NIEUWE HUL emir UIT DF PROVINCIE UIT DE ZAANSTREEK STATEN-GENERAAL Zaterdag 21 October Vierde blad -!« ISe addUtioneeSe artikeüen. Reeds een paar keer is de aandacht er op gevestigd, dat de werkelijkheid van gelijkstel ling op onderwijsgebied niet afhankelijk mag torden gesteld van toekomstige verrassingen en (eleurstellingen en in verband daarmede de tensch naar additioneele artikelen uitgedrukt. De „Standaard", die dat het eerste deed, en, jaar wij onlangs deden uitkomen, met recht en ;eden, gezien uitlatingen van den heer Tydeman in anderen, behelst thans eene driestar van dezen inhoud ,,'t Gevaar wat ieder zit dat dreigt is, dat er ;en wimpeltje, in onze kleur, op Art. 192 zal £aan wapperen, maar dat 't daar dan ook voorshands bij blijft; dat daarna jaren verloopen iunnen, eer 't scheepken in onze haven ankeren tornten dat ontbreken blijft de zekerheid, dat, komt 't ten leste bij ons voor anker, 't er niet too gehavend en verschrield uit zal zien, dat de ergernis er over in uw kring boos, bar en bitter tal wezen. Er kan straks een Tweede Kamer dagen, die t op zijn Eerdman's wil aanleggen. Er kan een Minister van Minister van Financiën zeggen schap over 's lands geld krijgen, die bij hoog tn bij laag u binnen 't jaar verzekeren komt, dat waar niet is, ook uw school evenals de teizer, zijn recht verliest; en zoo kan 't er op ritloopen, dat we na tien jaar er nog precies even prmzalig voorzitten als nu, alleen met dit on derscheid, dat we dan wat tot dusver niet kon, bnze kinderen met 't wimpeltje van 't nieuwe Art. 192 kunnen laten spelen. Dan loopt 't weer op niet anders dan op paaien uit, en onze school wordt 't kind van •le rekening. Niet dat de Commissie 't zoo bedoeld zou pebben. Geen kwestie van. Aan zooiets heeft de pommissie te voren zelfs niet gedacht. Alleen naar, ze heeft op de kansen, waarvoor we kon den te staan komen, niet genoeg doorgedacht. De verantwoordelijkheid daarentegen van het "geval ligt geheel en eeniglijk bij het Kabinet. In het Kabinet zitten veel te slimme gasten dan dat ze de casuspositie die ze schiepeft, niet nu fond zouden hebben doorgedacht, en van 't Kabinet mag daarom, met klem van taal, gebe den worden, dat het op dezen zet terugkome, cn in steê van ons te paaien met een wimpeltje, onverwijld bedacht zij op 't echte payen, wat tran 't Fransche payer in onze taal insloop. Ondoenlijk, of zelfs moeilijk, is dit in 't minst «liet. De additioneele artikelen, waarop 't aankomt, rijn zóó uit 't Concept over te nemen. Alleen piet exceptie van de Gemeentezorg voor de 'ocaliteit. D. w. z. met exceptie alleen van wat toch ook buitendien in de wet niet kan blijven. Doch alleen daarvoor zal dan ook een nieuw ïrtikel onder de additioneele toevoeging zijn te redigeeren. De stof ligt er voor gereed. Toekenning van jaargeld voor de lokalen, pro fato van de klassen van het aantal der inwoners, en gerekend naar het kindertal op de school. Met vier additioneele artikelen is men er. Bleef het er nu bij, dat het Kabinet weigerde die voor te stellen, dan eerst zou 't er recht boos ?aan uitzien. Dan toch zou hiervoor geen andere verkla ring zijn te geven, dan dat de Regeering het tiet, omdat ze zelve vooruit ziet, dat ze 't toch niet zou kunnen betalen. Voor ons een torpedeeren van ons scheepje, dat 't met man en muis zinkt." Voor 't gevaar, waarop hierin nadruk wordt gelegd, mag rechts niet blind zijn. Zonder de Additioneele artikelen kan 't toch nog, ook al Wordt art. 192, naar de redactie der regeering, pngewijzigd aangenomen, voor rechts op eene teleurstelling uitloopen. Het gaat niet om de mogelijkheid, maar om de werkelijkheid van gelijkstelling van bijzonder- piet openbaar onderwijs en die werkelijkheid biedt art. 192 niet! STACSKSSEUWS EEN ZELDZAAM JUBILEUM. Men schrijft ons: Op 4 October jl. was het 50 jaar geleden, dat de zoo bekende Haarlemsche Weerbaarheids- vereeniging „Voor Vaderland en Koning" werd Opgericht. De tijdsomstandigheden noopten haar dit jubileum op huishoudelijke wijze te vieren, nl. (met een schietwedstrijd voor de leden, waar anders een nationale wedstrijd op zijn plaats zoude zijn geweest. Een kort overzicht van de geschiedenis der Vereeniging mag thans echter niet achterwege blijven. Op 4 October 1866 werd door 17 Haarlem- piers opgericht de vereeniging tot verhooging van 's lands weerbaarheid „Voor Vaderland en Koning". Tot bestuursleden werd gekozen de neeren S. Vestdijk, president, L. O. Verné, secre taris, J. Vink, penningmeester, O. van Breemen cn A. Haartman, commissarissen. Bij Koninklijk Besluit van 30 December 1866 No. 29 werd de vereeniging als rechtspersoon (erkend. Het doel der vereeniging is volgens artikel 1 der statuten: Bij te dragen tot verhooging van '8 lands Weerbaarheid door: a. het houden van oefeningen in den wapen- Jiandel en het krijgswezen; b. zoo noodig op te treden tot verdediging des vaderlands. 6 e Met dit doel voor oogen werd de vereeniging bp militaire wijze ingericht. De wekelijksche oefe ningen in den wapenhandel werden gehouden des zomers in de vroegere manége aan de Nieuwe Gracht en de schietoefeningen op de thans ver vallen schietbaan „De Blinkert", te Overveen. Des winters werd geoefend in het lokaal van den heer Vestdijk voornoemd. Als leider van deze oefeningen trad op de Sneer W. M. Jager, le luitenant pl. adjudant, ie de vereeniging reeds spoedig tot groofe bloei racht. In Februari 1867 trad de heer Vestdijk als voorzitter af en werd op 3 April d. a. v. in diens plaats gekozen de heer Jhr. Mr. J. E. leding van Berckhout, terwijl op 2 Maart 1869 In de plaats van den heer Verné de heer G. C. Merens als secretaris werd benoemd. De heer Mérens heeft deze functie meer dan 30 jaar waargenomen. Zeer veel heeft de Vereeniging Aan hem te danken. Steeds stond hij vooraan om »e belangen van de Vereeniging te behartigen. In 1900 werd- tot voorzitter benoemd de heer J. J. Zeewoldt, terwijl in 1904 de heer J. Aartsen tot secretaris werd gekozen. Thans bestaat het dagelijksch bestuur uit de heeren: D. Teekens, waarnemend voorzitter; D. N. H. Twisterling, secretaris, en J. Viets, pen ningmeester. De vereeniging heeft, evenals vele andere, goede en minder goede jaren gekend. Onder leiding van den heer F. Muilier, kapi tein commandant der vereeniging, werd in 1870 te Apeldoorn een kamp betrokken. Het leden aantal was toen tot 300 man gestegen. In ver band met den in dat jaar uitgebroken oorlog werd besloten, dat de vereeniging zich bij eersten oproep van Z. M. den Koning zoude beschik baar stellen. Bij de daarna plaats hebbende algemeene wapening op de Dreef waren nage noeg alle leden aanwezig. Als beschermheer trad op Z. M. Koning Wil lem III, terwijl de Prins van Oranje in 1871 het eere-voorzitterschap aanvaardde. Na den oorlog verflauwde de ijver der leden en werd aan de oefeningen telkens door minder leden deelgenomen. Toch bleef zij haar roeping getrouw. Telken jare werd door haar gelegenheid gege ven een cursus te volgen in de regelementen op de exercitiën der infanterie. Zij, die na afgelegd examen een diploma als afgericht soldaat ont vingen, hadden bij het onder de wapenen komen verschillende, voorrechten. Deze regeling bestaat thans nog. Langzamerhand sloten zich weer meer perso nen bij de Vereeniging aan en zij kon bij haar 25-jarig bestaan een schietwedstrijd uitschrijven, welke in de duinen nabij Overveen gehouden werd/ Voortdurend nam de vereeniging in bloei toe. Ter gelegenheid van het 29-jarig bestaan werd een groote Nationale schietwedstrijd op flobert buks uitgeschreven. Het 30-jarig bestaan gaf aanleiding tot het houden van eènen nationalen schermwedstrijd. Bij den intocht van de Koningin te 's-Graven- hage op 9 September 1898 zond de vereeniging, daartoe uitgenoodigd, eene deputatie in uniform en met het vaandel. In 1900 aanvaardde mevrouw de douarière Mr. D. Visser v. Hazerswoude v. Merlen het beschermheerschap der vereeniging en in dat zelfde jaar werd de heer J. J.' Zeewoldt, voor zitter der vereeniging, bij Kon. Besluit benoemd tot kapitein-commandant van het weerbaarheids- korps, gevormd uit de vereeniging. Te zanien met de afdeeling Haarlem van de Kon. Ned, Weerbaarheidsvereeniging genoot zij de onderscheiding bij de Frans Halsfeesten op 14 Juli 1900 als eerewacht van H. M. de Ko ningin te fungecren. Het 35-jarig bestaan werd op eene wijze ge vierd, die zeker blijk gaf van een bloeiend be staan, nl. door het uitschrijven van eenen natio nalen schiet- en van een nationalen schermwed strijd. De schietwedstrijd werd uitgeschreven uitslui tend voor geweer M. 95. Dit was voor den eer sten keer, dat op een nationalen wedstrijd uit sluitend voor dit wapen werd opengesteld. Hij had plaas op de banen onder Overveen; de schermwedstrijd in de sociëteit „Vereeniging". In 1903 werd bij Kon. Besl. bevorderd tot majoor de kapitein-commandant J. J. Zeewoldt en werden benoemd bij het weerbaarheidskorps als le luitenant de heer D. Teekens en als 2e luitenant de heer P. de Lugt, die later bevorderd werd tot le luitenant. Bij het 40-jarig bestaan in 1906 gaf de ver eeniging opnieuw een blijk van krachtig leven. Ook nu werden nationale schiet- en schermwed- strijden uitgeschreven. De regeling was nage noeg gelijk aan die voor den wedstrijd bij het 35-jarig bestaan gehouden. De schietwedstrijd was meer uitgebreidè In 1915 overleed de heer J. J. Zeewoldt, voor zitter-commandant. In zijn plaats is nog geen. ander benoemd. Dit overzicht lezende, rijst de vraag, welk nut gedurende dit 50-jarig tijdsverloop door de ver eeniging is gesticht. In de eerste plaats dient de aandacht er dan T 'e worden gevestigd, dat de vereeniging „Voor Vaderland en Koning" de weerbaarheids- gedachte reeds in 1866 verkondigde en practisch en theoretisch bevorderde. Gedurende haar bestaan heeft zij zoodoende zonder kosten voor het Rijk duizenden personen den lust bijgebracht zich in den wapenhandel te bekwamen. Zeer veel uitnemende schutters en schermers heeft zij gevormd, hetgeen wordt bewezen door de ruim 130 korpsmedailles in schiet- en scherm- wedstrijden behaald. Nog juist voor het einde van dit vijftigjarig bestaan verwierf de heer H. P. Spoor, lid der vereeniging, den kampioens- prijs buks bij de Olympische spelen te Amster dam. Behalve dit werden geregeld de exercitiën der infanterie beoefend en velddienstoefeningen ge houden, zoodat de leden bij den aanvang van hunnen militairen plicht reeds voor een'groot deel daarmede bekend waren. Dat dit alles groote toewijding en steun van de leidende per sonen vorderde, behoeft geen betoog, In dit opzicht treden nog op den voorgrónd in de eerste plaais de Beschermvrouwe der ver eeniging, mevrouw de douairière Mr. D. Visser v. Hazerswoude v. Merlen. Voorts de heeren J. Aartsen, F. A. Boeree, P. de Lugt, D. Teekens, D. N. H. Twisterling, J. Viets, F. Wesseling en A. W. F. Wijdoogen. Bij het begin van den oorlog is het niet mogen gelukken een eigen landstormafdeeling uit de vereeniging op te richten. Een groot aantal leden hebben zich daarop bij de bestaande afdeeling gevoegd, terwijl anderen zich ter beschikking van de Regeering stelden zoodra Nederland in oorlog mocht komen. Zooals wij reeds vermeldden, hield de vereeni ging thans een ouderlingen-wedstrijd. De daarbij behaalde prijzen worden Zondag 22 October a s. bij een feestelijke beenkomst uitgereikt. ky^^^B^TELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN, WAARVAN DE AFZEN DERS ONBEKEND ZIJN. Terugontvangen in de le helft der maand Oc tober 1916: Binnenlandsche brieven: M. van Andel Gin- neken- Atelier, Amsterdam; W. Bhauw, Haar lem, 2 stuks; L. Bron, Den Haag; Burgemees ter Haarlemmermeer; Burgemeester, Schoten: J. F. Cremer, Santpoort: L. Dusbaba, Amster dam; Eelden, Utrecht; Gemeenteraad, Schoten; Geijl, Haarlemmillaer J. de Graaf, Breesaap; Joh. Groeneveld, Rotterdam; Haarl. Dagblad Haarlem; Kenn. El. Maalsch., Bloemendaal Meerkotter Co., Amsterdam; van der Meij, Be verwijk: N. C. 2/3, Amsterdam; N. v. d. Dag, AmsterdamAnnie Oudhoff, AmsterdamF. van Oven, Arnhem; N. F. Perk, Amsterdam; C. Homberg, Amsterdam; J. Schalje, 's Heer- Arendskerke; J. G. Scheffer, Apeldoorn; Schule, Castricum; A. Schroder, Amsterdam; Stoop v. Zwijndrecht, alhier; L. Tol, IJmuiden; Verkade, Zaandam; Volkers, Hoorn; Cor. Vissers, Am sterdam; J. Weijers, Hillegom; M. Wijnheime, Amsterdam. Binnenlandsche briefkaarten: Beezemér, A. Beima, alhier; H. v. d. Berg, alhier; E. Blok, Korfgene; M. de Bruijn, Sloterdijk, 2 stuks; A. Burgers, G. Cardozo, Amsterdam; Dea- men, Amsterdam; J. Davidsen, Amsterdam; Diek, Oldenbroek; F. Dumer, Amsterdam; J. Duif, den Helder; F. Dumont, Amsterdam; M. Geeven, Helder; G. Glas, Ffaarlem; Jac. de Graaf, Amersfoort; J. v. d. Heuvel, Amsterdam; J. v. d. Heuvel, Den Haag; Hoedemacker, Am sterdam; Houwerik, Rotterdam; J. Koopman, Den Haag; Miena Kooy, Haarlem; Th. Kuijer, Den Haag; C. H. Lamers, Amsterdam: G. de Lange, Amsterdam; N. A. van Lunen, Amster dam; Piet May, Amsterdam; M. Weeuwse, NoordwijkerhoutC. Menzel, Veldleger; M. van Norder, Amsterdam; S. Opstal, Rotterdam; P. Rustenburg, Haarlem; A. v. d. Poll, Haarlem; Rietman, Amsterdam; D. J. N. van Roelofs, AmsterdamR. v. Rosmalen, AmsterdamS. Rui ter, HoelenN. van Rijn, OldenbroekF. Schaef- fer, Valkenburg; A. Schenk, Den Haag; W. Schenk, Amsterdam; A. S. Schreuders, F. Schutte, 's-Hagen; E. Stemler, Den Bosch; M. Stroband, Amsterdam; J. C. Swart, Haarlem; A. Verhage, Veldleger, 2 stuks; W. Vervat, Am sterdam; S. Vlaming, Amsterdam; van Weezen, AmsterdamL. Wildschut, AmsterdamCato, Den Haag.' Tien kaarten zonder adres. Buitenlandsche brieven: Carl. Adam, Land- wehr, Deutschl.; idem; A. van Dalsiun, Palan Aroem; A. C. Groot, Tjibadah; Mignot Half- lants, Brussel; S. Hiam, London; Th. Stutter- heim, Brussel; K. E. Well, New-York. Buitenlandsche briefkaarten; J. D. Braun, Gleiwitz; J. v. Gogh. Falmouth, 2 stuks; Eugene Libert, Mons, Désiré Libert, Mons; A. A. Mo- ran, Mons; A. v. d. Wal, Suez; B. Zandvliet, Springfield U. S. A.; Zosten, Feldrekrütdepot, Deutschl-and. BADEN. In het douchebadhuis aan het Leidscheplein zijn in de afgelÖGpen week genomen 1319 baden, in dat aan den Koudenhorn .1701 baden, en in dat aan den Sehotersingel 902 baden. „BACH". De Haarlemsche Bachvereeniging geeft het eerste concert op Dinsdag 24 October a.s. in de „Vereeniging". Het orkest van het Concertge bouw treedt op, onder leiding van den beer Wil lem Mengelberg. Solist is de heer Arnold Föl- dery, violoncel. Werken van Mozart, Reger, Dvo rak en Wagner vullen het program. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. In de gisteren alhier gehouden hoofdbestuurs vergadering van de Maatschappij van Nijver heid zijn benoemd tot onder-voorzitter de heer J. F. Hulswit, alhier, en tot leden van liet dage lijksch bestuur Iz. A. Deking Dura, te 's-Gra- venhage en Chs. E. H. Boissevain, te Amsterdam. GEVONDEN .VOORWERPEN. Terug te bekomen bijA. Paltus, le Voor uitgangstraat 15, een vulpenhouder. CL v. d. Bent, Gen. Jouberfstraat 61, een ring. M- Broeken, Harmenjaniweg 9 rocd. een halsket ting. W. Klooster, Kenneme. s raat 6, een por- temonnaie met inhoud. E. J. Lubbers, Hage- straat 16, een poriemonnaie met inhoud. R. F. Dornseiffer, Spaarnwouderstraat 67, twee vellen postzegels. Bureau van politie, een armband, een scbioo.iaseh, een kindermig. tja, een portemonnaie met inhoud en nog stoedi. berust aan het bureau oen k.ndorknoopseheen tje. D. IfoogerbeoN, Amsterdamsüvar, 11, een boezelaar. H. Wemse, Ged. Raamgracht 37, een colbertjas. J>. v. d. Lee, Leidscheatraat 28, idem. HEEMSTEDE. Kruisverbond. Woensdagavond hield 't Kruis verbond „St. Joseph" zijn nraandelijksche verga dering. Een nieuw lid werd als afschaffer ge ïnstalleerd, terwijl er tevens een nieuw lid werd voorgedragen, die de volgende vergadering geïnstalleerd zal worden. Mededeeling ge schiedde dat er twee personen nis donateur zich hebben opgegeven. Door den heer P. Heemskerk werd bekend gemaakt dat hij bereid is de bloem bollen van het Kruisverbond op een zijner akkers te planten. De voorzitter vroeg goedkeuring om B. en W. aan te schrijven om bij demobilisatie de café's te doen sluiten. Wordt goedgekeurd. Nu werden de cadeaux, bestaande uit een zil veren insigne met inscriptie, een kristallen bloem vaas en een foto van het vaandel van het Kruis verbond, welke door de Mariavereeniging en Kruisverbond aan den vertrokken geestelijk advi seur, den WelEerw. Heer G. H. J. Goes, worden aangeboden, bezichtigd. De heer Spek vroeg of de leden voor rekening van het Kruisverbond een retraite zouden kunnen houden. De 2e voorzitter zeide dat de kas dit niet toelaat; men moet zich wenden tot het bestuur der „Retraitepenning". Na nog verschillende besprekingen van huis- houdelijken aard, gaf een der aanwezigen zich als lid-afschaffer op. St. Michael. Zondag 29 Oct. a.s. geeft de muziekvereeniging „Harmonie St. MichaëF' haar jaarfeest. Deze uitvoering belooft heel wat te worden. Onder meer zal een duo voor 2 clari- neften met piano-begeleiding, een polka voor clarinet met begeleiding van harmonie en een tooneeistukje gegeven worden. HAARLEMMERMEER Tarwelevering. Do provinciale b:ood commissie heeft aan de burgemeesters ge vraagd een pi an in te leveren, betreffende oen geregelde aflevering van de in iedere ge meente verbouwde bak: ar we. Teneinde de landbouwers zooveel moge'ijk ter wille te zijn hun bijzondere belangen en wenschen, heelt do burgemeester hier alle landbouwers bij dubbele briefkaart ge vraagd op te geven, wanneer zij bij - voor keur zouden willen afleveren. Hoet moet de bedoeling zijn dan daarna voor iederen landbouwer een tijd te bepalen, waarop geleverd' moet weiden. Voor hot bewaren na 1 October wordt een vergoeding van 3 cent per hectoliter per week toeg kend; wo. to wt inig, maa tojh iets voor de mooi to, risico en gewichtsver lies. Dat dö prijzen van het stroo hoog zijn rnaakt veel goed. Distributiobureau. Naar het schijnt, heeft do burgemeester de regeling van het levensmid del en beda-ijf zelf maar weer aangepakt; wij zagen hem tenminste menigen avond met zijn Pfom, Leiden; Raad gemeente Halfweg; Edméambtenaren op bet raadhuis verblüven. Zijn we wel ingelicht, dan is de commiee van Rooijen met den schrijver Koning» naar de bovenzaal verhuisd (de aude raadzaal) en zul len daar de zaken betreffende de levering van tarwe, rogge, haver en gerst en straks ook van paardenbooüen, wierboonen en schapenboonen, duivenboonen en waalsche boonen worden af gedaan. Beneden in de vestibule (de' vroegere kamer van den gemeenteopzichter en eend ge jaren geleden nog verblijf van den gemeente-secre taris Eggink) komt nu het eigenlijke distribu tiebureau; het eerste gemeentelijk bedrijf. Hier worden de brood- en meelkaarten ge schreven, uitgegeven en terug ontvangen, ge controleerd en nageteldhier komen ook de sla gers terecht alsmede de vischkooplui en melk- slijters. Voorloopig zal, naar we vernamen, 't levens- middelenbedrijf alleen brood, varkensvleesch, visch en melk distribueeren. Wanneer er zal worden begonnen aan boter, kaas, eieren, sui ker, rijst, gort, aardappelen, kippenvoer, enz. kon men ons niet zeggendit zou van verschil lende omstandigheden afhangen; in ieder geval mocht het publiek hierop de eerste weken niet rekenen. Het zou wel Nieuwjaar kumnen wor den, zei men one. Wolloverancier zoek. Of het betreft een land bouwer, die het vachtje van zijn schaap aan onze arme rijks-schatkist wil cadeau doen, of dat het 'm ligt aan de slordige administratie bij de wolcommissiie, die misohien een verkeer^ den naam heeft genoteerd, wij weten het niet. Maar dit weten wij wel, dat er nog een houder moet zijn van een bon, waarop de burgemeester 36 wil betalen en.... de man komt niet op dagen. Zou hij nu misschien wakker wordien? Misschien zit de bon wel onder in zijn tabaks doos 1 NOORDWIJKERHOUT. De verkooping van de landerijen van dert heer L. de Wilde heeft de volgende uilslag gehad: No. 1. een perceel tuingrond, groot 58 aren 98 centiaren, op f 2950; no. 2. een perc. tuin land, gr. 58 aren 93 centiaren op f 2400; no. 3. een perc. tuinland, groot 58 aren 92 centiaren, op f 2150; no. 4. een perc. tuinland, gr. 58 aren 92 centiaren op f 2050; no. 5. een perc. tuin land. gr. 75 aren 23 centiaren, op f 3600no. 6. een perc. tuinland, grf 75 aren 2 centiaren, op f 3400; no. 7. een perc. tuin- en griendiand, gr. 58 aren 45 centiaren, op f 2750; no. 8. een pérc. teel- en griendiand, gr. 60 aren 10 cen tiaren, op f 2S50, nog een perc. tuin- en griend iand, gr. 1 hectare 6 aren, op f 4200; no 10. een perc. .griendiand, gr. 77 aren 90 centiaren, op f 2850no. 11. een perc. tuin- en griendiand, gr. 81 aren 60 centiaren, op f 3350; no. 12. een perc. bouwterrein, gr. 13 aren 30 centiaren, op f 1200; no. 13. een perc. bouwterrein, groot 13 aren 60 centiaren, op f 1200; no. 14. een perceel bouwterrein, gr. 12 aren 20 centiaren, op f 950; no. 15. een perc. bouwterrein, groot 12 aren 50 centiaren, op f 850; no. 16. een perc. houtwal of berm, gr. 14 aren 71 centiaren, op f 500; de afslag blijft bepaald op 25 October. wegens de dure tijdsomstandigheden, inziende gal hier haar vol'e goedkeuring aan Van do gelegenheid om candidatén te stelle® voor de vacatures in het Hoofdbestuur van ,,St Deus Dedit" wenschte de vecgad rng jgoen gebruik te maken. Ais afgevaardigde naar de a.8. Zaterdag, te Utrecht te houden ver gadering van het B R. K. V. inzake de Dis- tributiewet werd gekozen de heer W. Mes man, deze benoeming aannam. De voorzitter deelde mede dat vanwege het H. B. statuten en regiementen zijn toe gezonden, waarvoor het bestuur 6 out per exemplaar moet betalen. Zateidaguvond zul len ze aan de leden worden verstrekt togen den kostenden prijs. Uit de vergadering kwam de vraag of dit het regiement was dat in Januari in de R. K. Landbouwer stond afge drukt, waarop een bevestigend antwoord werd gegeven. Sprefter maakte hierna de opmerking dal den leden in de vaststelling van dit regie- ment geen medezeggingschap was g geven, hetwelk toch door het bestuur was beloofd. Hij maakte derhalve bezwaar dit reglement te aanvaarden, waarmede de verg d r ng in stemde. Bindende bepalingen wil zij eerst ken nen. Het bestuur bekende in dezen gcfaudeerd te hebben. Na een langdurige discuss .e werd besloten het Zaterdagavond aan de Leden, voorloopig gratis, te verstrekken en het dan in de e.v. vergadering in behandeling te nemen; keurt de vergadering het alsdan goed, dan zullen de leden het betalen. Na de rond vraag volgde sluiting. ASSEN DELFT. Verkooping. Uitslag veiling door de make laars J. Kwanies en P. M. N. Kwantes, ten overstaan van den notaris G. v. Holk te Zaan dam, van de boerenplaatsen Weltevreden en Mariahoeve te Assendelft, op Woensdag 18 Oct. I.1.: De gezamenlijke grootte bedroeg 47.64.70 H.A. 1. De boerenplaats „Weltevreden" en 5.02.20 H.A. weiland, opgebracht f 16000, koo- per S. Velserboer. 2. Een weiland genaamd Gerrit Gerrits, met molentje, groot 2.83.20 H.A. kooper B. Nooy, voor f 6550. 3. Een weiland genaamd „Jan de Ruijter", groot 3.30.70 H.A., kooper P. M. N. Kwantes, voor f 7050. 4. Een weiland, genaamd „Padstuk", groot 2.33.30 H.A., kooper C. Poel, voor f 5010. 5. 2 Per- ceelen genaamd Zuideimeet en Ossenden, groot samen 4:12.30 H.A., kooper C. P. v. d.'Nolle, voor f 10050. Combinatie 3, 4 en 5, gezamen lijk groot 9.76.30 H.A., kooper J. C. v. Wes- sem, f 22119. 6. De boerenplaats „Maria hoeve" en 7.08.90 H.A. weiland, kooper Jb. Boekei, voor f 23,800. 7. Een weiland, genaamd „de Buitkaayk", groot. 3.01.50 H.A., kooper A. Mooy, voor 7700. 8. Een weiland genaamd „de Middelste Ven", groot 1.69.50 H.A., kooper P. Cz. van 't Veer, voor 3640. 9. Een weilana genaamd „Poelenburgsven", groot 2.47.50 H.A., kooper C. Stijn Pz., voor f 5600. 10. Een wei land, genaamd „Gortersbuitkaayk", groot 1143.80 H.A., kooper P. K. Jongejans, voor f 3700. IIEen weiland, genaamd „de Langebuitkaayk", groot 2.17.10. kooper C.~P. van Nolle, voor 4300. 12. Een weiland, genaamd „Smeeken- ven", groot 2.27.90 H.A., kooper K. de Boer Wz., voor 7252. 13. Een weiland, genaamd „Het Strenkje", groot 0.85.00 H.A., kooper H. Kroon, voor f 1640. 14. Twee perceelen, ge naamd „Albertsven" en „Halve Ven", groot 3.66.50 H.A., kooper Jb. Tz. Jongejans voor f 9800. 15. Een perceel genaamd „frijn Gijzen- ventje", groot 1.04.10 H.A., kooper P. Kleijne Gz., voor f 2700. 14 en 15 gecombneerd, groot 5.71.40 H.A.. kooper A. J. van Wessem, voor f 12,906. 16. Een perceel, genaamd „Koopers- kampjes", groot 1.04.90 H.A., kooper J. J. de Boer, voor f 1810. 17. Een perceel genaamd „het Mad", groot 0.72.40 H.A., kooper P. Kleijne Gz., voor 1280. 18. Een perceel ge naamd „de Stikkel", groot 0.89.00 H.A., kooper W. Tz. Jongejans, voor f 1900. 19. Sen per ceel genaamd „de Tweebeen", groot 1.12.30 H.A. kooper E. Vrouwe, voor f 2050. 20. Een perceel genaamd „Het Kleine Akkertje", groot 0.51.80 H.A., kooper P. M. N. Kwantes, voor f 844. Combinatie nos. 18, 19 en 20,- groot samen 2.53.10 H.A., kooper W. T. Jongejans, voor f 4857. Totale opbrengst f 118,445.—. GEWISSELDE STUKKEN. Marine-attaché's. Onderwijs in sport en athletiek. Voorgesteld wordt tusscken de artikelen 30 en 31 der Marine begroot.ng in te voegen een nieuw artikel 30a: verb ijfstoelagen voor marine-at.achés in het buitenland, na aftrek van de bijdrage van het Departement van Buitenland che Zaken tot een bedrag van f 4500. Ter toelichting wijst de Ministm van Ma rine erop, dat reeds meerdere malen het groo te nadeel werdvgevoed. d..t dooi' h t ontbre ken van attachés inlichtingen omtren oud r- werpen, die van belang zijn vooi do organi satie en technische uitrusting onzer weer middelen ter /co, niet of slechts gebrekkig konden worden verkregen. Ook van de lessen v„.n den huid.geu oorlog zal weer en eerder vooidrei kunnt-n worden getrokken, indien door d attach s de verbin ding is gevormd, waarlangs beirouwbnre ge gevens kunnen woi-den ontvangen. Ook wanneer in Europa werder normale verhoudingen zijn ingetreden, zaï het insti tuut der attachés geliundhaaid moeien blijven. Door de militaire attocheés te Parijs en te Berlijn in verband met wier plaatsing bij de gezantschappen aldaar £\.den zijn aan gevraagd op de oorloge beg rooting 1917 - zullen voorkx; t uü laarnu - beiangou gron den behartigd. Te Londen, waar de te ver ter ij gen inlich tingen in meerdere mate op knjgso.und.g ma ritiem gebied thuis behooreu, wordt het wen- schelijk geacht thans een ofiic.er der z e- macht bij nei gez„nt ehap te plaatsen. Daar om worden bij deze Nota gelden aangevraagd voor het plaatsen van een vasten marine attaché aldaar. De kosten worden dee.s ten laste van het Departement van Bui.enland- sche Zaken, deels ten laste van d Marfno- begrooting gebracht. De geldelijke positie zal zoodanig worden geregeld, dat de inkomsten nagenoeg gelijk zijn aan-die, welke de marine attachés van de meeste der andere niet groote mogend heden ter plaatse genieten. Artikel 3öa I ondergaat een wijziging, welke geen verhooging van het eindcijfer medebrengt, teneinde den leeraar, die sedert 1 November 1915 tijdelijk was b.last met het geven van onderwijs in sport en athle tiek aan personeel der zeemacht ais zoo danig vast aan te steden op een jaarwedde van f 3100. mi LISSE £.0. St. Isidorus. Woensdagavond vergader de do bloemistwerklieden-vereenging ,.St. Isidorus,'' onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond. Allereerst was aan de ordo een voorstel van het bestuur om als punt van behandeling op de agenda voor de. e. v. ^Bondsraad ver gadering te doen plaatsen „do contributie met 2 cent per lid en per werk ie vi rhoogen om hierdoor bij het B. R. K. V. bij liet Weerstandsfonds aan te sluiten." Na een flinke gedachtenwi;soling werd het met een groote s loinmenme rd rhe'd ver worpen. Van de losse vakgroep was een schrijven ingekomen inhoude.de het verzoek om als punt voor bovengenoemde vergode- ring te doen plaatsen: „om een bijslag op de werkloosheiduitkeering te verkrijg, n." Do vergadering, de urgentie van dit voorstel, BURGERLIJKE STAKi, SCHOTEN. Geboren: z. van J. Bolhuis- Pot. z. van G. W. Schackman—Zantvoort. z. ,van H. A. Keestravan den Hoven. Overleden: L. G. G. van der Peijl, 4 mnd. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: cL van A. Immorzeel en A. A. Zandberg-en. Overleden: O. de Jong, 73 jaar. Gouda. K. Degenhart, 82 j. Amsterdam. HILLEGOM. Ondertrouwd: J. J. Boesten- burg en G. Philippo. Geboren: z. en d. van O. PhilippoDauwes. 2. van J. RusmanVan Beek. z. van A. Weijers—Berkhout. d. van O. Wijnan.its Rigbers. Overleden: M. Th. Spierings, 2 m. H Drost, 6 m. ^BEVERWIJK. Ondertrouwd: H. Nijman en O/TBuijp^. J. M. Hudes-r-M. Steenbeek. Getrouwd: G. Duijn en C. Liefting. J. Oostwaal en M- Mosk. A. W. Zöllner en J. de Mol. P. Ruiter en M. E. vaa Soelen Geboren: z. van M. Slings—Switser. Overleden: 0. Dekker, 9 mnd. NOORDWIJK. Geboren: d. van M. Plug en M. v. d. Hoorn. d. van Jac. Vink en J. Klinkenberg. d. van .W. Sieenvoorden en C. Glissenaar. d. van Jac van Meel en E. v. d. Sanden. d. van N, Duyndam en P. Hoek. z. van M. J. Groonewoud en J, Plug. d. van M. Koeleman en M. J. Gas pers. Ondertrouwd: W. A. Salman en O. J. Bak ker. Getrouwd: J. v. d. Mark en G. v. di. Haak. Overleden: A. v. d. Schalk, 89 jaar. Tb. Steenvoorden, md., z. van A. Steenvoor den en Til. v. d. Wiel. O. O. v. d. Plas, 19 jaar. VOORHOUT. Geboren: d. van P. v»n Leeu wen en M. E. Bierman, z. van F. van der Geer en M. ltomijn. Getrouwd: P. van Veen en G. O. verlaan. Overleden: A. Itonih'n, 54 jaar ecbtg. van G. van Stcijn. UITGEEST. Geboren: z.. van J. v. d. Zee- Houtzager d. van P. Roos-v. d. Steen d. van J. Knaap-van Til z. van M. de Vries- Vas z. van J. Soliuddeboom-Winkel man i z. van G. Schoone-Meijer. Overleden: Doortje Emke, oud 71 jaar i Jan Martens, oud 18 jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 13