DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Enorme voorraad SLOBKOUSEN V NASSAILK A 3 49, HAARLEM P. W. TWEEHUIJSEN, BE OORLOG. 4fare jaargang No, 9161 Bsitercoi^m. Telefaonnumpisrs 1426 en 2741 PRIJS DER ADVEBTENTIEN: Van 15 regels f 0,75, iedere regel meer f 0,15; buitenland per regel 0,20; advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" v«n 15 regels f 0,40, elke regel meer 0,10. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeenle) 1.60; voor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,—per week voor Haarlem en de agentschappen f 0,125; afzonderlijke nummers f 0,15. 7n Tdn Rted ;n l et bezit van een Verzekeringspolis zijn volgens de bepalingen op dé polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4000 bij levenslange ongeschiktheid tot werken. Alle betalende abonnes op dit blad, in bet bezit van een verzeKenngspons, zp, u ,»(- i van «rm of been. f lOO bil verlies van een wijsvinger, f 25 bi| Oit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE EL Aü. ttAAKL^MviiohL MLL^uMbitb N°. 2U6i HET NIEUWE POSTTAEIEF. Maanuag 16 October liebben wij be- ricbt treedt bet nieuwe posttarief in werking. Het kan zijn nut bebben, eenige der voor naamste wijzigingen even van bier uit on der de bijzonuere aandacht van bet publiek te brengen. He briefkaarten moeten voortaan met cen postzegel van 8 cent gefrankeerd wor den, De brieven tot en met 20 gram zijn nog niet 5 cent tevreden, doch het dubbele van dit bedrag 10 ct. geldt voortaan maar tot 100 gram. Dat was vroeger tweehonderd. Voor elke 100 gram of deel daarvan is nu 5 cent méér verschuldigd. Een zgn. „stads- briefkaart" vroeger l'A cent kost nu 2 cent; een stadsbrief 3 cent, van van 20 tot 100 gram 6 cent. Daarboven 3 cent méér voor elke 100 gram of gedeelte daarvan. Het port der gedrukte stukken is ge bracht op 1 cent per 50 gram of deel daar van. Voor de-invordering van postkwitan- tie.s wordt gerekend 5 cent voor elk bedrag niet hooger dan 1.7A cent voor elk be drag tussehen 1 en 25 en 15 cent voor elk bedrag van 25 en hooger. Bij de uit betaling is bovendien wegens het bedrag, ingevoerd door eenzelfde postkantoor, het recht verschuldigd dat is vastgelegd voor een postwissel van gelijk bedrag. Belangrijk is nog, dat voor de formulie ren der Rijksibriefkaarten geen kosten meer gevorderd worden. Een briefkaart met ze gelopdruk 2, 3 of 5 cent kost dus niet A cent méér voor de kaart zooals dat vroe ger was. Zijn deze rijkskaarten op een of andere wijze voor bet gebruik ongeschikt geworden, dan kunnen zij tegen een of meer frankeerzegels tot de waarde van den op de kaarten voorkomenden zegelopdruk wor den geruild. Nog meer nieuws is er ovor de briefkaar ten. De bij bet publiek nog voorradige Rijks- briefkaarteir met zegelopdruk van IA en 2 A cent kunnen zonder bijbetaling tegen briefkaarten met zegelopdruk van 2, resp. 3 Cent worden ingewisseld. De post is dus nogal conciliant! Trou wens: de* geheele wijziging is althans niet onrustbarend voor den kleinen man! AGENDA. 13 OCTOBER. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Jeugd 8 uur. Rederijkers 9 uur. Schouwburg Jansweg 8 uur K. V. Het Ned. Tooneel „Narcis". Paleis van Justitie half 2 Bu reau van consultatie. Spaarbank St. Rosa Nassaulaan geopend van 7 A8A uur. B i s s c*h o p p e 1 ij k Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. Haarlemmermeer, Het is in de Meer bij de raadsverkiezing in district I weder prachtig gegaan. Onze kandidaat de heer Stokman is bij le stem ming reeds gekozen. De stemmencijfers duiden aan, dat, óók in dien de lib. en de soe.-dem. hadden samen gewerkt, zij 't met hun candidaat toch nog niet hadden kunnen halen. Ook dan nog Rad onze candidaddt de meerderheid gehad. Dit wijst erop, dat ook in de Meer de liberalen hebben afgedaan. De goede samen werking tusschen de partijen van rechts, die in den laatstsn tijd viei waar te nemen, be gint vrucht te dragen. De tijd is voorbij dat de liberalen decre teerden wie in den Raad zouden zitten. De kiezers van rechts gaan ook een woordje medespreken en, indien men rechts niet wil geven die plaats, die 't in den raad toekomt, dan is rechts mans genoeg om zich die bij de stemming toe te eigenen. Dat bleek onlangs bij de stemming in II en nu weder in I. Dat vóóral doet ook den uitslag van gisteren verblijdend zijn. .We gaan flink in de richting van een billijke vertegen woordiging in den Raad. Laatst werd een R- K. gekozen en nu weder een. Het gaat zóó uitnemend. Onze gelukwenschen aan onze mannon met 't behaalde succes, dat mede als vrucht van oen goede tactiek mag worden geboekt. .Een pracht-resultaat, een mooie beiooning op, ©normen arbeid. De Katholiekendag te Rotterdam. Van onzen eigen verslaggever.) De alsemeene vergadering. v algemeene vergadering in de groote ?aal n de Rotterdamsche Dóden, waarvan gisteren van stekje verslag (benevens een overzicht onaJ3 00{ ?03'ma'8 heerlijke rede, kon worden jPgenomen) is eene geweldige, grootsche mani- k'-ttcestVaQ '*kaik°kcitéit 'n het openbare leven" Het zij mij vergund er nu wat meer, en rusfi- krantVan te mo£en zeggen dan in het haastige 'enverslag a la minute gisteren mogelijk was. Monseigneur Cailier kwam vier uur, in auto, met den deken van Rotterdam Mgr. Thier die in „groot-paars" was, en tien secretaris van het Bis dom den terw. lieer van der Tuijn. Onder aan de groote trap werd Mgr. begroet door de heeren Heerkens Thijssen en üilissen, de voorzitters van het algemeen oestuur en het uit- voeend comité, met de leden dier beide besturen. De gioote zaal was tot_achter toe gevuld, 'ioen Mgr. met den smet van bestuurders binnen was, en terwijl het orgel de melodie „Aan U o Koning der houwen," voor het feestlied aai straks zou worden gezongen, aanhief, schreed de Bisschop zegenend door de rijen naar het podium. De welkomst- en openingsrede van Mr. Heer kens Thijssen, die gisteren nog kon worden opge nomen, sioeg biijkoaar zéér in bij de vergadering, die geestdriftig juichte, evenals bij de voorle zing der telegrammen, aan Z. H. den Paus en H. M. de Koningin gericht. Pastoor Posima van Lutjebroek was zijnerzijds met zijn schitterende rede. als een tweede Pieter Jong van Lutjebroek, de bekende zouaaf, over winnaar op de heele linie! Z;n klankvolle, hooge stem, z'n perfecte voor dracht, dat alles werkte er toe mede om het weisprekend en pakkend woord dat hij tot deze ■vergadering richtte, er te doen in-gaan! Inder daad: door deze magistrale rede die zoo diep ging en toch zoo gemakkelijk was te volgen, heeft pastoor Postma zich met een slag weten bekend te maken niet alleen als een voortreffelijk rede naar, keurig stylist en begaafd spreker, maar óók als een leeraar, die in schoonen vorm de schoonste gedachten en lessen weet te gieten Na het schitterend slot van die rede was er een oogenblik stilte En toen stond Monseigneur Cailier op, en sprak de vergadering toe: „Ik kan niet genoeg zeggen zoo sprak de Bisschop ongeveer hoe dankbaar ik ben voor al het werk, dat vandaag hier is voltooid. De con clusies die zijn aangenomen, zijn mij als uit het hart gegrepen, en daarom kan ik niet anders dan dankbaar zijn, ook aan den spreker van dezen avond, die de kroon heeft gezet op het werk van den dag. Maar het is nu niet te doen om van die redevoeringen schitterende verslagen in de krant te hebben, en het daarbij te laten blijven, neen, het is te doen om de daad, in die conclusies aangenomen." En dan wees de Bisschop op ééne uiting van katholiek leven in het openbaar, die in Roomsch Rotterdam is gesteld en van welke Mgr. hoopte, dat men die overal zou navolgen: de stichting van eene vereeniging tegen het spreken van onzedelijke taal. Mgr. hoopte die vereeniging over geheel het Diocees verspreid te zien. Ten slotte wilde Mgr. nog een enkel woord spreken over de conclusies betreffende „de Katholiek in zijn ontspanning". Het is een oud spreekwoord zeide de Bisschop uit de H. Schrift: „Ex risu cognos- citur vir": „Aan het lachen leert men, welken man men voor zicht heeft; aan de vermaken, wat er omgaat in zijn hart." Laten we afstand doen van de lichtzinnige vermaken, die de wereld in zulk een overvloed biedt en laten we zorgen, dat die niet binnendringen in onze huisgezinnen. Aan de uitspanning die we zoeken, kunnen we zien, wie we zijn. Laat ieder voor zich zelf deze vraag stellen. Moeten we onszelve op eenige fouten wijzen, laat het dan voor ons uitgemaakt zijn, dat die uitspanningen niet passen in het Room- sche leven, in het Roomsche openbare leven." Een lang aangehouden applaus volgde op dit Bisschoppelijk woord, waarna Mr. Heerkens Thijssen een slotwoord sprak en den zegen vroeg, dien Mgr. plechtig aan de neergeknielde ver gadering gaf. De oude Doelenzaal, die nu in verval raakt en ten doode is opgeschreven bij de groote we reldstad-verbouwingen die in dit Rotterdamsche stadsgedeelte plaats hebben, was gisteren nog eens in heel z'n glorie! De strenge lijnen van deze mooie Empire-zaal, met de witte pilasters ter zij en de rijke kronen, waren niet bedolven onder hoopèn groen, doch sierlijke plantversieringen aan eiken pilaster en keurige planten op het breede podium, met de borstbeelden van Koningin en Paus, gaven nog méér kleur en lijn aan de zaal, die wel een héél schitterenden aanblik bood. Naast Mgr. zaten Mr: Heerkens Thijssen en de heer Gilissen, naast dezen laatste Mgr. Thier, de deken van Rotterdam, en overigens was er op het podium heel de finejleur van de katholiciteit der Maasstad, en tal van leden van het Algemeen Bestuur der Katholiekendagen: oud-minister Kolkman, Mr. van den Bogaert, Jan Smit, de president van den Ned. R.-K. Volksbond, kanun nik Bosman, pastoor Lucassen, rector Hageraats om nu maar enkelen te noemen. In de zaal zag ik o. m. Mgr. Taskin, den president van Warmond, prof. Aengenent, prof. de Groot van Amsterdam, presidente en secre taresse van den Diocesan en Vrouwenbond, mej. Bonneke en mej. Coebergh, die als zoodanig tegenwoordig waren, den katholieken Rotterdam- schen wethouder Stulemeijer, het raadslid Dr, van Rooij, praeses Beijsens der St. Jozefsgezel- len uit Amsterdam, Rector StroomerMerk waardig was het, zooveel dames als aanwezig waren uit alle kringen en standen! Van de afdeelingsvergaderingcn. Met een kort woord dien ik nog even terug te komen.op de drie afdeelingsvergaderingen. Na de rede van den heer Bomans in I sprak de heer Hooy over de noodzakelijkheid om voor goed Mishooren kerken te bouwen, waarin men van alle zitplaatsen op altaar en preekstoel kan zien. een wenscheliikheid die door Mr. Bomana in zijn conclusies gaarne werd overgenomen. In de tweede afdeeling, waar Mr. Ledeboer sprak, werd geen debat gevoerd, wel in afdeeling III, zooals te verwachten viel. Jhr. ven Fisenne had daar vooreerst den heer Stulemeijer te beantwoorden, die in de conclusies wilde zien ingevoegd de wenschelijkheid om vóór den afloop der voormiddaggodsdienstoefeningen op Zon- en feestdagen niet deel te nemen aan openbare vermakelijkheden en feestelijke bijeen komsten. De spreker ging daarmee accoordalleen werd het woordje „openbare" geschrapt, opdat niet de indruk zou worden gewekt dat dan „particuliere" vermakelijkheden wèl zouden mogen worden bezocht. Daarna hadden de heeren de Wolf en Dr. Hoffman nog eenige bezwaren, maar die waren uitvloeisel van verkeerd-begrijpen of verkeard- hoorfen van hetgeen de spreker had gezegd, conclusies leverde' dit niet op. Slotwoord. Mijn indrukken samenvattend van den Rotter- damschen Katholiekendag meet eerst en vóór alles gezegd, dat de dag schitterend is geslaagd. Toch is er een „maar". De regeling, om in drie verschillende, een heel eind van eikaar gelegen lokalen de afdeelings vergaderingen te houden, bleek niet zeer te voldoen. Er was geen „centrum", wat aan de gezelligheid, zooals die op onze Katholieken- Magen te Amsterdam, Haarlem, Vlissingen heerschte, ditmaal niet bevorderlijk was. Maar te Rotterdam schijnt dat moeilik te gaan, ofschoon verschillende Rotterdammers mij zeiden, dat liet gebouw van de Diergaarde best als zoodanig had kunnen dienen Ook was voor velen die Rotterdam niet kenden, jammer dat er geen gelegenheid was een boot tocht door de havens te maken, zooals die veelal bij Congressen e. d. plaats heeft. Dan was ook allicht daardoor een „centrum" van gezelligheid geschapen, dat nu ontbrak. Maar de maaltijd in den Doelen, na afloop der algemeene vergadering, maakte voor velen dan toch weer veel goed. Daar is gesproken en getoast op de oude wijs, tot.in het oneindige. De traditioneele sprekers van elk Katholieken dag-maal hebben er hun beste gaven, hun „spirit" en hun snedigheid, ten beste gegeven, en als eene actueele bijzonderheid in dezen tijd moge verteld dat onder de velen die het woord voerden, ook een dame was, mevrouw Vinkesteijn, uit den Haag, die wat zeggingsdurf en geest cn snedigheid aangaat, zeker niet voor de man nelijke toasters onderdeed Zoo gaat de tijd. Het zal mij niet verwonderen als op een volgenden Katholiekendag in een der afdeelingen een spreekster optreedt! OVERZICHT. Gelijk to verwachten was, zijn de En- gelsoh-Fransdhe troepen op het Westelijk front weer tot het offensief overgegaan. De Engelschen hebben daarbij echter niet veel voordeelen behaald. Hun aanvallen op de linie MorvaTBouchaveeues werden telkens afgeslagen; alleen ten zuidwesten van Sail- ly en ten zuiden van Hullucb slaagden bun ondernemingen gedeeltelijk. Ten zuiden van de Somme daarentegen wisten de Franscben aanmerkelijk, vooruit te komen. Sedert de gevechten van 15 tot 18 September, bij welke gelegenheid Verman- dovillers, Berny en Deniécourt werden ver overd, was er niet veel belangrijks meer ge beurd ten zuiden van de Sorpme. Thans hebben de Franscben weef een aan merkelijk deel van de Duitsehe loopgraven daar genomen in den naar Vermandovillers vooruitspringenden boog der Duitsehe stel lingen. Daarmede kwamen de gehuchten Ge- nermont en Bovent i11 Fransche handen. Het Fransche front loopt nu van Berny tot Chaulnes. De dorpen Ablaiucourt en Prcs- soir worden daardoor bedreigd. Door bet bezit van hoogte 105 bii Bovent beheersohen de Fransehén Villers-Carbonne], waar bot werkzame Duitsehe geschut is opgesteld, voorts Fresnes, Misery en Marchilepot. De taktiek, die bier gevolgd wordt, is vrij wel gelijk aan die ten noorden van de Som- me plaats vond en die met de verovering yan Thiepval en Conxbles is geëindigd, waar door de Franschen op dé linie Barleux— Chaulnes vooruit konden komen. Overigens is er van de fronten, niet veel meer te melden, dan alleen nog, dat de Duitsch-Oostenrijksche troepen in Zevenber gen voortgaan met bun opmarseh en de ge allieerden bun successen op bet Macedoni sche 'front verder uitbreiden. Dezer dagen bebben wij de nota medege deeld, door de geallieerden gericht tot de neutrale staten, waarin wordt aangedron gen op de ontzegging van hunne bavenis voor Duitsehe duikbooten, zoowel bandels- als oorlogsvaartuigen, wijl die naar de En gelsche meening builen bet oorlogsrecht vallen. De regeering der Ver. Staten heeft nu, naar. Reuter gisteren seinde, geweigerd aan dit verlangen der Entente te voldoen en zich op het standpunt geplaatst, dat duikbooten evenveel en dezelfde rechten bebben als andere schepen der oorlogvoe rende mogendheden, welk standpunt reeds door Polik, den raadsman van het departe ment van buitenlandsche zaken, was aan bevolen. De geallieerden zijn met deze beslissing geenszins ingenomen, doch bebben nog ver trouwen dat de Amerikaansche "regeering van haar inzicht wel zal terugkomen, omdat het" antwoord der Ver. Staten aan de En tente-regeeringen nog vóór de aankomst van de „U 53" in Amerika, overhandigd is. Robert Cecil beeft dan ook in bet Lager huis, in antwoord op een vraag, meegedeeld dat de gedacMenwisseling over de toelating van duikbooten van oorlogvoerende mogend heden in onzijdige havens met de regeering der Vereenigde Staten nog wordt voortge zet; betgeen ér dus op wijst dat men ook in Engelsche regeeringékri ngen nog hoopt op een wijziging in het besluit van Washing ton. Dat de Amerikaansche 'regeering even wel op baar besluit zal terugkomen is moei lijk aan te nemen, want de Ver. Staten, die zelf duikbooten onder haar marine-schepen tellen, konden geen anderen weg inslaan, dan zij met bun weigering gedaan bebben. Het Engelsche Lagerhuis vergadert weer. Gisteren beeft de minister-president Asquihh een groote rede gehouden over den militai ren toestand, waarvan wij in het tweede blad den inbond weergeven, -en tevens te verstaan gegeven, da,t de oorlog moet wor den voortgezet tot het bittere ©inde. Eenzelfde toon klonk ook gisteren in de debatten in den Duitschen Rijksdag, toen er de buitenlandsche politiek besproken werd. Dr. Spakn, de Centrums-afgevaardigde, ver klaarde o.a., dat het Duitsehe volk blijft vertrouwen op de ovex*winning, zoowel in den strijd daarbuiten als in den economi- schen strijd in bet binnenland. De rijtkskan- eelier heeft gezegd, dat Hindonburg en Lu- dendorff den toestand hebben geschetst als volkomen vertrouwen gevend en daarop steunt het volk. Engeland is de geslepenste en meest berekenende van al onze tegen standers, zeide bij. Naar bet woord van Na poleon moet, wil men de overwinning be halen, eerst de veldheerstent van den vijand vernietigd worden. Die veldheerstent is En geland. Geen vrede dus nog! Men wil doorvechten tot de vernietiging van een van beide partijen voltooid zal zijn. Zoowel in Griekenland als in Japan is de kabinetscrisis nu weer opgelost. Het Griek- sche kabinet, dat nu den eed heeft afgelegd, is, volgens Reuter, in politiek opzicht het meest kleurlcoze, dat Griekenland ooit ge had beeft. Het eenige lid, dat éen politieke reputatie heeft, is de minister van Binnen- landselie Zaken,"Tselos, een partijgenoot van Goenaris, die tijdens de verkiezingen van 1915 als prefect van Athia al zijn invloed aanwendde om Venizelos te verslaan. Zolo- castas, oud-gezant te Sofia, is minister van Buitenlandsche Zaken geworden; generaal Dracos van Oorlog; admiraal 'Damianos blijft minister van Marine. Het Japansehe ministerie is thans aldus samengesteld: maarschalk Terautsji, pre mier en financiën; baron Goto, binnenland- sebe zaken; baron Motono, buitenlandsche zaken; Nakashoji, justitie; generaal Osbi- ma, oorlog; admiraal Kato, marine; baron Den, communicatie-middelen; Komatfeiubara, landbouw. Het kabinet heeft geen partij-karakter; algemeen verwacht men, dat bet geen lan gen levensduur zal hebben. Terautsji zal de betrekkingen tot China regelen en andere zaken afdoen, voor de bijeenkomst van den Landdag in Januari. De toestand in Griekenland wordt steeds meer kritiek. (Zie telegrammen onder Laat ste Nieuws); KORTE BERICHTEN Een Oosteui'ijksck Roodboek. Het Oosten*. rijksch-Hongaai'&ehe ministerie publiceert, vol gens een telegram van bet Korr. Bur., een Rood boek over de Oost en rijkscb-IIon ga a rseho be trekkingen tot Roemenië, inhoudende 111 dioku.- menten, loopende over het tijdperk van 22/7 1014 tot 27/8 1016. De Ieren iu bet Engjelscke legér. De lord- luitenant van Ierland verklaarde in een te te Dublin gehouden rede, dat vóór den oor log er 34.822 Iersche katholieken en 16.224 lersche protestanten In het Britse be leger Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 6043 waren. Sedert de mobilisatie namen 157,594 Iersche x-ecruten dienst, van wie 92.405 ka tholiek waren, 62,301 protestant en van 2795 de godsdienst niet was opgegeven. Een studiereis in Duitschland. Vertegenwoor digers der onzijdige pers en wel twee uit Nederland, vijf uit Denemarken, Noorwegen en Zweden, drie uit Zwitserland en vier uit Amerika bebben op een studiereis door Duitschland Dinsdag de havenwerken te Duis- iiurg-Kubrort en bet krijgsgevangenkamp te Friedrickafeld en Woensdag te Hühlheim de haven, het raadhuis en andere openbare instel lingen bezocht. De Docnscke duikboot „Dykkeren." Het is mogen gelukken, de gezonken duiboot „Dykke ren" te lichten. Vijf man van de equipage wa ren nog in leven. Slechts de kommandant word in den kommanddfcoren dood aangetroffen. Hij schijnt bij do botsing doodeiijk gekwetst te zijn geworden. Er is een onderzoek ingesteld naar de schuld van bet ongeval. In Kroonstadtr De burgemeester van Kroon- S-tadt is, vergezeld van zijn beambten, naar zijn ■woonplaats teruggekeerd, em daar zijn ambts bezigheden te hervatten. De Zevenbergscbe suikerfabriek te Botfalu, die weder in Oosten- ï'ijk-Hongaarsch bezit is, is tijdens de Roemeen- sehe bezetting volkomen intact gebieven. Er bevonden zich nog dertig wagons suiker. Jacht op duikbooten in de IJszee. Een groot aantal Engelsche kruisers en bewapende vis- scbers-scbepen zijn in de Noordelijke IJszee ge signaleerd. Men vermoedt, dat zij met de zich daar bevindende Fransohe oorlogsschepen syste matische jacht zullen maken op Duitsehe duik booten. De Engelschen doen 't zelfde. Uit Cadiz wordt aan de „Epocca" 'gemeld, dat-bij Tarifa de over blijfselen van het Spaanscke s.s. „Santa Anna zijn aangespoeld, dat door een Engel&ch oorloge schip in den grond geboord schijnt te zijn. Bizonderhoden ontbreken. TELEGRAMMEN HET PROCES DR. LIEBKNECHT.. BERLIJN, 11 Oct. (Part.) Bij het begin van de Rijksdagzitting kwam het voorstel van dr. Bernstein in behandeling tot ophef- fing van de tegen dr. Liebknecht ingestelde strafvervolging, alsmede tot de söhorsing van diens hechtenis gedurende den duur van de Rijksdagzitting. Na een korte discussie, waarbij de nationaal-liberalen en de rech terzijde op verwerping van het voorstel aan drongen werd op voorstel van dr. Spahu besloten, bet voorstel-Bernstein naar de commissie voor de regeling der werkzaam heden te verwijzen. Tegen het voorstcl- Spahn i stemden de nationaal-liberalen, de conservatieven en de leden der Duitsehe fractie. LLOYD GEORGE IN HET LAGERHUIS. LONDEN, 11 Oct. Minister Lloyd George heeft, naar Reuter seint, in het Lagerhuis, in antwoord op enkele aanmerkingen van het liberale lid Holt op zijn interview met- de „American Press" verklaard, dat hij lou ter herhaalde wat reeds herhaaldelijk door Asquith was verzekerd. Lloyd George voeg de er aan toe: Bemiddeling, op dit oogen blik, ware een triumf van Duitschland en een ramp voor ons. Hij nam thans geen let ter van zijn verklaringen terug, t Is niet al leen de uiting van zijn eigen meening, doch de meening van bet kabinet, van bet oor- logsöomité, van de militaire raadgevers en van alle bondgenooten, dat bet noodzakelijk' was do" verklaring te doen, die bij had ge daan. Do verklaring van Lloyd George wera luide toegejuicht. ORKAAN OP DE DEENSCIIE ANTILLEN KOPENHAGEN, 11 Oct. Volgens een tele gram van den gouverneur vau de Doen sera Antillen zijn St. Thomas en St. Croix geteis terd door een orkaan. Omtrent St. Jean is tot dusver nog geen bericht ontvangen. Uit het moeder.and is naar de kolonie geseind, dat aan het verzoek om hulp zal worden voldaan. (St. Thomas, St. Croix en St. Je-an vormen de eilandengroep, welke naar onlangs werd bericht door Denemarken zou wor den verkocht aan de Ver. Staten, doch waar omtrent de onderhandelingen werden opge schort wegens de oppositie' daartegen in he' Deensche parlement. Red.) Van hedenmopfiön PORTUGEESCH15 TROEPEN NAAIt frankrijk. LONDEN, 12 Oct. (Part.) Uit Rome wordt geseind, dat de Portugeesdie gezant aldaar bevestigt, dat eene divisie Portugeesehe troe pen gereed is om aan den strijd aan het West front deel te nomen. Reeds zijn Fransche en ME HIM CM S*S&1 TSÏttSLTilZVLZ: SC,i.,W (De VÓ6, I October .9,1 uiteen pob.^o n.e, HW

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1