mUUEULhUB NAGEKOMEN BERICHTEN STADSNIEUWS EEN ZEPPELIN BOVEN ONS LAND. binnenland. Een zeppelin in de buurt? pAter ellerbeck. In den Schouwburg. EEN AGENT MET EEN GOEDEN NEUS. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag 25 October, 's morgen* ten 10 ure, In de Slatenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld; 1. Mededeelingen en ingekomen stuk* ken. 2. Voorstel B. en W. verkoop grond Julian*}, straat n. z, 3, Behandeling ontwerpbegrootiflfc» oi»du l-.vLfeiiuli© bladen Is in Noord- 'Rualaad Strang* koude ingetreden. Do thermo meter staat op 22 graden onder nul. Het scheepvaartverkeer op de* IJszee .is, naar Russische bladen berichten, tengevolge van de groote ijsmassa's geheel gestaakt. 1 Uit Spanje, dat ook bijzonder door den oor- I toestand wordt getroffen, wordt gemeld dat de kolenprijzen pesetas per ton zijn gestegen. De Spaansche oorlogshaven van Ferrol zal belangrijk woren uitgebreid. De kosten zullen ettelijke miilioenen pesetas bedragen. Volgens deskundigen zou Spanje, mits de mijnen goed geëxploiteerd worden, in staat zijn, de geheele wereld van kwikzilver te voorzien. De Fransche Kamercommissie heeft het regeeringsvoorstel om etl lichting van 191$ te doen keuren, aangenomen. De Times" meldt, dat gedurende de laat ste twee jaar de rijkdom van de Vereenïgde Staten met 9G.000.000.000 is toegenomen. Door de Niagara wordt thans een verlieh- tingssysteem, uat een kracht van 3D.OOJ.OOO kaarsan heeft, gevoed. In Frankrijk komt een wetsontwerp in be handeling, waarbij aan elke moeder van 12 kin- dren, 't „legioen van eer" zal worden verleend. Te Lugano is de Duitsclie schrijver Otto Borngraber overleden, die zijn geheele leven heeft gewerkt aan de VTedesidee. B "V liegers zullen 't volgend jaar dingen naar de 100,000 dollar door de Am. Aeroelub uitgeloofd voor de vlucht over den Oceaan. De Bulgaarache Sobranje het Bulgaar- sche parlement) is tegen 28 October voor een gewone z.tting bijeen geroepen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit: is met ingang van 16 October C. A. Kop- pejan, ingenieur te VTissmgen, benoemd tot assistent bij het Rijksinstituut, voor hydro- graphiseh visscherijonderzoek te den Helder; is de Oost-Indische hoofdambtenaar met verlof J. J. Stieltjes, laatstelijk hoofd-in- speeteur, chef van den post-, telegraaf- en telephoondienst in Nederlandsch-Indië, op verzoek, wegens volbraehtén diensttijd, ge rekend van en met 31 Juli 1916, eervol uit s lands dienst ontslagen onder toekenning van pensioen. De gewone audiëntie van den minister van Buitenlandsche Zaken heeft deze week nietplaats. EEN NEDERLANDER IN ENGELAND GEVANGEN GEHOUDEN. Met de mailboot „Prihs Hendrik" kwam Vrijdag o.a. te Vlissingen aan een Neder lander, familie van bekende Dordtenaren, die reeds 30 jaar in Engeland heeft ver toefd, aldaar zaken dreef en daar ook eige naar van huizen is. Deze heer was een week of zes geleden per trein van Londen naar Liverpool gereisd. Toen hij zich daar bij de politie aanmeldde werd hij gearresteerd, omdat hij geen verlofbewijs bij zich heul voor die reis. Ongeveer zes weken werd hij gevangen gehouden en hem werd geen gelegenheid ge geven zioh met het Nederlandsche consu laat of met Engelsche bekenden in verbin ding te stellen. Ook beeft hij zijne vrouw en kinderen niet meer mogen terug zien, ter wijl hij thans is uitgezet. Zijn bagage, die aan het station Liver pool stond, heeft hij niet mogen afhalen. Hij had deze ook nu nog niet terugbekomen. Reeds 29 maal is bij met de vereischte pa pieren gedurende x den oorlog naar Parijs geweest. Hij zal zich hier te lande bij de bevoegde autoriteiten melden, om zijn klachten in te dienen. DE DISTRIBUTIEWET. Door den minisier van Landbouw enz. is inzake de distributiewet eene circulaire aan de gemeenteraden gericht, bevattende eemgé grondregelihgen waaraan jie kern ter goed keuring voor te leggen, gemeentelijke dis tributie-regelingen zunen worden getoetst. De minister brengt daarin nogmaals zijne mee ning in herinnering, dat het in gewone tijds omstandigheden geworden handels verkeer zoo-veel mogelijk behoort te .worden in stand gehouden. De manier waarop dit kun geschieden wordt nader door hem uiteengezet. Daarbij doet de minister opmerken, dat verkoopen van winkeliers aan elders gedomicilieerde con sumenten zoo min mogelijk belemmering be- kooren te ondervinden, óók indien dit Re- geenngsgoederen betreft, waarvan de inkoop prijs den -verkoopprijs te boven gaat, en be hoort dus ook in 'dit opzicht de toestand van normale tijden te worden bestendigd. Uit den aard der zaak zullen, zegt hij, de gemeentebesturen daarbij waarborgen kuh- Ben eischen, dat zij slechts in zóó verre aansprakelijk zullen zijn voor het 1/10 ge deelte van het verschil tusschen in- en ver koopprijs van de in hunne gemeen.e ver kochte Regeeringsgoederen, als deze zijn ge kocht door degenen, die in hun gemeente ^dömiciiie hebben. Te erkennen valt niet dat daarvoor con trole onvermijdelijk is, in weerwil van de noodzakelijk daaraan verbonden moeilijkhe den. Wan. behalve het belang, dat daarbij is betrokken voor de gemeenten o:n te kun nen geraken tot eeae juiste verdeelitig dor kosten, welke art. 3 der Distributiewet 1916 op haar. heeft gelegd, kan zij niet worden gemist, om te voorkomen, dat de consumen- menten grootere voorraden Inslaan dan zij voor een normaal huishoudelijk gebruik noo- jdig hebben. De vorenorasohreven controle zou doelmatig kunnen geschieden door invoering van jdoor- loopend genummerde domiciiieka&rten, ieda- ren kooper legitimoerend voor zijnen per soon, do grootte van zijn gezin en zijn domi cilie. De gegevens, op deze kaartvoorko mende, zullen steeds zooveel mogelijk over eenkomstig de werkelijkheid moeten .worden gehouden. Wordt dit systeem van controle gevolgd, dan zal moeten worden bepaald, dat .ver koopen van Regeeringacoed slechts geoor loofd zija op vertoon van een kaart als bovenbedoeld en tot hoeveelheden, niet on evenredig aan den omvang van het gezin en voorts onder de verplichting voor deu win kelier om van zjjn verkoopen behoorlijk aan- teekening te houden. Deze aanteekeningen zullen; tiagelijks of wekelijks aan het Ge meentebestuur moeten worden ingezonden. Dit bestuur doet van de verkoopen van Regee ringsgoederen aan elders gedomiliceerden mededeeling aan het bestuur der gemeente waar de kooper Mjn domilicie heeft Verder verklaart de minister o.m. dat het hem noodzakelijk voorkomt aan de handela ren, met inbegrip van marktkramers en ven ters, de verplichting op 'te leggen om op eene, voor 'den kooper duidelijk zichtbare wijze, de geldende maximumprij lijst, voor zoover betreft de Regeerings0oederêii die zij verkoopen of voorhanden hebben, op te han- gen. Ten slotte 'deelt de minister nog mede: Dat met de beschikbaarstelling van Re geeringsgoederen, met welker aflevering reeds is begonnen op dezelfde wijze zal wor den voortgegaan. De hier bedoelde goederen zijn: onge- build tarwemeel, rogge, aardappelen, var- kensvleesch, mdrgarine, boter, kaas, eieren, melk, suiker, zeevisch. dat met levering van: groenten, bruine boonen, groene erwten, rundvet, spek, rijst, gort, havermout en zachte zeep, op nader te bepalen 'data in den loop dezer maand zal worden begonnen. Dat het niet gewenscht is meer, dan voor een maand tegelijk te bestellen (stapelgroen ten voor 14 dagen). BEHANDELING VAN VREEMDE DUIKBOOTEN. Wij vernemen, dat het bekende „memo randum" van de geallieerde mogendheden hl zake de toelating van duikbooten in de neutrale wateren eenigen tijd geleden ook aan de Nederlandsche Regeering is over handigd. De Regeering heeft in haar antwoord van 14 dezer doen uitkomen, dat bij gebreke van speciale bepalingen ten aanzien van duik booten, de regeling in het algemeen voor oorlogsvaartuigen voorgesctuteven, ook op de oorlogsduikbooien van toepassing is. De Regeering heeft er verderop gewezen, dat krachtens de ne utralteitsp rocla matte de toegang tot de Nederlandsche territoriale wateren, havens en reedea aan alle oorlogs schepen der beUigerenten, dus ook aan de oorlogsduikbooten, is ontzegd en dat slechts In de voornoemde proclamatie uitdrukke- lijk vermelde, uitzonderingsgevallen een ver blijf binnen het Nederlandsche rechtsgebied wordt toegestaan. Wat de handefsduikbooten betreft, heeft de regeering opgemerkt, dat geen enkel vol kenrechtelijk beginsel hun inter nee ring zou rechtvaardigen. Wordt een duikboot in het Nederlandsche recbtsgeb.ed aangetroffen, dan is bet, evengoed als zulks het geval is bij niet-onderzeeërs, mogelijk door een onder zoek met zekerheid vast te Btellen of Ret schip het karakter van een oorlogsschip of van een handelsvaartuig heeft. De volledige tekst van dit antwoord zal in het eerstvolgende Oranjeboek worden op genomen. DE AANVOER VAN CACAO STOP. GEZET. Naar wij vernemen is de aanvoer .van oaco&boonen voorloopig .weder geheel stop gezet. De JT. O. !T> heeft aan de Kon. Ne derlandsche Stoomboot Mij-, Kon. Hoiland- sche Lloyd en Kon. West-Indische Mail- ydienst verzocht, tot nader order, geen ca- ooaboonen, resp. van Portugal; Brazilië en West-Indië naar Nederland te vervoeren, ook niet die partijen waarvoor reeds vergunning was gegeven. Door de Nederlandsche fabrie ken het ruwe product in hoofdzaak uit deze landen betrekken, worden dezs door den ge nomen maatregel zwaar getroffen. EEN DISTRIBUTIEBUREAU VOOR IJZER EN STAAL. -Naar wij vernemen, zal een rijks-distribu tiebureau worden opgericht om 'het weinige staal en ijzer, dat nog uit Duitschland wordt verzonden, zoo voordeelig mogelijk over de versclnLende scheepswerven ,en fabrieken te verdeeien, tenemde do werkeloosheid zoo ge ring mogelijk te doen zijn. Men seint ons uit WageningenZondagavond omstreeks 9 uur werd boven den spoorbrug te Rhenen een Zeppelin waargenomen, komende uit dee richting van de Betuwe. Na gekruist te heb ben boven de zandsteenfabriek, koerste het ge vaarte in de richting van de Veluwe. C. a. half tien" werd waarschijnlijk hetzelfde luchtschip boven Wageningen gezien, koersende in de rich ting Nijmegen, terwijl het ook te Renkum op zeer groote hoogte duidelijk kon worden waargeno men. SPOORW EGENUITBREIDIN G. Naar men aan de „Resb." meldt, bestaan er bij de Holl. Spoorw.-Mij. plannen, die reeds in voorbereiding zijn, om het baanvak Amsterdam Rotterdam uit te breiden, door een dubbel spoor naasi. het bestaande te leggen, dat speciaal zal gebruikt worden voor het goederenvervoer. Het passagiersvervoer zal over de tegenwoordige lijnen blijven gaan. De uitbreiding moet in ver band staan met te verwachten toeneming van vervoer na dfen oorlog. Past op uw kleinen. Het 2H-jarig doch tertje van den heer M. te Assen trok een kan met kokende koffie omver, waarvan gedeelte over de kleine kwam. Het kind is aan de gevolgen overleden. Inbraak. Gebleken is dat tijdens afwe zigheid der bewoners is ingebroken in de woning van mr. H. Cosrnan, bankdirecteur Koninginnelaan no. 2 boek Emmastraat te Amsterdam. De inbrekers maakten een goe de buit. AI bet tafelzilver fe gestolen, be nevens een groot aantal gouden en zilveren sieraden, waarvan sommige met juweelen bezt waren. Ook een aantal vreemde gouden en zilveren munten werd ontvreemd, als mede een paar jassen. Het gestolene verte genwoordigt een waarde van niet minder dan ongeveer 20,000. Een zeldzame appel. Te Barneveld is door een inwoner een appel uit zijn tuin ge plukt, wegende niet minder dan 6 ons. Levend verbrand. Men meldt ons uit Winschoten: Te Oude Pekela is gisternacht een zekere vrouw O., wonende aan de Hane- kampswijk aldaar, levend, verbrand. Het bed schijnt in brand geraakt te zijn. Toen men de ongelukkige vrouw vond, was ze half verkoold. Zij maakte zich meermalen schuldig aan misbruik van sterken drank. BUITENLAND. GRIEKENLAND EN DE ENTENTE. ATHENE, 23 Oct. Reuter seint aan eenige bladen: Uit de meest betrouwbare bron wordt in verband met den eisch der geal lieerden tot overbrenging van de geheele Grieksche strijdmacht in Tbessalië naar den Peloponnesus en de uitlevering aan de ge allieerden van het oorlogsmateriaal van die strijdmacht, vernomen, dat de Koning zich bereid verklaarde toe te stemmen in alle maatregelen ter beveiliging van generaal Sarrail's basis noodig, maar dat hij erop wees, dat het overbrengen van de Tbetsali- sche troepen daartoe niet noodig is. Derhalve kan de Koning de beweegrede nen yan den eisch niet begrijpen; wordt hem een nadere verklaring verstrekt, dan zal hij de kwestie in ernstige overweging nemen. De Fransche militaire attaché nam daar op de nota terug, teneinde 'sKonings tegen werpingen ter bevoegder plaatse over te brengen. Uit Saloniki wordt gemeld: Een contin gent Alpini is gisteren geland en geestdrif tig verwelkomd. De voorloopige regeering mobiliseert in Nieuw-Macedonië, Kreta en den archipel de lichtingen 1913 en 1914 en riep. de recruten van de lichting 1916 onder de wapen». De beweging voor de nationale defensie neemt gestadig toe in Theesalië, niettegen staande den tegenstand van den reservisten- bond en de Goenaristen; de volgelingen van Venizelos zijn ongetwijfeld in de meerder heid. DE MOORD OP STüRGHK. WEENEN, 23 Oct. (part.) Uit alle deelen des ryks worden betuigingen van leed wezen naar de woning van den premier oturghk gezonden. Spoedig na het bekend worden van den moord begaven zioh regee- ringspersone» naar het huis van den mi nister-president. Ook gaven de leden van het corps diplomatiek, hooge ambtenaren., parlementaire corporaties en tal van ver- eenigingen blijk van deelneming. Van tal van openbare gebouwen wapperde de rouw vlag. De begrafenis is bepaald op 24 October. Het lijk wordt na de inzegening die te Wee-* nen plaats vindt, naar Haïbenrein in Stier marken ter bijzetting overgebracht. Adler is nog Zaterdag aan het verboor onderworpen, dat tot 's avonds duurde. EEN BOM UIT EEN ZEPPELIN. Men meldt ons uit Gorkum: Gisterenavond omstreeks 8 uur werd al hier op ongeveer 60 meter hoogte een zep pelin waargenomen hoven het station van Ark el, van waar het luchtschip in de rich ting van Hoornaar dreef. Toen het groote luchtmonster boven een blokland gedreven was, viel een brandbom naar beneden, die nabij 't Heuveltje, in het •mlokland terecht kwam. Een groot gat werd in den grond gesla gen en tevens werden eenige hoornen ont worteld. De overblijfselen van den bom werden ©p het stadhuis gedeponeerd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ook vernemen wij, dat op het luchtschip is geschoten, echter zonder doel te treffen, waarna het gevaarte in noord-oostelijke richting afdreef. PERSONALIA. In de commissie, belast met het afnemen der examens in de Hoogduitsche taal, is benoemd dr. L. Polak, leeraar aan het Gymnasium alhier. Gisteren zoo schrijft men ons her dacht de heer Willem de Waal, dian dag waarop hij vóór 12i/2-jaar bij de firma Gebr. Gerzon in dienst trad. Op feestelijke wijze werd de jubilaris, door patroon en perso neel ten huize gecomplimenteerd. Tal van bloemen en gelukvran§öhen werden hem over handigd. Op de eerste plaats nam de heer Van Beem het woord, namens de firma schet ste hij in 't kort, de trouwe en accural*» dienstvervulling welke hij in al die jaren betoond had en bood hem een prachtig gou den horloge aan. Hierna nam de heer Schleid- hege het woord,, die namens het 'personeel de hoogste sympathie uitsprak, in die jaren van hem ondervonden. Hij bood hem een mooie eikenhouten theetafe met servies aan A. M. RANDDE f, Onze stadgenoot de heen' A. M. Randoe, meubelfabrikant in de Gierstraat, is heden nacht na een langdurig lijden, yoorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, over leden. t Gisterenavond zoowat half elf.... 'n houdend gesnor en geronk in de lucht, al» van een vicrcyli nder-motorfiete in de buurt. 't Gebeurt wel eens meer, dat zoo'n ding langs den weg vliegt: zóó hoor je 'm, eü zóó is-ie weg. Maar nu..i. 't geronk bleef, werd vaak luider, dan weer zachter, maar 't blééfl „SHl-eens-evenl" Eventjes luisteren ja, daar was het weer. ,,'t Is een zeppelin, vastl" Naar buiten. Daar stonden aan den zwar ten hemel in de Octoberkou.de de sterren zacht te tintelen, niet zoo helder-schitterend als in een winternacht, maar dan toch bij wolkloozen hemel. Turen en turen, maar jawel, niets te zienl 't Gesnor hield aan. Boven ons hoofd was het zeker niet, we zouden zeggen dat het uit 't Oosten of zuidoosten kwam. Maar dat was bedriegelijk. Want dón leek het weer hier, dan daarvandaan te kom'en. „'t Is vast een zeppelin geweest!" zoo zei den wij gisterenavond al. En vanochtend kwam er ook telegrammen en berichten van elders, dat er een -- bepaald verdwaalde zeppelin gisterenavond boven ons land is gereisd, onzeker blijkbaar waar-ie was; zoe kend hier en zoekend daar. Gehóórd hebben we 'm dus.... 'n voldoe ning alvast! In de parochie van St. Antonius viert de ZeerEerw. pater Ellerbeck as. Donderdag 26 dezer het feit dat hij dan 12ü jaar, achter eenvolgens als kapelaan aan die parochie, ten zegen en heil van zeer velen, is werk zaam geweest. Het zal den algemeen geaohten en gelief den priester, wiens ijver voor de zaligheid der zielen, wiens vriendelijkheid en hulp vaardigheid, aan zeer velen zoo goed bekend zijn, op dezen dag zeker niet aan belangstel ling ontbreken, te meer niet, daar pater Ellerbeck tezelfder tijd het koperen feest viert van zijn adviseurschap van het St. Rosapatronaat. Naar wij vernemen zal er Donderdagmor gen na half twaalf gelegenheid zijn den ju bilaris geluk te wenscben aan de „.pastorie, terwijl den kinderen-van het St. Rosa-pa- Ironaat des avonds een feestelijke bijeen komst is bereid door de volijverige dames die zich met dit mooie werk bezighouden. „De Nicht". Als afscheidsvoorstelliug van mevrouw Marie W. Coelingh—Vörderman (die zioh in In-die gaat vestigen) werd Zaterdagavond in den Schouwburg-Jansweg het aardige, maar vrij pretentielooze blijspel „De Nicht" opgevoerd. Mevrouw Coelingh zelf als „de Nicht" gaf in de humoristische wijze waarop zij van heel het gezin tot den huisknecht toe allerlei geheimpjes in bewaring kreeg, die haar ten slotte geheel in de war brachten, wezenlijk aardig spel. Herhaaldelijk deed ze de toeschouwers lachen maar dit is dan ook vrijwel de eenige, misschien niet ge-, cinge verdienste van het „stuk". De uitbeelding der rol van den heer Her man Kerner wilde ons niet erg bevallen, terwijl ook het spel van den jongen Rudolf aan natuurlijkheid te wenschen overliet. Lag het aan de voor deze voorstelling nogal stijve prijzen dat er zooveel plaatsen onbezet bleven? VAN TWEE FIETSEN. Een smid zette Zaterdagavond zijn fiets voor een perceel in het Kenaupark, ging naar binnen, zeker om een werk te doen. wat 'des smids is 't wordt al zóó koud en intussöhan kaapte iemand 't wieltje en verdween zonder een spoor achter te taten! Een uurtje na dit gevalletje belde er op de Ged. Oude Gracht 140 een militair aan, die eeinige inlichtingen vroeg en verkreeg ©n vervolgens verdween. Toen de heer des huizes later in dQ gang kwam, bleek de fiets verdwenen te zijn en 't vermoeden ligt nu voor de hand, dat onze landsverdediger aan deze geheimzinnige verdwijning wel meer weet. Hoe hij 't 'm geflikt heeft, weet na- tuuclijk niemand. GEMEENTEZAKEN. Voorkoming van werkloosheid. Door het raadslid, den heer M. L. A. Klein, is aan den Raad een belangrijk schrij ven gezonden. H« deelt daarin het volgende mede: In de twee laatste vergaderingen van het vcorgaand jaar bracht ondergeteekende, de toenmaals dreigende werkloosheid ter spra ke en verzocht ter voorkoming hiervan maatregelen te witten treffen. Namens het college van B. en W. ant- woordde de wethouder van OpenhaTe Wer ken, dat het met de werkloosheid nogal los liep en ZJEA. de toekomst volstrekt niet duister inzag. Schijnbaar werd ZJEA.. in het gelijk ge steld: immers het Steuncomité werd opge heven' en het getal van hen, die vanwege het Gemeentelijk Werkloozenfond» uitkee- ring ontvingen, verminderde. Toch durven wij schrijven „schijnbaar", omdat, al is hét hierboven aangehaalde waar, het meeren- deel der arbeiders werk had, doch dan ook volstrekt niets meer. Men verdiende precies genoeg om te blijven leven en voor den buitenstaander dezelfde te blijven. Van na bij is ons bekend, hoe zeer velen, b.v. de metselaars, wel werk hadden, doch ondanks den zeer duren tijd, veel minder verdienden dan vóór den crisistijd. De noodzakelijke vernieuwing van huishoudelijke artikelen of kleederen (vooral van ondergoed) moest achterwege blijven, enz. enz. Wanneer wij ons de vraag stellen, hoe zal het in de komende wintermaanden met het werk gesteld wezen, dan worden wjj met vreeze vervuld. Dit heeft dan ook de organisaties er toe gebracht, zich tot den Raad te wenden, ten einde zoo mogelijk, tegen het dreigend ge vaar een dam op te werpen. Onweersproken zal wel blijven de opmer king, dat zelf zijn brood verdie/en, ver- kiezelijker is, dan bedeeld te worden, ook al tracht men dit laatste zoo min mogelijk stootend te doen. Wij zwijgen nog van het demoraliseerende, dat er in verscholen ligt, nieté te doen te hebben en bedeeld te wor den. In dit verband willen wij er op wijzen, dat er een aantal woningbouwverenigingen zijn die het prijzenswaardige doel nastreven, de volkshuisvesting te verbeteren; iets, wat op zich zelf reeds goed is, terecht uwe aandacht beeft, omdat er aan arbeiderswoningen een erkende behoefte is enaangewend kan en mag worden om werkloosheid te voor komen. Nu doet zich het eigenaardige geval voor, dat aan de woningbouwvereenigingen zulke hooge eischen van gemeentewege worden ge steld, dat het ondoenlijk is hieraan te vol de en. Deskundigen, o.a. de Rijksinspecteur yan het. Woningbouwtoezicht (van de Volksge zondheid) verklaren uitdrukkelijk, dat wil men een dergelijke huurwaarde verkrijg baar -steil en, dan mag „de grond en al wat hiermede annex is, niet boven de 600 per woning kostep". De voorwaarden, op welke orze gemeente momenteel de straten en wat hiermede in verband houdt,- o verneemt, zijn zoo buitengemeen bezwaarlijk, dat de kost prijs alleen voor dit doel aan betrokkenen op' ca. ƒ700 per woning komt te staan. Rekent men bierbij, hetgeen de grond voor het per ceel kost, dan bereikt men bet afschrikwek kende cijfer van ongeveer 950 per huis en dan heeft men nog geen enkele cent aan den opbouw besteed. Met het vooropgezette doël de volkshuis vesting te verbeteren en daarbij tevens het loffelijk en billijk streven dreigende werk-, loosheid te voorkomen, meenen wij dan ook, dat de voorwaarden, welke de gemeente hieromtrent thans Melt, dringend herzie ning behoeven. Herziening zoo opgevat, dat het bouweu van arbeiderswoningen, weder mogelijk Wordt W vu do toekomstig» wonen mq kuo» ovoraakocwUg kta draai- kraoht gevorderd kon word—, Dt Gemeente, ml don eenig frtdeUfk ge win derven, doch minder „bijslag* MS do Werklooeheidefondeen bshotwu bty *c passen. In overeenstem ml ng hiermede achten wij het met het prestige onzer gemeent» wel be staanbaar eenigen drang uit te eefesta op de huidige regeering, opdat Kv. regeerJngs- hout verkrijgbaar worde gesteld. De regee ring zou evenals met het graas geschiedt eenige reederijen in meerdere of mindere mate kunnen verplichten soheoperuimte af te staan om hout te vervoeren. Bouwen van gemeentewege Lijkt orve voor alsnog niet aanbevelenswaardig, wijl dik naar onze meening, leidt tot onbiUyfchedeii en bevoorrechting en noodwendig ineerdorfl ko.-ten met zich zal medebrengen. Op grond hiervan stelt hü den Raad voo» te besluiten: te benoemen eene Commissie, wolke tof taak beeft de voorwaarden, op welke grond voor bestrating bestemd enz., door de Ge meente van derden worden overgenomen, te herzien, opdat het bouwen van woningen voor arbeiders en gelijkgezinden mogelijk zij en B. en W. uit te noodigen, nadat het rapport hieromtrent is ingekomen, met voor stellen, waarin deze materie geregeld wordt bij den Raad te komen. Grondverkoop. B. en W. adviseeren goedgunstig op een adres van mevrouw P. J. van Servelleu— Bloem om voor 13 per M2. van de ge meente aan te koopen een perceel bouwter rein aan de noordzijde van de Julianastraat en stellen verder voor aan adressant toe te staan aan den voorgevel der daar. te stich ten woning op twee plaatsen een voorbouw te doen maken. Een veiJingsgebonw. In druk is verschenen het adres der Tuin- dersvereeniging „Tuindersbelang" inzake een veilingsgebouw, dat wij onlangs textu- eel mededeelden. J. L. TIELEMAN. t Alhier is heden op 45-jarigen leeftijd over leden de beer J. L. Tieleman, dae bij de laatste raadsverkiezing de Candida at der rechtsche partijen was. Deze dienaar .van Hermandad rook Zondag morgen kwart voor vier brandlucht ia da i Hellebrekeresteeg. Hij onderzocht de zaak en 1 bevond dat in het pakhuis van de likeurstokerij j der firma Roozenkrane- de volgende massa aan 't smeulen wae: kersenpitten, turf en steenkooL Eenig emmers water bezworen alle gevaar. Da éigenaar werd nog gewaarschuwd, en bevond dat de agent met den goeden neus z'n pakhuis voor onheilen bewaard had. DE EERSTE CURSUS VAN DE K. S. A. Woensdagavond a.s. opent de heer mr. J. B. Bomans den cursus van de K. S. A., met een lezing over „De oorzaken van den Oorlog." Zoo als we indertijd bericht hebben, worden deze voordrachten in de groote zaal van St. Lavo gegeven, op iederen laatsten Woensdag van de maand. De K. S. A. mag zich gelukkig achten, dat zij met dezen spreker den. aanval openen kan, want het zal er nu natuurlijk vol worden Woensdagavond. En het zal den aanwezigen dafl ook zoo goed bevallen, dat ze een volgenden keer vast wèèr komen l RECLASSEERING EN DRANKBESTRIJ DING. De Haarlemsctfe drankbestrijders orgaoi- sesren een liefdadigheids-feestavond in den Schouwburg Jansweg, op .Vrijdag 10 Novem ber, des avonds te 8 uur. In een circulaire, die verspreid wordt, en waarbij de liefdadigheid der Katholieken van Haarlem en omstreken wordt ingeroepen, staat te lezen, voor welk doel deze avond wordt gegeven:' ten bate van een R. EL Sanatorium voör drankzuchtige vrouwen en een R. K. Reelasseeringsgesticht voor ont slagen gevangenen. Een comité van meer dan 40 menschen is voor dezen avond opgericht. Eere-voor- zitter in dit comité is mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen. Het programma van den feestavond, dat met een inleiding over reslasseering geopend wordt, vermeldt verder Vlaamsche Liedjes van ten door Jos. de Klerk en twee tooneelstuk- jes, op te voeren door de leden van de Amsteidaiusdie Tooneelclub, onder Riding van Ida Mollinger. Katholiek Haarlem kan hier weer een mooi werk verrichten van edele en ware charitaa. HET TIENDE TERUG. Het 10e Reg. Inf. dat op 81 October na as Haarlem terugkeert, wordt per spoortrein vervoerd tot Amsterdam en zal vandaar mareheeren naar Haarlem. PROGRAMMA van dc Orgelbespeling in de Groote of St. Bavo- kerk op Dinsdag 24 October 1916, des namid dags van 23 uur, door den heer Louis Robert. 1. Praeludium et Fuga, G. gr. t., J. S. Bach. 2. Canzone Ggr.t., D. Zipoli. 3. Concert d.kl.t., G. F. Handel, Andante quasi Allegretto Adagio Allegro. 4. Andante, C. V. Aikan. 5. Evening Song, R. Goss-Custard. 6. Solemn Mach, W. T. Best. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 23 Oct. N. J. Tabak en J. B. Lemmens. Geboren: 19 Oct. d. van M. JanssenKuijL 20 Oct. b. van IJ. F. M. SmitKok. 23 Oct. d. van H. Tinuners—Verhagen. d. van A. Eijkenaar— BacJunan. a. van C. M. Miozprius—Bcnraadt. z. van E. van 'tl H ertKwantes. Overleden: 21 Oct. G. Heijenuan, 87 jaar, M. v. Heeinskerkstraat. A. 8. Verkea— Lamarre, 68 jaar, Rozenprl«elstraat. J. G. Poelgeest, 63 jaar, Leliestraat. 22 Ook H. L., 7 jaar, z. van H. Poorter, Oranjestr, J. J., 8 jaar, s. van P. van Duijniboven, Gasthuisvest. J. L. Tieleman, 45 jaar, V erspronokweg. GEMEENTERAAD, 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2