BINNENLAND SPORT EN WEDSTRIJDEN SYJWSÜiEiJIfS y> zeide 3iij, mogen wijzen op de waarheid, de orde en de liefde als de drie kenmerken van dat Roómsche leven: de waarheid is de grond- s'a& van onze actie, de orde is de weg langs yelken zij moet gaan, de liefde is haar ziel en haar leven. Moge zóó heel ons Roomsche leven komen en voeren tot Hem, Die is de Weg, de waarheid en het Leven. een nederlandsch schip opge bracht. De „Voss. Ztg." meldt, dat, volgens de New- rorker „Evening Post", het Nederiandsche schip «Anakoa", van java naar de Philippijnen, in de Gibutu-passage, dus in een Amerikaansch stroomgebied, door den Engelschen hulpkruiser •iKadmus" aangehouden en naar Sanaaehami (Britsch-Borneo) is gebracht; daar werden lading en post van het schip doorzocht, en de post voor Manilla eerst nadat de censor er ken nis van had genomen, weder vrijgegeven. BE ONÜEKWIJSBEVREÜIG1NG. In een nieuwe beschouwing over de voorgestel de Grondwetsbepalingen ten aanzien van het onderwijs herhaalt de „Standaard", dat het regeeringsvoorstel beirefïende art. 192 aan de rechterzijde geen voldoende waarborgen biedt voor de uitvoering daarvan. Ze schrijft: „We staan voor het zeer ernstig gevaar, dat 'het nieuwe artikel er doorgaat, maar straks in «en nog. veel ongunstiger zin, dan waarin het .nu wordt opgevat, tegen ons uitgelegd, verklaard en toegelicht zal worden. Van wijs beleid zal het daarom onzerzijds ge tuigen, zoo men bij dit kruispunt op den weg oven halt maakt, en de Kamer noodzaakt om zich over dit, voor heel de toekomst beslissende, Punt in strenge formule uit te spreken. niaar ook daarmee is rechts er nog niet, want stembusoverwinningen 'van de linkerzijde M1"nen de uitvoering vertragen, tegenhouden of verminken. En waar reeds nu de voorteekenen Van een actie in die richting waarneembaar zijn, had Cort van der Linden er voor moeten zorgen dat de mogelijkheid van zulk een grievend on recht werd afgesneden." Een eenvoudig middel hiertoe ware, naar de meening van het blad, geweest, door een zes of zeven additioneele artikelen in de Grondwet, on verwijld en onmiddellijk reeds in 1917, of in het voorjaar van 1918, de inwerkingtreding van het nieuwe artikel 192 te waarborgen. „Hij geeft verklaart het dien waarborg aan ae mannen van het Algemeen Kiesrecht; waarom doet hij dan aan ons niet desgelijks? Ons zal daarom niet anders overblijven, dan om zulke Additioneele artikelen bij amendement er in te brengen, en onze steun aan de aanne ming van dit amendement te binden. Wat we zonder meer erlangen zouden kon uitioopen op een recht in naam, maar dat store loos slapen bleef. Een recht als het hier geldt, en waardoor de zoen in een strijd van meer dan een halve eeuw zal beklonken worden, moet zijn zegenende wer king op staanden voet doen uitgaan. Additioneele artikelen in zake Artikel 192 zijn een deel van den zoen. Postdiefstal. Te Den Haag is aange houden en naar het Huis van Bewaring overgebracht een 40-jarig ongehuwd hulp besteller aan het hoofdpostkantoor, die ver dacht is van diefstal van brieven met gelde- Waardigen inhoud. Bij een visitatie werd in zijn bezit gevonden een brief, inbond en- de o.a. een ring, welke brief behoorde tot de z.g. post, welke door hem was afgestem peld. En dat in deze dure tijden. Zondagmid dag omstreeks 3 our had de gérant van het café. „Eeden" in de Amstelstraat te Amster dam, voorheen de „Groote Slok", aan zijn ramen een biljet geplakt met de woorden: „eenige minuten gesloten". De oorzaak van het gesloten zijn was daarin gelegen, dat het café geen volk; meer bergen kon. Daar naar te oordeelen zou men zoo zeggen: dat nog heel wat mensehen van de dure tijden niet veel merken kunnen. Tegen het smokkelen. Te Zevenaar heb ben rijksambtenaren enz. sedert 1 Januari tot 1 October 1916 reeds 800 processen-ver baal wegens smokkelarij opgemaakt. Wel een bewijs hoe krachtig de justitie tegen dat kwaad optreedt. Doodgevallen. Gistermorgen is een 64- jarig werkman, die te Dordrecht werkzaam Was aan den bouw van het kantoor der le vensverzekering»-maatschappij „Dordrecht" van de derde verdieping gevallen en dood opgenomen. Al te ijverig. Men schrijft ons uit Kat wijk: Eenigon tijd geleden is hier een ver- Ordening gemaakt, welke verbiedt het zich zonder noodzaak bevinden op hoeken van straten en het leunen tegen deur- en raam kozijnen. Te dezer zake "is door de politie al menig proces-verbaal opgemaakt en door den Kantonrechter te Leiden zijn al heel ■wat overtreders dezer verordening veroor deeld. Het wordt echter in den laatsten tijd den Ambtenaren van het O.M. hij het Kan tongerecht te Leiden blijkbaar wat al te bar met de toepassing dezer verordering en daarom vroeg hij de vorige week en ook gis teren vrijspraak voor eenige beklaagden. Een paar hadden staan luisteren naar zin gen, een ander had iemand op straat even staande gehouden om hem te begroeten en de hand te drukken en dadelijk was de po litie er met een bekeuring bij. Dit achtte de ambtenaren een kinderachtige handelwijze en een optreden van de politie, een nlaafcs als Katwijk onwaardig. VOETBAL. EDO- I—ALCMARIA VICTRIX I. 4-0. Te ongeveer 2 nur fluit scheidsrechter Bon de beide elftallen het veld in. Edo «eft het eeret het voordeel van den ster- en wind en weet daarvan gebruik te ma- eu "°°r reeds binnen 20 minuten twee keer «t aooren door S. Houtkamp en Corsten. teeds sterker wordt Edo; schot op schot ordt gelost, doch de Alomaria-keeper is oor zijn taak berekend; nog eenmaal ech- r bezwijkt hij voor een schitterend schot V*Q E. vau Leuven. 3-0. Met dezen stand mt do ru«t De Ede-supporters zijn best vreden, Na de thee echter hebben de gns- D*u bet voordeel vau den wind en belagen "bpeuig het Edo-doel. Binnen het straf- ®°®8wied wordt een der Alcmari a-spelers gehaakt en de scheidsrechter wijst naar het beruchte witte punt. Penalty. Een speler van Alemaria schiet keihard in den hoek, doch de Kief te stopt schitterend. Thans is het gedaan met Alemaria. Edo dringt haar spoedig over hare helft terug, doch het Edo-schot ie weg. "S teeds gevaarlijker wordt Edo echter en bij een voorzet van Si- gerines paseeert R. van Leuven de" achter hoede en geeft den keeper 't nakijken. 4—0. Alemaria doet haar best om althans de eer te redden, doch. tevergeefs. Met dezen stand komt het einde en heeft Edo haar eersten thuiswedstrijd welverdiend gewonnen. Edo was over het geheel goed. By Alemaria de achterhoede; de voorhoede was tegen het vlugge spel der Edo-voorhoede niet opge wassen. Scheidsrechter Bon was zeer goed. DE WEDSTRIJD VAN DE VRIJWILLIGERS BRANDWEERCOMPAGNIE. De aangekondigde behendiglieidswedstrijd van de Vrijwilligers-compagnie der Haarlemsche Brandweer' heeft gisterenavond in de Doelen plaats gehad. De opkomst der Vrijwilligers was bevredigend. Als jury voor" den wedstrijd fun geerde de staf der Brandweer en het kader van de Vrijwilligers-compagnie. De regeling en het plan van den wedstrijd was als volgt 1. De aanwezige deelnemers zullen in drie ge lijke ploegen worden verdeeld welke groepen bij loting worden vastgesteld. 2. De drie oudste pijpieiders kiezen eerst voor elke ploeg nog een pijpleider en vervolgens zooveel vrijwilligers als beschikbaar zullen zijn. 3. Voor deelnemers van 2 ploegen zullen prijzen beschikbaar worden gesteld. 4. Bij beoordeeling over toekennning der prijzen zal worden gelet: a. in hoofdzaak op den kortst mogelijken tijd; b. op grove fouten, waarop den vrijwilligers bij exercitiën in hoofd zaak wordt gewezen. Voor elke grove fout, ter beóordeeliug aan de jury wordt 14 minuut bij den Jjd bijgeteld. Verder zal bijzonder worden gelet op de manier van Werken, wat betreft gebruik, van materiaal, orde en regelmaat van werken, het juist volgen van den, aangegeven weg, welke op het terrein zelf aan elke ploe,g nader zal worden gewezen. Plan vau den wedstrijd: Op order van de jury begeeft zich iedere groep naar de poort, gele gen aan de westzijde van het terreinx „de Doe len". Op een nader te geven sein gaan alle manschappen van elke ploeg zoo vlug mogelijk door de steeg naar den hoofdingang van „de Doelen", welke poort gesloten zal zijn, doch door middel van de gewone sleutel geopend kan wor den. In deze poort, welke verondersteld wordt spuithuis te zijn, staat gereed de Oude Tien, benevens een slangenwagen. Met de Oude Tien wordt wordt zoo spoedig mogelijk volgens aan te geven weg naar de put gereden, terwijl de slangenwagen wordt gereden naar de poort gelegen aan de westzijde van het terrein. De spuit geeft water uit de aangegeven put en laags nader aan te geven weg naar het dak van „de Kenaukamer", waar verondersteld wordt brand te zijn. De pijpleider is verplicht in de goot plaats te nemen, waarvoor gebruik moet worden gemaakt van de ladder welke met een slot in de poort (spuithuis) is bevestigd. Vóór de plaats van den brand (Kenaukamer) is een schutting gezet, terwijl iedere vrijwilliger welke om een of andere reden bij den brand moet zijn, verplicht is hierover te gaan, daar geen andere weg beschikbaar is. Bij verzuim van dit verbod wordt extra tijd bijgeteld. De slangenwagen, welke bediend moet worden door minstens 2 vrijwilligers en één pijpleider, tracht zoo vlug mogelijk water te krijgen met één straal van de waterleiding van een brandkraan, welke gelegen is buiten het terrein. De dichtst nabijzijnde kraan komt natuurlijk in de eerste plaats in aanmerking. De slangenwagen blijft binnen het terrein van de Doelen, zoodat het materiaal naar buiten wordt gedragen. Ook deze slang van de waterleiding moet zoo spoedig mogelijk worden gevoerd over de schutting naar het dak van de Kenaukamer, terwijl deze pijp leider eveneens in de goot moet plaats nemen. De straal van de put moet voortdurend blijven water-geven, totdat de straal van de waterlei ding gereed is. Zcodra beide stralen water hebben, wordt tijd opgenomen en is de wedstrijd geëindigd. Het Doelen-terrein zag er fantastisch uit bij de aangebrachte flambouw-verlichting en het was een aardig gezicht, die rappe mannetjes van de Brandweer hier in deze geïmproviseerde slfa- len aan het werk te zien met de bediening der spuiten, het leiden en richten der slangen, de klimpartij over de schutting en op het dak! Ploeg I ging het eerst aan den gang en leverde goed werk. Wel werden er een paar fouten gemaakt, maar de totaal-indruk was voldoende, omdat de orde en de regelmaat bij hét werk goed was. In den tijd van 7 minuten en 2 3/5 sec. werd met twee stralen water gegeven. Ploeg II. door ieder te voren als de sterkste aangezien, stelde teleur. Zij maakte een paar grove fouten, die te laat werden hersteld, wat veel oponthoud gaf. De orde bij het werken liet ook nog al te wenschen over, zoodat de totaal indruk niet te best was. Met een tijd van 11 minuten 32 sec. bleef deze ploeg die niet erg gelukkig was al ver beneden de eersle. Het fraaiste werk werd evenwel geleverd door de derde ploeg, die met kalm overleg en beza digd te werk ging, wel fouten maakte, maar geen ernstige, en een prachtigen tijd had. In 6 minuten 59 sec. spoten twee stralen op het dak. Om half tien was de wedstrijd afg^loopen, die alzoo twee uur geduurd had en uiterst nuttig en leerzaam was. Na afloop vereenigden jury en deelnemers zich in de tuinzaal van het restaurant Brinkmann, waar de heer J. F. v. d. Vaart het woord aller eerst tot de aanwezigen richtte. Hij dankte voor de goede opkomst en huldigde den staf, die zoo oeieidwillig was geweest als jury op'te treden. bracht spr. ook aan de wedstrijd-com missie, de heeren J. Blansert, H. Vernout en C. V. d. Broeck, en aan de prijzen-commissie de heeren P. Middeldorp, D. Francken en Van Liemt. De heer G. A. v. d. Steur, commandant, kreeg nu het woord en verzekerde, dat het cle'n staf aangenaam was de taak van jury te aanvaarden. Dit was een bewijs van de goede verslandhouding tusschen sta? en vrijwilligerscompagnie. Spreker hoopt, dat deze goede harmonie nog jaren lang mag voortbeslaan in het belang van de Brand weer en de gemeente. Nadat de spreker ook dank had gebracht aan de regclingscommissie, deed hij eenige mededeelingen over de reorganisatie der Brandweer, die we wel zoo belangrijk vinden, dat we ze een apart plaatsje hebben gegeven in onze courant. Wij volstaan hier dus,met daar naar te verwijzen. De commandant deed een beroep op de Vrijwilligers om voor het behoud der Vrijwillige Brandweer en in het belang van de veiligheid der stad, goed mede te werken met de superieuren, door trouwe opkomst bij oefenin gen en brand en oplettend en bezadigd werken. Bij de prijsuitdeeling de ploeg die het laatst en het best gewerkt had, kreeg de eersle prijzen bracht de commandant hulde aan de leden van deze groep, bijzonder aan de leiders, de pijpieiders H. Daudey Sr. en P. Kerkhoff, die hun mannetjes zoo tactisch hadden geïnstrueerd. De winnende ploeg bestond uit de heeren H. Daudey Sr., P. Kerkhoff, Brake!, W. Daudey Jr., Nederkoom, v. d. Eijkhof, Langeveld, Belkega en van Wengen. De prijzen bestonden uit fraaie kunstvoorwerpen. De tweede prijs-winnende ploeg stond onder leiding van de pijpieiders van Thiel en H. Daudey Jr. De heer v. d. Vaart verzekerde namens de vrijwilligers aan den staf, dat allen steeds trouw zouden opkomen, opdat alle moeiten niet tever geefs zouden zijn geweest. De aanwezigen bleven vervolgens nog een tijd gezellig bijeen. ONZE BRANDWEER. De reorganisatie van de Haarlemsche Brand weer is thans in zooverre gereed, dat de eerste plannen ten uitvoer zijn gebracht en met name aan de Vrijwilligers-compagnie thans een spoe dige en geregelde gang van zaken is verzekerd. De belkringen zijn, op een enkele uitzondering na, in orde. Daarmede is de oproeping dei- Brandweer geregeld. Dat heeft heel wat moeite gekost, vooral door den overgang van de telefoon naar het Rijk. Conferenties en correspondenties werden legio gevoerd en het oponthoud, dat uit dit alles voortvloeide, was groot. Maar de moei lijkheden zijn thans overwonnen; de secretaris van den staf, de heer G. Spaan, heeft zich bij deze regelingen'bijzonder verdienstelijk gemaakt. Aan het publiek kan niet genoeg op het hart worden gedrukt, in geval van brand toch vooral niet de politie aan te vragen. Dit geeft onnoodige vertraging. Bij brand waarschuwe men eenvou dig en alleen de telefoniste, met de mededeeling- van de plaats van den brand. Van het telefoon bureau wordt dan voor de oproepingen van allé noodige manschappen en autoriteiten gezorgd. Dus een geval van brand eenvoudig enkel melden aan de telefoonjuffrouw, dan is de brandweer 't vlugste bij de hand! Want-er is van het telefoonbureau een speciale lijn naar het brandweerstation, waar dag en nacht iemand aanwezig is, die op het eerste sein van het telefoonbureau de generators afdraait en "de autoriteiten waarschuwt. Bij een proef is gebleken, dat in 55 seconden ruim 70 heeren opgeroepen waren! De spuithuizen zijn op één na in orde. De Vrijwilligers-compagnie krijgt thans 5 spuit huizen. Het hoofdspuithuis op de Groote Markt, genaamd Adaar komt nog een nieuwe Jadder- loods met gemakkelijk mee te voeren ladder-mate riaal bij. Spuithuis B is op den Schotersingel, C bij de Amsterdamsche Poort; dit is nog niet gereed. Hier komt een nieuw spuithuis met fiets- bewaarplaatsboven het spuithuis komt een poli- tieposthuis. De bewaarplaats op den Schotersingel is voor spuit D, en op het Leidscheplein is het spuit huis, genaamd E. Bij deze systematische' regeling en nieuwe in richting, gepaard gaande met een belangrijke uitbreiding en modemiseering van het materiaal, is het mogelijk, binnen een minimum van tijd met 18 stralen water te geven! 'Haarlem „mag ruhig sein"! VEREENIGING TOT VERHOOGING VAN 'S LANDS WEERBAARHEID „VOOR VADERLAND EN KONINÓ". Ter herdenking van het 50-jarig beslaan hield bovenvermelde vereeniging op jï. Zondag een ouderlingen wedstrijd op buks in het schietge- bouw aan de Schouwtjeslaan. De' beschermster, mevrouw de Douairière D. Visser van Hazerswoude van Merlen, had als eereprijs daarvoor beschikbaar gesteld een gou den Waltham-horloge, terwijl de Vereen, t. bevor dering v. h. Vreemdelingenverkeer van Haarlem zich niet onbetuigd liet door het schenken van een bronzen plaque. Aanvankelijk had het bestuur gemeend ter ge legenheid van dit gouden jubileum een grooten nationalen wedstrijd op buks uit te schrijven, doch daar het de tijdsomstandigheden daar thans niet geschikt voor achtte, is men voorloopig van dit plan teruggekomen. Hoewel een groot aantal leden gemobiliseerd is, was de deelname bevredigend en had de wed strijd een zeer gezelligen loop. Na een vreed- zamen strijd werd de eereprijs behaald door den heer H. J. van den Burg, met 281 punten, maxi mum 300 p. De winnaar, 'n nog jeugdig schutter die reeds herhaalde malen blijken van zijne schietvaardigheid gegeven heeft, toonde ook hier door weder zijn meesterschap op het wapen. Behalve het genoemd prachtig cadeau van dé beschermster, verwierf hij ook de bronzen plaque van het Vreemdelingenverkeer en bovendien werd hij kampioen der vereeniging voor het jaar 1916, waarvoor een wisselmedaille zal worden uitge reikt. Kampioen voor het jaar 1915 was de heef H. Spoor, die dus deze medaille moet afstaan. De overige prijzen werden als volgt behaald: le Klasse: 1. H. P. Spoor, 181 p., laagste schot 16; 2. D. Teekens, 181 p., laagste schot 15; 3. A. W. F. Wijdoogen, 181 punten, laagste schot 14; 4. F. A. Boeree, 176 p.; 5. B. A. v. Ruijven, 171 p.; 6. J. Holman, 165 p. 2e Klasse: 1. J. L. van Dort, 178 p.; 2. D. J. Tieskens, 176 p.; 3. B- H. Phiüppo, 174 p.; 4. A. J. van den Burg, 172 p.; 5. C. Nieuwen- huizen, 165 p., laagste schot 13.14; 6. D. N. H. Haase, 165 p., laagste schot 13.13; 7. H. Emke, 153 punten. De feestelijke uitreiking der prijzen zal plaats vinden op Zondag 22 October a.s. in de concert zaal van het Gebouw „Zang en Vriendschap", Jansstraat. ONS HAARLEMS MUZIEKKORPS. Het Bestuur der conccrtvejeeniging „Haarlem's Muziekkorps" verzond aan B. en W. een adres, met een aantal beschouwingen aangaande den finantieelen toestand der veieeniging gedurende de laatste jaren. Daiuit concludeert het, dat het jaar 1916 be langrijk gunstiger is geweest dan de jaren 1914 en 1915. Het gunstigste is wel, dat zoowel de contributies als de opbrengst der concerten niet onaanzienlijk zijn vooruitgegaan. De contribu ties zijn zelfs hooger dan die van 1913, terwijl de opbrengst der concerten die vati 1913 nabij komt. Ook het n ad cc lig saldo van 902.60 steekt gunstig at bij de saldi der beide vorige jaren. Het gaat daarna voort, na de mededeelingen van den toestand over de jaren 1913-1916. Over het jaar 1917 valt dit te zeggen, dai geen enkel argument is aan te voeren of is aangevoerd, waarom dat jaar minder gunstig zou moeten zijn dan 1916. Integendeel er is reden om aan te ne men, dat het een gunstiger resultaat zal opleve ren. De pogingen, om aan de Concert-Vereeni- ging een breeder basis te geven, zijn pas aange vangen, en men mag aannemen, dat die althans eenig resultaat zullen hebben. Intusschen, ook 1917 zal licht nog een nadeelig saldo geven. Tot dekking daarvan is echter reeds nu aan wezig: f 703.10 als restant Steunfonds over 1916. f 1550.aan bijdragen voor het Steun fonds, toegezegd over 1917 en f 1000.extra- garantie, toegezegd voor datzelfde jaar, totaal alzoo ruim f 3200.Het jaar 1917 zou dus bij voorbaat gedekt zijn, ook al mocht het tekort onverhoopt weder klimmen tot f 3200.het cij fer, dat in het oorlogsjaar 1914 werd bereikt. Het voorgaande samenvattende, meenen wij te mogen zeggen, dat de Concertvereeniging bezig is zich te herstellen van een ongunstigen invloed, dien de tijdsomstandigheden Óók hier hebben. De feitelijke toestand blijkt gunstiger, dan het afgetreden bestuur zich dien blijkbaar voorstelde loan tot opzegging van de overeenkomst met de gemeente werd overgedaan. Er is inderdaad geen enkele reden, waarom de exploitatie van het or kest niet gedurende 1917 zou worden voortgezet. Over de jaren 1918 en volgende zouden wij alleen dit willen zeggen. De Concert-Vereeniging !s haren arbeid be gonnen met een Steunfonds voor vijf jaren (1913 tot en met 1917). Het is dit Steunfonds, dat ook voor 1917 de instandhouding der Veree niging verzekert, Indien ook over dat jaar het Ge meentelijk subsidie mag woitlen genoten. Zal de Vereeniging ook na 1917 rustig kunnen blijven voortwerken, dan zal wederom een ga rantiefonds moeten worden ingericht tot een be drag zoo mogelijk van f 3000.— per jaar en voor minstens vijf jaren. Zulk een garantiefonds is trouwens bij ondernemingen als deze een gansch gewone zaaker is geen orkest in Neder land, het Groningsche alleen uitgezonderd, dat het buiten bijzondere bijdragen of garanties stel len kan. In de tweede plaats zal met ernst moeten wor den getracht naar uitbreiding van het ledental. Het is waar, dat onze concerten niet voldoende bezocht worden. Vermoedelijk zal een andere re geling der contributie noodig zijn. die het lid maatschap brengt ook binnen het bereik van min der welgestelde personen. In de derde plaats zullen de volksconcerten (dubbeltje en kwartjes-Concerten) ruimer moeten worden gegeven; niet alleen zal daardoor dc Vereeniging beter aan haar doel beantwoorden, maar bovendien heeft de ervaring geleerd, dat in de volksconcerten een niet te versmaden bron van inkomsten is te vinden. En ten slotte zal moeten worden gezocht de bezoldiging van de musici te verbeteren. Eerst als dat alles overwogen en voorzien is, en de uitvoering ervan door een voldoend Steun fonds is verzekerd, zal men kunnen zeggen, dat de Goncert-Vereeniging ook na 1917 zal kunnen voortbestaan. Het ligt in ons voornemen, deze aangelegen heid met kracht-ter hand te nemen, Jen einde het orkest voor Haarlem en zijne bevolking te bewa ren. Wij wagen ons aan geen voorspellingen, maar meenen ook, dat de zaak volstrekt niet ho peloos is. Wij vragen alleen, dat men ons den tijd gun- ne, om een deugdelijken grondslag voor de jaren 1918 tot en met 1922 te scheppen. Het ligt niet 'in ons voornemen, continuatie van het subsidie over de jaren 1918 en volgende te vragen, dan nadat wij voldoende zekerheid hebben verkregen, dat ook in die jaren de exploitatie met gerustheid kan worden voortgezet. In afwachting daarvan verzoekt het Bestuur met aandrang, dat het subsidie ook over 1917 bestendigd blijve en dringt er bij B. en W."op aan te bevorderen, dat het subsidie over 1917 alsnog verleend worde. GEMEENTEZAKEN. Onderwijs. Op de voordracht voor onderwijzer aan de school voor m.uJ.o. no. 1 zijn geplaatst de heeren: P. Bruimma te Joure; J. Blad te Haarlem en S. van der Werf te IJmuiden. En op die voor onderwijzeres aan de school voor gewoon lager onderwijs no. 9 de dames: D. Parree, J. H. Vrijdag en E. M. Waszink, allen alhier. B. en W. stellen voor te benoemen voor den cursus 19161917 tot tijdelijk leeraar in het werktuigkundig teekenen aan de Bur geravondschool alhier, den heer G. Baars, te Haarlem. Directeur der Waterleiding. B. en W. stellen voor te besluiten den heer L. W. Havolaar als directeur der ge meentelijke waterleiding en van het labora torium voor pathologische bacteriologie in functie te laten tot 31 December 1917. DE R.K. POLITIEBEAMBTEN-VEREENI GING. De nog jonge R.K. Politlebeambten-ver- eeniging alhier, pakt de zaak flink aan en verdient daarom aller aandacht en steun. A.b. Maandag 16 October, des avonds te 7 uur en te kwart over 10 wordt wederom vergaderd; dan zullen de statuten en het reglement worden behandeld en vastge steld teneinde er de bisschoppelijke en ko ninklijke goedkeuring op aan te vragen. Hoewel de vereeniging nog in de eerste phase van haar ontwikkeling verkeert, kan zij toch reeds op een zekere financieele kracht bogen, dank zij de milde gift van een der Katholieke raadsleden, die jiet bestuur met een gilt van f 100 verblijdde. de Feestelijke openingsvoorstel ling DER NEDERLANDSCHE OPERA. De „Nederiandsche Opera," directie Koopman, heeft gisterenavond in den Schouwburg de kroon de feestelijke openingsvoorstelling alhier gege ven onder groote belangstelling van muzikaal Haarlem. Begonnen werd met 't „Wilhelmus", waarna onder de energieke leiding van Albert van Raaite een muzikaal-hoogstaande vertolking gegeven werd van Mozart's komische opera in 4 bedrijven: „De bruiloft van Figaro." Het pu bliek was uiterst voldaan. Niet alleen over de zangers en zangeressen -- I.iesbeth Meissner. Annie Ligthart, Ed. v. d. Ploeg, Louis van Tul der e.a., blonken uit maar ook over de regie van Engelen over de decoratie, en de costnmee- ring, op deze feestelijke vertooning komen we nader terug. OPGEDRAGEN. Bij onderhandscho aanbesteding- ie het schilder- en glaswerk van de nieuw te bou wen R. I\. kerk eu pastorie te Noordwijker- bout gegund aan W. Kii liaan alhier. Dit ter correctie van een vorig bericht. WEDER EEN ÏKEiNDJEKSTAL'. üit een doos, dio op 8 October van hier naar Oosterbeek per H.IJ.S.M. is gezonden, bleek bij aankomst aldaar een damesmantel) te zijn ontvreemd. EENE AANRIJDING. Gisterenmiddag had in het Kenaupark eene aanrijding plaats tusschen eon tram wagen der E.N.E.T. eu «en vrachtwagen. Belde voertuigen werden oen weinig bescha digd, terwijl ae bestuurder van den vracht wagen aan een der voeten licht gekwetst ■werd. EEN MOOI RESULTAAT. Men meldt ons, dat alle leerlingen v&n Se Mariaschool in de Koningstraat, af dee ling Lagere School, die aan het saboolexa- men deelgenomen hebben, geslaagd zijn met prachtige punten. De namen van bovengenobm.de leerlingen zijn; Betsie .Bron sting, Alida Engelen. Lena Govaerta, Cato Holtua, Lena v. d. Kamp, Greta Nieuwenltraizen, Fien de Rooy, Mien van Vaetcnhoven en Betaie de Wolf. VERLOF DRANKWET. Ingekomen is een verzoekschrift van J. J. van Waveren om verlof Ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopeu van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank voor het gebruik ter plaatse van ver koop in de gelagkamer van het peroeel aan de Kampervest no. L SCHOENZOLEN VAN AUTO-BANDEN. Bij het 21e reg. inf. alhier zal een proef wor den genomen met schoenen voorzien van zolen en achterlappen, die vervaardigd zijn van oude auto-banden. R.-K. BOND VAN POST- EN TELEGRAAF- BEAMBTEN. Deze vereeniging houdt op Zondag 15 dezer een vergadering in het gebouw St. Bavo. PROGRAMMA van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo- kerk, op Donderdag 12 October a.s„ des namid dags van 23 uur, door den heer Louis Robert: 1. Praeludium et Fuga, C gr. t., J. S. Baclï; 2. Fantasie fiber Luther's Choral: „Ein fesfr Burg", Fr. Lux; 3. Litanei, Fr. Liszt; 4. Musette, G. Mac-Master; 5. Angelus, Sigfrid Karg-Elert; 6. Fantasia on the old melody: „Urbs Beafa". W. Faulkes. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. v. d, Eijkhof, Zijlwog 73, een rolletje met halve stuiver stukken; mevr. Meijer, Prinsen Bolwerk 34, eex^kat; J. van Tongeren, Gen. de la Reij- straat 35 te Schoten, een hondje; J. van der Meij, Heerensingel 71a, een foxterrier; J. Smit, K. Begijnestraat 24, een matrozen muts; H. Wesselink, Z. B. Spaarne 144, een portemonnaie met inhoud; Bureau van po litie, een gehoorbuis. i JKK STAN If. Ondertrouwd: .11 Oct. P. J. Coppens en M. A. van KipDhagen. J. J. KeetTaar er M. S. Stam. J. van Wijngaarden en T. W. Prins. C. Visser en W. A. Bor. B. J. W. Los en M. J. P. Hesselink. Getrouwd: J. Bouwman en C. E. Biesheu vel. P. A. Loerakker en H. V. d. Jagt. Geboren: 9 Oct. d. van A. BuningGe- raerts. 10 Oct. d. van W. H. Mulder- Hartkamp. d, van J. W. van der Putten Konings. d. van A. E. Smal—Hessling 11 Oct. z. van J. L. van DeudekomSchol* ten. Overleden: 10 Oct. P. Terpstra, 31 jaar, Kamperlaan. M. E. Janssen, v., 66 jaar, Kamperlaan. A„ 7 maanden, d. van J. W. Podt, Burgwal. ONZE KAMER VAN KOOPHANDEL. Kamers van Koophandel en Fabrieken, althans in hun tegeuwoordigen organisatie vorm, worden wel eens beschouwd als „uit den tijd" en passend meer in een eerbied waardig verleden. D'r gaat, oordeelt men dan, van die Kamers zoo weinig actie uit. Wat nut hebben zij dies!.... Op de vergadering, die onze Kamer giste renavond hield, bleek, dat, dit al moge dan misschien op sommige Kamers van toepas sing zijn, op de onze bet zeer zeker niet is. Dat kwam aan het licht na de behandeling van de „ingekomen stukken". Die stukken waren spoedig afgehandeld. D'r was ingekomen een verzoek om mede te helpen propaganda te maken voor dc Ned. Jaarbeurs, die, naar onze lezers weten, een volgend jaar te Utrecht zal worden ge houden en eventueel iemand, een industrieel, aan te wijzen, die zich daarmede hier wil bclfistciii Do VOORZITTER, die mededeelde, dat de Maats, van Nijverheid zich zeer voor deze zaak porteert, polste een paar der leden van de Kamer. Echter.,., niemand achtte zich daartoe den aangewezen man. D'r viel alzoo niets anders te doen, dan den leden op het hart te drnkken, indien men iemand mocht weten, dat aan 't Bureau der Kamer mede te d eel en. Een tweede «tuk had betrekking op de economische gevolgen, de voor- en nadoelen van den vervroegden wettelijken tijd. Men weet, dat het de wenech is van den minis ter, dat dienaangaande een onderzoek worde ingesteld. Op verzoek van den minister had den de Commissarissen der Koningin, dat aan de Burgemeesters kenbaar gemaakt. En onze Burgemeester op zijn beurt had aan do Kamer verzocht in dezen van „be richt en raad te dienen", naar het heet in officieelen stijl! De VOORZITTER stelde voor de zaak te stellen in handen van de commissie van verkeer, waartegen niemand beeswnsr had. De heer DUFOUR gaf in overweging dan ia deze zaak ©ene circulaire aan de indus trie el en en handelaren om inlichtingen te zeiden. Dan ook aan de landbouwers, zeide de heer GEYL terecht, want wij moeten de zaak van beide kanten bezien, van die van bet voor- en van het nadeeL En de SECRE TARIS, die zich daarbij al» een practisch man deed kennen, beval aan om te zenden eon circulaire aan vereenigingen van wc' gever» enz. Allemaal wenken, die de missie mede kreeg. Nu waren wij genaderd aan een behin lijk punt: klachten aangaand® den post- en telegraafdienst, ©en zaak van algemeen be lang. Daarbij viel op te merken, dat de Ka mer zich aan dean zaak vos) heeft Laten gelegen liggen en aangaande alle klachten, op en aanmerkingen een grondig onderzoek beeft ingesteeld; dat ton aanzien van dit aw gemeen belang van haai' veel sotie is ui# gegaan. Met den voorzitter had de heer I kert een onderhoud gehad met de ■-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 7