Bill fiEüLHÜ II NAGEKOMEN BERICHTEN STADSNIEUWS Men seint ons uit Den Haag; Aan 4e orde prof. Mullens in „de kroon." VAN ONZE RËCH i liANK Van ons Kantongerecht. De Gemeentehegrooting. jarige mannen in Engeland zich ook voor den dienst aanmelden. De Weensche bladen melden, dat men een directe draadlooze verbinding heeft aange bracht tusschen Madrid, Ween en en Boedapest. De v'oegere wijbisschop van het diocees Straatsburg, mgr. dr. Karl Morbach, tit.-bis schop van Paphoe, is te Straatsburg overleden. Z. H. de Paus heeft aan alle krijgsgevan genen, die in Zwitserland geïnterneerd zijn, een herinneringsmedalje gezonden. DE FRANSCHE PERS TEGEN DEN PAUS In de antirev. „Stiehtsehe Crt." lezen we het volgende: „Men zou meenen, dat het zwaarbeproef de Ih-ankrijk allengs 'tot inkeer was geko men, en een anderen weg uitwilde, dan waarop het in den laatsten tijd was gedre ven door radicale en socialistische leiders, die het van allen godsdienst vervreemd hebben. x Hel tegendeel is waar. 1 Meer dan vroeger wordt er in de Fran- sche couranten uitgevaren tegen de kerk en de geestelijkheid, en de censuur die anders alles schrapt, laat dit geduldig toe. Een van de laatste nummers van de „La- terne" bevat b.v. een geweldige philippiea tegen den Paos. Deze is de handlanger van Weenen en Berlijn! Geen mensch ifl België, Frankrijk of Italië kan meer achting voor hem koesteren! De Marchese dela Chiesa is méér keizer-gezind dan zelfs de Duitse he roomsch-kathojieken. Men streeft in het Va- ticaan naar een herstel van de wereldlijke macht en offert aan dit denkbeeld alle be grippen van fatsoen en beschaving op! En wat dies meer zij. Waartoe al deze ophitsing tegen een kerk vorst, die vooral in het belang der krijgs gevangenen doet wat in zijn vermogen is, nioet dienen, ontgaat aan ons begrip." Deze uitlating eert het Protostantsche blad. Er blijkt weer eens uit, dat, als het waar is, dat men in Frankrijk tot inkeer kwam, de pers daar wel weer zal zorgen, dat alles op den ouden voet zal worden 'oortgezet. F. H. VAN WICHEN. Cn een vergadering van de katholieke frac tie nit de Provinciale Staten van Zuid-Hol land is, naar wij vernemen, besloten in de vacature-mr. Waterschoot van der Gracht als lid der Eerste Kamer te cancfideeren den heer F. H. v. Wichen, burgemeester van Al- kemade, lid der Prov. Staten van Zuid- Holland en lid van de Tweede Kamer voor het distriet Haarlemmermeer. DE ONLUSTEN IN DJAMBL (Officieel). Bij het departement van Kolo niën is ontvangen het volgende bericht van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië: Luitenant de Quant, die met zijn patrouille op den 13den te Soeroelangtoen Rawas aan kwam, rapporteerde dat het daar rustig is. Een geregelde patrouillegang in de residen tie Palembang is georganiseerd. In de Ogan Lei-streek vonden in de laatste dagen bij eenkomsten van de Sarakat Abang plaats. De leiders zijn gevangen genomen. Bedoelde streek wordt gepatrouilleerd. In Sekajoe (aan de Moesi) sloten zich on langs velen bij de Sarekat Islam aan. In de Votong Hari Lekoknstreek (ten oosten van »Soeroelangoen Rawas) ontstond eenige on rust op het bericht, dat eenige Djèmbiërs daar waren aangekomen. Een militaire pa trouille is derwaarts gezonden. De resident van Palembang seinde, dat er overigens rust heerecht. (Officieel). Bij het departement van Ko loniën is ontvangen het volgende telegra fische bericht van den gouverneur-generaal van Ned.-lndië: De controleur van Rawas bericht dat de Depati van Binginteloek,- een dti£ verzetlei- dere, zich heeft aangemeld. Een tweede hoofd van het verzet te Penggawa Abdullah, benevens eenige opstandelingen, zijn gevan gen genopien. De controleur vertrekt naar Paoe om beslag te legges op het door den depati gestolen-geld. VAN „DEUGDELIJKHEID" GESPROKEN Onder degenen, die zich toch zoo angst wekkend bezorgd toonen voor de openbare schooi, mocht ook het „Nutniet ontbreken. En men kan gerust zijn, het iB er nu. Hei hooidbe.iuui der „Maatschappij 10I Nut van 't Algemeen",' heefi zicu tot de Tweede Kamer gewend, met het dringend verzoek, het .voorgestelde a,ri. 192 der Grondwet sl ems aan te nemen na zoodanige wijzigmg, (jat daarin is vastgelegd: la dat overal in den lande van overheids wege voldoend openbaar algemeen vormend lager onderwijs zal worden gegeven, met uitzonderingen door de Wet te regelen, met dien verstande, dat in die gemeenten, waar zulk een uitzonderingsgeval zaï Ixs aan, van overheidswege aan aden, die dat wonschen, gelegenheid 'zal worden gegeven tot het ont vangen van vadoend opexioaar algemeen vor mend lager onderwijs; 2o. dat het bijzonder algemeen vormend lager onderwijs, dat,naar denzeLden maat staf als het overeenkomstig openbaar onder wijs, voor u-jke voorziening in aanmer king zal komen, aan even hooge eischen van deugdelijkheid zal moeten voidoen als aan het openbaar onderwijs worden gesteld. Een toontje lager alsjeblief, aldus de „Res- bode" terecht. Die „deugdelijkheid van het openbaar on derwijs" "beschrijft watl We dachten juist, hoe nu welhaast de overtuiging algemem wus, dat het'precies aan die „deugdelijkheid" ha perde. Met het befaamde artikel betreffende de „christelijks en maatschappelijke deug den" werd immers nooit zóó de hand gelicht als in onze dagen, nu zooveel socialistische onderwijzers die deugden moeten inpren ten. ji In tegenstelling mot enkele jaren geleden, toen men het failliet der openbare school, na Ossendorp's beruchte rede, algemeen in zag, is het nu laatstelijk weer mode gewor den, te schetteren over do voorxrefj.cljjk.heid dier school. Dat heeft haar echter niet beter gemaakt. - Zou het meteen, nu zulke „hooge eischen .van deugdelijkheid" aan de school gesteld jworden, niet de beste, gelegenheid zijn om pok aan de openbare schooi wat deugdelijk heid bij te brengen. Zij behoefde dan niet meer zoo schrikbarend ver. bij de bijzondere achter te staan. Wij erkennen wel geen goede opvoeding zonder den christelijken grondslag,, maar iets beter dan de openbare school thans is, kan ze toch wél gemaakt worden. BOND VAN MELKSLIJTERS. In het café „Zomerzorg" te Amsterdam, hield gisteren namiddag de Nationale Bond van Melkslijters in Nederland een buitengewone vergadering. Er waren 17 afdeeiingen verte genwoordigd. Beslo.en werd het Amsterdam se he blad „De Melkslijler" om ta zetten in een officieel orgaan van den bond. Hierna kwam in be handel mg he., hoofdpunt der agenda: verbetering van de winstmarge. Algemeen was men van gevoelen da. deze te gering was. Op deze wijze kunnen voo.at de kleine melkslijters z:ch niet handhaven. Verschillende afgevaardigden deden dit na der uitkomen. De afgevaard gde van ij.se.- monde steide naiiiens zijn ai'deeiing voor den minister te verzoeken een uniform-verkoop prijs over het geheeie land vast te stellen. De voorzitter dee.de mede dat hiervan naar 's ministers verklaring nimmer sprake zal zijn. Ten slotte verklaarde het bestuur zich be reid aan de burgemeesters van gemeenten waar de minstmarge te gering wordt geacht, een schrijven te zenden op verhooging aan dringend, terwijl er een motie werd aange nomen, waarin wordt geklaagd over Je wjLe- keur van verschillende burgemees cers en het bestuur gemachtigd deze mot.e ter kennis te brengen van den minister, van Landbouw. Oorlogsoverspanning. Men schrijft uit Vliesingen aan de Nieuwe Ct.: Alhier hebben zich een drietal gevallen van overspanning voorgedaan. Ten eerste bij een inwoner van- een Geldersche gemeente; die zonder middelen van bestaan en zonder paspoorten hier vèrtoefde en zeide naar En geland te willen gaan, om zich bij den hos- pitaaldienst der geallieerden te voegen en te trachten door woord en daad een einde aan den oorlog te maken. De wartaal, die hij sprak, bracht aan 't licht, dat hij gees- stelijk abnormaal was. Een tweede geval was dat van een Belgische vrouw, die uit Engeland alhier aankwam en uit de woning waar zij vertoefde, briefjes wierp, waarin zij zeide gevangen gehouden te worden en met den dood te worden bedreigd. De door gestane ellende bleek hier de oorzaak van deze onware voorstellingen. Ten sloffe werd een vrouw uit het water bij de Keersluis ge red, aan wier verstandelijke vermogens ook moet worden getwijfeld. Een m(jn in 't zicht. De bemanning van het recherche-vaartuig No. 2 te üostxnahorn meldt aan het N. v. h. Noorden: Maandagmorgen omstreeks negen uur woed de hier een hevige hagelbui, vergezeld van een hevigen wind, zoodat men bijna geen 26 M. voor zich uit kon zien. Toen de bui optrok, rappor teerde eensklaps de wacht: Mijn in het zicht 1 De mijn was nog ongeveer 300 M. van het schip verwijderd en kwam, voortgezwiept door den hevigen wind en den stroom, met groote snelheid recht op ons aan. Onmiddellijk gaf de schipper bevel het anker te lichten; maar dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Er stond een geweldige zee, waarom er dan ook een 46 vaam ketting voor stond. Met alle kracht be gon men te draaien, maar nog was de ketting niet op de helft in gedraaid, toen de mijn al tot op een 20 M. genaderd was. Toen men zag, $at verder draaien nutteloos was, gaf de schipper bevel in de sloep te gaan. Terstond werd met alle macht in den wind opgeroeid. Nog was men niet ver van het sohip verwijderd, toen men zag, dat de mijn onder den ankerketting door dreef en eenige malen hevig tegen het schip r^mde. Een adenalooze stilte volgde. Iedereen was in spanning, wat er nu zou gebeuren. Maar de mito sloeg ge lukkig weer af zonder te ontploften. Teruggekomen aan boord, werden er door de aan boord geplaatste mariniers 30 schoten gelost, om zoo de mijn te doen zinken. Maar dit bleek onmogelijk door de hooge zee. Het was een groote eontactmijn, een van de gróót ste, die hier ooit gezien is. Het was vermoede lijk een Engelsehe. Een noodlottig schot. Het 14-jarig zoontje van E_. Veenstra, te Emmer-Erfsched- denveen, in dienst bij den bakker Wouters, te Emmer-Compascuum, maakte gekheid met eenige_ grenswachtsoldaten. Een dezer, afkom stig uit Rotterdam, legde schertsend het ge weer op den knaap aan, het schot ging af en trof den jongen in den hals, zoodat hij ter stond dood was. Overreden en gedood. Gisteren is de 32- jarige B., wonende in de Bilderdükstraat te Amsterdam, door de electrische tram^uit Haar lem bij de Krommert overreden. Hij was on middellijk dood. De tram ondervond' een uur oponthoud t. Typhus in een interneeriügskamp. Men meldt nit Harderwijk: Onder de Nederland- sehe militairen in het barak Cranenburg is typhus geconstateerd. Veertien militairen zijn reeds in het hospitaal opgenomen. Ruim 800 personen zijn ingeënt. Het onderzoek wordt geleid door dr. Bijl van het hoofd kwartier. De oorzaak is gevonden in melk van eeu der leveranciers. Doodgevallen. Te Middelburg is gister middag een werkman van het dak van het buig aan den hoek van de Nieuwe Poert op de straat gevallen. De door trad onmiddel lijk in. BINNENLAND. EEN BOUW VEILIGHEIDSWET. Men seint ons uit Den Haag: Door bet Mi nisterie van Landbouw, Nijverheid en Handel is aan belanghebbenden ter kennisneming en met verzoek om vóór 1 November 1916 eventu eel opmerkingen te willen inzenden, toegezon den een vóórontwerp-bouw veiligheids wet hou dende bepalingen in het belang van de vei ligheid en. de gezondheid van arbeiders bij het verrichten van bouwarbeid, met een toelich ting en bijlage, bevattende een schema van een algemeenen maatregel van Bestuur als bedoeld in Art. 2 van het voorontwerp. Aanleiding tot dit ontwerp is, dat <ie veiligheidswet hoewel ook geldend voor bouwwerken, daarvoo.r geen afdoende regeling inhoudt. TWEEDE KAMER. j (Zitting van heden). i was het wetsontwerp tot nadere wijziging van het art. 9 Mijnontginningiswet. De heer ALBARDA licht een amendement der sociaal-democrat§n toe, om te bepalen, dat oen wijziging van dat artikel niet tot 1 November 1921, maar vóór 1 November 1918 moet geschieden. Hij betoogt dat dui zenden mijnwerkers teleurgesteld zijn met dit wetsontwerp. f Mr. TER SPILL VEROORDEELD. Men seint ons nit Den Haag: De Haagsehe rechtbank heeft het Tweede Kamerlid mr. Ter SpiiT wegens beleediging van den heer Carl Gosch door onder diens naam tegen de pui van diens woning het woord „mof" met een. vr aagteek en te plaat- i=pn, veroordeeld tot 100 boete of 5 dagen hechtenis. DE OPSTAND IN SUMATRA. WELTEVREDEN, 19 Oct. (Part.) De op stand in. Palembang breidt zich langs de Rawas-rivier uit. De colonne Grashuis is bij Paoeh waarschijnlijk met de rebellen slaags geraakt. De bevolking van Leman- goeng keert terug. Bij Ajer Itan, in het Tabir-gebied, hadden kleine gevechten plaats waarbij 13 opstandelingen werden gedood en evenveel gevangen genomen. BUITENLAND. DE GRIEKSCHE CHAOS. SALONIKI, 19 Oct. (Part.) Zooals te ver wachten was, is Politia benoemd tot directeur van buitenlandache zaken, by de voorloopige regeering en heeft hij zijn ambt reeds aan vaard. De namen van de hoofden van andere departementen zullen morgen worden mede gedeeld. Hun offioieele titel is „directeur" en niet „Minister." Een deputatie uiit het binnenland bracht he den een bezoek aan Venizelosi. Dezeontving ook bezoek van het^ Aibaneesch hoofd Esaad Pasja, (die in Turkije.... is ter dood veroor deeld 1 STAKING IN CANADA. LONDEN, 19 Oct. (Part.) De „Times"-eor- respondent te Toronto meldt, dat er een ern stige staking bij de Canadian Pacific Spoor weg dreigt. Al het personeel op de westelijke lijnen heeft zich voor staking verklaard; in hert Oosten is de stemming nóg niet geëindigd. HET DORP SAILLY-SAILLISEL THANS GEHEEL BEZET. PARIJS, 18 Oct- (Offie.) Ten Noorden van de Somme werd de verovering van het dorp Saiilly-Saillisel door de Franschen voleindigd. De vijand werd verdréven van de heuvels ten Noorden en Noordwesten van het dorp. Ten Zuiden van de Somme werd de eerste Duitsche linie van het front Maisonnette-Bia- ches genomen. GEEN RUZIE BINNENSHUIS! LONDEN, 19 Oct. Na verdere debatten nam het Huis met 302 tegen 106 stemmen een motie van Rowlinson aan waarbij dis cussies over geschilpunten omtrent de bin- nenlandsche politiek in deaen tijd voor on- wenschelijk verklaard werden. PERSONALIA. Te Amsterdam slaagden voor bot examen vrije- en orde-oefeningen de hoeren J. L. Nauninga, A. E- A. MarJanann en .0, J. Nijhoff, allen van hier. Do heer H. Lanfermeyer, thans werk zaam als hoofdconducteur, heeft heden on der de gebruikelijke belangstelling den dag herdacht, waarop hij 25 jaar geleden in dienst van de H. U. S- M. trad. IN „DE KROON." HAARLEMSCHE TOONEELCLUB. De Heks van Over-Holland, of: Een schaking aan de Vecht in de 13e eeuw. In 5 bedrijven door Balthazar Ver hagen. Ontleend aan een oude Kroniek. Wat ia 't? Een klucht - zooals de adverten tie zeide? Een blijspel lijkt 't program ons voorspelt? Een fantasie, een parodie, waar van we by de vertooning mèèr dien indruk kre gen? 't Is niet zoo een, twee drie uit te maken, eigenlijk. Een. klucht is 't, orfidat 't eigenlijk zoo weinig beteekent. We moeten 't beschouwen als een mop, een aardigheidje, leeft iemand, als een mop, een aardigheidje, heeft iemand, die vermaande, dat we 't niet zoo „zwaar-op-de- hand moeten opnemen." Ik durf daar nog tegen in te brengen, dat het kluchtige karakter toch niet steeds goed naar varen kwam. Daarom bood 't st.uk te wei nig gelegenheid tot volop hartelijk lachen en daarvoor waren er weer vele momenten, die ons den indruk gaven van een fantasia dan weer den indruk wekte, als was de schrijver aan 't parodiëeren. Dat beeft bij ongetwijfeld ook gedaan, en d'r zal alleen te vragen zijn, met welk recht wij, 208te-eeu)w'erB, de middeleeuwen thans nog mogen parodiëeren!.... Ui beken 't eerlijkdat 'k niet veel gelachen heb en m'n verwachting teleurgesteld voelde. Dat zal wel komen, omdat 'k vergelijkingen ge maakt héb met ander werk van de H. T. O., want ik vond, dat op hoogcr plan stond. Ik had ook zoo veel gehoord van t reuzenwerk der decoratie en coat urn eer in g, en bij zoo groot- scbe verzorging van deze belangrijke bij-fac toren, had ik ook iets ipeer van de hoofdzaak, van 't stuk-zelf, verwacht Maar. ik zal dan niet zrwaar-op-de-hand zijn én dé zaak niet voor ernst opvatten. Feit is, dat er letterkundig voel moois in te hooren valt. Maar dat mooie valt dan weer buiten 't karakter, dat de schrijver 't stuk heeft willen geven. Die Jood, de marskramer Mozes-, was .een pracht-type! Hij bracht kleur en leven in dat heele stuk, wat vooral voor de eerste drie bedrijven noodig bleek want anders waren we er niet wakker afgekomen, zoo leeg als 't was! En de uitbeelding was inderdaad voor treffelijk. Zijn we goed ingelicht, dan was hier een gast, en niet de eerste de beste ook! Maar we zullen geen geheimen verklappen. De heks treedt in den loop van 't stuk min der op den voorgrond dan de titel róissohien zou doen verwachten. In het vijfde bedrijf had ze werk genoeg en dankbaar ook. Ita Mees had zich in dezen vast-niet-gemak kelijke rol goed ingedacht. De heer J. H. v. W. („what is in a name"!) was de robuste slotvoogd Harold, een blauw baard in toon en uiterlijk. De heer W. C. Roest van Limburg speelde den jonker van Fluyte- steyn af. Hij blonk uit, naast den marskramer. Oaro van. Styrum was in den beginne zeer zwak in de rol van Hermine, Hans verloofde en daar had het 't miinst-hekoorlijke eerste deel van 't stuk te meer onder te lijden. Later gong 't heel wat beter. Rogier, krijgsman (J. H. Warnaars) moet met alle eer afzonderlijk genoemd worden en die uil en de kater van de heks (de dames Schol- tema) eveneens. Een aantal bij-rollen, alle meer of minder groot waren in zeer goede handen. Met eerbied en bewondering hebben"we de resultaten gezien van den arbeid, welke Ita Mees en Jan Kreunen (geholpen door den Rot- terdamsclien heet v. d. Arend en aangevuld door de firma Serné uit Amsterdam.) zich ge troost hebben voor de aankleeding, de costumes en do decors. Voor elk der 6 bedrijven 't woord bedrijf is wel wat grootsch, tafereel was beter was een ander decor en alle waren ze met artistieken smaak ontworpen en uitgevoerd. Vooral in het laatste bedrijf, waar van het eerste tafereel een juweeltje van een sprookjes-schilderij was! En ook de eostumee- ring was schitterend in één woord! De buitengewoon talrijke aanwezigen hebben zich wel geamuseerd; dat is gebleken uit het applaus, dat danook zeer terecht na da laatste twee achten het terkst was. Het was ten slotte extra-krachtig om den algemeenen dank nog eens te betuigen aan de spelende, die zich met zooveel animo gekweten hadden van een toch niet gemakkelijke taak; een bouquet voor de prinses van Hans en een krans voor den president van het gezelschap waren stoffelijke bewijzen van waardeering. Een strijkje dragend een futurisiischen naam van Tnecvdc-Sejsool-ensemble slinger de van uit den linkerhoek zeer-virtuooze muziek de zaal iö. H. S. De goochelvoorstelling van prof. Mullens, gis termiddag als „kindervoorstelling" in De Kroon gehouden, was aardig bezocht. Het was ook wel -amusant: de goocheltoeren die hij deed hielden de kinderen aangenaam bezig. Wat is er ge lachen om den dansenden Harlekijn en de eieren die uit den doek kwamen. Ook na de pauze heb ben de clowns met hun leuke toeren veel succes gehad Wat alléén jammer was: dat zelfs zulk een goochelvoorstelling gelegenheid geeft tot anti-Duitsche campagneHet duifje dat voor den Duitsdien keizer niet, en voor den Franschen president wèl buigt, moest de heer Mullens nu weglatenTe meer, daar hij heele rijen Duitsche kinderen, die hier hun vacantie doorbrengen, onder z'n gehoor had. Dat was méér dan smake loos, T was ergerlijk. Zou de directie van „De Krojon" dat weten?.... EEN ONGEWONE OPTOOHT. Gisteren een ongewone optocht, die veel bekijks had! Daar werd door een rechercheur een jongmensch naar het Bureau van po litie gedragen. Het was de 19-jarige P. L. S. een los werkman, een der verdachten van de in braak bij „Haarlem's Dagblad." Daar de ver dachte bij 't overklimmen van een muur bij de inbraak een der voeten had bezeerd en nu niet loopen kon werd hij op deze onge wone manier naar 't politie-bureau gebracht 1 Hij bekende en is evenals H. na opge maakt proces-verbaal ter beschikking zjjner ouders gesteld. Reiden hebben al eens eerder met de justitie kennis gemaakt. EEN HUIS „AFGETUIGD," Nu eens niet een schip, maar een huis afgetuigd 1 Gebreken is, dat in de laatste we ken van een onbewoond perceel aan da Nieu we Gracht is gekaapt voetlood en dat men en verder heeft gestolen gasarmen, rood ko peren buizen en idem huisbellen enz. Lood en koper zijn nu bijna goud waard en daar zijn zaken mede te- doenl VERLOF DRANKWET. Ingekomen is een verzoekschrift van P. N. ltieu, oan verlof, ingevolge art. 31 dier wet, tot het verkoopen van alcoho.houdendea drank, anderen dan sterken drank voor ge bruik ter piaatse van verkoop in het perceel aan de Riviervischmarkt No. 17. GEVONDEN .VOORWERPEN. 9 (Derug te bekomen bijG. Zweers, Da Costa- straat 24, Haarlemmerliede, een manchet knoop. J.-de Nijs, Rozenpriëelstraat 13, een lorgnet. G. Hesseis, Romolenstraat 19, een heerenring. S. Roude, Spaarnwoudcrstraat Sla, een kinderrok. Th. Pu.leb, Paviljoens- laan lö, een bril. H. v. d. Vecht, Voorzorg straat 74, een kinderportemonna.e. Poging tot doodslag. (Zitting van heden.) Dat ook bet lot van den veldwachter niet is te benijden, dat 't wei eens kau go beuren dat zijn leven in gevaar koaht, bleek hedenochtend ter terechtzitting. In een der nachten van de maand Augus tus toen 't stikdonker en mistig was, had onder de gemeente Spaarndam en Assendelft een ijselijke. gebeurtenis plaats. Daar werd een poging ondernomen om twee mannen te verdrinken, de veldwachters van den polder de Jong en Hartendorp de pach ter van vischwafcer en dat op een geweldige manier 1 Het leek wel bijna een zeeslag in het klein, maar dan een uit den tijd. van De Ruijter en van Tromp, toen de Nederlaud-che ze-helden, vermaard waren in 't rammen van zeesche pen, vooral van die van Bageischen, die van oudsher de vijanden van Nedèriaud waren. Ook nu werd gepoogd een vaartuig te ram men, maar een klein, een jol, waarin de veld wachter met den heer Hartendorp waren gezeten, die de Zaandammer visschers B. de V. en P. v. d. M. die onder Spaarndam in verboden waren mét een aalzógen hadden geyischt en toen men daarop besiag zou leg gen, verzet hadden gep.e.-gd, achtervolgden. Beide visschers hadden eerst in veréeni- ging met anderen getracht de jol, een vaar tuig van 1 M. breed en 5 M. lang, waarin men niet eens kan staan, een wankel en licht vaartuig, naar beneden te duwen met riemspaan en slok, onder géreep van „Jelui zullen wij verdrinken. En daarna werd in zij kanaal 0. de poging tot rammen ondernomen. Beklaagden in ver- eeniging met. anderen in drie ro.. Kooien, kwa men herhaalde mated met groote vaart en met alle macht op de kleine jol inroeten, met de bedoeling om vaartuig en bemanning; in den grond te boren. Beiden, veldwachter en pachter van .visch- water, brachten een benauwd half uurtje door. Hun leven werd bedreigd. En zouden zij den dans ontspringen? Eohter.... hun te* i genwoordigheid van geest behielden zijJ» Feitelijk alleen aan den veldwachter d«l Jong, die uitnemend de kunst van varen ver staat en die zijn kalmte behield, niet school i met zijn revolver, dien hij bij zich had, B 't te danken, dat jol en bemanning niet ver- i gingen 1 Had de Jong niet groote bekwaamheden als seliipp®r gehad, dan waren hij en de heef Hartendorp zeker verdronken. Terecht bracht het O, M. aan den veld wachter een woord van hulde voor diens gedrag. Het achtte dat de gepleegde feiten van zeer ernstigen aard zijn en requireerd- wegens verzet en poging tot doodslag teg n ieder der beklaagden drie jaar g •vangenis- straf. Ontoerekenbaar? Onlangs had zich te verantwco.den de 2>- jarige fabrieksarbeider A- B. uit Koog a d Zaan, die was beschuldigd den che. dei' fa briek, waaraan hij werkzaam was, den heet Taaaman met een mes geducht te hebben toegetakeld. Het bleek toen, dat bekl. tegen den h. er Taanman een wrok had, maar zonder eenige reden. Naar aanleiding daarvan werd a,;n eet paar deskundigen opgedragen ee i onu j-zoe naar - des beklaagdes geestvermogen.-, in te stellen. Deze deskundigén concludeerden in hu» rapport tot de ontoerekenbaar éei'klar ng vaö den bekl. In de zitting van heden requi- reerde 't O. M. plaatsing van den bekl. in een Rijkskrankzinn gengestich:, den pr ef tijd van een jaar niet te boven gaan Ie. Uitspraken. De Arr. Rechtbank alhier heeft de vol- gende uitspraken, gedaan; G. de K„ koop man te Haarlem, beletten van ambtshan deling, 14 dagen gev^traf; G. H„ werkman te Zaandam, als voren, 15 boete of 15 da gen h.; P. K., werkman te Zaandam, mis handeling ambtenaar en wederspannigheid, 10 dagen gev.straf; E. van G„ kruideniersbe diende te Haarlem, verboden uitvoer, 10 boete of 10 dageu h.; J. S„ gezagvoerder te Amsterdam, poging tot verboden uitvoer, 5 boete of 5 dagen h.; A. E., stoomboot- conducteur te Haarlemmermeer, poging tot verboden uitvoer, 20 boete of 20 dagen h. K. Z. D„ paardenkoopman en G. J. H„ schil der, gedetineerd, diefstal, 1 jaar en 3 maan- dengev. straf met aftrek prev. hechtenis; A. M., acrobaat, gedetineerd, diefstal, 1 j'aar en 3 maanden gev^traf met aftrek prev. b.; J. J. v. d. B., ezeldrijver te Zandvoort, die renmishandeling, 7 boete of 1 week tucht-, school; P. J. S., visscher te Edam, desertie, vrijgesproken. Uitspraken. De kantonrechter deed gisteren o. m. de navol gende uitspraken P. v. d. A., te Haarlem, en H. A., te Velsen, f 30 of 30 dagen en f 30 of 20 dagen voor bét stellen van strikken. H. A. en A. S„ te Bever- wijk, resp. 8 of 8 dagen en 3 of 3 dagen H. J. B„ J. F. van K., J. E. H. de P., allen te Haarlem, resp. 4 of 4 dagen, 2 maal f 3 of 2 maal 3 dagen, en f 2 of 2 dagen voor overtreding der Leerplichtwet. AG G. M. G., te Haarlem, f 10 of 10 dagen wegens het niet bijhouden der loonlijst. W. K„ te Haarlem, f 4 of 4 dagen voor het in een hoogere klasse stap pen dan het plaatsbewijs aangeeft. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 18 Oct.: F. Akereloot en C. Stang. Getrouwd 19 Oct.: J. K. Zwemmer met A Spoor H. L. Dirkze met J - Schuiteklopper J. Fabel met G. M. Scholten D. Farber mei C. H. Kubbe A. W. M. Odé met A. F C. Tim mer. Geboren 17 Oct.: z. van M. C. Nielen-Ombach Ij8 Oct.: d. van P. Wit-Zeifstra d. van C. Beljaards-Koster. Overleden: 18 Oct.: C. L. A. v. Noordt-Carei 68 jr.. Groot Heiligland H Terol, 47 jr., Oranjestraat M. J., 7 m., d. van E. J. Nicm laas, Duvenvoordestraat. Kwamen anders eerst de afdeelingsver slagen van den raad afzonderlijk in druk en verscheen daarna de Memorie van Ant woord van B. en W. thans is daarin ze ker o-m redenen van zuinigheid in verband met de duurte van 't papier verandering gebracht. Nu verschenen beide gelijktijdig! Wij ontleenen er eenige der voornaamste punten aan. In de le en de 3e afdeeling achtte men dat het presentiegeld der raadsleden te laag is en in de le drong een lid aan op vergoe ding voor het bijwonen van de afdeelings- vergaderingen voor de Begrooting. B. en W. antwoordden: Indien uw Raad van oordeel is dat het presentiegeld behoort te worden gebracht op 5 per zitting, zal door ons een voor stel in dien zin worden gedaan. Vergoeding voor liet bijwonen van de af- deelingsvergaderingen voor de begrooting achten wij op grond van het Koninklijk be sluit van 8 Juni 1910 no. 39 niet geoorloofd. Wij verwijzen voor een der overwegingen van dat besluit naar ons antwoord op hef verslag der afdeeiingen voor de begrooting 1914 (not. 1913 blz. 1155). B. en W. deelen mede dat het in hun voor nemen ligt om de tijdelijke aanstelling van Mr. Th. A. Wess tra als commies-redacteur, met ingang van 1 Januari 1917 te doen over gaan in eene vaste aanstelling. In verband daarmede wordt voorgesteld de jaarwedde met ingang van dien datum te bepalen op 1800. De bezoldiging zal dan meer geëven- fedigd zijn aan de diensten van dien amb tenaar. Dan doen B. en W. een voorstel om de belooning voor het vervaardigen van hel officieel verslag van *t gesprokene In de raadsvergadering met ingang van 1 Januari 1917 te bepalen op f 35 per vel drnks. Wat aangaat het door hen ontworpen nieuwe werkliedenreglement verklaren B. en W. dat zij het advies hebben ingewonnen van de hoofden van de takken van dienst, waaraan werklieden zijn verbonden. Het ad vies van die hoofden is onlangs ingekomen, het college houdt zich thans onledig met de overweging van bedoeld advies. Over hunne denkbeelden ten aanzien van voor te stellen loonen bestaat nog geene zoodanige zeker heid, dat zij voor openbare mededeeling vat baar zijn. Voor de uitvoering van de a.s. asphaitee

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2