ME HUIL. GOUW ÓE GMVEIIMN ME. P. J. JANSSEN»* Nederland en het Buitenland. SPORT EN WEDSTRIJDEN FEUILLETON BlgSNEIILAliO Dinsdag 3 October Tweede Blad AtP* betalende abonnës op dit Blad, die In hot bezit zijn van eene Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vernield, tegen ongelukken verzekerd voort f 4000 bij levens!, ongeschiktheid tot werken - 5@Ö bij overlijden - 300 bij veriies van een hand of voel - 85® bij verlies van een oog too bij verlies van een duhn 75 bij breuk van een ara ot been eo bij verlies van een wijsvinger 25 bij verlies van een anderen vlngeb OmMtkeering dezer bedragen wordt gega randeerd door de „Hollandsche Algemeen* Verzekeringsbank" te Schiedam. Di>v6ór l October 1911 uitgegeven polioses eijn niet geldia. (Ingezonden). Onwillekeurig is Nederland beaig zich vija.uden te maken in deze jaren. Dat de oorlogvoerenden ons niet bijzonder genegen zijn, ligt voor de hand: een onzijdige tus- selun hun geschillen geeft aanstoot en zoo zal de volksnieening noch in Duitschland, noc.li in Engeland, noch in België of Frank rijk ernstig gestemd zijn tegenover ona Wij hehlien le. niet meegedaan; 2e. zooveel mo gelijk ons verrijkt, zeggen ze; 8e. hun be lemmerd en hun plannen of, zooals zij het zie:}, de plannen van ieders tegenstander bevorderd. .Ieder zal in Ons zien de booze gocot van zijn kant en nu mag dat getem- ,pen! worden door de wetenschap, dat wij zoovelen geholpen hebben en dat onze plaats ,in de wereld de lastigste van allen is, het eerste geeft velen nog een gevoel van ver nedering en werkt ten goede maar hij wei nigen, terwijl nog minder daarginds de moeilijkheid van onze positie voldoende zuly len kunnen heseffen. Blijft "©ver een vrij groot overschot van afkeer, vrees ik. Ook zullen er neutralen zijn jaloersch van de welvaart hij sommigen gebracht door den oorlog; maar daar is natuurlijk toch het terrein, waarop wij ons vrienden moeten gaan zoeken; de andeTen hebben te veel met zichzelf te doen, om zich met ons te kunnen [bezighouden; en zonder vrienden hebben ook staten geen aangenaam bestaan. Het is om. deze reden, dat ik met zooveel genoegen vertegenwoordiger te Haarlem ben gewor den van de „Yereenlging tot verbreiding van kennis over Nederland in den vreemde," waarvan de lange naam zijn verontschuldi ging mag vinden in de juistheid, waarmee bij zegt, wat ze wil. Zij wil ons, naar buiten békend maken, zooals we zijn, niet zooals we waren; geen reclame voor Volendam, Marken, Urk, maar bekendmaking van ons tegenwoordig doen en laten. Yoor velen in het buitenland loepen wij allen nog op klompen met lange pijpen in bet hoofd en UrJter broeken aan. Dat moet uit zijn. Daartoe is de eerste stoot gegeven door bet uitzenden van een Nederlandsch stel sprekers naar Kopenhagen. De heeren H. Beïlage en Corn, van der Sluys gingen er heen en spraken er over en lieten lichtbeel den'zien van ons stedenmooi, onze moderne bouwkunst enz. Een verzameling moderne letterkunde ten geschenke gegeven aan de Koninklijke Bibliotheek te Kopenhagen werd dankbaar aanvaard en kan een inlei ding zijn tot nadere bekendheid. Nu al zal dezen winter bet drama „Scha kels" van Heyermans op het Deensche too- net'l verschijnen. De beele Deensche pers heeft genoemde lezingen geprezen, de Ko ninklijke familie bezoekt ze, kortom, ze wa ren een succes en zullen gevolgd worden door een Deensche week in Nederland. Zoo aangemoedigd gaan nu eerstdaags mevr. Top-Naeff, mr. M. W. F. Treub, onze oud-minister, de architecten A.H.Weissman en Joa Cuypers en prof. mr. J. A. van Ha mel goed geïntroduceerd door onzen gezant en door de Zweedsche pers naar Stockholm en Upsala, om daar te spreken over onze letterkunde van '80, onze economie, ons ste denmooi en moderne bouwkunst en over in ternationaal recht. Er zijn uitnoodigingen ontvangen om ook. zoo te komen in Ziirieb S POTKÖOPJE S GROOTE OPRUIMING VAN X&rpetton, Vloerzeilen en Tafelkleeden bij ANEGAHG ZIE DE PAIJZEM. 6100 Satyrick verhaal van Mark Twain. (Uit bet Amerikaan/ich). «8 „Wacht eene even! Nog iets. Zeg mij, dat je mij die leugen uit louter ijdelheid op de mouw hebt willen spelden en dat je er nu fpijt van hebt; dat je niet verwacht, ooit een gravenkroon te dragen...." „Inderdaad ben ik genezen op dezen dag genezen ik verwacht dat niet!" „O, nu ben je weer de mijne! Nu heb ik je teruggekregen in al den glans van eer lijke armoede, en niemand zal je ooit meer aan mij ontrukken dan het graf. En als „De graaf van Eossmore, nit Engeland!" kondigde de negerbediende aan. „Mijn vader!" riep de jonkman ontsteld uit. - De oude graaf stond het paar verwonderd aan te staren. Eindelijk vertoonde zich een Vriendelijke trek op zijn gelaat en zeide hij legen zjju zoon: „Kom je niet eens naar mij toe om mij »e hand te drukken!" De jonkman deed dit vol vuur. en Bern, ooïk ia de Ver. Statea van Noord- Amerika, alles met rnilavonden hier in het verschiet, Nu ligt de het eekenis van dit werk voor ons zoo voor 't grijpen, het is zoo goed, dat bet natuurlijk na den oorlog moet worden uitgebreid over de nu-oorlogvoerenden en daar met nog meer krachtsinspanning, om dat er verloren terrein te heroveren valt. Voor een en ander is natuurlijk veel geld noodig, maar bet lijdt wel geen twijfel, of dit is goed besteed: het is een beste geldbe legging. Daarom hoop ik, dat menigeen zich ge roepen zal voelen aan dit werk mee te doen. Er zijn nog veel dingen mëer gewenscht, be halve sprekers-uitzenden; we moeten films hebben van onze bedrijven en ons leven, een perskantoor, dat verkeerde, berichten in het buitenland tegenspreekt, meer vertegen woordigers in het buitenland, ernz. enz. Deze Vereeniging zoekt natuurlijk samenwerking met allen, die een soortgelijk doel voor eogen hebben, zoodat er eenheid kan komen in de werkzaamheden, en de ondergeteeken- de beveelt zich dus aan tot het in ontvangst nemen van tallooze leden en groote of kleine bedragen, waarvoor zij lid worden. Voorzit ter van de VeTeeniging is Mr. P. J. de Kan ter, ond-lid der Tweede Kamer voor Dor drecht; secretaris dr. M. de Hartogh te Am sterdam, Plantage Kerklaan 23; terwijl pen ningmeester is ge p. gen.-majoor A. Hooge- boom en vice-voorzitter H. Colijn, oud-mi nister van Oorlog, om niet alle bestuurs leden te noemen. M. de R., ik dank u voor de voor dit na tionale doel afgestane plaatsruimte en blijf Uw dw., J. B. SCHEPERS, vertegenwoordiger voor Haarlem. Ripperdastraat 11. EEN GEWELDIG OFFENSIEF. Neen, dat kon niet uitblijven. De Evangelische Maatschappij heeft zich wel fiteeds loffelijk beijverd de zonen van eei.zeilde vaderland tegen elkaar in 't har nas te jagen kwam ze nog niet dezer da gen uit met een protestantsck adresboek? ze heeft ook inzake de school altijd - haar' beste beentje voorgezet en het bijzonder on derwijs zooveel mogelijk bestredenmaax dat waren slechts voorpostgevechten met licht geschut, aanvalletjes met blikken sa- hel en houten geweer door mannetjesput ters en Tidemanuétjes. Het groote offensief moest nog komen, dat was wel te voorzien. Het wordt nu aangekondigd tegen 1 No vember, as wanneer in de hoofdstad van het Sticht, waar de Maatschappij van ouds een voordeelige positie heeft en ds. Brons veld's „Stemmen voor Waarheid en Vrede" reeds jarenlang" een gordijnvuur van ver schrikking onderhield een algemeene ver gadering wordt gehoiiden ter bespreking van de onderwijskwestie en de grontwets- heraiening, getoest aan.... de beginselen der Evangelische Maatschappij. De bespreking zal ingeleid worden door niemand minder dan professor Eerdmanis in eigen persoon, die zich al zoo herhaalde lijk met die Evangelische dingen gecompro mitteerd heeft. Hij zal weer met grof ge schut werken en de volgende diepzinnige stellingen inleiden: „De voorgestelde herziening van art. 192 der Grondwet is niet in het belang van de volksontwikkeling, doch kan slechts uitloo- pen op aanzienlijke vermeerdering^ van de macht over de geesten voor het clericalism©. Zij is daarom niet in het belang van het Protestantisme, dat mét zelfstandige vroom heid en zelfstandige wetenschap onverbre kelijk is verbonden. De politiek, die deze herziening voorstaat, is gericht op de ondermijning van onze na tionale geestelijke vrijheid en breekt af, wat sinds onze staatkundige onafhankelijkheid! nationaal bezit i® geweest. Deze politiek, die onder den sehoonen schijn van een schoone toekomst te bevor deren aandient, mag daarom niet gesteund worden door hen, die in het elericalisme een gevaar zien." „Niet in het belang der volksontwikke ling." Natuurlijk niet zoo merkt de Ros.- bode geestig aan. Wie T/eet immers heden ten dage niet, dat de bijzondere scholen al leen dienen om de kinderen dom te houden? Ten bewijze de hittere klachten, welke men zoo nu en dan van vrijzinnige zijde hoort o.a. nog zoo pas in 't „Vaderland" dat de jongelui van tegenwoordig, die op de open bare school hun wijsheid opdoen, zoo aarts dom zijn in de meest elementaire Bjjheltche kennis en kerkelijke wetenschappen. Eu die vakken hooren toch ook nog steeds een beetje tot de beroemde „volksontwikkeling." Vooral voor Evangelische menschen. Daaruit ziet men ook aanstonds wat die verschrikkelijke „zelfstandig vroomheid" de. Evangelische maatscbappijers bijzonr „Ben je dan toch de zoon van een graaf?" zeide Sally op verwijtenden toon. „Ja, ik...." „Dan wil ik je niet hebben!" „Och maar je weet...." „Neen, ik wil niet. Ga heen en laat ons alleen! Ik moet eens met haar spreken." Berkeley was nu wel verplicht heen te gaan. Maar hij ging niet ver. Hij bleef in huis. Te middernacht was de conferentie tusschen den ouden man en het meisje nog aan den gang, maar zij naderde nu het ein de en de eerstgenoemde zeide: „Ik heb de reis hierheen gedaan om met je te spreken en met het vaste plan om dit huwelijk te verhinderen als je heiden gek ken waart, maar daar er slechts één is, kan je hem hebben, als je hem wilt nemen." „Ja, dat wil ik. Mag ik n een kus geven?" „Dat moogt ge. Dat voorrecht zult ge heb ben, als ge u goed houdt." Inmiddels was Hawkins al lang terugge keerd en naar het laboratorium geslopen. Hij was niet weinig teleurgesteld,dat hij zijne jongste fictie, Snodgrass, daar aantrof. Het nieuws was hem meegedeeld, dat de En- gelsehe Rossmoro gekomen was, „en had de jonkman er bijgevoegd „ik ben zijn zoon, de burggraaf Berkeley, en niet meer Howard Tracy." Hawkins was geheel onthutst Hij zeide; „Hemehsehe goedheid, tins hen je dooél" der gediend is; met de openbare school. Overigens doen we tot het moois het zwij gen. 't Zou te veel eer zijn uit te wijden over stellingen, die nog niet verder zijn dan de wijsheid, welke reeds voor meer dan 25 jaar in Frankrijk opgeld deed: „le clericalisme vcila l'ennemi" (het clericalisme is de vand) De scboone gevolgen van die stelling, sinds in 't arme Frankrijk practisch uitgewerkt, liggen voor ieder open. Zou de vrome Evangelische Maatschappij niet wijs doen haar hatelijk bedrijf maar wat meer openlijk aan te kondigen?^ „Be spreking van de grondwetsherziening" heet het grootscheeps, terwijl de kleinheid en be nepenheid het alweer, alleen zocht in het afbreken van de school, zooals die door de christelijke partijen is opgdbouwd. Intueschen kan art. 192 thans wel afge schreven worden. Nu zulk een aanval van een vijand, dien iedereen ernstig neemt, aangekondigd wordt, blijft er niets van heel.... PROFESSORALE STIJL. Da „Nieuwe Tilb. Ot." neemt er een van de liberalen, die zoo gaarne op hun intellect snoeven en daarbij dan smalend met min achting neerzien op andersdenkenden, d e h.i. zooveel minder intellect dan zij bez.t.en, op een geestige wijze tusgehen. Het is etet libe rale professor Mr,. J. A. Van Hamel, mede werker van „De Amsterdammer," die in 't groene weekblad een opstel schreef met den titel „Het Punt van zorg." Mooi klonk die titel niet en iemand met een weinig taalgehoor zou het waarschijn lijk anders hebben gezegd, maar voor den inhoud van het stuk was het opschrift fraai genoeg, zegt het blad. De lezer oordeele: de spatieering, d.e wij ons veroorlooven, dient orn aan te duiden hoe sierlijk de stijl en hoe zuiver de vergelijkingen zijn. „Het is opmerkelijk, hoezeer de drie laatste Troonreden, de troonreden van de oorlogsjaren, stemmingstukken zijn geweest. Van h e n zou men kunnen zeggen„Leid- voll, und freundvoll, gedankvoll sein." Onthutst. Opgeloken. Bekommerd. Dit is van 19r4, .1915, 1916 de volgorde ge weest en het is de moeite waard, de toon aarden eens n,aast elkander te lezen. Telkenmale hebben zij iets onverwachts ge had; ademden zij ©en geest, die wat vreemd aandeed tegenover het dan juist hoerschende algemee:e ge vóélen. Was in September 1914 het publiek reeds niet meer zoo verslagen als het Regeerings- stuk; gevoelde zich in 1915 ieder aangenaam verrast door do woorden, die bij kans alle vuiltjes van de-lucht Verdwe nen schenen t© verklaren en Nederland opwekten tot zijn gewone politieke vraagstukken en voor d n vreodzamen wedstrijd der vo.ken; nu, in 1916, nu velen over 't gevaar al bijster onbezorgd' waren gaan denken, en de Regeering zeive niets had doen vermoeden (dient men anders een Zuiderzee-ontwerp in, en fkoaoféert men over mannen- en vrouwen-kiesrecht 1) komt een Troonrede, die alte aandaclit op don oor log rie'at, over binnenlandscho kundige problemen heenglijdt en de vorstin doet verstaan „vervuld van bezorgdheid voor de hoogste belangen van ons vader.and." Om van deze klanken de .wederga te vinden, moet men teruggaan tot do troon rede van 60 iaar geledén (i7 Sept. 1866,) toon de koning onder den indruk van de annexa- tiën in Duitschland, uitsprak .„dat in dezen veelbewogen pn ernstigen tijd ons volksbe staan naast God, in zich zei ven zijn heclit- ston steun behoort te vinden." Het lijdt geen twijfel: deze Troonrede toont wolken óp het voorhoofd. Wie wr een bewust staat- mansgebaar in zien Wil, kan daaruit slechts lezen: bereidt u op tegenspoed voor Doch, bedoeld of niet be doeld, één punt van zorg moet ieder die vooruit, denkt, wei telkens zwaarder voelen na deren." Terecht concludeert het blad, dat het op intellectueel gebied bij do liberalen niet alles goud is, wat er blinkt. ONRUST OP FLORES. Do correspondent van het „Hbkl." te Soe- rabaja seinde: De resident van Timor berichtte aan de Indische regeering, dat bij een aanval op Wa- toepai (eiland Tebres) de vijand een verlies van 6 aooden leed, terwijl onzerzijds 5 man gewond werden en 'de le luit. der infanterie Luppee sneuvelde. De resident van .Timor .ver trok met 2 brigades naar Fiores. De oor zaak van het oproer is onbekend. De Redactie teekent hierbij aan: In het koloniaal verslag van 1915 moest nog van Florasgemeld worden dat het in die afdeeling nog onrustig was in velschillen de streken, wijl men zich nog niet wilde schikken in het krachtig ingrijpen van het •„Dood?" „Ja, dat hen je we hebben je asch." „Loop heen met asch. Die hangt mij al lang de keel uit. Ik zp.1 ze wel aan mijn vader geven." Langzaam en met moeite overtuigde de staatsman zich van de waarheid, dat dit werkelijk een jongmensch was van vicesch en bloed, en niet de onwezenlijk belichaam de, dien hij en Sollers zoolang achter hem hadden gezocht. Toen zeide hij met gevoel: „Ik ben zoo blij om Sally, die arme meid! Wij hielden u voor een overleden, maar belichaamden dief van de bank van TaMequah. Dat zal oen verschrikkelijke slag voor Sellers zijn!" Toen verklaarde hij de geheele zaak aan Berkeley, die zeide: „Wenu, de pretendent m>et dien slag maar te boven1 zién te komen, koe hevig deze ook wezen moge. Maar hij zal zich wel over do teleurstelling heen weten te zetten." „Wie? De koloflel? _Hij zal er zich over heen zetten, zoodra hij merkt, dat een nieuw wonder de plaats van het vorige inneemt. Maar hoor eens wat denkt gc, dat er van den man geworden is, dien ge bobt voor gesteld?" „Dat weet ik niet. Ik heb zijne kleeren gered dat was ai'les, wat ik doen kon. Ik. vrees „dat hii tun 'i leven gekomen is." „vyeinu, dan moet ge twintig a dertig bestuur en )net daarmede gepaard gaande scherpe toezicht op de voldoening dei- be lasting en het verrichten van heererukenstn. Het opstootje, waarvan nu melding gemaakt wordt, zal wel in de zelfde omstandigheid zijn oorzaak vinden het verzet eener be volking in een oerstaat tegen "ie eischen der ontwikkeling. Mr. IJLE FF LID VAN DEN RAAD VAN STATE? Met het oog op de grondwetsherziening; hoop ik, dat niet bewaarheid zal worden een gerucht, dat dezer dagen door mij is opgevan gen, zonder dat ik kan beoordeelen, in hoe verre het op goede gronden steunt, aldus de schrijver der „Haagsche Brieven" in „De Tijd." Verteld werd mij dat als opvolger van den heer De Nereé de Babberich als Staats raad, xn de allereerste plaats in aanmerking komt, de oud-minister van Justitie, de heer Loeff. De Raad van State zou zich onge twijfeld geëerd mogen gevoelen door een keuzo als deze, die aau den hoogen naam van het college nog grooter glans zou geven. De katholieke Staatspartij zou echter aan den vooravond der grondwetsherzien ng moelelijk zwaarder kunnen worden getroffen, dan door het heengaan van den Staatsman, die bij al.e partijen om zijn gedegen geleerdheid even hoog staat aangeschreven dn die als lid der Commissie van rapporteurs bij de behande ling van art. 80 erg zeker zijn invLoed zou doen gelden. Is hij het trouwens niet ge weest, die in 1913 door zijn kalm en beza digd optreden de herziening van art. 192 als 't ware'beeft voorbereid. Het gerucht, door mij vermeld, moge daarom zeker voor- loojig-een gerucht blijven. ZEPPELINS BOVEN ONS LAND. Zondagmorgen zweefde' een Zeppelin, ko mende uit het zuidwesten, over'Vlieland-, De motoren waren zeer duidelijk hoorbaar. Na hevig beschoten te zijn, verdween ze in de richting noordoosten. Een eskader van 9 Zeppelins, waarvan e n paar buitengewoon groot waren, passeerde dien middag Vlieland, komend.; uit oostelijke gaande in noordwestelijke richtng. Boven don Van Spoyktoren te Egmond aan Zee verscheen gisterenmorgen te 5 uur ©en Zeppelin. Na door de kustwacht mot gewo gen to zijn beschoten, verdween het lucht vaartuig in noordelijke richting. Spionnage. Door de Rotterdamscho po litie is aangehouden een gewezen gezag voerder van de Hamburg-Amerika-lijn, thans redacteur van het .Hamburger Frem- denhlatt", en diens bediende, beiden Duit- echer en woonachtig te Rotterdam. Zij wor den, naar de „N. R. Ct." meldt, verdacht van spionnage en het in gevaar brengen van de onzijdigheid vau ons land. Verder is aangehouden een aantal personen, ver dacht van medeplichtigheid. Dezen brach ten geregeld berichten omtrent door neu trale, ook Nederlandsche schepen Ingeno men en voor Engeland bestemde lading, als mede berichten omtrent beweging en han delingen van oorlogsschepen van Duitseb- lands vijanden aan het adres van de beide Dui ischers. Nadat de aandacht der rivier politie op dit adres gevestigd vas, werd avond op avond do omgeving daar afgezet en zijn de handelingen der verdachten'na gegaan. Ten huize van den gewezen gezag voerder zijn bij huiszoeking verschillende heseheiden gevonden, waaruit zijn schuld en "die van zijn bediende blijken. Een vergissing met den wintertijd. Zon dagavond heeft men zich aan de gemeente lijke gasfabriek te Groningen leelijk vergist met den.wintertijd, 't Was precies half elf toen Tnsscben de Beide Markten-, in de Heerestraat tot het Heereplein plotseling bjjna geheel duister werd. Al wat „gemeen- telicht" was, was in werkstaking, alleen het „particulier initiatief' brandde. Het bleek, -dat men in den zomertijd om half- twaalf de meter-Klokken die Tusschen de Beide Markten, de_Heerestraat en het Hee replein bedienen, afsloot. En wintertijd half elf is gelijk aan zomertijd half twaalf. Dus had men de gasmeter om half elf afgesloten en 't drukke stadsgedeelte voornamelijk des Zondagsavonds bij 't uitgaan van Har monie enz. in duister gezet. De politie waar schuwde de gasfabriek. Men zou onmiddel lijk 't euvel herstellen. Maar 't is half twaalf geworden zonder meer licht! Brandkasten opengebroken. Vrijdag nacht hebben tot nog toe onbekende daders ingebroken in het veilinggebouw te Roden- rijis en daar een brandkast geforceerd. Er moet 900 ontvreemd zijn. Waarschijnlijk hadden de daders met het oog op den ko menden Zaterdag, don uitbetalingedag, ©en grooter bedrag verwacht. Tot dusver ombekende daders hebben bij mevr. B. in de Van Aereenstraat in Den Haag, door middel van koolzuur een brand kast opengobrand en zieh met dem inhoud, ongeveer 1800 aan geldswaardig papier, verwijderd. Er wordt verband vermoed tusschen de zen diefstal en het sedert korteling op vrije duizend dollars in die kleederen gevonden hebben in geld of geldswaardige papieren." „Neen, alleen vijfhonderd dollars en nog een kleinigheid. Ik leende die kleinigheid en plaatste de vijfhonderd dollars in een bank." n „Wat zullen we daarmee doen? „Ze aan den eigenaar teruggeven.*' f „Dat is. gemakkelijker gezegd dan gedaan. Laat ons die zaak laten rusten, totdat we den raad van Sellers hebben ingewonnen. En dat herinnert er mij aan, dat ik Sellers moet tegemoetgaan, en hem verklaren, wie ge niet zijt, en wie ge wel zijt, want anders zal hij hier komen binnenstuiven om zijne dochter te beletten met een spooksel te trou wen. Maar ondersteld dat uw vader eene bier komt om het huwelijk te beletten?" „Wel, bij is al beneden en maakt kennis met Sally. Dat is alles in orde." Zoo vertrok Hawkins dan om de Sellorsen tegemoet te gaan om ben voor te bereiden. In de volgende week heersc.hte er heel wat drukte op het kasteel Roesmore. De beide graven werden al spoedig met. elkan der verbroederd. Sellers zeide achter den rug van Rossmore van dezen, dat hij bet merkwaardigste karakter was, dat hij ooit had ontmoet een man, die een hooge mate van welwillendheid bezat en toch In staat was om dezp te verbergen .voor ieder voeten verkeerea van eenlge gevaarlijke inbrekers. VOETBAL. H. F. C.—D. F. C. 1-1 'n Droeve morgen gevolgd door 'n dito mid dag. 'n Naar dreinend motregentje alles nat, glimmend-nat. In die weergesteldheid togen we naar 't H. F. C.-terrein om den eersten competi tie-wedstrijd der blauw-witten op 't eigen terrein bij te wonen. 'n Vijftienhonderd enthousiasten hadden slechte weer getrotseerd. Even na tweeën geeft scheidsrechter Meerum Terwogt 't aanvangsein. Bij H. F. C zien w Nico-Bouvy op de rechtsbinnenplaats, waar hij om 't maar dadelijk even te vertellen— niet voldeed. Overigens zien we Seignette uitge zonderd dezelfden, die twee weken geleden- tegen Haarlem uitkwamen. D. F. C. wint den opgooi H. F. C. trapt af, en valt onmiddelijk de Dordsche vesting aan, doch de aanval stuit op buitenspel. Niettegenstaande het slechte weer wordt er 'n stevige partij voetbal gespeeld; de elftallen we- gij vrijwel tegen elkaar op. Peddy Francken doet al z'n best om zijn onvergetelijken broer Mannus op de links-binnenplaats te vervangen, doch de jeugdige speler is tegen mannen als Lotsy nog niet opgewassen. Bij een vluggen aanval der D. F. C. geeft de midden-voor met een onver wacht mooi schot zijn club de leiding 0—1 Het regent er intusschen lustig op los; D. F. C. is op 't oogenblik de sterke partij en speelt een vlug en doortastend spel, vooral het vurig op- den-hal-zitten der jonge D. F. C.-voorhoede dwingt bewondering af. Een mooie voorzet van D. F. C.'s links-buiten wordt door den links-binnen hard op doel gescho ten, doch Sypestein redt prachtig, 'n Hoekschop op het blauw-witte doel wordt door v. Suchtelen weggewerkt'. Sypestein heeft in deze periode heel wat werk, doch kwijt zich schitterend van zijn taak. 'n Ren van Breda-Kolff, gevolgd door 'n voorzet heeft geen succesde bal belandt bij Peddy Francke'n, deze kopt mooi op doel, doch de Dordtsche reus, slaat het leder weer in 't veld. Door 't slechte spel van Nico Bouvy loopt me nige aanval van H. F. C. op niets uit; hij schijnt zich in de voorhoede niet thuis te gevoelen. Mei 'n hoekschop op 't Dordsche doel, welke niets op levert, is de eerste speelhelft verstreken. Onmiddellijk na de rust loopt de H. F. C. haró van stapel Laan schietBarend slaat den bal terugLaan schiet wederom inen een der rood-witte achterspelers js zoo vriende lijk, de bal van richting te doen veranderen, zoo dat dfe buiten het bereik van den Dordtschen doelman in 't net belandtluid gejuich bij de H. F. C.-supporters..11! D. F. C. valt verwoed aan en tracht de leiding te hernemen, doch de hechte H. F. C.-verdediging staat pal 1 De natte bal veroorzaakt nog al eens 'n mistrap aan spanning ontbreekt 't echter niet! Eenige hoekschoppen op beide doelen leveren niets op; de partijen wegen nu mooi tegen elkaar op. Een vlugge Dordtsche aanval, waarbij de blauw-witte verdediging in de luren wordt ge legd, zou haast op een doelpuntje uitgeloopen zijn, wanneer Sypestein op 't juiste moment niet was uitgeloopen en zoo een zekere goal voor kwam. 't Weer klaart intusschen op jammer da) 't zoo laat is want er wordt werkelijk een goede partij voetbal gespeeld. Tegen het einde dringt D. F. C. geweldig, op en het Haarlem- sche doel ontkomt ternauwernood aan een door boring. Vele hoekschoppen worden er op hei HP. F. G-doél genomen, doch niets mag baten; wanneer scheidsrechter Terwogt, die uïtstekenc voldeed, het eindsignaal geeft is de stand nog steeds gelijk. Een uitslag waarmee de Haarlem- sche club tevreden mag zijn, daar de D. F. G over 't algemeen doortastender speelde en beter op den bal zat. Bij D. F. C. blonken uit: Lotsy. die door zijn flinke aanmoedigingen het vuur er in wist te houden en de linksbuiten die door zijn vlugge rennen het publiek in exlase bracht. De H. F. C. vertoonde niet. het spel, wat we de vorige maal tegen Haarlem zagen; B, Verweij en Sypestein Sr. zooals altijd goed; v. Suchtelen had nogal eens last van den natten bal; Nico Bouvy hopen we een volgende maal op de spilplaats te zien, dèt is voor hem de aangewezen plaats! Zouden Sypestein Sr. of Kundler niet eens op de rechtsbinnenplaats ge probeerd kunnen worden? TOON. QUICK—HAARLEM 2—2. Houtkooper brengt voor Haarlem den bal aa& het rollen. Beide doelen beleven gevaarlijke momenten, doch de beide doelwachters verde digen zich krachtig. Langzamerhand komen de Haantjes in de meerderheid en zij zwermen gevaarlijk rond de Haarlemveste. Lesoeur krijgt het leder vrij en schiet goed in. Viseer kan echter redden dioor den bal oorner te wer ken. Nogmaals komen de blauw-witten terug en Piuo-Post schiet in de handen van Visser, d5e eohtor het leder niet houden kan en het met een sierlijken boog in rijn eigen doel ander dan voor den meest ervaren karak terkenner; een man, wiene geheele wezen vriendelijkheid, geduld en liefde was, maar toch mot zulk een wonderlijke begaafdheid om een dubbele toI te spelen, dat menigeen eeuwen met hem zou kunnen omgaan en toch de aanwezigheid van die eigenschap pen niet bij hem vermoeden. Eindelijk werd in alle stilte het huwelijk op het kasteel voltrokken, in plaats van op de schitterende wijze, waarop een der gra ven het had willen voltrokken zien. De kun stenaarsfirma en Barrw waren trbij tegen woordig en de tinnegieter en Poe© waren ook genood!gd, maar de tinnegieter was ziek en Poes verpleegde hem want zij waren met elkaar geëngageerd. De Sellorsen zouden met hunne nieuwe bondgenooten naar Engeland gaan om daaraan een kort bezoek te brengen, maar toen het tijd was om Washington met den trein te verlaten, was de kolonel nargens te vinden. Hawkins ging tot aan New-York met het gezelschap mede en zeide dat hij d* zaak onderweg wel verklaren zou. ve*- klaring bestond in een brief, door den ko lonel in banden van Hawk»®8 achtergelaten. V (Slot volgt). g~117

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5