Ingezonden Mededeellng BINNENLAND BU11ËNLANO KERKNIEUWS BOEKBEOORDEELING UIT BEVERWIJK Mouastir in staat van verdediging te bren gen. Dit is thans een gedueht versterkt kamp geworden. De vijandelijke strijdkrachten, die aldaar geconcentreerd zijn, worden op 40,000 geschat niet inbegrip van een Duiièche di visie. OORLOGS-ALLERLEI VOORAAN IN DEN STRIJD. De „Kreuzztg." geeft een levendige be schrijving van het gevecht in de voorste li nies, dat zich grootendeete afspeelt in de -aardkuilen. Het blad geeft de volgpnde schildering: De aardkuilen boden nog im mer de be.-te dekking. Tegen granaten zou- (ien echter ook zij geen bescherming verlee nt» en alle oogenblikken begroef een sterke instorting een aantal lieden, die in de na burige kuilen zaten gehurkt, zoodat de ka meraden alle moeite hadden de levend-be- gravenen te bevrijden. Maar toch was waar te nemen, dat deze,Engelsche zware artille rie in den laatsten tijd minder juist was en zeer onzeker zijn projectielen verspreidde, waarbij vele van haar sterkste treffers te kort en in de eigen linies vielen. Daarbij was van Engel-èhe linies ook eigenlijk niet goed te spreken. Op de door granaatkuilen doorzeefde vel den was het stormende bataljon tot een ze kere streep gekomen waar het een keten van granaatkuilen heeft bezet. De vijand was duidelijk op een andere keten van gra naatkuilen teruggedrongen. Op de afzonder lijke plaatsen heerschte intusscben een hei- looze verwarring. Nog dagenlang na de be storming vond men in achterwaarts gele gen, ver overgerende granaatkuilen, Engel schen, die daarin heel rustig waren blijven zitten, daar zij erop hoopten, door een te genaanval der hunnen te worden ontzet. In de eerste uren kon in het algemeen niemand uit zijn stelling komen. Zoo spoe dig iemand het hoofd verhief boven den rand van een granaatknil, lokte hij van vij andelijke zijde een vernietigend machinege weervuur uit. Den Engelschen, die in het al gemeen 30 tot 40 meter van de Duitschers aflagen, ging het niet beter. Men beproefde natuurlijk een loopgraaf te herstellen door de granaatkuilen in een bepaalde richting te verbinden. Maar bij de gesteldheid van den bodem was het, over brengen der bevelen zeer moeilijk. Boven dien werd de moeilijke en wegens de voort durende bestrooiing van de geheele streek met maehinegeweervuur zeer gevaarlijke arbeid meestal reeds weer door granaatont ploffing effen gemaakt, voordat hü was vol tooid. Midden in de sJlteken. die men reeds lang nauwkeurig dacht tl hebben afgezocht, vond iben menigmaal twee tot drie Engelsehen, die van meening waren slechts voorbijgaand de voeling met hun troep te hebben verlo ren. Aan den anderen kant raakten enkele Beden van ons, die binnen onze stelling meenden vooruit te gaan, na het doorklim- nren van een paar onbezette granaattreoh-* tere plotseling in handen van den vijand. Men zat volkomen stil in zijn granaat- kuil en meende den vijand minstens 60 me ter van zich af te hebben, tot men plotse ling in de kuil vlakbij een Engelsch onder* boud hoorde, dat dan tot een levendige wis seling van handgranaten op goed geluk over dp wanden van de aardtreohter® leidde. Daarbij moest men er zeer voor oppassen, lat men in zijn opwinding niet de eigen ka meraden bestookte, zooals men dat vroeger bij de Engelschen vaak genoeg met leedver maak kon waarnemen. Ook is het voorgekomen, dat Dnitsche en Engelsche boodschappers, die voor een be- zeikding granaten dekking zochten, allebei ui dezelfde granaatkuil sprongen en daar tezamen ineendoken. Meer dan eens hebben de menschen dan de handen niet tegen el kander opgeheven, miaar uitgeput door den strijd en geschokt door de ontzetting van 't gemeenschappelijke gevaar gedaan, alsof zij elkander wederzijdsoh niet bespeurden. -Als de granaten dan weder een andere plaats hadden uitgezocht, sprongen zij bei den weder van elkander weg, zonder be groeting, zooals zij tezamen waren gebotst, eü zochten zij elk, de een bierheen, de an dere daarheen, een weg tusechen de vingers door van den overal tot den sprong klaar- ttaanden dood. EEN BIOSCOOPVOORSTEL LING TE BAGDAD. Over een bioscoop-voorstelling te Bagdad verhaalt Edgar Stern in de „Köln. Zeitung". Het bioscoop-theater was aan de smerige, uit -tuilen en verhevenheden van week asfalt sa mengestelde hoofdstraat van Bagdad gelegen, naast den bouwval van een. huis, waarvan een Bnergieke Wali het voorste gedeelte had laten omhalen, teneinde de straat te verbreeden. In den kwalijk riekend en ingang staan twee of drie idboorlngen die onder luid geschreeuw den toegangsprijs incasseoreU: een piaster voor het volk; drie piasters voor de vreemdelingen. Re kenmeesters waren het niet of misschien joist wel want ze eisohten met de grootste hardnekkigheid tien piasters voor drie plaat sen Binnenin struikelt men in het donker tot aan de achterste rijen banken, met wasdoek bekleed, die voor de „upper ten" zijn gereser veerd en die door een stevige balustrade van 'de eenvoudige banken der éénpiaster plaatsen geseheiden zijn- Er klinkt daarbinnen een le vendig gesnater van vele stemmen door elkaar. De Turksche officieren en beambten zitten'/ met waardige kalmte naar het scherm te ldj ken, maar het dam «publiek is des te leven diger. Het bestaat, behalve uit een paar leden van de Europeescho kolonie, uit Armenische vrouwen, die er met haar van het hoofd tot de Voeten reikende zijden abajabjjna als Hohomme daanschen uitzien en uit geheel Parijech gte- kleede jodinnetjes, meest onderwijzereseen van 'de -„Alliance Israelite Universelle." De Moham- mediaansehe vrouwen, ook trouwe bezoeksters, zijd op de gaanderij aangewezen, die rondom de {oeeohouiw erwuimte heenloopt. In haar lange gewaden tot aan de oogan in gewikkeld, doen se denken aan een rijtje uilen op een muur. Op het soherm wordt een afwisselende reeks ,van Parüsche liefdesdrama's, Amerikaansohe Indianen-geachriedonisaen en Dnitsche oorlogs films vertoond, met uitvoerige Arabische ver klaringen, die de toeschouwers, hardop spelende met de grootste aandacht lezen. In de pauzes draait een gillende gramophooa rijn deuntjes 'af, en ter begeleiding van de oorlogsfilms .klinkt hett „Deutsohland. Deutpohland fiber alles,of „Heil Üir im Siegerkranz". Het pu bliek in de zaal - als men een rechthoek van leernen muren zonder dak zoo noemen mag volgt met spanning de drama's en juioht bij de ooriogsvertoondngen. Een oude film vertoont prisident Poincaré bij de revue van Long- champs en een groot deel van de toeschouwers applaudaseert er met evenveel geestdrift voor als daar straks voor Hindenburg en Keizer Franz Jozef. De muziek speelt weer: „Deutach- land, Deutschland iiber alles" en wanneer* niet een paar ijverig Turksche offioieren, ter willo van de in de zaal aanwezige vreemdelingen, liet publiek uit den waan hadden geholpen, zou dit >in deze film een betooging hebben gezien van den grooten bondgenoot, de Alemans!' EEN ENGELSCHE ANECDOTE. „Pearson's Weekly" vertelt een anecdotes' van Lloyd George. De minister ontving on langs bezoek van een voornaam heer, die hem voor een zaak zonder eenig belang meer dan een uur van zijn kostbaren tijd deed verliezen. Lloyd George wist niet hoe hij van den önwelkomen bezoeker zou afko men, toen deze zelf hem een mooie kans gaf. „Ik kan maar niet begrijpen" zeide de ongenoode gast „hoe u en Sir iW. Ro bertson den arbeid samen verdeelen, zon der met eikaar in conflict te komen." - „O, dat is heel eenvoudig," zeide Lloyd George geheimzinnig, terwijl hij zijn stoei naderbij schoof en zijn stem tot een zachte ^eed dalen. „De zaak is, dat Sir william eigenlijk al het werk doet en dat- ik maar u moet er met niemand over praten belast ben de zeurkousen bij hem weg te houden." RUSLAND. De waterverbinding tusschen St. Per tersburg on Archangpl. De haven Archangel heeft tijdens den oorlog groote beteekems gekregen, daar het de eenige haven is die toegankelijk is voor het buitenland- scne verkeer. De eenige spoorlijn naar Archangel was bijna geheel in beslag gènomen voor mili taire transporten en zoo kwam ook de vroeger maar zeer weinig gebruikte waterweg tusschen St. Petersburg en Archangel weer in eere. Het bestaan van dezen waterweg is een bewijs voor de vérziende verkeerspolitiek, die men vroe ger m Rusland volgde. Aan deze politiek is o. a. ook te danken de waterverbinding tusschen Smt Petersburg en de Wolga en tusschen de Weichsel en de Dnjestr. Vgn Archangel varen de «schepen de Dwina op en dan in haar bij-rivier Buchona, vandaar het Hertog-van-Wurtemberg- kanaal naar een bijrivier van de Wolga leidt. Door deze laatste rivier gaat het zeer uitge- briSde scheepsverkeer tusschen de Wolga en St. Petersburg. Het Hertog-van-Wurtembergkanaai is 74 K.M. lang en heeft 13 sluizen. Vroeger is het eèns 1.8 M. diep geweest, maar het is in den laatsten tijd vervallen en evenals de Buchona slechts voor heele kleine booten bruik baar geweest. Bij het venneerdere verkeer tijdens den oorlog gebruikte men op de Dwina groote vaartuigen en laadde men op de Buchona de goederen over. Het Hertog-v.-Wurtemberg-ka- naal verbindt niet alleen de Witte zee en Sint Petersburg en daarmee de Oostzee, maar brengt ook de verbinding tot stand met de Wolga en daardoor met de Kaspische zee. Door de over- lading Van alle goederen tusschen St. Peters burg en Archangel waren de vrachten natuurlijk zeer hoog. Om nu dezen waterweg te verbeteren en een goedkooper transport te krijgen, wil men het kanaal belangrijk vergrooten en de Buchona regelen. De kosten hiervan worden geraamd op 11.7 millioen roebel. Nog dit jaar zal met het werk begonnen worden. In 1917 zal het waarschijnlijk vol tooid zijn. Berichten in drie regels. Gebleken is, dat circa de helft der be volking van Kristiania ondersteuning behoeft wegens 't levensmiddeiengobiek in Koorw, gen Een bericht in de buitenlandsche pers volgens hetwelk Keizer Frans Jozeph bron chitis zou hebben, wordt tegengesproken. Do Spaansche Kamer sixmu een nieuw buitengewoon orediet toe van 1.000.000 pese ta's voor de aldaar geïnterneerde DuitScirers Luit.-gen. Perruechotti, de stichter van het beroemde Italiaansciie korps Alpini is overleden in den ouderdom van 72 jaar. - Kapitein Davios is uit Melbourne naar Nieuw Zeeland vertrokken, om mee de Aurora de gezellen van Shackle ton te redden. De Spaansohe regeering Beeft in over weging genOjjnen, een staatsmonopoüe in het leven te roepen voor alcohol-verkoop. Het Roemeensohe parlement zal eerwt- daags voor een korte zitting samenkomen. Bratianu opent deze met een- redevoering. Volgens de „Lokalanz." zijn de inschrij vingen op de be Dnitsche oorlogsteening in t neutrale buitenland niet onaanzienlijk. Door den Duitschen Rijksdag zijn tot dusver aan oorlogskosten 52 milliard Mk. toegestaan. De oommandeerende generaal van het 7e legerkorps heeft het verschijnen van de Niederrheinieche Arbeiterzeitung verboden. Denemarken neemt geen poststukken voor Rusland meer aan, die via Noorwegen verzonden mceten worden. -Het blad „Luxemburger Wort" bericht, dat de Luxemburgteehe staatsleening meer dan tweemaal volteekend is geworden. Dr. Page, de Amerikaansche gezant, kwam gisteren te Londen terug na een kort bezoek aan de Vereenigde Staten. HET OORDEEL VAN DE KONINGIN OVER DIENSTWEIGERING. Een jong decoratieschilder te Hilversum, de heer J. Hagemeijer, die als landstormplichtige van de jaarklasse 1910 begin October onder de wapenen moet komen, schreef d.d. 27 Aug. een brief aan de Koningin, waarin hij Hare Majes teit vroeg hem voor te lichten bij de oplossing van een moeilijke gewetensvraag. Hij schreef, naar wii in „De Tel." lezen, dat twee figuren voor zifn gent «taan: de Christus, die hem iedt zijn naasten lief te hebben en Hare Vflfl jiem yergt, dat hij gich in den wapenhandel zal oefenen en op bevel moor den zal op groote schaal. Nu zal ik dus moeten besluiten, schrijft hij, in dienst van den één, of in dienst van de ander, in dienst van Christus of in dienst van Uwe Majesteit. Steeds, als ik mij zelf in stilte voor deze keus plaats, dan is 't alsof alles mij toe fluistert het gesproken woord, dat op mij zoo'n machtigen indruk heeft gemaakt. Dit zweeft mij nu altijd voor den geest, daar voor behoort moed in dezen tijd van inoord. Ik heb op 't oog het woord, door Uwe Majesteit over de wereld geslingerd:: ,1e Christ avant tout." Christus vóór alles, menschelijkheid vóór alles! Uwe Majesteit zelf spoort mij dus aan, Christus vóór alles te kiezen. Voor mij heeft dit te beteekenen, dat ik dus kort en goed den militairen dienst zal moeten weigeren in naam van Uwe Majesteit zelve, als zijn de in tegenstrijd met de leer van het waar achtig menschzijn, met Christus' leer. De heer Hagemeijer ontVing daarop het vol gende schrijven: Naar aanleiding van uw schrijven van den 27en Aug. jl., gericht tot Hare Majesteit de Koningin, ben ik gemachtigd u enkele woorden te antwoorden. ..Bij eenig nadenken moet het u duidelijk zijn, dat „dienstweigeren", onder welken vorm en om welke reden ook, nooit de goed keuring van het Hoofd van den Staat kan hebben en dat het Hoofd van den Staat voor „dienstweigeren" nooit verzachtende omstandigheden kan vinden. De door u aangehaalde woorden „Christ avant tout" zijn niet door H. M. de Km ningin uitgesproken of „de wereld ingeslin- gerd", zooals u zegt; maar deze woorden werden door Hare Majesteit neergeschreven op een portret, dat H. M. schonk aan de Argentijnsche dame, die een reproductie van het fraaie Christusbeeld uit de Andes aan het Vredespaleis ten geschenke gaf. Dus een géheel particuliere handeling. Mijns inziens is er Volstrekt geen tegen strijdigheid in deze woorden en het zich gereed maken om zoo noodïg de zijnen en huis en hof te kunnen verdedigen. Integen. deel. Mij dunkt dat men van het begin af tot het einde uit de Bijbelsche geschiedenis moet leeren hoe de meest heilige plicht van den man is om vrouw en kinderen, huis en haard te verdedigen, zooals zelfs elk dier is aangeboren door het hem door God ge geven instinct. De geheele natuur is daarop gegrond. Laat mij u een werkelijk goeden raad ge ven, jonge manLaat u niet afleiden door tneafrale woorden en gedachten; heb ver trouwen in hen die u hebben te leiden al kunt gij het niet begrijpen; denk u rustig en kalm in in den plicht, dien niet alleen de regeering, maar de geheele natuur, uw eigen mannelijk gevoel, u oplegt, om gereed te zijn de uwen te kunnen verdedigen. En'klamp u daaraap alleen vast. Doe uw plicht en tracht Christus te die nen door in uw naaste omgeving steeds zooveel mogelijk liefde, toewijding en zelf opoffering te betrachten; maar niet door theatrale woorden of daden. Nogmaals, luister naar mijn raad. Er is geen tegen strijdigheid. (w. g.) De Particuliere Secretaris van H. M. de Koningin, VAN GEEN. Op dat "schrijven zond de heer Hagemeijer een wederwoord, waaruit blijkt, dat hij niet over tuigd is geworden. DE TWEEDE. KAMERVERKIEZING TE DORDRECHT. De uitslag van de gisteren gehouden stem ming voor een lid der Tweede Kamer te Dordrecht is, dat gekozen is de heer P. J. de Kanter (U. L.) met 2116 stemmen. De heer D. Wijnkoop (S. D. P-) had 418 van de 2534 geldig uitgebrachte stemmen. GEEN UITVOER VAN HONIG. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat geen uitvoervergun ningen voor honig zullen worden verleend, aan gezien de geheele Nederlandsche productie voor het binnen landsch verbruik noodig is, in het bijzonder voor de koekfabrieken. Met het oog hierop wordt aan belanghebbenden dringend aangeraden honig niet op speculatie te koopen noch opgeslagen te houden, maar ze zoo spoe dig mogelijk ter beschikking van de binnenland- sche behoeften af te leveren. Wanneer aan de waarschuwing binnen korten tijd geen gevolg wordt gegeven, zullen dwingende maatregelen moeten volgen. EEN R. K. WETHOUDER TE AMERS FOORT. Men meldt ons uit Amersfoort: Bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen alhier kwam de par tij-groepeering van den Raad op 9 leden der vrijzinnigen en 9 der rechtsclie partijen, alsmede 1 sociaal-democraat. Om dit evenwicht van-vrij zinnig en rechts ook te brengen in het college van B. en ,W. werd gisteren besloten een vierden wethouder aan te stellen. Als zoodanig is geko zen de heer J, W, Jorissen, R--K. In de wet houderevacature van Esveld, Vrijz., werd gekozen de heer A. Eysink, Vrijz. „Paar of onpaar", In den gemeenteraad van Tuibbergen bracht, naar wij in het Hbld. lezen, de voorzitter ter sprake het in orde maken van den weg Geesteren—Harbrink- hoek, dat 1697, en van den weg Rennum Weerselo, dat 567.50 zou kosten. De leden vinden dat wel wat veel, en eenige stellen voor, één weg in orde te bren,80n. De heer Van den Bosch: De weg Rennum —Weerselo heeft het wel noodig, en It is daar van groot belang. De heer Wesselink: De weg Geesteren— Harbrinkhoek is eveneens van groot be lang. De heer Deperink: Maar de weg van Weertelo misschien drie-, viermaal zooveel. De heer Borghuis: Laat we dan raden, welke weg in orde gemaakt zal worden, ge lijk den vorigen keer. De heer J. Groothuis neemt nu enkele geldstukken in de hand en bij raden door dén heer Wesselink van „paar of onpaar" wordt besloten dit jaar nog den weg Ren num—Weerselo in orde te maken. Een brutale diefstal. Toen Maandag middag omstreeks 1 unr de echtgenoote van den damesikapper M. Neustallt, Leidsche- atraat te Amsterdam, uit de linnenkast, «taande la een dï&ankamer drie hoog, geld wou halen om een kwitantie te betalen, Bleek een brutale diefstal te zijn gepleegd. Uit een juweelendoosje, eveneens in die linnenkast geplaatst, waren ontvreemd een collier, ringen, broches en andere zilveren en gouden sieraden, waarvan het meeren- deel met diamanten is bezet. Het gestolene vertegenwoordigde een waarde van onge veer 3000. De diefstal moet zijn gepleegd tusschen half twaalf en half één in den voormiddag. De politie, die het onderzoek in handen heeft, vermoedt dat iemand met de omstandigheden ten huize van den heer Neusfadt bekend, de daad heeft gepleegd. Een mooie aanhouding. De politie te sGravenhage heeft aangehouden een zeke ren D. van VooiThuizen, een der twee ver dachten van de inbraak, de vorige week ge pleegd in de villa van den heer Kretsch- mar van Veen te Hilversum. De aangehou dene, die te 'sGravenhage onder een val- sohen naam logeerde, werd door de^politie ook nog gezocht als de vermoedelijke dader van een onlangs te Arnhem gepleegde groo te inbraak. In verband hiermede is hij ter coi-fi ontatie naar Arnhem overgebracht. De tweede inbreker, die door een revolverschot gewond werd, is nog zoek. De kas bestolen. Een caissière van een groot magazijn in Den Haag had op ver schillende tijdstippen geld uit de kas geno men tot een totaal bedrag van ongeveer 400, welk geld zij deelde met een contro- Ipnse en den concierge, die van den diefstal afwisten. De caissière wist de verduisterin gen verborgen te honden door enkele lijeten van door loopers geïnde gelden achter te houden, welke lijsten geleidelijk weer wer- den ingeleverd, nadat weer nieuwe lijsten waren ingehouden. Op zekeren dag bemerkte de caissière, dat de achtergehouden lijsten uit haar lessenaar waren verdwenen. Het drietal begreep dat de diefstal was uitgekomen en sprak nu af, dat de concierge den directeur zon zeggen, dat hij 400 verloren had van het geld, dat de loopers hem des Zaterdagsavonds afdroe gen en dat -tot den volgenden Maandagoch-, tend onder zijn berusting bleef. Toen de directeur de caissière ter verant woording riep, hield deze vol, dat zij van geen verduistering wisit, en de concierge deed op zijn beurt het afgesproken verhaal. De commissaris van politie, de heer Dietz, van het geval in kennis gesteld, liet het drietal aanhouden, dat nu weldra door de mand viel en bekende. Zij verklaarden de bedoeling te hebben gehad, het verduister de geld geleidelijk weer aan te zuiveren. Van hun „aandeel" hadden de concierge en een der dames een vacanfSereisje gemaakt naar Arnhem. Nadat er proces-verbaal was opgemaakt, zijn zij weer op vrije voeten gesteld. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Workum den WelEerw. heer F. J. Schimmel; tot. kapelaan te Beltrum den WelEerw. heer J. A. Th. van Wessum. s GOUDEN FEEST. De Eerw. Zusters Franciscanessen te Ne- derweert berdenken half November haar gou den feest van vestiging. Er is een comité gevormd van oud-leerlingen en huisvaders, om dezen feestdag feestelijk te herdenken en om den Eerw. Zusters een geschenk aan te bieden. Zondagsmisboek, door J. Ruyter, Pastoor, (Uitg. G. Mosmans Sr., Venlo). Tweede Druk. Met onverholen blijdschap leiden wij den tweeden druk van dit kerkboek bij het Katholieke Nederlandsche volk' in. Er is dubbel reden tot vreugde. Vooreerst wijl in nog geen drie jaar tijdis de geheele eerste oplage ig uitverkocht en een nieuwe druk noodzakelijk werd, blijkt hieruit, dat het Liturgisch bewustzijn gl meer en meer doordringt bij de Nederlandsohe Katholie ken. Verder de bruikbaarheid van dit werk je is thans nog verhoogd door verschillende gebeden, o.a. alle goedgekeurde Lltanaën, gezangen onder het Lof, Oommuniëh en Kruiswegoefeningen enz. Zelfs de drie Missen op Allerzielen, door Paus Benedictus XV kort geleden toege staan, ontbreken niet. Geen wonder der halve dat het titelblad .vermeldt: „Aanbe volen door het Federatief Bestuur der Li turgische Vereenigingen in Nederland." Aan bewerker en uitgever beiden onze beste gelutkwenschen. Evenals de Benedic tijner Pater Anselmus Schott dit deed voor Duitsehland, heeft Pastoor J. Ruyter met de samenstelling van een Nederlandsch Zon dagsmisboek hoogst praktisch werk verricht terwijl ook de Uitgever, G. Mosmans Sr„ te Venlo, bij de bezonging dezer uitgave ge trouw bleef aan zijn devies: „Geen moeite schromen 1" Fr. RUP. v. d. VALK, O.FM. Haarlem, 11 Oct. 1916. R.K. Land-- en .Tuinbouwbond. Te ruim half acht opende de voorzitter, de heer J. van Eerden, op gebruikelijke wijze deze goed bezochte vergadering. Na voorlezing der notulen en eenige ingekomen stukken, werd het punt: bespreking veevoeder, door den heer van Gendt ingeleid. Aan de hand van een ingekomen schrij ven van de lijnkoekenfabriek uit Utrecht, afdeelihg van den Boerenbond, toonde de héér van Gendt aanv dat samenwerking in deze met den Boerenbond zeer gewenscht is. Teneinde zooveel mogelijk ervan verze kerd te zijn dat men voldoende van veevoe der zal worden voorzien, wordt een handels- raad opgericht, welke zich heiast met het doen van gezamenlijke inkoopen. Men stelt zich voor deze zaak als volgt te regelen: Ieder,e afdeeling richt op eene commissie van distributie waar de leden kunnen opge ven hetgeen zij noodig hebben. De secre taris dter commissie stuurt dau alles op aan den handelsraad. Het spreekt van zelf dat op. deze wijze de condities gunstiger zijw, d*a dat iéder afzonderlijk koopt. HERLEVING OER KOOKKUNST. In het October-nummer van „Nieuw Vrou wenleven" (onder redactie van Daisy E A. Junius te Heelsum) wordt gewezen op een herleving der kookkunst in onze dagen. Tot die herleving dragen zeker in ruime mate zoo lezen wij in genoemd damesblad de kook- en braadproeven der Oliefabrie- ken „Calvó-Delft" bij en al mag liet Hier iu zekereu zin een commercfeele onderne ming genoemd worden, het Nederiai.dsché publiek kan de Delftsche fabriek niet dank baar genoeg zijn voor haar wakker Iniiia- tief dat zij op zoo royale, kranige wijze ten uitvoer brengt. Persoonlijk schrijft de rechiciie heb ben wij dé demonstratie niet schapeiivleescü in het Gebouw Musis Sacrum tc Arnhem bijgewoond. v Het was er vol, ja de toeloop was al de dagen zoo groot, dat nog drie extra demon straties gehouden zijn. Leerzaam was het er in alle mogelijke opzichten: de kalmte, waarmee de kok te werk ging, en de rustige regelmaat, ,vaar- mee de helpster diende, zullen zeker menig een in eigen kring tot kalm en vlug werken hebben aangespoord. Om den buitenkant der keurig gedekte tafels hadden tal van weetgieriuen plaats genomen, geen plaatsje bleef een oógen- blik onbezet. Ik zat naast eene in Groningen zou mei zeggèn: December-Mevrouw, met een hee' kransje mefisto-piekjes en veertjes om e-n sierlijken hoed.In vermakelijk Amster- damsch dialect begon ze opeens: „Ja weef IJ, ik ben maar eens gekomen voor de aar digheid, want dan kent U me man niet, als U denkt dat hij wat anders eet dan run derbiefstuk in roomboter gebakken: eenki'c x ad f 2.40 met de boter kost zoo'n hief jé' je dan f 3." u Een dame aan haar rechterhand bewoog even, guitig, de oogleden; de spreeks er scheen het te voe'en, keek even dien ka uit en noemde den naam van" den slager er met nadruk bijvoegende: „De beste sla ger uit de- stad." Maar de ander vroeg met zachte, be schaafde stem: „Dan hebt U zeker nog al een groot huis houden?" „O, maar - mevrouw, neen mes'rouw, me man, me zoontje, ik en de keukenmeid." jjEn dan voor f 3 vleesch per middag-, dat is niet modern... Voor f 2.50 sehapen- vleesch en f 0.50 Delfia hebt U genoeg voor een geheele week..." Onderwijl was de kok klaar gekomen en werden de kleine kristallen bakjes gepre senteerd. Onze Mevrouw proefde met groote aan dacht van de Iersche hutspot en riep in ware verrukking uit: „Zoo iets lekkers heb ik nog nooit ge geten, als mé man dat proeft, maar die hit van mijn zal het nooit zoo kunnen doen als deze knappe kok en dan, ze zeggen dat schapenvleesch erg krimpt en dau is jé voordeel nog nee«« de haaien; wat zeit ié nou," met een blik naar den vertegenwoor diger der fabriek. „U kunt het lezen in uw boekje pag. 11." Na eenigen tijd werd hutspot met boonen rondgediend. Na het gerecht geproefd té hebben, stond Mevrouw vast besloten op: „Ik ga derect naar dien lams lager." Waarschijnlijk hebben de meeste bezoek sters van deze bak- en braadproeven de zelfde psychologische mométaten als onze Mevrouw doorleefd en zijn zij ten slotte allen lamsvleesch gaan bestellen. In Arn hem althans ziet men alom lams- en scha penvleesch uitgestald tegen matigen prijs; ik zelf kocht le kwaliteit ad f 'i 45 per pond. Goed toebereid volgens de recepten van de Oliefabrieken Calvé-Dfelft is het voor hen, die veel van vleesch houden, een ware delice. Goed toebereid 13 er van bijzonder krimpen of van een bijzonder sterken smaak geen sprake. Waar ons volk een voik is dat betrekkelijk véél vet noodig heeft, wordt dóór de genoemde fabrieken met deze de monstraties een voor onze natie zeer nut tige arbeid verricht, want de jus, bereid zoo als door den kok van de fabriek, is zeer- smakelijk en ver van „mager." Op verzoek van de verschillende burge meesters liet de fabriek door hare koks en vertegenw<)ordigers reeds demonstra. ies voor het gebruik van schapenvleesch houden it) de navolgende gemeenten: Delft, Hof van Delft, Gorinchem, Schoonhoven, Haarlem mer Liede en Spaarnwoude, Arnhem, Zut- phen, Almelo" en Wormerveer. Ook heeft zij in verschillende garnizoensplaatsen aan schouwelijke lessen voor de bereiding van schapenvleesch doen houden voor de ve'r- ^>legingsoff icier en, menagemeesters en koks van het leger. In groepen van 30 tot 60 uit verschillende plaatsen bijeengekomen, hebben zij ,de betreffende cursussen ge volgd." Tot zoover „Nieuw Vrouwenleven". Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat sedert ook demonstraties door de Oliefabrieken l „Calvé-Delft" werden gehouden te Zaan- dam, Koog a. d. Zaan, Utrecht en Hilver sum en, naar wij vernemen, zijn nog enkele aanvragen van burgemeesters en commis sies voor levensmiddelenvoorziening uit an dere gemeenten bij de fabriek in behande ling. Overal waar tot nu toe demonstraties gehouden zijn, Is, blijkens Ingewonnen in formaties, het gebruik vau schapenvleesch enorm toegenomen. 1358 Het belang van aansluiting springt nog meer in het oog als 'men weet dat de Mi nister van Landbouw inzake de veevoeder- Foorziening uitsluitend werkt met de distri- butie-bureaux. Het gevolg van de zakelijke uiteenzet ting van den heer Gendt was dat velea uit de vergadering zich opgaven voor de verkrijging van distributievoer. Alsnu volgt eene breedvoerige bespre king inzake den gemeenschappelijken aan koop van schillenmest. De commissie in een vorige vergadering benoemd, brengt over hetgeen reeds in die richting gedaan is rapport uit, waaruit blijkt dat over de medewerking der leden nog wel wat te leggen» valt. - i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2