i DAGBLAD voor NOORD-en ZUID-HOLLAND. Enorme voorraad SLOBKOUSEN !ii88iiiiua#ii 49, P. W. TWEEHUIJSEN, Maa aandag 16 October 1916 41st® Jaargang No, 9164 DE OORLOG. Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 604S tfan hedenmorgen TELEGRAMMEN BUITENLAND EfdierciBim. Teiefs9Rnun:mer8 6426 en 2746 MAABLERSöCHE ALLEÜAGJES M°. 2084 Opheldering gewenscht &ORTE BERICHTEN EEN TI RSCH TRANSPORTSCHIP OPGEBRACHT. duitschland. Berichten in drie regeüs. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Ilaariem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.60; voor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,—per week voor Haarlem en de agentschappen f 0,125; afzonderlijke nummers 0,15. PRIJS DHR ADVERTENTIENt Van 15 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel f 0,28 j advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 1S regels f 0,40, elke regel meer 0,10. -t Alle betalende abonnés op dit Blad, in het bezit van een Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4000 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, f 5GO bij overlijden, f 3ÖO bij verlies van een hand of voet, f 250 bij verlies van een oog, 125 bij verlies van een duim, f 75 bij breuk van een arm of been, f ÏOO bij verlies van een wijsvinger, f 25 bij verlies van een anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór I October 1911 uitgegeven polissen zijn niet geldig.) - m'-v '-'"-Hi- 1 DE BIOSCOOP IN DIENST VAN DEN OORLOG. Wë hoorden dezer dagen, dat de afschuwelijke oorlogsfilm", die het Engelsche gouvernement in ons land laat vertoonen ,ook te dezer stede zal komen. Er was zelfs een meneer, die in eer, der plaat selijke bladen z'n „verbazing" uitte dat die afgrijselijkheid hier nog niet „te genieten" was geweest. En een bioscoop-exploitant deelde daarop mede, dat de burgemeester van Haarlem, die totnogtoe heel verstandig alle „oorlogsfilmen" verboden had, na de klacht van dien meneer maar had toegegeven. De meneer kan dus heel spoedig van dit En gelsche oorlogsreclame-moois „genieten". Het is waarlijk droevig! Daar zal men kunnen zien, hoe 'sterke, flinke kerels worden doodgeschoten, afschuwelijkheden van lijken die in de prikkeldraadversperringen hangen, met en benevens propagandaten be hoeve van een der oorlogvoerende partijen. Waarlijk, het is jammer dat de burgemeester zich niet flinker heeft gehouden en deze afschu welijke reclame voor den krankzinnigen massa moord onzer dagen en tevens propaganda voor een oorlogvoerend land, niet buiten onze stad heeft gehouden. In deze omstandigheden hopen wij, dat zoo weinig mogelijk verstandige menschen van dit afgrijselijk bioscoop-vertoon zullen gaan „genie ten": dit is waarlijk geen ontspanning, noch een amusement! AGENDA. 17 OCTOBER. Gebouw St. Bavo Smedestraat23 R. K. Vrouwenbond 8 uur. Bestuur Kalk en Steen. Bestuur Metaalbewerkers. Gecomb. Christel. Gemeentewerklieden. Groote Kerk 23 uur Orgelbeepe ling door den heer Louis Robert. (Zie pro- 'gramtaa Stadsnieuws). Gebouw St Marthavereen, Kleine Houtweg 10 Betrekkingbureau geopend van 31 uur 's middags. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. Bij velen was tot heden de opvatting heer sohende, kennelijk ook bij de Regeerimg, dat een aanneming van het nieuw voorgestelde art. 392 in zich hield dat een toekomstige Wetgever indienen zal een regeling op onder wijsgebied in den geest van de voorstellen der Staatscommissie. Van den kant der unie-liberalen eerst en nu van dien der vrije liberalen ook, gaat men daar nu aan tornen. Op de vergadering van den Bond van Vrije Liberalen men zie het verslag onder Binnenland ont kende mr. Tydeman, dat het aannemen van art. 192 eenige ver-bintenis voor de onder wijs voorstellen der Staatscommissie zou medebrengen. Zijn redenëering was, dat art. 192 niet bindt voor de toekomst en dat bet Grond wetsartikel eenmaal aangenomen, los van de onderwijswetten der Staatscommissie staat. Hij wilde aan den toekomstigen wet gever ook openlaten de mogelijkheid van een andere uitwerking binnen het kader van het Grondwetsartikel. Dit lijkt ons niet zonder bedenking, vooral daar iemand als de heer Tydeman dit denk beeld zoo sterk naar voren brengt. De waar de van een aanneming van art. 192 zal er o.i, door verminderen. In de Kamerdebatten zal deze kwestie tot klaarheid dienen te worden gebracht. Voor eene pacificatie op onderwijsigebied is meer noodig dan een Grondwetsartikel, iets dat meer vastheid geeft; een vastheid, die is neergelegd in de voorstellen der Staatscommissie. Zonder verband tussehen art. 192 en die voorstellen komt alles op losse schroeven te staan. Na de rede van den beer Tydeman is de aandrang naar additioneele artikelen van meer dan één kant reeds uitgeoefend, alles zins verklaarbaar en gewettigd. Het is nu wel duidelijk geworden, dat zonder die additioneele artikelen er niet eenige zekerheid is, dat ër komen zullen wet ten waarin het compromis der Staatscom missie is neergelegd. De huidige Regeering is weliswaar van 8oeden wil, maar wie waarborgt on® wat een andere zal doen? behaalde voordeden weer ontnomen. Ook ten zui den van de Som me, waar de strijd weer herleefde, behaalden de Duitscbers aanvankelijk eenige voordeelen in de huurt vau Ablaincourt en heroverden daar het oostelijk gedeelte van het Ambos-bosch, ten noorden van Chaulnes. In tegenaanvallen der Fransehen hebben de Duitscbers hier echter het heroverde ter rein weer verloren, henevens nog weer nieu we gedeelten van het bezette gebied. De Franschen hebben namelijk bij liün aanval len tnsschen Barlenx en Ablaincourt in het laatstgenoemde dorp en in de suikerfabriek van Genermont vasten voet gekregen. Het zuidelijk deel van Ablaincourt is nog in handen van de Duitseheraa, Dit alles is echter niet het belangrijkste vau het westelijk front. In een Havas-bericbt werd Zaterdag uit Parijs gemeld, dat de geallieerden bezig wa ren met de voorbereiding van weer een nieuw offensief; dus was al onze aandacht op het westelijk front gericht. En nu bevat het Duitsehe communiqué de mededeeling, dat een krachtige artilleriestrijd zich ont wikkelde aan beide zijden van de Somme, welke zich uitbreidde tot ten noorden van de Ancre. Gesteund door dit artillerie-vuur, gingen de Engekchen ten noorden van Thiepval, aan den zuidelijken Ancre-oever tot den aanval over, waar zij tot in jde Duitsehe linie doordrongen. Ook zijn de Éngelschen ten westen van Serres, ten noorden van Réolincourt, ten noordoosten van Festnbert en ten noorden van Nieuw-Kapelle de Duit sehe loopgraven binnendrongen.- Overal el ders werden de aanvallen der Fransch-En gelsohe troepen door de Duitscbers afge slagen. In het Oosten is het voornamelijk in Wolhynië en Noord-Galicië dat weer ern stige gevechten aanstaande schijnen te zijn Reeds is een verhoogde actitviteit der ar tillerie daar merkbaar en op enkele plaat sen is ook de infanterie al in actie geweest, doch tot eenig resultaat hebben deze ge vechten nog niet geleid, Van de«i?<oemeensche fronten werden geen belangrijke gebeurtenissen meer gemeld. De bezetting van Sinaia ,in Roemenië is nog niet bevestigd en -zal dus voorbarig zijn be richt. Verwacht wordt dat Rusland zfj» uiterste krachtsinspanning zal aanwenden op het Roemeensche front en versche troe pen en officieren naar Roemenië zal zen den. De Russische generale staf, zoo meldt het „Journal de Geneive", zal in zeker op zicht de plaats gaan innemen van den Roe- meenschen. Het Russisch leger zal zijn ope ratiebasis uitbreiden tot op Zevembei'gensch grondgebied en zal verder ook nieuwe troe pen naar de Dohroedsja zenden. De Roeme- niërs, zegt hot blad, zullen daar voortaan slc-ohts hebben te zorgen voor de verdedi ging van hun eigen grondgebied. Venizolos beschouwt zich nu aoowat als Koning. Hij heeft zich tot de Entente-mo- gendheden gewend met het verzoek, het pro visioneel bewind te erkennen. En dit ver zoek zal wel ingewilligd worden. Immers de Entente wil niets weten van de regee- ring in Athene en zal zich nu wel verder verstaan met die in SaLoniki, aan wier zijde naar Venizelos zelf heeft medegedeeld half het oude Griekenland, negen tienden van het volk van nieuw Griekenland en al de eilanden reeds staan. De Entente is in Griekenland oppermach tig en weet van die macht ten eigen bate partij te trekken. Alle beweging van groe pen soldaten tusschen Athene en Larissa of tusschengelegen stations is volkomen ver heden, evenals het vervoer van wapenen en oorlogsmateriaal van allerlei soort. "Aan den uur na don ge:;telden termijn, onvoorwaarde lijk toegegeven. Een sensatiewekkend bericht. Ongeveer veertien dagen gel. den zoo verneemt de „Morningpo t," d.d. 11 dezer uit Athene werd de (anew c divisie die te Chalcis gestationeerd is, uit d.e stad terug getrokken en naar het binnenland van Boeo- tië en naar het station Sclusmatri overge bracht. Troepen van verschil end© pun.en van den Pelopormesos _zija te Korinthe saamge trokken, vanwaar zij in enkele uren o ,or cien "berg Helikon eveneens naar Booië over go- gebracht zouden kunnen worden en den spoor weg kunnen bereiken. De d.vLie te Atlmne is verder in noordelijks r.chtlng langs den spoorweg vertrokken of gekampeerd in den omtrek van het kroondomein Tatoi, dat sterk verdedigd word. me. schansen, pr.kke d. aad, versperringen en art.l er o stellingen. ALe toegangen,behalve aio wel ,e m n met een bijzondere verg mini g mag p seeren, zijn afgezet. Royalisten die meer fanat.ek dan gestoten zijn, maken geen geheim van hun plan, om, al8 de geallieerden Grienen.and zulea trach ten te dwingen zich bij de Entente aan te sluiten of zullen beproeven om Vemzelos aan den Koning op te dringen, den Kon.ng zich naar het Noorden langs den spoorweg terug to la-ten trekken, waarheen hij zijn troepen zich me© zou nemen om d.e te Tnkkala, in Thessaiië, samen to bekken. Zij zouden daar verschanst -b. jij ven liggen, tot do lang verwachte He. ko JDui sjLe leger macht op komt dagen. Met deze samen zou hij dan tegen de geallieerden optrekken. Of de Koning werkelijk voor dit dwaze plan voelt, kon men niet zeggen, maar zijn volge lingen spreken er in eik geval over als over een vast program eh aiie hierboven vermelde maatregelen pleiten, ervoor. De revalutionaire vloot hand- hatft de Grieksche vlag. Da „Tribuna" verneemt uit Athene, dat admiraal Fournst op een bevel van den Griek- sclicu conlre-admiraal da Grieksohe viaggen, die van de in beslag genomen schepen waien afgenomen, opnieuw liet.hijschen. Men houdt het voor waarschijn.ijk, dat ..binnenkort ook al het oorlogsmateriaal van Let land.eger zal worden in beslag genomen, daar de En ie a se nog steeds bevreesd is, in den rug ta worden aangevallen, De forten van Athenea De geallieerden hebben, om toezicht te oefe nen op het lia ven verkeer van Piraeus, de forten bezet, die de p>tad beheerschon. Italië en Griekenland, Dat Italië zich zo-u verzetten tegen Gr ie kenland's deelneming aan den cor.og aan de zijde der bondgenooten wordt than, in e.n officieel© momor.e der It&iLanscho rego.r ng aan de përs met beslistheid iegenge.-prok n Ingerukt Marseh De correspond-out van d© „Corriere della Sera" verneemt, dat Fournet oen nieuwe no.a aan de Grieksche rege.r.ng za, r.ch.en, waar- in verlangd wordt, de Gr.ekoche irce^eu wes telijk van Kasloria terug to trekken. Be rege.ring te Athene en de Entente. De vertegenwoordigers van de Entente wachten op nieuwe instruct.es van hun re geeringen over de in te nemen iioudmg te genover het' nieuwe ministerie. Men ver wacht, dat, al krijgen zij niet da instructie het Ministerie volkomen te erkennen, zij tocu gemachtigd worden, beirekk.ngen- aan ie knoope-n, daar het noodzakelijk is, sommige loopende zaken teneinde te brengen. Een overlooper. Door Reuter wordt uit Athene geseind, dat Politis, de directeur-ge..eraai van uu.toula.,d- scho zaken, van daar naar Sa.oniki js ver trokken, ton einde het am ut van m.nis.er van buiteniandsche zaken in de voor mop dge ie georing te aianvaarden. Rr wordu goUWiU, dat hij, na een kort vertoef te Sa.oniki, met oen bijzóndere zending naar Westelijk Pure pa zal gaan. OVERZICHT. Op liet westelijk front zijn weer nieuwe ge\ echten geleverd. Eerst hebben- de Duit- «ëbers eenige aanvallen gedaan en daar mede hun positie verbeterd, doch daarna sim de geallieerden weer een nieuw offen- ®ief begonnen, dat den Duitsokers weer ern stige verliepen toebracht. Aan het zuidelijk gedeelte van het bosch vau Sb Pierre Vaast hebben de Duitscbers a»a d© Fransöhen de bh vroegere aanvallen Noorwegen en de duikbooten. De Koning van Noorwegen heeft, in overleg met de reegering, het besluit uitgevaardigd, dat duikbooten die voor oorlogs-gebruik uitge rust zijn en aan een oorlogvoerende mogend heid belmoren, zich ruet in de Noorsche vaar wateren mogen bewegen of ophouden. Als zij j dit verbod overtreden, loopen zij gevaar met n z)jn er geen beperkingen in wapengeweld aangevallen te worden, 't Verbod het verkeer van Larissa naar Athene, wijl dit in het voordeel der Entente kan zijn. UIT HET LAND MET TWEE REGEE RINGEN. Toen er gedreigd werd. De Grieksche pegeering heeft het ultima tum der entente inzake de vloot volgens de „Ternps" niet aanstonds ingew.l-igd. Wel a .t- woordde de minister-president binnen den ge- stelden 'termijn in de meest vriendschappe lijke termen, doch hij gaf geen -bepaald ant woord op den eisch tot ontwapening van de vloot. Eerst toen admiraal Parage verklaarde, ingevolge zijn orders geen tegensland te zul len dulden, heeft de Grieksche regeering, twee verhindert echter niet, dat. een d-uikboot wegéns zwaar weer of averij het Noorsche gebied op zoekt, om het leven van ha ar bemanning te redden. Hot vaartuig moet dan binnen het gè- bied boven water blijven en de nationale vlag- en het internationale sigmaal, j}0 reden vcor zijn aanwezigheid aangeeft, voeren. Hot vaartuig Moet het gebied verlaten, zoodra de reden voor zijn aanwezigheid vervalt. Andore duikbooten dan de cgnoom-do mogen het Nooraehe gebied slechts bij daglicht en bij gc-ed zicht, boven water uitstekend en met de nationale vlag in top binnenvaren. Een vreemde duikboot die zich in Noorsche vaarwateren beweegt, moet wegens de moeile- lijkhed-eit om tusschen de verschillende soorten van duikbooten het onderscheid te zien, zelf het risico c® zich nemen voor elke schade of voor oen vernietiging, die van een abuis het ge volg zou kunnen zijn. De verordening wordt 20 October van kracht. Do Belgische regeering en de Gentsche hèogeschooL Het Belgische Staatsblad, van de Belgische regoering te Havre, bevat een besluit tegen de personen, die in zake het vraagstuk van de koogesohool te Gent de hand gereikt hebben aan generaal von Bissing, den Duitsohen gou verneur-generaal in België. De onwaardige ambtenaren, die Met den vij and heulen, zullen voor goed ophouden te be- hcoren tot den Belgischen staatsdienst. De diploma's, door de nieuwe universiteit verleend, zullen in België geen geldigheid i-egenover de wet bezitten. De Belgische ambtenaren en de particulie ren, die op zich genomen hebben colleges te geven of functies te bekleed-en aan de nieuwe universiteit, te Gent door de Duitsehe overheid gesticht, en die dragers zijn van het enderschei- dingsteeken van de orde van Leopold of van een andere nationale orde, worden, onvermin derd de maatregelen waar zjj later het object van kunnen zijn, van die orde vervallen ver klaard. Dit koninklijk besluit, dat genomen is in het groote Beigische hoofdkwartier, draagt de handteekei ingien van de ministers Poullet en baren Üeyens Rusland een voorbeeld voor.... Italië! Italië, dat op geheim aandringen van de loge, hel Palazzo di Venozia, het delegatie-ge bouw van den Oostenrjjksohen vertegenwoordi ger bij het Vaticaan, in beslag nam, wordt hoewel niet bedoeld ernstig de les gelezen door de Russische regeering, diie er zich op be roemt, dat zy, in strijd met de beweringen van do Duitsehe pers, zich in de kwestie van inbe slagneming van ambassades, legaties en oon- sulaatsgebouwen van vijandelijke staten in Rutland voor ziekenhuizen of weldadigheids- werken op zuiv-er juridisch standpunt plaatst. De Spaansche scheepvaart. Uit Barcelona wordt gemeld, dat in handel»- en iudustrieele kringen aklaar men nog steeds in een toestand van opwinding verkeert, daar de aclreepva-art- ma al schappijen, ondanks alle voorstellen van de regeering weigerachtig bdjjiven, hun schepen te laten uitvaren uit vrees voor aanvallen van duikbooten. Uit Portugal. De spoorwegen in Portugal hebben to kampen met een groot gebrek aan wagons, daar deze alle in beis-lag zfjn genomen voor militaire transporten. Er zijn minstens 1000 wagons te weinig om het geregeld ver keer te kunnen onderhouden. Aan het Russische front. Volgen» oen be richt uit Geneve heeft de correspondent van ,,L© Journal" in liet Russische hoofdkwartier aan zijn blad geseind, dat er nog nimmer zoo hardnekkig is gestreden ais thans en dat de Lussen nog rooit een dergelijken tegenstand vau t' i Luitsche en Gostenrijksche tr-oepm heb ben ondervonden. Groote Duitjehe troepen machten zijn g'ècouoantroerd tegenover iet leger van generaal Broessilof en de steeds ster- Ier wordende Luitsohe artillerie overstelpt de Euss:s-ho lu-ie met een lawiuo van leed en ijztu DE BIJZETTING VAN WIJLEN KONING OTTO VAN BEIEREN. BERLIJN, 15 Oct. (Part.) Betreffende de bijzetting vau wijlen Koning Oèto van Beie ren worden de volgende bijzonderheden uit Munchen gemeld: In alle stilte werden de laatste overblijfselen 's nachts uit het een zame slot Fiirsteuxied, waar de Koning gis ongeneeslijke krankzinnige de laatste tien tallen jaren geleefd had, naar de Beiersche residentie vervoerd, waar de baar in den pronkwagen der Wittelisbacher Vorsten naar de St.^ Michaelskerk werd overge bracht. Precies te middernacht werd de baar geopend, op de katafalk getild en door de geestelijkheid en de Koninklijke lijfwacht omgeven. Do doode Koning was gekleed in de zwartzijde dracht der St. Hubertu-rid- ders. Zijn .vreedzame trekken herinnerde sterk aan zijn broeder Lodewijk II. Des na middags om 5 uur werd onder een rouw dienst, die de Koning, de Koningin en het geheele Hof bijwoonden, de haar in de groe ve gedragen en op de plaats naast Koning Lodewijlk II bijgezet, terwijl veklbatterijen buiten het laatste saluut voor den Koning afvuurden. CHINA EN JAPAN. ZiiRIOH, 16 Oct. (Part.) Volgens berichten pit St. Petersburg aan de Zwitsenscho bla den meldt de „Rusdkoje Slowo": Naar uit telegrammen uit Peking en Tokio blijkt, is een Japan6ch-Chineesch conflict onvermij delijk. Japan is reeds met mobiliseeren be gonnen. Zijn munitiefabrikatie wordt van heden af slechts voor zijn eigen behoefte aangewend. Eveneens heeft de Japansche handelsvloot bevel ontvangen, tót nadere orders geen transporten meer voor buiten- landsche rekening aan te nemen. De schending van Zwitserlaud's onzijdigheid. In d-en nacht van 10 op 11 October is een üuitsch vliegtuig terugkeer en de van oen vlucht beven Frankrijk, te Torgau geland. Nadat de kommandant zich liad georiënteerd, vertrok liij onmiddellijk naar Duitachland. De Duit sehe legerleiding heeft aan de Zwiteersclie- regecring leedwezen betuigd over het voorval Vredegeruchten tegengesproken. De oorres- pondent te Berlijn van liet agent-schap van lj.eara-t hooft naar New-York een draadloos te. lagram gezonden, waarin hij zegt gemachtigd te zijn, alle geruchten tegen te sproken, vol gens welke de Duitsehe regoering pogingen, om tot vrede te komen, zou gedaan hebben. liavas verbet-ort Asquith's mededceiingen. Het fiavas-bureau te Parijs meldt; Waarschijn lijk; steunend op hot communiqué van 22 Sep tember, heeft A-squith in zijn redevoering ge sproken van 32.421 krijgsgevangenen, die de ransclicn tot 12 October aan do Somme ge maakt zouden hebben. Het geheele aantal krijgsgevangenen, door de Franschen aan de Somme bedraagt 40.125. Asquith was zekér 'n halve maand achter met kranten lezen! De Russische regoering zoo wordt offi cieus uit St, Petersburg gemeld beschouwt dio gebouwen als onschendbaar volgens het al gemeen erkende volkenrecht. Daarom heeft zij de verzoeken van sanitairo lichamen aan de re goering, om die gclicuwen tot hun beschikking te stellen, afgewezen. ST. PETERSBURG, 15 Oct. (Officieel.) Op 12 üclcber heeft een Rusissohe duikboot zich bij den Bosporus meester gemaakt van het ge- wapeuoe Tuikeehe transportschip „Rodosto" en het naar Sebastopol opgebracht. De „Rodo sto" is een schip van 6000 ton. Het werd door Duitsehe officieren gecommandeerd. De opvolger van Mgr. Frühwirth. He „Bayrisch© Staatsiei ung" verneemt, naar Wolff seint, dat het thans vast staat, dat de Nuntius te Münohen, Z. E. kardinial Frühwirth, bij het Oonsis'orie, dat tegen het einde van de volgende maar.d zal ji.'a its vin den, den kardinaalshoed zal ontvangen. Tot opvolger van Mgr. Frühwirth is de tegen woordige Nuntius in Brazüië, d: tl.ulair-aarts- bisschop van Lardi, Mgr. Averaa, benoemd, JAPAN. Een cliolera-cpideniie. Naar de „Kölnischo Zeitung" uit Kopen hagen vernoemt, wordt uit Moekden naar St. Pebersburrg getelegrafeerd', dat de chole ra in Japan en Korea zich schrikbarend uit breidt. Volgens de laatste berichten klom het aantal sterfgevallen tot boven de 50OI) e-n in Korea tot meer den 300. Men heeft tiians opgehouden met geregeld ambtelijke berichten te geven over den stand der epide mie, teneinde geen paniek te veroorzaken onder de bevolking, daar anders handel en verkeer worden bedreigd. Dj Japansche au toriteiten verscherpten de maatregelen, om een verdere verbieidmg van de ziekt/ langs de Mantsjoerijsche kust, de Koreaansche gren zen en den spoorweg te verhinderen. Via Parijs wordt gemeld, dat volgens een bericht uit Boekarest de Roemeeneche staatsman Filipeseu ernstig ziek is. Eergisteren, Zaterdag, is te Keulen het socialistisch Rijksdag'lid Hof rich ter, afge- vaardigde van Keulen, overleden. De woningnood is te Kopenhagen zoo groot dat vele families in scholen en publieke gebou wen moeten worden ondergebracht. Prins Nieolaus van Griekenland, de broe- derf van den koning réist via St. Petersburg. Kristiania en Frankrijk naar Griekenland. Van het llaliaansche leger zijn tot nu toe sedert liet uitbreken van den oorlog reeds elf goneraals op 't veld van eer gesneuveld. Via Stockholm, wordt gc-m-eld, dat graaf Taube, do Zweedsclie' gezant te Berlijn, Vrijdag in het ziekenhuis te Al inga as is gestorven. De groote Noorsclio papierfabriek te Drammen wordt stopgezet, omd»t Engeland geen uitvoer harer producten toestaat. De bezittingen "van de Puitsch-Oosten- rijksehe ijzorvereenigmg zijn door de Italiaan- sche regoering in beslag genomen. Naar de Corriere della Sera meedeelt, zijn te Boekarest 47000 vluchtelingen van d/o Roe meensche grens aangekomen. Frankrijk heeft den uitvoer verboden van rooden wijn en zuidvruchten. Hetzelfde verbod zal in Italië worden afgekondigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1