EERSTE HAARLEMSCHE STQOMWASSCHERIJ. M. J. VAN LEUVEN O-BERISPELIJKE AFWERKING 1IAN HET WASCHGOED. DE LANDBOUW BANK B. J. SCHUIFF PIANO-, ORGEL-, MUZIEKHANDEL "W\ HECK. EELDP8IJZEN VAN 309,100,80,10, SO, 40,30,20,10 ELD. WAT ANDEREN ZEGGEN LETTEREN EN KUNST FINANCIEELS BERICHTEN KAMPERSINGEL 5 8. TELEPHOON 2070. te UTRECHT Gierstraat 38, Gaelstraat 26 MEI ZOLEN El MEI 12.00 DIMES t Prima grondstof. flOO BELOONING de eerste Veiling van Schorseneereti TELEF. 1338. GED. OUDE GRACHT 118. - Alle deelnemers een prijs! L. GIEBELS CO. - HAARLEM. ^Pü van po^t- en te 1 agraafkautoor. Do VOORZITTER braoht dienaangaande Oftn breedvoerig rapport uit. Allereerst maakte hij daarin gewag van de plannen inzake den bouw van een nieuw postkan toor wij hadden daarvan indertijd de pri meur! Wij vernamen, dat de Rijksbouw meester reeds plannen goedkeurde, die nu In handen van den minister ter beslissing zijn en dat de ^huidige Rijksbouwmeester niets wilde weten in tegenstelling met diens voorganger van een verbouwing van 't be staande postkantoor. En dat is maar goed ©ok, zeide spr., want een gelukkige oplos sing was dat niet geweest. En verder bleek, dat met den directeur van 't postkantoor was gesproken Qver een bijkantoor in de buurt van dé Amsterdam- sche Poort. De directeur had dienaangaande «elf reeds plannen gehad, die, ware de oor log niet tussehenbeidc gekomen, reeds wa ren uitgevoerd geworden. Dan ware een huis recht tegenover de Amst jrdamsche Poort nis hijkantoor ingericht. Men had eohter aangedrongen op een bijkantoor meer in de richting van het slachthuis. En de directeur nad zich bereid verklaard ten aanzien van verdere plannen met de Kamer overleg ie plegen en zich geneigd getoond naar de wensehen der Kamer te luisteren. Andere aangelegenheden waar met den directeur over is gepraat golden de open stelling van de bijkantoren en de postbe stellingen. Bij de besprekingen dienaan gaande was gebleken, dat elders, in Amster dam en Rotterdam, de bijkantoren op de zelfde uren als hier geopend zijn; en dat do directeur niet geneigd is, zoolang de mo bilisatie duurt, ten aanzien hiervan veran dering te brengen. Echter zeide de direc teur toe eene openstelling tot op een later uur, na de mobilisatie.... Dat die mobilisatie van veel de sohuld is, viel te constateeren uit de mededeeling aan gaande de bespreking der klachten ten op- ziolite van vertraging in de bestellingen. Het was aan den directeur dienaangaande onmogelijk een verbetering aan te brengen, i Daaraan valt inderdaad niet te tornen. Van de 66 postbeambten zijn er niet min der dan 46 hnlpbesteillers, zooveel werk krachten heeft de mobilisatie aan de pos terijen onttrokken. En 't kost heel wat moei te om al die tijdelijke kraöhten letterwijs te maken. De directeur doet alle moeite om de zaken goed te doen gaan. Eohter wat aangaat een vertraging in de beetellin- gon is force majeur in 't spel. Enwie doet daar wat tegen!.... Aan den directeur van de Rijkstelegraaf- en telephoon werd medegedeeld, dat de klachten wat aangaat de telephoon legio waren. De directeur voerde aan, dat allee hier pp 't telefoonkantoor nog heel primi tief is ingericht en verder en dat is wel een eigenaardige bijzonderheid dat hij wel had gedacht, dat, nadat de Staat de telephoon had overgenomen, de dienst min der goed zou gaan, dan toen de Ned. Bell Telef. Maats, het bedrjjf exploiteerde, daar personeel in een particulier bedrijf meer onderdanig is en eerder bevreesd is voor ontslag indien iets niet goed mocht loopen, dan bij een staatsbedrijf! Men had verder uiteengezet hoe konden plaats hebben technische fouten en dat o.m. door het drukke gebruik dat van de tele foonlijnen tussöhen Haarlem en Den Haag wordt gemaakt, men vaak lang op een aan sluiting moet wachten. Ool^mdere klachten, war en behandeld. In *t algemeen had de voorzitter den indruk gekregen* dat' heide directeuren alle moeite doen om den dienst goed te doen loopen. Nadat dit omvangrijk rapport was uitge bracht, werd medegedeeld, dat de Kamer tot B. en W. een «brijven had gerioht, an dermaal aandringende om spoedig een ver binding tusschen de beide Spaarne-oevers ten noorden van de spoorbrug tot stand te Brengen, aaar <Ue verbinding thans eene dringende en groote noodzakelijkheid was geworden. Verder werd medegedeeld, dat tengevolge van de bemoeiingen van de Kamer in deze maand door middel van verlichte transpa ranten zullen worden aangegeven de stop plaatsen van de E.N.E.T. Waar doenlijk zal daarvan van de lantaarns worden gebruik gemaakt. Voor velen zal dit een groot ge rief .zijn! Van eenige handelaren was een klacht in gekomen over de H.IJ.S.M. Doordat de trein naar de Meer niet had gewacht op een cor respondeerenden trein, hadden zij de aan sluiting gemist en zij zouden niet de gele genheid hebben gehad om de Beurs te Hoofddorp te bezoeken, indien zij niet met een onto en met andere vervoermiddelen zich naar de Meer hadden begeven, hetgeen hun op groote kosten was komen te staan. Besloten werd zich te dezer zake tot de di rectie dpr H.IJ.S.M. te wenden. Naar aanleiding van de beweging om 'het afhalen van gedrukte stukken enz. op den Zondag ten postkantore af te schaffen, had eene firma 'in een schrijven aan de Kamer verzocht om pogingen aan te wenden, op dat in 't belang van handel en nijverheid die gelegenheid worde gehandhaafd, daar men van een groote post op Maandag veel ongerief verwacht. Aan de Kamer was verzocht de voor zitter was er kennelijk door gestreeld, dat men aan den invloed van de Kamer zoo veel waarde hechtte Jhaar veelvermo- geuden invloed in de schaal te werpen". De zaak was met den directeur van 't post kantoor besproken en daarbij was gebleken dat van Rijkswege een enquête wordt in gesteld inzake *t gebruik dat van 't afhalen van de bedoelde stukken wordt gemaakt en dat de directeur zich reeds met deze aan gelegenheid bezighoudt. Opmerkelijk is, dat men in Amsterdam nog minder dan hier gebruik maakt van die gelegenheid tot het afhalen. Hier »jn er gemiddeld. 32 vragers, terwijl gemiddeld slechts voor '9 eenige stukken inkomen. De directeur persoonlijk is er niet voor om de gelegenheid tot het afhalen van dé stukken af te^ schaffen. De Kamer besloot, daar een enquête wordt ingesteld, een afwachtende houding aan te nemen. Daarna werd nog gehandeld over eenige klachten, geuit in het verslag der Kamer. Zoo vond de heer GEYL het jammer, dat de zaak van een los- en laadplaats aan de Houtmarkt steeds naar hij zich in beeld spraak uitdrukte „wordt opgehangen aan de kapstok van de Amsiterdamsche Poort"! Ook ever de bestrating werden eenige op merkingen gedaan. De heep GEYL betoog- de, dat het onderhoud der gewone bestra- tingen op vele punten allertreurigst is en de heer FIKKERT, die zich daarbij aan sloot, uitte den wensoh, dat spoedig in de Groote Houtstraat een asphalteering mag komen. Daarbij deed de VOORZITTER' opmer ken, dat in Amsterdam de asphalteeTÏmg anders geschiedt, dan hier in de Barteljo- risstraat heeft plaats gehad en dat hier in die straat voortdurend herstellingen van 't asphalt moeten plaats hebhen. Het bleek, dat men hier een nieuw sys teem heeft toegepast en dat indien men een ondergrond van beton had gelegd, geen ver zakkingen zouden hebben plaats gehad. De voorzitter hoopte dat men, geleerd- door de ondervinding, in de Groote Houtstraat een ander systeem der asphalteering zoyi toe passen. De heer H.EEMS braoht ter sprake een bericht, dat de Nieuwe Haarl. Ct. onder Binnenland in haar nummer van 7 October plaatste aangaande de kwestie van negee- ren van Kamers van Koophandel geduren de de huidige economische crisis en verzocht daar aandacht aan te wijden. Ook spr. had geconstateerd, dat men nu niet meer, als vroeger, aan de Kamer van Regeeringswege om velerlei een vertrouwe lijk advies vraagt. De VOORZITTER achtte het beter af te wachten of van de Kamer te Meppel, waar van een lid de zaak had aangeroerd, een verzoek kwam om deze aangelegenheid te behandelen. Daar niemand iets meer voor de openbare zitting aan de orde had te stellen, ging te 9% uur daarvoor in den regel een onge woon uur de Kamer in eene zitting met gesloten deuren over. ONS POLITIEK RECHT." Baron A. van Wijnbergen, die in de „Maas bode" aan deae nieuwe politieke organisatie eene beschouwing wijdt, zegt daarover, dat het hem niet heeft verbaasd dat eene vereeni- ging,als deze ie tot stand gekomen, dat hij echter meende, dat zij die de nieuwe orga nisatie trachten tot ontwikkeling te brengen op den verkeerden weg zijn, maar dat hij toch zeer mild met zijn oordeel zou zijn indien hij geroepen werd vast toestellen de mate van persoonlijke verantwoordelijkheid der eerste oprichters voor de door hen ge stolde daad. Wat toch is het geval? schrijft hij. Het zij dan gewild of ongewild, bewust of onbewust, geleidelijk maar zeker heeft men in sommige kringen het idee doen postvatten, dat in onze vertegenwoordigende lichamen belangen van verschillende groepen, van ver schillende standen van ons volk moeten wor den behartigd en dat- nu iedere groep, iedere stand moet zien zijn mannen daar te krijgen teneinde de belangen van zijn stand te be hartigen. Wij hebben steeds geoordeeld, dat daarbij van een ten eenenmale onjuist stand punt werd uitgegaan, en de zaak dan ook vroeg of laat tot ongewenschte resultaten leiden zou. Het is toch het oud-liberale „ieder voor zich" standsgewijze op politiek terrein weer binnengevoerd. Maar zóó is, meenen we, heusch de taak der verschillende standen niet. Een rustig en onbevangen terugzien in de historie zal over duidelijk leeren, hoe, speciaal iu sommige streken van ons vaderland, de verschillende standen niet ieder voor zich, niet ieder op zich zelf hebben geleefd, maar niet en voor elkander hebben gewerkt, geleden en 'ge streden eeuwenlang, en zóó vóór alles in gansche streken hebben bewaard het Ge loof, tevens de stoffelijke belangen van al len behoorlijk wisten te behartigen. Wat toen mogelijk bleek, dank zij een juist besef van Roomsche soidariteit, is thans ook be staanbaar, al hebben nieuwe tijden nieuwe vormen noodig gemaakt, waarin dat alles tot uiting komen kan. Maar niet slechts bestaanbaar is het, het bestaat, God zij dank, heden ook. Zieker, het valt niet te ontkennen, dat de liberale plutocratie een tijdlang oppermachtig was, en den Christelijken invloed te verdrin gen scheen, wie echter nauwkeurig de op opkomst en ontwikkeling der Christelijke De mocratie van de laatste dertig jaren na wil gaan, zal ontwaren, dat bij o zoo velen in de verschillende landen der wereld do oude traditie niet verloren was gegaan, maar dat nog wel degelijk begrepen werd, wat de verschillende standen aan en voor elkander verplicht waren. En zoo 'zouden we het betreuren, indien thans een gansch verkeerde voorstelling van do taak der verschillende standen onderling zich ging inburgeren,indien vergeten word, dat het „bemin uw naaste als u zei ven," niet slechts voor de individuen, maar ook voor de verschilfennde standen geldt. Bedenkelijk zouden ook hiervan wezen de praetische gevolgen. Op die wijze toch zoude do meening post gaan vatten, dat zij, die hoo- ger geplaatst zijn, in de eerste plaats aan zich aelf hebben te denken, in slede van vóór alles hun kracht en belangstelling te wijden aan de belangen van lager geplaat sten; zouden, waar nithmer alle groepen, bij steeds toenemende splitsing, zullen kunnen vertegenwoordigd wezen, tal wan belangen onverzorgd blijven, althans bij velen het ge voel bestaan, dat het zoo wezen zou; zouden "Stedelijk de personae miserabiles in een toe stand geraken, die met recht miserabel zou mogen worden genoemd. Daarmede wil de schrijv. niet beloogen, 'dat slechts bij zeer hooge uitzondering perso nen voortgekomen uit de arbeidei\s wereld in deae vertegenwoordigende lichamen moeten worden gekozen en dat vloeit er dan ook in geenen deele uit voort. Maar iets anders is verklaart hij te bevorderen, dat niemand wegens den stand, waartoe hij behoort, van het lidmaatschap der vertegenwoordigende liehametn worde uit gesloten; te bevorderen verder, dat de pu blieke fractie, waartoe men behoort, in staat zij haar taak te volbrengen op felk terrein, waarop haar medewerking wordt gevraagd, iets anders- is te sturen in deze.richting dat bepaalde stand scan did aten worden ge steld wier eerste en voornaamste taak zal wezen jde belangen van dien stand te behar tigen. Om bovengenoemde iedenen achten wij zulks niet zonder bedenking. Gaat men toch dien kant uit, dan schaadt men noodwendig al zegt men ook zulks niet te willen 'de eenheid der partij, waar toe men behoort; dan loopt men gevaar, dat de beweging, die men zelf heeft uitgelokt, en waarvan men niet aanstonds de mogelijke gevolgen heeft voorzien, gaat worden eene zuiver materieele beweging, waarbij de begin selen zeer in 't gedrang komen; loopt men gevaar, dat men ten slotte dit bereikt, dat een politiek, die tot dusverre zich „Christe lijk" noemen mocht, dien naam niet langer verdienen zal de dragen. Daaraan voegt sclirijver toe van harte te hopen, dat de oprichters van de nieuwe or ganisatie spoedig zullen inzien, dat het beter ia ten halve gekeerd, dan ten heel© gedwaald. Willen zij besluit hij hun beste krach- tob geven om velen, die tot heden verre ble ven, te brengen in onze R. Kj. Kiesvereeni- gingen, willen.zij mede bevorderen, dat ons politiek leven tot hoogeren bloei en 'ontwik keling word© gebracht hun steun ©n mede werking zal zeker dankbaar worden aanvaard en blijde begroet door allen, wien onze open bare zaak ter harte gaat. En door zóó ook naar hunne inzichten met ons allen ge zamenlijk te arbeiden ,op het gemeenschappe lijk arbeidsveld der eene Katholieke Staats partij zullen zij in .werkelijkheid volbrengen, wat zij dan toch zeggen te willen volbrengen, n.l. te bevorderen de verwezenlijking ,van „de groote idealen, die leven in ons Roomsche volk-" t.. i ..J :V; J ESPERANTO. Dat de wereldhulptaal Esperanto ziteh meer en meer over de geheele aarde verbreidt bemerken wij uit het ons toegezonden uit twaalf bladzijden feiten materiaal bestaande propagandablad ,<Esperanto voor Handel, Nij verheid en Verkeer." Wij vinden daarin ver deeld in veertien groepen over 424 nummers alles bijeenverzameld wat op de verbreiding eb toepassing van Esperanto betrekking heeft. Uit die verzameling van feiten die vólgens den samensteller van het blad nog zeer- on volledig is en slechts een zeer flauw! beeld geeft van de werkelijkheid, blijkt dat hot Esperanto reeds voor alle doeleinden en in alle landen- wordt gebruikt. Ti ij vinden iu dat blad de feiten gerang schikt in de volgende rubrieken: I. Esperanto op school. Uit ieder land wordt gemeld wat op dit gebied is bereikt. Afzonderlijke afdeeling voor Blindensoholen. H. Esperanto in het parlement. Re sumé vau eenige redevoeringen over Enpe- ranto gehouden in verschillende parlementen met vermelding der resultaten, een en andet verband houdende met het onderwijs op school. III. Esperanto en het Handelsonderwijs. Vermelding van handelsscholen waar Esp© ranto .wordt onderwezen. IV. Kamers van Koophandel. Mededeo- lingen over den -steun van Kamers van Koop handel. V. Esperanto voor den handel. Mede- deelingen over Esperanto-insdiuteu voor den handel enz. Uiteenzetting van de „Universal» Asperanla Asocio" (U. E. A.) De groote Esperanto wereldbond die zijn vertakkinger in de voornaamste landen heeft. In' 1913 wa ren er iu 1288 plaatsen afgevaardigden en consuls. Esperantobank: Het nut van Es peranto voor den handel. Eenige groote fir ma's die Esp. gebruiken. VI. .Vreemdelingenverkeer. Mede dee li n gen óver het gebruik van Esperanto voor het vreemdelingenverkeer. Postambtenaren. Spoorwegambtenaren. Gidsen in Esp. Ten toonstellingen die Esp. gebruikten. Het nul van Esperanto op. reis. Esperanto-hotels. ,VJX Esperanto en de regeering. Mede deelingen over sympathie betuigingen ei. steunverleening door staatshoofden, ministe ries, staatsinstellingen enz. Esperanto-con gressen. .VIII. Esperanto in de gemeente besturen, Opgaven uit ieder land op welke wijze de gemeente-besturen Esperanto steunen. IX. Esperanto pp congressen. Congressen die Esp. gebruikten of motjfes ten gunste van Esp. aannemen. Wetenschappelijke congres sen. Vakcongressen. Vredescongressen. Ar beiderscongressen van verschillenden aard. X. Esperanto en de oorlog. Roode Iü'uiq Leger en Vloot. Het nut van Esperanto in dezen oorlog. De vredesbeweging. XI. Esperanto en de godsdienst. Steuu verleening enz. door de hoogste kerkelijk» autoriteiten. i i XII. Esperanto en de wetenschap. Hei gebruik dat in wetenschappelijke kringen van Esperanto gemaakt wordt. Geneeskunde. Aq« dere wetenschappen. j- XHL Esperanto, literatuur en kunat. XIV. .Varia, Sport, Padvinders Drankbestrij. ding. Politie. Arbeiders Stenografen. Diver .'i U! Li -j Uit bovenstaande opsomming blijkt dal reeds nu menigeen praktisch uut van Espe ranto heeft ondervonden, waardoor het aan tal Esperantisten dagelijks vermeerdert. Alleitwego hebben de .cursussen weder eer aanvang genomen. Ook hier tor, stede zija ©enige cursussen reeds begonnen aan d<i Rijksleerschool leidt de heer Sevenhuijaeo een gratis cursus voor ouderwijzers en on derwijzeressen. Evenals vorige jaren zal de Haarlemschi' Esperantisten .Vereeniging „Komprenado fa ras paoon" weldra da gewone cursussen bq ginnen. i i j i ADR. N. EKEN, BEURS VAN AMSTERDAM. Noteeringen van 10 October. Staatsleeningen- NEDERL. pet. V.K. L.K. H.K Ned. WH. O. 100 5 103 103 Ned. WJS. O. 200 5 102% 102% Ned. W.S. O. 500 5 102.13/16 102% Ned. W.S. O. 1000 5 103 103.15/16 103 Ned. WH. O. 100 4% 101.8/16 101.15/16 - Ned. W.S. O. 500 4% 101% 102% Ned. W.S. O. 1000 4% 102% 102% Ned. W.S. Gblig. 3% 85.7/16 85% Ned. WH. Gblig. 3 75% 75% Ned. W.S. Certif. 3 75.7/16 75% 75.7/16 Ned. W.S. Certif. 2% 64% 64.11/16 64.13/16 Grootboek Oblig. 2% 64% 64% J verstrekt op gemakkelijke voorwaarden gelden ter leen aan landbouwers neringdoen den en anderen. Vertegenwoordigd door 1061 den HeerLJ.VALLENTGOEP Qemt-Ontv«nfl#r te Halfweg Bij wien schriftelijk of monde ling nadere inlichtingen zijn te verkriigen. Toen ik hedenmorgen zoo zat voor [mijn bureau, Rookende een sigaarte. van 't merk [Rococo, Komt mijn oudste een jongen van [een jaar of zes Op mijn knie, en zegt, Pa, wanneer wie bewijst dat mijn haarwerk, dat ik onder garantie lever, verjdeurt. Fabriek van alle haarwerken. Bij zending van 1/2 ons uitgevallen haar (minstens) maken wij een mooie vlecht vanaf f 1.75 of f2. Bij zending van staaltje haar zend ik een mooie vlecht k f2.50 en hooger. 1028 JOH. HILBEBS, Van Woustr. 119, A'dam. SCHOENMAKERIJ <bïj de Pieten Kiesstraat [krijg ik nou les, ulke fijne sigaren te 16579 Aanbevelend, B. J. SCHUIFF. Om, zooals u, zu0 [fabriceeren; .Waarvan de jongens op school mij - [zelfs beweren, Dat hun Pa's nooit meer willen roo- [ken een ander fabrikaat: Want zij zeggen allen Kaaij's si- [garen zijn delicaat. Nu mijn jongen, zei 'k, wacht jij JD.V. maar eenige jaren. En ga eerst maar een dosis school wijsheid vergaren; Dan hoqp ik je zelf in de practijk van [dit leven Veel nuttige wenken en lessen te [geven. Dan kan je ook later, net als je vader [thans doet Een sigaar leeren fabriceeren, heel [lekker en góed. Dit zeg ik je echter, reeds nu, doe [zooals ik, beste vent, En zorg de je kwaliteit beter is dan [van eiken concurrent. Prijzen: f2.50. f2.60, 2.70, t2.80 f 2.90, f 3.00, f 3.20, f 3.40, f 3,60, f 4,00 enz., uer honderd stuks. Van elk merk een kistje als monster, aldus 1000, fijne sigaren voor den spotprijs van t 29. Franco na ontvangst van postwissel of onder rembours met verhooging der rembourskosten. Niet naar genoegen geld terug. ID11 C. KAAIJ. SiGAREHFASRIEK JK f»MF, KOOLTUIN No. 13, Het Bestuur der R. K, Coöperatieve Tuin- dersvereen. „Kennemerland" te Beverwijk maakt bekend, dat zij voornemens is, einde der maand OCTOBER te houden. Ten einde voldoende bekendheid aan H.H. Koopers hiervan te kunnen geven, zag het Bestuur gaarne ten spoedigst van H.H. Leden en niet- leden inbrengers opgave van het kwantum wat men meent te kunnen laten veilen. Namens het Bestuur, DE DIRECTIE. Telefoon 270. ALKMAAR. naast uw gewone werkzaamheden. Ieder katholiek, man of vrouw, jong of oud, kan meedoen. Behalve de hoofdprijs nog benevens zeer vele luxe voorwerpen en leesboeken. De voorwaarden fot deelneming worden op aanvrage gratis toegezonden. Brieven onder letter K V bur. „Nieuwe Haarlemsche Courant", Nassaulaan 49, Haarlem. Ged, Oudegrachi 7 Telef. luiere. 1304. IJZERWAREN EN GEREEDSCHAPPEN. Gietwerk - Pompen - Sanitaire Artikelen. Grond-, Stand-, Gootsteen-en Regenwaterleiding DUIZEND GULDEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 8