^^HDAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND.^^^^I Enorme voorraad SLOBKOUSEN NASSAULAAN 49, HAARLEM BUITENLAND EIEflüEüLAND Woensdag 18 October 1916 DE OORLOG. 418te Jaargang No, 9166 Intercomm. Telefoonnummers 1426 en 2741 Dit nummer beslaat uit twee bladen EERSTE BLAD. HAARUJSüCHË ALLEDAG]ES N°.2066 VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN TELEGRAMMEN Van hedenmorgen Berichten in drie regels. Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 6043 KHVE HAARLEMSCKE COCIRMT ABONNEMENTSPRIJS s Per 3 maanden voor Haarlem.en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.60; voor de overige piaatsen in Nederland per post f 2,— per week voor Haarlem en de agentschappen 0,125; afzonderlijke nummers 0,15. PRIJS DER ADVERTENTIËN t Van 15 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel 0,28} advertentiën fn de rubriek „Vraag en Aanbod" van 15 regels f 0,40, eik* regel meer 0,t0. *4 Alle betalende abonnés op dit Blad, in het bezit van een Verzekeringspoli», zijn, volgen» de bepalingen op de polisaen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4QQO bij levenslange ongeschiktheid tot werkw, f 500 bij overlijden, 300 bij verlie» van een hand of voet, f 250 bij verlies van een oog, £125 bij verlies van een duim, 75 bij breuk van een arm of been, lOO bij verlies van een wijsvinger, f 25 bg verlies van een anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche AlgemeeneVerzekeringsbank te Schiedam. (De voor 1 October 1911 uitgegeven polissen zijn met geldig.) DE MANIER NIET!.... Sommige administraties en redacties van mis sieboekjes, godsdienstige tijdschriften, maand blaadjes enz. beginnen (waarschijnlijk óók al onder den druk der tijden) een eigenaardig ge bruik te volgen. Zij zenden nl. de boekjes, tijd schriftjes enz. ongevraagd geregeld toe aan tal van katholieke adressen, en geven u dan al of niet per briefkaart kennis, dat zij zullen depo- neeren, hopende dat u voor de goede zaak niet zult weigeren, enz En dan is er menigeen, die berustend zn gulden, rijksdaalder offert: enfin, voor een goed werk enz. Toch is dit de manier niet, meenen wij. Al behoeven dergelijke tijdschriftjes niet met dure colportage te werken of hooge peftenten aan den boekhandel te geven, men kan toch immers (zooals er verschillende zijn) door middel van ijverige vrienden, zelateurs en zelatrices, vaak heel wat bereiken. Een onvoorziene aanslag echter op de beurs door een totaal onbekende redactie, al is dat ook een pastoor of religieus, ter wille van een goed werk gedaan, staat menigeen tegèn. En nu dit zoo langzamerhand regel schijnt te worden (wij vernamen al van drie dergelijke ongevraagde abonnementen met bijbehoorende quitanties, waarmee een onzer vrienden deze week werd begunstigd) meenen wij er de aandacht op te moeten vestigen. AGENDA. 19 OCTOBER. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 R. K. Militairen-Vereeniffiu/gr. Volks zang. Tuinder;:belang 8 uur. Metaalbe werkers 8H uur. Oroote Kerk 2—3 uur Orgelbespe ling door den heer Louis Robert (Zie pro gramma Stadsnieuws). Gebouw St. Marthavereen. Kleine Houtweg 13 Betrekkingbureau geopend van 3—9 uur 's avonds. St. Elisabeth»-Gebouw Jansst/r. 49 van 1—2 uur aanvrage om verster kende middelen voor arme zieken der St. Elisabeths-V ereeniging. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 10—5 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. OVERZICHT. Het gevecht, ten noorden van de Somme, in het dubbele dorp Sailly-Saillisel, duurt voort. De Franschen hebben wear een aantal huizen in het dörp veroverd. De Engelsehen zijn ten westen van Serre, ten noorden van de Ancre, ©enige Duitsche loopgraven binnengedrongen. In Wolhynië en aan de Narajofka iwordt op het Russisch front verwoed gevochten. In Wolhynië deden de Russen, na hevige beschieting, tusschen Pustomyty en Swiniu- chy, ten westen van Bubnow, tën zuiden van Zaturcy en tusschen Zaturcy en Kisieiin her haalde stormloopen, ten noorden van Zaturcy zelfs tot tienmaal, doch de frontlijn bleef nog dezelfde. De Duitschers houden hier krachtig stand en logenstraffen daarmee alle praatjes over uitputting en moedeloosheid. Een heel onwaarschijnlijk bericht bevat" de „Daily Chronicle" betreffendde 'den strate- gischen toestand in de Dobroedsja; n.ml. dat de linie van Von Mackenscn daar is teruggebracht tot in de nabijheid van Dobric, Deze terugtocht, die vijftien tot 20 mijlen zal bedragen, zou een ernstige tegenslag bs beekenen voor Mackensen's leger. Dit bericht, dat de „Daily Chronicle" die al meer later tegengesproken berichten do wereld heelt in gezonden via Rome uit St. Petersburg veoleemfc, is nog van geen enkele zijde be vestigd. Van de overige fronten niets bijzonders. Het begint de Ekitente te vervelen, dat in Griekenland nog steeds geen beslissing is genomen. De „Daily Mail" vraagt al hoe lang deze toestand in Griekenland zal moe ben voortduren en dringt aan op de stich ting van een Griekschê republiek. Volgens dit blad zou ook Sarrail er voor ziijn, steun te verleenen aan de schepping van een Grieksche republiek. Waarschyalij/k a»in Venizelos en de andere populair© lei ders van eenzelfde overtuiging. Wat staat in den weg? vraagt het blad. Dan mis schien zou generaal Sarrail de handen vfij hijgen om den oorlog voort te zetten. In alle landen wordt met spanning uitge- fcl°n naar nadere berichten betreffende het dreigend conflict tusschen Chinamen Japan. Vooral het feit, dat in Japan reeds mobilisatie- maatregelen zijn genomen, heeft indruk" ge maakt. Vrij algemeen is men van meening, dat (de gebeurtenissen in Japan van het aller grootste belang zijn voor de Voreenigde Sta ten, die immers het Panama-kanaal niet heb ben gebouwd om den handel op Oost-Azië aan de Japanners over te labdft. De Vereenig- de Staten kunnen ook niet toelaten, dat China in politiek opzicht onder Japan komt te staan en op die wijze een afgesloten gebied voor dén handel zou worden. De Engelschen hebben op nadrukkelijk ver zoek van de Amerikaansche regeering, hun kruisers-tochten welke zij sedert de aankomst van de „U 53" nog altijd langs de Ameri kaansche kust hielden, gestaakt, om alle on- noodige prikkeling van Amerika te vermij den. HET GRIEKSCHE DRAMA. Officieel bezoek der Entente gezanten aan Lambros en Za- Zalakostas. De Fransche gezant te Athene heeft, haar Havas via Parijs meldt, zijn door het pro tocol voorgeschreven bezoeken gebracht aan den minister-president Lambros en den mi nister van buitenlandsche zaken Zalalkostas. Berichten uit Griekenland hebben de betee- kenis van dit bezoek dat niet de minste be- teekenis had, dan die van gewone hoffelijk heid, overdreven. De vertegenwoordigers der Entente on derhouden met het nieuwe ministerie geen andere betrekkingen, dan tusschen hen en de voorloopige regeering te Saloniki be staan. Er is geen enikel vraagstuk van al- gemeene politiek behandeld in de gesprek ken van Lambros met Guillemin of Elliot. Het korps revolutionaire ambtenaren. Door de voorloopige regeering te Salo niki is een departement voor Openbare vei ligheid opgericht, dat onder leiding staat van overste Rebrackis. De gendarmerie en politie komt onder leiding van dit departe ment te staan. Tot chef van den generalen staf werd Spiliades. benoemd. Tien Grieksche oversten zijn verder aan gewezen voor het militaire en administra tieve bestuur. De Information verneemt uit Athene, dat Politis, die thans de buitenlandsclie aange legenheden te Athene leidt, het bericht te genspreekt, als zou hij als minister van bui- tenlandsche zaken van' de voorloopige re geering naar Saloniki vertrekken. Hij zal zijn verlof in Italië gaan doorbrengen. Venizelos' laatste poging om den koning tot toenadering te bewegen. De Venizelistieohe bladen publiceeren een verklaring, waarin wordt gezegd, dat het feit dat het driemanschap niet aan een voorloopige regeering deelneemt, de laatste tegemoetkoming van Venizelos be teekent te genover de Kroon. Het driemanschap is be reid, zich voor den koning terug te trekken, zoodra deze het welzijn van het vaderland zal toevertrouwen aan de regeering te Salo niki. Landing van gealleerden te Athene. Niet alleen in Macedonië, maar ook in de Piraeus zijn Entente-troepen geland en nu is er van officieele Entente-zijde uitlegging gegeven over het doel der landing van troe- penafdeelingen der geallieerden. Dat is n.l. geschied om d« politie te versterken. Dit zal een eind moeten maken aan de be toogingen welk© nog immer te Athene tegen de Entente worden gehouden. De Entente (le baas. Naar de „Matin" uit Athéne verneemt, zijn afdeelingen matrozen van de Entente in alle Grieksche provincie-steden gestatio neerd, om de Grieksche politie hij de contro le-werkzaamheden behulpzaam te zijn. De Grieksche prefecten van politie kregen hevel den officieren zonder meer te gehoorzamen. De drie laatste Grieksche oorlogsschepen. Bemanningen van de Entente-vloot heb ben ook bezit genomen van de Grieksche oorlogsschepen „Awerof", „Kilkisj" on „Lemnos". De Grieksche bemanningen werden aan land gezet en naar Athene gezonden. Grieksch allerlei. Het postwisselverkeer tusschen Athene en Saloniki is, op last van de militaire over heid der geallieerden, stopgezet. Dusmanis en Netaxas die nog altijd trouw hieven aan Koning Konstantijn zijn naar Lari.ssa gevlucht. Volgens Parijsche bladen zou de Entente van plan zijn, binnenkort liet district Laris- sa te bezetten. De Corriere della Sera publiceert een te legram uit Athene, waarin wordt gezegd, dat aldaar een nieuwe nota yan de Entente wordt verwacht het Grieksche leger be treffende. Gisterennacht is er een druk verkeer ge weest tusschen Athene en Tatoi. Allo leden der hofhouding zijn ten paleize ontboden. Prins George van Griekenland heeft gis teren te Londen een bezoek op het ministe rie van buiteiilandsche zaken, gébracht en een lang gesprek met Grey gehad. Het pantserschip Hydra, welks officieren en bemanning zicli hebben aangesloten hij de revolutionaire beweging, is te Saloniki aangekomen. Gebrek aan graan in Engeland. De graanoogst is in Zuid- en Noord-Amerika niet goed geweest, gelijk men weet. En Enge- lang ontvangt zijn graan het moet vier vijfden van wat het ucodiig heeft invoeren grootendeeda uit dat wereddeeJ. Begrijpelijk dus, dat men zich eenlgszins bezorgd maakt. II unci man, de minister van binnenlaudsche zaken, heeft verleden week bekend gemaakt, dat de regeering een commissie had benoemd om voor den invoer van tarwe te zorgen. Er is reeds een groote hoeveelheid in Australië aangekocht. Verleden jaar, zegt de „Naticn", had Australië zijn graanschuren vol, maar er waren toen geen schepen genoeg om het graan te ^ervoeren. Nu zijn er stappen genomen om voor die noodigo laadruimte te zorgen. Het antwoord der geallieerden aan do regeering der Ver. Staten in zake de post-schendingen. Eindelijk is er, naar het Havas-bureau te Pa rijs mededeelt, eèn officieel communiqué door de Entente-regeeringen verstrekt, behelzende het, den 13den dezer o verb audi go, antwoord van da geallieerde regeeringen up het Ameri kaansche memorandum van 24 Mei 1916 be treffende de aanhouding van de neutrale post stukken. In dit antwoord worden punt voor punt alle door de Amerikaansche regeering aangevoerde bezwaren weerlegd, zegit Havas. Het document eindigt aldus De geallieerde regeeringen dóen oprecht pogingen om hij de uitoefening van hun rechten als oorlogvoeren den eiken inbreuk te vermijden op d© uitoefe ning van de legitieme rechten Van den onoffen- sieven neutralen handel, maar zij meenen dat het tot hun recht als oorlogvoerenden behoort in volle zee de controle te oefenen, die het volkenrecht erkent, ten einde elk vervoer te kunnen tegengaan, dat den vijand kan steunen bij de oorlogvoering en tot zijn weerstand kan bijdragen. Het recht van de Vereenigdo Staten als on zijdige mogendheid omvat naar haar meaning, niet de bescherming door de Bontbregeering van zendingen, oorrespondentiën cf mededee- lingten in welken vorm ook, d:ie een duidelijk vijandig karakter dragen of een verborgen reohtstreeksche of indirecte vijandige bestem ming hebben en welke Amerikaansche parti culieren op hun eigen risico en persoonlijk ge vaat1 kunnen pogen te deen. Dit beginsel is trou wens uitdrukkelijk uitgesproken door den prod- dent der Vereenigde Staten in zijn neutraliteits- p reclamaties. In het geval van misbruiken, fouten of érn stige dwalingen door de autoriteiten der geal lieerden, belast met hot onderzoek der mails, begaan zijn de regeeringen van Frankrijk en Groot-Britannië bereid gelijk altijd, cm de ver antwoordelijkheid te regelen volgens de begin selen van recht en rechtvaardigheid, waarvan zij zich nimmer tobben willen losmaken. De Dardanellen-expeditie. De Dardanellen- cömmiissie in Engeland, die tot taak heeft de oorzaken na te gaan en de schuldigen aan te wijzen van de mislukking der Dardanellen- expeditie, is met haar onderzoek neg niet ge reed. Dezer dagen heeft zij haar zittingen her vat, en als getuigen gehoord Balfour, gene raal Sir Ian Hamilton en Commodore Lam bert, Deze woek zullen nog worden gehcord Asquith, Lloyd George, Lord Haldane en Lord French. Van Londen „even" naarCalais. Dezer dagen werd aan het hoofdkwartier van het Roode Kruis te Londen een dringend verzcelc gericht om onmiddellijk een onmisbaar onder deel van een microscoop to zenden naar het la boratorium van het hospitaal te Calais. Het Roode Kruis, dat dien dag niet van een boot kon gebruikmaken, daar er geen 't Kanaal over stak, heeft het gevraagde voorwoip onmiddellijk door een vlieger naar Calais laten brengen. Fransche.... „zeppelins"? Naar uit Parijs gemeld wordt, hebben twee der nieuwe Fran sche bestuurbare luchtschepen, die naar de in den oorlog opgedane ervaring zijn geconstru eerd, boven de hoofdstad goedgeslaagde proef tochten verricht. Voor zoover men weet, zijn zij zeer lang en hebben een gelijksoortige ge daante als de zeppelins. Les in de vadcrlandseho geschiedenis. Een Duitiwh blad heeft te. doen met de scholieren van 1920. „Ziezoo" laat liqt den onderwijzer zeggen „nu komen wij aan den Duitseh- OostenrijkschTurksch—Bulgaarsoh—Engelsch. Russisch'FranschJapanschBelgisch-Itali- aanschServischMontenogrijnschPortu gees ch en oorlog. Wilson en het gebrek in Polen. De President Wilion heeft bekend gemaakt dat zijn persoon lijk beroep op de Europeeselie heersohers om saam te werken teneinde het hongerlijdende Polen te voeden, tot niets heeft geleid. Ant woorden zijn ontvangen van Engeland, Frankrijk, Costcnrijk-IIongarijo en Duitsch- land, doch „belangrijke geschillen" der oorlog- vore nd en sloten een overeenkomst uit. PHILIPPESCU OVERLEDEN. BOEKAREST, 17 Oct. (Part.) De bekende Rcemeensche staatsman Philippescu is aan een hartkwaal overleden. '(Philippescu was alsRoemeensch senator vooral bekend om zijn propaganda voor de deelneming van Roemenië aan dien oorlog tegen Duitseh- land en Oostenrijk-Hongarije. Kort voor het begin van den oorlog was hij uit de conser vatieve partij getreden en vormde amsdien met eenige volgelingen een afzonderlijke groep in het parlement. Tijdens den tweeden Balkan oorlog was Phillppescu minister van landbouw in het kabinet-Marjorescu. Red.) PORTUGEEZEN NAAR IIE,T FRANSCHE FRONT. GENEVE, 17 Oct. (Part.) Aan het blad „Imparoial" te Madrid wordt uit Lissabon gemeld, dat aldiaar een groote wapenschouwing heeft plaats gcliad van troepen, die naar Bor deaux worden ingescheept. De „Imparcial spreekt van drie divisies, elk van 18000 man. EEN ITALIAANSCHE KRUISER GETORPEDEERD. BERLIJN, 17 Oct. (Officieel.) Een onzer duikbooten heeft den 7en dezer in de Middel- landsche Zee den Italiaanachen paatserdek- kruiser „Libia" door een torpedoschot zwaar beschadigd. (De „Libia" ia in 1912 gebouwd en meet 3800 ton. Red.) UIT SPANJE. LONDEN, 18 Oct. (Part.) Uit Madrid wordt gemeld, dat de voormalige minister van oor log Graaf Serrallo bdji eene redevoering In den Senaat de formatie bepleitte gedurende de eerstvolgende vijf jaren van een leger van één millioen manschappen in plaats van 600.000, zooala in het wetsontwerp der Regee- riing wordt voorgesteld. Men Verwacht, dat do officieele tran sp o r toomm i sa i e beslag zal leggen op de geheele koopvaardijvloot. UIT DEN GRIEKSCHEN HEKSENKETEL. LONDEN, 18 Oct. (Part.) Uit Athene wordt gemeld, dat de ontscheping van Fransche of ficieren en zeesoldaten in den Piraeus voort duurt.. Zij hébben het toezicht over de havens in handen genomen en verhinderen hier en in andere havens elk vervoer van troepen. In mi- nisterieele kringen verwacht men een tweede nota van Fournet, waarin verlangd wordt dat de Grieksche troepen in het Peloponnesus zul len terugtrekken. De opening der Kamer is volgens het Koninklijk besluit den 13en November vastgesteld. A ME RIKA. Wilson's oordeel over Mexico. President Wilson heeft den gouverneur van den Staat New-York in een brief mee gedeeld, dat de toestand aan de Mexicaan- sche grens nog niet, verbeterd is. Militaire deskundigen vreezen intusscben, dat een te rugtrekking van Amerikaansche troepen tot nieuwe aanvallen van Mexicaansche zij de zou. leiden. i 1200 Grieksche arbeiders passeerden het station te Lyon met bestemming naar de Fran sche steden, waar zij zullen gaan arbeiden. De Italiaansche ministerraad is plotseling samengeroepen. Volgens de „Tribuna" betreft t hier een gewichtig politiek vraagstuk. Te San Sebastian is oen groote chocolade fabriek afgebrand en in Tanger een warenhuis. Schade van beide vele millioenen pesetas. XJit Marokko zijn in de eerste zes' maan den van 19161714 millioen kilogram graan en 3 millioen kilogram wol geëxporteerd. Volgens bericht uit Hoekden in „Baseier Nachtrichten" zijn groote Japansehe troepen- afdeelingen in Mantsjoorijo aangekomen. Volgens de „Secoio" is gisteren een buiten gewoon afgezant van" den keizer van Japan naar Z. H. den Paus, te Rome aangekomen. De nieuwe pauselijke nuntius te Weenen, Volfro di Bonza, is door den Paus in afscheidl3- audiëntie ontvangen en Weenen vertrekken.- Een Chineesch zeeman te Liverpool is be- boet met 100 pd. st, voor een poging tot smok kelen van 23 pond opium. Koning Peter van Servië heeft, uit dank baarheid, zijn gezant, te Parijs gelast op de Fransche oorlogsleoning in te schrijven. Een groot deel der gekleurde werklieden, diio aan het Panama-kanaal arbeiden, heeft ge staakt eu cpslag van loon geëisclit. Volgens een St. Petersburgsch bericht is een Japansch regiment ruiterij in Mantejoe- rije door Chineesclie troepen omsingeld. UITBREIDING VAN DEN LANDSTORM, Bij Kon, Besl. van 16 Oct. („Stbl." 476) is be paald lo. Behoudens 't bepaalde onder 2o. behooren van 1 Nov. 1916 af ook tot den landstorm voor ver zij alsdan niet reeds daartoe behooren de personen, bedoeld in art. 1 der wet van 31 Juli 1915 („Stbl.55 345), die zijn geboren in 1888. 2o. Degenen der onder lo. bedoelde personen, die vrijwilligen dienst bij de zeemacht, bij het le ger hier te lande, bij de gouvernementsmarine in Ned.-Indië of bij de koloniale troepen hebben ver vuld en op 1 Nov. 1916 niet zijn gevestigd binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Konink rijk België, komen eerst tot den landstorm te be hooren op den dag, volgende op dien, waarop zij zich aldaar mochten vestigen. 3o. Bij de inschrijving voor den landstorm van de onder lo. en 2o. bedoelde personen kan wor den afgeweken van de bepalingen van het. Land storm-Besluit, voor zoover dit door den Minister van Oorlog wordt bepaald. VERKIEZING EERSTE KAMER. Bij de partijen der rechterzijde in de Provin ciale Staten van Zuid-Holland moet het voor nemen bestaan, bij de benoeming van een lid der Eerste Kamer, welke zal geschieden in de buiten gewone zitting der Staten op Dinsdag 24 dezer, ter voorziening in de vacature-Mr. Van Water schoot van der Gracht, de verkiezing te bevor deren van den heer J. C. L. van der Lande, het R.-K. oud-lid der Eerste Kamer voor Over- ijsel, dat bij de jongste periodieke verkiezingen voor de Eerste Kamer bij het lot afviel tegen deo heer Stork. NOG EVEN WACHTEN! Naar wij hoorden aldus de N. R. Ct. moet mevrouw Aletta Jacobs gisteren voor den aanvang van het debat over de Grondwetsherzie ning, tot den Voorzitter der Tweede Kamer, het verzoek "hebben gericht haar te vergunnen de mee ning van haar geestverwanten inzake het vrou wenkiesrechtin de vergadering der Kamer uiteen te zetten! De „Vereeniging" mag zegt het blad wel wat beter op haar presidente gaan letten, ja wij zouden zeggen, voor de dagelijksche vrou- wenwacht op het Binnenhof is nu een bezigheid gevonden. Zij zal een nuttigen arbeid, binnen haar werkkring gelegen, kunnen verrichten door haar leidster te beletten aan het parlement dat over de Grondwet en vrouwenkiesrecht mee zal hebben te beslissen, openlijk te toonen, dat zij de Grondwet niet kent. Als de Kamer dit van mevrouw Aletta Jacobs ervaart, wat zal men dan wel van de gewone aspirant-kiezeressen gaan denken? Het gaat niet, mevrouw. Hiervoor moet u voorshands nog naar de meeting. GEEN OPSTAND OP WËST-BORNEO. De gouverneur-generaal van Ned.-Indië heeft aan het Departement van Koloniën geseind: Naar aanleiding van een bei-icht ^omtrent een voorgenomen opstand in de Westeraf- deeling van Borneo, werden drie brigades onder kapitein Stennekes gezonden naar Blitang en Moealang (aan d© Soengei Bli- tang, een rechter-zijriviertje van de Ka- poeas). De opstand brak met uit. De resi dent telegrafeerde gisteren, dat de leider van het verzet in 1912, Boejong, die tot den opstand had aangezet, en zich een belang rijken aanhang had vei'worven, met acht volgelingen is gevangen genomen. DE UITVOERING DER DISTRIBUTIE. WET. Door het'bestuur van den N oord-Holland - sclien grossiersbond is in een adres aan den minister van Landbouw verzocht alsnog de geheele kosten,der distributie door het Rijk te laten dragen en de burgemeesters er op te wijzen dat de. distributie der artikelen door tussehenkomst van de grossiers moe] plaats hébben. Nog een kranigo redding. Zaterdagmid dag was een schipper met vier diikwerkers bezig op een zoogenaamd „bakschip" rijs hout, dat van de herstelling van den zee dijk bij Nijkerk was overgebleven, over zee te vervoeren van Nëkkeveld naar sluis. Waarschijnlijk hadden ze zich me dit vaartuig wat te ver in zee gewaagd, want het was "bun door den sterken zuidwesten wind onmogelijk weer aan wal tc komen. Ten einde raad wierpen ze het anker uit en bleven liggen wachten tot de kracht van den wind wat zou afnemen. Toen de duis ternis inviel begon de wind in hevigheid te winnen. De verontruste bloedverwanten wendden zich om hulp tot den dijkgraaf en tot den burgemeester, maar, goede raad. was duur. Eindelijk boden zich de sluiswacu--

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1