SS SS KOOPT HEDEN TEKA S. J. DE GOEDE, Electrische Licht- en lrachtinstallatiënv BOUW EN PRENTEN |W!eer®li© NIHI VdÓR ST. HICBLMS TE f EIDIEHEN NE0ERL4HDSCH FUIKUT. - W. C. RR. VISSER H. DE VRIES, SELOPRliZEti VAN300.101,80,60.50,41,30.20,10 GLI, LETTEREN EN KUNS1 IPORT EN WEoinqDEN RECHTSZAKEN. FINANCIEELE BERICHTEN Raadsels. F. LUBBERS De valsche Prinses. Laat uw Haarden en Kachels emailleeren bij en U krijgt ze als nieuw terug. tgoonsstaa iTjaen «h oericens 30,000 Titer gotert afgekoelde melk aanvoeren. Deze melk is afkomstig uit verschillend» streken van Friesland. De trein zal te Am sterdam 's nachts tuaschen 1 en 2 .uur on geveer aankomen. Van het Gentraal-Station wordt de melk dan onmiddellijk naar. da melkmarkt vervoerd en van daar gedistri bueerd. ONRUST IN KEDIRI. De correspondent van het „Hb'.d." te Soe- rabnja seint: Hier loepen geruchten van onlusten in Ngadi Loewi, Toeloeng Agoeng on Bsdjo Ne- goro, speciaal in eerstgemelde plaats, waar de Sarikat Islam zeer sterk is. Een honderd man, onder drie aanvoerders liepen de dofpen af, on riepen een heilige uit. De polibei wist door er vLug op af te trekken opstand te voorkomen. De drie aanvoerders zijn gearresteerd. Sinds eenige dagen» worden in de binnen landen vele Europeanen gemolesteerd, maar dit schijnen gevallen te zijn van persoon lijken haat van inlanders. HET PROCESSIE-VERBOD. De artikelen van mr. Van Schaik in „De Beiaard" en van prof. Struycken in „Vait Onzen Tijd" over het prooessieverbod, hebben, gelijk begrijpelijk is, de belangstel ling van de katholieken over dit vraagstuk gaande gemaakt. De juridische uiteenzet tingen op dit stuk hebben de overtuiging go- bracht, dat al te Ufng berust jvord in een toe stand, welke üiet in overeenstemming is met de grondwettelijke bepaling van artikel 170. Thans verneemt „Do Tijd" met voldoening, dat de ZeerEerw. pastoor van Gendringen Dinsdagmorgen met een aantal parochianen een bedevaartstocht ondernomen heeft van Gendringen naar Oud-Zevenaar, hetwelk van oudsher een door de H. Maagd begenadigd oord moet zijn geweest. Uit het Archief der Oud-Zevenaarsche Pastorie, schijnt, althans te blijken, dat reeds in het jaar 1600 de plaats door talrijke en gropte pelgrimstochten werd bezocht en dat Maria op wonderbare wijze in dit bedeoord haar genadegaven uitstrooi de. Sinds vele jaren "zijn deze prooessiea niet meer gehouden. .}.j Van de eerste uiting van het herleven van dit vroom gebruik is men dus Dinsdagmorgen getuige geweest. Ongeveer 160 pelgrimvaarders kwamen te 71/2 uur met den trein te Zevenaar aan. Aan het station aldaar stelde de sloet zich op, en met het kruis voorop en ontplooidde banieren trok men biddend of zingend in plochtigen optocht over Zevenaarsch grondgebied, de spoorlijn over, langs den lande lijken weg naar Oud-Zevenaar. Het was een heerlijk indruk- twekkend gezicht. Alom werd groote eerbied aan den dag gelegd. De bedevaartgangers brachten den dag in gebed en overweging te Oud-Zevenaar door en vertrokken in den namiddag op dezelfde wijze, als zij ga-komen waren naar Gendringen. Moge deze hernieuwde bedegang tot O. L. Vrouw van Oud-Zevenaar door vele an dere 8f»v©igd®>rden, voegt het blad daaraan toe, en den stoot gevein tot een algemeen© her leving van ons processiewezen in Nederland 1 Het Openbaar Ministerie bij de Arnhem- sche Rechtbank heeft thans de gelegenheid door eene strafvervolging het process ie-vraag stuk opnieuw aan het oordeel van de rechter lijke macht t» onderwerpen. Do primaire vraagt geldt dan de beteekeni3 van art. 170 der Grondwet, de subsidiaire vraag, ingeval namelijk aan dat artikel eene ruime uitlegging mocht worden gegeven, of te Zevenaar en Oud-Zevenaar in 1848 het houden van processies volspos de wetten en reglementen toegelaten was. Doordat Zevenaar en Oud-Zevenaar tot 1 Juni 1816 tot het Hertogdom Kleef behoord hebben, krijgt deze laatste vraag in het voor handen geval nog een bijzondere befóekenis. VOLKSLEIDER-BAANTJESJAGER. Wij lezen in ,,Do Nederlander": Naar de „Tribune" meldt en door „Het Volk" bevestigd wordt is de heer Alb. de Jong benoemd tot stenograaf bij Minister Posthuma. Deze heer De Jong was lid van het co mité *lnt tegen de Aardappelen voor ziening van den Minister in het voorjaar van 1916 allerhevigst te keer ging, en daarvoor zelfs, met de hoeren Kolthok Jr., (employé van de „Telegraaf") en F. Domela Nieuwenhuis een Comité oprichtte. Dit Comité hield de toekende protestver- gadering in het Concertgebouw ouder leiding van den heer Da Jong, die bovendien .(vol gens „Het Volk") ook als correspondent van „de Vrije Socialist" hevig tegen Minister Post huma uitpakte. .Vermoedelijk is de heer De Jong„tot het inzicht gekomen, dat men zich op andere wijze toch nog nuttiger voor zijn medetnen- schen maken kan. Maar wij zouden toch wel eens, op dit oogenblik, i n de harten willen lezen dergansn die zich op den protest-avond door dezen hoer hebben laten warm-stoken. Het volk (zonder hoofdletter), dat zich aldus „leiden" laat, beleeft wèl genoegen van zijn voor gangers. Aangevallen. Men meldt ons uit Ber- kel: Gisternacht is een persoon uit Alphen' a.d. Rijn aangevallen door vier personen, die zich achter een boom verscholen had den. Daarna ontstond een gevecht, waarbij" hij eerst eenige plagen en daahna een paai? messteken in de borst, opliep. Hij wordt thans te Berkel verpleegd; zijn toestand is bevredigend. Een doodeUJk ongeluk. Gisternamiddag is J. F. V. in de werkplaats van den rijwiel handelaar H. J. van O., op de Coolvest te Bot er dam, bij het aanzetten van een vleesch- snijmachine, door een mes in het rechterdij been getroffen. Een slagader werd getroffen en de man, die zich dadeliik naar het zie kenhuis begaf, overleed kort daarop aan de gevolgen. Ook een leelijke vergissing. lil Enschedé was Dinsdag aan de winkeliers bekend ge- maaikt, dat weer suiker voor distributie wa» aangekomen; teen men echter den wagon opende voor dp uitlading, bleek deze in de plaats van suiker roet te bevatten. Vóór het liuis van een rechercheur. Door een rechercheur is Dinsdagavond aan het politiebureau aan de Westerstraat te Amsterdam een handkar gedeponeerd, waar op zich onder twee-ongemerkte dekzeilen een opengebroken brandkast bevond. De kar stond op den openbaren weg in het Frede- riik Hendrikplantsoen, vóór de woning van bedoelden rechercheur. De zich op de kar bevindende brandkast bleek eenige dagen geleden ontvreemd te zijn uit een perceel aan de Lindengracht. EEN BELANGRIJKE VONDST. Zaterdag jl. is door werklieden van den heer IJ. Veldhuis op Nijeklooster onder- Scbarnegoutura bij Sneek, een zeldzaam fraaie collectie oude kunstvoorwerpen ge vonden. Op slechts geringe diepte ontdekte inen op een hoop bijeen eenige altaarstuk ken in bijzonder gaven toestand. De collec tie bevat o.rn.: twee ongeveer 40 cM. 'hoog© koperen wierookvaten, twee koperen kande laars, een sierlijke kroonluchter en een paar beeldjes, waaronder een zeer fraai en gaaf Mariabeeld je. Ter plaatse waar de voorwer pen werden gevonden, werd in 1280 door abt Dudo een klooster gesticht, dat den naam Aulo Dü of Godshof kreeg, 't Behoor de aan de orde der Cisteriënsdrs en werd 'bewoond door adellijke jonkvrouwen. De abt, van Oldeklooster (bij Bolsward) bestuur de het. Later (wanneer1?) werd het veran derd in een aanzienlijke boerderij. De voor werpen dagteekenen waarschijnlijk uit de 13e eeuw, toen het voor Friesland, zoo men weet, benauwde tijden waren: bedreiging door den graaf van Holland of den bisschop van Utrecht, alsmede den strijd tussch-en Schieringers en Vetkeopers. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Geachte Heer Redacteur! De verzuchting van den heer A'. Meijer ink dat het niet-aanwezig zijn van reddingsba ken op de daarvoor bestemde plaatsen wel licht oorzaak kan zijn van het omkomen van een kind deed mij naar de pen grijpen om alle weldenkende, ordelievende burgers en burgeressen aau te sporen mede meer en be ter toezicht tie houden op de straatschen derijen welke zoo vaak gepleegd worden. Heden la3 ik een bericht dat „aan het Viaduct aau den Jansweg eenige- jongens op een trein met steenen hadden gegooid en een ruit verbrijzelden. De jongens wisten, zooals het doorgaans gaat, te ontkomen." Hoe Is dit mogelijk? i 1 1 Steeds leest men van baldadigheid, en meestal met vermelding welk soort individuen deze pleegden doch van tusschenkomst van liet weldenkend publiek om deze rekels, groot of klein, tot rede te brengen of aan de politie, over te leveren, wordt slechts zeiden iets ver nomen. Gélukkig zijn er ook in Haarlem en om streken onder alle 8tanden der maatschappij menschen die een open oog hebben voor het algemeen welzijn en niet de gedachte zijn toegedaan „het deert m ij niet, i k heb er geen nadeel van, dus laten de straatschen ders hun gang maar gaan." Hoe grooter het aantal ordelievende, handelende in woners van Haarlem en omstreken wordt, des to sneller zal aan straatschenderij paal en perk gesteld kunnen worden. Straatschenders zijn vlug met de beenen maar bang van hart. Evenals men weer spannige dieren in toom houdt door bedrei ging met de zweep - móet ieder die weer spannig is tegen openbare orde en veiligheid in toom gehouden worden door de gedachte onverwacht op minder aangename wijze in zijn bedrijf te kunnen worden gestoord. Zulks gebeurt in liet Buitenland ook! Laat dus in Nederland de ongebondenheid net on gebreideld blijven en helpt nxede ook hier te lande tot een beteren toestand te geraken tot heil van allen. Met dank voor de plaatsing, UEd. Dw. Dn. v N. O. W0FERS BET TINK. KEGELEN. NATIONAAL REGELOONOOURS. Vanaf 15 October tot en met 14 November a.s. zal in het Stations-Koffiehuis, Prins Hendrik kade 27 Amsterdam, onder leiding van een Re- gelings-Commissie, bestaande uit bekende H.H. Kegelaars, een Nationaal-Kegelconcours worden gehouden, bestaande uit: Afd. A. Korpswed strijd, B. Personeele Wedstrijd, C. Vrije Baan Wedstrijd (Seniores), D, Vrije Baan Wedstrijd (Juniores), E. 'Vaste Baan Wedstrijd. In alle afdeelingen van dit Concours worden prachtige prijzen uitgeloofd. UIT DEN TIJD DER OVERSTROOMING. Er zijn in den tijd, dat de landen aan den overkant van liet U overstroomd wa ren, heel wat ongerechtigheden voorgeval len, en dat ook menschen, Van wie men Üat niet verwachten zou, niet altijd vrij uit gaan, bleek gisteren voor de Zesde Kamer der Rechtbank te Amsterdam. Terecht stonden twee bewoners van Zun- derdorp, een ,47-jarlge rentenier en een 25- jarige veehouder. Zij waren op 18 Mei sa men naar Broek-in-Waterland gereden met het doel een mestvat op te halen. Tóen zij dit niet konden vinden, viel hun begeerig oog op opgestapeld hout, in het overstroom- do gebied opgevischt. Zij zochten 16 plan-] ken, 12 schroten, een keerschot voor een' mestpraam en een staldeur uit, begaven zich vervolgens naar dén persoon, die met de afgifte belast was, bewerende dat het hout het eigendom van den veehoudèr was, en kregen liet hout mede, na betaling van 50 cent bergloon. li" Op denzelfden dag, 's avonds gingen Z4 naar Zunderdorp, waar ook hout uit het overstroomde gebied opgestapeld lag. Da af zochten ze uit een onderdeur ,een kamer deur, zes schroten en zes planken, volgens hen het eigendom van den rentenier. Daar het te laat was geworden om het hout mede te nemen, haalden zij liet den volgen den dag per praam af, nadat zij van de be voegde autoriteiten de vereischte toestem ming verkregen hadden. Al dit hout behoorde, gelijk later bleek, aan andere personen dan de beklaagden toe. Zoowel voor de politie als voor den rech ter van instructie hadden de beklaagden toegegeven, dat zy zich op onrechtmatige wijze van -het hout hadden meester ge maakt en hadden zij hun spijt daarover be tuigd. Thans, ter terechtzitting, wilden zij het doen voorkomen alsof zij het hout had den meegenomen, te goeder trouw van mee ning dat het hun eigendom was. Het O. M., mr. van Traa, eischte tegen den rentenier één maand en tegen den veehou der drie maanden gevangenisstraf. (Van laatstbedoelde is het plan, om het hout mee te nemen, vermoedelijk uitgegaan). HET BOUW-ONGELUK TE ARNHEM. Door de Arnhemsche Rechtbank is be handeld de bekende zaak betreffende het ongeluk in de in aanbouw zijnde melkin richting van de Coöp. Vereeniging „De Vooruitgang" aan don Weytervoortschen. dijk te Arnhem, op 17 Januari j.l., waarbij vier werklieden het leven verloren. Beklaagden zijn de heeren G. Versteeg, architect te Arnhem en J. J. L. Bourdes, in genieur te 's Gravenhage. Geöisoht is tegen ieder der beklaagden terzake van liet veroorzaken van dood door sahuld een heohtenisstraf van 2 maanden BEURS VAN AMSTERDAM. Noteeringen van 11 October. Staatsleenlngen. NEEIDRL, Ned. WJ3, 0. 100 Nod. WJS. 0. 200 Ned. W.S. O. 500 Ned. WJS. O. 1000 Ned. W.S. O. 100 Ned. WJS. O. 500 Ned. WJ3. O. 1000 Ned. W.S. Obligf Ned. W.S. Oblig. Ned. WJS. Certif, Ned. W.S. Certif. pet. V.K. L.K. H.K. 5 103 103 5 102% 102% 5 102% 103 5 102.15/16 103 4% 101.15/16 101.11/16 4% 102% 101% 4% 102% 102.3/16 a% 85% 85% 8 75% 75.11/16 3 75% 75.9/16 75* 2%. 64% 64% - Labakan liet zich niet zoo openhartig uit over zijn staat, maar gaf hem te verstaan dat hij van hoog» afkomst was en voor zijn ple zier-reisde. De twee jonge mannen konden goed met elkaar opschieten en trokken verder. Den tweèden dag van hunne gezamenlijk© reis vroeg Labakan aan zijn kameraad Omar naar de opdracht, die hij uit te voeren had, on vernam tot zijn verbazing het volgende: Elfi Bey, de Pascha van Kaïro, had. Omar van kindsbeen df opgevoed, en deze had zijne ouders nooit gekend. Toen nu Elfi Bey door zijne vijanden achtervolgd werd en doodielijk gewond vluchten moest, open baarde hij aan zijn kweekeling, dat hij niet zijn neef was, maar de zoon van een maoh- tigen vorst, die den jongen prins, uit vrees voor d» voorspellingen van zijn sterrewiehe- laar, van zijn hof verwijderd had, en gezwo ren had Jliem eerst op zijnen twee-en-twintig- Bten geboortedag te willen terugzien. Elfi Bey had hem den naam van zijn vader niet genoemd, maar hem uitdrukkelijk ge'ast, den vierden dag van de eerstkomende maand R.a- piadan, op welken dag hij twee ën twintig Êir oud werd, zich te bevinden aan de roemde zuil El-Serujah, vier dagen reizens oostwaarts van Alexandria; daar moest hij aan de mannen die aan de zuil" zouden staan «en dolk dien hij hem g3T~overhandigen, zeggende: „Hier bon ik, dién ge zoekt." Ant woordden ze: „Geloofd zij den Profeet die u behouden heeft," dan moest hij hen vol gen; zij' zouden hem bij Zijn vader brengen. Do kleermakersjongen was zeer verbaasd over deze mededeeling; van stonde af be keek hij dan ook prins Omar met nijdige oogen; hij was er over vertoornd dat het lot dezen, hoewel hij reeds voor den neef van den machtigen Pascha doorging, nog de waardigheid van een vorstenzoon schonk; terwijl het hem, die met alles wat een prins noodig heeft Was toegerust, als 't ware ©en tere afkomst en 'n alledaagschen levensloop had verleend. Hij maakte vergelijkingen tua schen hem en den prins. Hij moest toege ven, dat die man zeer innemende gelaatstrek ken had, schoone, levendige oogen, een ge bogen neus, een zacht voornaam voorkomen, kortom, alle uitmuntende uiterlijke hoedanig heden, die iemand aanbevelen kunnen, waren hem eigen. Maar hoe vele "hoedanigheden; hij ook bij zijn reisgezel vond, toch zegde hij bij ziehzblf, dat een Labakan den vor- stelijken vader nog veel welkomer kan zijn dan de werkelijke prins.' Deze overwegingen vervolgden Labakan den ganschen dag. en hij sliep er in hët eerste nachtverblijf mee in; maar toen hij 's mor gens ontwaakte, en zijn© blikken op den naast hem slapenden Omar vielen, die zoo rustig slapen kén en droomen van zijn zeker geluk, ontwaakte in hem de gedachte, door list en geweld trachten te veroveren, wat het ongelukkig lot hem ontzegd had. De dolk, het herkenningsteeken van den terugkeerenden prins, stak in den gordel van den slapende; zacht trok hij hem er uit, om hem in de borst to ploffen van den eigenaar. Maar voor de gedachte van den moord week da vreedzame ziel van den jongen terug; hijvergenoegde zich dan, den dolk mcdi te nemen, het snellere paard van den prins te laten zadelen en eer Omar ontwaakte en zich beroofd zag van al zijne verwachtingen, had zijn trouwelooze reisgezel reeds een voor sprong van verschillende mijlen. Den eersten dag van de heilige maand Ra madan had Labakan den roof op den prins gepleegd; hij had dus nog vier dagen om ae zuil El-Serajah, die hem zeer goed bekend was, te bereiken. Hoewel de plaats, waar do zuil zich bevond, hoogstens nog twee dag reizen verwijderd kon zijn, haastte hij zich toch er te komen, want hij vreesde steeds door den waren prins ingehaald te worden. Op het einde van den tweéRm dag bemerk te Labakan de zuil El-Sorujah. Zo stond op oenen kleinen heuvel; in een wijde vlakte, en kon twee, tot drie uren ver worden gezien. Lakakans hart klopte heviger bij dit gezicht Hoewel hij de twee Laatste dagen aldoor tijd, genoeg had gehad, na te tienken over de rol, die hij te spelen had, toch maakte zijn boos geweten hem wat angstig; maar de ge dachte dat hij voor prins geboren was sterkte hem weder, zoodat hij niet geruster gemoed zijn doel tegemoet ging. De plaats ronl de zuil El-Serujah Was on bewoond en verlaten, en de nieuwe prins reu wegens zijn onderhoud ©enigszins in v©r legenheid zijn gekomen, indien hij zich niet voor verschillende dagen had voorzien. E[ij legde zich ter ruste naast zijn paard onder enkele palmhopmen en .wachtte daar zijn ver der lot af. (Wordt vervolgd.) Beste Vriendjes en Vriendinnetjes t Hieronder geven we eenige raadsels, waar van we do oplossingen in de volgend» cou rant zulten bekend maken: I. i X - -X x"" K X X X - X x - X X - X X - - X Vul de hier bovenstaande figuur zóó in, dat, den kring rondgaande, achtereenvol gens te lezen komt: een vaartuig; iets dat men op het hoofd zet; een vogel; iets dat van den olifant afkomstig is; een voorwerp waarmee jo veel lawaai kunt maken; iets dat aand en voet gedragen wordt; een krui pend dier; een deel van een visch; een vervoermiddel; pen familielid; een ver scheurend dier; een vrucht. De laatste letter van ieder voorgaand woord moet dan teven»; de eerste letter van ieder volgend woord;' zijn, 2. Mijn eerste drie letters vormen tezamen: een voedzame spijs; mijn laatste vier letters, vormen tezamen een graansoort Waarvan men; den kop heeft weggenomen; mijn geheel is' een bloem. 3. Ik ben een glazen voorwerp, maar neem] je mijn kop en staart weg, dan word ik een! stuk speelgoed. 4. Welkte vogel is zonder staart een deel van een visch?. oplossingen. 1. Rad ijs, radijs. 2. Potter otter. 3. Meel draad, meeldraad. 4. 1 Advertentiën" PITTIGE TANDPASTA Zijlstraat II VRAAGT PRIJSOPGAAF. 1317 Electro Technisch Bureau Jacobijnestraat 23. Telef- Int. 23160 Schellen - Telephoens» Levert ELECTRO MOTOREN voor alle doeleinden. PLANNEN - BEGROOTINGEN KOSTELOOS* 1037 worden tegen hooge prijzen ingekocht door Jacobijnestraat 3 en Qed. Oude Gracht 27. Telefoon 789. ■H933S 1151 Anti-stofolla. Inrichtingen, Scholen en par- ticuliéren vraagt prijs bij N.V. Drogisterij K. v. EDEN. Spaarne 38 - Gr. Houtstr. 161 1031 huis- en secor schilder BREESTRAAT 31, 6C24 TELEPHOON 2086 2073. naast uw gewone werkzaamheden. Ieder katholiek, man of vrouw, jong of oud, kan meedoen. Behalve de hoofdprijs nog benevens zeer vele luxe voorwerpen en leesboeken. - Alle deelnemers een prijs! - De voorwaarden tot deelneming worden op aanvrage gratis toegezonden. Brieven onder letter K V bur. „Nieuwe Haarlemsche Courant", Nassaulaan.49, Haarlem. DE X---X X - X X - - X x - - - X X - - - X X 1 g 1 b i b i 9 1 s t DUIZEND GULDEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6