(lm HUL COURANT IDE DAMIAATJES! EEH VERHEVENER NEC. BUITENLAND DE OORLOG AF7UKA FEUILLETON Vrijdag 13 October Tweede blad DE MACHT DEK GEAL LIEERDEN. .Griekenland is, blijkens dé berichten ran gisteren, thans ook geheel in de macht der geallieerden. Bijna alle landen van Europa rijn in oorlog met de twee Euixxpeesche Mid- aenrijken: Duitschland en Oosbenrijk-Honga- rÜ®, die slechts gesteund worden door Bul garije en Turkije. Hierbij geven wij een kaartje, waarop de JK&eht dier geallieerden duidelijk in beeld is wacht. Het zwarte Europa, diat de midden- Ejjken als geheel insluit bestaat uit Engeland, Rusland, Frankrijk, België, Italië, Portugal, ^rvië, Roemenië, Montenegro, Albanië en Griekenland, de landen die hetzij direct of Wider den druk der geallieerden met Duit:ch- kfld en diens drie bondgenooten in oorlog zijn. Alteen Spanje, Zwitserland, Nederland en uQ drie Skandmavische staten, Denemarken, doorwegen en Zweden, hebben hun onzij digheid nog kunnen handhaven. Maar voor hoelang nog? Dreigt er geen confJct tus- teheu Zweden en Engeland wegens het stop- totfcen van den geheelen Zwe d olien over- teeschen handel door Eugteland? Is er peen spanning tusschen Noorwegen en Hnitschland, ter oorzake van do verscherpte duikbooten-actie in- de Noordelijke IJszee? Wordt in Spanje niet laltijd nog gevreesd yo°r do propaganda van Etagelsche en vooral ^ransche agen en tegen Duieehland? E i *n ons eigen land?Moeten wij niet al- tijd nog op alles ook zelfs op den ooriog voor- '-fwhd blijven?.... Geeft het gestook van ^%ische annexionisten ons geen aanleiding Wh op onzm hoede te-zijn en zou zulke anti- Acderlandsche propaganda er ten slotte ook geen oorzaak van kunnen worden, dat ook Wij nog het zwaard ter hand moeten nemen? Wanneer het hier of daar nog weer tot uitbarsting zou komen, zou misschien de macht der geallieerden nog meer toenemen en de ring om de middenrijken, die alleen door het veroverde Servië met hun bond- genooten in verbinding staan, ook nog nau wer worden toegehaald. dat het een der oorlogvoerende partijen toe stond legers op Grieksch grondgebied te bren- r, zonder dat 't zelf zich partij verklaar- Heel (de kneveling van Griekenland is *t gevolg van zijn eigen halfslachtige houding. Het voltallige ministerie. Een Atheensch telegram aan de Temps" behelst de volledige )ijst van nieuwe Griek- sche ministère: Lambros, ministerpresident en onderwijs, Zalokostas, voormalig Grieksch gezant te Sofia, buitenlandsche zaten, gene raal Drakoe, oorlog (volgens een ander be richt is aan generaal Zimbrakadis de porte feuille van oorlog toegewezen.) admiraal Da- mianos marine, Goenaris binneniandsche za ken, Tzanetoedens finanoiën, Argyropcelos verkeer, Kmistantopoelos justitie. De richting van het kabinet. Minister-president Lambros seinde de „Temps"-correspondent zal bij de mede- deeiing van de kabinetvorming aai de entente de belofte herhalen, dat de eischen, in de entente-nota vervat, trouw zulleu worden op gevolgd. Het kabinet zal voor 't overige be sprekingen over de politiek van Griekauland vermijden en zich beperken tot het afdoen van de loopende zaken. Een zaken-kabinet dus Het ministerie Lambros en de Entente. De „Ttemps" keert zich zeer scherp te gen het kabinet Lambros en schrijft dat de Entente onmogelijk een regeering kan erken nen, wier taak het is met alle mogelijke middelen de aansluiting van Griekenland aan de Entente te verhinderen. Er "is slechts één man, die door de Entente als ministerpresi dent zou kunnen worden erkend en deze man is Venizelos, die het Grieksche volk achter zich heeft. Voor het geval dat het Grieksche hof het waagt, zich verder tegen do Entente en tegen den duideJijken wil van het volk te vernetten, zal de Entente- vloot niet langer passief kunnen blijven. De Parijsche bladen beweren, dat Goana- ris weliswaar buiten het kabinet staat, 'maar als leider van de publieke opinie dit kabinet zal ondersteunen door de oprichting van een persbureau, dat bestemd is voor Athene, en de provincie en dat ten doel heeft de Véni- zedistischo pers krachtig tegen te wierken. rfiipiscne OOSTe#* hc/vg SPANJE DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. De toestand. Het blijft nog altijd een verwarde toestand hl Griekenland, zoo zelfs, dat men wel do gevolgen ziet, maar de oorzaken, die daartoe leidden, niet kan nagaan. Het minisierfe Kale- geropoelos trad af, en nadat eenige pogingen om een kabinet te vormen mislukt zijn, is nu een ministerie-Lambros opgetreden, een kabinet onder leiding van een jprofessor die politiek gebied nooit een rol heeft ge- 6Feeld. Het kabinet door hem samengesteld, tehijnt bestemd om de laatste overblijfselen ▼an Griekenland's nationaliteit op te ruimen. De Entente heeft den eisch gesteld, dat de Grieksche vloot zal worden uitgeleverd, dat de forten zullen worden ontmanteld, dat de spoorweg PiraeusLarissa thans ook aan de Entente zal worden overgedragen. En aan al deze eischen heeft do regiering, na her haalde en langdurige beraadslagingen Deste teh te vofdoen. In de toelichting tot den eisch werd gezegd, dat de zoig voor de vei ligheid der troepen in den Balkan de wen- schelijkheid dezer maatregelen heeft doen in zien. En zoo komt steeds alles ween- terecht op die» ««ens door Griekenland begane fout, Dc ontwapening van Griekenland. Uit Athene werd gisteren gemeld: Met de overdracht van de Grieksche vloot is direct een begin gemaakt. Men deelt mede, dat de lichtere schepen aan de voorlooplge regeering te Saloniki gezonden en de zwaardere sche pen ontwapend eu in de Golf van Keratsini opgelegd zullen worden. De Fransehe marineoverheld nam 's mid dags ongestoord alie schepen over. Sommige bemanningen zijn reeds van boord wegge voerd, andere worden geland. Aan boord van de kleine schepen zijn Fransehe bemanningen gezet. In de hoofdstad. De „Balkan Agentur" verneemt uit Athene dat de stad geheel door krijgsvolk is bezet. Grieksche troepen, die achtereenvolg, ns naar de hoofdstad gebracht werden, bevinden zich in alle scholen, gebouwen en kazernes. Goenaris en Streit maken bekend, dat zij een perebureau zullen oprichten, hetwelk zal opkomen tegen de propaganda der Entente en het land inlichten aangaande de bedoe lingen van het viervoudig verbond .tegenover Griekenland. Het bureau zal een geregelde mededeeling doen verschijnen. De pestziekte in de legers van Saloniki. Volgens de „Neue Zuricher Nachrichten" zouden in het leger te Saloniki gevallen van rieken te Brindiai is aangekomen, maar zieken te Brindiai zijh aangekomen, maar de havenoverheid zou geweigerd hebben de landing van deae pestlijders toe te staan. Ta Tarente daarentegen zijn versohillendci personen, die verdacht worden aan deze ziek te te lijden, tot vier nationiliteitan behoo- rendo, ontscheept. Grieksch allerlei. Dinsdagmorgen is opnieuw een belangrijk contingent Russische troepen geland. Bij zijn aankomst te Saloniki, is Venizelos door generaaal Sarrail begroet. In den loop van den avond bracht Venizelos tegenbe zoeken aan generaal DangJs, admiraal Kon- doeriatis en aan generaal Sarrail. VERSPREIDE BERICHTEN De Duitsche U-booten in de Amerikaansche watereu. De „Daily News" wijdt een uitvoerig artikel aan de voor Engelsehen verre van prettige ver rassing van het verschijnen der Duitsche oor- Icgsdeikbooten onder de Amerikaansche kust, en gaat na hoe deze duikbooten wel van brand stof voorzien zouden kunnen worden. Blijkens de berichten zijn zij niet van het allergrootste type en het ia dus niet waarschijnlijk dat zij brandstof voor heen- en terugreis en bovendien voor een vrij langdurig verblijf in de Ameri kaansche watoren aan boord zullen hebben. Het ia echter mogelijk, dat Duitsche handelsduik- booten, maar dan niet met handelsartikelen, maar met petroleum geladen, op bepaalde plaat sen onder de Amerikaansche kust kruisen en de oorlogsdiuifcbooten van het noodige voorzien. Ook is het mogelijk aldus is de gedachten- gang van de „Daily News" dat do duik boo ten afhankelijk rijn van voorraden die door neutrale schepen uit neutrale haven» worden aange voerd. Op dezelfde wijze is ook de „Dresden" in de eerste dagen van den oorlog op zijn kaap vaart ondersteund. Verder herinnert het blad aan plannen van Tirpitz, waarover een jaar geleden reeds geruchten liepen, nopens een duikbeotblokkade van de Canadeesche kust misschien ook van de kust der Ver Staten. Bij die plannen zou men rekening gehouden heb ben met geheime opslagplaatsen van voorraden voor duilcbooten, op de eilanden langs de Ame rikaansche kust. En dan herinnert de „Daily News" nog aan oen uitlating van gravin Dagtnfeld een nicht van graaf Zeppelin die tegen een An-.erikaansch reporter gezegd heeft, dat de Amerikanen, als een oorlog met Duitschland uitbrak, genoeg te doen zouden hebben met cp zichzelf te passen: „Duitschland heeft thans 22 duikbooten, öie_ groot genoeg zijn óm naar New-York te reizen en twee maanden lang buiten de haven te blijven kruisen." Italië steelt maar raak. Op last van den secretaris-generaal voor bur gerlijke zaken bij het legerbestuur in Italië, heeft men naar het Stefani-bureau meldt - o.a. de in het bezette gebied gelegen eigendom den in boalag genomen van de volgende Oosten- rij kache onderdanen: graaf Frans Thurn Val- saasdna, gravin Mathilda Christalnigo en Jans Ghamari geboren Straasolds, graaf Richard Strafraids, gTaaf Hendrik Dubsky, graaf A&a- deua Tiran v. Hohenetedn MoM Welsporg, baron Maximi'Haan Kuhn v. Euhenafald en barones Olga Kuhn, geboren Laszari Ainsigne; voorts de Oostenrijkach-Duitsche Alpenoloib en de proosdij San Martano di Oastrozza (vertegen woordigd door den prior Rudolf graaf v. Melz CoUoredo. De onafhankelijkheid des Pausen. In de, revue „Les Jeunes" wijdt pater Sertil- langies een artikel aan de kwestie der onaf hankelijkheid van den Paus. De schrijver zegt daarin o.m. het volgende: „De Paus edscht niet in naam van zijn ambt tljdelyke waardigheid of oppergezag; maar in naam van zijn ambt riecht hij de volledige en algeheele onafhankelijkheid, die hij noodig heeft. In den loop der eeuwen is echter gebleken, dat het beste waarborg voor deze noodzakelijke onafhankelijkheid een wereldlijk vorstendom van weinig uitgestrektheid was, waardoor het pontificaat onttrokken werd aan den invloed van oen bepaalden staat, tot nadeel van dé apos tolische vrijheid en het vertrouwen der volke- ren. Thans, nu de wereldlijke macht des Pausen verdwenen is en historische wijri gingen den terugkeer tot den vroegeren toestand bemoei lijken, kan men zeggenhet Pausschap zal oor- deolen. Het Pausschap alleen kan een defini tieve uitspraak doen. Wanneer men niemand boven rich heeft dan is men in laatste instantie rechter over de voorwaarden van zijn eigen staat en stand." CHINA. De betrekkingen tusschen China en Japan. De Tokiosche oorresp. van een Parysch blad seint omtrent de Japansoh-Chineeeohe betrek kingen dat China een meer gematigde houding schijnt aan te nemen in de Mantsjoerijsche aan gelegen beid in zooverre het bereid zou zijn om verontschuldigingen aan te bieden, doch het wei giert J&pansche eontróle over 'het leger en politie in China te aanvaarden, wat Japan's hoofdeisoh was. Berichten in drie regels. Gisteren ia in Argentinië de nieuwe pre sident opgetreden. Hipolido Irigoy^n, als opvol ger van dr. Victorino de la PJaza De Zuid-Afrikaansche bladen melden het «verlijden van mevrouw Joubert, de weduwe van generaal Joubert. Naar het Spaansche Wad A. B. C'. ver neemt, zijn in Spanje in de laatste dagen de prijzen van steenkolen met 160 gestegen. De Portugeeeohe regeer in g heeft van En geland 38.000.000 K.G. suiker ontvangen om een einde te maken aan den auikernood, in Portugal De Duitsche kapitein-vlieger Böloke is naar Turkije gezonden om den Turksohen vldeg- dienst te organiseeren. De Koning van Montenegro is dezer dagen 75 jaar oud geworden. De Koning bewoont thans een villa te Neuilly in Frankrijk. De Iersehe unionistische partij heeft in een vergadering een motie ten gunste van dienstplicht voor Iorland aangenomen.' TWEEDE JAARGANG. VRIJDAG 13 OCTOBER 1916. No. L REDACTIE: GEBOUW „ST. BAVO" TELEFOON 49 BESTUURSRAAD. De vergadering van den Bestuursraad van den Volksbond op [Woensdag a.s. belooft gewichtig te zullen worden. Het gaat dan over de coöperatie. 'Zooals men weet, zijn er er in den Bond" twee coöperatieve veree- nigingen en wel; de „Spaarkas", tot inkoop van brandstoffen en grutterswaren, en „Ar beid Adelt", tot levering van brood. Deze instellingen, hoewel ïn gunstigen toe stand verkeerende, konden zeker tot- groo- teren bloei gebracht worden en lichamen worden van beteekenis. Do vraag is nu maar, op welke wijze. Wat de „Spaarkas" aangaat zou al een beste oplossing te vin den zijn door het Bestuur aan te vullen met wat jongere krachten, vooral van die per sonen, welke met coöperatie wat meer op de hoogte zijn. Wat „Arbeid Adelt" betreft, hier meenen sommigen, dat het heil gezocht zat moeten worden in het stichten van een afzonder lijke, overal vrij van staande R.-K. bakkerij. Dus afscheiding van den Kath. Volksbond. Anderen zeggen, dat zou juist de onder gang zijn'van deze instelling. Overal tocb ziet men een streven om de coöperatie te gaan beschouwen als de sterke ruggesteun dor organisatie. Ziedaar twee stroomingen in onzen Bond. beide met de beste bedoelingen bezield om de coöperatie vooruit te helpen. Het is be: kond, dat het Bestuur van „Arbeid Adelt" ijvert voor afscheiding van den Bond. Het is ook bekend, dat een aantal loden van „Arbeid Adelt", waaronder ons Raadslid Klein, absoluut, niet wil weten van afschei ding, doch langs andere wegen wil wande len, Uitbreiding van „Arbeid Adelt" tot een uitgebreider consumptie-coöperatie, dus met verkoop van kruidenierswaren enz., lijkt hun wel de moeite van het overwegen waard. Het kan niet uitblijven, dat zoodoende het vraagstuk wat thans aan de orde is, van zoo'n ingrijpende beteekenis wordt, dat .do Bestuursraad van den Bond meent het in behandeling te moeten nemen. Reeds op een paar zittingen werd van gedachten gewis seld en deze meening stond voorop, dat men niet met overhaasting te werk moet gaan. Vandaar een commissie, waarin hèlaas het Bestuur van „Arbeid Adelt" geen zitting nam die een voorbereidend rapport uit bracht, voorgelezen op de laatste zitting van den Bestuursraad. Uit de toen gehouden besprekingen bleek dat de zaak niet zoo eenvoudig is, als op het eerste gezicht lijkt en vandaar dat thans een nieuw voorstel aan de orde komt. De volgende punten komen aanstaanden Woens dag in behandeling: 1. De bestaande studie-commissie inzake de coöperatie wordt, onder dankzegging voor haar inleidend rapport, ontbonden. 2. Medewerking zal worden verzocht aan betrokkenen om te komen tot een nieuwe studie-commissie. a. Deze commissie zal bestaan uit 2 leden van de Spaarkas, aan te wijzen door het bestuur der Spaarkas; 2 leden van „Ar beid Adelt", aan te wijzen door Arbeid Adelt; 2 leden der Vakvereeniging, aan te wijzen door het Hoofdbestuur, en één lid van het'Hoofdbestuur, tevens voorzitter der commissie en aan te wijzen door den Be stuursraad. b. De commissie heeft tot taak het vraag stuk der coöperatie nader te onderzoeken, en tevens na te gaan, hoe de bestaande coö peraties: „Spaarkas" en „Arbeid Adelt" als onderafdeelingen van den Bond tot meerde ren' bloei Zijn te brengen. c. De commissie houdt door middel der betreffende leden geregeld voeling met het bestuur der „Spaarkas", het bestuur van „Arbeid Adelt" en het Hoofdbestuur. d. De commissie brengt een eindverslag uit aan den Bestuursraad, waarmede haar taak geëindigd is. 3. De Bestuursraad doet mededeeling van deze besluiten aan het bestuur der „Spaar kas" en aan „Arbeid Adelt", terwijl in ver band met deze besluiten aan „Arbeid Adelt" wordt verzocht haar plannen tot afscheiding van den Volksbond nog even te laten rus ten. We zijn er stellig van overtuigd dat dooi de aanneming van deze voorstellen de vér- schillende stroomingen bevredigd zuIIcd worden. Immers de commissie kan he. vraag stuk nu van alle kanten bezien, het voor en tegen zaakrijk overwegen en onpartijdig haar óórdeel uitspreken. Zonder medewerking is niets te- bereiken. En daarom rekenen we om te beginnen a.s. Woensdag op een opkomst van alle Hoofd bestuursleden met alle 32 voorzitters en alle 32 secretarissen der .onderafdeclineren (of hun plaatsvervangers). Van de mede werking van het bestuur der „Spaarkas" zijn we overtuigd, terwijl de heer Hetem, voorzitter van „Arbeid Adelt" op do jong ste Bestuursraadzitting verklaarde gaarne bereid te zijn de cóüperatie-commissie van raad en daad te voorzien. We hebben dus feitelijk alleen nog eer beroep te doen op de leden van „Arbeid" Adelt" en hun steun te vragen, die noodig is, om de nieuwe commissie in het leven, te roepen en met vrucht te doen werkzaam zijn. We zijn reeds bij voorbaat overtuigd van dien steun, omdat de te nemen besluiten van den Bestuursraad alleszins sympathiek lijkenr AGENDA GEBOUWi „ST. BAVO", ZATERDAG, 14 Oct. [Witte Bioscooft 8 uur. ZONDAG, 15 Oct. Posteryen, 4 uur Witte Bioscoop, 2, 4 en 8 uur. MAANDAG, 16 Oct. Witte Bioscoop, 8 uur Esperanto, Ondersteungsfonds Schoenmakerspatroons. DINSDAG, 17 Oct. R.K. Vrouwenbond, 8 uur Bestuur Kalk en Steen Bestuur Metaalbewerkers Gecomb. .Christel. Ge meente-werklieden. WOENSDAG, 18 Oct. Bestuursraad, 81/2 uur Zangkoor Maria-Vereeniging Bestuur Kantoorbedienden, 9 uur. DONDERDAG, 19 Oct. R.K. Militairen- Vereeniging Volkszang Tuindersbelang 8 uur Metaalbewerkers, 8Vs uur. VRIJDAG, 20 Oct. Leden Kantoorbe dienden Rederijkers. Nota. Zij, die hun vergadering jn deze Agenda willen, aangekondigd zien, moeten uiterlijk Donderdagavond 9 uur hun zaal bij den kastelein van „St. Bavo" (telefoon 49) besproken hebben. Onderafdeelingen van den Kath. Volks bond moeten hun zalen aanvragen per rood formulier, dat bij den kastelein gratis ver krijgbaar is. De zaalhuur voor hen wordt' betaald door den penningmeester van het Hoofdbestuur. Onderafdeelingen van den Kath. Volks» bond kunnen des Zaterdags n& 8 uur geen zalen meer bespreken. Op een wit formuliei, kan men_tenjrilen tijde een zaal aanvragen. FELICIA CURTIS. 1) Mr. St. John antwoordde niet en Viotoria bedacht zich eensklaps, dat zij het onder houd met den predikant niet moest verlens gen, want rij begreep, dat dit reeds de aan dacht der voorbijgangers trok, zij reikte'hem de hand en nam afscheid. Wat een geluk dat de man gehuwd is, zei de zij tot zichzelf, toen zij de straat af ging in dezelfde richting als Mrs. Fitzge rald. Heel Torrebrigge zou nu vertellen, dat ik met hem verloofd ben! De kleine kerk van den H. Francis-cue 'Xaverius was alles wat van de gr00te Abdij Was overgebleven. Het was zooals verondersteld werd oen der vele kapellen, die vroeger de Abdij bezat; maar nadat het klooster ontbonden Wa» geworden, had men het groote gebouw langzamerhand afgebroken, eenige gedeel ten waren door den tand des tijds. verwoest, *ndere door mensehenhanden, het eenige J^at er nog van bestond was de kapel, deze "ad men als schuur gebruikt Een stuk land met dat gedeelte waar „de schuur" opstond, werd aan een katholiek priester verkocht, die een legaat had ont vangen, dat gebruikt moest worden voor de missies op het platte land. Hij had den aan koop ervan aan een rechtgeleerde opge dragen, die voorzichtigheidshalve aan nie mand had medegedeeld tot welk doel het aangekochte gebruikt zoude worden. Had hij deze voorzorgsmaatregel niet genomen, er zoude in Torrebrigge geen Roomseh kerk je geweest zijn. Niettegenstaande het eene kleine plaats was, waren er zes verschillen de secten, met zes bedehuizen voor ieders gebruik en de Vicaris sprak over de belij ders als „onae afgedwaalde broeders". Van het bandje vol katholieken, die meestal uit andere parochies kwamen, sprak hij als van „de misleide volgelingen van het Pausdom" en wanneer hij meer bezielend wilde spre ken, „van de slachtoffers van de intriges vanden afgevaardigde van Rome", want de gehcele geestelijkheid was Jesuiet van top tot teen. De achterkant van de kapel was aan den weg gelegen, rondom lag een stuk grond, dat met son ijzeren hek was afgesloten. De kooper er van, was een optimistisch man geweest, hij had gehoopt, dat de KatiholSëke bevolking zóó zoude hebben toegenomen, dat de geheele lap grond noodig ware ge weest om or een kerk op te BouWen- Jhio vier woningen bevonden rich op ongeRjken afstand nabij het hekwerk. Aan een der voordeuren stond een vrouw, die een niet al te zindelijk kindje voedde. Victoria bleef voor de kapel staan en keek al zoekende rond. De poort van het hek was gesloten. De deur van de kapel was dicht. Het moet een waren kerker daarbinnen rijn, dacht Victoria bij zichzelf. Toen her innerde rij zich, dat het gebruik van kan delaars door de Katholieken, bij hem spreek woordelijk was rij meende waarlijk, dat de kandelaars tot een integraal deel van den godsdienst behoorden. Was er nieit hier of daar een boek waarin men sprak over de kandelaars en de bel 1 Zij werd ongeduldig» dat zij niemand kon vinden om baar de kapel te openen en juist wilde zij heengaan, toen eensklaps Mrs. Fitzgerald den boek om kwam met een wa terkan in de hand. Zij bezag het meisje, den schijn aannemende, niet te bemerken, dat deze verwonderd opkeek. Victoria nam baar moed in beide banden. „Ik zonde zoo gaarne het inwendige van de kapel eens zien, is dit mogelijk! Mrs. Fitzgerald aarzelde een oogenhlMt, toen zeide zij kalm: „Th zal haar u laten zien; verontschuldig mij een oogenlblik, wilt gij wachten totdat ik dege kan hdb gevuld met watear." Zij begaf zich naar de naastbij gelegen woning van James Kelly. Heb je dezen morgen je rozenkrans gebe den, RoseT vroeg rij aan de alles behalve op een bloempje gelijkende jonge vronw, die dezen naam droeg. Een rozenhoedje héb ik gebeden, Mtb. Fitzgerald, ik heb de Blijde Mysteries hden gbeden. „Nu, dan moet je eens tot mijn intentie de „Glorievolle" nog bidden, Rose, wil je dat doen?" „Alles wat u wan mij vraagt, Mrs. Fitz gerald, wil ik, niets kan voor mij te veel zijn. En de blauwe oogen die onder de onge kamde haren uitkeken volgden vol toewij ding de vriendelijke verzoekster. Een zijdeur gaf den toegang tot de Sacris ty. Victoria gevoelde zich in 't geheel niet op haar gemak, toen zij daar binnentrad. Zij had wel eens hooren vertellen, dat hare kennissen in hoeken hadden geleeen, die vertlden, dat Prof ess tan tséhe jonge meisjes in den kerker van de abdij waren gebonden gevonden geworden te Hilarius in vroegere dagen. Deze kleine kamer echter, die door Mrs. Fitzgerald werd onderhonden, zag er keurig uit eu vond rij niets griezelig. Maar Victo ria's zenuwen waren een beetje overt pannen toen zij hare begeleidster naar de kapel voted®. Victoria bad zich voorgesteld schitterend» ornamenten te zien. Zij bevond zich eehtei in eene kleine lief versierde plaats, met een altaar waar de bloemen en friBoh groen keurig op gerangschikt waren. Er was geen ruimte over voor rijhappolen, aan heide kan ten stonden voetstukken met gepleisterde beelden er op: hett eene van O. L. Vrouw en het andere van den H. Franeiseue Xave rius, het kruis in de hand houdende. Bij beide beelden waren bloemen en kandelaars geplaatst. Een verbeven gevoel kwam over Miss Bent, teoen zij rich in tegenwoordigheid van deze Heiligen bevond. Er waren geen banken, sleohts eenvoudi ge rieten stoelen. Mrs. Fitegerald bood haar een aan in dc nabijheid van het altaar, terwijl rij de va» aen met water vulde, Victoria begon bet benauwd te krijgen, zij verlangde naar frissobe lucht Al ®0 bloemen, de luohit van de olie die brandde in de rilvern temp hedweihntte haar en de kniebuigingen die Fitegerald telkens maak- te als rij het altaar voorbij ging, maakte» haar krekelig en vond sö aanstellerig. Hri was Viotoria geheel Knmekend^ fcre&ce dd pViTfCHl'nv But C. A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5