l H. VIN DER STEUR Jr. BUITENLAND BINNENLAND UIT DE PROVINCIE TELEGRAMMEN tfan hedenmorgen ALLERLEI. OÜRLOQS-AL,L£RLEi Berichten in drie regels. ee barteuorisstraat ee Uniformen, Uitrustingen, Automobiel- en Sportkleeding. yuukrüüt. De uitslag van het Prijsbiliarten gisteravond gehouden in het café van den heer Jac. van Dani was 1ste prijs W. v. d. Burg, Az.; 2e prijs L. r» Heemskerk; 3e prijs P. den Eelzcn; vrijs van Dam. HILLEGOM. Personalia. Voor 't examen ordcocfeningen is te Utreoht gesli plaatsgenoot© Mej. B- A. Groot. eu middelen van den centraal-apoorweg naar Ta- bora vernietigden. Daar Daar-ea-Salaam na tuurlijk zou gebruikt wordten als voornaamste basis ran de operaties van generaal Smuts, wordt door deze versperring belangrijk opont houd veroorzaakt. UIT OOST-AFRIKA. LONDEN, 13 Oot. (Part.) Uit Lissabon wordt geseind dat de commandant der Portu- geesche troepen bericht, dat de Portugeezen de Duitsche troepen in Ooat-Afrika hebben terug gedreven en tot op 30 K.M. ten Noorden van de rivier Rowoema zijn voortgerukt. BOMMEN OP DE MAUSERFABRIEK. PARIJS, 13 Oef (Officieel.) Een Engielaeh- Pransche gToep van 40 vliegers heeft op de Mauserfabriek te Obendorff aan deNeckar 4340 kilogram projectielen geworpen. In den loop [van een luchtgevecht ter verdediging van de fa briek zijn 6 Duitsche vliegers geveld. LUCTGEVECHT IN ALBANIË. WEENEN, 13 O et. (Officiëel.) Een Ita- diaansch luchteskader heeft gisteren Kawaja met bommen overstrooid, tengevolge waarvan^ verscheiden vrouwen en kinderen zijn gedood. Ooslenrijksck-Hongaarsche vechtvliegers, in middels opgestegen, hebben deze vliegers ver- vcigd en tusschen de mondingen vaagde Skcem- bi en oe Senemi een Caproni-vlieg'tuig neer geschoten. Het is slechts licht beschadigd. Van de bemanning waren twee dood. De drie ande ren zijn gevlucht. CHINA EN JAPAN. HAMBURG, 14 Oct. (Part.) Uit Stockholm wordt aan het „Hamburger Fremdenblatt" ge meld, dat velgens bericht uit Hoek den, do Chineesche bevelhebbers van Moekden en Kirin aan do eischen der Japanners hebben voldaan. He Chineesche troepen werden uit Zuid-Ooste lijk Mongolië teruggetrokken. De onderhande lingen over het gebeurd© te Chantiatoeng zou den minder scherp zijn geworden, doordat de quaestie der waarborgen tegen verdere van der gelijke incidenten op den achtergrond zou zijn geraakt. SCHENDING VAN ZWITSERLAND'S ONZIJDIGHEID. BERN, 14 Oct. (Part.) Een. officieel bericht van hot persbureau van den Zwltserschen gene- ralen Staf luidt: In den nacht van 10 up 11 October tusschen 11 uur des avonds en 1 uur des ochtends zijn vreemde vliegtuigen over de Zwit sersdie grens gevlogen in de Jura en in Ooste lijk. Zwitserland. Een onderzoek heeft plaats naar de nationaliteit der vliegers, welke niet kon worden waargenomen. HET VERGAAN VAN DE „ATJDACIOUS". Een medewerker van de ,JIölnisohe Zeatung" geeft een beschrijving van den ontkenden onder gang van het Engelsdie slagschip „Audacious''. De beschrijving luidt als volgt: Van een offi cier van hoogen rang van een onzijdigen staat, die zich ten tijde van den ondergang van den En gelach en dreadnought „Audacious" in En geland bevond en met de betrokkenen in dade lijke verbinding stond, verkreeg ik de volgiende betrouwbare mededeeling over de gebeurtenis. De „Audacious" kreeg op haar tocht een draadloos telegram, dat haar waarschuwde voor mijnen, welke gelegd waren door een Duitschen mijnenlegger. Kort daarop echter kreeg het op name-station te land reeds het noodlottige 'draadlooze bericht S. O. S. (Save our souls). Dit is de bekende roep om hulp van ondergaande [schepen. De waarschuwing was dus toch te laat gekomen. Een voor Engeland gelukkig toeval wilde, dat het groote slagschip „Olympda" zich in de nabijheid bevond en dut dit aan boord een kabel had van gewldige dikte, volgens den zegsman [de dikste kabel er wereld. Hiermede beproefde de „Olympic" de „Audacious" te sleepenmaar jönder den enormen last van een scheepskolos 'van 27000 ton waterverplaatsing, 181.7 Meter (lengte en 27,1 M. breedte, brak zelfs deze gewel dige kabel als een draad. f Het gelukte echter de geheele bemanning te redden op één enkelen man na. Men bracht de [Reden aan wal en liet ze daar een plechtigen eed zweren, dat zij over den ondergang het diepste stilzwijgen zouden bewaren. - Daarop bracht men ze allen tezamen, het- fgeen men weder door een gelukkig toeval kon doen op een zoo juist voltooid slagschip van jiet „Audacdous"'-type, dat men den naam gaf van het ondergegane sohip. Het nieuwe sahip geleek op het gezonkene als het ééne ei op het andere, waardoor men een ontdekking van de verwisseling, zelfs door vaklieden, nauwelijks behoefde te vreezen. Maar men had niet gerekend met het psycho logische feit, dat een door vele mensehen ge deeld geheim in 99 van de honderd gevallen niét kan worden bewaard. De lieden van de be manning der „Audacious" hebben verwanten aan wie zjj het in den slaap kunnen hebben ver teld. Genoeg, het bericht lekte uit en spoedig waren er in Engeland een groot aantal inge- wijden, wier vertrouwen in de offioieele Engel- sche beriqhten hierdoor niet werd versterkt. DE DIEREN IN DE OORLOGSZONE. In de „Matin" schrijft Edmond Perrier, lid tan het Fransehe Instituut, over het gedrag ,vau de dieren in de oorlogszone. Een van de 'dingen, zegt hij, die de mannen, die in de ge vechtszone vertoefd hebben, het meeat heeft ge troffen, is de onverschilligheid, die een groot aantal dieren getoond heeft voor den zondvloed ,van projectielen, die zich boven het ontketend heeft. Het is overal waargenomen. Zoo heeft een Fran&ch kapitein op den Mort-Homme een kwartel opgemerkt, die zoo onverschillig was Voor de bombardementen, waar die streek mee jover&troomd is, dat hij op de borstwering van de [loopgraven bleef zitten ringen. De vogel is aan houdend weer gaden in een graanveld en op een kleine weide, waar hij zijn noot maakte. In efde streek, op de Zuidelijke helling van dort-Homme, leefden twee patrijzen rustig ar het vuur." Gedurende twee maanden had pen groote haas in hun buurt zijn leger in een [granaatgat, dat hij v^liet om, onbezorgd voor de kogels, de door de granaten doorploegde hel lingen af te grazen. Nachtegalen en leeuwerik ken hebben onder de hevigste beschietingen h iet opgehouden met zingen. De wilde eenden (ichjjnen evenmin .onder den Indruk. Een van Perriar's correspondenten bevindt zich in een beboschte streek, waar veel water is, met riet en bosch, ver van dorpen. Een uitgezochte plek voor eenden. Ze zijn daar gebleven, den spot, drijvend met de projectielen der oorlogvoeren den. En niet alleen zijn ze er gebleven, maar het schieten van de kanonnen heeft in niets hun gewoonten gewijzigd. Toch zijn de dieren, wanneer ze eenmaal gewend zijn aan het bom bardement, niet ongevoelig voor het verschil in geluidsterkte. Ratten zijn de gewone gasten van de loop graven en zij hebben zich vertrouwd gemaakt met de losbarstingen van het kanon. Bij een langdurig verblijf aan de samenvloeiing van de A en de V., zoo vertelde de hiervoor genoemde kapitein aan Perrier, beschoten de Duitschers herhaaldelijk onze linies, waarop ze dan een verkenning deden volgen. Ons spervuur nagelde hen op hun plaats, maar bezorgde ons horden veldratten. Deze dieren kwamen in kolonnes aanzetten, door de prikkeldraadversperringen heen en zo haddien zoo'n haast om te vluchten, dat ze zich blindelings in het water stortten en verdronken. De intensiteit van het bombardement heeft niet minder invloed op de huisdieren. Katten loopen graag, onbekommerd voor de granaten, door de verbindingsloopgraven en op de borst weringen, wanneer het bombardement normaal is. Het komt zelfs voor, dat ze met een pa- troelje meetrekken op verkenning en dat ze de soldaten blijven volgen, hoe lang de tocht ook is. Tal van katten, zoo schrijft een artillerie- brigadier, waren in een verwoest dorp gebleven. Het dorp werd bewaakt door een detachement, dat een kelder tot schuilhoek had ingericht, waar de katten vriendelijk ontvangen werden. Onder gewone omstandigheden liepen ze overal rond, maar zoodra het bombardement intens werd, namen alle katten de wijk in den kelder, op hun gemak wanneer da granaten in de verte neerploften, heel gauw wanneer de ont ploffingen meer in de nabijheid plaats hadden. Hun angst was merkbaar, wanneer de granaten het geheele huis gleden schudden. Zij verborgen zich in een hoek of onder een of ander voorwerp en drukten aich t.e£en ons aan, alsof ze om onze bescherming smeekten. Al deze feiten, zoo ver volgt Perrier zijn verhaal in de „Matin," schijnen er op te wijzen, dat de psychologie van de hooger ontwikkelde dieren ten opzichte van het gevaar bijzonder gelijkt op de onze. Met om hebben ze een gebiedende behoefte gemeen, om hun veiligheid te verzekeren. Zij beschou wen die als bedreigd, telkens wanneer zij een nieuwe sensatie ondergiaan. Maar zij zijn onge lijk voor indrukken vatbaar, ongelijk intelli gent. De meest i mpress i. onab el en zij n de eersten om ziich te verwijderen van voorwerpen, die zij als gevaarlijk beschouwen. Zij doen dat reeds verschillend volgens hun aard en gewoonten: de vogel vliegt weg; dieren, die op den grond leven, loopen weg; de haas loopt in het wilde. Een hol is daarentegen het doel van het konijn, den das, den vos. Maar in een streek, die over een groote uitgestrektheid omgewoeld wordt, lijkt zelfs een hol weinig, veilig. Zijn eigenaar verlaat het om elders rust te zoeken, diie hij niet vindt. Dan schikt hij zich. De dieren weten ook hun voordeel te doen met die lessen der on dervinding. Den dag na de opening van de jacht vluchten hazen en patrijzen zoo ver weg, dat de beste schutters ze met moeite bereiken. Zij waren vol vertrouwen geworden, toen de jacht gesloten was. De openingen in hun gele deren, den eersten dag van de jacht gemaakt, hebben hen van dien'dag af op hun hoede doen zijn. Nu de jacht sedert twee jaar gesloten is, zijn de dieren dos velds niet meer door angst bezield Ik heb veertien dagen geleden een vlucht van veertien patrijzen gezien, die als kippen over een grooten verkeersweg Mepen. Raven, meeetal zoo wantrouwend-, vliegen niet meer weg, wanneer mén in hun buurt komt. De geweren worden elders gebruikt.-Zoo hebben in de legerzones de dieren spoedig begrepen, dat al het geraas der artillerie voor hen ongevaar lijk is. In het begin van den oorlog waren de merels reeds zoozeer op hun gemak, dat een merelpaar zijn nest in de buurt van een loop graaf gemaakt had. Veel leven om niets); dat denken de dieren van den oorlog. congres gehouden der Katholieke vereenigin gen voor de vrouwelijke jeugd v. Z.-Duitsehland Den 26sten September heeft de heer Frans van Gauwelaert een onderhoud gehad met Z. M. Kdtting Albert van België. De schade, die de orkaan op de Deensche Antillen heeft aangericht, wordt op een mill, dollar geschat. Vier menschen zijn omgekomen De Roeskoje Slow© bericht, dat Seyn, de gouverneur van Finland, van z'n post is onthe ven en vervangen door Bieleckd, zijn secretaris. Heinrich von Angeli, professor aan de aca demie voor beeldende kunsten, te Weenen, is door een rijtuig overreden en zwaar gekwetst. Le Journal verneemt uit New-York, dat de Fransehe gezant een onderhoud met Wolson had, naar aanleiding van den duikbootenoorlog. Bij ministerieel besluit zijn in Rusland de lichtingen 1910 tot 1916 voor de herkeuring opgeroepen. Volgens de „Wiener Allg. Z." heeft in Kroenstadt van ale ondernemingen 'der petro- leumxaffinaderij de grootste schade geleden. Volgens de „Kreuzzeitung" zou nog deze week een militaire conferentie te Parijs worden gehouden van Entente-vertegenwoordigers. Gemeld wordt, dat ook de Montenegrijn- sohe regeering zich binnenkort te Neuilly, waar koning Nikita reeds woont, zal vestigen. De 25-jarige Duitsche dichter Armand Hoche is dezer dagen voor Verdun gesneuveld. Hü stamt uit 'n Beriijnsche Hugenoten-familie. De Fransehe Kamer-afgevaardigde van Besancon, Maurice Bernard, is bij een proef vlucht met z'n leermeester naar beneden gestort. ARGENTINIË. De nieuwe president en zijn ministerie; Gelijk eenigen tijd geleden gemeld werd, hebben in Argentinië de groote verkiezin gen plaats gehad voor de hernieuwing van het presidentschap. Thans bericht het Ar- gentijxisohe gezantschap, dat te Buenos- Ayres in het Nationale Congres de pleoh- ttigheid plaats had van de grondwettelijke overdracht van het gezag. Volgens de wet en de grondwettelijke voorschriften heeft de overdracht van het Presidentschap plaats gehad op dr. Hipolito Yrigoyen, die het aan vaardde en zijn kabinet als volgt samen stelde: Binnenlandsche Zaken dr. Ramon Gomez; Buitenlandsohe zaken dr. Charles Becu; Onderwijs Don José S. Salinas; Fi nanciën Domingo S. Salaherry; Landbouw Honorio L Pulyreedon; Publieke werken Pablo Sorellp; Oorlog Elpido Gonzelez: Ma rine F. Alvarez de Toledo. ME XICO. Nieuwe onlusten. De „Petit Parisien" ontvangt berichten over nieuwe onrust in Mexico. Felix Diaz, neef van den vroegeren president Porfirio Diaz, moet voornemens zijn om met zijn aan hangers naar Vera Cruz op te rukken. Uit den omtrek dier stad worden ernstige on lusten gemeld. Er moeten de vorige week verscheidene aanslagen op den spoorweg hebben plaats gevonden. DUITSCHLAND. Een orkaan. Een orkaan van buitengewone hevigheid, vergezeld van hagelbuien, heeft Dtntzig ge teisterd. In de kazerne' van het telegraaf- ba tal jon stortte een kort te voren nog met soldaten gevulde manege als een kaartenhuis in elkander. Van de buitenstaande landstorm- lieden werd er één jjedood, drie zwaar en één licht gekwetst. Volgens die „Temps" is Juan Alvarado tot minister van Justitie in Spanje benoemd, in- plaats van dien overleden mini toer Ba rose. Via Stockholm wordt gemeld, dat tenge volge Van gebrek aan hout ln Riga.... hóut- 1 kaarten zullen worden ingevoerd. Dezer dagen werd te München een eorlogs- UIT DE STAATSCOUBANT. Bij Koninklijk besluit is bij het Hoofdbestuur dor Posterijen en Telegraphie benoemd tot adjunct-commies, met ingang 16 October, mr. A..K. S. Pastor, thans tijdlgk aldaar werkzaam en, met ingang van 16 November, G. C. C. Noordenbos, thans eerste- klerk ter provinciale griffie van Gelderland. zijn, met ingang van 16 October; benoemd tot oommies der posterijen en telegraphie 4de klasse, H. Roggeveen, J. H. M. Heynen, J. Duns Hen., H. van der Hek, H. J. O. J asperse, G. van Ham, J. Foppes, J. Moleman en J. H. van de Waal, allen thans adspirant-commie^ der poste rijen en telegraphie. is, te rekenen van 16 September, aan L. G. van Dam, c. L, te 'a-Hertogenbosch, op verzoek, eervol ontslag vereend als distriots-inspecteur der spoorwegdiensten. De gewone audiëntie van den Minister van Buitenlandsohe Zaken zal op Vrijdag ,20 Octo ber a.e. niet plaats hebben. ADJUDANT VAN H. M. DE KONINGIN. Bij Koninklijk besluit is de gepensionneerde kapitein der infanterie van het Nederlandsch- Indische leger J. P. de Josselin de Jong, her steld in activiteit bij dat leger en gevoerd a la suite van de koloniale reserve, met tijdelijke be noeming tot adjudant in gewonen dienst van H. M. de Koningin. DE JBLOMMERSDIJK". (Officieel). Het ministerie van buitenland- sehe zaken deelt het volgende made, in ver band met het vernietigen van het Neder landsohe stoomschip „Blommeredijk", gela den met 6000 ton regeeringsgraan en 400 ton aan de Nederlandsöhe Overzee Trust gecon signeerde gemengde lading: Op 11 dezer heeft de regeering van Hr. Ms. gezant te Washington hef bericht ont vangen, dat de Blominersdijk op 8 dezer n.m. door een Duitsche duikboot was vernie tigd en dat de commandant dier Duitsche duikboot aan den kapitein van het atoom schip een geteekende verklaring heeft af gegeven, dat het schip werd vernietigd over eenkomstig artikel 90 van zijn instructies van 24 Juli 1916,.en bovendien had verklaard dat elk schip, dat een Britsche haven zou aanloöpen, zou vernietigd worden. Op denzelfden dag droeg de regeering aan Hr. Ms. gezant te Berlijn op, van dat hé- richt aan de Duitsche regeering kennis te geven en haar eensdeels opheldering omtrent diit ernstige geval te verzoeken, anderdeels dringend te vragen of he Duitsdhe regeering aan haar marine instructies had gegeven, krachtens welke een Duitseke duikboot ge roepen zou zijn, over te gaan tot vernieti ging van naar Nederland varende Neder- landsche schepen met een lading, bestemd voor verbruik in Nederland, voor het groot ste gedeelte aan de Nederlandsohe regee ring toebehoorend. In zijn gisteren ontvangen antwoord gaf de gezant kennis van den bevredigenden uitslag van zijne bemoeiingen. Deze uitslag wordt bevestigd door een rechtetreeksche mededeeling der Duitsche regeerinig, ontvangen door tussehenkomst van den tijdelijiken zaakgelastigde, en wélke de volgende strekking beeft; De commandanten van de Duitsche onder zeebooten hebben streng® orders, om onze dige schepen slechts overeenkomstig de be palingen van het Duitsche Prösreglement tot zinken te brengen. Het bericht, dat de commandant van de Duitsche onderzeeboot, welke het Nederlandsohe stoomschip Blom mer sdijk aanviel, verklaard zon hebben, dat hij alle schepen die een Engelsohe haven aanloopen, tot zinken zou brengen, schijnt om die reden volstrekt onwaarschijnlijk. In elk geval zou zulk een verklaring volkomen in strijd zijn met de hem verstrekte bevelen. Mocht bi] het onderzoek, dat na ontvangst van het rapport van den commandant der duikboot zal worden Ingesteld, blijken, dat het tot zinken brengen van het stoomschip „Blommersdük" in strijd met de bepalin gen van het Duitsche prüsreglenlent ge schiedde, dan zal de Duitsche ^egeering, zonder de zaak voor ee» prüsgerecüt te bren gen, voor het schip en de lading schadever goeding geven. Tot zoover het officieele bericht. Het zal in ons land zeker een algemeene voldoening geven. Het blijkt nu dat die bla den, die reeds aanstonds zonder dat er een nadere opheldering was verkregen, tegen Duitèchland van leer trokken, wel wat hard van stapel liepen. Wel is nu nog niet bet incident geheel opgelost, maar het beweegt zich in de goede richting, daar de Duitsohe regeering thans doet wat naar redelijkheid te verlangen is. Dit doet verwachten, dat de zaak tot volle klaarheid zal komen. En dan zal wel blijken dat de kapitein zich schromelijk heeft ver gist. EEN KATHOLIEKENDAG VOOR OVERIJSEL. Ei* is een comité opgericht om te komen tot een Katholiekendag voor Overijsel. HET UITVOERVERBOD VAN APPELEN EN PEREN. Het Kamerlid de heer de Wijkerslootti de Weerdersteijn had aan den minister van Landb. enz. eenige vragen gedaan ter zake van het indertijd uitgevaardigde uitvoer verbod van appelen en peren. De minister doet in zijn antwoord daarop opmerken, dat het uitvoerverbod van appe len en peren is uitgevaardigd op grond van de overweging, dat bij voortduring van den oorlogstoestand het buitenland, naar ver wacht kon worden, beslag, zoude leggen op een groot deel van de dit jaar geproduceer de appélen en peren, zoo in versehen als in verduurzaamden sitaat, zoodat mede in ver band met den slechten uitslag van den oogst van appelen en peren, dit als gezond voed sel zeer hoog te schatten fruit, voor 't over- groote deel der bevolking onbereikbaar zou zijn geworden. En verder zegt hij, nadat door hem is medegedeeld de nader getroffen regeling: Een onontbeerlijk volksvoedsel kunnen appelen en peren bezwaarlijk genoemd wor den, doch van welk voedsel kan dit feitelijk wel gezegd worden? Daarentegen acht on- dergeteekende appelen en peren, evenals bet meeste andere fruit, een uitermate gezond voedsel, waarvan het gemis in de tegen woordige omstandigheden, nu alle andere voedingsmiddelen schaarsch zijn, zich dub bel zou doen gevoelen. „OPROER AAN BOORD." Eenigen tijd- geleden, lag te Soerabaja ter reede bet Nederlandsohe eskader, meldt de „N. Soer. C'rt." Op een dag stoomde, zoo als schier iederen dag, een stoomer van de Kon. Paketv. Maatschappij binnen en wierp het anker uit, waarpa het sein gehesohen werd, in den regel bedoelende het oproepen van prauwen. De opne- mers dezer seinen kennen de volgorde der vlag gen vrijwel uit het hoofd, zoodat het interna tionaal seinboek nauwelijks geraadpleegd wordt. Edoch, aan-boord onzer oorlogsschepen is eeD special© seinwaeht ingesteld en worden alle soinen nauwkeurig met het seinboek vergele ken. Ook in dit geval werd het sein onmiddellijk nageslagen en tot groot© ontsteltenis van de opnemers stond achter de letters welke de vlag gen aanduidden vermeld: „Oproer aan boord". Onmiddellijk werden de maritieme autoriteiten gewaarschuwd en van „De Zeven Provinciën' werd een sloep, onder commando van een of ficier, vergezeld van eenige tot de tanden ge wapende mariniers, naar den paketstoomer ge zonden. Van af de oorlogsschepen volgde ieder dn gespannen verwachting wat er gebeuren ging. Spoedig lag de marine-eloep lang. zij van den stoomer, doch aan den valreep was niemand ter verwelkoming aanwezig. Blakende van strijdlust eveenwel vloog de zee-luitenant den valreep op, terwijl de mariniers in de sloep op nadere bevelen wachtten. De officier begaf aich ijlings naar den com mandant en bood zijn diensten aan. De kapitein keek vreemd op. „Oproer bij mij aan boord? Mijn waarde heer, daar weet ik zelf heusch niets van." „En uw sein dan?" „Mijn sein?" „Ja, dat vraagt assistentie. Het seinboek werd gehaald en dra bleek, dat door het hijsoiien van één verkeerde vlag een verkeerd sein was gegeven. Een nieuw sein werd gegeven en toen de seinwaeht dit op zocht, vond rij: „Vee aan boord".... HEEMSTEDE. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: Van Wees, Linaenlaan 4, een zwart le deren ceintuur; aan het Raadhuis alhier een groen lederen damesportemonnaitje inhou dende eenig geld; een huissleutel aan het Dienstgebouw Boekenrodestraat 9; eèn zil veren zegelring;'bij C. van der Leek, Prin- sessekade 32, een hondenketting; aan bet dienstgebouw voornoemd1 een zegelring; bij Stokman, Geweerstraat 13, een grijze joc keypet; bij van der Eem, Heerenweg 105, een zak met waschgoed; bü G. van Werven» Geweenstraat 26, een nikkelen heerenhor- loge; bij Kopjes, Binnenweg 82, een zwarte gladharige bond; bij Glas, Binnenweg 12, postzegels van 5 cent; bij C. Kelder, Pijls- laan 45, een zilveren medaille van een ro zenkrans; bij C. Schipper, Bosch en Vaart straat 20, een bruine bond; bij A. Konst, Zandvoortscbelaan 21, twee nieuwe eorset- ten; bij Groote, Heerenweg 265, een bond (airedélterrier); bij P. van Almerooij, Hee renweg 96, een nieuwe lampenpit; bij C. van der Leek, Prinsessekade 12, een driestrenge koralen armband; bij van der Plas, Leid- «chevaartweg 61, een broche met portret; bij P. van der Spek, Glipperweg 111, een duim stok; bij A. Weigner, Fonteinlaan 3, een gouden schakelarmband met kettinkjé. Zwemmen. Het Bestuur der Vereeniging tot exploitatie van een bad- en zweminrich ting 'bield zijn eerste vergadering na het sluiten .van den zwemvijver aan den Glip perweg op 30 September JJ. Medegedeeld werd in deze vergadering dat bet aantal leden der vereeniging thans 47 bedraagt. ,Hct aantal abonné's bedroeg in het afge- loopen seizoen 184. In het geheel werd de zweminrichting bezocht door 9149 personen, waaronder begrepen 1650 dames. Het groot ste aantal baders op één dag bedroeg 268. In bet geheel werd doox 1772 personen van de zweminrichting kosteloos gebruik ge maakt. Aan 55 personen werd zweipondèr- richt gegeven. Door het Heemsteedsohe politiecorps wer den flinke vorderingen gemaakt in het aan leeren van zwemmen. Twee zwemfeesten werden dit jaar gehouden met welwillende medewerking met Haarlemsche vereenigin- gen. Meer dan 800 personen zün hierbij te ^genwoordig geweest. Financieel kan het ook een gunstig jaar genoemd worden. Met vol doening mag het bestuur dan ook terugzien op het succes van zijn arbeid ten putte van de volksgezondheid. Heeren- en Dameskleermakeril 6072 TELEFOON No. 303. HAARLEMMEKMEER. Propaganda-vergadering van de Hanze. Donderdagavond hie d de afd. HaurL- meer van de Hanze een propaganda-vergade ring aan de Lijnden. Na opening door den voorzitter werd het woord verleend aan den heer Kamerbeek uit Haarlem. In rijn inleiding ging spieker opsporen de oorzaak van den grooten economisch m, socialen strijd, 't Was dezelfde, die ook de volkeren in dollen haat tegen elkaar opjaagt: uddorst, zelfzucht, egoïsme. Zal er een tin- i komen aan dien strijd? Zeer zeker! Maar, lang zal het duren en dan nogde strijd wordt beslecht ten koste van eén der par tijen; één der verliezende volkeren zal een, oorlogsschatting moeten betalen, én der in den socialen strijd omkomende standen zal zijn bestaan verliezen. Groot gevaar dreigt den middenstand! S.echts wanneer hij de zelfde spreuk in zijn wapen plaatst ais het land, dat hem zoo dierbaar is, „Je maintiefl* drai," dan kan het gevaar afgeweerd wor den. Ik zal handhaven mijn stand mijn zaak, met alle middelen, die geoorloofd zijn. met alle middelen ook, die tot hot doel kunnen leiden: verheffing van den stand u t zijn be narde positie. Ja, netelig is de toestand van den Middenstand: aan den eenen kant dreigt het groot-kapitaal, dat trusts, kartels, nuam- looze vennootschappen vormt, d.a cLor veel voordeeliger inkoopt dan de kie.ne midden stander, aan den anderen kant dreigt het volk met het spook van den winke.ior: He coöperatie. Tusschen deze twee mach, on zal de middenstander doodgedrukt ■worden, a!s hij -niet maakt van zijn stand pen Verdun, een onneembare vesting. Sterk moet do mid denstander worden en dat kan hij slecntó door vereeniging! door lid te worden van de Hanze. Afteggen moet hij zijn o..deugden-: vertrouwen moet men stellen in e.kaar. Niet zoo bekrompen voort blijven leven ats thans de zakenmenschen doen. Nu wordt men slechts beheerscht door zelfzucht, ego.smej, neen, samen moet men handelen, sum n moet men inkoopen, wil men op den duur den ti u ts en ooöperatieve zaken het hoofd kunnen bie den. lid worden van de Hanze 1 Maar hoe? Niet zeggen: hier heb je mijn coin.r.butie en nu zal ik wel eens zien, wat het Bestuur klaar weet te spelen. Neen, trouw de ver gaderingen bezoeken, gezamenlijk werken, niet bijj B'p pakken ritten, de hapdan uit de mouwen. Eendracht maakt macht en vele handen maken het werk licht. Steunt ook uw orgaan, want dit is, ondaxus de vele kritikers, de trompet, waardoor naar den Haag worden gezonden üw klaagzangen (aan het Ministerie wordt het gelezen), cüt is uw spreekbuis. Met nog vele tasibare voorbeel den wekt de lieer Kamerbeek op tot toe treding tot de Hanze, want: „Als ze maar wilden," dan werd veel verbeterd 1 De voorzitter dankt den spreker voor zijn gloedvolle rede en sluit, nadat een paar op merkingen zijd beantwoord, op Chnst lijke Wij zie. BENNEBROEK. Ongeval. De auto G 4473 moest Vrij dagavond uitwijken voor een paard en wagen, waardoor de auto slipte en tegen een teleioon- paal der Bennebroekerslaan reed. De voor ruit werd hierdoor verbrijzeld en de vooras verzet, zoodat de automobiel met verder door kon rijden. De inzittende dame bekwam eenige lichte verwondingen in haar geiaat door de glasscherven en is bij dokier Kouwe- naar verbonden, waarna Zij per spoor naar hare woonplaats 's-Gravenhage is verdok ken. De chauffeur bekwam geen letoei en heeft ook geen schuld, doch wegens de glad heid van den weg slipte de auto. R. K.Geiten vereeniging. Bij Ko ninklijk'besluit van dien 6deu October No. 18, zijn goedgekeurd de statuten van de ver eeniging „Roomsch Katholieke Veieuiig-ng van geitenhouders voor Voorhout en omstre ken „De [Eendracht" tot veredeling vati hét geitenras," gevestigd te Voorhout. Gemeenteraad. Donderdag a.s. 19 Oc tober, zal een openbare Raauds v ergadoring .worden gehouden des voormiddags te lü uur. Aan de orde is de bespreking der regeling met Ledein inzake de levensmidaelenvoorzie ning. .Veiling. Ten overstaan van den notaris R. O. A. v. Cranenburgh van Haariem en Mr. H. M. A. Ooebergh van Leiden, is gister veiling gehouden bij opbod van ver schillende perceelen bLoembo.leuland, tiel- land en weiland met huizen en schuren en eenige perceelen bouwterrein, onder Oegst- geest, ter grootte van 4.39,80; Voorhout.ter grootte van 18.43.21, Oud Ade ter grootte van 11.77.80 H.A, De uitslag was, dat d© perceelen zijn ui gezet op te zamen f 113440. NOORDWUK. Gemeenteraad. In de Raadszitting van giste ren is vcWr d© tweed© maal een voorstel behan deld tot bet onbewoonbaar verklaren van 15-tal woningen. Hoewel de heer van der Meer als lid der Gezondheidscommissie verklaard© dat et woningen bü waren niet te goed voor varkens hokken en de besta" absoluut ongeschikt voo* mensoholijke bewoning, staakten de stemmen. Met betrekking tot de uitvoering van de dia- tributiewet werden B. en W. gemachtigd een overeenkomst aan te gaan met de gemeente Leiden, die bereid is ook voor de distributie van levQTi«midid<Jo'n voor omliggende gemeenten te zorgen. In verband met deze levensmiddelen- voorziening werd voor de laatste drie maanden van dit jaar aan B. en W. een creddet van 2500 toegestaan. NOOBDWUKERHOUT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2