van 1%8 uur. Paleis van Justitie half 2 —Bu reau van consultatie. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater- dagen en R.*K. feestdagen. tegen den tegenwoordigen vijand. De regeering acht het om „nationale" redenen noodig dat op.de scholen worde gesproken van de „gru welen", die in het bezette gebied zijn gepleegd, van de schennis van recht, door Frankrijk's vijanden gepleegddat de jeugd wordt ingeprent hoe Frankrijk steeds voor het recht en voor de vrijheidopkwam, enz. enz. De onderwijzers-vereeniging komt daartegen op. Daargelaten zegt zij of al dit mooi's waar is, achten de onderwijzers het nog volstrekt verderfelijk, om in de ziel van het toekomstige Fransche volk den kiem van afkeer en'rassen haat te leggen, die aan den vrede en de vriend schap der volkeren, welkë toch ééns moet volgen, schrikkelijk in den weg zal staan. Natuurlijk spreken de Fransche onderwijzers niet eens van het Christelijk gevoelen, dat even eens ten sterkste dit kweeken van haat verbiedt. Maar het verstandig woord dat zij uit naam der menschelijkheid spreken, mag dunkt ons ook ten onzent wel eens worden gehoord en verstaan. Bij alle oorlogvoerende volkeren, het een meer,, iet ander minder, wordt in dit opzicht gezon digd de onzalige oorlog schijnt dat mede te brengen. Maar ook bij ons is een campagne gaande, die verdeeldheid, haat en afkeer wenscht te brengen tusschen ons volk en andere naties, een campagne die nog des te verderfelijker en afkeurenswaardiger is, daar wij in den grooten oorlog verplicht zijn tot onzijdigheid jegens alien Dit alles zijn zeer eenvoudige en volstrekt niet nieuwe principes, maar in dezen tijd, waarin alles wat redelijk is en goed séhijnt onderste >oven te keeren, mag en moet van tijd tot tijd iet gezond verstand, de billijkheid ende Christelijke liefde spreken. Het verstandig woord der Fransche onder wijzers leek ons daarvoor weer eens een gereede aanleiding. De haat onder de volkeren neemt in den ont- zettenden oorlog die woedt, steeds grooter ver houdingen aan. De toeleg, om niet alleen met het zwaard een overwinning te 'bevechten, maar on den vijand uit te roeien, (zooals in Engelanc wordt geschreven), om voor altijd den vijand „on schadelijk" te maken (zooals men in Frankrijk hoort beweren) wordt gevolgd door nog veel ern stiger en noodlottiger plannen. De handels-concentratie, die ook na den oor log het zoo onzalige principe van koning Edwarc van Engeland: de „isoleering" van 'het Duitsche Rijk welk principe ongetwijfeld de hoofdaan- léiding is geworden tot dezen oorlog wil door voeren die handels-concentratie wordt onder lei ding van de Fransche en Engelsche staatslieden van het oogenblik reeds ijverig voorbereid. De vraag zal zijn, of het gezond verstand der volkeren, dat toch wel weer in zulk een optreden de kiem moet ziep van nieuwen strijd, ten slotte hierop zal ingaan. Dochdat gezond verstand wordt beneveld door den voortdurend-aangestookten haat, waaraan de oveiheid ijverig meewerkt. Des te meer te waardeeren is daarom he verstandige woord dat de Algemeene Vereeniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen in Frankrijk dezer dagen heeft laten hooren, en dat er althans op wijst, hoe onder hen die voor de toekomst verantwoordelijkheid dragen, deze campagne van haat-zaaien tusschen de volkeren geen bijval vindt. De bovengenoemde vereeniging, die het onder wijzend personeel der lycea en staatsscholen omvat, heeft er bij de Regeering ten ernstigste tegen geprotesteerd, dat de onderwijzers en onderwijzeressen volgens de ministeriëele aan schrijvingen verplicht zijn, bij de Fransche kin deren zooveel mogelijk haat en afkeer te zaaien OVERZICHT. De Entente-pers geeft natuurlijk Blijk van innige voldoening over de sucoessen der laat ste dagen en het daarmee stijgend vertrouwen op die toekomst. Op hst oogenblik zijn de gevochten (weer fcijdöljjk tot stilstand gpefcoinen. Al leem van Fr&nscho zijde wordt nog é$n kleine vorde- ring gemeld. Zij hebben namelijk ten oos ten van Vermandovillers nog een door de Duitschers krachtig verdedigd bosch, dat een kleine wig in de Fransche linie vormde, ge nomen. Ten noorden van de So mme zijn de Fran- schen druk doende hun nieffwa stellingen te versterken. Hoe ernstig hier de slag voor de Duitschers is geweest, blijkt wel hieruit, dat zij van deze gelegenheid nog geen gebruik hebben gemaakt om tegenaanvallen te ondernemen, iets waarvoor de Duitschers anders altijd nog al Spoedig in staat zijn gebleken. In een nabeschouwing komt het Parijsche Havas-buneau nog terug op de berichten van den vorigen dag en zegt dat mede jdpor de behaalde successen der Engelschen, de ver wachtingen werden verwezenlijkt. Oombles en Thiepval, de vooruitgeschoven vestingen der Duitschers aan de Spmme, zijn gevallen on der den druk van het voetvolk der bondgenoo- ten. Het verlies van deze plaatsen met hun geweldige hoeveelheden munitie en levens middelen, vormt voor den vijiand een mate- rieele en moreel© nederlaag. Door den val van Oombles is de wig in het Fransch-Engelsche front weggenomen. Na de inneming van Frégioourt en den opmarsch in Noord-.Weetelijke richting, waardoor de vereeniging der geallieerden tusschen Jké- gicourt en Morval mogelijk werd gemaakt, namen de Franschen het bosch ten oosten van Oombles, waar zij zich stevig nestelden. Zij' maakten zich vervolgens meester van een aantal loopgraven en begonnen aldus de om singeling van het bosch van St. Pierre Vaast, waar de sterk verschanste Duitschers wer den gebombardeerd. Er werden in dp twee dagen van het ge meenschappelijke offensief 6030 gevangenen, gemaakt. Op het oogenblik zijn er 46 plaat sen en 300 vierkante kilometer terrein van den vijand heroverd. .Van de overige fronten zijn geen berich ten van bijzonder belang meer ontvangen. Be toestand in Griekenland wordt mét öen dag meer ingewikkeld. Aan nieuwsberichten geen gebrek, doch zpj zijn van zulk een raad selachtiger. aard en komen zoo vaak met elkaar, in tegenspraak, dat er geen één geheel van saam te vatten isl Dit is in ieder geval wel zeker, dat de opstand voortdurend nog wordt uitgebreid. De haudelsduikboot „Bremen" is dan, naar uit de berichten blijkt, toch ook in Amerika aangekomen. Wel heeft het lang geduurd en was er reden om te twijfelen of de boot nog wei èoit aan zou komen. Doch die iwïjiel is thans opgeheven. Voor de derde maal nu heeft de Duitsche onderzee-vaart de Engel sche zeeblokkade doorbroken. Eerst de „Deutschland" óp de heen en terugreis en thans ook de „Bremen." Ret zal ons Denieu- Vbu wanneer ae „Deutschlandwo:;r en ook de later nog aangebouwde onderzeebooten een nieuwen zeetocht zullen ondernemen. Heden, Donderdag, ie het de negende maal gedurende den oorlog, dat de Duitsche Rijks dag weer hij een ig gekomen. Algemeen verwacht men, dat slechts weinige volledige zittingen zullen plaats hebben en dat het werk hoofdzakelijk door de groote commis sie behandeld zal worden. De begrooting voor 1917 kan eerst behandeld worden in de bijeenkomst na nieuwjaar. In de thans be ginnende bijeenkomst zal de verlenging van de zittingsperiode, hfet vraagstuk der cen suur en dat der levensmiddelenverzorging ter sprake worden gebracht. De .Vrenkf. 2ter." kiaaert er ever. dat 't nie aan stroomingen ontbreekt die een hoon zijn voor den oorpsronkelijk afgekondigden gods vrede. Deze stroomingen zullen zich ook wel in den Rijksdag doen gelden en de feitelijke zakelijke ophelderingen zullen wel niet an ders dan in de commissie gegeven kunnen worden. Natuurlijk weet niemand vooraf wat de Rijkskanselier in zijn aangekondigde groote redevoering, welke hij vermoedelijk van daag reeds zal houden, hetzij in de volledige zitting ofwel in de commissie, te zeggen zal hebben; maar nadat hij in den laatsten tijd vertrouwelijke besprekingen heeft gevoerd met de afgevaardigden-partijleiders en ook de politieke staatssecretarissen vaak derge lijke besprekingen met hem gehad hebben, verwacht men ia parlementaire kringen geen opzienbarende mededeelingen over of beoordeelingen van den toestand. Zoo juist ontvingen wij een telegram zie Laatste nieuws dat Griekenland aan de zijde der geallieerden aan den oorlog zou deelnemen. doorno, onder Kalphout in België, door de mili taire wacht de geheele tuin het ondersteboven werd gespit. In een hoek van den tuin, vond men toen een partij Belgische infanterie- geweren en een kist met mitrailleurspatronen. De koopman is daarop gevankelijk naar Ant werpen vervoerd. Na z(jn twintigste. De „Mindener .Zeitung" bevat, naar de „Köln. Ztg." uit Minden ver neemt-, onder de advertenties het doodsbericht van den Duitschen vlieger-lui tenant Wintgens. Hij bad juist op 24 dezer zijn 20ste vijandelijke vliegtuig vernietigd. Einde Januari 1915 was luitenant Wintgens bij de Fokker-fabriek te Scbwerin geplaatst en daar opgeleid. Hij was als een van de eerste Fokker-vliegers iu dienst gekomen. Levensmiddelengehrek in Rusland. In poli- t-ieke kringen van Rusland moet men, volgens de „Roeskoje Slowo", niet groote belangstelling de reis volgen van den minister van spoor wegen Trepow. £>e70 reBS houdt verband met bet levensmiddelen-vraagstuk, i repow ia over- tuigd, dat de crisis der levensmiddelen niet te wijten is aan moeaWkheden bij bet transport, doch aan" gebrek aan voorraden. Voor franetireurdiensten bestemd? De „Grondwet" deelt mede, dat bij zekeren Gaston lVandenbareele, koopman, wonende op West- ENGELSCHE LUCHTAANVAL OF BRUSSEL. LONDEN, 27 Sept. (Officieel.) Vanochtend hebben Egelsche marinevliegtuigen aanvallen gedaan op de vijandelijke luchtschiploodsen te Evere, Berchem, St. Agatha en Etterbeek bij Brussel. Blijkbaar zijn de loodsen door de ge worpen bommen getroffen. Te Evere is ook een gebouiw bij een luehtschiploods getroffen, waar in vermoedelijk munitie was opgeslagen. Hevi ge ontploffingen en een groote rookzuil volg den op den treffer. Alle toestellen zijn behouden teruggekeerd. DE OPSTAND IN GRIEKENLAND. LONDEN, 27 Sept. (Part.) Uit Athene werdt heden geseind: De kruiser „Hydra" en een torpedoj ager hebben vanochtend de ankerplaats van de Griekscbe vloot verlaten en bet anker uitgeworpen bij bet entente-eskader, op eenigen afstand. De commandant van de „Hydra," kap- tein Vratsanos, beeft zich in den Balkan-oor log onderscheiden als commandant van een tor pedoboot-flottielje. SALONIKI, 27 Sept. De revolutionaire be woging breidt zich ongetwijfeld uit. De laatste aansluiting is die van Korfoe, dat zich auto noom heeft verklaard, in afwachting van een overeenkomst met het comité van nationale ver dediging te SalonikL LONDEN, 27 Sept. (Part.) Vanochtend is te Athene een proclamatie verspreid, geteekend door 146 officieren van het leger, die hun Col lega's aansporen om zioh aan te sluiten, bfi de howoging van het comat<5 voor de nationale ver dediging, LONDEN, 27 Sept. (Part.) Uit Athene wordt gemald: Zeventienduizend Kretenser» zijn den 25en Oanca binnengerukt zonder weerstand te ontmoeten, waarna zij de Grieksche overheden afzetten en eene voorloopige oommissie be noemden om de staatszaken te behartigen. Het gendarmerie-garnizoen van Canoa ver- eenigde zich met hen. In eene gewapende volks vergadering werd de solidariteit der-Kretensers met de revolutionaire beweging in Saloniki vast gesteld. De omstreken van Canca zijn bezet om de tegenstanders van Venizelos te verhinderen berichten te verkrijgen en door te zenden aan gaande de te Oanca genomen besluiten. Dertigduizend Kretenaers zijn nu onder de wapenen op het eiland hetwelk zij geheel be- heerscben. DE NOORDPOOL-EXPEDITIE VAN AMUNDSEN. ERISIIANIA, 28 Sept. (Part.) De NoorS- pool-expeditie van kapitein Amundsen zal tb ans weldra een aanvang nemen. Hetzelfde schip waarmede vroeger Tridjef Nansen riin toebt had verricht, de „Tram", is ter beschikking van Amundsen gesteld. Dit schip is niet meer zee waardig maar zijne verschillende inrichtingen zullen werden overgeraoht naar het schip waarmede Amundsen zal vertrekken. Op kosten der Noorsehe Regeering, die 5000 kronen bedragen, is een model van de „Tram" vervaardigd. OP VACANTIE-REIS? KOPENHAGEN, 27 Sept. (Part.) De Ame- rikaansche gezant te Berlijn, Gerard, die zich hier bevindt tot uitgeleide van zijn vrouw, die naar Amerika vertrekt, gaat binnenkort naar Stockholm, waar hij den Amerikaanschen ge zant aldaar zal bezoeken. Hjj heeft sedert drie jaren geen verlof gehad en verklaart, voor zijn uitspanning te reizen. DUITSHLAND. Wonderbare genezing te Kevelaer. Het Katholieke blad „Olevischer Volksfreund" meldt: Saterdag j.l. vond te Kevelaer een plot selinge genezing plaats van een 52-jarige vrouw, die sedert zeven jaar aan de linkerzijde verlamd te bed gelegen bad en zich slechts met behulp van een rijstoel kon voortbewegen. Zij is moeder van veertien kinderen, waarvan ei thans nog vier in leven zijn en was uit Ratheim bij Reinsberg, onder geleide van haar twee zusters, ter bedevaart naar Kevelaer gegaan.' In de groote Mariakerk vond-zij plotseling ver lichting van haar lijden en verklaarde zonder hulp verder te kunnen loopen. Haar wandeling door de kerk wekte begrijpelijkerwijze de ver bazing van de talrijke schaar pelgrims, die Lr de kerk aanwezig was. Een geneeskundig onderzoek volgt DE KLEYERLAAN. BLOEMEND AAL—- HAARLEM. IH, Kleverlaah heet de 3 KI. M. lange Weg, die Schoterweg en IJloemendaalsche ,weg ver bindt, maar laan dat is ze slechts aan het oosteinde langs de Huz&renkazerne. Behalve svat bosch van de begraafplaats en van huize de Beek tegen het duin, kon voor, jaren de Klever laan op geen boomtem of struiken bogen. Dat was met opzet om het uitzicht op de lachende duinen met zijn buiten en belom merde huizingen niet te belemmeren. Hof dijk, de bekende historieschrijver indertijd archivaris van Alkmaar, vertelt in zijn His torische Landschappen, dat de Kleverlaan met ©chelpen was belegd. Haarlem maakt» er een ?0 jaar geleden een grintweg van, die in 1841 Waar was. Zee jaar geleden is de Kleveriaan ^anaf de brug over de Delft tot Bloemendaal bekeid en met twee rijen boomen beplant. Don daarvan verdween dezen ïviïijer om het ™'ggön van dubbel spoor voor de E- N. E. T, mogelijk te maken. Met hetzelfde doel is won ook de tram brug over d© Delft ver breed. Een jaar of zeventien geleden begon men met den aanleg van den Kleverparkweg, waarlangs nu al weer jaren de electrische tram, sinds 5 October 1900, glijdt. In den winter van 1909, werd over "het spoor een groote inrichting voor watervoorziening ge bouwd en daar terplahtse de Kleverlaan verdubbeld, zoodat de trambaan nu tusschen- in ligt. Benige jaren lag het terrein tusschen de inrichting en de trambaan open, maar in 1914 werden op dat openliggende terrein een reeks heerenhuizingen gebou wd met voor- en achtertuinen, die nu alle bewoond zijn. Verderop hebben Wij aan den noordkant van den .weg een lange rij heerenhuizen gekregen, met nog slechts weinige kleine hutten en daarachter ontstond dei Kinheimweg, die nu al voor .een groot gedeelte bebouwd is. Het weiland ten zuiden, dat is aan den kant van O verveen en de Beek is ongeveer zeven jaar geleden duur gekocht. Daardoor hebben do bewoners van het Bloemendaalsche ge deelte der Kleverlaan een onbelemmerd en vrij uitzicht op het bosch van de Beek en over de bollenvelden tot aan den Zijlweg. Even willen we nog aanhalen de verbreeding der Klever laan aan den .duinrand door af breking van de wagenschuur van huize Kle- veroora en wel voor de electrische tram. Voor het oudé landelijk verkeer voldoende, was die hoek voor het „moderne verkeer" onveilig geworden. Ru we toch Kleveroord genoemd hebben, willen we even herinne ren aan Dr. Jan van Vloten (de bekende „Jan Holland") oud-Hoogleraar aan 't athananeum te Deventer die daar omstreeks 1870 woonde. Huis en tuin van den beroemden letterkun dige en criticus zijn sinds weinig veranderd. Zijn overbuurman Busken Huet, mede een onzer grootste letterkundigen woonde op Bol le vue, naast de Knip, welke buitenherberg iedere Haarlemmer kent. Later wco. d Bus ken Huet op Sorgvüet. Vandaar ook dat de weg tusschen die Knip en Sorgvüet Busken- Hüet-laan genoemd is. Toen Busken Huet op Sorgvliet woonde, was hij redacteur aan de „Opregte Haarlemsche Courant." Aan de andere zijde der Kleverlaan stond nog 15 jaar geledon een mooie buitenplaats, het Klooster, die eertijds ook klooster was. Had Haarlem die indertijd aangekocht, dan zou het Schotarkwartier niet ontstaan zijn, althans een ander uiterlijk hebben gekregen. Hebben we over de jongste geschiedenis van de Kleverlaan gesproken, van de oude valt weinig te zeggen. Ieder weet, dit do Ivleverlaan heet naar het Huis ter Kl-vi. Dat kasteel werd er in het laatst der 14e eeuw gebouwd en is dan bekend onder den naam van het Huis toe Scoten. Het weid gebouwd op den rand van het binnenduin; een. natuurlijke weg, een zandweg verbond het kasteel met den Schoterweg. Toen de Brederodes 't Huis ter Keef in bezit kregen, is het begrijpohjk) dat zij een weg maak ten, waar misschien al een pad was. Voor zoover de geschiedenis me'.dt is de Kleverlaan particulier bezit geweest der Brederodes, ter wijl, de gronden door afgraving yan zand, het rooien van struiken, het graven van s'.oo- ten langzamerhand in cultuur gebracht wer den en veranderden in graz'ge weiden. De Kleveriaan bleef aan de Brederodes tot 1715. Een tol hadden ze geplaatst ter plaatse van- Bloemendaal's polit;e-post bij de Knip. De stad Haarlem nu kocht 5 November 1715, ,','t Huis ter Kleef, benevens de Kleveriaan met het inkomen der jaarlijkschegabellen (is tolgelden,) van dien, mitsgaders de woo- ninge e,n landerijen daartoe behoorende, groote omtrent 12 morgen onder conditis dat UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit: is aan den heer J. M. Steffelaar, ingenieur bij den Octrooiraad, op verzoek, met ingang van 1 October a.s. ale zoodanig eervol ont slag verleend; is benoemd tot directehr der Rijkskweek school voor onderwijzers te Groningen, de heer Th. Lancée te Amsterdam. DE We DIOCESANE KATHOLIEKEN DAG IN HET BISDOM HAARLEM, TE ROTTERDAM OP 11 OCTOBER AH. Wij ontvingen het programma van den Vlen Diooe6anen Katholiekendag op Woens dag 11 October a.s. te Rotterdam. Behalve de opgaven omtrent de afdee- lings-vergaderingen die in het Sk Jozefs grez ellen buit, de Doelen en bovenzaal-Bo neski plaats hebben, en omtrent de groot* algemeene vergadering in de groote zaal van de Doelen, bevat dit programma de vol ledige stellingen der sprekers en versohil- lende noodzakelijke of gewenschte inlichtin gen. De H. Mis zal worden opgedragen dooi} Z.. D. H. Mgr. Callier in de St. Laurentius- kerk (Houttuin) om half elf, de afdeelings-, vergaderingen hebben om 1 uur plaats, ter wijl de algemeene vergadering op 4 uur i* gesteld. Om 6 uur wordt naar gewoonte da gemeenschappelijke maaltijd gehouden, in de z.g. lange zaal der Sociëteit Harmonie (Doele). Z. K. H. PRINS HENDRIK. Te Apeldoorn is gisteren met den trein van 8 uur aangekomen dr. Friedlander, dis vier weken verlof van het Oostelijk ge vechtsfront heeft gekregen voor geneeskun dige behandeling van den Prins. Dr. Fried lander werd met een hofauto afgehaald en vertrok daarna naar het Loo-. ARTIKEL 192 DER G.W. „Het -Vaderland" maakt in eene beschou wing aangaande het adviesvan 't Hoofdbé- Stuur van de Liberale Unie, dat behandeld zal worden op de Zaterdag te houden alge meene vergadering en dat strekt om den wensch te uiten, dat het voorgestelde art 192 worde aangenomen, de opmerking, dat het absolute misvatting is, dat men door aaneming van het Grondwetsartikel den ge wonen wetgever blanco mandaat zou geven om de onderwijs voorstellen zooals zij daar liggen tot pet, te verheffen. Die voorstellen zijn, schrijft het de om schrijving hoe de zaak zou kunnen geregeld worden, dus niet meer dan een essai; aan anderen de beoordeeling of dit essai een coup de maltre was. Maar men kan in deze niet te veel tegen misverstand waken alle wyziging in de onder wijs voorsteken, die de loyale uitwerking van art. 192 te niet zou de tweehonderd guldens- van de gabellen, die in de maand December 1715 zouden ver schijnen moesten komen ten profijte van den kooper." De verknoping had plaats in de audientie van den Grooten Raad en Haarlem werd voor f 13.000 kooper. Paulus AkersLol, se cretaris van Haarlem werd „van we,ge Haar lem gecommitteerd om, in den naam en van wegen deze stad den S'.aten hulde en man schap te doen, heergewade, hof- en andera leenrechten te betalen, en als sterfelijk lieer te ontvangen, het voornoemde leen, als leen roerig aan de Grafeiijkheid van Holland." Bij z'n overlijden werd door destadsregeering een andere als Heer aangewezen tot do heer lijke vachten voor goed werden afgeschaft. Blijkens een verklaring van den landmeier Duyndam was de Kleverlaan den 28sten Maart 1623 in tegenwoordigheid van Bur ge- meesteren van Haarlem en den Rentmecst t van Br ederode door hem afgerooid (is ge meten in een rechte lijn van den Heoreweg (nu Schoterweg) westwaarts tot het "voeipa-1 (nu Bloemendaalsche straatweg.) Zij was des tiids met boomen beplant. y KENNEMEO.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1