IIEIIWE1AARL COURANT EEN NERNE1EHER WEG. Vachten en Tochtdekens. F. J. JANSSEN, DE OORLOG FEU1LLETOH BUITENLAND BINNENLA D ponderdag 12 October Tweede blad ANEGAÜ& lik. Warmoesstr. ENORME SORTEERING VERSPREIDE BERICHTEN Berichten in drie regels. EEN SPECIALE MELKTREIN VOOR DE HOOFDSTAD. REDE YAN DEN ENGEL- SCHEN MINISTER-PRESI DENT ASQUITH OVER DEN TOESTAND. Asquith heeft gisteren, naar Reuter meldt»' het Lagerhuis een rede gehouden ter in- leiding van de credictaanvraag, groet 800,000,000 millioen pond sterling. Hij zeide,' dat dit de totale uitgaven voor het loopen- do financieele jaar op 1350 millioen pd.st." hracht, en alle credieten, sinds het uitbre ken van den oorlog toegestaan, op 3132 mil lioen pd.st. De huidige uitgaven bedragen' |han$ per dag ongeveer vijf millioen pd.st De nitgaven voor het leger vertoonen een' Weine vermindering, maar die voor mnni-' lie zijn aanzienlijk gestegen. Wjj overschrijden de raming onder het hoofd „leeningen aan hondgenooten en ko-' lonies". Indien deze leeningen onder dezelf de mate bleven stijgen, zouden de 450 mil lioen, in de begrooting geraamd, zeer aan- 2ionIijk worden overschreden. Ér is geen- hoofd van de oorlogsuitgaven, dat van meer' helang is voor de zaak der geallieerden dan dit. Wij hebben in deze zaak geen zelfzuch-' li ge belangen; en ofschoon de nitgaven bo-' Ven de begrooting uitgaan, waren het uit gaven die de minister niet betreurde, en die' ^ij niet ahn 't huis zon vragen te besnoeien.' Van 1 April tot 34 Juli had het bedrag Van deze leeningen aan de geallieerden 157* D,illioen pond sterling bedragen. Sindsdien' V'aven nog 96 millioen voorgeschoten. Asquith ging voort met het geven van' eca overzicht van de operaties op de ver- ®('hillende oorlogsterreinen. Ge laatste rapporten uit Mesopotamia mel den, dat de verbindingswegen te water en te land belangrijk verbeterd zijn; er is een hoofdverkeernweg aangelegd. Ondanks de ttoeielijkheden, die tot dusverre onze opera ties hebben belemmerd. In Egypte heeft de nederlaag der .Turken hij Katia op 3 Aug., waarna da vijand 20 mijlen in oostelijke richting móest terug trekken, »\.Iïe gevaar voor een aanval op het Suez-kanaal doen wijken, en het Turksch gezag in Syrië en Arabië ernstig geschokt. In het Westen zijd de Senoessi machteloos gemaakt. Een en ander heeft, samen met onze gelukkige operaties bij Darfoer voor goed een einde gemaakt aan de Duitsch-Turk- •che intrigués in Egypte en Soedan. Te Saloniki hebben de gealieerden aan zienlijke versterkingen van Italianen en Rus sen gekregen. Zij hebben begin September het offensief geopend, met de bedoeling deze actie samen te doen vallen met die der Rus een en Roemeniërs in Transsylvanië. Met dit offensief hebben wij' aanzienlijke Voordeelen behaald. Op de rechter flank heb ben zich de En gelachen vastgezet op den linker Stroema-oever, waar zij verscheidene Bulgaarsch© stellingen bezet en herhaalde te genaanvallen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen hebben. Op den linker flank hebben Fr&nschen, Russen en Serviërs de Bulgaren verslagen, Fiorina genomen en den vijand verdreven van de grenshoogten. Thans staan zij op ongeveer acht mijl af stand van het belangrijke Monastir. Wij heb ben door onze operaties in dat gebied den vijand belet, zijn treepen uit Maoedonië naar de Dobroedsja te verplaatsen en zoodoende dnae Russische en Roemeeusche vrienden aan zienlijk geholpen. In Duitsch Oost-Afrika zijd alle gewichtige deelenl tïer kolonie, alsmede de voorname verbindingswegen in onze hand. De vijande lijke treepen zijn volkomen verptetterd; des verovering der kolonie is slechts een "kwestie Van tijd. Asquith bracht warme hulde aan de schit terende medewerking der Belgische troepen in dit gebied. Met betrekking tot het Engalsch-Fransclie offensief op het westelijk^ front zeide As quith; Wij zijn zeven mijlen vooruit ge komen over een front van negen mijl; ach tereenvolgens hebben wij verschillende rij en zwaar versterkte verdedigingslinies ge nomen, waaronder twee wier' versterking niet alle mogelijke middelen den vijand bij na twee jaar gekost had. Wat bij het verloop dezer operaties voor al op valt, is het feit dat wij steeds vorde ren, en een punt van het hoogste belang 1010 FELICIA CURTIS. 6) bh vraag u cmi verschooning. Nicht Ada en vader, ik wist niet, dat het reeds laat was. Wat hebben jelui alles naar binnen moeten schrokken, zeide zij verwij lend (sotto voce: zaeht sprekend) tot Enid, toen zij naast haar plaats nam. Ik dacht dat gij een horloge bezat, Victoria? zeide haar vader, met ergerende beleefdheid. Of heb ik het mis? Ja vader, zeide de schuldige onderda nig, want tot eiken prijs wilde zij nn vrede stuiten. bw gedrag is onvergeeflijk onbeleefd jegens uwe nicht, uwe zuster, om niet van zelf te spreken, i tot was niet mogelijk hierop te antwoor- en. Onder deze omstandigheden moest zij o opgeven om over do ontmoeting met unne buurvrouw t» spreken, want dan "e het heele diner bedorven geweest, v. 01'rehrigge ligt aan de oevers van de 5£jgge-Bay met een uitgestrektheid van of drie mijlen landwaarts, in 't mid- dat de y.ijand er nergens in 'geslaagd is, ons door zijn tegenaanvallen te verdrijven van eenige'positie .die wij eenmaal hadden bezet. Onze artillerie fa verreweg .de meerdere geworden van die des vijands. Onze lucht vloot heeft zich de onbeperkte heerschap pij in de lucht bevochten. De vijand heeft zijn aanvalsplan met be trekking tot Verdun practisch moeten op geven en groote contingenten, die bestemd waren voor de operaties in het oosten, moe ten vasthouden op het .westelijk front. Op deze wijze hebben .wij tegelijkertijd de belangen onzer bondsenooten in het oos ten als die der Franso&en gediend. Bovendien "heeft de vijand zeer zware verliezen geleden, die zijn hulpbronnen sterlc hebben aangetast, terwijl zijn voortdurend retireeren, want steeds gaat hij achteruit, een zeer slechten invloed heeft op het mo reel in en het prestige van het Duitsche leger. Wij moeten steeds voorwaarts gaan. Het totaal aantal gevangenen door de geallieer den aan de Somme gemaakt is geweest 60.474; voorts 304 kanonnen en 1030 ma chinegeweren. Het Britsch aandeel fa ge weest 28 050 gevangenen, 121 kanonnen en 397 machinegeweren. Deze oorlog zeide hij mag niet ein digen met een of ander in elkaar geflanst, vluchtig, onteerend vergelijk, dat zich ver momt onder den naam van vrede. Aan hen, die hun leven heb ben gegeven, zijn wij het verplicht, {lat h^n offérs niet nutteloos zullen zijn, De oogmer ken der hondgenooten zijn .welbekend. Het zijn geen zelfzuchtige of wraakzuchtige oog merken, doch zij vereischen een behoorlijk herstel voor het verleden en zekerheid voor de toekomst. .(Luide toejuichingen). Na een kort debat, waarin krachtige in stemming werd betuigd met do rede van minister Asquith eu het interview vanLloyd George, heeft het Lagerhuis met algemee- ne stemmen het gevraagde crediet toege staan. AANBOUW EN VERNIE- TIGING VAN SCHEPEN. Van tijd tot tijd worden de cijfers gepubli ceerd van het aantal schepen, dat binnen zeker tijdsverloop in den grond werd geboord. Zoo vinden wij thans weer vermeld, dat volgens een statistiek van de „Idea Naaiomale" Italië van Mei tot Augustus 105 schepen verloor met een te-talen inhoud van ruim 150,000 ton. De „Idea Nationale" wees er op, dat een aan zienlijk deel der voor de Italiaan sche oorlogs industrie bestemde grondstoffen, benevens der daarvoor benoodigda werktuigen en machines langs den zeeweg naar Italië komt. Elk verlies van een schip, elke belemmering van den gere geld-en aanvoer van deze artikelen doet zich dus in de productie van oorlogsmaterioel gevoelen. Daarbij meldt de „Sooolo" uit Rome, dat de aan vragen ooi schadevergoeding voor getorpedeerde en de or bommen in den grond geboorde stoom schepen steeds talrijker bij de Itraliaanaclio re- geering inkomen. Al was er alreeds ten deele hulp verleend, er bleef nog veel te doen. De schadevergoeding wordt gedeeltelijk gedekt door de opbrengst van de verhulling van in be slag genomen vijandelijke schepen. Het Wolfbureau te Bern merkt hierbij op, dat daar de tonneninhoud van de Italiaanscho han delsvloot thans 1.2 millioen ton bedraagt, Italië alleen in de genoemde vier maanden het acht ste deel van den inhoud van zijn handelsvloot verloor. Tegenover dergelijke cijfers betreffende de vernietiging van schepen, zijn ook van belang, die over den aanbouw van weer nieuwe schepen in Engeland b.v. zooals dde juist dezer dagen ook werden gepubliceerd, door Lloyds Register of Merchant Shipping. Volgens deze opgave waren er op 80 Sept. IJ. 469 schepen met 1.769.054 ton meer in aanbouw dan aan het einde van het vorige kwartaal, en ongeveer 253.000 tons moer durf een jaar geleden. In het afg oopen kwartaal werd begonnen met den bouw van 96 schepen met 330.120 ton, of een vermeerdering van 15 schepen met 126.864 ton tegen het vorige kwartaal. Hot aantal schepen, van stapel geloopen in het af geloopen kwartaal, bedroeg 86, evenveel als in het daaraan voorafgaande kwartaal, met een tonneninhoud van 192.267 tons, of een ver meerdering van 35.738 ton. De cijfers van het tweede kwartaal toonden reeds een toeneming met 19 schepen, en 76.368 ton boven het eerste kwartaal. Zoo zal 't dus nog lang kunnen duren vóór Duitscliland's U-booten 't zullen hebben gewon nen op zee En toch is de duikbootenoorlog van buiten gewoon grooten invloed op de Engelsohe scheep vaart, hetgeen wel blijft uit het gob rek aan schepen lm Engeland, dat ten gevolge van de U-booten-aotie toch is ontstaan. Zoo is het be kend, dat alleen wegens het heerschende gebrek aan scheepsruim te in Engeland voor schepen dikwijls zeer abnormaal hooge prijzen worden betaald. Dat ook Japan hiervan profiteert, blijkt weer uit het volgende bericht, dat aan do „Manohuria Daily News" is ontleend. Een Engelsehe firma,- die een schip van 5000 tonnen den hiervan bevindt zich een klein stadje, wat zich door niets opmerkenswaardigs on derscheidt, maar toch is er een druk bezoch te markt en een bevolking van alle klassen der maatschappij. De voornaamste parochie stond onder de leiding van den Vicarus van St. Dunstans- kerk een oud gebouw, gelegen aan het uiteinde der stad. Torrebrigge had het uit zicht op de zee, het was achter rotsen ge bouwd en. daardoor dan ook beschut tegen het ruwe weer en den storm. Het grootste gedeelte der bevolking bestond uit welge stelde burgers en kooplieden eenige rijke pachters, een bankier en ook vksehers. Ook vond men hier en daar enkele villa's tegen de rotsen gebouwd, die in den zomer door vreemdelingen bewoond werden. Deze bezochten enkele malen des Zondags de kerk in Torrebridge, tenminste als het weer gun stig was en zij er lust toe gevoelden, an ders stuurden zij de jongelieden en de dienst boden er heen. Eens in de maand werd de Communie uitgereikt. De Vicaris, een van de „lauwste" in de „Low-Churoh", nam iedere gelegenheid te haat om te verklaren, dat de leer, als zon Christus waarlijk Zelf tegenwoordig zijn in het H. Sacrament, absoluut onwaar was; dat het brood, wat men nuttigde, al leen een afbeeldsel was en geen bovenna tuurlijke waarde bezat. De mannelijke hoof- inhjoud noodig had, stelde aan de Japansche firma Usdda Co. te Kobe' voor haar een in aanbouw zijnd stoomschip over te doen. De firma Urida had aan do werf een aam betaald van 470.000 yen en kreeg nu voor dat stoom schip, dat alleen nog maar uit de kid bestond, 1H millioen yen, wat een zuivere winst betee- kent van 1.030.000 yen. DE FRANSCHEN OVER DEN BAT,KAN. „Le Journal de Genève" maakt dé opmer king, dat men in de Fransehe bladen dik wijls leest, dat het voornaamste front het Westelijk front is. Of misschien dat gedeel te van het Oostelijk front, dat tusschen Riga en de Karpalthen ligt, maar dat de andere gevechtsterreinen slechts van den tweeden rang kunnen genoemd worden. Het blad komt hier tegen op en zegt dat dit tot gevaarlijk zelfbedrog kan aanleiding geven voor de geallieerden, welk zelfbedrog de Duiteehers niet misleidt. Dit blijkt het beste hit het feit, dat Hindenburg, naar men zegt, naar Macedonië is vertrokken» Mackensen het opperbevel over de Duitseh- Turkseh-Bulgaarsobo troepen op zich heeft genomen, die in de Dobroedsja opereeren en dat Falkenkayn het Duitseh-Ooetenrijkeehe leger aanvoert in Transsylvanië. Dit zijn de drie grootste Duitsche gene raals van den oorlog en men kan moeilijk aannemen, dat de Keizer deze drie sterren van de eerete grootte tegen Roemenië zou gebruiken, wanneer hij niet de partij die in den Balkan thans wordt gespeeld, van het allergrootste belang aehtte. Het is wel degelijk de bedoeling van Duitsch land reeds jaren geweest, zegt het blad, zich aan het hoofd te stellen van èen geweldig „Mittel-Eüropa", welk plan niet te verwezenlijken is, dan door het ij®er en het vuur, zoo als Bismarck dit noemde. Mocht Roemenië slagen in zijn bedoeling, Bulgarije te overwinnen en zijn legerscha ren in verbinding te brengen met die van generaal Sarrail, dan zou de droom van Dnitschland van een geweldig rijk, dat zich uitstrekt Van Hamburg naar Bagdad, voor goed zijn vervlogen. Daarom is het duide lijk, dat men in Duitschland met minstens evenveel belangstelling de communique's volgt, die handelen over FogaTas- Toprait- zar, Fiorina en Kaimakalan, als die Péron- ne, Bapaume, Kovel en Haliez betreffen. Tot dusver kunnen de Duitsche Maden bijna dagelijks successen melden van de hei de Roemeëntche fronten, terwijl de Roe» meensche oomiminiqué's een zeker gebrek aan nauwkeurigheid verraden. Het schijnt dan ook waar te zijn, dat de zaken noch in de Dobroedsja, noch in Transsylvanië zóó gaan, als bet kabinet Bratianu dit wel hoop te. Het. schijnt, dat Bratiann zijn ingrijpen in den wereldoorlog heeft moeten verhaas ten en dat' hij in den oorlog is getreden voordat hij geheel zeker was van de hulp van Rusland tegen Bulgarije. Dit werd ons door een zeer goed ingelicht Roemeensch onderdaan nog onlangs verzekerd. Wat echter het leger van Saloniki betreft, dit schijnt wel voor zijn taak berekend te zijn. Het kan niet snel vooruit komen, ten gevolge van de buitengewone moeilijkheid van het terrein, maar zoowel de Serviërs als de Engelsehen en Franschen hebben suc cessen kunnen behalen en ook de bezetting van Santi Quaranta door Italië veroorlooft Eet vermoeden, dat van de Altbaneesebe kus ten hulp in aantocht is. Een schrijven van den H. Vader aan den bisschop van Zevenbergen. De bisschop van Zevenbergen, graaf Mailath richtte in de vorige maand aan Z. H. dien Paus een achi-ijven van gielukwensahing, naar aanleiding van den tweedien verjaardag van de keuze tot Paus. Hierbij wees de bisschop op den treurigen toestand in het Zevenbergsche diocees. Van <len Kardiinaal-etaatsaeoretars Gasjparri ontving de bisschop een op 22 September greda- boord schrijven, waarin werd gezegd, dat de zeer beklagenswaardige en bedroevende toestand, waarin do geestelijkheid was geraakt, zeer smar telijk was voor den Heilagen Vader, daar Hij voor ieder zijner geloovigen vaderlijke gevoe lens koestert en doze toestand hem tot groot medelijden beweegt. De Heilige Vader droeg mü op, zoo heet het verder in dit schrijven, rijn Apoatolisohen Zegen als pand van alle goede dingen te geven en vond het goed, daaraan toe te voegen, dat Hij den Ween&ehen Apoetolisehen Nuntius opge dragen beeft, voorzoover noodig den bisschop alle machtigingen te kunnen verleenen. De „Köln. Volksaeltung" over de Japansche politiek. De veranderingen in bet Japansche kabinet, zegt de „Kölnische Vodksaaitung," zal weer politieke voqrspellingen tot gevolg hebben, waairtegen wij het onze plicht achten, te waax-- aahuwen. De nieuwe chef van het kabinet, graaf Terautsji, heeft sympathiön voor Duitschland, den van de families, die in hunne rijke equi pages op den Zondagmorgen naar Torri- brigge reden, „ontvingen het H. Sacrament" alleen metKerstmis, een gebruik, waar vooral de voornamen aan deelnamen. Iemand die maandelijks de Communie ont ving, weid dan ook als ultra vroom be schouwd. Gen wonder dan ook, dat ©r een storm van verontwaardiging ia de Protestantse!]e en Anglikaanscho kerk opging, toen Newman, zes jaar vóór het begin van dit verhaal, tot de Kerk overging en openlijk verklaarde, dat Jesus Christus waarachtig tegenwoordig was in liet H. Sacrament, maar alleen in de Roomseh Katholieke Kerkl Dit werd een groote onzin genoemd! Het was op den vóóravond van Allerheili gen. Mrs. Fitzgerald was herig met witte ohrysantihemnms te railgschikken. In den kleinen broeikas van „the Solitude" stond een witte rozenstuik, die met zorg gekweekt was, opdat de bloemen hej kleine altaar van O. L. Vr. den volgenden morgen zouden mo gen sieren. Mrs. Fitzgerald had ©on stil uur uitgeko zen om naar Torrebrigge te gaan, als alles in de straten rustig was, om ongestoord hare groote bundels witte bloemen en groen naar dekoepel te kunnen brengen. Het rozen boompje zonde rij den volgenden morgen meenemen, want dat zou mi te veel de aan- in tegenstelling met; zijn voorganger Okoema. Het zou echter getuigen van onbekendheid met de Japansche psyche, indien men van de per- sonenwisseling te Tokio ook een verandering ging verwachten van de richting der Japansche politiek.' De staatslieden van Japan laten rich niet leiden door sympathiën of antipatkiën en derhalve zal ook een verantwoordelijke politicus in Japan nooit in den toestand geraken voor de Kamer de getuigenis te moeten afleggen Wij hebben de sentimentaliteit verleerd. In de Japansche diplomatie ia voor sentimentalitai- ten nooit plaats geweest. Uit Frankrijk. Dè „Köln. Voikszeitung" ontleent aan do „Toinps'' een klacht over den toestand van het Fransehe transport-wezen, dat van het grootste belang ia voor den uitslag van den oor log. Er komen nog dagelijks klachten in van dndustrieelen en kooplieden, die groote op drachten voor de landsverdediging hebben aan genomen, maar de noodzakelijke grondstoffen wegens gebrek aan transport niot kunnen krij gen; in het bizonder is er behoefte aan kolen. Talrijke verzoeken om schadevergoeding komen in. Twee gasfabrieken in Parijs moeten wegens gebrek aan kolen hun bedrijf voor eeuigen tijd itopzetten, waarschijnlijk voorioopag voor 4 dagjen. Dit is te erger, daar men nog pas in den herfst is. Toch treft het transportbod rijf gieen schuld, daar er geen voldoende aantel spoorwagons en schepen tor beschikking rijm. In do havens stapelen rich de waren op, die bedreigd worden mot bederf. Ook kunnen tal van schepen, die in de havens liggen, uit gebrek aan arbeidskrachten sa transported dde- len, niet worden gelost. Uit de lucht. De „Kttlnische Ztg," publiceert een lijst van do Duitsche vliegen», die tot 1 October 1916 vier of moer vijandelijke vliegtuigen hebben neergeschotenDe lijst is ais volgt: kapitein Bökske 28; 1ste luitenant Immelmann 15; luite nant Wintgens 18; luitenant Höhndorf 12; luitenant Frank! 11; luitenant Mulzer 10; 1ste luitenant Buddeoko 10; luitenant Parsohau 8; Hste luitenant Frhr. von Althaus 8; 1ste luite nant Berthold 8luitenant Leffera 7luitenant Dossenbach 71ste luitenant Welz 6; 1ste luite nant Schilling (Hans) 6; luitenant Fahlbusah 5luitenant Rosanorantz 5luitenant Baldamus 5; en 1ste luitenant Geri&ch 4. Voor sommige vliegers ia het cijfer sedert dien verhoogd, zoo werd onlangs immers ge- t u-eld, dat kapitein Böleke zijn dorti gisten tegen stander had geveld. Daarentegen rijn sommige iffioieren van doze lijst, zooals men weet, ge sneuveld, bijv. de luitenants Immelmann en iWintgens. Ook een gevolg van de luchtaanvallen. Voor een Londsnsche politierechtbank heeft een melksHjtor terecht gestaan omdat hij ver waterde melk had geleverd. De man verdedigde rich mét de bewering» dat de koeien, die hem de melk leverden, rich bevonden in een dis trict waar luchtschepen een aanval hadden ge daan en dat ten gevolge daarvan de melk slech ter was. Een deskundige zeide dat hot mogelijk was, dat abnormale melk werd geleverd door koeden, die beangst waren. En d© rechter stelde daarop den melksh'jtor buiten vervolging. De verliezen van Noorwegen. Het Norok Telegrambureau meldt: Op het oogenblik bedragen do verliezen aan Noor- weegsehe schepen 171 met een totaal van 235.000 ton; de verzekerde som bedraagt 84 millioen kronen. Honderd-vior-en-dertig, wel licht honderd-veertig, Noorweegsohe zeelieden hebben daarbij den dood gevonden. In de Noorweegtsche havens liggen thans 6 8 schepen met ladingen bestemd voor d_e Moer- mansliaven. Zij worden aangehouden. Nieuwe bevrachtingen hebben niet plaats. De oorlogsvex'zekering sluiit op schepen, voor die wateren bestemd, tot nader order geen ver zekeringen. Veroordecling dor Parjjsche-caranaval-mode. In de Fransehe dames-mode is een neiging om de uniformen en hoofddeksels van de sol daten na te bootsen. Verscheidene vrouwen zijn er tegen opgeko men, dat de kleeding en de uitrusting van de mannen, die rich aan het front opofferen, dient als model voor naaisters en modisten en dat de boulevard» de tea-room en de music-hali aan de loopgraven en de slagvelden hun todlet- attributen ontleen en. De „Figaro" constateert nu met voldoening deze streaming onder de vrouwen, die rich tegen do nieuwste modegrillen verzet. Een van de lezeressen dringt zelfs aan op tussohen- komist van den prefect. „Die carnavals-pakjes schrijft rij zijn voor velen onzer onverdragelijk. Het moest niet mogen, dat een Fransehe vrouw, wier man of wier zoon aan het front is, de tegenwoor digheid verdragen moet van vrouwen die van de oorlogs-uniform een stuk speelgoed maken." Volkomen juist zegt de „Figaxq" we sluiten er ons geheel bij aan. dacht trekken,. De kapel béVond zich aan den tegenover- gestelden kamt der parochiekerk. Mary Fitsgorald liep met lichten tred, geheel in gedachten verzonken, door de doodsohe straten; enkele personen die zij ontmoette, zagen haar vragend aan en ver maakten zich, haar zoo heiaden met bloe men en groen, langs den weg te zien loopen. Toen zij in de nabijheid van de post kwam, kwam daar juist een jong meisje uit, ge volgd door een man in geestelijk gewaad, Miw. Fitzgerald herkende onmiddellijk het meisje, dat haren rozenkrans gevonden had en den predikant van de St. Dunstans-kerk. Victoria was in druk gesprek met haar hegeleider, zij keek op, en herkende hare buurvrouw. Het jonge meisje bloosde, maar overwon zichzelf en groette beleefd de oudere dame. Mrs. Fitzgerald beantwoordde den groet, zich vroolijik makende over het verwonder de gezicht van den Vicaris, tóen hij even rijn hoed aflichtte. „Is.... dat.... nietdie" hij zocht naar eeno juiste uitdrukking-," de persoon die daar woont op de pachthoeve van St. Hila- rius, juffrouw Brent? vroeg hij. Victoria bleef een oogenblik hot antwoord schuldig. Zij was geheel onder den indruk van de nobele figuur, die haar was voorhij- gegaan en had de tegenwoordigheid van BfiLOIE. Voor de Leuvensclie universiteit Professor Paul Delaunay, bibliothecaris van de universiteit ta Leuven, is een ress om de wereld begonnen ten bate van het herstel van de beroemde Leuvensche bibliotheek, üp het oogenblik vertoeft professor De«autuiy in Chili. Te Santiago heeft hij onlang* een voor dracht gehouden, na afloop waarvan zich onder don naam Voor Leuven een commissie gevormd heeft, die geld zal bijeenbrengen voor het hprstel van de bibliotheek. Van Chili gaat professor Delauny naar Peru. De wet, betreffende de verlenging van de tittingperiode van den Duateohen Rijksdag tot 12 Jan. 1917, is aangenomen. De voornaamste levensmiddelen in Frank, rijk zijn van 75 tot 120 pCt. in prijs gestegen en kolen eveneens 120 pCt. De uitvoer van Framsoho champagne naai Amerika bedroeg in het eerste halfjaar van 1916 bijna het dubbele van dat in 1915. Ook in Engeland krijgt men gebrek aan vleeech en wordt de invoering van vleesohlooze dagen overwogen. i Naar het Egyptische ministerie van finan ciën thans mededeelt, zijn de kolenvondsten bij Edfu in Boven-Egypte waardeloos gebleken. De Italiaansehe regeering heeft de eerste premie uitgereikt, door particulieren uitgeloofd,- veer 't neerschieten van 'n vijandelijken vlieger. Generaal Hyehara, chef van den Japan- schen generalen staf, volgt maarschalk Terau tsji, min. pres., op als gouverneur van Korea. De Hengaarsche wijnoogst belooft middel matig te worden, en van goede kwaliteit. Over dezen uitslag is men zeer tevreden. Na een riekte van tien jaren is de vroegere Koning van Beieren, Otto van Beieren, te Füratenried bij Münohen overleden. De Koning van Roemenië is, naar Mila. neesche bladen vernemen, lichtelijk ongesteld. Bratianu is belast xpet 's Konings werk. De Spaansohe regeering houdt rioh bezig met 't plan tot invoering van 'n oorlogewinsti belasting met 'n opbrengst van 30 mill. Pesetas. Bij stadhouderlijke beschikking is voor het gpeheole Kaukasus-gebied het voorschrift van vleeechloozo dagen opgeheven. Volgens het Grieksche blad „Eleutheroa Typez" beschikt de voorloop!ge Grieksche regee ring thans over een leger van 25000 man. De '„Petit Parisian" verneemt uit Athene, dat de Koning admiraaal Kondooriotis van zijn ambt heeft ontbereii. Do Engelsohe nota over de cértificaten van oorsprong voor te exporteeren goederen is ook naar Denemarken gezonden. De strafkamer te Elberfeld heeft een beek houdster van 't „Roode Kruis" wegens verduis teren van 13,800 Mk. tot 2 j. gev. str. veroordeeld MILITAIRE AUTO'S. De griffier van het Delftsche kantonge recht, mr. IJ. de Koek, heeft eon request opgesteld ter aanbieding aan den minister van oorlog, waarin gewezen wordt op de veie ongelukken, veroorzaakt door de mili taire auto's. Den minister wordt verzocht maatregelen te nemen, opdat de vrij head en de veiligheid van het verkeer op den open baren weg afdoende wordt verzekerd. DE GEMEENTEN EN DE DISTRIBUTIE- WET. Gemeentebesturen van eenige plaatsen in Gelderland hebben aan den miuis.er van Landbouw enz. een adres gezonden, waarin rij verzoeken alsnog aanhangig te maken eene wijriging der Distributie wet 1916 in der voe ge dat: a. ten laste van het Rijk wordt gebracht het geheel© nadeeiig verschil tusschen inkoop- en verkoopprijzen; b. aan de gemeentebesturen ontnomen wordt de vrijheid om tegen lagere dan door u vaJfc- ftjstelde maximumprijzen aan de bevolking te verkoopen of te doen verkoopen. Do laatste dagen gebeurde het verschei dene malen dat betrekkelijk groote hoeveel heden te Amsterdam aangevoerde melk moe-a ten afgekeurd worden. Het gevolg was dat hier en daar een belangrijk tekort ontstond. Onmiddellijk hebben de autoriteiten naar middelen gezocht om in dit tekort te voor zien. Het resultaat van deze overheidsbe moeiing kan inderdaad bevredigend worden genoemd. Van heden af zal namelijk naar Wij in het „HbkL" lezen dagelijks een speciale melktrein, bestaande uit 11 speciale ingerichte wagons, van Leeuwarden naar de hpar metgezel vergeten. Ja, „die Dame" Victoria antwoordde op ijskoud en toon: „Eens ben ik in de gelegen heid geweest Mrs. Fitzgerald te spreken. Mr. St. John begreep, dat hij een domheid had begaan. „Zij heeft waarlijk een interssant voorko men" zeide hij: het spijt mij, dat zij niet tot onze Kerk behoort. Victoria gevoelde op hare beurt, dat zij niet hepl vriendelijk was gewecet. „Ik begrijp niet waarom men tusschen bu ren, die niet van ons Geloof zijn, een soheidspaal moet plaatsen en men met dezen niet verkeeren mag," antwoordde zijl „Als de Papisten er niet altijd op uit waren om proselieten te maken, zoude er ook niets tegen zijn, om met hen om te. gaan, zeide de Vicaris, maar proselieten maken, dat is hun eerste werk. Hij meende een bewijs geleverd te hebben. J3e mensdien moeten wel zwak van ka rakter zijn, om zich zoo spoedig door kennis te laten beinvloeden. Niets, wat door wien ook gezegd wordt zoude van mij een Papiste kunnen maken, verklaarde Miss Bront: „Het Roomsohe Geloof lijkt zoo n kinderachtige godsdienst te win." 'fWordt vtrvolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5