NIEUWE HUL (I3IUT EEN VERHEVENER «EB. o£ oorlog P. J. JANSSEM, FEUILLETON BUITENLAND Dinsdag 17 October -Tweede biad AHEGANG hk. Warmoesstr. ENORME SORTEERING Lo@p@r>s en Paften. 1010 VERSPREIoe BERICHTEN Berichten in drie regeis. DE GRIEKSCHE WARWINKEL. De regeering te Athene door de Entente erkend. De „Corriere della Sera" meldt uit Athene aldus een telegram uit Lugano aan de B. Z. am Mittag dat Elliot schriftelijk het ministerie Lanibros heeft erkend. De ge zanten van de Entente hebben een bezoek gebracht aan Lanibros en aan Zalorostas, den minister van buitenlandsche zaken, die heiden verklaarden, dat zij de Entente wel willend gezind en bereid zijn, de verlangde Waarborgen te geven. Nieuwe Entente-stappen bij de Grieksehe regeering. De Fransehe gezant Guillemin heeft an derhalf uur lang geconfereèrd met den mi nister-president en den minister van buiten- laidsche zaken. De minister-president wil de niet6 omtrent het onderhoud mededeel en, maar verklaarde alleen, dat het op se er vnendsehappel ijken toon gevoerd was en den grondslag "had gelegd voor verdere be sprekingen. De minister-president bracht daarna een bezoek aan den koning. Er wordt bericht, dat de legaties der En tente in de hoofdstad instructies hebben ont vangen om opnieuw voor te stellen, dat Griekenland de neutraliteit zal opgeven. De in beslag genomen Griek- sche vloot. Uit Athene wordt aan de ItaJifiansehe - Diaden bericht, dat op de Lem'noe, de Ave- roff en de Kylkis, die tot de grootste sche pen der Grieksehe oorlogsmarine behooren, een derde gedeelte varp.de bemanningen aan hoord Ls gebleven en dienst heeft genomen bij de Entente. De kleinere schepen blijven gewapend, doch zonder bemanning. Het be treft hier 2 duikbopten en 24 torpedobooten, die in den besten staat zijn en dadelijk te gen de vijandelijke duikbooten zullen wor den gebruikt. De tegeni-regeering te Saloniki. Uit Athene wordt aan het „Journal" ge seind, dat het vaorloopig bewind te Salo niki als volgt is samengesteld: Ropoe1 os, President; Nögropontis, minister van finan ciën; Po litis, minister van buitenlandsche zaken; Arghiropoelos, onder-minister van buitenlandsche zaken; Nieaulis, minister van marine; Sophoelis, minister van binnenland- sche zaken; Dinias, minister van onderwijs; Miskalakopoelos, minister van handel. Spi- rossimos werd benoemd tot voorzitter van de Kamer, welker bijeenroeping wordt over wogen. Benoemingen te Saloniki. Onder de talrijke benoemingen behoort die van Adpssides oud-prefeikt van Samos tot prefect te iSaloniki, terwijl gene raal Paraskevopoelios, vroeger divisie- commandant, benoomd is tot bevelheb ber van het Macedonische legercorps. An dere belangrijke militaire benoemingen zul len volgen. Voortdurend worden betuigin gen van instemming met de nationale be weging ontvangen, waaronder van eenige der bekwaamste officieren van leger en vloot, terwijl vele telegrammen met geluk- wenschen en beloften van steun het drie manschap worden gezonden uit het konink rijk en de Grieksehe kolonies in het buiten land. Een Duitsch manifest aan de burgers van Griekenland. Generaal-veldmaarschalik von Maokensen heeft, naar 't „Korr. Norden" meldt, tot de bevolking van Grieksch-Macedonië een opr roeping gericht, welke in tienduizenden exemplaren in de Grieksehe, Bulgaarsehe en Duitsohe taal is verspreid. Het manifest luidt als volgt: „Sedert een jaar bevinden zich de troepeu der geallieerden in uw land, onder voorwendsel van uw vrijheid te be schermen. Sedert een jaar hebt gij in uw land Franscben, Engelsehen, Serviër* en Italianen, die zich' al6 heer en meester over Griekenland gedragen en uwe vrijheid als onafhankelijke natie hebben ontnomen. Maanden lang hebben wij ons buiten nwe grenzen gehouden, lieten uwe onafhankelijk heid en uwe rechten onaangetast, met het grootste geduld bleven wij toeschouwers, hoe zich uw vijanden langzamerhand op uw kos ten en door uw middelen versterkt hebben, terwijl wij voortgingen de egards die wij aan de Grieksehe natie verschuldigd zijn, in acht FELICIA CURTIS. if) Die machtige wolken bevallen mij in uw schilderij, daar dit zooveel gedachte in. Die donkere da ér doet aan een draak denken; en die lichte aan een engel met een speer. Wildot, gij het een of ander daarmee voor stellen? v „De wolken nemen altijd een zeker karak ter aan, voor mensoben die nadenken, ant woordde hij: maar ik schilder slechts zei. den. Ik heb te veel andere bezigheden, om naar hartlust te kunnen schilderen. „En nu heb Mc u nog in dat enkele vrije Dogenblikje gestoord, dat spijt mij. „O volstrekt niet, maak u daar geen zor gen over. Mijn oom schildert zeer goed ik meen mijn vaders's stiefbroer Waarschijnlijk hebt gij zijn naam reeds booren noemen. Mr. Jtalph Merton? Ja, ik heb veel over hem gelezen, maar •ijn schilderijen heb ik nooit gezien. Hij denkt weidra hier te komen en eenige dagen bii ons door te brengen. Zoo gij ook te nemen. Burgers van Griekenland! Wij willen ook in de toekomst uw grenzen niet overschrijden. De vijand valt ons. aan om ons te verpletteren. De entente-legers spa ren uw leven noeh uw bezittingen. Wij- ver langen niets van u. Tm sell en u en ons, die door het oorlogs-" noodlot gedwongen worden, uw grenzen te overschrijden, bestaat geen vijandschap noeh koesteren wij bijbedoelingen. Zcodra wij ons werk voltooid hebben, zullen wij bet Griek sehe grondgebied weder verlaten. Burgers van Griekenland! IVij zullen uw have eu goed sparen. Gij hebt niet de geringste ge weldpleging te vreezen. Onze houding heeft u genoegzaam bewezen, dat wij u hoogach ten. Hebt vertïouwen in ons en in onze dap pere soldaten. Geen baar zal u worden ge krenkt." Griekscli allerlei. Naar de Zwitsersche Telegraph I reforma tion uit Athene verneemt, is bij Koninklijk besluit de lichting 1916 opgeroepen. De '„Daily Chronicle" vernam Zaterdag uit Athene: Men gelooft, dat dé toestand in Griekenland in het begin van de volgende weck in een nieuwe en kritieke phase zal treden. Volgen® een Reu ter-bericht uit Saloniki, wordt in de eerstvolgende dagen een beslis sing van de Grieksehe regeering verwacht. HOE IN DUITSCHLAND OVER FRANKRIJK GE DACHT WORDT. In het Spaansche blad „Vangurdia" trof fen we een correspondentie aan van. een Spanjaard, die aan het Verdun-front ver toefde. Daarin worden merkwaardige ge gevens verstrekt over de psychologische ge steldheid vau de Duitschers. We ontleenen er een en ander aan: Soldaten, altijd weer ooldaten. Duizenden komen voorbij. Eenigen gaan naar de linies, anderen in de rust. Allen maken een goe den indruk: ze zijn jong, gezond, goed ge voed, sterk en krachtig. Zij, die naar de Icx pgiaven gaan, zingen het volkslied van het weerzien in do Heimat. Allen zijn ver vuld van de hoop elkander in de Heimat terug te sullen zien. De Duitsche soldaten denken nooit aan den dood. Als er een ge vallen is en de kameraden hem begraven, zingen zij ook: „In der Heimat gibts ein Wiederseben". Dit geloof aan een weerzien, dat een le vendige bron is van kracht, doet hen met opgewekt, en kalm gemoed den dood tege moet gaan en vervult üe oogenblikkeu van driefheid met stralen van vreugde. Een troep Fransehe krijgsgevangenen wordt woorbij gevoerd. „Dappere soldaten, die Franschen!" zegt een majoor en alle anderen vallen hem bij. Er ontspint zich na tusscbén de Duitsche officieren en de jour nalisten eeu gesprek over het Fransehe le ger en Frankrijk, en van den kant der Duit schers op zulk een wijze en in zulke bewoor dingen, dat, zoo zogt de correspondent, men niet weet wat. meer te bewonderen; hun reehtvaardighekh-zin of hun aderl en rid derlijkheid. Deze houding is echter karakteristiek voor de pscyhologie van het Duitsche volk in dezen onrnstigen tijd: de achting, waar mee iedere Duitscher, met een enkele uit zondering (die men hier en daar vindt al leen bij degenen, die thuis zijn gebleven) over zijne vijanden en vooral over Frank rijk spreekt. Een ondervinding van twee jaren, zoo gaat de correspondent voort, geeft mij het. recht op geloofwaardigheid aanspraak te maken en mag mij de conclusie doen trek ken, dat in Duitsohland tegen niemand haat gevoeld wordt, zooals die elders kunstmatig wordt gekweekt. Wel ondervindt men tegen Engeland nog een gevoel van haat, maar Li«6auer's lied van den haat en do wraak- roeping: „Gott straffe England" zijn sinds lang vergeten. De haat, die men in Frankrijk tegen Duitechlaud koestert, een haat, die met den lid toeneemt, een Afrikaansuhe haat tot i •*en dood, ie men zich in Engeland in zijn uitgestrektheid en diepte, zeer goed bewust. Frankrijk haat niet alleen met heel zijn ziel, maar zoekt ook kunstmatig, systema tisch, wetenschappelijk en kunstopzicht, hardnekkig en consequent, zijn haat te plan ten in de borst der bondgenooten en het ove rige deel der wereld. Het leeft en handelt slechts uit wraak, die het beschouwt als volstandig en edel. De correspondent wijst er dan op, dat. Duitsohland dit alles zeer goed weet en ge voelt, en toch beantwoordt Duitsohland de- zeu baat niet. Het is alsof men in Duitrch- land dien haat begrijpt en vergeeft. Frank rijk werd reeds eenmaal overwonnen en ver nederd, en nu, terwijl het voldoening zoekt, wil het liever sterven dan nogmaals door deneelfden tegenstander overwonnen en ver nederd te worden, de haat komt voort nit dat eergevoel. Aldus verklaart en ver- al dien tijd in Torrobrigge blijft, dan geloof ik, dat het hem aangenaam zal zijn nw werk te bezichtigen, vervolgde miss Brent. Denis hoog. Ik ben altijd te Torrebrigge, antwoord de Denis,, doch ik vrees dat ik niet het voor recht zal hebben Mr. Merton te ontmoeten. Victoria gevoelde zich een weinig geraakt; zij meende in het antwoord op te merken, dat het niet welvoegelijk was, zoolang met oen onbekend jongmensch te spreken (hij was zelfs hijzonder knap) en welgemanierd, hetgeen eigeraardig afdtak tegen zijn een voudige kleeding. Ik dank u nogmaals dat u zoo vriendelijk waart mij uw schilderij te laten zien. Zij keerde zich om en wilde heengaan. Ik '-V, zeide Denis, vreezende haar be- leedign <e heb,ben, dat wanneer u er lust toe gevoelt om hier schetsen te komen maken, n gerust van deze plaats zult gebruik ma ken, u bent hier voldoende besehut, ik heb dezen morgen een lek in het dak hersteld. Ik ben u zeer dankbaar, zeide het meisje, voor deze permissie. Bij deze laatste woor den ging haar een licht op omtrent den persoon met wien zij sprak: Zijt gij Mt. Fitzgerald? Ja, ik hen Denis Fitzgerald. En ik, Victoria Brent. Goeden morgen! Een eigenaardig lachje speelde om den mond van den jongeling, toen hii het doek ordschuldjgt men in Duitsohland Frankrijk's haat. Meer nog: in Duitschlaud bewondert men Frankrijk, zijn buitergewone energie, zijn wedergeboorte, zijn eenheid, de offer vaardigheid en heldhaftigheid der soldaten. Vele, vele Duitschers geven toe, dat zij zich voi-gi;it hebben en bet betreuren met Frank rijk in een oorlog te zijn gewikkeld. „Komt naar Duitschland, gij groote vrienden van Frankrijk, en heft zonder meer eeu hymne aan op Frankrijk, ge zult nergens eeu enkel woord van tegenspraak hooren. Gaat het Duitsche theater binnen, en ge zult zien hoe avond aan avond Mollière druk beapplau- diseerd wordt, en als ge de Opera bezoekt, kunt ge getuige zijn van.de begeestering van bet Duitsche publiek voor do partituren van Mignon en Carmen." De Gentsche HoogeschooL Naar wij vernemen hebben de vereenigde besturen der Studenten-afdeelingen van het Algemeen Nederlandsch Verbond, in .eene bijeenkomst Woensdag 1.1. te Utrecht ge houden, de beeren A. J. van Vetseam, voor zitter der Utreebtsehe Studenten-afdeeling, en den heer S. H. E. Domela Nieuwemhuis Nijegaard aangewezen als offieieele verte genwoordigers bij gelegenheid van de ope ning van de Vlaairusohe Hoogeschool te Gent op 24 dezer. De Grieksehe Ccntraal-spoorweg. Do spoorweg van den Pireaus over Athene en Lariasa naar Saloniki, waarop de geallieerden bealag hebben goiegd, is, naar de „Frankf. Ztg." opmerkt-, strateg.sch en voor de economische ontwikkeling van het land van groote betee- kenis. Fog in April van dit jaar had de Griek sehe regeering zeer nadrukkelijk geweigerd over de quaestio van oontrole over dezen epoor- wg van gedachten 'te wisselen. De spoorlijn Piraeus-Larissa, dé z.g. Cen traal- of Larissa-apoorweg, bestaat uit twee ge deelten: PiraousAthene en AtheneLarissa. Beide baanvakken zijn, in tegenstelling met de overige Grieksehe spoorlijnen met smal spoor aangelegd op de volle breedte van 1 meter 43Va c.M. De lijn PiraueeAthene is de oudste Grieksehe spoorweg eu werd aangelegd door den eersten luitenant der genie N. Link, ge- bcortig uit Bamberg, die onder de regeering van Koning Otto I in dienst van het Griekseke leger trad. De kosten van aanleg van deze 8.65 kilometer lange lijn, ten bedrage van 5.7 millioen francs werden betaald door een En- gelsohe groep firianouers en op 18 Pebr. 1869 werd de spoorlijn in gebruik genomen. Later ging de lijn aan oen Grieksehe maatschappij over en sedert 1904 heeft de lijn electrisahe tractie. Do lijn AtheneLarissa(Papapoeli Saloniki) werd voornamelijk aangelegd, om do aansluiting van Griekenland aan het Euro- peesche spoorwegnet, waartoe reeds in, 1883 besloten was, tot stand te brengen. Bij deze aanleg waren allerlei technische moeilijkheden te overwinnen. De lijn passeert n.l. drie berg ruggen op 600, 400 en 300 M. Jtoogte. Zeer las tig was de aanleg van de lijn uit het gebergte naar de vlakte van Lamia, waar tal.van brug gen en tunnels noodig waren. De lijn Piraeus Demerl/i was eind® Augustus 1008 gereed, de lijn DemerliLarissa in Juli 1009. "Voorbij Lariasa was de lijn vóór bet uitbreken van den oorlog tot aan Papapoeli (394 K.M.) in exploi tatie. Op 25 Januari 1914 onderteekende Veni- zeloa een oontract met de „Société des Con structeurs de Bat'ignolles," volgens welk eon- tract de maatschappij op zich nam, binnen 18 maanden het oirca 95 kilometer lange traject tusschen de lijn PiraeusLarissa en de groote spoorlijnen naar het oosten, te voltooien. Met den bouw werd begonnen op 20 Februari 1914 en de inwijding van de lijn geschiedde op 23 Mei 1916 in hot dorp Libanowo, in tegenwoor digheid va.n den Koning van Griekenland, den kroonprins en dien minister van spoorwegen, Rhallis. Na den vrede hoopt men, dat deze lijn een belangrijke bekorting «al zijn van den weg naar Port Said (Suez-banaal), die nu over Brindisi loopt. De economische bcteekenis van de Dobroedsja. De Bulgaar Arthur Dlx uit Sofia schrijft in het tijdschrift, die Freie Donau, dat te Regens- burg wordt uitgegeven, over de beteekenis van de Dobroedsja voor Bulgarije. Zuid-Dobroedsja behoorde tot de eoonomiaoh meest ontwikkelde cbeelen van Bulgarije, voordat Roemenië het aan Bulgarije ontnam. Het land was een koren schuur van Bulgarije en bezat de grootste en meest moderne molens aan den benedenloop van den Donau. De molen van BaJtjsik aan de Zwarte Zee produceerde dagelijks tien wagons meel en had «ijn gelijke niet in eenige Roe- mcensohe haven. Bulgaarach kapitaal richtte te Baltsjik ook de eerste fabriek voor land bouwmachines op. Het land telde meer dan 120 millionairs onder de boeren, dóe in staat waren, eigen Bulgaarsehe industrieën met hun gold in hot leven to roepen. De economische vooruit gang vond in Bulgarije zijn zekers ten steun in deze zoo buitengewoon kapitaalkrachtige streek. Hier weid voor het eoret de houten ploeg vervangen door een ijzeren en hier ont- van den ezel nam en het tegen den wand plaatste. Hij zeide bij zichzelf, het heeft iets van de ontmoeting van Montagu en Capulet: la ter trouwden zij en waren gelukkig. Altijd die Fitzgerakls, dacht Victoria, ik ben weer te "iaat voor de lunch. Eerst de moeder en toen de zoon en dat op één mor gen! En zij nam zich voor, hare wandelingen naar een tegenovergestelde plaats te maken. Morgen komt oom Merton, zei-do Enid, toen de twee meisjes met een handworje in tie ontvangkamer zalen, bezoeken afwach tende. Victoria, die maar wéinig pleizier had in naa.ldihandwerk van welken aard ook, keek vroolijk op en zeide: „Ha, ha, dat is goed nieuws." „Oom Merton" de stiefbroeder van Mr. Brent en vele jaren jonger dan deze De Squire had zijn' vader op jeugdigen leef tijd verloren en zijne moeder had later eeu tweede huwelijk aangegaan. Ralph Merton,. haar zoon, was. een welgesteld man, die gaarne groote reizen maakte eu thuis van alle gemakken wens oh te te genieten, hij hield veel van muziek eu zijne nichten kou- den hem hierin bevredigen, want zij hadden een aardig talent dan hield hij zeer veel van schilderen. Qe heide nichtjes bewonder den hem, zij luisterden graag naar zijne ver tellingen, want hij was een man van de wereld en bad veel ondervinding ongedaan stonden voor het eerst de moderne technische bedrijven, werden voor het eerst de zaai- en ma al m a ohin es in werking gesteld. De uitvoer uit Silistria bedroeg in 1910 vijf millioen francs, uit de andere Bulgaarsehe Donaiu- liaven van zuidelijk Dobroedsja, Toetrakan ter waarde van drie millioen en uit Baltsjik van do ZwartqZee tien millioen francs Rekent men hier ook nog bij de havens Kavarna en Ekerene aan de Zwarte Zee, dan komt men tot een uit voer uit de Bulgaarsehe Dobroedsja tor waarde van 20 millioen, buiten de hoeveelheden, diie dadelijk naar do voornaamste zuidelijke haven, Varna, gingen. Dat was bijna een zesde deel van den gaheelen Bulgaarsclien uitvoer, destijds Als de oogst in zuidelijk Dobroedsja bizonder goed uitviel, zijn er jaren geweest, waarin Sili stria de eerste plaats innam van de uiitvoer- bavens aan den Donau. In de grootere steden van zuidelijk Dobroedsja, Silistria, Do-brio, Baltsjik en Kavarna, had de Bulgaarsehe Na tionale Bank in particulier-crediet én hypothe- ke"n ongeveer 10 millioen gestoken, en de Bul gaarsehe landbouwhank in diezelfde districten evenveel. Ook deze cijfers spreken voor de be teekenis, die Zuid-Dobroedsja had voor het economische leven in Bugarije. De Engelsche censuur, Uit New-York wordt draadloos geseind: In antwoord op-het optreden van den Engelse!)en cenauurdienst, cüe aan het internationale nieuwsbureau van Hearst het gebruik van den EngieLsohen kabel heeft geweigerd en beweert dat dit bureau berichten verdraait, heeft de leider van Hearst's bureau bekend gemaakt dat het gebruik van de Engelsche postverbin dingen en van den Engelsohen kaïbel aan het bureau is geweigerd juist omdat het er zich niet toe heeft willen leenen berichten te ver draaien. Het optreden van de Engelsche oen suur is volgens den vertegenwoordiger van Hearst's, bureau het grootste compliment dat aan zijn bureau kon worden bewezen. Een haaien-argument. Neg steeds wordt er in de Engelsch-Ameri- kaansche pers op aangedrongen, dat de regoe- riing der "Vereenigde Staten zal terugkomen cp het protest van de Entente om geen duik booten in de havens toe te laten. En nu men zoo langzamerhand gaat inzien, dat do argu menten van politieken aard geen indruk meer maken, heeft de „New York Herald-" er wat anders op gevonden. Dit blad weet nn te ver tellen, dat er talrijke menschenetende haaien aan de kust van New-York aanwezig zijn, het geen het gevolg zou zijn van het feit, dat de handekonderzeeboot „Deutechland" daar aan gekomen k. „Haaien," zegt het blad, „hebben de gewoon te achter andere vissollen aan te zwemmen. Waarschijnlijk heeft d© onderzeeboot door zijn gerrn en zijn manier van doen reusachtig© scharen van haaien mee over den Atlantischen Oceaan gelokt en deze haaien «wemmen thans voor do Ameadkaanseh© kust." En nu dringt d© „New Yc-rk Herald" daarom or op aan, dat de regeering der Vereenigde Staten een verdere nadering van duikbooten aan de kust zal verhinderen Dit is nu eens een ander en doorslaand argu ment, waarvoor de Amorikaansohe regeering zich niet doof en de oogen niet gesloten mag houden Maar,..., waarom geeft het blad nu ook geen verklaring over de afwijking van de „ge woonte" der haaien, die naar uit het schrij ven is op te maken de onderzieeboot niet op haar terugreis «ijn gevolgd?. IMJ S L A N D. Gevonden voorwerpen. Het Russische ministerie van buitenland^ sche zaken heeft aan de diplomatieke ver tegenwoordigers in het buiten;and opgedra gen, aan 'de regeeringen bij welks zij g.acre- diteeid zijn, mede te de-tien, dat dn in 1913 en 1914 in de IJszee door de expeditie van kapitein "Wilkitsky ontdekte lands reken die, onder den algemeenen naam van k® aer Niko- laas H-!and bekend sijn, bij het Russische rijk ingelijfd zijn. LUXEMBURG. Herrie in de Kamer. De Luxemburgsche correspondent van de „Köln. Volksztg." schrijft aan zijn blad, dat de politieke toestand in het groothertogdom ten gevo.ge van den partijhaat dei- linkerzijde 'steeds ernstiger wordt. Bij de laatste Kamerdebatten over de le vens middelenkwestie ging perst de agitatie van links tegen den directeur-generaal van den landbouw Weiter, zelf van link oho ori gine. Toen deze, tot het uiterste geprikkeld, ver klaarde dat hij alvorens zich ton val te laten brengen, eerst eens duidelijk zou maken, hoe de linkerzijde het land in eon bedenkelijke crisis had pogen te wikkelen, veranderde de linkerzijde als oen blad van eon boom. Het kwam tusschen de linkerzijde on haar vroegeren vriend Weiier, tere fd >r ure nog tot een vergelijk. Vandaar, aat in de daarna gehouden 'kamer van zaken, die zeer in den smaak vielen van de jonge meisjes. Nicht Ada zuchtte, zij vond hem al te we- reldseh; maar ntioht Cordelia bewonderde hem in stilte, zij vond hom levendig en op gewekt. Victoria vond dezen f/elopge>voeden en goedgemanierden man eene aangename af leiding in .het oen-toonige leven, dat rij leidde. Hij zal juist bijtijds hier zijn om het vnnx- werk van den 5den te zien, zeide Enid. Va- dor vertelde het ons bij de lunch, jubit vóór dat je binnen kwaamt hij vertelde ons, dat hij ook gvraagd was om deel te nemen aan de processie. Wist je, dat er een pro cessie zal plaats hebben Ja. Hij zal met don Vicaris gaan. De Vicaris zal spreken. Wij kunnen dus met den pony wagen gaan. Victoria zuchtte. Ik heli er een hekel aan, om in de week naar de kerk te gaan, zeide zij. De gelieele dag is er door bedorven, het is zóó tijdroo- vend. Dat vind ik ook; maar toch vind ik het wel aaidig om die processie te zien, dat wij modi ten gaan als oom Merton ons wilde vergezellen; en Brigge en James kunnen nxet ons meegaan, want er schijnt nogal veel spektakel lyj te zjjn, tenminste dat zegt zitting van d© met spanning verwachte „ont hullingen" niets kwam ©n Weiter tegenover zijn tegenstanders-poeslief was. Een ander incident echter veroorzaakte on der de Kamerleden groote opgewondanh id. Het was toen de afgevaardigde Mark den boerenstand aanviel, den hij zonder moer vooreen troep „bandieten" uitmaakte. De rechterzijde verliet daarop onder protest de zittingzaal. Toen later de zitting weer een aanvang nam kwam het tot nieuwe herrie, d trnaal door den industrieel Edm. Mjiiller veroorzaakt Deze heer slingerde den rechts -h n alge- vaardigde Altwies, die voor dén beie-edig len boerenstand opkwam, een inktkoker naar het hoofd. Reeds bij vroegere gelegenheden was id fil ler op een dergelijke onhebbe ijke wijze op getreden. Zoo had hij indertijd eens bij gelegenheid van heftige Kamerdebatten m ni ter Lufcch, die hem om zijn onwaardig gedrag berL, te. met de vuisten geslagen. Naar de corre po..dent meedeelt, s n jnt ce linkerzijde aan een Kame on b nd nj t d ta ken, althans, dit valt uit een ver röuweLjke circulaire op te maken, de door links woril verspreid en waarin oa. gezegd wordt: „De clericalen én reactionairen moeten verplet terd worden." ZWITSERLAND. De Bondsraad en de grondwet. Naar de „Kölnische Zeitung" uit Zurich verireemt, is ih het Zwitsersche parlement een vraagstuk aangeroerd, dat in den eerst- komenden tijd nog zeer de aandacht zal be zighouden, n.l. de vermeerdering van het aantal leden van den Bondsraad van zeven tot negen. Deze kwestie schijnt slecht* van formeel-politiek en aard te zijn, maar is in werkelijkheid van groote politieke beteeke nis. Een vergrooting van den Bondsraad zou het mogelijk maken, dat West-Zwitserland meer vertegenwoordigers krijgt in de regee ring .en zou bijgeval ook wellicht aan de sociaal-democraten een vertegenwoordiging geven. Op het oogenblik zijn de verhoudin gen aldus: Duitsch-Zwiherland met onge veer 254 millioen zielen bezit in den Bonds raad 5 vertegenwoordigers; Fransch-Zwit eerland met ongeveer 800,000 zielen slecht» 1, die op het oogenhlik tevens Bondspresi dent is; Ilaliaansch-Zwitserland evenecn» 1, die tevens de katholieke minderheid ver tegenwoordigt, terwijl de sociaal-democra ten geen vertegenwoordiger hebben. Wordt het aantal leden van den Bonds raad, op 9 gébracht, dan is het waarschijn lijk, dat Romaansch-Zwitserland 3 verte genwoordigers krijgt. Voor zulk een ver grooting is echter een verandering van de Zwitsersche grondwet noodig, waarover door het volk zou moeten worden geriemd en het is de vraag of het gowenscht is, in een in politiek opzicht zoo opgewonden tijd, een dergelijke volksstemming te houden. Daarover zal moeten worden beslist én ook over de kwestie of het onder de de te- woord ige omstandigheden in het belang van de tot dusver gevolgde onzijdig heidspoli tiek van Zwitserland is, den invloed van West-Zwitserland op de landaregeering te versterken. Een Wolff-bericht uit Sofia meldt, da- Mgr. Menini, delegetua apostolieua in Sofia en Phildppopel, overleden i®. De bekende Deeneche schrijver Jörgensen, de schrijver van „La Cloche Roland," ia op 10 dezer door den Paus in audiëntie ontvangen. De Fransehe schilder Besnard is aan het Belgiaohe front aangekomen om 't portret van den koning en de koningin van België te maken In Mexico zou een ch olera-epidemi© zijn uitgebroken, waarom allo schepen in de haven» aan quarantaine worden onderworpen. De „Nat. Tidende" verneemt uit Stock holm, dat het handelsverkeer van Zweden met Engeland weer in vollen omvang ia opgenomen. In Denemarken wordt de visoh-voorziening geregeld door een uitvoerverbod voor sommige soorten viach en door maximumprijzen. In de eerste helft van November zal - naai gemeldt wordt - de rijfde Hongaarsehe ocrlogs- leening worden uitgegeven. Op de spoorwegen in Zudd-Ruéland zal voortaan nafta als atookmiddel worden gebruikt wegens het gebrek aan steenkolen. Naar de „Kölnische Zedtung" mededeelt, «ijn de rails reeds gelegd van den nieuwen spoorweg tusschen St. Peteraburg en Volkhoff. De staat Minnesota trekt lVi mill, dollar aan successie der nalatenschap van den spoor wegkoning James J. Hill, die in Mei 1.1. stierf. De „Mcrning Post" verklaart «iah in een hoofdartikel tegen het plan, om een tunnel on der het Kanaal door, naflr Frankrijk te graven. De „Temps" verneemt uit Bern, dat het iiioht Ada. Gebruikte rij het woord „Spektakel?" „Neen, dat nu juist niet, maar zij zeide, dat de menechen erg opgewonden zouden zijn, antwoordde Enid. Wat hen je tooh ver velend Viq! Ga je liever niet? Ja, eigenlijk wel. Ik héb Fitzgerald ge zien, Enid. Op wien gelijkt bij? Ik denk, dat hij er niet bizonder inters.-ant uitziai zeker zoo'n echte provinciaal? Victoria hield er tweeërlei wijze van eon- verseeren op na; van de eeuo maakte zij gebruik wanneer zij met ouderen sprak, de andere, als deze er niet hu tegenwoordig waren. I)e oorzaak hier vu., iog in het on derwijs wat zij ontvangen had van „Mrs Grundy", men had haar daar leeren vein zen, in tegenwoordigheid van hare over heid. In geenen deele gelijkt hij daarop, zyn kleeding alleen is van grove stof. Hij is groot, hoeft een-ernstigen blik, breedei schou ders en beweegt zich gemakkelijk. Bij heel't zwaar, donker haar en donker blauwe oogon. Mijn hemel, hoe ken je nu reeds de klem van zijn oogen? Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5