uit oe pnmmciE BERICHTEN STATEN-ÖENERAAL aantal ambtenaars vereeniglngen den 15deu October te Utrecht in vergadering bijeen, en vertegenwoordigende inspecteurs en ont vangers der Directe Belastingen, directeu ren, commiezen der Posterijen en Telegra fie, electrotechnische ambtenaren der Tele grafie, üliprs en landmeters van het Kadas>- ter, werd besloten zich te wenden tot den Ministerraad met het verzoek, aan alle rijks ambtenaren een duurtetoeslag te verleenen ten bedrag van 15 pet. over de eerste 1000 salaris, 10 pet. over de tweede 1000 sala ris en 5 pet. over de derde 1000 salaris, zoodat de maximum toeslag voor salarissen boven 3000 zou bedragen 300 per jaar. Handelsspionnage. De „N. R. Ct," deelt mede, dat in verband met een onderzoek naar de handelingen eener firma te Rotterdam zich ncemende Staalman en Co., welke firma per (Circulaire aan handelskantoren, reederijen enz. aanbiedingen deed voor de levering ran lading- lijsten van schepen en van de namen van de af zenders der ladingen, gearresteerd zijn R. R., fcen gewezen inspecteur van politie der ge meente Rotterdam, H. A. van der E., koopman, 'A. van D., controleur bij de scheepvaart en G. .V., lossen werkman uit de Vinkenstraat. Allen worden heden ter beschikking der justitie naar liet huis van bewaring overgebracht als ver dacht van het in gevaar brengen van de neu traliteit van ons land. De gewezen inspecteur R. R., in deze do hoofdpersoon, heeft erkend de L'iiculaire de wereld ingezonden te hebben en inet Duitschers in Rotterdam in - verbinding te staan. Hij handelde onder de firma Staalman Co. en had het kantoor dezer firma geves tigd ten huize van den verdachte H. A. van der E. in de Albregt Engelmanstraat. De beide an dere verdachten hadden in opdracht de schepen in de havens te controleeren en de resultaten daarvan op dit kantoor mede te deelen. Allen «tonden in dienst van R. R-, van wien zij hun ioon ontvingen. Vergiftiging? Het gezin van den aard appelkoopman Pat te Wolf aartsdijk gebruikte Donderdag ingemaakte groente. Man, vrouw en dochter werden onwel. Zaterdagnacht ie de vrouw overleden. Zondagavond is de dochter gestorven. De toestand van den man is gevaar- Een schildwacht aangevallen. Zondag avond. werd een schildwacht, op post staande voor de Bagijnestraat te 's-Gravenhage, door rder burgers lastig gevallen. De laatsten gin gen tot handtastelijkheden over en wilden den schildwacht te lijf; deze verdedigde zich zoo goed jnogelijk, doch kon niet verhinderen dat aren hem een i ge flinke opstoppers gaf, waar- ioor hij buiten kennis geraakte en later zelfs een zenuwtoeval kreeg. De man wordt thans verpleegd in het militair hospitaal en is bete rende. Na seven jaarl In het laatst van Decem ber van 1809 werd, terwijl de bewoners uit- etedig waren, ten huize van den heer S. E. Berkhout te Leeuwarden ingebroken. De die ven hadden zich in den nacht toegang weten te verschaffen door een raam in de steeg naast de w oning. Alle kamers werden door de dieven doorzocht en menige kast werd opengebroken. Veel porselein en antiquiteiten werden ont heemd, doch de meeet waardevolle voorwerpen waren in een brandvrije kluis geborgen, waar aan echter ook was gepeuterd. OnlangB kreeg, aldus meldt het „Hdbl.", de commissaris van politie, de heer Weaser, de gelegenheid zijn dossier te verrijken, toen de band werd gelegd op drie bekende inbrekers, die een serie inbraken op hun programma h&d- ien. Twee diefstallen met braak werden in Juli jJ. gepleegd, een in de coöperatieve stoom- puivelfabriek en een in een pand van de theefirma Ten Brink, welke beide gebouwen an de Emmakade zijn gelegen. Ondertusschen hadden eenige gedetineerden ja de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden ruzie met elkaar gehad en de eene partij had de andere dingen verweten, welke verband hielden met den diefstal ten huize van den heer Berkhout. En dezer dagen bekenden Johannes Geve Jaar en Marinus Schouten de daders te zijn van den diefstal met braak. Gevelaar is Woensdag uit de bijzondere strafgevangenis ontslagen; de hem opgelegde ptraf wegens diefstal met 2 anderen ten huize van den heer Greidanus was verstreken. De justitie liet hem echter niet op vrije- voeten; zij vervaardigde een bevel tot voorloopige ge vangenhouding uit en en thans zat Gevelaar weer in het huis van bewaring. De andere ver dachte, Schouten, toeft daar eveneens in ver band met de diefstallen aan de Emmakade. Overvloed van haring. Men schrijft uit Vlaardingen: In de laatste dagen is de ha- ringvisscherij bijzonder gunstig. De eene logger na den anderen komt volgeladen bin nen. De logger VL 97 „Prinses Juliana," schipper A. Storm, hal zóóveel haring in de vleet gekregen, dat hij slechts een gedeelte der netten aan boord kon halen en de ove rige met een massa haring verloren moest laten gaan. UIT ONZE VORIGE OPLAAG HAARLEM. KUNST. TENTOONSTELLING.VAN SOHILDERIJEN TEEKENINGEN EN BEELDHOUWWER KEN IN HET MUSEUM VAN kunstnijverheid. Terwijl men in grooten getale optrekt naar den voetbalwedstrijd aan de Spanjaardslaan, zijn slechts enkelen aanwezig bij de opening van deze (belangrijke tentoonstelling. Gelukkig klom dit 'getal en werd de belangstelling in den loop der middag vrij groot. Waar het aantal tentoonstellingen op picturaal terrein, vooral in den laatsten tijd, groot genoemd mag worden, verdient-het zeer zeker waardeering 'dat hier aan de sculptuur zoo'n voorname plaats is afgestaan. In ons land waar de beeldhouw kunst, in verhouding tot de andere beeldende kunsten, zich slechts in een vrij geringe belang stelling kan verheugen, is het een daad te noemen een zoo omvangrijke collectie beeldhouwwerken bijeen te brengen. Immers deze tentoonstelling geeft het resultaat /an de verschillende,«dikwerf zeer uiteenloopende, opvattingen van eenige bekende Nederlandsche beeldhouwers naast elkaar en laat ons de beeldhouwkunst zien in haar verschillende uitin gen en toepassingen. Er ia hier bouw-beeldhouw- werk, portretbeeldhouwkunst, yrije beeldhouw kunst en het monument. Realisme en styleering, traditie en nieuwe op vatting. De omvangrijkheid dezer tentoonstelling, waar bovendien elke inzending op zich zelf eene be spreking waard is, verlangt meer dan alles in een kort verslag saam te vatten, zoodat we op de inzending beeldhouwwerken nader zullen terugkomen en voor heden slechts de schilderijen en teekeningen van den heer A. de Miranda be spreken. De Miranda heeft voor eenigen tijd geëxpo seerd in het stedelijk Museum te Amsterdam een groote compositie. Belgische vluchtelingen. Een totografische reproductie geeft deze schildering in haar geheel, tewijl eenige fragmenten, (stu- die's) uitgevoerd in temperaverf op etanietpla- ten, een denkbeeld kunnen geven hoe dit geheel als spel van lijn en kleur zal doen. Van opvatting decoratief, doet dit werk in ailes denken aan de Japanners, een eigenschap die we in bijna alle werken van de Miranda terugvinden. Er zit in deze groepeering een gang, een voortstuwen, een bijna chaotische levendigheid zooals die voor komt bij Japansche jachttafereelen en dergelijke. De figuren zijn door houding, gebaar en expres sie van een zoodanig karakter dat aan toeval niet meer gedacht kan worden, doch het vermoeden veld winst dat hier gepoogd is de groote Japan sche kunstenaars na te volgen. Doorgevoerd is dit tot in de details. (Men zie bijv. de handen der vrouwenfiguur.) Verder zijn hier van de Miranda kinderstu- die's vlotte penseelschetsen van het ariiesten- zomerfeest, tennisspelers en boksers. Alles sterk onder Japanschen invloed doch vaak van een zoodanige vaardigheid en spontaniteit, gepaard aan groot uitdrukkingsvermogen, dat ze in vele opzichten deze kunstwerken nabijkomen. Zal dit werk dan ook niet nalaten op den Europeaan in druk te maken, onder de Japanners gelooven we niet dat de Miranda tot een der grooten gerekend zou worden. De schilderijen en teekeningen van de Miranda en de beeldhouwwerken van Thérèse van Hall, J. C. Altorf, H. A. van den Eijnde F. E. Jeltsema, Th. van Reijn, B. J. Richter en Louis Vreugde blijven tot eind November tentoongesteld. M. v. d. W. VAN ONZE RECHTBANK Zitting van gisteren). Valscliheid in geschrifte en verduistering. Gisterochtend diende in een bnitengwone zitting een zaak, dagteekenende van een paar jaren hèr, waarvan toenmaals een on derzoek was geopend, dat echter niet leidde tot een strafrechterlijke vervolging, doch die nu voor de rechtbank was gebracht op last van den procureur-generaal bij het Ge rechtshof te Amsterdam. Te verantwoorden had zich de hoofdcom mandeur der brandweer te Heemskerk, B. N. geheeten, aan wien was ten laste gelegd, dat hij in den loop der jaren 1913 en 1914, op lijsten van gelden nit te betalen aan hen, die bij de branden bij Smid en Beentjes hulp hadden bewezen, valschelijk de handteeke- ningen van die personen had geplaatst en later van die 6tukken had gebrjiik gemaakt om eenige gelden te ontvangen en die zich toe te eigenen. Bij de behandeling der zaak bleek, dat, nadat een onderzoek was ingesteld, de bekl. aan de mensohen alles had voldaan. Het O. M„ dat meende dat bewezen was het ten laste gelegde: valschheid ip geschrifte, ge bruik maken daarvan en verduistering, nam deze terugbetaling in aanmerking en be toogde, dat het op dien grond niet wensclie- lijk is en niet raadzaam een strenge straf te eischen. Het vorderde 2 maanden gevange nisstraf. Dè verdediger, mr. J. H. Monnik, rele veerde dat het de gewoonte was, dat de commandant uit eigen middelen betaalt, dat men hem later dan ter secretarie, na inlevering van de lijsten'dat teruggeeft en dat hem dit een maal een voorschot was ge geven; dat bij den bekl. geen sprake van verduistering is geweest en geen bedoeling van opzettelijk nadeel toe te brengen. Hij pleitte op dien grond de vrijspraak van het ten laste gelegde. Mocht inmiddels de. rechtbank meenen, dat bekl. wèl moet worden gestraft, dan bepleitte spr. hem de allerlichtste straf op te leggen, daarvoor aanvoerende, dat bekl. nu nog hoofdcom- mandeur van de brandweer is en dus geniet het vertrouwen van 't gemeentebestuur, wat wel een bewijs is dat men de gepleegde fei ten licht acht, en verder, dat bekl. gunstig bekend staat. Uitspraken. De Arr. Rechtbank alhier heeft gister de volgende uitspraken gedaan: P. A. van der G.,voermansknecht te Haarlem, verboden uitvoer, 8 boete of een week tuchtschool; S. F., werkman te Oostzaan, omkooping van een ambtenaar, vrijgesproken; J. van der H. en M. B., sigarenmakers te Beverwijk diefstal, no. 1 7 boete of 7 dagen h., no. 2 7 dagen gev^traf; J. van \V., loodgieter te Haarlem, overtreding hondenbelasting, boete of 2 dagen h.; C. E., broodslijter te Heemstede, diefstal, 14 dagen gevstraf; S N., voorslaander te Haarlem, mishandeling, 5 boete of 5 dagen b.; C. Z„ arbeider te Zandvoort, verduistering, 10 dagen gev.straf K. B., koopman te Haarlemmermeer, die renmishandeling, 25 boete of 25 dagen b. J. G., arbeider te Haarlemmermeer, belee diging ambtenaar, 10 boete of 10 dagen h J. van der M., gezagvoerder te Noordwijk poging tot verboden.uitvoer, 10 boete of 10 dagen h.; P. L., arbeider te Velseroord, mishandeling, 5 boete of 5 dagen h.;,J. J., zonder beroep te Zaandam, beleed, ambte naar, 15 boete of 15 dagen h.; P. J. G., keil ner te Amsterdam, wederspannigbeid, 10 boete of 10 dagen h.; G. B., arbeider te Pur- merend, mishandeling, 4 maanden gev.straf: H. D., arbeider te Edam, strooperij met in klimming, 14 dagen gevstraf; C. S., visscber en J. B., werkman, beiden te Edam, weder spannigheid, ieder 14 dagen gevstraf; K. P., zonder beroep te IJmuiden, bedelarij, 12 dagen h.; C. M. F., machinist te Hillegom, appèl overtreding tramwegreglement, vrij gesproken; P. de R., hoofd eener nettentraan- derij te IJmuiden, appèl overtreding Hin derwet, ontslagen van rechtsvervolging. HET TIENDE WEER HIER. Op 31 October a.s. zal het 10e Reg. Inf. naar hier terugkeeren en het 21e Reg. Inf. weder in de barakken in de Legerplaats bij Laren worden ondergebracht. Dr. H. L. VAN LINDEN VAN DEN HEU- YELL TREEDT AF. „H. D." meldt: Dr. H. L. van Linden van den Heuvell heeft Zaterdagochtend aan den Raad medegedeeld, dat hij ontslag neemt uit zijn betrekking van geneesheer-directeur van het St. E.isabeths- Gasthuis, met ingang van 1 Januari, of zoo veel eerder als de dienst van het Gasthuis het toelaat. Uit dit bericht, blijkt dus, dat Dr. Van Linden van den Heuvell geen genoegen heeft genomen met het raadsbesluit inzake het be heer van het Gasthuis. BURGERLIJKE STAND. Geboren13 Oct. z. van R. Colien-Hartog- 15 Oct. z. van M. Kuiper-Brinkhorst. d. van J. M. Klaassen-Immers. z. van J. v. "Vliet- Fisscher. d. van E. Groot-Smit. 16 Oct. z. van G. M. Zijlstra-Sehaap. Overleden: 13 Oct. G. Keijser, 87 j. Rozen straat. J. S., 3 m., d. v. v. Gelder, L. Heerenstraat. SCHOTEN. R. K. Drankbestrijding. Door de Noord- Holl. Propaganda-commissie van bet Dioc. Kruisverbond werd in overleg en met volle goedkeuring van den Zeereerw. heer pastoor der parochie Oud-Schoten op Zondag 15 Oc tober, des avonds na net Lof, een vergade ring belegd in bet gebouw van den Nederl. R. K. Volksbond, om te komen tot oprich ting of liever tot hernieuwing van de af deeling, in die parochie vóór jaren opge- -rieht en thans bijna vergeten. De weleenv. heer kapelaan Van der Salm zette in bet kort uiteen de nadeelen van den sterken drank en bet voordeel der georganiseerde drankbestrijding en wekte na een schoon beeld uit den te.genwoordigen tijd van oor log en soldalen, de aanwezigen op allen sol daat te worden in het machtig leger van Sobriëtas en mee' te strijden den beerlijken strijd voor de eere Gods en bet heil der inen- schen zoowel geestelijk als lichamelijk. Staande de vergadering gaven zich 14 mannen op voor het Kruisverbond en 11 vrouwen voor de Mariavereeniging. Uit de zen werd een voorloopig bestuur gekozen, voor het Kruisverbond bestaande uit de hoerenJ. P. Handgraaf, voorz.; Cbr. Wol Ff, penningmeester en Th. van Geldorp, Borneo- straat 15, secretaris. Voor de M gr ia-ver. uit de dames: A. Handgraaf, presidente; B. Wolff, pennlngincesteres en F. Reijer, Rijk - straatweg 237, secretares-. Voor ieder lid werd de „Kruistocht" besteld en daar de vereenigingen kerkelijke en koninklijke goedkeuring hebbeu, werd besloten tot aan sluiting bij het Diocesaan Kruisverbond. Treurig. Onder de omgekomen opvaren den van den logger „IJM 290", behoor Look onze plaatsgenoot, J. van Heusdcn. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. VELSEN. Exploitatie-Maatschappij ,/iollandia". De „Staats-Ct." bevat de akten van oprichting van de N.V. „Exploitatie-Maatschappij Hollandia", alhier. Het kapitaal der vennootschap wordt be paald op vijftig duizend gulden verdeeld in vijftig aandeden van duizend gulden. Voor de eerste maal zijn tot leden van den raad van beheer, die de Vennootschap bestuurt, benoemd de heeren Visser, te Driehuis. Bückmann en Pool, te IJmuiden. IJMUIDEN. Stoomtrawlers over tijd. De stoomtrawler „Hercules" en „Eendracht 1" van hier zijn reeds twee weken op reis, zonder dat men iets van de schepen hoorde. Men begint zich nu naar men ons van hier mededeelt aldaar ongerust te maken, omdat door den storm de vorige week ook al eenige haringloggers gestrand en ver gaan zijn. Lijst van onbestelbare brieven en briejkaar ten, waarvan de af zenders onbekend zijn. Terug ontvangen in dé le helft der maand October 1916: brieven binnenland: H. Bakker, .Amster dam; mej. J. de Oude, Amsterdam; M. F. J. Kolkman, den Haag; W. Bos, Rotierdam. Brie ven buitenland: Francois Janet, Reims; Mau rice Collard-, Angietère. Briefkaarten binnen land: Mej. J. G. Korporaal, Amsterdam; A. Zijde, Amsterdam; B. v. d. Bosch. Amsterdam; A. v. d. Bosch, Amsterdam; B..Wolker, Am sterdam; M. Vischer, AmsterdamBetsie Heit- geest, Amsterdam; P. de Jong, Amsterdam; fam. Klein, Amsterdam; P. de Goede, Amster dam; H. v. d. Hoevering, den Haag; Mej. A. Spanjaard, den Haag; B. Stam, den Haag; C. v. d. Molen. Haarlem; Aldert Ros, Katwijk a Zee; J. C. v. Ieperen, Maarseveen; Cel 1—408, Rotterdam; Pietje Ros, ScheveningenA. Kerk man, zonder plaats v. bestemming; l brief kaart zonder adres. Briefkaarten buitenland: H. Kieboom, Lubeck. UITGEEST. Sobriëtas-bloempje- N; opbrengst van bet Sobriëtas-bloempj© bed .o©g voer deze gemeente f 3i.5ir/2. R. K. Volksbond. De afd eling verga derde met slechte opkomst. De ZeerBvw. adviseur was aanwezig. Al eieeist word ©en schrijven voorgelezen, waarbij verboden wordt propaganda te maken voor de vereeni- ging: „Ons politiek recht," zoolang de Bis schoppelijke goedkeuring voor de vereeni- ging niet is verkregen. Voorts wijst Z.Eierw, er de propagandaclub op, goede propaganda te maken voor de Katholieke Illustratie. De voorzitter noemt de leden van het alhier bestaande levensmiddelen comité op en deelt hare werkzaamheden en streven nader mede. Ook is eene nieuwe tooneelclub in den R. K. Volksbond alhier opgericht met den heer heer G. A. Eeltink als regisseur. Dan brengt de heer H. W. Vos verslag uit der gehouden Oentralen Raad te Haarlem en ontvangt daarvoor den dank der vergadc- Veeder wordt besloten lijsten te doen cir- culoeren voor een gedenkteckeu op het g. af van wijlen dien heer W. O- J- Passtoors. Een afgevaardigde zal naar 'do vergadering van de permanent» commissie inzake crisis maat regelen, le houden op 21 October a.s. te Utrecht, gezonden worden. WERVERSHOEF. Personalia. Bij Kon. besluit is ge edge keurd dat A. Slot, burgemeester der gem. Wervershoef, op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1917, eervol ontslag is ver leend als secretaris dezer gemeente. EGMOND AAN ZEE. De bemanning van de .Johanna". Naar wordt gemeld, waren van de opvarenden van „de Johanna", waarvan de bemanning door het omslaan van een eloep is omge komen, 10 Egmond-aan-zeeërs en 2 van Eg- mond aan den Hoef. De namen zijn: C. Zwart, schipper; stuurman G. Zwart met zijn zoon, die als jongen medeging; de ma trozen C. Duin, G. Smit met 2 zoons, varen de als jongens; T. Smit, L. Blok en W. Prins, allen uit Egmond aan Zee en do jon gens P. Kabel en Rosing uit Egmond aan den Hoef. HAARLEMMERMEER. Aanpakken. Men meldt ons uit Haarlem mermeer: De geh e el e Meer is in actie; de campagne inzake den bietenrooi is begon nen. Eu voor andere zaken zijn de mensehen nu niet warm te maken. Dat is gebleken bij de pogingen, die wer den aangewend om te komen tot de oprich ting van een afdeeling van den Dioc. R. K. Land- en Tuinbouwbond. Van slechts enkelen is medewerking ont vangen. Dat er op deze manier niet veel van de zaak terechtkomt, is begrijpelijk. Als alles op de schouders van één persoon geladen wordt, dan duurt bet maanden vooraleer de zaak op pooten staat. En als bet zóó lang duurt en de medewer king zóó gering is als thans, dan gaat de animo onder de enkelen die er nog wat voor gevoelen, er ook spoedig af. De hoofdzaak is dus: er moet aangepakt en medegewerkt worden! Aangepakt is er al, 't zal dus van de me dewerking afbangen! En die medewerking verwachten we voor al van hen, die op den gang van zaken veel invloed kunnen uitoefenen. Tot op heden is hiervan niet veel be merkt kunnen worden. Maar enfin. Nogmaals zal de poging wor den herhaald. Maar dan moet het lukken! Anders komt er niets meer van! Ieder make dus in zijn omgeving propaganda voor den Dioc. R. K. Land- en Tuinbouwbond. De afdeeling Haarlemmermeer zou wel een honderdtal leden kunnen inschrijven! Op de laatst gehouden vergadering te Hoofddorp van dit college, met de afgevaar digden van de aangesloten ka&vereenigin- gen, is o.m. besloten tot de uitgifte van een pc.litiek maandblad voor het Kamerdistriet. Een besluit van verstrekkende beteekenis. Daardoor wordt de band tusseben de kiezers van dit district weer wat nauwer aange haald, wat door de katholieke dagbladpers piet zoo goed mogelijk is, omdat het district te uitgebreid is. Besloten is om dit orgaan aan al de leden der aangesloten Kiesvereenigingen toe te zenden. Een prachtig mooi idee, maar zou het niet even noodzakelijk zijn om het blad, ook aan de niet-leden der aangesloten kies vereenigingen te zenden? Deze kiezers hebben het m.i. het hardste noodig. Tegelijkertijd is het een mooien prikkel om het lidmaatschap der kiesveree- niging te bevorderen. Want nog lang niet allen zijn lid van de resp. kiesvereenigingen. Klachten. Er wordt» door het reizend publiek uit Haarlemmermeer en terecht zeer ge klaagd over de wijze waarop op onze locaal- spoor HoofddorpHaarlem met de reizigers wordt omgesprongen. Zaterdagavond 6 uur moesten in de 3e en 2e klasse coupé's ongeveer evenveel passagiers de reis staande als zittende meemaken, om de een voudige reden dat er te weinig wagens waren. Gisteren Maandag met den trein die om 5 uur uit Haarlem verireki\ deed zich weer hetzelfde ongerief voor. In één afdeeling telden we 11 dames, die van den Rijksstraatweg af de reis naar Hoofddorp staande moesten meema ken. Wij vernamen dat zich dergelijke gevallen dagelijks voordoen Wordt het geen tijd, dat daaraan eens een einde komt? .HlILEGOiM De aanhouder wint. Voor den derden keer in korten tijd heeft de afdeeling van1 den Ned R.-K. Bond van Personeel in dienst van Open' bare Lichamen en Bedrijven per request aan den Raad alhier verzocht om invoering van het drie-ploegen stelsel aan de gasfabriek. Tevens wordt in dat adres gevraagd om een werklieden reglement. Bravo. Raad van Aaaendelft! Aan dat besluit kunnen de Zaandamsche socialistische raadsleden die een ambtenaar met f 87 pensioen durven afschepen, een puntje zuigen!.... Voor het houden van een teekencursus kreeg de Timmerliedenvreeeniging een subsidie van f 50 en het vrij gebruik van een verwarmd a1 verlicht schoollokaal. Het onderwijzend perso neel der O. L. scholen in deze gemeente werd ook bedacht. Het aanvangssalaris werd met f 50 verhoogd en de periodieke verhoogingen komen in sneller tempo. Hiermee was de geldbui in den Raad afgf- regend. De heer IJselsteijn, van Krommenie, die f 60 aanvroeg als subsidie voor zijn op te richten kinderzangschool in de Kerkbuurt, za? zijn verzoek niet ingewilligd. Het verzoek werd ook niet afgewezen; de Raad zou afwachten welke vruchten die zangschool zal afwernen. De begrooting gaf tot eindcijfer het bedrag van f 60600de Hoofd. Omslag klom van f 13000 tot f 16500. UIT OE ZA1HSTREFK ASSÉNUEI.FT. Raadsvergadenng. Zaterdag 1.1. kwam de Raad voliadig bijeen. Van het zeer vele dat behandeld is, sappen we het volgende aan: Een verzoek van den heer D. v. Splunter e. a. te Nauerna, om aldaar een telefoondienst in te richten, werd op voorstel van B, en W. van de hand gewezen. Op een vraag van den Min. van Binnenl. Zaken, hoe de Raad denkt over den Zomertijd, zal geantwoord worden, dat deze maatregel, al zijn er enkele bezwaren tegen, voorloopig moet bestendigd blijven. Op het ver zoek van B. en W. van Krommenie en eenige bewoners van „De Busch" om aldaar voor ge zamenlijke rekening een brandspuit te stationee ren, werd afwijzend beschikt. Wordt goedge keurd een suppl. begrooting over 1916 ad f 5300 voor buitengewone uitgaven, een leening tot dekking van dien post is door Ged. Staten goedgekeurd. In de lange Heit zal over een lengte van ruiin 300 M. van de boerderij van Bloetjes af tot de brug van de bamboewaren- fab,#'< een trottoir worden aangelegd en 5 riolen me/ afwatering naar den wegsloot. Op voorstel van het raadslid Aafjes zal van de eigenaars der huizen langs dat trottoir een straatbelasting worden geheven. De kosten van aanleg worden geraamd op pijn. f 2400. Het salaris van den boekhouder van het G. E. B. wordt gebracht van f 500 op f 600. Het honorarium van de Wet houders werd van f 100 op 200 gebracht. Het tradement van den burgemeester werd met 50 en dat van den secretaris met 75 ver hoogd. Het telefoonkantoor zal van het Raad huis verdwijnen en geplaatst worden ten huize van Jac. Aafjes in de Kerkbuurt. Deze krijgt als telefoonhouder een salaris van f 250 plus f 60 voor bestelloon. Door deze verandering zou de ambtenaar ter secretarie f 250 inkomen derven; de Raad echter besloot daaom diens salaris als secretaris-ambtenaar met f 250 te verhoogen en te brengen alzoo van 650 op f 900. Onze zieke nachtwacht vroeg en verkreeg eervol ontslag. De Raad zal zijn pensioen aan vullen tot het bedrag van zijn tot op heden genoten salaris, UIT BEVERWIJK Mijnen. Tengevolge van het hevige storm weder der laatste dagen zijn langs de kust ve'e mijnen aangespoeld die men allen laat sprin gen. De hevige knallen zijn hier zeer goed hoor baar en soms zoo sterk dat de ruiten rinkelen. R.-K. Volkszangkoor. Donderdagavond oto half acht ledenvergadering in het R.-K. Vereeni- gingsgebouw. Wegens de belangrijke agenda wordt aller opkomst dringend verzocht. Tevens .bestaat er dan gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leden. De R.-K. Kiesvereeniging vergadert heden avond half acht in „Hotel de Zon", ter bespre king der belangrijke agenda. Aan de orde zijn» behalve het stemplicht-rapport, reglementswijzi ging en verkiezing bestuurslid. Aller opkomst i« dringend noodig. GKWIS8ELUE STUKKEN. Langer in dienst notulen vo" gemobiliseerden. Ingediend is le een weisomwcip tot 't langer in dienst houü'en van ingelijldeu oij ae militie, in de memorie van toelichting wijzen ue Ministers van uoriog en Marine er op, dat ae dieiw-piicaü' gen, op wie dit wetsvoorstel neueiuiag neelt» uooidzakeiijk beüooren: bij de bet eden korpsen tot de lichtingen 1906, 196/ en 19Ü8; bij de korpsen paniserfort-artiherie en torpe- diensten tot de lichtingen 1900, 1007, 1908 efl 1909; bij de zeemilitie tot de lichtingen 1909, 1910 en 1911. indien de heerschende buitengewone omstan digheden na 31 December a.s. voortduren zeggefl de Ministers, is het noodig, dat deze groepen van dienstplichtigen langer van de militie deel blijven uitmaken. 2e een wetsontwerp tot het langer in dienst houden van dienstplichtigen bij de landweer. Dit wetsontwerp heeft betrekking op de dienstplicht gen van de landweerlichtingen 1899 1900, 190) 1902). Om gelijke reden als die, welke tot de wet var 29 Juli 1916 Staatsblad" no. 349) hebben ge leid, achten de Ministers het noodig om er voor loopig niet toe over te gaan bovengenoemde dienstplichtigen bij de landweer te ontslaan, als de heerschende buitengewone omstandigheden na 31 December as. nog voortduren. 3e een wetsvoorstel tot verlenging van den duur van den dienstplicht bij den landstorm. De personen, te wier aanzien nadere verlen ging van den dienstplicht bij den landstorm wordt voorgesteld, zijn volgens de Ministers de laridstormplichtigen, die in het loopende jaar het 40ste .levensjaar volbrengen of hebben vol bracht. Het zijn voornamelijk personen, die land- stormplichtig zijn geworden krachtens de wet van 11 Juni 1915 („Staatsblad" no. 242) en in 1911 als dienstplichtige van de landweerlichting 1904 (militielichting 1896) uit den dienst zijn ontslagen. Duren de heerschende buitengewone omstan digheden einde dit jaar nog voort, dan is het volgens de Ministère noodig, dat bedoelde per sonen voorloopig tot den landstorm blijven be lmoren. Tegen de opdrijving van de huurprijzen. Ingediend is een wetsontwerp tot voorko ming van onredelijke opdrijving van de huurprijzen van woningen van lagere huur waarde. In de Memorie van Toelichting, welke onderleekend is door de Ministers van Jus titie en van Binnenlandsehe Zaken, word1 het volgende opgemerkt: In den loop van dit jaar zijn uit verschil lende oorden des lands klachten tot de Re geering gekomen omtrent onredelijke op drijving van de huurprijzen van woningen, meer in het bijzonder van die woningen, welke gebruikt plegen te worden door lie den, behoorende tot wat men zou kunnen noemen den arbeidersstand en den lageren middenstand. Gebruik makende van een veel voorko mend gebrek aan geschikte woningen, schij nen vele eigenaars den gewonen huurprijs meer te hebben verhoogd dan onder nor male omstandigheden van vraag en aanbod mogelijk zou zyn. In gewone tijden kunnen zij zulks niet lang volhouden. Immers, er zal dan van zelf weer aanbod komen-tegen de prijzen, tegen welke de bouwnijverheid juist nog woningen kan aanbieden. En als zulks niet het geval is, als door een of andere omstan digheid aanbod tegen den kostprijs uitblijft, dan zullen bouwvereenigingen zoo noodig met Rijksvoorschotten, daarin kunnen voor zien. De huurprijzen zullen dan alras weder tot een redelijk bedrag dalen. Thans echter is die natuurlijke gang van zaken uitgesloten. Voornamelijk om twe« redenèn. In de eerste plaats, is de woning nood in verschillende gemeenten slechts van tijdelijken aard, wordt hij veroorzaakt of althans verscherpt door de aanwezigheid van tal van gezinnen van buitenlanders, die ongetwijfeld zoo spoedig mogelijk hun vroe gere haardsteden in eigeu land weder zul len gaan betrekken. Naar alle waarschijn lijkheid dus zullen, wanneer de normale om standigheden Hersteld zijn, op vele plaatsen des, lande talrijke woningen weder beschik baar komen. Maar daarbij komt, dat thans de prijzen van vele materialen, t«B deele vermoedelijk tijdelijk, sterk .geetegen zijn. Niemand materiaal-prijz«8 .juf-.. :uxsaojr.- I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2