UIT DE PROVINCIE STADSNIEUWS NAGEKOMEN BERICHTEN USiGEZOMKIËft. - VAN ONZE RECHTBANK ^loor een schot in liet hoofd werd getroffen en haar de hersenpan werd verbrijzeld. De vrouw was onmiddellijk dood. Zy was ge huwd en moeder van .3 kinderen. SCHOTEN. Een Kruisverbond in voorbereiding. Wij ver nemen, dat stappen worden gedaan, tot oprich ting van een Kruisverbond, in de parochie van pastoor Pieterse, St.. Bavo, Oud-Schoten. Zon dagavond zal tot dit doel een propagandaver- gadeving worden gehouden in het gebouw van den K.-K. Volksbond. Als spreker zal daar op treden de WelEerw. Heer O. P. v. d. Sakn, kape laan te Haarlem, oud-adviseur van het Haar- lemsehe Kruisverbond. De vergadering begint om acht uur. Voor dit nuttig doel zal ongetwij feld veel belangstelling bestaan 1 BLOEMEN DAAL. GEMEEN TLB AAD. Aan de openbare raadszitting van gisteren ging eene met gesloten deuren vooraf, die ruim een uur duurde. Toen daarna de openbare zitting werd /her opend, deelde de voorzitter mede, dat B. en W. voorstelden naar aanleiding van een adres van eenige ingezetenen inzake gaslevering, thans niet over te gaan tot den bouw van een gasfa briek of een gashouder en levering van gas, daar nu 't benoodigde materiaal niet of alleen dan tegen zeer hooge prijzen is verkrijgbaar. Nadat de voorzitter had verduidelijkt, dat hiermede de zaak niet van de baan is, vereenig- de de raad zich unaniem met dit voorstel. Ingekomen was een adres van de afd. Noord en Zuid-Holland der Ned. vereeniging tot be vordering van bijenteelt, aandringende op be planting der wegen met lindeboom en. De voor. zitter deelde mede, dat B. en W. daar aandacht aan zullen schenken. Na eenige opmerkingen van den heeten Teding van Berkhout en De Boo, waarbij bleek, dat men niet overal linde boomen kan planten, ging de raad met de me- dedeeling van den voorzitter aeoord. Het van den Bond van Ned. Architecten in gekomen adres terzake van 't optreden van den heer Laan in zake de plannen van de Bouwver- eeniging „Bloemendaal" enz. werd voor ken nisgeving aangenomen. Op nieuw kwam in behandeling het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een rooilijn van het Zandvoortsche pad af tot aau den Sloemendaalschen weg. Daar had een korte discussie over plaats, waarin nog eens naar voren werden gebracht bezwaren reeds in de vorige vergadering geuit. De Voorzitter deed daarin opmerken, dat denkelijk daar ter plaatse met 1 Deo. de tram zal gaan rijden, dat het huis van den heer Pijl weg gaat en dat men dan daar den toestand beter kan waarnemen. En verder, dat de nu Voorgestelde rooilijn bouwplannen in de hand zal werken. Daarna werd het voorstel van B. en W. aan genomen. .Er werd verder vastgesteld een rooi lijn voor de Korte Kleverlaan. De Voorzitter deelde nog bij deze punten mede, dat de raad heeft besloten, dat indien tot den bouw van een nieuw raadhuis zal wor den overgegaan, daar eene prijsvraag voor zal worden uitgeschreven. B. en W. hadden een voorstel gedaan tot vast stelling eener verordening tot bestrijding van drankmisbruik in geval van demobilisatie. De heer Van der Vliet zeide te meenen, dat in deze gemeente een dusdanige verordening niet noodig is, die hinderlijk voor vreemdelingen kan zijn en dat men kan volstaan met op dagen yan demobilisatie te verbieden den verkoop van sterken drank in het klein. Deze meening vond instemming en 't resul taat was, dat besloten werd geene verordening vast testellen. Aangenomen werden de voorstellen tot aan vulling der melk verordening. Verleenen eener subsidie aan de Vereeniging voor Ambaehts- en Middelbaar Technisch Vagondarwya teHaarlem en aankoop van éen strookje grond tot verbree- jding van den Bloemendaalschenweg. Het agendapunt tot aankoop van twee huizen aan den Bloemendaalschen weg werd aange houden. Ten slotte werd nog vastgesteld eene veror dening op het beheer van het Levensmiddelen- bedrijf in de gemeente Bloemendaal. Na rondvraag, die niets opleverde, werd daar na de openbare vergadering gesloten. WIJK-AAN-ZEE. In dagen van zeeoorlog. Donderdag is we der een mijn even ten zuiden van Wijk aan Zee aangespoeld. De wilde zee werpt veel kistjes met boter op 't strand. De „ViteHo" zou beroemd worden, ware het niet, dat zij, wie weet hoelang, in het zilte nat had rond gedreven en zeer zeker voor de consumptie niet geschikt is. Toch beijveren velen zicit zoo'n kistje te bemachtigen. Kan de sub stantie niet dienen voor de boterham, licht kan haar een andere, doch even mindere be- r temming worden gegeven. Een energiek nensch weet er gauw wat van te vinden. De velen, die op het strand liepen, verwacht ten misschien ook nog wat anders dan bo ter, diewaarschijnlijk, bedorven is. Zelfs soldaten waren in hun vrijen tijd ijverig aan het jutten, en van jutten kan gemakkelijk -....Jatten" komen. Daarvoor moet men slechts een gewoon mensch zijn. Tot onderwijzer der 3e klasse aan de O. L. school no. 6 te Lelden is benoemd onze dorps genoot de heer J. H. Ph. van der Zant. Voor 't herbalingsonderwijs hebben zich tot heden 5 leerlingen aangemeld. Voor Wijk aan Zee een niet onbelangrijk getal, want 't is ook wel eens twee geweest. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van burgemeester Mr. A. Slob vergaderde gis teren de raad dezer- gemeente. Afwezig waren de hoeren Van Keeuwijk, t Hooft en Overmeer, waarvan laatstge noemde met kennisgeving. Onder dankbetuiging werd door den Raad aanvaard van den heer Lantzendorffer te Amsterdam, het portret van zijn vader, in even burgemeester dezer gemeente. Besloten werd op voorstel van den voor zitter dit portret een plaats te geven in de raadszaal. Toegestaan werd een verzoek van de wed. C. van Zijverden te Hoofddorp om op een koopgraf le klasse op de algemeene begraaf plaats te Hoofddorp een grafzerk te mogen plaatsen. Hierna werd langdurig gediscussieerd over het voornaamste punt der agenda» nJL voorstel .tot het instellen yan een tijde-" lijk gemeentelijk distributiebedrijf. Verschillende leden uitten de klacht dat de stukken daarop betrekking hebbende, te laat waren ontvangen om er een behoorlijke studie van te hebben kunnen maken. Een voorstel van den heer Ouwerkerk om de vaststelling van de verordening re gelende het beheer van het tijdelijk distri butiebedrijf acht dagen uit te stellen, opdat alle leden er meer studie van konden ma ken, werd door den voorzitter krachtig be streden. De voorzitter voerde aan dat zonder verordening -men niets kon beginnen, ter wijl de inwerkingtreding van het distribu tiebedrijf geen oogenblik kon wachten, wil de dé geheele levensmiddelen voorziening niet op teleurstelling voor de ingezetenen uitloopen. Het voorstel tot uitstel werd ingetrokken, üadat de voorzitter in een roerig betoog dat ongeveer een uur duurde, de verschil lende maatregelen die re^ds ten opzichte van de levensmiddelenvoorziening in de gemeen te door den Burgemeester waren genomen, de revue had laten passeeren. De voorstellen van B. en W. werden daar na z.h.s. aangenomen. Deze luiden als volgt: a. in te stellen een gemeentelijk bedrijf voor (jfe richtige voorziening van levens middelen; b. vast te stellen een verordening op dit bedrijf; c. machtiging te verleenen aan B. en W. tot het aanstellen van zooveel tijdelijk per soneel als zijzullen noodig oordeeleu op een door hen te bepalen salaris; d. verder alle die besluiten en maatrege len te nemen die B. en W. voor een richtige uitvoering van de distributiewet 1916 nood zakelijk zullen blijken. De desbetreffende verordening bedoeld in punt b werd daarna artikelsgewijze behan deld en behoudens een kleine wijziging van ondergeschikt belang, goedgekeurd en vast gesteld. Besloten werd voorts dat hét bedrijf zal komen onder de hoofdleiding van een der le den van 't college van B. en W., welke met 't dagelijksch toezicht en de feitelijke direc tie zal worden belast. Hierna werd de vergadering gesloten. Tot stationschef te Hoofddorp is benoemd de heer C. Wesseis, thans in gelijke betrek king te Kampen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. PROPAGANDA. Geachte Redactie! Na den gevoeligen tegenslag in den jare 1913, stelden wij ons de vraag: „Wat moet er gedaan worden om terug te winnen, wat verloren was?" Critiseeren ig gemakkelijk, doch in den regel zonder verdiensten. Teneinde geld en tijd te besparen en toch vruchtdragende propaganda te voeren, overdachten wij deze zaak en kwamen wij tot de volgende conclusie» welke wij reeds in September 1913 aan Mr. Bomans en ande ren mededeelen enwaarop wij bun goedkeuring ontvingen. Hiterlijk in de maand November (vooraf gaande aan. bet verkiezingsjaar) worde' een commissie van redactie benoemd. De begrootingsdebatten wijzen ons in den regel de verkiezingsleuzen van de tegenpar tijen en leveren ons verkiezingslitteratuur. Deze commksie zorge voor de tot stand- koming van vlugschriften op populair pro- pagandistischen grondslag, te verspreiden door de propagandisten teer plaatse, doch uver het gansehe land; iedere maand eA. vlugschrift: L w. in Januari, Februari en Maart. Dan voor de maanden April en Mei werke men provinciaal. Om de veertien dagen een vlugschrift, waarvan een gedeelte gereser veerd wordt ten bate van den candidaat die dan wel reeds gesteld is. De resteeremde da gen zijn het district voorbehouden. Dan is de tijd voor de commissie van redactie voor bij, omdat dan plaatselijke invloeden zich doen gelden. Ons systeem lijkt ons aanbevelenswaar dig, omdat: a. de vexkiezingslectuur doelmatiger zal worden; b. éénmaal schrijven, zetten en drukken finantieel voordeeliger moet wezen; c. de kosten algemeen gedragen worden; d. lauwen en slapend en tot propaganda worden opgewekt; e. de solidariteit er door bevorderd wordt. Vooral het onder o zal de goedkeuring van in geldnood verkeerende vereenigingen moe ten wegdragen. Wij strijden allen voor hetzelfde deel. Wel nu, op de door ons aangegeven manier zal een ieder aan het bereiken van dit deel kun nen medewerken. Ter overweging aanbevolen. M. L. A KLEIN. Hoogachtend, PERSONALIA. De heer R. G. Rijkens, 'vroeger redacteur van de Opr. Haarl. Crt., thans wethouder der gemeente Amersfoort, is benoemd tot burgemeester der gemeeute Veeudiam. GEMEENTEZAKEN. Te vellen boomen B. en W. bieden den Raad aan ter bekrach tiging een staat van te vellen boomen. Daarop komen de volgende voor: 40 iepen aan de westzijde van de Dreef; 2 populieren aan den ingang van het Zuiderhout- fark; 1 beuk tegenover den ingang van het H. r. C.-veld; 1 kastanje en 3 acacia's in den Hout nabij den Wagenweg; 1 beuk ten noorden van de Ngpoleonslaan; 2 beuken ten zuiden van de Napoleonslaan; 1 beuk in den kleinen Hout bij de tramlijn; 1 iep aan de Hazepaterslaan, hoek Dreef; 1 acacia in de Fonteinlaan; 4 iepen op de Ged. Raamgracht vóór de perceelen 4, 8, 10 en 20; 1 iep op het Wilsonsplein; 1 kastanje in het Kenaupark bij de Kenaustraat; 1 ulrnus horizontalis, idem; 1 populair op 't Prinsen Bol werk, en 1 iep jn het plantsoen van het Frans Halsplein, hoek Schoterweg. De meeste boomen zijn dood of bijna dood en anderen staan gevaarlijk, terwijl van een paar de top is afgewaaid, zegt de toelichting. De Oemeentebegrooting. De commissie van bijstand in bef beh^r de gemeente-financiën deelt mede, dat de ont- werpbegrooting der gemeente voor het dienstjaar ;rpbegrooting1 19/17, door haar behandeld in hare op 29 dezer AU AAUAW VJ-* 17 UVZ.V1 gehouden vergadering, welke niet werd bijge woond door den heer Mr. A. Bruch, haar geene aanleiding heeft gegeven tot opmerkingen. Klopperijen van tapijten. B. en W. doen den Raad een voorstel om opnieuw ongewijzigd vast te stellen de verorde ning; houdende aanwijzing van een gedeelte der gemeente, bestemd voor het oprichten, hebben of gebruiken van klopperijen voor tapijten. Bouwvergunning. B. en W. deelen den Raad mede, dat het Bestuur der Vereeniging voor ambaehts- en mid delbaar technisch vakonderwijs alhier, tot hen f6? verzoekschrift heeft gericht om vergunning .ot het bauwen van eene conciërgewoning met twee eanhnes op een terrein aan den Klever- parkweg en stellen voor te verleenen de daarvoor verzochte vrijstelling van bepalingen der Bouw verordening. Daar genoemde gebouwen zijn ontworpen op meer dan 10 M. uit den openbaren weg wordt voor den bouw vrijstelling vereischt van 'het be paalde bij art. 10. 2a,-der Bouwverordening. Onderwijs. Voor leerares in boekhouden en handelsreke- nen aan de Avondschool voor handelsonderwijs worden aanbevolen de dames H. de Jonge van Schoten, en M. J. Stijger, van Amsterdam'. Gemeente-eledriciteitsbedrijmf. i a l erï i^* stellen den Raad voor te benoeitien tot boekhouder bij het gemeente-eïectriciteitsbe- drijf J. H. Borger, thans 2e boekhouder, op eene jaarwedde van f 1,700.en te bepalen, dat deze benoeming wordt geacht te zijn ingegaan den 15en October. FfESTVERGADERING VAN DE AARTS BROEDERSCHAP DER „H. FAMILIE.» Men schrijft ons: Gisteravond werd tot besluit van het Gouden jubelfeest den leden met hun dames een feest avond aangeboden in het gebouw St Bavo Pre cies ten acht uur opende de WelEerw kap v d Salm als Directeur van de H. Familie deze ver gadering met den Christelijken groet. De Eerw spreker heette de genoodigden, de feestvierende leden en hun dames van harte welkom, en me- moreerende het schitterend feest van 17 Sept el., sprak zijn Eerw. de hoop uit dat van deze vergadering een propagandistische kracht moge uitgaan, en zijn Eerw. verwachtte dit ook wel aangezien hier én de H. Familie én de Volksbond en de St. Jozelfsgezellen samen werken om dit feest te doen slagen. Hierna werd op de bekende geestdriftige wijze, het feestlied „Broeders welk ?en feest viert gij," gezongen, waarin door den heer Ant. van Buuren met zijn prachtige stem de solo werd gezongen. De heer Lambert als secrefans der „H. Familie", bood hierna den Eerw. Directeur, onder toepasselijke woorden het geschenk aan van de prefecten en onder-pre fecten, bestaande uit een fotografie in lijst van alle prefecten en onder-prefecten met den Eerw Directeur, de. feestcommissie en de drie gouden jubilarissen in het midden. De Eerw Directeur zichtbaar ingenomen met dit geschenk bracht dank aan alle die aan het welslagen van het gou den feest hebben-medegewerkt. Zijn Eerw me moreerde hier het teleurstellend feit, dat de heer Lambert onze afdeeling gaat verlaten, en hulde brengende aan het onvermoeide werken van deze ïjverigen secretaris, bood zijn Eerw. hem als aandenken der congregatie een fraai bewerkte wandelstok aan. Na het zingen van het 'feestlied no. 2 „Om hoog het hart o zonen" droeg 'de heer Alders een voordracht op rijm. op zeer verdienstelijke wijze voor, welks inhoud memoreerde de geschie denis v. d. H. Familie, gedurende de laatste achttien jaarj hij bracht huidc aan den Directeur en de feestcommissie. Thans waren wij genaderd tot het tooneelspel, hetwelk wel de „clou" van het feest genoemd mag worden. Na een duidelijke uiteenzetting van het stuk door den WelEerw. regisseur kap. Kramer' voerden de tooneelisten van de St. Jozef-gezellen van de Spaarne parochie een blijspel op getiteld „Een mislukt plezierreisje". Geoordeeld naar het daverend applaus en het kostelijke lachen, dat den geheelen avond de zaal vulden mogen wij gerust zeggen, dat de tooneelisten eer van hun werk hadden. Zij speel den dan ook op zeer verdienstelijke wijze, zooals wij dat van Tien wel gewoon zijnhulde dan opk aan den Eerw. regisseur, kap. Kramer en alle tooneelisten, welke ons zoo uitstekend geamu seerd hebben. In de pauze werd de gelukwensch aan de Jubilarissen gezongen op de wijze van het „Wien Neerlands bloed", hetwelk door het geheele publiek werd medegezongen. Na het tooneelspel sprak den Eerw. Directeur een kort slotwoord, waarna hei bekende lied „Aan U o Koning der Eeuwen" werd gezongen. Te ru;m elf uur ging de feestvergadering uiteen; we mo gen met voldoening terugzien op ons in alle dee len zoo schitterend geslaagde gouden feest Bij het uitgaan der zaal werd gecollecteerd ten 'bate v. d. propagandaclub der H. Fasailie. EMIEL HULLEBROEOK IN „DE KROON.' Do Leer Emiel Hullebroeck ia Jangz!imot]laiKl van propagandist; voor den Volkszang, i.Iopa_ gardist voor.nu ja, laten we nurr zeggen: voor een der twee .oorlogvoerende groepen geworden! Dat is jammer voor hem, en voor ons. Want de liedjes die hii nu erbij zingt (o.m. „Wat moeder schreef," in het Bpeeuhoffiaan- scho genre, waarin een heele Duitache gr'uwe len-historie uit België voorkomt: do pastoor doodgeschoten, tal van luadjes vermoord, alles platgebrand enz!) halen het nóch in qualiteit van gedicht, nóch in muzikaliteit by de oude! Dat de heer Hullebroeck den „Vlaamschen Leeuw" nog eens laat brullen, alia: dia be werking van een bekendDuitech lied („Sie sollen ihn nicht haben, den'freien Deutsohen Rhrein") is een echt voksliedi, met pakkende melodfle, al zyn de woorden °°k dat brallend, lillie en bloederig, En het lied „Aan de Belgen van den Yser" mag óók werden gehoord: dat is een forsoh, goed-klinkend, muzikaal ook pak kend strijdlied'. Dooh do rest van de „pro-gpalldeerde" liederen die de heer Hullebroeck ons als nieuwste genre braoht, haalt het in de verste verte niet by de oude liedjes: die leuke minneliederen en die naive Vlaamaohe versjes 1 Dé ér kwamen trouwens de mensch en om, en die versjes hadden bovenal «ucoes. Als de heer Hullebroeck, die langzamerhand zyn stem be gint te verliezen, voordroeg van „mijn kikkerke, mijn ddkkarke," of het luMdge „achter op de kar," of zong van de kermis in Rupeimonde, wel, dan gnuifde liet publiek van plezier, en dan neurieden we het refrein meê, en die koe ren, dat hii ons uitnoodigjde om meê te zingen, M mtaitj mqjHt fa pfeppr,l Ja, dé heer Hullebroeok moet blijven wat hy vroeger was: de Vlaamsbhe volkszanger, vol sentiment en melody, géén oorlogsh&at- propagandist, dat is zijn stiel niet!. ONS NIEUWE POSTKANTOOR, In de M. van A. op het W.O. t<& rege ling van de inkomsten en uitgaven van. de Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor het dienstjaar 1917 wordt opgemerkt: Het is beter voorgekomen, over te gaan tot stichting van een nieuw post-"en tele- graafgebouw te Haarlem, op een andere plaats dan de tegenwoordige. Het nienwe denkbeeld is nog niet geheel uitgewerkt, zoodat daaromtrent nog geen gegevens kun nen verstrekt worden. Dit komt dus geheel overeen met hetgeen deze week in de zitting der Kamer van Koophandel en Fabrieken is gezegd. VOOR DE ST. ELISABETH-VEREENI- GING. De dure tijd bedreigt ook het edele werk van de St. Elisaheth-vereeniging. De levens behoeften melk, eieren enz. zijn bijna niet te betalen en toch krijgen de dames de aanvrage minstens in even groote mate als vorige jaren. Maar meestal wel grooter. Het is daarom dus omdat er met andere woor den veel geldelijke steun voor „St. Elisa beth" nóodig is dat we bijzondere aan dacht vestigen op een advertentie van de St. Elisaheth-vereeniging in ons blad van heden. Daaruit blijkt dat Zondag a.s. in de parochie van St. Jan, Amsterdamstraat, on der de H. Missen van half 9 en half 11 een liefdadigheidspredikatie wordt gehouden door den weleerw. heer Burwinkel, ten be hoeve van de St. Elisaheth-vereeniging. On der alle H.H. Missen wordt met open schaal gecollecteerd. EEN JUBILEUM. De bekende zaak der firma Wed. L. de Jong, in huishoudelijke artikelen, lampen, keukengerei enz. in de Groote Houtstraat 91, bestaat 40 jaar op a.s. Zondag. Was de zaak klein van opzet, ze breidde zieh ge stadig uit en onlangs werd, naar wij toen meldden, van deze zaak een tweeden win kel geopend. Als een bijzonderheid kan wor den gemeld dat de oudste knecht der firma, de heer J. J. Balm, van de opriehting af bij haar in dienst is en dn® tevens viert zijn 40-jarig jubileum. Het zal natuurlijk op den dag van hun jubileum firma en knecht niet aan vele bewijzen van belangstelling ont breken. EEN HAARLEMSCHE INBREKER TE LEIDEN AAN HET WERK. s De Leidsehe recherche heeft in den afge- loopen naeht een goeden slag geslagen door de arrestatie van den ruim 20-jarigen De Jong, van hier, die vannacht te Leiden door verbreking van een spiegelruit, had inge broken bij den juwelier J. H. Maartense aan de Botermarkt. Het was den dief gelukt twee doozen met gouden ringen weg te nemen, ongeveer 500. Hij is blijkbaar in zijn werk gestoord en nam daarom haastig de vlucht, zoodat overal langs de straat ringen werden gevonden, die min of meer het spoor van den dief aan gaven. In een boschje hij het natuurkundig laboratorium aan de Zonneveldstraat wer den de leege doozen gevonden. De recher che was spoedig in actie en het gelnkte op den Haagweg nabij de Vink den dader aan te honden. Er werden nog 300 ringen op hem bevonden, benevens een met dumdum-kogels geladen revolver, eenige patronen en inbre kerswerktuigen. De Jong was lid van een bekend inbre kers-gilde alhier, zoodat zijn aanhouding misschien nog tot andere arrestaties kan leiden. (Zitting van gisteren). Zigeuners. Weder iets .ongewoons in de rechtyzaal. Dat gebeurt in den laatsten tijd nogal eens! D'r moesten gistermiddag voor de heeren komen een paar leden van een zigeuner bende, bewoners van een woonwagen, die 't platteland onveilig maken, van 't volkje dat niemand en niets ontziet, dat bijna in bru taliteit niet is te evenaren. Ze hadden een paar van hun familieleden medegebracht, die op de publieke tribune de wacht hielden. Eerst traden het beklaagdenbankje bin nen de 18-jarige K. v. D. en de 26-jarige G. J. H., aan wie was ten laste gelegd diefstal van twee rijwielen en verder van rijwiei- onderdeelen ten nadeele van een rijtwielhan- delaar en een partieulier te Westzaan, in den nacht van 26 op 27 Juni. De inbrekers, die behalve de fietsen ook met een heele bezending banden, lantaarns, enz. beladen waren, werden weldra door de politie achtervolgd. Zij gooiden daarna het gestolen e weg en zochten een toevlucht in het Vliegenbosch bij Amsterdam, waar ze eindelijk gepakt werden. Het O.M., dat in deze zaak een zware 6traf gewenscht achtte, requireerde 2 jaar gevan genisstraf tegen elk der beklaagden. Daarna had zich te verantwoorden een ander lid van de zigeunerbende, een 23-ja- rige circusartist A. N. M. Aan hem was ten laste gelegd diefstal van een motorfiets uit de machinekamer van het stoomgemaal „Houtrakpolder" onder de gemeente Haar- lemmerliede in den nacht van 20 op 21 Juni. De machinekamer was daartoe opengebro ken. Het motorrijwiel behoorde aan den op zichter toe, die een week later de achter- rem zag hangen in een woonwagen aan de overzijde van het IJ. Deze beklaagde speelde een andere rol dan die in de vorige zaak. Hadden die eene be kentenis afgelegd, hij bleef hardnekkig ont kennen en beweerde dat hy de fiets van den bekl. II. in de vorige zaak voor 100 had gekocht. Echter..,, dat klopte niet met de verkla ringen van dien H. Deze, als getuige ge hoord, verklaarde dat hij nimmer op een motorfiets gezeten had. Dat moest een abuis zijn. Hij had dan ook de motorfiets niet aan bekL verkocht. Daar zat bekl. met zijn beweringen!.... Het O. M., dat releveerde, dat bekl. ook elders voor een aantal diefstallen moet te rechtstaan, vorderde tegen hem 2 jaar ge vangenisstraf. Toen beklaagde werd weggevoerd, barstte de zigeunerin, de vrouw van bekL, op de publieke tribune in hevige snikken uit. En theatraal klonk het uit haar mond; „H, is de schuldige, niet mijn man,? Ze kreeg 't op haar zenuwen en dat gaf later, ook na 't sluiten der terechtzitting, nog een heel tumult.... DE HAARLEMSCHE R. K. VACANTTE- KOLONIES. Woensdag heeft deze vereeniging een le denvergadering gehouden, waarin de func tie van penningmeesteresse opgedragen ij aan mej. A. J. Kerkhoff, Gr. Houtstraat 32, Ter aanvulling van 't bestuur werden ge kozen de heer YYJ. Schoemaker en mevr. Rohde. VAN DE NEDERLANDSCH-RUSSISCHE AMBULANCE. Dr. Byleveld, leider der Nederl.-Russisohe ambulance te St. Petersburg, is in goeden weistand alhier teruggekeerd. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen by: C. Schouten, L. Boo* gaardstraat 12, bril. P. Pijpers, Gen. Joubert* straat 66, persvoet van een naaimachine. J. F. Pot, Leidscheplein 89 rood, portemonnaie met inhoud. E. W ereldsma, Westergr. 55 rood, kin- derarmband. O. Zoetelief, Burgwal 27, halskeb ting. P. Kroon, Paul Krugerstraat 24, gummi jas. J. Peper, KI. Heiligland 26, gummiband van ®en kinderwagen. O. Stavenuiter, Donker» Begijnhof 6 rood, jongenspet. A. Kellemans, Koudenhorn 16, rozenkrans in étui. 't Hoen, Warmoesstr. 6, armband. J. A. Kronenberg, Rcmolenstraat 60 rood, spons. A. Bernard, Wik helminastraat 12 b., kindermutsje, J. J. Schuur man, Oranjeboomstx. 146, overjas. J. v. Huis, Oranjestraat 135, zakmes. B 5 KCERL1JKH STAND. Ondertrouwd: 13 Oct G. J. Schell en E. L,^ J. Hazelhorst. Geboren: 12 Oct. d. van P. J. Trimback— v. d. Ven. 13 Oct. d. van M. W. Lasschuii —de Nieuwe. d. van H. D. Smit—de Graaf. Overleden: 12 Oct. S. Schelling, v„ 74 jaar, Zmderstraat. T BUITENLAND. VAN HET SOMME-FRONT. Engelsch legerberieht LONDEN, 13 Oct. (Officieel). De Engel* schen deden des middags van de ._d.eu aan* vallen tusschen hun front en den weg Ba- paume-Péronne. Zij behaalden successen en maakten vele gevangenen. Het gevecht duurt voort. De vijand bombardeerde gedurenden den gansohen dag onze loopgraven ten noorden van Le Sara en ten noorden van Oouroe* lette. STAKJNG BIJ DE STANDARD OIL COMPANY. NEW-YORK, 13 Oct. Onder het personeel van den Standard Oil Company in Bayonne in New Jersey is een staking uitgebroken» Bij een gevecht met de politie pielen vele gewonden en drie doodem. In loodsen der raffinaderijen en in verschillende gebouwen werd brand gesticht. DE ONTRUIMING YAN MONASTIR? LONDEN, 13 Oct (Part) Uit Salonikl wordt aan de „Daily Telegraph" geseind, dat volgens rapporten van Fransohe vlie gers Monastir door Bulgaren wordt ont ruimd. DE ÖPSTAND IN GRIEKENLAND. LONDEN, 13 Oct. (Part) De JDaily Tele graph" verneemt uit Saloniki dat Venizedoa in een interview heeft verklaard, een for- meele regeering te Saloniki te zullen ves tigen en troepen te zullen bijeenbrengen en uitrusten. Venizeloe sprak de hoop uit dat deze regeering door de mogendheden zon worden erkend en verwachtte dat de offi- cieele regeering langamerhand zou verdwij nen. DE ONTWAPENING VAN GRIEKEN LAND. ATHENE, 11 Oct. Door de welwillendheid1 van den premier was Renter's oorrespon dent naar 't Reuter-bureau aan eenige bla den seint, in de. gelegenheid aan boord van de kruiser „Lemoe" de uitlevering van de Grieksehe vloot te aanschouwen. Twee en een half uur waren dertien Fransohe en twee Engelsche sleepbooten, twaalf Fran sohe en Engelsche treilers, een Engelsohe tor- pedobootjager en een Italiaaneche stoorn- barkas bezig om de Grieksehe schepen van hun ankerplaats voor het arsenaal paar de Kérattinigolf te sleepen. Zoa werd het vlag- geschip van admiraal Ipitis, de „Kanarie"» verhaald: de kruiser Heili, de duikboot Dol phin, de torpedojagers Leon, Nike, Nafra- toussa, Nea Genex, Aëtos, Thyella, Doxa, Keraveros, Hierax, Sfendoni, Asp is, Velos, Arethonssa, Aigli, Lonchi en de stoombar- kas Coriolames, welke als ferryboot diende tusschen de Piraeus en het arsenaaL Het besluit van de regeering om de vloot aan de geallieerden nit te leveren, werd da* delij'k nadat de ministerraad 's morgens te* gen vier uur was afgeloopen, naar het arse naal getelefoneerd. In de dagorder, welke de bemanning weid voorgelezen, stond: Ik verneem, dat de marra* onder den druk van de Entente, gedwongefl is haar schepen te verlaten, waarop rij zoo fiei is. Hier werd bijgevoegd dat de Koning iedeJ man van rijn eed ontslaat, die op zijn schip wenscht te blijven en zich bij de geallieerdefl wenscht te voegen. Naar verluidt, is niemand gej bleven. Op elk schip gingen de officieren het laatst van boord, met medeneming van de vlag en 's konings portret, dat in elke oificierskajuH hing. De matrozen werden naar Scaramanga tegenover Salamis gebracht, waar zich het ars» naai bevindt, waar zij de verdere beschikkingen afwachten voor hun overbrenging naar Athene Admiraal Ipitis sloot zich op in rijn kajuit, toe* de schepen werden weggevoerd. De officieren, dit de toebereidselen in stilte van het dek der drit achterblijvende— schepen gadesloegen, wared diep onder den indruk, toen het admiraalschip passeerde. Toen de adjudant van den admirad den Franschen vlootvoogd ra po ..erde, dat dt schepen gereed waren om verhaald te worded zeide hij: Ik placht pro-Engelsch te zijn en dl geheele Grieksehe vloot was vol bewondering et erkentelijkheid voor Engeland, voor hetgeen dj land heeft gedaan om ons te helpen onze vloot bouwen. Maar nu is het wellicht beter niets ft zeggen. Wijzende op de schepen der geallieei den, zeide hij„Wat zouden wij dan toch vod last hebben kunnen veroorzaken?" De weg naar Piraeus was vol rijtuigen ove# vuld met officieren en matrozen, die allen zeé onder den indruk waren. In hof- «i officieele kringen heerscht groot verslagenheid

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2