^MOAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND.^^^^H OVERSCHOENEN. De les van Griekenland. NASSAULAAN 4S, HAARLEM DE OORLOG. P. W. TWEEHUIJSEN, eerste blad. Barteljorisstraat 27. rij dag 29 September 1916 41s*e Jaargang No, 9150 ABONNEMENTSPRIJS t Intercomm. Telefoonnummers 1426 en 2741 PRIJS DER ADVERTENTIËN» 5it nummer bestaat uit twee bladen HAARLtWlöüHt ALLEuAGJtS Nü. 2050 CENSUUR NOODIG? Wjj zijn weer liet schouwburg- en tooneel- seizoen ingetreden. Eu het is druk: eiken avond bijna, dan hier, dau daar, voorstellingen Voor een krant als de onze komt daarbij natuurlijk weer de oude vraag ter sprake: wat moet de Roomsche Courant, die ook op dit stuk een bizondere taak te vervullen beeft, en die zich Mgr. Callier's Vasten brief van dit jaar wèl herinnerend niet luchtigjes daarover-heen kan zetten, in dit opzicht doen en laten? Die vraag stellen wij ons voor, spoedig in een of meer artikelen te beantwoorden. Doch nü reeds mag gevraagd, of bet niet hoogst wenschèlijk, wordt, dat op toneelge bied de censuur wat strenger optreedt dan nier ter stede het geval is? Daar is dezer dagen in „De Kroon" een soort „r'evue" opgevoerd; die zoowat alle perken te buiten ging. Onbeschaamd, grof, plat, immoreel en(de samentreffing is welsprekend!) daarenboven nog in de poli tieke coupletten duidelijk-socialktisch. De verslaggever van de „Stads-Editie" zegt van dit produet: „Ze is niet boeiend, ni^t geestig, niet grappig, geeft geen fraaie costumes te zien noch mooie tooneelen, maar is, vooral in bet eerste bedrijf, wel meer malen stuitend plat. Wat denkt de heer Orvan wel van ons, Haarlemmers, dat wij bezoekers van Zeedijksdanis'huizen zijn? De meer dan ergerlijke woordspe lingen die do heer Biermans als portier van de Maan bezigt wanneer hij de oor logsberichten voorleest, zijn zoo grof, als we nog nooit op 't tooneel hoorden. Gelukkig dat de meeste vrouwen en meisjes die er waren, ze niet eens op-, merkten. „Het succes was gering, zeer begrijpe lijk trouwens. Alleen wanneer in de kwistig gegeven politieke coupletten met de socialistische gevoelens der groote Enzoovoorts. Dit fraais presenteert men ons hier in de Kroon, in een tijd als deze, als amuse- mHet is natuurlijk van de directie van „De Kroon" een vergissing geweest om voor deze vuiligheid een avond af te staan, maar als dat nu zoo doorgaat dezen winter, mag tóch wel de vraag rijzen of de burgemees- terlijke eensuur niet wat scherper zou kun nen worden? We zijn hier niet op den Zeedijk, ziet u! AGENDA. 30 SEPTEMBER. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Witte Bioscoop 8 uur. Gewone zittin gen 8 uur. - Schouwburg Jansweg 2—5 uur doorloopende vertooning Bijenteelt-film. Zoo is dan ook Griekenland in den chaos neêrgeploft, meegesleurd in den wereldoorlog, het arme, uitgeputte land. dat pas drie vreeselijke oorlogen doormaakte en nu, uitgemergeld en totaal machteloos, zijn zonen moet offeren ter wille van.... ja, van wat? Griekenland's lot, hoe het ook verloope, is voor ons die vóór alles dan toch wel allen ons geliefd vaderland willen vrijhouden van een gruwelijken oorlog waarvan wij de verschrikkelijke gevolgen zoo dicht in onze omgeving zien, een zéér ern stige les Het noodlot van Griekenland was, dat het de algeheele, strenge neutraliteit niet handhaafde, niet kón handhaven wellicht. Toen Venizelos, de Engelschgezindè Grieksche staatsman, op verraderlijke wijze en zonder den Koning erin te kennen, een stuk Grieksch grond gebied afstond aan de geallieerden als operatie basis, was het lot van het koninkrijk Grieken land al bezegeld. De eerste stap deed alles. De afstand van Saloniki, en het toestaan, dat daar Fransche en Engelsche troepen landden, is voor Griekenland het begin van het ongeluk ge weest, en heeft dit land tegen den wil des konings en der regeering ai zeker van een zeer groot deel der bewoners, nu meegesleept in den oorlog, dien Homoros reeds „den mannendoodenden" noemde, maar die nü, in de vreeselijkheid waar mee zij gevoerd wordt, gerust „de volk-uitmoor dende" mag worden geheeten Saloniki, een stuk van Griekenland, werd door de gealliëerden „in gebruik genomen". Dat bracht natuurlijk mede: het gebruik der spoorlijnen. En daar de eene consequentie de andere in Eet leven roept, moest na ae inbezitneming der •fnd ook het civiel beheer daarover aan de geal liëerden worden overgelaten, kwam er contróle OP de belastingen werden de toegangswegen en ~e geheele omtrek der stad in bezit genomen, werden de verbindingslijnen te water en te land de macht der gealliëerden onderworpen. Q zoo kroop het eenmaal-opgeroepen monster neutraliteitssehennis geleidelijk over heel nekenland voort, werd de pers gemuilband "et volk opgezweept, totdat op de muren van Comité KatK. Sociale Actie October. Mr. J. B. BOMANS. De Oorzaken van den Oorlog November. KAMERBEEK, De Vrouw en de Oorlog. December. F. X. M. SCHIPHORST. Het Bioscoopvraagstuk. Januari. j. DE LOBEL. Drankbestrijding. Februari. Prof. RENGS, Priester. De Biecht. Maart. A.J.H. ENGELS, Kamerlid De Grondwetsherziening. De Geestel. Adviseur, Rector J. H. BORSBOOM. Het Comité, Mr. F. M. J. HAGEME1JER, Voorz. KAMERBEEK, Secr. R. C. A. VAN. CRANENBURG. F. X. M. SCHIPHORST. De lezingen zullen aanvangen in Oc tober en gehouden worden den laatsten Woensdag van iedere maand in de Groote Zaal van de Bavo, Smedestraat. Gereserveerde plaaiskaarten voor den duuT der cursus zijn a 50 ets. verkrijg baar bij Boekhandel ANTON BOSSË, Barteljorisstraat. 6833 Athene de plakkaten der Venizelisten verschenen die den koning voor de keuze zettenmeevechten of afstand doenhet zwaard of uw kroon En nu is Griekenland, in zichzelf verdeeld en onmachtig, volkomen geknecht en het restje van zijn zelfstandigheid en onafhankelijkheid verlie zend, in den oorlog getrokken. Een tastbaar doel heeft het niet, sinds de Bulgaren plechtig hebben toegezegd, dat zij het Grieksch gebied wat ze uit militaire voorzorg noordelijk en oostelijk van Saloniki moesten bezetten (een ander en even droef gevolg van Griekenland's gebrek aan neu- traliteits-handhaving) na den oorlog ongedeerd zouden teruggeven. Trouwens: wat nu van Griekenland worden zal, behoeft hier niet te worden nagespeurd. Het is in den oorlog: het gaat zijn land ver woest en zijn zonen bij duizenden gedood zien Ook ten onzent zijn er schreeuwers, die aan dezen of aan genen kant mede het zwaard zou den willen trekken. Ook ten onzent zijn er, die zoogenaamd „ter bespoediging van den einduitslag van den oor log," of om andere, nog minder geldige redenen, het land aan de oorlogsellende en onze jongens en mannen aan den massa-moord zouden willen opofferen. Ook ten onzent zijn er, die gerust wat van onze strenge neutraliteit zouden willen opoffe ren, om partij te kiezen voor deze of voor gene der oorlogvoerende partijen. Wat Griekenland nu overkomt, is voor zulken een welsprekende les En wij mogen God danken, dat Hij aan ons vaderland eene Koningin heeft gegeven, die met rotsvasten wil onze neutraliteit in vollen om vang zal verdedigen, die geen grein van onze zelfstandigheid zal prijsgeven, die zoo straks nog voor heel de wereld verklaarde dat Zij tegen eiken aanslag daarop, van welke zijde die ook komen zou, pal zou staan De Grieken hebben dat niet gedaan. En van het eene, het kleinere, zijn ze tot erger, tot het ergst van al gekomen! Nederland zal dat niet overkomen, zoolang onze Koningin leeft. Moge ons gehééle volk achter Haar staan, en degenen, die in verblinding, of uit allerlei andere motieven, ons land in den oorlog willen storten ter „interventie," uit het lot van Grie kenland leeren, wat er van onze zelfstandigheid en onafhankelijkheid zou terecht komen, als wij den eersten stap, hoe klein ook, in deze of in gene richting, naar deze of naar gene partij der oorlogvoerenden,.zouden doen! OVERZICHT. Gelijk uit de telegrammen, welke wij gis teren in een gedeelte onzer oplage nog kon den opnemen blijkt, hebben de ranschen en Engelschen op 't Somme-front hun aanval len weer hervat en er opnieuw eenige vor- derigen gemaakt. Toch blijkt uit deze en later ingekomen berichten, dat de groote stoot, welke men ziok bad voorgenomen^ thans weer achter den rug is. Er zal weer een nieuwe groote voorbereiding noodig zijn alvorens weer groote vorderingen kunnen warden bevochten. Ten noorden van Péronne, op welke plaats thans voornamelijk de geallieerden bun aan vallen zullen richten, hebben de Duitschers een kraohtigen aanval gedaan om daarmee hun posities in en om Péronne te verster ken, dooh zij werden door de Franschen naar. hun stellingen terug gedreven. Bij Thiepval en ten oosten van Eaucourt l'Ahibaye kwam het verbitterde gevecht nog niet ten einde. Bijzonder heftig waren de tegen de linie Mor.val—Bouehavesnes nieuw ondernomen aanvallen der geallieerden. Af deelingen, die hier de Duitsche linie wa ren binnengedrongen, werden daaruit weer teruggeworpen. De algemeeiie toestand onderging dus geen wijziging meer. .Ook op de overige fronten kwam geen aanmerkelijke verandering in den militai ren toestand. Met een enkel woord hebben wij gisteren reeds, met verwijzing naar de betreffende telegrammen, doen opmerken, dat er een belangrijke zwenking in de Grieksche poli tiek was waar te nemen. Volgens deze telegrammen immers zoude Grieksche regeering, in overleg met den Koning, be-loten hebben aan de zijde der geallieerden deel te nemen aan den oorlog. Dat wil dus zeggen dat, indien het bericht althans wordt bevestigd, Griekenland par tij kiest; dat het de vijftiende'staat zal zijn welke in den oorlog gaat; dat het aan de voortdurende aarzeling een einde maken zal en de wapens zal opnemen, om de Bulga ren te verdrijven van den Macedonischen bodem. Het besluit zal nu moeten worden gevolgd door een oorlogsverklaring aan Bulgarije, welke weer de eerste van een geheele reeks oorlogsverklaringen zijn zal. Het toegeven van de Grieksche regeering aan den drang der omstandigheden in het eigen land waar de revolutie nog met den dag in omvang toeneemt is misschien het eenige middel om aan de verwarring een einde te maken. Venizelos en zijn aan hang zal dan toch den Koning en diens po litiek van onzijdigheid hebben overwonnen. Echter, het is nog de vraag of de berich ten over Griekenland's deelneming wel juist zijn. Er kwam tot heden nog geen enkele bevestiging van die berichten in en wijl de Grieksche gezanten in 't buitenrand aan de regeeringen waarbij zij geaccrediteerd, zijn, officieel mcdedoellng hebben gedaan van daarmee te kennen hébben gegeven, dat de Grieksche regeering voor alle berichten uit Griekenland de verantwoordelijkheid af wijst, omdat de entente een eigen censuur in Griekenland heeft ingesteld, die door Fransche officieren wordt uitgeoefend, mis sen de gegeven berichten tot heden nog alle waarborg van echtheid. De Rijkskanselier van Duitschland heeft gisteren zijn groote rede gehouden en daar in.— afwijkende van de verwachting, welke in de Duitsche pers tot uiting was gekomen breedvoerig den huidigen militairen en politieken toestand besproken. Uit een en ander blijkt, dat Duitöchiand overtuigd is den strijd te kunnen voortzet ten en dat er dus van een totale uitputting voorloopig nog geen sprake kan zijn. Hieronder volgt een uitvoerig uittreksel uit de kanseliersrede. DE GROOTE REDE VAN DEN DLTTSCHIuN rijkskanse lier. Gelijk was aangekondigd, heeft gisteren de Duitsche Rijkskanselier, Bethmann Holl- weg, in de eerste vergadering der nieuwe zittingsperiode van den Rijksdag, zijn groo te rede gehouden. De zitting was zeer druk bezocht. De tribunes waren dicht bezet. Onder de aan wezigen werden opgemerkt: de Oosten- rij ksch-Hongaarsche gezaut met zijne echt- genoote, de Turksche gezant, de Bulgaar sche gezant, de Grieksche gezant, de voor malige Bulgaarsche gezant te Boekarest en de Bulgaarsche minister Isjapraskof. Na een kort openingswoord van den Rijks dagvoorzitter, volgde de rede van den Rijks kanselier, die volgens.het telegrafisch bericht van het Berlijnsche Wolff-bureau begon met een korte beschouwing over de oorlogsverklaring van Italië. Spreker her innerde er aan, dat, toen na de oorlogs verklaring van Italië aan Oostenrijk-Hon- garije do Duitsche gezant Rome verliet, de Italiaansche regeering werd medegedeeld, dat zij iu den strijd met Oostenrijksch-Hon- gaarsche troepen ook op Duitsche contin genten zou stooten; Duitsche soldaten heb ben toen ook, met hun Oostenrijksch-Hon- gaarschè kameraden, op het Italiaansche front gestreden. Bus 'was feitelijk reeds de oorlogstoestand Ontstaan; de formeele oor logsverklaring werd echter niet afgelegd. Onder den druk van Engeland, voorname lijk en ook omdat Italië in den Balkan zijn macht wil uitbreiden, waar Griekenland na tuurlijke belangen beeft, scheen het Italië wenschelijk, deel te nemen aan de door Sarrail geleide expeditie. Opnieuw stieten Italiaansche en Duitsche troepen nu samen en wel in Macedonië. Dit was de geschiede nis van Italië's oorlogsverklaring aan Duitschland. Ten aanzien van Roemenië's deelneming aan !den oorlog, trad de Rijkskanselier In meer uitvoerige beschouwingen. Hii besprak in een inleiding daartoe in het kort de poli tieke verhouding der laatste jaren tusschen Duitschland en Roemenië en herinnerde aan de twijfelachtige, houding welke Roemenië reeds van het begin van den oorlog af had aangenomen en aan de bemoeiingen van Konipg Karot, die de meening was toege daan, dat Roemenië als bondgenoot zich eigenlijk bij de Centrale mogendheden bad aan te sluiten. De oude Koning slaagde er echter niet in, zijn mèening ingang te doen vinden bij de leden van den kroonraad, waarin de beslissing moest vallen; bij bad de regeering tegen zich, waarvan de minis ter-president, zich niet storend aan eenig verdrag, van den beginne af reeds de En tente toegedaan was. Kort daarna stierf de Koning tengevolge van de hevige emoties, die het bewustzijn, dat Roemenië zijn bondgenooten verraden had, bij hem moest opwekken. De politiek van Roemenië, onder leiding van Bratianu, streefde er thans naar, zich ten koste van de partij die in den wereld oorlog het onderspit zou delven, te. verrij ken, zonder echter genoodzaakt te zijn zelf groote offers te brengen. Medio Augustus van .dit jaar werd Bra tianu het met* de Entente in beginsel eens; hij behield zich echter 't recht voor, het oogenblik, waarop hij tot den aanval zou overgaan, zelf te bepalen, en maakte dit af hankelijk van zekere voorwaarden van stra- tegischen aard. Op 23 Augustus was het den Entente-mo- gendheden zelf nog niet recht duidelijk, wanneer Roemenië tot het verklaren van den oorlog zou overgaan dit weten wy, zeide de Rijkskanselier, uit betrouwbare bron. Toen kwam snel het eene na het an dere. Volgens mededeelingen, die mij van betrouwbare zijde gedaan .werden, stelde Rusland plotseling een .ultimatum, waarin gedreigd werd' met Een binnenrukken over de onbeschermde Roemeensche grens, indien Roemenië niet vóór 28 Aug. in den strijd ging. Ik laat daar, of het stellen van dit ultimatum niet een te voren met Bratianu opgemaakte komedie was, om jjen weife lenden Koning tot een besluit te brengen hoe het zij, de teerling was geworpen. De Entente hoopte, dat het in oorlog ko men vaa Roemenië den afval van Turkije én Bulgarije ten gevolge zou hebben, maar Turkije en Bulgarije zijn niet Roemenië en Italië. Vast en onwankelbaar is-de trouw onzer bondgenooten, op de slagvelden in de Do broedsja heeft zij schitterende overwinnin gen gevierd. Dit over de politieke gebeurtenissen. Op de slagvelden, zooging de Rijkskanse lier voort, woedt ,de strijd in het oosten, westen en zuiden. Sedert begin Juli duren de verbitterde aanvallen van Engelschen en Franschen bij na onafgebroken voort. Het gemeenschappe lijke, groote offensief der Entente-legers werd ingezet. Lang te voren reeds was aan gekondigd, dat het nu gelukken zou: nu zou het front vau den gehaten Duitsclier wor den doorbroken, Frankrijk en België be vrijd, het slagveld zou zich over den Rijn, naar Duitschland verplaatsen. Wat geschiedde echter? Wel behaalden de Franschen en Engelschen voordeelen, wel zijn onze eerste linies eenige mijlen ach terwaarts gedrukt. Ook hebben wij zware verliezen aan menschenmateriaaL ,te betreu ren dit is bij een op zoo'n groote schaal ingezet offensief onvermijdelijk. Wat onze vijanden echter hoopten te be reiken: een doorbraak in grooten stijl en het slechten onzer stellingen in het westen is hun niet gelukt. Vast en ongebroken staat nog ons front. Zwaar en fel is de strijd daar aan de Somme, en nog is het einde ervan niette zien. Nog meer offers zal hij kosten nog weer een loopgraaf, weer een .dorp mag verloren gaan doorbreken zullen zij niet. Daarvoor is onze leiding borg, en de onvergelijkelijke dapperheid der troepen van alle Duitsche stammen. Ook in het oosten woedde de strijd voort. Nadat de groot-opgezette pogingen tot door braak van de fronten onder aartshertog Carl en von Linsingen tot staan gebracht waren, hebben de Russen, samenwerkend met het offensief in het westen, opnieuw een nieuwe reeks zware aanvallen geopend. Ten westen van Loetsk, aan dé Narajofka en in de Karpathen zijn de aanvallen met zware verliezen voor den vijand verbloed. Ook hier zal nog verder gevochten worden, maar even zeker zullen wij ook hier ons handhaven, dank zij den onvergelijkelijken heldenmoed onzer legers. Meer uitvoeriger weet .dan den strijd aan de fronten in het Westen en Oosten, besprak de Rijkskanselier den militairen toestand op den Balkan. In den loop der laatste maanden," zoo zei- de hij, kwam het groote Balkan-plan der En tente tot grootere rijpheid: het verbreken der verbinding tusschen Duitschland en het Oosten, het uit elkaar rukken van Turkije, Bulgarije en Oostenrijk-Iiongarije, den een na den ander overwinnen en dan alle krach ten tegen Duitschland alleen richten, Als voorbereiding hiertoe wordt, in Salo niki mrreeds bijna een jaar een groot leger op de been gehouden; nieuwe divisies wer den hieraan toegevoegd. Franschen en En gelschen, een mengelmoes van over de ge heele wereld bijeengebracht, .werden met TELEFOON 1770. 6043 Russen, Serviërs, Itaiianen en ten slotto ook met Portugeezen gedrild. Het verraad van Roemenië sloot de keten; en nu vraag ik nogmaals: wat is er bereikt? Onze dap pere en trouwe bondgenooten wankelen ook hier niet. Oostenrijk-Hongarije staat met ons op het oostfront van het meer van Narotsj tot Zevenbergen; Turken strijden "in Galicië, Duitsche, Bulgaarsche en Turksche troepen versloegen in de Dobroedsja de Roemeniërs en strijden onverlet en vereenigd in Mace donië. Het plan, der Entente om in de Dobroeds ja e nin Macedonië een beslissenden slag te slaan, is in den kiem gesmoord. Terwijl net SaJonikj-lccer slechts zwakke aanvallen deed trokken Duitschers, Bulgareu en Turken in de Dobroedsja naar het noorden in plaat* van dat Russen en Roemeniërs zuidwaarts marcheerden, zooals de vijand zich had voor gesteld dat gebeuren zou. Zoo woedt de vreeselijke oorlog steeds voort, steeds weer storten zich nieuwe vol keren in het bloedbad. Wat zal het einde zijn? Het doel, dat do vijand zich stelt en dat hij steeds weer onverbloemd verkondigt, kan niet mis verstaan worden: Dorst naar gebied ©n vernietiging. Reeds herhaalde ma- len heb ik dit hier gezegd: Kofistantinopel aan Rusland, Elzas-Lotharingen aan Frank rijk, Trente en Triëst den Italianen, Zeven bergen den Roemeniërs. Sedert do eerste dagen is de oorlog voor ons niets anders geweest dan een vërdedi- ging van ons recht op het leven en de vrij heid. Daarom konden wij het eerst onze bereidwilligheid tot vredesonderhande lingen uitspreken. Op 9 Becember 1915 en later heb ik my daarover herhaaldelijk duidelijk genoeg uit gesproken, Asquith en Cecil hebben myne woorden niet weerlegd door do bewering dat Duitschland geen of wel onaannemelij ke en vernederende vredesvoorwaarden had.; bekend gemaakt. Wij hebben het onze ge daan, of durft iemand verlangen dat wij thans aanbiedingen doen wanneer een tegen stander, als Briand nog onlangs deed, eeu stap tot het sluiten van vrede kenmerkt ala zwakheid voor de nagedachtenis der doo- den? Zij zetten den oorlog voort omdat zij hunne" utopistische krijgs-resultaten den ken te kunnen bereiken. Gelooft Briand in ernst een hoog en ideaal doel door een verdelgingsoorlog t« kunnen bereiken, waarin de laatste jonge lingschap van Frankrijk wegsterft op de verwoeste slagvelden van Verdun en Somme? En Engeland! Wat dat land zich wil toe- eigenen uit den gehoopten buit in Klein- Azië, wat het zich wil toeëigenen aan kolo» niën, laat het thans nog in het duister. Maar het wil meer! De Engelsehen laten er geen twijfel over bestaan, wat zij vaa. Duitschland willen maken. Als natie moe ten wjj vernietigd worden, wij moeten mi litair weerloos worden gemaakt; economisch' inoeten wij verpletterd en door de wereld geboycot worden; tot altoos durende on macht dienen wij te worden veroordeeld. Dat is het Duitschland, dat Engeland aan zijn voeten wil zien. En als dan geen Duit sche concurrentie meer te vreezen is, als Frankrijk is doodgebloed, als alle oorlog voerende bondgenooten op financieel en economisch gebied heerendienst voor En geland volbrengen, wanneer de neutrale Europeesche wereld zich moet voegen naar ieder gebied, rekening moet houden met Iedere Britsche „zwarte lijst", dan zal, over het machtelooze Duitschland heen, de droom der Engelsche wereldheerschappij werkelijk heid worden. Toen wij in Aug. 1914 het zwaard moes ten trekken, wisten wij dat wij tegen een machtige, bijna overmachtige coalitie huis en haard moesten verdedigen. Een vurige, tot dien onbekende en vaak verborgen, vader landsliefde vlamde in alle harten- op. Thans na twee jaar strijden, worsteiep ontberen en sterven weten wij beter dan ooit tevoren, dat er slechts één parool voor ons is: „vol houden! overwinnen 1" En wij zullen overwin nen. Den vorigen winter begon zich kleinmoe dige bezorgdheid te openbaren of wij met onze levensmiddelen zouden uitkomen. Wel nu dat is gelukt, en door den veel overvloe diger oogst van dit jaar zijn wij in een veel beteren toestand dan verleden jaar. In deze dagen, zoo vervolgde Bethmann Hollweg zijn rede, heeft het Duitsche volk weder gelegenheid door onze oorlogsloening te bewijzen, dat het tot elk offer bereid is en vast gelooft aan onze overwinning. Ik weet dat wij ons ook hierin kunnen veria: ca op de strijders achter het front, dat ieder Duitscher, die zijn vaderland liefheeft, het als een eereplicht beschouwt, door het af staan van zijn beschikbare geld onze strijd macht in haar reusachtige taak te schragen en daardoor bij te dragen tot bespoediging van de overwinning. Met opeengeklemde tan den, maar met [wijdgeopende h,arupn en handen HEUWE HURLEMStHE GMRJIIT fet S maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)1.60; ♦oor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,— per week voor Haarlem en de agentschappen C.125; afzonderlijke nummert 0,05. 4 y?n Jregels f 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel ut mdvertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod* van l5 regels f 0.40. elkt regel meer -o.io. massa gecoquetteerd werd, kwamen de handen op elkander." 1 f'1 -"A. im Het lot van Griekenland wij zeiden het reeds is voor Nederland een ernstige les. de opLoffing var» dé Gfr-ïeïcsche censuur on

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1