BINNENLAND STATEN-OENERAAL WAT ANDEREN ZEISEN LEGER EN VLOOT UIT DE PROVINCIE PiNANCiEËLE BERICHTEN LETTEREN EN KUNST KERKNIEUWS 'ÈwTuerscho leger voorzien zal worden met hel men van het Franache model. Volgens verschillende bladen heeft de Bulgaarsche regeer!ng het plan, binnenkort ïon aardappel-oogst in beslag te nemen. Volgens de ,,Corriere della Sera" is het kolenvraagstuk in Italië nog steeds niet opge lost. De prijs per ton bedraagt thans 320 Lire. Volgens bericht uit Lugano is het Ita- Iiaanaehe slagschip „Regina Margeritha" in de haven Spezia in do lucht gevlogen. >- De koning van Roemenië heeft ecu nieuwe ridderorde (van „Miehaël den dappere") inge- arteld. De orde bevat 3 klassen. Naar Zwit-sersche bladen vernemen, neemt de koning van Roemenië persoonlijk de lei ding der krijgsverrichtingen op zich. EEN DREIGEMENT. De Haagsche hoefijzer correspondent van het „Hbld" hande.lendo over de Grondwets herziening betuigt instemming met de inge diende amendementen Eerdnr.ns en Van Raait® ter zake van art. 192. Vooral 't laatste lacht aan den schrijver, die er g&weklig tegen op smeert, dat in de G. W. zal komen te .slaan, dat overal „de gelegenheid tot het ontvangen" van voldoend openbaar L. O. zal worden gegeven, zeer toe. Hij zegt: „Volgens dat amendement zou de tegen woordige formule in de Grondwet worden behouden met toevoeging ech.er van db be paling dat, bij wijze van uitzondering en volgens wettelijk te stellen .zegelen, het „gelegenheid geven" ia de plaats zou kun nen tzeden. Langs dien weg kan men allicht tot verbetering geraken althans wanneer er links nog voldoende ernst wordt gemaakt met de „onverzwakte handhaving van de openbare school," die in 1912 werd geschre ven in het Oonoentratie-Manifo?t." En daarna gaat hij voort: „Wij zullen, ook al zou een .>mendement als dat van den heer Van Raalte en een als dat van den heer Eerdmans worden aan genomen, onze zorg blijven behouden over dat „onverzwakt handhaven" der openbare school. Wanneer misschien veten die er een der over donken, daana, bij de Kamerront- binding, dan toch niet zullen pogen, het een derde 'doen vormen dat voldoende zou wezen om de Grondwetsherziening te doen mislukken, dan zal dat zijn om twee redenen. Niet, natuurlijk, om ter wille van het A. K.,11 at degenen die erover denken als wij, koud ^aat. En evenmin om, in een lam lendige vredesstemming, een „pacificatie" te verkrijgen, die in 't algemeen no pit is te krijgen ni de politiek (wtant Ipoütiek is v oo r 1- durende strijd) en waaraan wij, mede met het oog op de ervaring, op 't stuk van het onderwijs, niet gelooven. Neen, dan zal het zijn ten eerste omdat Brij de financeiele gelijkstelling der beide onderwijstakken zien als een product van onze politieke evolutie. En ten tweedeomdat wij een Grond wetsherziening, zelfs eene, die voor. ons zóó weinig aantrekkelijks heeft als deze, altijd nog liever zien volbrengen onder een links ch dan onder een rechtsch ministerie. Ook al toont het linksche ministerie zich op 't stuk van het kiesrecht puur socialistisch cn op dat van het onderwijs zéér lauw liberaal. 't Kan altijd nog erger. Maar er is een manimum van Grondwet telijke eischen ten aanzien ,vau het onder wijs dat,, daarvóór, dan eerst moet zijn ver zekerd. Gebeurt dat niet, 'dan zal in 1917 elke liberaal jjie nog liberaal wil heeten en •lko vrijzinnige die geen manifest wiL ver trappen, waarmee hij vier jaar geleden in stelde, moeten trachten, de 'Grondwetsher ziening te doen mislukken. Voor de socialisten mogen die paar hon derd duizend kiezers van "hot A. K. het meerdere zjjnj voor de liberalen is iïet: de openbare, Waarlijk vrije, want niet in eenig dogma geklusteride, school. Want die al heel wat meer dan Qpn stukje politieke machteverhouding. Ze is een der grondslagen van'onze volks cultuur." Ook deze beschouwing is teekenend endo t zien, dat in'de kringen der vrijzinnigen al meer verzet komt tegen eene ongewijzigde aanneming der door de Regeering voorge stelde redactie van Art. 192. Wat de .schrijver opmerkt, is een drei gement, dat te 'denken geeft t Uit de smokkelstreek. In eeue correspon dentie uit de mijnstreek nabij Heerlen in de I/. K. wordt een klaagzang aangeheven over het smokkelen en de gevolgen daarvan. Het heet daarin o.m.: Er heersdht een toestand veel erger dan die van twee jaren terug. Er wordt gewoon les gegeven in het smokkelen. Zoo'is het op een onzer dorpen geen geheim dat 's avonds om 7 -ure op een bepaald punt voor nog onervaren smokkel- liefhebbers gelegenheid is om onder de hoe de van een ^gids waren naar het grosse Wa terland over te brengen mits men deze gids een gulden of 2.50 Mark hetaalt. Zoo ver trekken dagelijtks groepen van vijftig tot ze ventig pak- en zakdragers waaronder ook kinderen en meisjes. Ik zelf hoorde van zulk een gids dat hij zoowat vijftig tot honderd man naar hun plaats braolit en hun de noo- dige instructies gaf. Smokkelen leidt vanzelf tot andere oneer lijkheid. Zoo hoorde ik van iemand, die zijn varken geslacht en medegenomen Jiad, cn die ter bestemde plaatse een kooper vond. De-ze had echter geen geld1 genoeg bij zich en trwijl hij het voorhandene uitbetaalde en het ontbrekende van een vriend in de nabij heid ging leenen, wist de smokkelaar het betoonde vertrouwen niet beter te boloonen dan met het reeds ontvangen geld te ver- (rwijiien en zijn varken weer aan een ander te verkoopen. Een ander nam een 10-litertms met 9 litor water, deed hier één liter olie bij en ver kocht 'e nachts op don bekenden neutralen weg deze bus met inhoud voor vijftig mark (zegge 50 mark) Een ander nam een half zakje zand, met wat meel er boven op't werd voor echt meel verkocht. llat de drankduivel ook zijn slachtoffers flUüiut. met dit zoo firemakkeliiik-e en grof ver- diend geld, begrijpt wel een Ieder. Menige flcsch wordt meegenomen om „moed" te krijgen, hetgeen vaak overslaat in dierlijke dronkenschap. En wat er dan verder ge beurt, is beter niet te beschrijven. Een troep andere smokkelaars kwam op zekeren nacht een groepje jongere gezellen tegen, die hun reeds uit de verte toeriepen: Komt, komt, wij hébben een regeeringsvarkeut Wat bleek toen? Dat deze dronken kwajongens eene vrouw nasleepten met een touw aan een voet enstomdronken. De deelnemers en uitvoerders van deze en meer wandaden verdienden niet alleen Lim burg, (maar ons vaderland uitgejaagd te worden. Want dagelijks worden hun aan hang en hun euveldaden grooter. WH men ons goed Limburg, en niet name liet schoone land yan Heerlen niet moreel vermoorden en ten ondergang laten gaan in woeker, goddeloosheid en zedenbederf, dan moge er onverwijld en met alle ge strengheid worden opgetreden, en dienen er vastere stuurlieden aan boord te komen. Een kranige redding. Zondagmorgen te half vijf strandde bij westelijken storm, eau! ge palen ten noorden van De Koog op Texel, de IJ muider logger „Engelina", schipper M. Pronk, met een lading van 28 last haring. Da delijk gingen de opvarenden stakeLvuren en dit werd opgemerkt door de militaire kustwacht, die temond de bemanning der reddingboot op liep. Zoo snel zij kon spoedde doze zich ter hulp. Van den logger waren, Voor hoog water, 7 vlsscliers" over boord gesprongen, zij wisten zwemmende het strand te bereiken. Inmiddels werden zouder succes 4 vuurpijlen naar den loggoi aigevuurd. Ook de reddingboot onder nam 4 tochten, doch dreef door den sterken stroom en de woeste branding telkens af. Op den vierden tocht bereikte zij ,'t scliip en redde de overige 6 visschers. Stellig i3 nabij de Koog in ruim 2ó jaar niet z.ulk een kranige redding volbracht Hondrdien belangstellenden krioelden langs het strand. Do moedige redders wier namen met eere vermeld dieneu te wor den, zijn schipper C. G. Koopman, en de roeiers 3b. Boon Jbz., G. Kronen, P. Sohagen, II. Bakkers, A. de 3ong, L. v. d. Vlies, K, Krijuen, J. Kooger, K. Kooiman, B. Houtnipper en oen soldaat van de landweer, gostationneerd aan de Koog. Een mijn ontploft. Men meldt uit Ziorik- zeo: Met vlood is tegen den Scheldedijk bij Flaauwers oen mijn ontploft. De knal deed heel Zierikzee en omstreken opschrikken. Zóó hevig was de slag, dat bij velen de deuren uit de slo ten vlogen. In den dijk werd een groot gat ge slagen en hij den landbouwer-Boot, wiens boer derij is gelegen aan den binnenkant van deu dijk, stortte een schuur in. Er sprongen voorts tal van ruiten. Er kwamen gelukkig geen per soonlijke ongelukken voor. .Stukken ijzer en ba# salsteen zijn tot op 400 if. het land ingeslin- gerd. Een logger verloren. De logger „Adriana" (Sell. 11) van den reeder W. den Duik Gzn. is gisteren, toen men het vaartuig zeilende de Scheveningacho visschershaven wilde binnen brengen, door de zware branding bezuiden de haven op het havenhoofd geslingerd. De be manning. bestaande uit 13 personen, is gered door eenige bij de haven op post staande mili tairen 4en in de nabijheid zijnde werklieden. Met behulp van touwen en ladders slaagden zij er in de 13 man tellende bemanning van wie enkele lichte verwendingen bekwamen, behou den van het schip te brengen. Do reddings boot was ook uitgegaan, maar deze kou dien logger, die hoog op het havenhoofd lag, niet bereikgn. GEWISSELDE STUKKEN. Geestelijke bijstand bij utili taire avendoefeningeu. De heer Juten had do volgende vragen gesteld aan den Minister van Oorlog: Is het Uwe Excellentie bekend, dat eenige malen bij militaire avond- of nachtoefenin- geu persoonlijke ongelukken te betreuren waren, die eindigden met deu dood van den betrokken militair? Is het Uwe Excellentie bekend, dat aan deze ongelukkigen in hun laatste oogen- blikken geeu geestelijke bijstand kon wor den verleend; in het hijzonder niet aan den- gene, die in den nacht van Maandag op Dinsdag der vorige weeik om het leven'kwam bij do oefening der 2e brigade? Acht. Uwe Excellentie hét niet weusche- I ijk en noodzakelijk te bevorderen, dat bij dergelijke oefeningen op meer uitgebreide schaal, de hulpaalmoe-zeniers, die aan de onderdeel en van het leger zijn toegevoegd, den troep vergezellen; zoowel om onmiddel lijk geestelijken bijstand te kunnen verlee- neu, als om hun gelegenheid te geAm zich vertrouwd te maken met de taak, die op hunno schouders gelegd kan worden. De minister van Oorlog heeft hierop het volgende geantwoord: Naar aanleiding van uw .-ehrij ven heb ik de eer U Hooged el gestrenge mede te deelen dat ik de eerste en tweede vraag van het lid (ter Kamer don heer Juten bevestigend en de derde vraag ontkennend beantwoord. Het denkbeeld om bij oefeningen op meer uitgebreide schaal de geestelijke verzorgers den troep te doen vergezellen, komt mij prac- tisch niet wel uitvoerbaar voor in verband met het in den regel zeer verspreid zijn van den troep, Hierdoor zou ook aan kleine afdeelingen een aalmoezenier of veldprediker toege voegd moeten worden, wat niet mogelijk is. IV at betreft de voorbereiding van de gees telijke verzorgers voor hun oorloigstaak, die taak zal wel in hoofdzaak op de verband- plaatseu vervuld moeten worden, zoodat het volgen vau den troep ten deze van geen nut sehijut. t Geschiedt bij een oefening een ongeluk, dan iigt het op den weg van den betrokken commandant, die dat zeker niet zal nalaten, om zoo spoedig mogelijk geestelijken bij stand te doen halen. In het door deu heer Juten bedoelde ge val behoefde daarvan echter ge.en sprake te zijn, wegens het onverwacht intreden van den dood. DE OKO.NIWETSHEKZIENI.VG. De „Maasbode" zet uiteen dat aja één werkstuk de Grondwetsherziening uil den ovon zal moeten komen,, omvattende onder wijs en kiesrecht en dat mén voor dit groot geheel linies zoowel als rechts de verant woordelijkheid zal dienen te dragen. En ver der, handelende over een aecoord, dringt ze er op aan, dat de partijen zich duidelijk en klaar zullen uiten, opdat do grondslag voor bevredigend ovterllag (weldra afgeba kend zij. Ze schrijft: Voor de rechterzijde en met name voor de katholieke fractie, vormen wij deze wen- sohen in bijzóndere mate. Academische debatten zijn wat anders dan politieke. Bij de laatste soort geldt het een bepaal de zienswijze door te zetten. Eens besloten, na rijp beraad, boude men stand aan de grens, waarachter men het te genover de beginselen en de hoogste partij hei angen onverantwoord acht' te wijken. Dat wil op het terrein van liet onderwijs zeggen: primo de neer-legging van de finati- cieele gelijkstelling en additioneele artike len; secuudo mogelijk wel vormelijke maar geen wezenlijke concessies buiten die welke reeds ia het schooleompronus belichaamd zijn. Ten aanzien van het kiesrecht ligt er een veld voor ver-gaande toeschietelijkheid open in het algemeen mannenkiesreoht. Wanneer onze partij, als partij, pver de in onze kringen niet licht aangeslagen be zwaren tegen dat allemanskie.-,recht heen stapt, dan kpst dat offer-s, welke, naar wij hopen, zullen gewaardeerd worden. Evenwel aan een wijziging mee te wer ken, welke praetiseh hierop neerkomt, dat weldra een algemeen vrouwenkiesrecht zou gelden, dat ligt buiten de grens van tege moetkoming. Aan hot opdringen van kiesrecht aan de ovor-groote meerderheid der vrouwen, aan het trekken van groote lijnen in de Grond wet, welke tegen den aard en de bestemming der vrouw zoo scherp ingaan daaraan laat het beginsel niet toè mee te werken. Aldus denken wij ons do enkele aller zwaarste lijnen, welke ter wille van de "noo dige duidelijkheid dat is ter wille van het welslagen der geheele revisie! niet met weifelende hand en slechts aarzelend moe ten getrokken worden, maar met vaste trek ken, spoedig en definitief. Achter een overtuiging is ons kiezersvolk te vereenigen; achter -een heldor omschre ven deel zet het zijn beste kunnen in; kloek heid en kracht vraagt het van de leiding in het voorgaan. Bjj een begrijpelijke houding, als wij daar schetsten, zal onze vertegenwoordiging zich gesteund weten door de partij in den iande, welke het waardeeren zal, dat groote tege moetkoming jegens de overzijde wordt be tracht, maar voor stevige overtuiging voet bij stuk gehouden wordt. -Als zulk een houding ook-door de par tijen der linkerzijde wordt aangenomen, be hoeft men voor mislukking dezer revisie poging niet te vrcezen en kunnen de goed gezind eu in de vereisehte meerderheid el kander vinden. Dan kan er uit de, ter onge.-ohikter ure aangevangen, wijziging, waarhij men op zuinigheid met 's lands energie bedaeht mo ge zijn, nog dit goede voortkomen wij hopen liet met alle kracht dat de k'love in ons volk een oogenblik is overbrugd ge weest; dal de kiesrechtregeling wellicht wat meer bevredigt, althans de agitatie vermin dert; en dat ons volksonderwijs voort kan; ons volksonderwijs in zijn geheel, maar ze ker dat deel van het onderwijs, waarvoor onze vaderen, meer nog dan onsi geslacht, geofferd en gestreden liebhen en waarvoor wij de geërfde toewijdiug eu liefde zullen blijven voeden. - EEN' NIEUWE VERLOFREGELING. Er is een nieuwe verlofregeling' geopenbaard, die zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op 1 No vember a.s., van kracht zal zijn. Wij ontleenen er het volgende aan 1. De verloven van anderen aard dan groot verlof, onbepaald (klein) verlof, verlof tot herstel van gezondheid, verlof in afwachting van vrij stelling van den miütiedienst of verlof in afwach ting van ontslag uit den dienst, worden tijdens den verderen duur van den mobilisatiebestand onderscheiden in algemeene, bijzondere en uitzon deringsverloven. 2. Algemeene verloven worden volgens regelen door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht te stellen periodiek aan alle mili tairen verleend, behoudens het bepaalde in punt 14 dezer regeling. 3. Bijzondere verbven worden slechts ver leend aan «/«/-beroeps-militairen. Naar gelang van hunne aanspraken op de te verleenen verlo ven worden deze militairen verdeeld over de vol gende groepen: a. personen, werkzaam bij spoor- of tramwe gen, bij den telegraaf- of telefoondienst; b. personen, werkzaam bij den aanmaak van munitie, kleeding, uitrusting of andere voor den militairen dienst noodige voorwerpen; c. onderofficieren (met uitzondering van vaandrigs en kornetten) en minderen, die zijn hoofden, leiders of procuratiehouders van on dernemingen of afdeelingen daarvan, .bedrijven of onderdeden daarvan, zaken of neringen; rijks-, provinciale- en gemeente-ambtenaren, leerkrach ten en leerlingen van inrichtingen van onder wijs (vakonderwijs daaronder begrepen), indien zij gedurende bedoelde verloven welke ver leend worden voor termijnen als hierna onder 6 omschreven in hun maatschappelijk ambt, beroep, bedrijf, werkzaam zijn; d. personen, behoorende tot onderdeelen der strijdmacht, waarvan de sterkte tijdelijk wordt verminderd e. personen, die door hunne maatschappelijke positie niet gerekend kunnen worden tot 'de groepen 3a, b. of c. te behooren, zoomede zij, die tot groep 3c behooren, doch niet gebaat zijn met het verlof, dat hun door de betrokken com mandanten op grond van het gestelde in punt 6 zou kunnen worden verleend (onder deze groep bovendien te rekenen de niet-beroepsofficieren, de vaandrigs en cornetten) f. werkkrachten, die niet reeds in het genot van verlof zijn. 4. Bijzondere verloven aan groep 3a. worden volgens regelen, te stellen door den Opperbevel hebber van Land- en Zeemacht, verleend, 5. Bijzondere verloven aan groep 3b worden in verband met de behoefte door den Minister van Oorlog verleend. Tol het verleenen van bijzondere verloven. aan groep 3c zijn de compagnies- (eskadrony- batterij-, fort-, detachements-) commandanten, met inachtneming der hierna te stellen regelen, bij dezen gemachtigd. Deze verloven, welke bij voorkeur onafgebro ken moeten zijn, worden voor den duur van een 'door den betrokken commandant vast te stellen tijdvak verleend. Deze duur moet afhankelijk worden gesteld van het aantal deelgerechtigden en van het doel, dat met het verlof wordt be oogd. Aan de tot groep 3c behoorende militairen, die met inachtneming van bovenstaande begin selen niet voor een onafgebroken verlof in aan merking kunnen of mogen komen, kan voor een door den betrokken commandant te bepalen tijd vak een tusschenpoozend verlof worden toege kend, waarvan de duur naar keuze van den be langhebbende 3 (werk-), 7, 14, 21 of 28 dagen (reisdagen inbegrepen) bedraagt. Een zoodanig verlof wordt telkens gevolgd door een termijn van denzelfden duur, welke onder de wapenen wordt doorgebracht. Als algemeenen regel geldt voorts, dat bij overigens gelijke aanspraken, voor bijzonder ver- bf in de eerste plaats in aanmerking komen zij, die het langst onder de wapenen hebben ver toefd. Uitzonderingsv er loven kunnen met inacht neming van de daaromtrent door den Opperbe velhebber van Land- en Zeemacht te stellen rege len, door de in punt 6 genoemde militaire commandanten of hoogere chefs in dringende of ernstige gevallen worden verleend. Zij komen, ter beoordeeling van den betrok ken chef, al dan niet in mindering van het aan belanghebbende verkende of te verleenen alge meene c.q. bijzondere verlof. Beroepsmilitairen, die gebruik makend van de algemeene en de uitzonderingsverloven, hebben tijdens die verloven recht op traktement, jaar wedde en soldij krachtens de bepalingen van het Reglement van Administratie bij de Land macht en op mobilisatietoelage en vergoeding voor levensmiddelen. Niet-beroepsmilitairen, die gebruik maken van de algemeene en de uitzonderingsverloven, be houden gedurende de eerste vier dagen van die verloven recht op traktement, jaarwedde, soldij, mobilisatietoelage en vergoedings wegens gemis aan levensmiddelen. Door hen, die gebruik maken van bijzondere verloven worden geen militaire inkomsten geno ten op de dagen, waarop zij in het genot van verlof zijn, evenmin op de dagen van vertrek en van terugkomst. Zij hebben geen recht op vervoer voor Rijksrekening. s Aan hunne betrekkingen mogen geen vergoe dingen wegens kostwinnerschap worden uitge keerd voor de dagen, waarop zij in het genot van verlof zijn, ook niet op de dagen van ver trek en van terugkomst. Op den dag, volgende op dien van terug1- komst der verlofgangers kan ten bate van hen een morgenration worden ingekocht. Van algemeene verbven zijn uitgesbten; Zij die bijzondere of uitzonderingsverloven ge nieten. Van bijzondere verbven zijn uitgesbten: I. de landweerplichtigen, behoorende tot lich tingen aan welke onbepaald (klein) verlof is ver leend, doch die op eigen verlangen onder de wapenen blijven of komen; II. de miliciens en .de lancjslormplichfigen, die korter dan 8y2 maand onder de wapenen zijn; III. zij, die de opleiding lot een rang of tot een hoogeren rang volgen; IV. zij, die dienst doen als buitengewoon militair kommies bij de belastingen. Verzoeken om bijzonder verlof ten behoeve van hen, die behooren tot groep 3e, behooren te worden gericht aan den Minister van Oorlog. Zij worden ingediend ook indien zij niet door .de betrokken militairen zelf zijn gedaan bij den onmiddellijken chef (compagnies-, eska drons-, batterij-, fort- of detachements-comman- dant) van den militair en gaan c.q. vergezeld van de noodige bewijsstukken, waaruit de nood* zakelijkheid van het verlof kon blijken. VELSEN. Uitbreiding der genieente-politie. De Burgemeester heeft een voorstel inge diend met betrekking tot de uitbreiding van het politiecorps. „Het blijkt voortdurend, dat in een op bloeiende haven- en industrieplaats, waartoe deze gemeente zich meer en meer ontwik kelt, met het tegenwoordige politiepersoneel niet voldoende voor de openbare orde en veiligheid kan worden gewaakt, zegt de voor steller; dat de opsporing van (misdrij ven krach tiger ter hand moet worden genomen, de be wakingsdienst moet worden uitgeb e'd, enkele Agenten zich geheel moeten wijden aan de handhaving der bijzondere wel ten en een be tere controle óver het personeel moet wor den ingesteld. Ook de admin'sirat'eve dienst kan Ti iet buiten versterking van personeel, terwijl aan het hoofd van dozen dienst een inspecteur zal moeten worden gesteld. De politie zal op dezelfde leest moeten .werden geschoeid als in andere gemeenten van ge lijken Omvang en belangrijkheid, hoezeer dit een groote vermeerdering van kosten met zich moge brengen. Omtrent de bijzondere bewaking van de Rijksterreinen bij de Visschershaven zijn B. en W. met hetRijk in onderhandeling ge treden. Naar zij meenen zullen ook hier de lasten moéten worden gedragen, waar da ba ten wwdfeii genoten. Was de exploitatie van de visschershaven met omliggende terreinen toch een gemeentezaak, zoo' zou bij het be palen der haven- en kadegeiden wel degelijk met deze bewakingskosten rekening worden gehouden en men mag er zeker van zijn, dat de regeering hiertegen geen bezwaar zou naken en hier in geen winstnoming, volgens artikel 238 der Gemeentewet bij de heffing van vetributiogelden verboden zou zien en zich in dat geval dus zou stellen op het door R. en ff. ingenomen standpunt, dat ook de bewakingskosten door do éxploitat'e moeben worden gedekt. .Er bestaat dan ook naar do meoning van B. en W. geen reden, waarom het. bedrijf van de visschershaven koste'oos van de 'diensten der gemeente ip dit opzicht zou genieten. Het college van B. en W. koes tert daarom de verwachting, dat overeenstem ming in dere zal worden verkregen cn do bewakingskosten door het Rijk aan de ge meente zullen worden vergoed. Een nader voorstel over de bervaking der Rijks terreinen zal dus tor zijner tijd bij den Raad yvorden ingediend. Uit het voorstel blijkt, dat de uitbreiding zal samengevat, worden in de aanstelling van: pen inspecteur dor adminiaU'otiia ü&JÜU aan# hoofdagent-schrijver (f 800); een agenïschrij ver (f 700); een typiste (f 400) een kantoor bediende (f 300)een inspecteur van politie (f 130O); een idem (f 1CO0); ft hoofd agenten (f 800)8 agenten voor de opsporing (f 750); 2 agenten' voor de bijzondere wetten (f 750); 22 bewakingsagenten (f 700); 5 veld wachter (f 650). De tusschen haakjes geplaatste cijfers z'jn de jaarwedden, zonder de emolumenten. Dit voorstel brengt een kostenverhoogiug mede van f 24300. Deze uitgave zal over" 2 dienstjaren verdeeld worden. Voorgesteld wordt dat bedrag voor 1917 te bepalen op f 10725. Voorts zal, zoodra dit noodig is, moeten worden overgegaan tot den bouw van c n neiuw politiebureau. Verbouwing van het te genwoordige gebouw of vergrooting door aan koop van een of meer aangrenzends perce len is tocli niet geraden, daar op, deze w ij za geen oplossing voldoende aan de eischen van den toekomstigen politiedienst te verkrijgen is, terwijl ook de plaats, waar thans het po litiebureau is gevestigd, minder geschikt ia in verband met de richt.ng, waarin I J muiden zich uitbreidt. Met voorstellen voor den bouw yan een nieuw politiebureau zuilen B. en W. ter zij ner tijd tot deu Raad komen. De financieeie 'commissie deelt mede, dat zij tegenover het voorstel van den .Burgemees ter tot uitbreiding der gemeentepolitie niét onsympathiek staat, doch gaarne zou zien, in verband met den finaneleeren toestand der gemeente, dat nog eens werd nagegaan of in het voorstel geen bezuinigingen kunnen worden aangebracht. In 'verband met dit schrijven deelt de Bur gemeester mede, dat het hem niet ger.wi n voorkomt de door hem voorgestelde uitbrei ding te beperken. BEURS VAN AMSTERDAM. Noteeringen van 16 October. Staatsieeningon. NEDERL. pet. V.K. L.K. H. K, Ned. W.S. O. 100 5 102.15/16 102% Ned. WS. O. 200 5 102% 102.11/16 Ned. W.S. O. 500 5 102.13/16 102% - Ned. WS. O. 1000 5 102.15/16 102% Ned. W.S. O. 100 4% 101.15/16 101% Ned. W.S. O. 500 4% 102.1/16 102% - Ned. WS. O. 1000 4% 102 102.3/16 Ned. WJS. Oblig. 3% 85 85% - Ned. WJS. Oblig. 3 75% 75% Ned. WJS. Certif. 3 75% 75% Ned. W.S. Certif. 2% 64.9/16 64 64% KATHLEEN PARLOW. De groote violiste Kathleen Parlow zal van eind October tot eind December wedet een groote tournee door Nederland onder nemen onder directie van het Concertbureau Hans Auigustin. De kunstenares zal o.a. op treden als soliste van het Residentieorkest te 's Gravenkage en Rotterdam, en der stads- concerten te Utrecht, met de Arnhem-scha Orkcst vereen igi ug, verder op de door het Concertbureau Hans Augustin georganiseer de abonnementsconcerten te Apeldoorn op 24 Oct., Zwolle op 25 Oct., Deventer op 26 Oct., 'e Hertogenbosch op 80 Oct., Middel burg op 81 Oct., Nijmegen op 2 Nov., Delft op 3 Nov., Zutfen op 6 Nov., Amersfoort op 7 Nov., Leeuwarden op 20 Nov., Assen op 22 November;_xerder 28 Oct. te Bussum, 8 Nov. te Amsterdam, 9 Nov. te Eindhoven, 10 Nov. te Alkmaar, 13 Nov. te Maastricht, 14 Nov, te Dordrecht, 21 Nov, te Groningen, 23 Nov, te Enschedé, 8 Deo. te Haarlem, 9 Deo. té Hilversum, 11 Deo. te Breda en 12 Deo. te Leiden. „DE VARENDE ZANGER." In 't jongste nummer van dit periodiek zet die Zeer Eer w. heer J. IW. Pieterse zijn beschouwingen aangaande het Kerkelijk Volkslied voort. A. v. d. Aar. schrijft wieden een zijner ondez-houdende brieven uit en over onaa schoone letteren. O. v. O. geeft eenigal propagandistische stukjes over het nationale lied, over de wijze, hoe een Volkszangavond i voor onze militairen in elkaar te zotten en over actie voor den Roomschen volkszang. Van 'f geen de aflevering overigens bevat noemenj wij nog een paar bijdragen in poëzie van G'. en van- Bern. Verhoeven. Over 't geheel weder een belangwekkend nummer^^^^, Z. D. H. do Aartsbisschop vau Utrecht heeft aan den weleerw. pater P. J. van deu Bergh O.FJM., en aan den weleerw. pater H. J. J. Hol O.FM., resp. als pastoor eu als asskitent te Vordeu en Lochem (H. An- tonius) eervol ontslag verleend en heeft be- iloemd tot pastoor te Vorden (H. Antonius) den weleerw. pater P. W. Arts O.FM., eu tot pastoor te Gorinehem den weleerw. pa ter S. Bennen-broek O.FM. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem hoeft benoemd tot assistent aan de bijkerk vau O.L.Vr. Rozenkrans- te Rotterdam deu wel eerw. pater fr. J, J. M. van der Linden O.P. STOOMVAARTLIJNEN Stoomvaart Mij. Nederland. G roti u-s, uitreis, arriv. 15 Oct. te Falmouth' Krakatau, uitreis, vertrok 15 Oct. va% Falmouth, Kon. Ned. Stoomboot Mij. Leda, arriv. 16 Oct. van Spanje te Amster dam Luna vertrok 13 Oct. van Gibraltar naar New-York Vak-amia, vertrok, 14 Oct. van Buenos Yres naar Amsterdam. Rotterdamsche Lloyd. Deli, thuisreis, passeerde 13 Oct. Perim Djebres, van Rotterdam naar Norfolk, ver trok 13 Oct. v. Kirkwall Gorontalo, thuis-, reis, vertrok 14 Oct. van Gibraltar. Ma» nado, uitreis, pa-sseerde 14 Oct. Lizard. Kon. Hollaadsche Lloyd. Zaanland, arriv.,12 Oct. van Amsterdam te Buonos-Ayres. HollandAmerika Lijn. Andijk, van Rotter-dam naar New-York, passeerde 14 Oct. des nam. 1 u. 50 de Ter- schellingerbank. Soestdijk, van Rotter dam naar New-Orleans passeerde 13 Oct.,do Bermuda's Stoomvaart Mü. Oceaan. Dardanus, arriv. 10 Oct. van Amsterdam to Batavia Patroclus, van Liverpool naar Jlga. pass. 10 Oct. Perim.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6