DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Enorme voorraad SLOBKOUSEN P. W. TWEÊHUIJSEN, telegrammen BIHHENLAND DE OORLOG. Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 6043 'Vrijdag 13 October 1916 418t* Jaargang No, 9162 Intercemm. Telefoonnummers 1426 en 2741 Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. HAAftLiti&CHE ALLÊDASJÉS H°.2062 uitgebreid, vooral in het gebied van Görz, de hoogten 313 en 144, ten Oosten van het dorp Nevavilla en op den Karst. KORTE BERICHTE» t?asi 1 MiF MMI FIKfHF CMBUT ABONNEMENTSPRIJS t Per S maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.80 voor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,per week voor Haarlem en de agentschappen f 0,!25; afzonderlijke nummers f 0,15. PRIJS DER ADVE«1ENTIÊ«I Van 15 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel 0,20 j advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" ven 15 regels f 0,40, elke regel meer f 0,10. T All 1 A u™vr,.i, nr. Ait Blad in het bezit van een Verzekeringspolis zijn, volgen» de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4ÖOO bij levenslange ongeschiktheid tot werken. DE DISTRIBUTIE-ADVERTENTIES. De gemeentebesturen en de gemeentelijke levensmiddelen-dictatoren, zijn den laatsten iyd rooyaal met hun publicaties door ad vertenties in de bladen. Haarlem, Heemstede, Schoten haast iederen dag leveren ze copie aan de admini stratie en werk aan de smoutzetters. Eens komt er echter aan hun royaliteit ®eu einde. Eens komt er een oogenblik, dat *6 hun plicht voldaan kunnen achten. Ze kunnen niet aldoor blijven advex-teeren over dezelfde zaken; bovendien: d'r is telkens zooveel aan te kondigen, te waarschuwen, mede te deelen, op te merken, te bevelen enz., dat er toch al veel annonces verschij nen. Hier over rijst, daar over aardappels, nu over visch, dan over varkens, straks over kippenvoer, morgen over regeeringsmeel etc. etc. etc.... Nu kunnen de gemeenten, de distributie- directeuren en alle levensmiddelenleiders te recht medewerking van het publiek verlan gen. En die bestaat eenvoudig alleen hier in, dat men die aankondigingen en adver tenties uitknipt en zorgvuldig bewaart, waarop we al meer hebben aangedrongen, en da( we nn nog eens met kracht doen nu we alom de distributie-annonces zien ver schijnen! AGENDA. Gebo'uw St. Bavo - Witte Bioscope 8 uur. 14 OCTOBER. Smedestraat 23 OVERZICHT. De Strategische toestand in het Westen is na Woensdag vrijwel ongewijzigd geble ven. Wel werd er, vooral op het front tus- schen de Anere en de Somme nog heftig ge vochten en deden dé Engelschen ten noord oosten van Thiepval en uit de linie Lo Sara- Gueudecourt nog krachtige infanterie-aan- vallen, zooals aanvankelijk ook nog weid ver- twiacht, doch nergens vermochten de partijen ©enig voordeel te winnen. Da eenige vorde ring welke van het Westelijk front nog werd gemeld, is dat de Franschen ten westen van Sailly-Saillisel eenigszins zijn vooruitgeko men. In Zevenbergen trekken de Roemeniërs nog altijd verder naar hun eigen grenzen terug. Zoo wordt gemeld, dat zij in den omtrek van Kroonstadt weer verder in de richting van de grenspassen werden opgedrongen. In hét Goesgeny-gebergte en aau weers zijden van den bovenloop van de Maros is de tegenstand der Roemeniërs nu gebroken, zoodat ook hier een gestadige terugtocht der Roemeniërs is te verwachten. In een telegram over zijn bezoek aan bet Roemeensche oorlogsterrein meldt een bij zondere correspondent van de „Times," dat de Oostenrijkers wel kleine bruggen ver nielden, maar nergens funnels lieten sprin gen. Deze correspondent verwacht, dat von Falkenhayn er alles op zal zetten de passen te bemachtigen, omdat hij zich wel bewust is het vitale belang van $le poorten naar Hongarije. De Roemeniërs zetten hun toebe reidselen voor de verdediging krachtig .voort. Het is voor hen stellig onmogelijk om den opmarsch van het toenemende getal Oosten rijkers en Duitschers tegen te houden. Het is daarom, volgens den correspondent, de plicht van de geallieerden, ©r voor jje zorgen dat zoo min mogelijk Duitschers ©n Oosten rijkers elders vrij kunnen komen, om hier mee te vechten voor de herovering van de passen op de Roemeniërs. Do Italianen schijnen hun plicht in dezen goed te verstaan. Althans, gedurende drie Idagen duurt nu al hun achtste offensief, dat voor enkele dagen reeds was aangekondigd, typ 'de Harst, tusschen San Heteo ec d© Ptreek ten oosten van Monfalconö. Da Oos tenrijkers werden hierbij over een groote breedte van het front op hot Earstplateau uit hun voorste linie geworpen. De Italianen verdreven de Oostenrijkers, van hoogte 208, ten oosten van {iet meer man Doberdo tot *aa de Wippach, terwijl ten noorden van "teit riviertje het Oostenrijksohe front werd Overschreden op een van de .voornaamste pun ten vaa zijn verdedigingsstelling ten zuid- Oosten van Borgo S&n Pietro, waar de Oosten- f^kers een heuvelreeks Conoa, Verte en Bizza jteheerschen. Vervolgens heeft de Italiaansche tetautorie in nieuwe krachtige stormaanyal- w het den .vorigen dag vermeesterde .terrein Op d© overige fronten hebben verder g en gebeurtenissen van belang plaats gehad. Al leen dit verdient nog vermelding, dat ook de Italianen op. den Balkan trachten in het voordeel te komen op hun front om de haven van Valona in Albanië en dat in Noord-Epirus in Griekenland, welke fronten zij widen ver eenigen tot een gevechtslinie. In ons nummer van gisteren, onder het laatste nieuws, hebben wij1 de belangrijkste berichten over den toestand in Griekenland nog kunnen meedeelen, waiuai. dan al bleek, dat het met de zelfstandigheid van Grieken land geheel uit is. D© vloot is uitgeleverd en ontwapend. De kustforten zijn ontmm- deld of overgegeven, de belangrijkste spoor weg is afgestaan aan vreemdelingen ton be hoeve van vreemd krijgsbedrijf. Het legeir is gedemobiliseerd óp buitenlandsche las. go- ving en voor een deel iu oproer tegen de re geering. Telegraaf en telefoon zijn in handen van buitenlanders. Griekenland 'heeft als on afhankelijke staat feitelijk opgehouden te be staan. Het is door zijn groote vrienden, de „beschermende"?? mogendheden, dooabs- schermd. In het tweede blad hebben wij een kaartje afgedrukt van het oorlogvoerend Eu ropa, waarbij Griekenland niet meer als zelf standige staat is meegeteld, doch is opgeno men in de sterkte dor geallieerden. Intusschen blijkt uit al die gebeurtenisseu op den Balkan, dat die Entente voornemens is de expeditie in Macedonië met nog meer kracht voort te zetten; zoodat Wij' weldra opnieuw gebeurtenissen, vooral ook van mili tairen en maritiemen aard moeten voorbereid zijn. De uit Frankrijk weggevoerde bevolking. De „Temps" deelt mede, dat, dank zij de door Z. H den Paus en de Spaansche regeering bij herha ling gedane stappen, d® door de Duit- schors uit Rijssel, Roubaix en Tourcoing weg gevoerde Franschen behouden» onvoorziene om standigheden, onmiddellijk na den herfst-oogst naar htuS jvoonplaasrten teruggevoerd zouden wor den. Het plan was, dat er vóór 10 dezer 200Ü Fransche vrouwen uit de gedwongen balling schap in Duitschland zouden terugkeeren. Tegen een afzonderlijken vrede. Naar de Arnat. corr. van de „Voss. Ztg," uit Londen verneemt, hebben Frankrijk en Engeland aan Roemenië den eisch gesteld, een overeenkomst aan te gaan zooak tusschen de overige geallieerden bestaat, om geen afzonderlijken vrede te sluiten. In'den eerstvolgenden Roemeenschen Kroonraad zal in deze quaestie eene beslissing worden genomen. De Engelsehe voorschotten aan Rusland. Vol gen» de beursct. van St. Petersburg werd in do finaneieele commissie van de Doema door de regeering meegedeeld, dat Rusland's schuld In Engeland vóór het sluiten van de nieuwe over eenkomst tusschen Bark en den Engelsehen mi nister van Financiën, niet minder dan 8882 millioen pd. st. bedroeg. In het geheel ia de Russische staatsschuld in het laatste jaar met 8.844.206.000 roebel gestegen. De ontwikkeling dor Amerik. industrie. Amerika vaart bizonder goed bij den oor log, Naar het „Journal of Commerce" te New- York meedeelt werden sedert 26 maanden ten gevolge van de Europeecahe ooriogsbestellingien in de Vereenigde Staten 'n aantal nieuwe Maat schappijen opgericht mot een gemeenschappelijk kapitaal van 160.845.000 pd. et. De meeste hiervan zijn katoen-, olie- en gasmaatschappijen. Voorts ondernemingen voor scheepsbouw, muni- tieaannfaak, vliegtuigenconstructie en vorfstof- fenfabricage. De Italiaansche loge en de oorlog. Naar de „Köln. Volksztg." uit Zwitserland verneemt, is in de afgeloopen week te Rome een nationaal vrymetselaarseongre» gehouden, waar over ver schillende vraagstukken in verband met den oorlog, over de' territoriale plannen van Italië met betrekking tot de Slavische aapirantiea en de Fransche behoeften werd beraadslaagd. Engeland en Zweden. „Svenska Dagbladet" zegt, dat het oonfliot nopen» de posterijen tus schen Engeland en Zweden ie bijgelegd. Van de te Götheborg liggende postzakken, die voor Rusland waren bestemd, weerden van einde Juni tot midden September 87,000 zakken vrij gege ven en naar Rusland doorgezonden. Ook de 22,000 overige postzakken, die goederen bevat ten, waarvan de uitvoer tot dusverre was verbo den, sullen nu, nadat de noodige consenten zijn toegestaan, naar Rusland worden vervoerd. Verbod om hulp te verleenen. Aan de „Frankf. Ztg." .wordt gemeld: Het Nooraohe s.s. Parat, dat onderweg was naar Alexan- drofsk, om van daar de geredde bemanningen van de tot zinken gebarchte Neórsehe schepen af te halen, mocht op bevel van een Russische torpedoboot zijn reis naar Alexandrofsk niet voortzetten, maar rneeet in de nabijheid van Narö de terugrei» aanvaarden. Do Noorsohe scheepvaart, Duitsiehe duikboote'S indo gens „Aftenposten" van Kristiania, ten gevolge dat het Noorsohe scheepvaartverkeer in die waeren geheel is gestaakt. Een achttal Noor- scho schepen, bestemd naar Russische IJszee- havens, hebben order gekregen te blijven liggen. Oorlogsverzekeringen voor de IJszee worden in Noorwegen niet meer gesloten. DE A.S. VERKIEZINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. PHILADELPHIA, 9 Oct. Hughes heeft hier tan aanhoore van duizenden een rede gehouden, waarin hij onder toejuichingen van het gehoor verklaarde, dat hij, als hij gekozen werd, de levens van Amerikanen te land en ter zee besehermen zou en nooit zou dulden, dat de Ameriaknasiche scheepvaart en handel belemme ring ondervonden. EEN GEWONE TEGENSPRAAK. KEULEN, 12 Oct. De „Köln. Ztg." verneemt uit BerlijnDe-uit onzijdige landen verspreide geruchten over een afzonderlijken vrede met Rusland, die ophanden heet te zijn, missen allen grond. ELZASSERS NAAR FRANKRIJK. MILAAN, 13 Oot. (Part.). De „Popole d'Ita- lia" bevestigt het bericht volgens hetwelk, de Russische Regeering aan de door de Russen gevangen genomen Elzassers zou hebben toege staan zich naar Frankrijk te begeven om in het Fransche leger te treden. Het blad bericht verder dat het transport der Elzassers via Archangel naar Engeland reeds begonnen is, hetwelk de aanwezigheid van Duit- sche duilcbooten verklaart in de wateren van Archangel en bij de kust van Moerman. HET BULGAARSCHE PARLEMENT. WEENEIN, 13 Oct. (Part.) Naar uit Sofia ge méld wordt zal de Sobranje tegen het einde der maand bijeenkomen. Bij deze gelegenheid zal zij het voorloop! g budget van 1917 bespreken, waarvan de duuir op vier maanden ia - gesteld. Deze zitting zal zeer kort zijn en tot geen enkele belangrijke gebeurtenis leiden. De president van den Bulgaarschen ministerraad zal haar openen met eene uiteenzetting van den staat kundigen toestand, waarbij hij eveneens de ver houding van Bulgarije tot Griekenland zal be handelen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit: is met ingang van 17 October R. G. Rij- kens benoemd tot burgemeester der gemeen te Veendam; ie met ingang van 16 November benoemd tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Rijswijk (Z.-H.) J. Stijkel, thans in gelijke betrekking te Loohem; zijn met ingang van 1 November benoemd tot inspecteur van den havenarbeid, W. H. M. de Fremery te Amsterdam en C. Moraer Bruyns te Rotterdam, zulks onder toeken ning van eervol ontslag, respectievelijk als ins-Tpecteur van den arbeid der Is te klasse en adjunct-inspecteur van den arbeid; is met ingang van 1 November aan den commies van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken A. P. M. Mossault, aan bet kantoor Amsterdam I, op verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst Verleend; zijn met ingang van dienselfden datum benoemd tot verificateur der invoerrechten en accijnzen, de.adspirant-verificateurs dier middelen A. C. van der Wouden en S. Hoek stra en de kommies-verificateur der directe belastingen en accijnzen C. Stoop. DE „BLOMMERSBIJK". Men seint uit Berlijn Aan de „N. R. Crt.": Van bevoegde marine-zijde ben ik gemach tigd te, verklaren, dat de duikboot-kapitein „nooit de bewuste mededeeling (dat alle schepen, die een Engelsehe haven moesten aandoen, in den grond geboord zonden wor den. Red.) of een dergelijke mededeeling aan den kapitein van de Blommorsdijk ge daan kan hebben.' De redactie van genoemd blad teekent bierbij aan: Deze tegenspraak, gaat in dezen vorm let terlijk genomen verder, dan bedoeld kan* zijn en verantwoord worden kan, „Nooit de be wuste mededeeling kan hébben gedaan." De mededeeling (een heden door de directie van de Holland-Amerika-lijn van haar kantoor te New-York ontvangen telegram heeft het opnieuw bevestigd) i® gedaan: „He said all slliipis sailing via Epffoland "would be sunk" aldus luidt bet in het telegram. De „bevoegde marine-zijde" zal dus met haar tegenspraak aan onzen correspondent bedoeld hebben, dat de kapitein van de U- boot met zijne mededeeling aan den kapitein van de Blommersdijk zijne instructie heeft overtreden, de mededeeling dus niet over eenkomstig zijne instructie „kan hebben ge daan." Dit is trouwens ook het. eenige, wat men op het oogenblik te Berlijn met zekerheid kan weten. Intusschen, het dementi van de „bevoegde marine-zijde" heeft, al kan het in den vorm, waarin het gegeven Ls^ niet letterlijk wor den opgenomen, groote waarde, omdat eruit afgeleid worden mag, dat ook Berlijn de torpedeering van -een schip, uitsluitend op grond dat het een Engelsehe haven moet aandoen, niet rechtmatig acht, en daartoe dan ook geen instructies heeft gegeven. ENGELSCIIE UITVOERVERBODEN. Reuter seint uit Lenden: Officieel wordt bekend gemaakt, dat er tot nader aankondiging geen consenten zul len worden verstrekt voor den uitvoer naar Holland van talk, hennep, graphiet en pot lood. De beperkende bepalingen betreffende den uitvoer van «gom in Nederland zijn thans vervallen. ART. 192. - De beschrijvingsbrief tot de algemeene ver gadering van den „Bond van Nederlandscho Onderwijzers," te houden op a.s. Zondag in ^Buitenkist" te Utrecht, vermeldt de reeds medegedeelde motie van het hoofdbestuur in zake art. 192 der Grondwet en de volgende voor stellen van 't hoofdbestuur. I. Alinea 3 van het wijzigingsvoorstel der Regeering luide: „Het Openbaar Onderwijs, dat voor alle ge zindten gelijkelijk bruikbaar is, is neutraal in politiek (staatkundig) en godsdienstig gezicht, en wordt in dezen geest nader bij de wet gere geld." II. Alinea 4 luide al» volgt: „In elke gemeente des Rijks wordt van over heidswege allereerst voldoende openbaar, alge meen vormend' lager onderwijs'gegeven. By ge bleken onmogelijkheid kunnen naar regelen bij de wet te stellen, uitzonderingen worden toege laten." III. Alinea 6 luide: „De eóscben van deugdelijkheid, aan het ge heel af ten deela uit de openbaro ka» te bekos tigen onderwijs te stellen, worden bij de wet geregeld. Voor zoover het bijzonder onderwijs betreft, gelden, met inachtneming van de vrij heid van richting, daarvoor de zelfde bepalingen als voor het openbaar onderwijs." IV. Alinea 6 luide: „Naast het Openbaar Onder wij» is alleen het bijzonder algemeen vormend lager onderwijs, dat aan de bij de wet te stellen voorwaarden voldoet, lager onderwij» in den zin der wet, en wordt naar dezelfde maatstaf als het openbaar onderwijs uit de openbare kas bekostigd." DE EERSTE VROUWELIJKE GRIFFIER IN INDIë. De „Java-Bode" meldt, dat benoemd 1» tot buitengewoon substituut-griffier bij het Hoog gerechtshof van Ned.-Indië mevrouw mr. P. Fromberg Pyttersen. EEN GEMEENTELIJKE AUTODIENST. De oommiss-ie voor het nazien der gemeente rekening van Amsterdam over 1915, heeft uitge cijferd, dat er door de verschillende takken van gemeentedienst jaarlijks 40.000 voor auto s wordt uitgegeven, en ze heeft daarom het denk beeld opgeworpen oen gemeentelijken autodienst onder beheer van het trambedrijf in het leven te roepen. Dat zal, vertrouwt zij, minder kos ten en misbruikn voorkomen. ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VOOR MILITAIREN. Er zijn eenige mededeelingen gedaan aan gaande het werk van de afdeeling Ontwik keling en Ontspanning van de gemobiliseer de troepen van het Algemeen Hoofdkwar tier vau tien Opperbevelhebber van Land en Zeemacht. Wij ontleenen daaraan het volgende: In aansluiting met het onderwijs, dat door de bemoeiingen van de reeds geuoeyn- de Centrale Commissie voor ontwikkeling en onspanning van de gemobiliseerde troe pen en de onder baar leiding gevormde commissie ontstond, nam in bet najaar van 1915 de militaire autoriteit de leiding van het onderwijs ter hand, dit ter bevordering 1 van een meer geregelden gang van zaken. In de winterperiode van 1915—16 omvatte het onderricht circa 70 vakken; een 55,000 leerlingen namen er aan deel. Het getal les uren per week bedroeg ruim 7000; J00 ofii- cieren, 550 onderofficieren, 250 korporaals, 500 manschappen en 300 burgerleeraren en onderwijzers gaven les. Ook gedurende de zomerperiode bleek de deelneming nog bevredigend. Van geregelde leerlingen kon geen sprake zijn, vooral niet hij het veldleger. Het grootst was bet aantal leerlingen die het lager onderwijs volgden. Hun kennis reikte in de meeste gevallen niet verder dan die van leerlingen uit de 8e eu 4e klasse van de lagere school. Veel meldden zich aan voor de studie der moderne talen. In eenige gevallen waren echter de leerlingen te weinig vertrouwd mot hira eigen taal om zich met vrucht aan vreemde-taalstudie in haar oenvoudigsten vorm te kunnen wijden. Mede was op vele plaatsen de deelname groot aan het onderricht In teekenen, boek houden, stenograph!e, land- en tuinbouw kunde, zuivelbereiding, veeteelt, vee-1 en paardenkennis. En in bijzondere mate ge noten de cursussen ter voorbereiding van het examen voor kommies van 's Rijk» be lastingen, voor het politiediplonxa, voor het diploma voor de kleine xaart, de belangstel ling van de gemobiliseerden. Bij alle troependeelen werd bijzondere aandacht -besteed aan bet onderricht van hen, die bleken niet te kunnen lezen of schrijven. In den afgeloopen winter zijn ruim 600 manschappen in deze meest elementaire der menscheli'ke kundigheden onderwezen. De medewerking van civiele autoriteiten en particulieren, in verschillende plaatsen ondervonden, waardoor o.m. lokalen be schikbaar kwamen, kwam het onderwijs zeer ten goede. Verder blijkt uit die mededeelingen, dat veel is gedaan ter bevordering van de huis vlijt en dat de bevordering van den zang in het leger is ter hand genomen. Aangaande het laatste wordt opgemerkt. Nu zoovelen uit alle lagen der bevolking zich onder de wapenen bevonden, was het leger het aangewezen terrein voor de pro paganda voor de verbetering van den volks zang. Pogingen zullen worden aangewend om onder de militairen zelf leiders te vormen, ten einde in eigen kring den lust tot zingen op te wekken. Van den bekenden voor het Ned. leger samengestelden zangbundel werden tot nu tot 150,000 exemplaren onder de militairen verspreid en een even groot aantal is thans nog, met hetzelfde doel ter perse. De zang heeft reeds bü verscheidene troe pendeelen beoefening gevonden. Tal van liederen uit den bundel w-.rden voor orkest bewerkt, en de aldus verkregen partituren ter beschikking van de mobili- satie-muziekkorpsen gesteld. De waarde van vingerafdrukken. In Sep tember j.l. werd te Arnhem ten huize van dr. De Groot in de Bergstraat tijdens afwezigheid der bewoners inbraak gepleegd. Er werden veel kleod in gat ukken gestolen, die de inbreker blijk baar zonder overhaasting in het huis had bijeen gezameld, in keffers gepakt en meegenomen. Geheel zonder overhaasting was hij te werk ge, gaan; het Week dat hy het fornuis had aange maakt, koffie gezet en een flesch wijn gedron ken. Alles weer er op, dat een geroutineerd in- breker aan het werk was geweest en toen de Arnhemache recherche dan ook op een ruit de inbreker was door het verbx-yzelen van een ruit zich toegang verschaft - vingerafdrukken vond, werden deze zorgvuldig gefotografeerd en bestudeerd. Maar in Arnhem .kon men z» niet thuis brengen. Uitgaande van de onder stelling dat men met een vakinbreker te doen had, werden de foto's naar Amsterdam gezon den. Daar stelde de recherche vast dat ze moes ten zijn van zekeren D. van Voorthuizen, een recidivist. Deze v. V. is nu Dinsdag in Den Haag door de politie aangehouden en naar Arnhem overgebracht ter confrontatie. Hij be kende niet alleen de inbraak te hebben gepleegd in het huis aan de Bergstraat, maar ook da dader te zijn van een inbraak in de villa van den heer Kretschmar van Veen. Thans i» lij» naar Hilversum op transport gesteld. Oplichting. Dezer dagen vervoegde zich bij een bewonei- te Delft een al» heer gekleed per soon, in 't bezit van een partij „echte" zoo uit Rusland geïmporteerde cigaretten, die door den ctmpag-non van den Delftenaar, die juist op reis' was gegaan, zouden besteld zijn. De man met de cigaretten deed een lang verhaal, waaruit bleek dat hij met de zaken der compagnons zoo goed op de hoogte was, dat de cigaretten werden aan genomen en den cigarettenkoopman 24 werd uitbetaald. Toen echter de compagnon thuis kwam, Week dat deze niets had besteld. Bij de opening kwam men tot de ontdekking dat het pakje niets dan zoo goed als waardelooze rom mel bevatte, die tegen een aardig prijsje Wj#» verkocht. Dankbaarheid van een Belgisch vluchte ling. Te Steenwijk is door de marechaussee ge arresteerd de sigarenmaker K. van H., Belgisch vluchteling, verdacht van diefstal van tabak en sigaren van de sigarenfabriek „Do Tabaks plant." Toen men j.l. Vrijdag zijn zoon arres teerde, die sedert weer in vrijheid is gesteld, was hij spoorloos verdwenen. Ka dien tijd zocht men hem tevergeefs, totdat men thans tot de ontdekking kwam, dat hy weer in de nabijheid van Steenwijk was. Kermiswee. Men meldt uit Gennep: Op de kermis te Ottersum is een jongmeusok uit Siebengewald met een mes tweemaal in den rug gestoken; er wordt gevreesd voor longontsteking. De gewonde is naar het zie kenhuis te Gennep overgebracht. In café J. te Milsheek vluchtten alle danser» het veld in; een paar glazen werden ingeslagen on een orchestrion werd beschadigd. La ex werd de dader door de politie geariesleerd en ge boeid per kar naar Gennep overgebracht. jjen vrouw doodgeschoten. Te Waubaoh (L.) staetten twee dienstdoende ambtenaren op een troep smokkelaars. Toen op het haltgeroep der ambtenai'Qji de smokkelaars hun weg ver volgden, vuurde een der soldaten met bet nood lottig gevolg, dat, eon vrouw uit Oberhausen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1