Uil DB PKoVmCiË NAGEKOMEN BERICHTEN STADSNIEUWS 'gevraagd aan bovengenoemd bureau, op grond van verklaringen uit Nederlandsch bedrijf en zakenkringen, aan de aanvragers moeten berichten, dat deze artikelen in Ne derland niet voorden gemaakt. Dat de le Nederlandsche Jaarbeurs succes belooft, blijkt uit het cijfer van twee hon derd vijf en zeventig fabrikanten die aan deze jaarbeurs deelnemen, volgens opgaaf van 9 October. Men kan er dus op rekenen, dat dit getal veel grooter zal worden, en dat daardoor 't bezoek van fabrikanten en bandeldrijvenden overweldigend zal zijn. Om verdere inlichtingen wende men zich tot Richard C. van Haagen, Vredehof, de Bildt (dorp.) HET SS. „FORTUNA" GEZONKEN. Het Nederlandsche stoomschip „Lortuna" van de Kon. Ned. Stoomuooi-Mij. te Amster dam, op reis van Rotterdam naar Cardiff, jis bij Newhaven op een mijn geioopen of (getorpedeerd en gezonken. Men vreest, dat de kapitein en vijftien man zijn verdronken. 'De stuurman en negen man zijn te Newhaven -,aan wal gebracht. Het ss. ,;Fortuna" was groot Ï254 bruto en ,730 netto tons, gebouwd in 1912 bij de N. V. .werf Rijkee en Co., te Rotterdam. De namen van de geredden zijn: De 1ste stuurman M. Moerdijk, de zde stuurman A. Verwayen, de 3de stuurman J. S.beens, de leerling-stuurman G. Hoogenkamp, de boots man Paul Bjjrnqu:st, de bediende G. Hart, de liergast F. de Beer, de iiergast P. Kop, de matroos J. Bakker en de stoker S. Piët. DE INVOER VAN ZOUT TOEGESTAAN. Naar wij vernemen heeft de Br.tseha re geering thans weder den invoer toegelaten van zout, onder N. O. T. condities. VAN EEN ONDERSCHEPTEN BRIEF. Een Hagenaar eorrespond..e. uconungs met een Duitscke firma over den verkoop van goederen, in Duiischland opges.ageu en uit Nederland afkomstig. Kort daarop kwam het hem ter oore, aldus het „Vad." dat hij in verband met deze transacts op de zwarte lijst zou wor den geplaatst. Na onderzoek bleek hem, dat de perso pen, die met de con.role van deze zaken be last zijn, in het bezit waren van een in hot Engelsch vertaald afschrift van zijn brief. Men moet, dus in de gelegenheid zijn ge weest dezen brief op zijn weg van Dau Hang naar Duu^o. ie onderscheppen. Een bij het postkantoor te Den Haag in gesteld onderzoen aeeit niet tot aanwijzing van den dader kunnen leiden. De brief was als expresse verzonden en expresse-orieven worden niet geregistreerd. Het feit, dat de goederen, waarover de correspondentie liep, reeds in Du.tseh.and wa ren, heeft veroorzaakt dat bedoelde iirma op de lijst geplaatst weid. DE GEMEENTELIJKE HYPOTHEEK BANK. Naar wij vernemen zijn B. en W. van Amsterdam voornemens een gemeentelijke Hypotheekbank op. te richten tot steun van den woningbouw, terwijl tevens wordt be oogd'ook den bouw. van middenklaswoningon to steunen. DE ONLUSTEN IN DJAMBI. (OFFICIEEL). Bij het Departement van Ko- joniën zijn dë navolgende telegrafische berichten uit Ned.-Indië ontvangen: le. De Gouverneur-üeneraal heeft het voorne men in deze week den Directeur van B. B., H. Carpentier Alting naar Palembang en Djambi te zenden om met de residenten over den toestand aldaar besprekingen te houden. 2e De assistent-resident van de Rawas bericht dat de patrouille onder kapitein Frankamp, die blijkens het op den 19den October verspreide be richt, via Moeara Klingi, Moeara Bliti en Tra- was te Moeara Roepit was aangekomen, eenige verzetleiders heeft gevangen genomen. De doorkruiste streek was rustig. De telefoon lijn uaar Moeara Roepit is hersteld; het verder herstel wordt met hulp van de bevolking voortge zet. De opstand in Rawas is geheel gebrokener bevinden zich daar geen ontevreden meer. Alle leiders en opstandelingen zijn gevangen geno men. Volgens berichten uit de Tabirstreek begint de bevolking in de doesoens Seling en Kapoek terug te keeren; de hoofden meldden zich. In Rantau Pandjang (aan de Oeloe Tabis), Sdengei Manaii, Moeara Siau en Djangkat (bei de laatste plaatsen aan de boven Tambesi) is het rustig. In verschillende doesoens aan de Me- rangin en aan de Pengaboean. (Boven Toeng- kal) is de bevolking teruggekeerd. DE JAPANSCHE EXPANSIONISTEN EN NED.-IN DIE. De „Japan Weekly Chronicle" van 14 Sep tember jl. bevat een uittreksel uit een artikel, door den bekenden Japanschen expansionist Takekosji iu een nieuw opgerichte Japausche revue „Toho Jiron" (de Oostersche revue) ge schreven, om zijn geliefkoosd denkbeeld, annexa tie van Java en Sumatra door Japan, nogmaals bij zijn landgenooten aan te prijzen. Van dat uittreksel geeft de „N. Rott. Ct." een overzicht, waaruit blijkt dat de Japansche schrij ver van de regeering van zijn land wenscht, dat .zij thans een grooten slag zal slaan om „de jveiligheid der natie te waarborgen en den natio- nalen invloed te vergrooten." De gelegenheid, die zich daartoe aanbiedt is nu zoo schoon, dat een 'dergelijke zich in geen honderden jaren opnieuw zal voordoen. „De oorlog kan zegt hij slechts op drie wijzen tot een oplossing komen. Ten eerste kan hij op een overwinning der Duitsche wapenen uitloopen, zooals de Duitsch-gezinden in het 'Japansche leger meenen, dat het geval zal zijn. Ten tweede kan hij onbeslist blijven; ten derde kan hij den geallieerden de overwinning brengen. Indien nu Duitschland wint, wat zullen dan de gevolgen zijn? Het zal zich ongetwijfeld in het beztbstellen van de Britsche en Fransche Kolo- ;niën. Ook Java en Sumatra zullen in handen der Duitschers overgaan, die hun invloed over het verre Oosten zullen trachten nit te breiden. Stel, Duitscblaad heeft Java en Sumatra ge- annexeerd, zal Japan dan nog veilig kunnen .vooribesiaan? Het antwoord is duidelijkhet kan met sdl blijven zitten. „Indien de oorlog tot geen beslissing leidt, zal Duitschland Elzas Lotharingen aan Frankrijk afstaan en in ruil daarvoor Fransche bezittin gen, zooais Annam, Tongkin en Saigon- krijgen, f i ankrijk heeft meer dan genoeg van deze bezit- ingen en wil deze'gaarne ruilen tegen Elzas j crntiringen. In de handen van Frankrijk vor- Sieii tieze kolonies een lastpost, maar wanneer I zij aan de Duitschers komen, zullen zij uitne mende steunpunten vormen voor industriëele en cOmmerciëele operaties. In dit geval zal de situatie van Java en Sumatra ernstig bedreigd mogen heeten en de algemeene toestand in Oost- Azië een dreigend aanzien komen aan te nemen. „En wanneer de geallieerden winnen, wat zal dan het gevolg zijn? Mag men er zoo goed als vast op rekenen, dat (Jftot-Brittannië dan geheel en al egoïst zal worden en ook in dit geval zal het lot van Java en Sumatra aan Japan veel zorg berokkenen. „Met het oog op deze dingen is het beter zoo Japan op dit oogenblik Holland om Java en Sumatra vraagt, want de mogendheden laten nu aan Japan de vrije hand, en doen niet anders dan vriendschap en welwillendheid aankweeken. Smeed het ijzer wanneer het heet is, de gelegen heid om Java en Sumatra te bemachtigen zal zich niet meer voordoen, wanneer men haar thans laat glippen." De Japansche schrijver toont verder aan, dat Java en Sumatra in de toekomst een zeer gemak kelijke basis zullen vormen voor de vijanden van Japan, wie deze vijanden ook mogen zijn. De „Japan Weekly Chronicle", die het artikel uitvoerig bespreekt, vindt, dat de schrijver al zeer zonderling met de internationale moraal' om springt en spreekt van zijn theorieën als van „the ideal of shamelessness". Zij gelooft ook niet, dat Takekosji's gevoelens door veel van zijn landslieden worden gedeeld, al schijnt hij dit zeif ook te denken. „Het valt moeilijk te gelooven, dat vele in vloedrijke Japanners, hetzij in het particuliere leven, hetzij in het openbaar, zulk een niets ontziende politiek zouden voorstaan als de heer Takekosji in de „Toho Jiron" aanbeveelt." Toch wijst de „Chronicle" op de beteekenis van Takekosji als publicist en op den invloed die van hem uitgaat, waarom ook de „N. Rott. Ct." het nuttig achtte de aandacht gevestigd te houden op deze campagne, gevoerd door een man van invloed in Japan tegen de hoogste belangen van ons land. Brand. Gisterenavond is tloor brand een gedeelte'van de meubelfabriek van den heer J. Ilillen aan de Spuistraat nabij de Paleisstraat vernield. De dienst- der Haar- lemsche tram in de Spuistraat had daar door eenige vertraging. De belendingen le den Waterschade. Aan brandwonden overleden. Gisteren morgen werd in haar woning te Clanerbrug de alleenwonende 81-jarige weduwe Ten Thije, tengevolge van het in brand geraken harer stoof, dermate met brandwonden over dekt gevonden, dat ze weldra aan de gevol gen overleed. Onder valsche vlag. De militaire douane te Zevenaar heeft een aantal monsters zon* der waarde aangehouden welke voor Duitschland. bestemd waren en elk een reep Kwatta-chocolade en een stuk zeep bevatten. Als afzendster stond op die monsters ver meld deNederlandsche Handelsmaat schappij. Onnoodig te zeggen dat de N. H. M. van deze monsters geheel onkundig is. Blijk baar moest haar naam dienst doen als de vlag, die de lading dekte. Een ernstige vechtpartij. Bij een vecht partij te Tilburg tusschen twee buurlui en dan nog wel over een.kleinigheid, g-ing de een. den ander met 'n mestvolrk zoodanig te lfjf en gaf hem znlke slagen op het hoofd, dat de man bewusteloos inedhzakte. Een ge neesheer achtte den toestand van den ge troffene heel ernstig en constateerde een vermoedelijke hersenschudding. Een doodeljjk ongeluk. Men meldt uit Nij megen, dat gistermorgen het 20-jarige meisje, G. van R., uit Beuningen, dat uit een zijweg kwam gefietst, door een juist passeereude tram, van de Maatschappij „Maas en Waad" werd ge grepen. Het meisje werd tegen den gTond ge slingerd en bekwam ernstige vrwondingen. Ge neeskundige en geestelijke hulp was spoedig ter plaatse. Het meisje overleed eenige uren later aan de bekomen verwondingen. VELSEN. Personalia. De heer M. K. Hofstede, commies ter gemëente-secrelarie, is benoemd tot adjuct gemeente-secretaris te Sema- rang. t Gemeenteraad. Vrijdag 27 October a.s., wordt de jongste vergadering van den raad voortgezet, des namiddags te iy2 uur. Aan de agenda wor den .toegevoegd een voorstel van de leden A. J. Gerritsen en j. van der Steen tot nadere regeling van den toeslag op de jaarwedden en beloonin gen van sommige ambtenaren en werklieden en de Bespreking over de eventueele gunning van den bouW van school H te Velseroord, IJMUIDEN. Hel ontsteken der vuren. Een deputatie schip- persleden van den Zeemansbond met een lid van het hoofdbestuur van den Bond, zijn gistermor gen naar Den Haag vertrokken om in audiëntie te verschijnen bij den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel tot het bespreken der mo gelijkheid van het ontsteken der vuren op de Noordelijke eilanden, zulks naar aanleiding van het blijven bij Terschelling van den IJmuider motorlogger „Johanna". Een mijnontploffing. De hier binnengekomen zeillogger „Grada" rapporteert dat op de. vis- scherij een mijn in de netten is ontploft, waarbij ongeveer SO netten verloren gingeiu Persoonlijke ongevallen hadden gelukkig niet plaats. Het stilliggen der visschersvloot De zee lieden hebben besloten, diar men nog steeds in ongerustheid over het lot van eenige stoom- korders verkeert om met het uitvaren te wachten en om morgenmiddag opnieuw bij een fce komen om de zaak ondier de oogèn te zien. Weder een oorlogsvloot ontmoet. Het van Skutskar binnengekomen. Nederlandsche stoomschip „Wiihelmina" passeerde Zondag morgen benoorden Terschelling een vloot van 18 kruisers, torpedojagers en torpedobooten, vier onderzeebooten en een transportschip, ingericht voor het medevoeren van water vliegtuigen. Een .der torpedojagers, gemerkt 81, zonder zich af en praaide de „Wiihel mina," om naar herkomst en bestemming te informeeren. Nadat alles in orde bevon den en toestemming tot doorvaren gegeven was, voegdp deze torpedojager zich weder bij de andere schepen, die, zooals uit het met den commandant gehouden gesprek bleek, van Britsche nationaliteit waren. Later op' den wdag zag men vief Zeppelins, waarvan een zeer goed .waarneembaar het nummer L. 16 droeg, en een Duitsch vliegtuig met het nummer 722, welke blijkbaar op ver kenning waren in verband met de rond- kruisende Britsche vloot. WUK-AAN-ZEE. Twee mislukte vergaderingen. Zondag 15 October zou onze R. K. Kiesvereeniging ver gaderen. Het bestuur had echter buiten den waard, in dit geval buiten den Aanbiddings- dag, gerekend, 's Morgens van dien dag werd bekend gemaakt, dat' de vergadering een week was uitgesteld. De vergadering zou gehouden worden in 't Café de Zon, al hier, en de voorzitter en eenige leden uit Wijk-aan-Duin waren aanwezig. Gisteren, 22 October, kregen de leden alhier weder een convocatie voor de vergadering, doch nu ontbrak Wijk-aan-Duin weder, terwijl de be stuursleden niets wisten van hetgeen de voorzitter blijkbaar voor ziehzelven beslo ten had, nl. om. niet weer te komen. Wij ver moeden dat het muisje wel een staartje zal hebben, want de hier wonende bestuursleden waren niet gesticht, dat zij onkundig waren gebleven van 't een en ander en dat er con vocaties waren verzonden voor niets. Het zal ons benieuwen, wat een volgende verga dering daarover te hooren geeft! EGMOND BINNEN. Propaganda verg der ng. Zondag avond h.eiu het Kruis verbond a.hier da aan gekondigde openbare bijeenkomst, waarbij als spreker optrad de Eerw. Heer B. van Leeu wen, kapelaan te Amsterdam. Deze verga dering is een groot, succes geweest. De ruiSüe zaal van café van der Molen was tot in alle hoekjes gevukl met, belangstellende man nen en vrouwen, jongelingen en meisjes. Na gebed en het gemeenschappelijk zuigen van een-lied uit den Sobriëtas-bundel werd de vergadering met een kort woor geopend door den heer Verheggen ais voorzitter van het Kruisverbond. Hij heette allen welkom bracht dank aan de jonge dames, die zich hadden willen belasten mee deu verkoop van het Sobriëtas- oictóinpje, en leidde vervolgens den spreker in, die voor een 10-tal jaren hier kapelaan was en het K. .V. mede had opge richt. In een boeiende, vaak humoristische rede, die met onafgebroken belangstelling gevolgd werd, en herhaaldelijk door applaus werd onderbroken, behandelde kapelaan v. L. de geschiedenis van de drankbestrijding en liet ons zien, wat er reeds gedaan was, maar ook, hoeveel er nog gedaan moet worden. Dat alles werd toegelicht met duidelijke kaarten en grafische voorstellingen. De Eerw. Heer Pas .oor, als adviseur van het K. V. dankte spreker voor zijn interes sante rede eu voegde daaraan nog eenige op merkingen toe. Het resultaat van dezen .welgeslaagden avond was, dat verschillende nieuwe leden zich opgaven en dat zich ook voor de Maria- vereeniging voorloopig reeds eenige dames aanmeldden, zoodat de oprichting dezer ver- eeniging binnen eimele weken nu verze kerd is. De bijeenkomst .werd weder met een Red en gebed gesloten. HAARLEMMERMEER. Brand. Maahdagavond zijn twee arbei der woningen, beboerende bij de boerderij van den landoouwer H. Groenenberg, aan den Aalsmeerderweg alhier, tot dën grond toe afgebrand. Assurantie, dekt jfle schade. BINNENLAND. TOCH EEN BOM? Men meldt ons üit Gorkum In verband met een bericht dat in de pers de rondte doet als zoude het voorwerp dat Zondag avond te Gorkum uit een zeppelin werd gewor pen geen bom zijn, zoo vernemen wij van deskun dige zijde, dat men niet aan de mogelijkheid moet denken dat het bewuste voorwerp een eenvoudige benzinebus zou zijn. Immers het is uitgesloten dat een bus, welke benzine of benzol bevat en dié omlaag valt of wordt geworpen tot explosie kan overgaan. De bus zou dan slechts vernield zijn, terwijl de benzine of benzol zich over den grond zou verspreiden. Waar in het onderhavige geval een ontploffing is gehoord en bovendien een flink gat in den bodem is geslagen, is de veronderstel ling volkomen gewettigd dat hier wel degelijk van eeu bom sprake is geweest. De militaire autori teiten kunnen hier meer licht verschaffen. Nader meldt men nog uit Gorkum: Het projectiel dat Zondagavond uit een zep pelin werd geworpen en in Hoog Blokland terecht kwam is vermoedelijk een brandbom, wel licht uitgeworpen ter oriënteering. De overblijfse len die zijn gevonden geven den indruk dat men wel degelijk met een bom heeft te doen gehad, ook de verschillende mechanismen, die zeker geen ko peren kraantjes waren, zooals is beweerd. FR. H. VAN WICHEN LID DER EERSTE KAMER. Men seint ons uit Den Haag: In de heden ge houden buitengewone zitting van de Prov. Staten van Zuid-Holland, is in de vacature-Watersclioot v. d. Gracht tot lid van de Eerste Kamer gekozen de heer Fr. H. van Wichen, R. K. lid der Tweede Kamer voor het district Haarlemmermeer, met 43 stemmen tegen 26 op den heer dr. Plate en 10 op den heer W. H. Vliegen. BIJ DE OPENING VAN DE VLAAMSCHE HOOGESCHOOL TE GENT. Men seint one nit Utrecht: De Vereenigde besturen der Studeuten-Afdeelingen te Utrecht, Rotterdam en Amsterdam (Vrije Universiteit) van het Algemeen Nederl. Verbond hebben heden het volgende tele gram verzonden aan den Academiscjjen Se naat en de studenten der Nederl. Hooge- school te Gent: De Vereenigde Besturen der Stud.-Afd. te Utrecht, Rotterdam eu Amsterdam (Vrije Universiteit) van het Algemeen Nederl. Verbond in Noord-Nederland, begroeten met vreugde de opening der Nederlandsche Hoogesehool te Gent en wenschen dat deze krachtig moge medewerken tot meerderen bloei van den Nederlandscb en stam. BUITENLAND. HEVIGE ORKAAN. Een bericht*uit Londen maakt melding van een hevige orkaan, die de Virgin- eilanden (West-Indië) beeft geteisterd. Het eiland Tortona leed zware schade aan hui zen eu gewassen, Twee duizend: mensehen zijn dakloos. Op de overige eilanden le de oogst vernield. TURKSCHE DUIKBOOTENACTIE IN DE ZWARTE ZEE. KONSTANTI^fOPEL 24 Oct. (Offieieel). Onze dnikbooten brachten in de laatste da gen verschillende zeilschepen tot (zinken, die levensmiddelen naar Konstanza brach ten. Een groot transportschip van 3000 ton, werd aan de Roemeensche knst tot zinken gebracht. DE OPMARSCH IN DE DOBROEDSJA WORDT VOORTGEZET. KONSTANTINOPEL, 24 Oct. (Offieieel). De troepen die met onze hondgenooten de linie Constanza-Medjedie overtrokken, zet ten de vervolging van den vluchtenden vijand voort. PERSONALIA. Te Amsterdam slaagden voor het examen vrije- en ordeoefeningen de heeren H. Jetses, J. L. Munnik, C. Spierdijk en de dames A. Baldie, H. F. van Beijnen en C. Hakkelman, allen van hier. VAN EEN BOM, DIE DENKELIJK GEEN BOM WAS! Wij meldden nog in een deel der oplage van ons vorig nummer, dat over Gorkum een Zeppe lin is gevlogen, waarvan een brandbom naar beneden zou zijn gevallen. Dat was een sensatie- wekkend bericht, waarover veel werd gesproken. Nader echter is gebleken, dat het naar beneden gevallen voorwerp hoogstwaarschijnlijk geen bom is geweest, maar een benzinebak, die op de een of andere manier uit de Zeppelin is neergekomen en in den grond een gat heeft gemaakt, dat een diepte had van 35 c.M. en een lengte van 1 y2 M. Er hadden dan ook geen ongelukken plaats, die toch allicht zouden zijn gebeurd bij 't neer vallen van een bom.'De „Dordtsche Courant" meldt, dat bij een onderzoek ter plaatse, waar de vermeende bom zou zijn neergevallen, men niets heeft kunnen vinden van ontwortelde boomen, vernielde wegen en dergelijke oorlogsgruwelen. „Het eenige, zoo meldt zij verder, wat van dit incident nog zichtbaar was, waren een plakkaat modder, welke uit de sloot gebaggerd was, een strookje weg van iy2 M. lang en i/2 M. breed, dat uit los pas geworpen grint bestond en een boom waarvan een reepje bast ter lengte van een dertig centimeter was afgescheurd. Wat van het gevallene voorwerp overgebleven was, is door-den gamizoens- en den groepscom mandant alsmede den inspecteur van politie en eenige officieren per auto uit'Hoog Blokland ge haald en in Gorcum door de militaire autoriteiten opgeborgen en ofschoon men ons üit een oogpunt van militair belang het overschot niet kon laten zien, hebben wij toch ongeveer het signalement kunnen vaststellen dit is: een soort bak van alluminium, ongeveer een halve meter in door snede en voorzien van koperen kraantjes. Nog afgezien van het resultaat der explosie, is ook deze beschrijving op een bom niet van toepas sing en vermoedelijk is hier dan ook een benzine bus neergevallen en is door den schok de benzine ontploft met het gevolg dat er een gat van een 35 c.M. diep en 1 M. lang in den weg geslagen werd en de stukken wijd en zijd vlogen, waarbij één ervan de boomontvelling veroorzaakt heeft, Dat de benzinebus zoo onverwacht naar lagere sferen gedaald is zou misschien te verklaren zijn, doordat de Zeppelin plotseling overgeheld heeft. Ooggetuigen toch hebben gezien dat het lucht schip eerst snel lager kwam om dan plotseling stijl omhoog te varen. Het scheen alsof er iets aan het luchtschip on klaar was geworden, het was onzeker in zijn bewegingen en bleef lang op verschillende plaat sen hangen, alsof het niet tegen den wind in kon komen. Wanneer men de tijden waarop het schip ge zien is vegelijkt met de afstanden tusschen de waamemingspunten, blijkt ook wel dat het lucht schip zeer langzaam gevaren heeft. Het spreekt dat het gebeurde in omliggende plaatsen veel consternatie teweeggebracht heeft doch uit bovenstaande moge dan blijken dat het zoo'n vaart niet geioopen heeft. Terwijl enkele belangstellenden Zondagmiddag op de plaats des oHheils stonden te kijken naar verwoestingen die er niet waren, liet zich het gesnor van een vliegmachjne hooren en kwam een vliegmachine in zicht. Was het een aviateur, die kwam kijken wat zijn concurrenten teweeg gebracht hadden? 't Is niet te zeggen, na over enkele plaatsen gevlogen te zijn en eenige vluchten boven Gor kum te hebben gemaakt, is de vliegmachine naar haar basis teruggekeerd." Er heeft dus niet die ernstige aanslag op onze neutraliteit plaats gehad, die de eerste berichten deden vreezen. IJSCLUB; _Op de gisterenavond gehouden vergade ring van de IJlselub voor Haarlem en om etreken, die door 7 bestuursleden en één ge woon lid_ werd bezocht, is aangenomen een voorstel inzake wijziging van art. 2 der sta tuten om daardoor mogelijk te maken dat de vereeniging, na afloop van den termijn van geldigheid daarvan, opnieuw op de statuten de Koninklijke goedkeuring er- lange. Daarna werd de vergadering geslo ten. KUNST. TENTOONSTELLING VAN SCHILDERIJEN TEEKENINGEN EN BEELDHOUWWER KEN IN HET MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. In mijn vorig artikel over deze tentoonstelling, waarin 't werk van den schilder de Miranda werd besproken, gewaagde ik vau de omvangrijke verzameling beeldhouwwerken die hier is bijeen gebracht en welke de plastische kunst demon streert in haar verschillende specimen. Bouwbeeldhouwwerk, klefflplastiek, portret beeldhouwkunst en de monumentale kunst. Onder de eerste catagorie behooren de fragmenten van het Scheepvaarthuis te Amsterdam, door H. A. van den Eijnde. Om dit werk naar waarde te kunnen schatten zal men het moeten zien aan het gebouw zelf, waar het als onderdeel van het groote geheel zijn functie vervult in volkomen harmonie met de architectuur van dit modern bouwwerk. Van geheel andere opvatting is het bouwbeeldhouwwerk van L. Vreugde (hoofdin gang van de Bataafsche Petroleum-Aiij., Den Haag) dat zich volgens de moderne opvattingen niet onmiddellijk als zoodanig kenmerkt en waar bij herinneringen aan Quellinus worden opge wekt. Doch ook dit werk zou men ter plaatse moeten waarnemen, evenals de hoekfiguur en peilerbekroning van Van Reijn, waarin 2lC* moderne ideeën uitspreken. j Van den Eijnde heelt hier verder twee kleif» figuren: Andante en Allegro, van groote beko*. ring, heerlijk in schoonheid van lijn en vorm. Vreugde zond het model voor het ruiterstanff beeld van Stadhouder Willem III mei detail op ware grootte, een naakt figuur in palmhout, paardnjdster (schets in was) en de medaille vooi het Koloniaal Instituut. De schoonheid in uit voering doet hier vergeten dat de kunstenaal zich nog niet aan de traditie heeft ontrukt. EveC' als Jeltsema die hier o, a. exposeert een maf- meren buste, een collectie fraai gemodelleerd* medailles en een lenig vrouwenfiguurtje (brons), ontstaan uit een inspiratie hem geschonken do"' den dans van Isadora Duncam Van Reijn heeft naast het bouwbeeldhouwwei'1 een mooi in massa gehouden meisjeskopje en etf vrouwenfiguur: Groei, waarin de gedachte n'e is verloren gegaan. Onder de werken van Thérèse van Hall zien J** het liefst de kleinkunst als: koopvrouwtje en kin derkopje in albast. Een overstelpend aantal inzendingen hee" Altorff. Brons, hout, ivoor en porselein. Vogel-' en aapjes met een styleering, geheel in het karak ter dezer dieren, de aapjes met geestige actie levendige expressie en ailes in uitvoering naai de eischen van het materiaal. Het menschbeeld i" verscheidenheid, waarbij een statieuze Mozes fflP de Tafelen der Wet (ebbenhout). Deze kunste naar vervaardigde met veel liefde gebruiksvoof werpen, waarbij echter geen origineele vormei zich vertoonen. In het werk van Richters is de gedachte we' eens uitgedrukt, veel vormenschoonheid is ofl!' staan, doch de misschien te ver doorgevoerde opvatting heeft het soms hierbij gelaten en d< voorstelling vervaagd. f M. v. d. V? R. K, HANDELS-, KANTOOR- EN WIN KELBEDIENDEN. De afdeeling Haarlem van den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden hield Vrijdagavond haar maande- lijksche vergadering onder voorzitterschap van den heer C. van Hamersveld. Op deze vergadering werd weder een nieuw lid ge- installeerd. De voorzitter deelde mede dat voor de leden der afdeeling nog gelegenheid bestaat tot het zich opgeven voor den a.s. cursus in stenographie, bij den secretaris, den heer P. Smolenaars, Frans Halsstraat 52rood, en wel tot uiterlijk 1 November a.s. Tot opwekking en aanmoediging werd den leden bekend gemaakt dat het bestuur be sloten heeft een propaganda-wedstrijd te houden, waarvoor niet alleen door het af deel ingebestuur, maar ook door het hoofdbe stuur van den Bond geldprijzen beschikbaar gesteld zijn. Na nog eenigen tijd omtrent eenige inge komen stukken van gedachten te hebben ge wisseld, sloot de voorzitter deze goed be zochte vergadering op de gebruikelijke wijze ONZE WINKELSTAND. De firma Abr. Meijer, Groo.e Houtstraat 16, zendt in een aantrekkelijk kleedje op ruime schaal rond haar prijscourant „D# Geest des Tijds." Verlucht door ve±o goéd® reproducties boeit het boekje hand g de aan dacht van belangstellenden door eeu lezens waardig overzicht van de gronds.offen en bewerking, die voor 't maken van de onder goederen 't meest in aanmerking ko .en. Het veelvuldig naslaan van de prijscourant zal er, dunkt ons, door bevorderd worden. 'B Handige reclame l HINDERWET. Ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van D. de Lugt, om vergunning tot uitoreid.n0 'van de smederij In het perceel aan de Nassaulaan No. 15, door het daarin plaatsen van werk tuigen. VEROORDEELIN GE., Door" den krijgsraad te 's-Heringenbosch zijn veroordeeld: de milicien J. v. d. Z. tot zes weken militaire detent e v,g na twee de desertie in tijd van vrede; de milicien W. J. N. tot twee weken mdita.re gevan genisstraf wegens dienstweigering e.i de mili cien S. v. G. tot drie maanden militaire detentie wegens het met woorden en geba ren dreigen van zijn meerdere ia rang. - BENOEMINGEN. De sergeanten J. H. C. M. Bu.tener en G. Blokhuis van den hoofdcursus, die bij het lüde Reg. Inf. zijn benoemd tot 2,- lui.e- nant,- zullen op 27 October a.s. worden be- eedigd en in functie gesteld. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: 24 Oct. E. Wolff Beffie en R. Heijman de Leeuw. Geboren: 21 Oct. d. van L P. Thijssen Zwijsen. 22 Oct. z. van M. M. de Vriee— Vpgel. Overleden: 22 Oct. J. H. van ScheijndeL v., 53 jaar, Nassaustraat. A. M. Randoe, 69 jaar, Gierstraat 23 Oct. W. G. v. Beeet, 35 jaar, Meesterlottelaan. GEVONDEN "VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: H. Joore, Nieuwe Groenmarkt 22, een gesp van een cein tuur; G. Prins, L. Molenstraat 20, een be hangersboezelaar; J. J. Claus, Kleverlaan 30rood, een kinderwant; Bureau van Politie, een damesportemonnaie met inhoud; J. Pier- rets, L. Hofstraat 14, eeu oorknop; J. Haak, Dubbelebuurt ,72, een vel teekeningen; P, Langeveld, Rozenstraat 1, een dameshand schoen; E. v, Gogh, Fr. Halsstr. 8, een insigne; K. v. Bergen, Schapenplein 4, een armband; Boele, Gr. Houtstraat 154, een dameshorloge; J. Bastiaan, Valkesteeg llrd., eeu schakelarmband; D. J. Hoogerbeets, Amsterdamstraat 11, een broche; G. Schut te, Koninginneweg 10, een gedenkpenning; G. Molhoek, Fr. Halsstraat .47, een jockey pet; .0. v. Staveren, Nieuwe Raamstraat 9, een ceintuur; R. Jansen, le Hoogewoerd- dwar3straat 23, Schoten, een aamesporte- mpnnaie met inhoud; St. Elisabeths Gast huis alhier, een rijwiel; E fle Graaf, Em mas traat 30, een broche. Terug te bekomen bij: A. Timmera, Cecl- liasteeg 7rood, een élinger van pendule; P. Verhoog, de Clercqstraat 98, een al&gerB- mand; M. Boeree, de Clercqstraat 118. een portefeuille; A. Zwaalf, Spionkopstraat 89. Schoten, een o.verjaa; S. Kensen, Kort® Houtstraat 21rood, een kinderportemonnai® met inhoud; W. Hoogedoorn, Rucohaverstft 4, een étni met schrijfbehoeften; W. A. Loef akker, Drappenierstraat, 22rood- een banfek

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2